Venezuela
Retk maailma kõige kõrgema joa juurde ja Los Roquesi arhipelaagi


3. detsember – 20. detsember 2024
Grupis 10 reisijat
Reisijuht: Kaido Haagen

Venezuela

3. dets – 20. dets 2024  / 6595 €

Kui Kolumbus Lõuna-Ameerika mandril just Venezuelas oma esimesed sammud astus, nimetas ta paiga kohalike „rõõmsate, sõbralike ja külalislahkete“ asunike järgi Tierra de Gracia ehk „kaunis maa“. Ja seda Venezuela kindlasti siiani on. Lisaks maailmakuulsale Angeli joale ootavad Venezuelas avastamist peaaegu Eestimaa suurune Orinoco delta oma looduslike kanalite rägastikuga, Amazonase ja Bolivari madaliku vihmametsad täis võrreldamatut liigirikkust, 2800 kilomeetri pikkune Kariibide rannik oma imeliste randade ja saartega ning paeluv koloniaalarhitektuur. Venezuela üheks haruldasemateks vaatamisväärsusteks on tepuid - lameda tipuga mäed, mis kerkivad üle 1000 meetri ümbritsevast savannist või džunglist kõrgemale nagu looduslikud hiidkindlused. Auyan-nimelise tepui tipust kihutab alla ka maailma kõrgeim - Angeli juga (979 meetrit). Andidest Orinoco jõe deltani ulatuv hiiglaslik tasandik Llanos ja Amazonase vihmametsad on koduks rahvastele, kes elavad justkui meie tsivilisatsiooni ja minevikku kihutava maailma vahel. Uudistajatel on sinna keeruline pääseda ning seiklused saabuvad siin väga mitmel kujul. Kuigi Venezuela maadleb hetkel kohutava maine, hüperinflatsiooni, suletuse ja vaesusega, seda olulisem roll on kohalikul turismisektoril, et toetada Venezuela kordumatult veetlevat ning metsikult võimsat loodust.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

  • Eesti kodanikud võivad viibida Venezuelas viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul. 
  • Riiki sisenemisel tuleb täita DEX-2 Turisti Sisenemise kaart (DEX-2 Tourist Entry Card), mida väljastavad volitatud lennufirmad enne saabumist sihtkohta või saabumisel riiki immigratsiooniametnikud.
  • Lisaks on vaja esitada: 1) tõend (ELi digitõend) COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta (kasutusjuhendis märgitud sobiva intervalliga, vaktsineerimise lõpetamisest peab olema möödunud vähemalt 14 päeva). Kui viimasest vaktsineerimisdoosist on möödunud rohkem kui 270 päeva, peab olema tehtud ka tõhustusdoos. VÕI 2) koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat negatiivse PCR-testi kohta, mis on tehtud mitte rohkem kui 72h enne Venezuelasse sisenemist.
  • Riiki saabumisel ja enne Canaima rahvusparki minekut tuleb kohapeal teha PCR-test.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

Kõik fotod on teinud reisijuht Kaido Haagen Albioni reisil Venezuelasse novembris 2022.

1. päev

Tallinn – Istanbul

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.30

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.40-17.25, lennuaeg 3h 45min (Turkish Airlines)

2. päev

Istanbul – Caracas

Lend TK183 Istanbul-Caracas 02.15-12.50, lennuaeg 17h 35min, vahemaandumisega Kuubal (paus 1h 25min) (Turkish Airlines)

Saabume Venezuela pealinna Caracasesse ning teeme ülevaatliku linnaekskursiooni. Seejärel läheme majutuskohta puhkama.

Venezuela pealinn ja suurim linn Caracas asub 920 meetri kõrgusel Avila mäeaheliku jalamil, vaid 18 kilomeetri kaugusel Kariibi mere rannikust. Mägede vahel asuv viie miljoni elanikuga Caracas on täis kontraste nagu iga teine suurlinn. Caracase kesklinn on tihedalt täis rahvusvaheliste suurfirmade siltidega kaunistatud  kõrghooneid. Veidi eemal kesklinnast aga algab getode rajoon, kus üksteise otsas ilma vee, kanalisatsiooni ja elektrita seisavad lihtsalt aknaaukudega majaseinad. 

Majutus: Caracas Villa Playa Grande hotell

3. päev

Angeli juga / Canaima rahvuspark 

Varajane äratus. Täna hommikul lendame Caracasest Angeli joa juurde Canaimasse.

Väike džunglilinn Canaima on lähtepunktiks Angeli joale minekul. Sinna ei saa mööda maad, sest puuduvad teed. Canaima asub Carrao jõe ääres ja on ümbritsetud imeliste koskedega nagu Hacha ja Ucaima. Canaima lennuväljalt sõidame Canaima laagrisse samanimelise laguuni juures. Asume kanuudega teele Canaima laguuni äärsetest roosakatest randadest. Meie retkel sõuame koskedele nii lähedale, et oleme vetejumala udupisarate sees. Imetleme Salto Sapo kose vahust ilu nii laguuni poolt kui ka veekardina taga jalutades. Seejärel läheme Sapito koskede juurde. Soovijad saavad teha värskendava supluse koskede all.

Naudime õhtusööki ja väljateenitud puhkust võrkkiikedes imelise lõunapoolkera tähistaeva all.

Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Angeli joa juures 

4.-6. päev

Angeli juga / paadi- ja jalgsimatk 

Ekspeditsioonipäevad Angeli joa juures. Tegevuste täpne järjekord ja jaotus päevadel selgineb sõltuvalt kohapeal ilmast ja kohaliku giidi juhistest. 

Sõidame mootorpaadiga mööda Carraro jõge Angeli joa juurde. Jõe veetase sõltub otseselt vihmast ning kohati võib olla vajadus, et mehed lükkavad paati üle madaliku. Läbime Põrgu kanjoni ja jõuame Ratoni saareni, kust alustame 1.5 tunnist kerget matka Angeli joa juurde. Kuna Angeli juga kukub kilomeetri kõrguselt, aurustub see vahepeal ära ja moodustab keskel aurupilve, mis all taas veerohkeks joaks muutub. Aurupilvedes murduvad päikesekiired moodustavad imelisi vikerkaari. Tänu sellele, et vesi aurustub, ei mürise ja kõmise Angeli joa juures nii nagu tavaliselt teiste hiigelsuurte jugade juures. Seejärel matkame veel 30 minutit ja jõuame ujumiskohta. Hea lõdvestus, mille järel pöördume tagasi oma majutuskohta.

Maailma eri nurkadest pärit rännumehed on kindlasti Angeli juga külastanud juba oluliselt varem kui 20. sajandil, kuid kindlaid tõendeid selliste reiside kohta ei ole. Teada on, et USA seikleja, lendur ja kullaotsija Jimmie Angel lendas läbi Churuni kanjoni üle Angeli joa 16. novembril 1933. Angel märkas kanjonit ääristava lavamäe ehk tepui püstloodselt kaljult langevat ligi kilomeetri pikkust veeriba. Tema juttu joast ei tahetud uskuda, sest tollased kaardid sealkandis nii kõrgeid pinnavorme ei näidanud. 1937. aastal maandus ta uuesti tepuil. Lennuk sai maandumisel viga ja Angel koos kolme kaaslasega oli sunnitud jalgsi 11 päeva mööda rasket maastikku lähimasse asulasse matkama, aga nii sai välismaailmale tuntuks maailma kõrgeim juga. Jimmie Angeli auks ongi juga saanud rahvusvaheliselt kasutuses oleva nime. Joa nimi kohaliku pemoni põlisrahva keeles on Kerepakupai Merú ehk tõlkes "sügavaima koha juga". Praegugi pääseb joale raskusteta ligi ainult lennukiga. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Ara Meru lodge 

7. päev

Canaima – Puerto Ordaz 

Täna lendame Canaima rahvuspargist Puerto Ordazi.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Puerto Ordaz Hosteria Waipa

8. päev 

Orinoco Delta

Täna sõidame Orinoco deltale. 

Orinoco delta on Eesti suurune ala, mille on peamiselt asustanud warao hõim. Orinoco jõe delta pindala on 41 000 ruutkilomeetrit, peaaegu niisama suur, kui kogu Eesti kokku. Delta koosneb suuremate ja väiksemate jõeharude labürindist, mille kallastel laiub troopiline džungel. Inimasustus on seal hõre ja maismaateid peaaegu ei ole. Teedevõrguks on jõed ja peaaegu ainsaks liiklusvahendiks paat.

Teeme paadiretke tutvumaks kohaliku taime ja loomariigiga. Loodame kohata madusid ja kaimaneid. Valgusvihtudes peegelduvad ööloomade silmad. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Orinoco Queen lodge

9. päev 

Orinoco delta / põlisrahvad

Veedame päeva Orinoco deltat avastades. Tegevuste täpne järjekord ja jaotus päevadel selgineb kohapeal sõltuvalt ilmast ja kohaliku giidi juhistest. Magame võrkkiiges, kalastame vihmametsa väikestel lisajõgedel, sõidame kanuuga, öösel otsime kaimane, teeme retki vihmametsa, külastame kohalikke põlisrahvaid ja uurime loodust.

Käime külas kohalikul Warao põlisrahval ja saame sisse piiluda nende igapäeva toimetustesse ja tegemistesse. Saame katsuda ja nuusutada seda, mida tavaliselt näidatakse vaid loodusdokumentaalides. Vaikselt kanuuga väikesel jõel sõudes püüame kala ja naudime päikeseloojangut. 

Venezuela rahvastikust moodustab vaid 2% põlisrahvad. Põlisrahvaste hulgas on 26 tuntuimat rahvusgruppi, nende hulgas waraod, pemonid, baniwad ja yanomamõd. Warao tähendab tõlkes "paadirahvas". Nimetus kirjeldab tabavalt seda, kuidas selle rahva elu on väga tihedalt seotud veega. Soises ja üleujutuste rohkes Orinoco deltas elavad inimesed rookatusega, osaliselt seinteta vaimajades. Ainsaks mööbliesemeks on tihtipeale võrkkiik. Warao beebid hakkavad enne käima õppimist ujuma. Peamiseks transpordivahendiks on siin ühest puutüvest välja tahutud kanuud ehk bongod. Üsna peatselt pärast Kolumbuse retki oli Alonso Ojeda üks esimesi eurooplasi, kes Orinoco jõge pidi rännates waraode külasid märkas. Külad täis jõel asuvaid vaimaju meenutasid kuulsale maadeavastajale Veneetsia kanaleid ja maju nende kohal. Sellest ka Venezuela nimi "väike Veneetsia".

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Orinoco Queen lodge

10. päev

Orinoco Delta / Caripe

Hommik keset loodust. Seejärel sõidame Caripesse. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Caripe Cabanas Virgen del Valle

11. päev

Cueva del Guacharo 

Tänast päeva alustame Cueva del Guacharo ("Guacharo koobas") rahvuspargi külastusega. Rahvuspargi keskmeks on võimas lubjakivi koobas. Teeme pikniklõuna.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Mochima Posada Angelus külalistemaja

12. päev

Mochima rahvuspark / Mochima-Caracas 

Päev Mochima rahvuspargis, kus saame puhata ja Kariibi mere äärseid rannamõnusid nautida. 

Mochima rahvuspark on kaitseala Venezuela kirderannikul Kariibi mere ääres. Mochima hõlmab 32 saart ning on tuntud arvukate metsloomade, sealhulgas merikilpkonnade ja delfiinide poolest. Pargi mitmekesised ökosüsteemid hõlmavad rannikuäärseid mangroove, korallriffe ja pilvemetsa. 

Õhtupoolikul lendame Caracasse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Caracas Villa Playa Grande hotell

13. päev

Caracas – Los Roques 

Hommikul lendame Caracasest Los Roquesi. 

Los Roques on arhipelaag, kus on 50 nimega saart ja üle 200 ookeanist vaevu väljaulatuva liivaseljandiku. Soe merevesi (30 kraadi) ja valged liivarannad on kohale meelitanud maailmakuulsaid näitlejaid ja sportlasi. Lisaks rannamõnudele on siin hea kalastada, tegeleda snorgeldamise või veespordiga, sõita jahiga saarte vahel või lihtsalt raamatut lugeda.

Los Roques saarestik on küll osa Väikestest Antillide saarestikust, mille hulka kuuluvad sellised saared nagu Aruba, Bonaire ja Margarita, aga nii kultuuriliselt kui ka maastiku poolest eristub ta nendest suuresti. Los Roquesist sai rahvuspark juba 1972. aastal. Los Roques ei ole kaetud luksuslike hoonetega. Pigem on siin väikesed võõrastemajad ning siia ei ole lubatud rohkem ehitada. Gran Roque saar on umbes 3 km pikk ja 1 km lai. Kohalikud elatuvad krabiliste ja merekarpide püüdmisest ning turismist. Saarel on värvikirevad võõrastemajad, kool, kirik ja Los Roque omavalitsuse hoone. Francisquí, Crasquí, Madrisquí, Noronqui, Sarky saared on asustamata. Saarte nimed on huvitav segu hollandi ja hispaania keelest (näiteks Nordesquí on tuletatud North East Key). Gran Roque ainuke mootoriga sõiduk on prügiauto. Enamik teokarpidega ääristatud tänavaid on liivateed ning seetõttu liigub enamik inimesi ka paljajalu. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Posada La Lagunita külalistemaja

14. päev

Los Roques arhipelaag 

Päev Los Roques arhipelaagi avastamiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Posada La Lagunita külalistemaja

15. päev

Los Roques arhipelaag 

Päev Los Roques arhipelaagi avastamiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Posada La Lagunita külalistemaja

16. päev

Los Roques arhipelaag 

Hommikupoolik Los Roquese arhipelaagil. Pärastlõunal lendame Los Roquesest tagasi Caracasse. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Caracas Villa Playa Grande hotell

17. päev

Caracas – Istanbul

Hommikul sõidame lennujaama ja alustame teekonda tagasi koju. 

Lend TK224 Caracas-Istanbul 11.40-06.20+1, lennuaeg 11h 40min (Turkish Airlines)

Toidukorrad: hommikusöök

18. päev

Istanbul - Tallinn 

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.45-11.50, lennuaeg 4h 05min (Turkish Airlines)

Majutus ja lennud Venezuelas

Hotellide nimed on märgitud reisikirjelduses. Venezuela hotellide tase, ka rahvusvahelistesse kettidesse kuuluvatel, on suhteliselt madal. Olge valmis aeglaseks ja mitte kõige viisakamaks teeninduseks. Hotellides võib olla probleeme ka puhtusega.

Venezuelas on turism veel väga vähe arenenud. Arusaamad teenindusest on sageli teistsugused kui harjunud oleme. Majutuskohtade tasemel on veel kõvasti arenguruumi. Kohalike lendude ajad võivad muutuda ning võib isegi juhtuda, et lend lükkub päev hilisemaks või hoopis varasemaks. Meil on lendude piletid kõik ostetud, kuid kohapeal on “omad reeglid”. Näiteks võib tekkida olukord, kus peame Los Roquese saartelt päev varem Caracasesse lendama. Meie eelmise grupiga läks kõik plaanipäraselt. Informeerime teid igaks juhuks, et ootamatusteks valmis olla!

Vaata reisijuht Kaido Haageni videot Venezuelast!

Venezuela 2022 — Kaido Haagen


Video käivitamisel laetakse väline meedia ja Vimeo privaatsuseeskirjad kohalduvad



Reisi hind: 6595 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid 
  • majutus programmis märgitud hotellides, kahesed toad
  • programmis märgitud söögikorrad
  • transport vastavalt programmile
  • eestikeelne ekskursiooniprogramm
  • rahvusparkide maksud
  • jootrahad
  • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

  • majutus üheses hotellitoas 490 eurot
  • reisikindlustus
  • testimised, viisatasud jms

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis