Uus-Meremaa
Põhjalik reis põhja- ja lõunasaarel
10. veebruar – 28. veebruar 2027
Grupis 14 reisijat
Reisijuht:
Timo Vürmer
"Aotearoa – Pika Valge Pilve Maa. Nii umbes võib tõlkida maori-(hääldub nagu meie maaori!)keelse Uus-Meremaa nime. Uus-Meremaa on viimane suur tükk maismaad, mille inimesed asustasid: maorid jõudsid sinna umbes 1000. aasta paiku meie ajaarvamise järgi. Uus-Meremaa asub kaugel kontinentidest, Austraaliani on ligi 2000 km, tema läheduses on vaid väiksemaid saari. Nii oli Uus-Meremaa kaksiksaarel ka looma- ja taimeriik muust maailmast eraldatud ja sääl võime nüüdki veel kohata omapäraseid olevusi. Ennekõike linde, sest Uus-Meremaa oli enne inimeste sinnasaabumist lindude päralt. Siin ei olnud imetajaid pääle nahkhiirte ja rannal lesivate hüljeste. Inimene tõi endaga kaasa rotid, kassid, koerad jm loomad, kes on teinud saartel palju pahandust, hävitades siinseid üsna kaitsetuid loomi. Seda tegi otse ka inimene. Juba maori küttide käe läbi kadusid olematusse jaanalinnust tükk maad suuremad hiidlinnud moad ja hiidkotkad. Ent Uus-Meremaa vapilinnud kiivid on alles ja neid püütakse hoida ja kaitsta. Uusmeremaalased nimetavad ennastki "kiwi". Ei ole ehk ülearune meenutada sedagi, et reis Uus-Meremaale saab teoks keset Eesti talve, mil seal, lõunapoolkeral, on südasuvi, kõige parem aeg tutvuda ühe maailma omapärasema maaga, näha tema veel säilinud ürgloodust, kuulata ja vaadata imelisi linde, näha mitmekesiseid maastikke subtroopikast karmide lumiste mägedeni ja tutvuda oma algkodust – müütiliselt Hawaikilt kaugele lõunasse purjetanud polüneesia meresõitjate järeltulijatega." /Jaan Kaplinski/
Riikidesse sisenemise tingimused (seisuga 01.01.2025):
- Eesti kodanikud võivad viibida Uus-Meremaal viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riiki sisenemise hetkest.
- Viisavaba reisimise korral Uus-Meremaale on kohustuslik eelnevalt taotleda elektroonses reisi eelregistreerimise süsteemis NZeTA reisiluba (New Zealand Electronic Travel Authority). Juhendi saadab Albion.
- Riiki sisenejad peavad 24h jooksul enne reisi algust täitma reisija deklaratsiooni (New Zealand Traveller Declaration), mida saab täita elektrooniliselt või mobiilirakenduses.
- Reisikindlustus on kohustuslik.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.
Pildid: Albioni erakogu ja Uus-Meremaa Turismiameti meediakogu (NZ Visual Library).
1. päev
Tallinn – Helsingi – Doha (15. jaanuar)
Koguneme Tallinna lennujaamas kell 08.35
Lend AY1014 Tallinn-Helsingi 10.35-11.10
Lend QR6121 Helsingi-Doha 16.05-23.50
2. päev
Doha – Auckland (16. jaanuar)
Lend QR920 Doha-Auckland 03.05-0500+1
3. päev
Auckland (17. jaanuar)
Tere tulemast Uus-Meremaa suurimasse linna - Aucklandi! Saabume rahvusvahelisse lennujaama 17. jaanuari hommikul. Esimene päev Okeaania pealinnaks ja ka purjedelinnaks kutsutavas Aucklandis on puhkamiseks, ajavahega kohanemiseks ning omal käel linnaga tutvumiseks. Meie valitud hotell asub sobivalt linna ärikeskuse südames (CBD), mille lähedale jäävad peamised vaatamisväärsused sobiva jalutuskäigu kaugusele. Auckland on ehitatud 53-le kustunud vulkaanile, ning linnas ringi liikudes esineb kõrguse erinevusi.
Soovitame külastada Aucklandi linna silueti sümbolit ja lõunapoolkera kõrguselt teist torni - Sky Towerit, millest avanevad suurepärased vaated linnale, Hauraki lahele ja saartele. Uus-Meremaa inimajalugu on tihedalt seotud ookeani sõitudega, mistõttu on igati kohane väisata meremuuseumi (NZ Maritime museum), mille kollektsioon katab meresõiduajaloo polüneeslaste meresõidu oskustest ja sõiduvahenditest kaasaegse purjespordini välja. Meremuuseumi lähedusse jääb mitmeid söögikohti ja Aucklandi kalaturg. Peamine ostlemistänav on Queen street ning selle lähedusse jääb ka riigi suurim kunstigalerii (Auckland Art Gallery/Toi o Tāmaki - tasuta sissepääs), mida juba ainuüksi C.F.Goldie sügavate ja detailide rohkete maoori portreede pärast külastada tasub.
Majutus: Auckland Skycity hotell 4*
4. päev
Auckland (18. jaanuar)
Auckland on põnev, elav ja kultuurne linn, mis on laotunud kitsale maaribale. Tegemist on Uus-Meremaa suurima linnaga, mille rahvastiku moodustavad eurooplased, maoorid ja okeaanlased, muutes Aucklandi suurimaks Polüneesia linnaks maailmas, mis tõttu teda hellitavalt ka Okeaania pealinnaks kutsutakse.
Täna tutvume Aucklandiga. Linna ekskursiooni käigus külastame Aucklandi erinevaid piirkondi, Harbour Bridge'i, Missioni lahte, sõidame mööda rannikuäärset teed (Tamaki Drive), mille äärde jäävad Aucklandi eksklusiivsed elamurajoonid, ühed linna populaarsemad rannad. Tee pervel paistavad silma Uus-meremaa enedeemsed ja võimsad Pohutukawad e Uus-Meremaa jõulupuud (Metrosideros excelsa), mis omavad maoori kultuuris nii spirituaalset tähendust kui ka on olnud hinnatud tugeva ja vastupidava ehituspuuna.
Külastame ka botaanikaaeda, kus sooritame 4 km jalutuskäiku Puhinui oja äärsel lopsakal metsarajal, mida palistavad ligi 155 Uus-Meremaa põlistaimeliiki, nende seas ka kauripuud (Agathis australis) ja endeemsed nikaupalmid (Rhopalostylis sapida). Hea ilma korral teeme mandri Aucklandi kõrgeima tipu (Edeni mägi) peal lühikese jalutuskäigu, millelt avanevad panoraamvaated suurlinnale.
Päeva krooniks on Aucklandi rahvusmuuseum, mille kunstikollektsioon on saareriigi rikkalikuim. Muuseum on pühendatud Vaikse ookeani ja Uus-Meremaa rahvaste põnevatele lugudele, käsitööle ning maa taimestikule ja loomastikule, asudes ühes ajaloolises hoones linna keskel Domainis. Siin koorub lahti Vaikse ookeani rahvaste - maooride kunstiline pärimus ja kultuur puidunikerduste, kanuude ja taonga (aarete) näol.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Auckland Skycity hotell 4*
5. päev
Auckland / Hobbiton / Rotorua (19. jaanuar)
Alustame hommikut paaritunnise sõiduga ühe Uus-Meremaa kuulsama vaatamisväärsuse juurde, milleks on Hobbiton ehk kääbikla. Filmide "Sõrmuste isand" ja "Kääbik" võttepaik Hobbiton on kui maaliline küla, kus on hämmastavalt detailiderohked majakesed, kaunid aiad, palju käänulisi teid, rohelised niidud ning kõrts. Saame kogeda võlumaailma ning tutvuda filmimaailma telgitagustega. Hobbitoni külastamiseks ei pea olema raamatute ja filmide fänn, paik pakub elamusi kõigile.
Meie teekond jätkub edasi geotermaalselt aktiivsesse Rotoruasse, mida täna ka Põhjasaare seikluspealinnaks pidada võiks. Lisaks keevattele mudabasseinidele ja purskavatele geisritele on siin linnas hea võimalus tutvuda ka maoori traditsioonidega käsitööst ja palvemajadest hangi õhtusöögi ja maoori tantsudeni, muuhulgas ka tuntud haka-sõjatants!
Külastame kohalike maoorihõimude alal Te Puia kultuurikeskust ja geotermaalparki. Pargi südameks on Uus-Meremaa Maoori Kunsti ja Käsitöö Instituut, mis maoori traditsioonilist käsitööoskust saareriigis ka üleval hoiab. Tutvume erinevate käsitööliikide ja töövahenditega (puu-, luu- ja kivinikerdused ning punumiskool), maoori hõimu traditsioonilise kogunemispaiga ja kultuurisüdame - Rotowhio maraega ning teeme rahuliku jalutuskäigu Whakarewarewa geotermaalses orus, kuse leidub pulbitsevaid mudavanne ja geisreid. Hea õnne korral, õnnestub meil näha ka riigi rahvuslindu – kiivit!
Õhtul ootab meid ees pidulik ja traditsiooniline hangi-õhtusöök (maa sees küpsetatud roog) maoori kultuurietendusega, mis ereda mälestusena kindlasti Uus-Meremaa reisi kroonima jääb.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Rotorua Millennium hotell 4*
6. päev
Rotorua / Taupo järv (20. jaanuar)
Uus-Meremaa on tuntud kui üks juhtivaid lambakasvatusriike maailmas. Siinne lambakultuur on andnud saareriigile ka “lambamaa” nime ning iga elaniku kohta kasvab Uus-Meremaal u. 5-7 lammast! Lõuna- ja Põhjasaarel on aretatud oma lambatõud, mis kohaliku kliima ja maastikuga paremini sobivad ning vastava tõu kvaliteedi ka paremini esile toovad. Tänast hommikut alustamegi vahva lamba farmishowga, mille käigus tutvume erinevate (ligi 20) lambatõugudega nagu Merino, Romney, Perendale, Corriedale, jne. Näeme lambapügamist ning esitatakse ka karjakoerte oskusi lammaste karjatamisel.
Hommiku jätkuks viib meid teekond Whakarewarewa metsa seiklusrikkale rannikusekvoiade (Sequoia sempervirens) vahele rajatud rippsildadele. See turvaline ning elamusrikas hõlbus jalutuskäik pakub põnevaid vaateid 10-20m kõrgusel maapinnast. Retke käigus on meil muuhulgas võimalus tutvuda ka pongade ehk Uus-Meremaa endeemsete hõbesõnajalapuudega, mis taevasse küündivate rannikusekvoiade vahele metsaalust kaunistavad.
Teekond jätkub Waiotapu (maoori k. “püha vesi“) geotermilise pargi külastusega, mida peetakse Uus- Meremaa kõige värvilisemaks! Ees ootab u 3 km matk mööda lihtsalt läbitavat teed, mille äärde jäävad värvilised mineraalvee- ja mudabasseinid ning muuhulgas ka Uus-Meremaa suurim kuumaveeallikas “Šampanjabassein” (Champagne pool), mille läbimõõt on u 65 meetrit ja mille pindmine kiht kihiseb nagu šampanja. Šampanjabasseini äärde jääb ka Artist´s Palette ehk kunstniku palett - mineraalkasvand, kuhu looduslikest mineraalidest pidevalt muutuvaid värvilaike tekib - pisut rohelist, oranži, kollast, jne, sõltuvalt vee koostisest ja valgusest.
Õhtu lõppedes jõuame rahuliku ja maalilise, maailma suurima vulkaanilise järve Taupo äärde. See järv on tekkinud ligi 27 000 a tagasi ühe maailma suurima vulkaanilise plahvatuse tagajärjel. Järv on sellegi poolest ohutu ja eelistatud puhkuse sihtkoht Põhjasaare suurlinnaelanike seas, kes siia endale suvila hankinud on. Taupo järv on erakordselt puhas ja selge ning hinnatu kalapüügi ja veesporti keskusena. Teel Taupo järve äärde külastame ka üht saareriigi võimsamat kärestikku Waikato jõel - Huka Falls, millest iga sekund ligi 220 000 l vett läbi kitsa kanjoni läbi surutakse.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Taupo Lakeland resort hotell 4*
7. päev
Taupo järv / Wellington (21. jaanuar)
Peale hommikusööki alustame päeva Uus-Meremaa vanima ning esimese, topeltstaatusega UNESCO Maailmapärandi nimekirja kuuluva - Tongariro rahvuspargi külastusega. Teeme paari tunnise (ca 6km), suhteliselt lihtsa matka. Läbime rohu- ja alpi põõsasmaastiku, mis meenutab pisut meile tuntud raba kuid kõik on lopsakam ja suurem ning suuresti unikaalse taimestikuga. Seejärel suundume läbi pöögimetsa Taranaki koseni, mis langeb 20m kõrguselt alla, ca 15 000a vanuse Ruapehu vulkaani laavaplatoolt. Sealt tõuseme treppe mööda astangule ning jätkame matka mööda astangut tagasi retke alguspunkti. Selge ilmaga on näha Ngauruhoe sümmeetrilist koonust ning Tongariro ja Pukekaikiore vanu, erodeerunud mägesid. See retkelõik on osa kogu uus-Meremaad läbivat, ligi 3000 km pikkust Te Araro matkarada.
Peale lõunasööki jätkame teekonda Uus-Merema pealinna suunas. Vaba õhtu Wellingtonis.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Wellington Coopthorne Oriental Bay hotell 4*
8. päev
Wellington (22. jaanuar)
Alustame hommikut lühikese bussisõiduga läbi Wellingtoni. Suundume 2-3 tunnisele jalutuskäigule, Zealandia ökoparki, mis asub Wellingtoni lähedal lopsakas orus. Siia, endise veehoidla alale, on rajatud ambitsioonikas plaan, järgneva 500 a. jooksul taastada Uus-meremaa algupärane loodus nii, nagu ta enne inimeste saabumist oli. Võõrliigid eemaldatakse, asemele tuuakse Uus-Meremaa endeemseid flora ja fauna liike ning lastakse neil omal käel kasvada ja orgu vallutada. Zealandia on ümbritsetud tiheda taraga, et närilised eemal hoida ning endeemseid liike kaitsta. Siin avaneb meil võimalus tutvuda Uus-meremaa unikaalsete taimeliikidega ning hea õnne korral ka vabalt ringi lendavate endeemsete linnuliikidega nagu palju armastatud maoori lehviksaba (piwakawaka), kaakapapagoid (kaka), Uus-Meremaa tuvi (kereru), jne. Putukastest näeme ehk endeemset lennuvõimetut putukat wetat ning kindlasti õnnestub meil näha ka unikaalset roomajat tuatarat, kes näeb kangesti sisaliku moodi välja, kuid ligi 250 miljonit aastat tagasi siiski omaette liigiks arenes.
Pärastlõunal on vaba aeg Wellingtoniga omal käel tutvuda. Wellington on sobivalt kompaktne, looduskaunis pealinn lahe ääres. Soovitame külastada Te Papa Tongarewat e Uus-Meremaa rahvusmuuseumi, mis Aucklandi muuseumiga võrreldes kompaktsem ja kaasaegsem on. Wellingtoni köisraudtee ja botaanikaed pakuvad lisaks taimeilule ka kauneid vaateid linnale. Wellingtoni peetakse ka Uus-Meremaa kohvipealinnaks, siin leidub palju hubaised kohvikuid, kümneid väikeseid kohviröstijaid, kes riigi parimat kohvisegu flat white kohvi jaoks kokku jahvatavad. Siin on kohvikuid ja söögikohte rohkem elaniku kohta kui New Yorgis! Leiad Cuba street-boheemlasliku tänava ümbrusest endale kindlasti meelepärase kohviku, kus rahulikku pärastlõunat kohvitassi ääres nautida, kohvikuaknast inimesi jälgides. Kui Sind paelub filmimaailm, siis Wellingtonis asub Maailma kuulus Weta Studio, mida külastada tasub ning mis on tootnud rekvisiite ja visuaalseid effekte filmidele nagu Sõrmuste Isand, Hobbit, Avatar, King Kong jpt.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Wellington Coopthorne Oriental Bay hotell 4*
9. päev
Wellington / Nelson (23. jaanuar)
Hommikul sõidame laevaga Põhjasaarelt Lõunasaarele. Seda laevateed peetakse üheks maailma kaunimaks. Wellingtonist välja sõites võib hea õnne korral näha delfiine, Lõunasaare Queen Charlotte´i lahte sisse sõites paeluvad veeteed kahelt poolt rohelusse uppuvad mäed ja lummavad vaated. Siin-seal paistavad silma kuninglõhe ja rohekarbi kasvandused.
Uus-Meremaa on tuntud ka kui veinimaa ning veinidest vaieldamatult populaarseim on Lõunasaare Malbourough savignon blanc. Nimelt Lõunasaare kirdeosa Marlborough piirkond on ideaalne just selle viinamarjasordi kasvatamiseks - siinne muld, päikeselised ja soojad päevad ning jahedad ööd, toovad esile kõige paremad omadused ning annavad veinile ilmeksimatult erilise lõhna. Lõunal külastame Malborough piirkonna suurima linna Blenheimi veinimaja, degusteerime piirkonna veine koos lõunaga. Peale lõunat, jätkame teekonda Uus-Meremaa päikespaistelisimasse linna Nelsonisse, vaba õhtu.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nelson Saxton Lodge hotell 4*
10. päev
Nelson / Abel Tasmaani rahvuspark (24. jaanuar)
Abel Tasmani rahvuspark on Uus-Meremaa väikseim, kuid muljetavaldavalt kaunis. Kuldsed liivarannad, kirkad veed ja lopsakad iidsed rannikumetsad viivad meid justkui paradiisisaarele. Rahvuspargis kaitstakse iidset rannikumetsa ning- kooslusi. Ees seisab seiklusrikas päev, mis koosneb meresõidust (ehk õnnestub näha Uus-Meremaa karushülgeid (Arctocephalus forsteri)) ja paari tunnisest matkast (kõrguse vahed – soovijad saavad ka rannamõnusid nautima jääda) sõnajaapuude ning teiste Uus-Meremaale endeemsete puude salus. Tutvume kohalike taimeliikidega, tõenäoliselt näeme ka Maailma kõrgeimat sammalt (dawsonia superba) ning endeemset ja riukkalikku linnuliiki veekat (Gallirallus australis). Matka lõppedes jääb aega kergeks supluseks või hea ilma korral kuldsel liival päikesevanni nautimiseks.
Vaba õhtu boheemlaslikus Nelsonis.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nelson Saxton Lodge hotell 4*
11. päev
Nelson / Punakaiki / Greymouth (25. jaanuar)
Täna jätkame teekonda metsiku looduse ja dramaatiliselt kauni Lääneranniku suunas. Hea ilma korral teeme põgusa fotopeatuse Nelson Lakes'i rahvuspargis, Rotoiti kristallselge veega täidetud järve ääres, kus võime näha nt musta luike (Cygnus atratus). Peale fotopeatust võtame suuna Westpordi rannikulinna suunas, kus peale lõunat jätkame lühikese jalutuskäiguga Cape Foulwindi matkarajal (ca 1 km) - siin avanevad meile panoraamvaated Tasmani merele ja mägisele Läänerannikule, kus pesitsevad merelinnud ning kekenode e karushülgede (Arctocephalus forsteri) koloonia, keda hea õnne korral ka näha saame. Tee ääres paistavad silma esimesed endeemsed nikau palmid (Rhopalostylis sapida). Siit sõidame edasi piki Läänerannikut Paparoa rahvuspargis asuvasse Punakaiki lühikesele (ca 1 km) ja lihtsalt, läbi linaliilia väljade (Phormium tenax) looklevale jalutusrajale. Siinsed lubjakivist kaljud, mis näevad välja nagu hiiglaslikud pannkoogivirnad, on vormitud tuule ja vee poolt läbi aastatuhandete. Tõusulaine ajal pressib ookeanivesi kivide vahele tekkinud koobastesse ja paiskub sealt õhku, pakkudes dramaatilise vaatemängu. Vaba õhtu lääneranniku suurimas linnakeses Greymouthis.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Greymouth Ashley hotell 4*
12. päev
Greymouth / Hokitika / Franz Josef (26. jaanuar)
Peale hommikusööki võtame suuna Hokitika mäekuru suunas, kus ootab meid lühike ja lihtne jalutuskäik (ca 2 km) läbi lopsaka metsa (endeemsed puud, nt rimu (Dacrydium cupressinum) rippsilla ja vaateplatvormideni. Siit avanevad maalilised vaated erksinisele Hokitika jõele. Tagasiteel Hokitikasse võime näha linde nagu pukeko ehk tõmmu-sultantaip (Porphyrio melanotus) ja endeemset paradiisiparti (Tadorna variegata). Hokitika väikeses rannikulinnas teeme lõuna peatuse ja soovijad saavad proovida kohalikku delikatessi - whitebait omletti röstsaial. Hokitikas jääb ka pisut aega ringi jalutamiseks. Siinne piirkond on tihedalt seotud pounamu ehk rohekivi (jadeiit, nefriit) ajalooga, mida maoorid on kasutanud nii tööriistade kui ka ehete valmistamisel, pidades seda väärtuslikuks ja pühaks kivimiks.
Sõit jätkub piki Läänerannikut Westland Tai Poutini rahvusparki, Franz Josefi asulasse. Teeme lühikese retke Franz Josefi liustikuoru vaateplatvormidele - siinne loodus ja taimed on tuttavlikud - alpitaimed, sõnajalad ja ka orhideed. Peale jalutuskäiku jääb pisut aega puhkamiseks ning õhtusöögi järel teeme soovijatega õhtuse jalutuskäigu ja suundume “jaaniussikesi” otsima (Arachnocampa luminosa).
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Franz Joseph Glacier Scenic hotell 4*
13. päev
Franz Josef / Queenstown (27. jaanuar)
Peale hommikusööki saavad soovijad minna helikopterituurile (lisatasu eest), mis viib alpidesse, pakkudes meeliülendavaid vaateid lumistele mäetippudele ja liustike poolt uhutud orgudele. Võimaluse korral teeb helikopter fotopeatuse kas liustikul või mäetipul.
Täna ootab ees sõidupäev Lõunasaare ja tõenäoliselt kogu Uus-Meremaa seikluspealinna Queenstowni, mis on legendi järgi oma nime saanud 19. sajandil, kui sealsed kullaotsijad linna hellitavalt Queenstowniks kutsuma hakkasid, pidades seda olevat "sobivaks igale kuningannale". Tee viib meid lopsakast ja sademeterohkelt Läänerannikult mööda mägiteid teisele poole mäeahelikku. Maastikus on märgata muutusi, see muutub kuivemaks, metsad asenduvad pikkade rohumaadega ning tasandikud vahelduvad liustiujärvedega. Teel teeme mõned lühemad ja pikemad jalasirutuspeatused nagu nt Mathesoni järvematk läbi iidse metsa, mille veelt peegelduvad hea ilma korral Uus-Meremaa alpid, muuhulgas kõrgeimad tipud - Aoraki/Mt Cook (3724m) ja Tasmani mägi (3497 m).
Vaba õhtu Queenstownis.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Queenstown Holiday Inn hotell 4*
14. päev
Queenstown / soovijatele Milford Sound (28. jaanuar)
Vaba päev Queenstownis.
Soovijatel võimalus lisatasu eest osaleda Fjordlandi rahvuspargi tuntuimal - Milford Soundi fly-cruise-fly ekskursioonil (soovitame broneerida varakult enne reisi, tegemist on väga populaarse ekskursiooniga). Milford Sound on üks Uus-Meremaa tuntumaid ja ilusamaid liustiku tegevuse tulemusena moodustunud fjorde, mis kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. Maoori legendi järgi ei loonud fjorde mitte liustikujõed, vaid Tu Te Raki Whanoa – jumalik olevus, kes maagilise kirvega, loitse lauldes, imekauneid fjorde rohelusse uppuvast kaljurannikust välja tahus ning milledest Milford Sound (Piopiotahi) neist kõige kaunim sai. Teine legend räägib aga, kuidas Hine-nui-te-po, surmajumalanna seda imekaunist tööd vaatama tuli. Olles pimestatud selle ilust, pelgas ta seda külastatavaid inimesi unustavat seda nähes oma surelikkuse. Et see inimestel meelest ei läheks, lõi ta väikesed mustad nuhtlused siinset ilu valvama - liivakärbsed. Legendidele vaatamata on siinne loodus imekaunis - majesteetlikud mäenõlvad, lopsakas vihmamets klammerdumas paljastele kiviseintele, vahutavad kosed. Milline fjordi tuju ka ei oleks, kihagu ta vihmast või päikesest, mis sillerdab sügava vee pinnal – jätab külaskäik mälestuse, mis jääb elama. Loodame kohata ka erinevaid mereelukaid nagu delfiine ja karushülgeid. Lendame hommikul Queenstowni lennuväljalt väikese lennukiga u 40 minutit üle lumiste mägede Milford Soundi, kus teeme 1.5-tunnise kruiisi. Pärastlõunal lennukiga tagasi Queenstowni, kus jääb vaba õhtupoolik linna omal käel avastamiseks, olgu see siis rahulik jalutuskäik botaanikaaias, gondlisõit 450 m kõrgusele hingematvaid panoraamvaateid nautima või Uus-Meremaal leiutatud kiirpaadi sõit madalatel jõgedel peadpööritavaid piruette sooritades.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Queenstown Holiday Inn hotell 4*
15. päev
Queenstown - Arrowtown - Lindis Pass - Oamaru (29. jaanuar)
Hommikul lahkume Queenstownist ja võtame suuna kullapalavikuhõngulisse Arrowtowni väikelinna, kus teeme lühikese jalutuskäigu. Teel Arrowtowni teeme peatuse ka kuulsal Kawaru-sillal, millelt Maailma esimesi kommertslikke benji-hüppeid pakkuma hakati. Benji-nöör on nimelt Uus-Meremaal leiutatud ning soovijatel avaneb võimalus see närvekõditav temp ka siin sooritada. Kaasa elavatest pealtvaatajatest juba puudust ei tule!
Arrowtonist jätkame läbi Lindis Passi mäekuru rohumaastiku Oamaru suunas. Oamaru on tuntud kui saareriigi paremini säilinud viktoriaanliku arhitektuuriga linnake, aga ka Uus-Meremaa suurima kääbuspingviinide koloonia poolest, kes siin pesitseb. Õhtul seisabki meil ees südantsoojendav looduslik vaatemäng - jääme ootama, kui Maailma pisimad, väikesed sinised kääbuspingviinid (Eudyptula minor) oma päevaselt söögiretkelt kodupesadesse naasevad.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Oamaru Poshtel hotell 5*
16. päev
Oamaru / Mt Cook / Tekapo järv (30. jaanuar)
Peale hommikusööki suundume Aoraki/Mt Cooki rahvusparki. Tagasi majesteetlike ja lumiste Lõunaalpide juurde, kus peale lõunasööki võtame ette matka Hookeri orgu (ca 4.5km pikk, osa oru matkarajast on suletud alates 2026, uute sildade ehituse tõttu), kus hea ilma korral ootavad meid ees lummavad vaated ja alpiloodus.
Edasine teekond viib meid Tekapo järve äärde. Siinne piirkond on üks maailma suurimaid ja parimaid pimeda taeva reservaate (Aoraki Mackenzie International Dark Sky Reserve). Õhk on enamasti erakordselt selge ning vaba valgusreostusest, pakkudes parimaid tingimusi öise tähistaeva vaatlemiseks. Soovijad saavad peale õhtusööki lõunataeva tähtkuju – Lõunaristi – otsima minna.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tekapo Peppers Bluewater hotell 4*
17. päev
Tekapo / Christchurch (31. jaanuar)
Rahulik hommik Tekapo järve ääres. Seejärel sõidame läbi Canterbury väljade Christchurchi, Uus-Meremaa suuruselt teise linna. Teeme jalasirutus peatuse idüllilises Geraldine'i linnakeses.
Christchurch on tasandikul asuv aedlinn, kuhu kunagi asusid elama Inglise kiriku toetajad. Lõunasaare üks suurim linn on säilitanud oma Inglise atmosfääri – pajude ja tammedega ääristatud Avoni jõel saab proovida traditsioonilist puntingut ning näha erinevaid linde, muuhulgas ka väikseimat parti - endeemset papangot ehk maoori varti (Aythya novaeseelandiae). Avoni jõe kallastel jääb keskaegsed ehitisi, suur botaanikaaed, jpm. Christchurch on ka üks viiest logistikakeskusest maailmas, millest Antarktika ekspeditsioonid teele saadetakse. Seetõttu on siia loodud ka Antarktika teadus- ja külastuskeskus, kus saab tutvuda Antarktika kliima, fauna, ekspeditsioonide ja kõigele muule lisaks saab proovida ka Antarktika kulguriga treeningsõitu! Christchurchi saabudes teeme gondlisõidu Lytteltoni kustunud vulkaani servale, siit avanevad vaated linnale, Canterbury väljadele, Lõuna-Alpi mäeahelikule, Lutteltoni kraatris olevale sadamale ja Vaiksele ookeanile. Pärastlõunast vaba aeg Christchurchiga omal käel tutvumiseks.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Christchurch Crowne Plaza hotell 4*
18. päev
Christchurch – Auckland / Auckland – Doha (1. veebruar)
Hommikul lendame Aucklandi ja alustame teed tagasi Eestisse.
Lend Christchurch-Auckland
Lend QR921 Auckland-Doha 14.40-22.00
19. päev
Doha – Helsingi – Tallinn (2. veebruar)
Lend QR6122 Doha-Helsinki 08.05-14.20
Lend AY1023 Helsinki-Tallinn 15.35-16.10
Reisi hind: 8935 €
Paketis sisaldub:
- Uus-Meremaa siselennu pilet
- majutus programmis märgitud hotellides koos hommikusöögiga
- programmis märgitud söögikorrad
- kogu ekskursiooniprogramm koos transpordi ja sissepääsudega, nii nagu reisikirjelduses
- eestikeelne ekskursiooniprogramm
- Albion Reiside reisijuht
Lisatasu eest:
- Lennupiletid Uus-Meremaale
- reisikindlustus
- ühene majutus 1100€
Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)