Tiibetisse Indrek Pargiga
Muide, reisijuht Indrek räägib vabalt tiibeti keelt


8. mai – 22. mai 2025
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Indrek Park

Tiibetisse Indrek Pargiga

8. mai – 22. mai 2025  / 5900 €

Maailma kõrgeimate mägede ja sügavaimate kurude maa Tiibet on täis väge, mida sõnadesse panna on keeruline.  Tiibeti värvid on ülimalt intensiivsed: silmipimestavalt sinised liustikujärved, kirkalt kollased sinepipõllud, sügavpunased ja -pruunid paljad kivimaastikud, ning silmapiiril valendav lumine Himaalaja, erksinine taevas taustaks. Võimsa maastikuga sulavad kokku budistlikud kloostrid ja püstloodsetel kaljudel kõrguvad kindlused. Lumistel mägiteedel karjatavad nomaadid jakke. Püha linna Lhasa suunas liiguvad katkematu voona palverändajad. Maailma katus Tiibet on jumalate asupaik ja vaimsuse läte.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):

  • Eesti kodanikud vajavad Hiinasse reisimiseks viisat, mille taotlemiseks tuleb hõivata sõrmejäljed. Selleks tuleb kõigil viisataotlejail pöörduda Hiina Saatkonda.
  • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

1. päev 

Tallinn – Istanbul – Shanghai

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 17.30.

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 19.40-23.20 (Turkish Airlines)
Lend TK26 Istanbul-Shanghai 01.30-16.45+1 (Turkish Airlines)

2. päev 

Shanghai

Jõuame Shanghaisse pärastlõunal, sõidame hotelli puhkama. Vaba õhtu linnas.

Majutus: Shanghai Lin Yin Art hotell 4* või sarnane

3. päev

Shanghai / Xi'an – Lhasa

Pärast hommikusööki sõidame kiirrongiga Shanghaist Xi'ani (6h), kust lendame edasi Lhasasse.

Transfeer Lhasa hotelli. Esimesel päeval kohaneme kõrgusega. 

Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Lhasa Gangjian hotell 4* (suurepärane asukoht – Dzokhangi ja Barkhori vahetus läheduses)

4. päev 

Lhasa. Potala palee / Dzokhangi tempel / Barkhor

Külastame Potala paleed, Dzokhangi templit ja tutvume Barkhori ringtänavaga. Majesteetlikust, nii taeva kui maaga ühte sulanduvast Potala paleest on saanud Tiibeti sümbol. Potala ees seistes saab selgeks, et ükski foto ei suuda tegelikult ehitise suursugusust ja võimsust edasi anda. Potala palee vanima osa – punase palee – ehitas 7. sajandil Tiibeti esimene budistlik kuningas Songtsen Gampo. 1645. aastal hakkas 5. dalai-laama vana palee varemetele uut paleed ehitama. See valmis 1695. aastal. Kuni 1959. aastani asus siin Tiibeti valitsus ning see oli ka dalai-laamade elupaik. Praegu on paleest tehtud muuseum, kus asuvad ka eelmiste dalai-laamade hauakambrid (v.a. 6. dalai-laama). Sama pole enam ka Potala ümbrus – järk-järgult on täielikult hävitatud selle ees asuv Shöli kvartal, mille asemel laiub nüüd tohutu väljak (nagu kõikjal näha, jätkub vanalinna hävitamine ka praegu).

Dzokhangi tempel on kõige püham tempel Tiibetis. Pühaks peetakse templit seetõttu, et lisaks väga paljudele muudele kujudele asub templis ka Buddha kuju (Dzowo), mille hiina printsess Wengcheng olevat Hiinast 7. sajandil kaasavaraks toonud. Templi ehitusega on seotud järgnev lugu: Printsess Wengcheng, kes tõi Hiinast kaasa ka feng shui kunsti, leidis, et Tiibeti maastik meenutab hiiglaslikku naisdeemonit, mille negatiivseid mõjusid tuleb budistlike templite ja stuupade ehitusega neutraliseerida. Tehti kindlaks, et deemonitari süda asub täpselt tulevase Dzokhangi templi asupaigas. Seetõttu oli vajalik sellele kohale korraliku templi ehitamine, et negatiivseid mõjusid alla suruda. Ümber Dzokhangi kulgeb ringikujuline tänav – Barkhor. See tähendab tiibeti keeles "keskmist ringi" (Dzokhangi sees on sisemine ring ning väljaspool on ka välimine ring). Pühakoha ümber ringi tegemine on tiibeti budismis oluline rituaalne tegevus. Ka tänapäeval teevad nii Lhasa inimesed kui ka palverändurid Dzokhangi templi ümber mantraid lausudes ja nõnda pälvimusi kogudes iga päev palveringe, seetõttu on siin alati palju rahvast. Kuna ringe tuleb teha päripäeva, siis liiguvad ka Barkhoril kõik inimesed päripäeva. Samal ajal on Barkhor ammusest ajast tähtis kaubatänav. Just Barkhor on üks neist vähestest kohtadest Lhasas, kus traditsiooniline Tiibeti arhitektuur on veel säilinud. Barkhoril on ka mitmeid väikseid templeid (näiteks Meru Ningpa) ning virgunud olenditele lõhnaohverdusteks ehitatud suuri suitsuahjusid ("sang khung"), kus põletatakse kadaka- ja muid lõhnavaid oksi. Barkhori kõrvaltänavatelt võib leida ehtsaid pisikesi Tiibeti restorane. Tiibetlaste üks lemmikkohti on lihtne "Ani gompa sa khang" (Tsang khungi nunnakloostri "sa khang" ehk restoran), kust saab isetehtud nuudleid, momosid (sarnanevad aurus küpsetatud pelmeenidele) ja võiga soolateed. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Lhasa Gangjian hotell 4*

5. päev 

Lhasa / Tsedang / Samje klooster / Jumbulakangi palee 

Sõit Lhasa-Tsedang (200 kilomeetrit, neli tundi). Sõidame bussiga Samje kloostrisse ja Jumbulakangi paleesse.

Samje on Tiibeti vanim klooster, mis ehitati 8. sajandil (valmis u 779) kuningas Thrisong Detseni valitsemise ajal. Ehitustöid juhtis India õpetaja Padmasambhava, kes alistas kloostri küljel asuval Hepori mäel kohalikud vaimud, kes alguses ehituse valmimist takistasid. Kloostri plaan põhineb Indias asuva Udantapuri kloostril ja kujutab kolmemõõtmelist mandalat, mis sümboliseerib ideaalset maailmakorda. Kultuurirevolutsiooni ajal ja ka varem on klooster korduvalt kannatada saanud (tulekahjud, maavärin jpm), kuid tänu 10. pantsen-laama jõupingutustele on see praegu taastatud. See on alati olnud tähtis palverändurite sihtpunkt. 

Külastame ka Jumbulakangi (Yumbulagang) – Tiibeti esimest kuninglikku palee-kindlust. Enne budismi Tiibetis levinud böni usu legendide järgi ehitas selle 2. sajandil esimene taevast maale laskunud tiibeti kuningas Njatri Tsenpo. Teine legend ütleb, et just Jumbulakangi katusele kukkusid 5. sajandil taevast esimesed budistlikud tekstid, mida siis veel lugeda ei mõistetud ning mis suleti laekasse paremaid aegu ootama. Kuigi Jumbulakang hävitati Kultuurirevolutsiooni käigus peaaegu täielikult, on see praeguseks tõetruult taastatud (1983. aastal). 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Shannan Yarlung River hotell 4*

6. päev 

Tsedang / Gyantse 

Pärast hommikusööki alustame umbes seitsmetunnist sõitu. Teel näeme Tradruki kloostrit, Jamdroki (Yamdrok) järve ning Kajora liustikku. Sõidame Gyantse kaudu Shigatsesse. Gyantses külastame Pelkor Chode kloostrit ja Kumbumi.

Teel külastame Tradruki kloostrisse. Tradruki tempel/klooster on üks kaheteistkümnest esimesest Tiibetisse ehitatud budistlikust templist. Selle lasi 7. sajandil hiina printsess Wengchengi juhendamisel ehitada kuningas Songtsen Gampo ning see oli vajalik Tiibeti maastikust tulenevate negatiivsete mõjude neutraliseerimiseks. Tradruki tempel (millest sai hiljem klooster) ehitati kohale, mis meenutas naisdeemoni vasakut õlga. Pärast seda sai alustada Dzokhangi templi ehitusega Lhasas. Tiibetis on olemas ka teine, budismieelsest böni usundist lähtuv geomantiatraditsioon (tiibeti keeles "sa tshe" ehk "maa uurimine"), mida samuti templite, kloostrite jms ehitusel kasutatakse.

Jamdroki (Yamdrok Yumtso) järv ehk Türkiisjärv (Tiibeti rahva elujärv) on üks pühamaid järvi Tiibetis ning on taas tähtsaks palverännaku sihtpunktiks. Järved ja mäed on Tiibetis pühad, usutakse, et nendes elavad erinevad kaitsevaimud. Öeldakse, et Tiibeti rahva elujõud on just selle järvega seotud – kui järv kuivab, kaob ka rahvas.

Gyantses külastame Pelkor Chode kloostrit ja Kumbumi. Gyantse Kumbum (sümboolne virgumistee), mis tähendab tõlkes "Sada tuhat pühakuju", on kolmemõõtmelist mandalat sümboliseeriv ehitis, mille seinu katavad erinevate virgunud olendite kujutised. Kõrgeimal korrusel asub algbuddha Vadzradhara. Sümboolselt tähistab ehitis kõrgemate tantrate järgi virgumise poole liikumist. Gyantse Kumbum valmis umbes 1442. aastal. Tol ajal oli Gyantse Tiibeti suuruselt kolmas linn ning väga budistlik – Gyantse printside edikti järgi olid keelatud budismivastased tegevused nagu jaht ja kalapüük. Kõrgel mäe otsas kõrgub ka Gyantse osaliselt taastatud kindlus (dzong), mida ei lõhkunud hiinlased, vaid hoopis 1904. aastal Younghusbandi juhtimisel Tiibetisse tunginud inglased. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Gyangtze hotell 3*

7. päev 

Gyangtze / Shigatse / Tashilhünpo klooster

Pärast hommikusööki külastame Gyangtze Dzongi – kindlust, mis asub 4000 meetri kõrgusel merepinnast. Enne 1904. aasta suurt lahingut oli see piirkonna poliitiliseks keskuseks. 

Seejärel alustame sõitu Shigatse poole. Teel külastame kohalikku Tiibeti perekonda. Shigatsesse jõudes külastame Tashilhünpo kloostrit. Tiibeti suuruselt teises linnas, endises Tsangi piirkonna pealinnas asuva kloostri ehitas 1447. aastal Tsongkhapa õpilane Gedündup, kes hiljem postuumselt esimeseks dalai-laamaks kuulutati. See on üks neist vähestest kloostritest, mis Kultuurirevolutsiooni hävingust puutumata jäi. Hiljem, alates 17. sajandist, sai kloostrist eelkõige pantsen-laamade residents. Kloostris asub muljetavaldav maailma suurim tulevase buddha Maitreja kuju, mis on 26 meetrit kõrge. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Shigatse Yangcha Grand hotell 4*

8. päev

Shigatse / Sakja / Tingri

Täna sõidame 1.5 tunni kaugusele Sakja kloostrisse, kust on ühtlasi avastatud hindamatu väärtusega salajane raamatukogu. Sakja (tõlkes "hall maa") klooster on sakja koolkonna peaklooster. Selle rajas 1073. aastal Khöni perekonnast pärit Khön Khöntsok Gjelpo. Klooster oli tuntud budistlike õpingute keskus, mille kuulsus levis ka piiride taha. Sakja-mongolite valitsemisajal valitseti siit 13.-14. sajandil kogu Kesk-Tiibetit. Kultuurirevolutsiooni käigus suurem osa kloostri ehitistest hävitati. Üsna hiljuti, 2003. aastal, avastati seina seest suur kloostri raamatukogu, mis sisaldab umbes 84 000 tekstirulli.

Jätkame sõitu Tingrisse (kolm tundi). 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Tingri Everest hotell 3* (parim kohalik hotell)

9. päev 

Tingri. Rongpuki klooster / Everesti baaslaager / maailma kõrgeim mägi Džomolungma 

Sõidame Tingrist Rongpuki kloostrisse (110 kilomeetrit, 3.5 tundi) ning seejärel bussiga 20 minuti kaugusel asuvasse Mount Everesti baaslaagrisse. Õhtuks sõidame tagasi Everesti hotelli Tingris. 

Tingri – seda pisikest, mägituultega üksi jäetud asulat mainitakse vaid seetõttu, et selge ilmaga avanevad siit suurepärased vaated Džomolungmale ja teistele kõrgematele Himaalaja tippudele. Vanasti läks siit läbi tähtis kauba- ja palverännakutee Indiasse. Siitkaudu tuli Tiibetisse ka kuulus India joogi Phadampa Sangje (11. sajandil), kes tõi Tiibetisse ego läbilõikamise ehk "tsö" õpetused (just egosse taklemist peetakse virgumise teel suurimaks takistuseks). Tema tiibetlannast õpilane Matsig Labdrön on Tiibeti kuulsaim naissoost joogi ja õpetaja ning temast sai alguse tiibeti "tsö" õpetusliin. Tingri küla templis on Phadampa Sangje kuju. Kloostrist on järel vaid varemed, mida tasapisi taastatakse. 

Rongpuki klooster – maailma kõrgeim klooster, mis asub 4980 meetri kõrgusel, kahkesa kilomeetri kaugusel Mount Everesti baaslaagrist. See väike ningma koolkonna klooster rajati 20. sajandi algul. Kloostri rajaja Zatul rinpotse pidas sealt läbi astuvaid mägironijaid küll uskmatuteks, kuid andis neile oma õnnistuse ning hoolitses, et neil mäkke minnes piisavalt tee- ja lihavarusid oleks. 1974. aastal hävitati klooster täielikult. 1983. aastast hakati kloostrit taastama ning seal elavad nüüd ka mõned nunnad ja mungad. 

Mount Everesti baaslaager. Tegelikult asub rändajatele mõeldud baaslaager poolel teel pärismägironijate ja Rongbuki kloostri vahel. Vaated Mount Everestile on ka siit võrreldamatud. Budistliku vaate järgi on Mount Everest ehk Džomolungma (sellel elutseva naisvaimu lühike nimi) Mi jo Langsangma – ühe pika eluea õdedest – asupaik. Need on jumalannad, kes budistlikke õpetusi küll kaitsevad, kuid pole täielikult virgunud – kui neile meelepäraselt käituda, lähevad asjad hästi, kui neid tülitada, juhtuvad hädad. Tiibeti joogi Milarepa, kes selle lähedal koopas mediteeris, puutus viie õe vihahoogudega tihti kokku. Ükskord oli selle põhjuseks külaelanike rumalus, kui nad vales kohas tuld tegid ja suitsupilvedega viit õde pahandasid. Ka praegu öeldakse mägironijatele, et nad ei põletaks lõkkes prahti ja plastmassi, mis musta suitsu tekitada võib. Mi jo Langsangma'd on kujutatud ka Rongbuki freskodel. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Tingri Everest hotell 3*

10. päev 

Tingri / Shigatse / Shalu klooster / nomaadid 

Sõidame Tingrist Shigatsesse (viis tundi). Külastame Shalu kloostrit. Teel põnevad peatused nomaadide juures. 

Shalu klooster rajati 1040. aastal ning sajandeid on seda paika peetud vaimse õpetuse keskuseks. Kloostri seinamaalinguid peetakse kõige iidseimaks ning kauneimaks kogu Tiibetis. Shalu klooster oli üks esimesi peamisi kloostreid, mis rajati Tiibeti budismi taastekke perioodil Tsangpa ülikute poolt. Klooster oli oluline Sakya traditsiooni keskus. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Shigatse Yangcha Grand hotell 4*

11. päev 

Shigatse / Lhasa 

Sõit Shigatsest Lhasasse (300 kilomeetrit, 8-9 tundi). Möödume ka Yarlung Tsangpo jõest. Teel maalilised vaated. Sõidame mööda 9. Põhja maanteed.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Lhasa Gangjian hotell 4*

12. päev 

Lhasa / Norbulingka klooster / Ganden klooster 

Sõit Norbulingka ja Gandeni kloostritesse, mis asuvad 70 kilomeetri (kahetunnise sõidu) kaugusel Lhasast.

Norbulingkas võib jälgida traditsiooniliste tavade kohaselt väitlevaid munki. Norbulingka palee ehitust alustas 18. sajandi keskel 7. dalai-laama. Sellest ajast peale on see olnud dalai-laamade suveresidents. Norbulinka palee ümber on Tiibeti suurim rajatud aed (umbes 36 hektarit). Just siit alustas praegune, 14. dalai-laama põgenemist Indiasse. Palee-muuseumis on näha ka tema eluruumid.

Ganden klooster on üks kolmest tähtsaimast Lhasas asuvast tiibeti budismi suurima, geluki koolkonna kloostrist. See valmis 1409. aastal geluki koolkonna rajaja Tsongkhapa ilmutuse kohaselt. Gandeni klooster on üks maaliliseimas kohas asuvaid Lhasa ümbruse kloostreid. Ganden hävitati Kultuurirevolutsiooni käigus peaaegu täielikult. 1990ndatel hakati seda taastama ning paljud ehitised näevad nüüd üsna ehtsad välja. Nagu iga Tiibeti kloostri, kulgeb ka selle ümber palvering, kust avanevad hingematvad vaated alla orgudesse. Palvering on pikitud kaljust iseilmuvate (rangdzung) virgunud olendite kujukeste ja muude pühade märkidega ning kohati ääristavad teerada palvelippude kuhjad.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Lhasa Gangjian hotell 4*

13. päev 

Lhasa – Peking

Lend Lhasa-Peking. Seejärel transfeer hotelli, vaba õhtu puhkuseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Beijing Qianmenjianguo hotellis 4*

14. päev 

Peking

Täna käime ära Taevase Rahu väljakul ja Keelatud Linnas. Taevase Rahu väljak on maailma suurim väljak, kuhu mahub korraga miljon inimest. Siin kuulutati 1949. aastal välja Hiina Rahvavabariik ja pidupäevadel peetakse väljakul suuri sõjaväeparaade. Näeme ka Mao Zedongi mausoleumi, kus võib tihti kohata kilomeetrite pikkuseid külastusjärjekordi. Taevase Rahu väljakult siseneme Keelatud Linna - Hiina suurimasse ja kõige paremini säilinud ajalooliste ehitiste kompleksi. Keelatud Linna ehitamist alustati Ming dünastia ajal. Ehitusega oli seotud 100 000 parimat meistrit-kunstnikku ja üle 1 000 000 inimese. Ehitus kestis 14 aastat ja valmis 1420. aastal. Alates sellest ajast kuni 1911. aastani valitseti Hiinat just Keelatud Linnast - siit on riiki juhtinud 24 keisrit. Keelatud Linn asub 72 hektaril, ümbritsetud 3400 meetri pikkuse ja 10 meetri kõrguse aiaga. Keelatud Linn on kantud UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse ning on nüüd avatud külastajatele. Palee on ehitatud keeruliste Hiina geomantia reeglite kohaselt ja igal üksikul väikesel detailil on siin oma tähendus. 

Hilisõhtul transfeer lennujaama.

Toidukorrad: hommikusöök

15. päev 

Peking – Istanbul – Tallinn

Lend TK89 Peking-Istanbul 00.10-05.35 (Turkish Airlines)
Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.10-11.40 (Turkish Airlines)



Reisi hind: 5900 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid Tallinn-Istanbul-Shanghai; Peking-Istanbul-Tallinn
  • siselennud
  • majutus vastavalt piirkonnas olevatele võimalustele
  • programmis märgitud söögikorrad 
  • programmis märgitud sissepääsud
  • transport vastavalt programmile 
  • Albion Reiside reisijuht

Lisatasu eest:

  • Hiina viisa
  • majutus üheses hotellitoas 850 eurot
  • reisikindlustus
  • Tiibeti kloostrites tuleb jätta annetusi (keskmiselt 1 USD kloostri kohta)

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis