Teravmäed — põhjala polaaröö
Virmaliste otsinguil


3. jaanuar – 7. jaanuar 2025
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Kaido Haagen

Teravmäed — põhjala polaaröö

3. jaan – 7. jaan 2025  / 2913 €

Unikaalne võimalus külastada Teravmägedesid kõige sügavamas Põhjala polaaröös! Teravmägede pealinn Longyearbyen asub polaarjoonest 1260 kilomeetrit põhja pool, 78º-l laiuskraadil, kus keskmine talvine temperatuur on -13C kuni -20C. Siin kogeme arktilist vaikust, rahu ja virmalisi (NB! virmaliste nägemine sõltub päikese aktiivusest ja taeva selgusest). Meeldejääv elamus kogu eluks! Lisaks programmis mainitud tegevusele võtab reisijuht vabal ajal ette jalutuskäike Longyearbyenis, veedetakse koos mõnusalt aega linna söögikohtades ja on aega reisikaaslastega jutustamiseks.

Fotod: Kaido Haagen

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):

 • Eesti kodanikud võivad Norras ja Teravmägedel viibida viisavabalt. Reisijal peab olema kaasas pass, mis peab kehtima vähemalt kuus kuud alates riiki sisenemise hetkest.
 • Teravmäed on Teravmägede lepinguga Norra valitseda antud ala, mis on kõigile viisavaba, maksuvaba ja demilitariseeritud. Teravmägedel ei ole ühegi riigi saatkonda ning igat riiki esindab vastava riigi saatkond Norras. 
 • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

1. päev

Tallinn — Helsingi — Oslo — Longyearbyen

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 04.00.

Lend AY1036 Tallinn-Helsingi 06.00-06.30, lennuaeg 30min (Finnair)
Lend AY911 Helsingi-Oslo 07.30-08.05, lennuaeg 1h 35min (Finnair)
Lend DY396 Oslo-Longyearbyen 10.50-15.10, lennuaeg 4h 20min (Norwegian)

Meie saabumine maailma põhjapoolseimasse ning Teravmägede suurimasse asulasse Longyearbyeni kell 15 "päeval" saab olema erakordne kogemus — tegemist on müstiliselt pimeda polaarööga. Kuigi peab kohe mainima, et tänu lumele ikkagi kottpime ei ole.

Teravmäed ehk Svalbard (1925. aastani tuntud kui Spitsbergen) on Norra saarestik Põhja-Jäämeres, mis asub Norra mandriosa ning põhjapooluse vahel. Lisaks tuhandetele jääkarudele elab saarestikul veidi alla 3000 elaniku, kellest enam kui 2000 (rohkem kui 50 erinevast rahvusest) elab Longyearbyenis, mis on saarestiku administratiivkeskus. Teravmägede maastik ja eluolu on ainulaadne — majesteetlikud mäed, sinine merejää, võrratud liustikud. Arktiline vaikus ja rahu on midagi sellist, mille laadsele pole maailmas võrdväärset. Teravmägedel oleme me külalisteks Arktika kuninga — jääkaru – territooriumil ning kõik ekskursioonid reisi jooksul teeme kohalike ekspertidest giidide juhtimisel, et austada nii kaitse all olevate kiskjate elu, kui ka seeläbi tagada meie endi turvalisus. 

Majutus: Spitsbergen Radisson Blu Polar hotell 4*

2. päev

Longyearbyen / matk Arktilises tundras / virmaliste safari "lumekassiga"

Hommikul suundume retkele Arktilisse tundrasse. Teravmägede muust maailmast eraldatus, karm elukeskkond ja ühtlasi selle kõige kirjeldamatu ilu tuleb esile matkates radadel, kus omal ajal jahimehed metsloomadele püüniseid seadsid. Jaht polaarrebastele ning jääkarudele sai alguse 17. sajandil, kui saarestikule saabusid venemaa jahimehed. Püünised seati üles hilissügisel ning neid tuli järjepidevalt inspekteerida kogu polaaröö jooksul. Tänapäevaks on Teravmägede keskkonnaseadusega sätestatud ranged piirangud ja reeglid kohaliku ökosüsteemi säilimiseks, sh on jääkarud ohustatud liigina looduskaitse all. Kõndides arktilises tundras saame aga vahetu kogemuse, mis tunne võis olla jahimeestel karmis tundras oma tööd teha. Tuuri alguses sõidame bussiga Adventdalenisse, kust alustame oma elamuslikku matka. Retk kestab ligi 3 tundi.

Pärastlõunal sõidame suure punase "lumekassiga" (inglise keeles snowcat — lumes sõitmiseks loodud maastur, kuhu kogu grupiga mõnusalt sisse mahume) linnast välja virmalisi otsima. Võtame suuna Advent orgu. Marsruut sõltub ilmaoludest ning meie kohalikud ekspertidest giidid valivad just parima teekonna, tehes mitmeid peatusi parimates virmaliste vaatluspaikades. Meie teejuhid selgitavad, kuidas tekivad virmalised (aurora borealis) ning vestavad lugusid Teravmägedest. Vaatleme võrratut värvidemängu taevas ning kogeme polaarööd selle täies hiilguses, müstilisuses ning võimsuses. Avastusretk kestab ligi 2h 30min. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Spitsbergen Radisson Blu Polar hotell 4*

3. päev

Longyearbyen / virmaliste safari kelgukoertega 

Polaaröö tõeliseks kogemiseks pole paremat võimalust, kui üks safari tähistaeva ja virmaliste valguses kelgukoerte juhtimisel. Pärastlõunal alustame oma seiklust kelgukoerte rakmetesse seadmisega. Koerad klähvivad esialgu kannatamatult, kuid niipea kui oodatud sõit algab, on kuulda vaid lummavat arktilist vaikust. Esialgu juhivad kelkusid kohalikud giidid, kuid hiljem on ka soovijatel võimalus oma käsi kelgukoerte juhtimises proovile panna. Sõitu alustame otsmikulampide valguses, kuid mõne aja möödudes saame need välja lülitada. Kauguses ilmuvad majesteetlikud mägede kontuurid ning horisondil võime näha omapärast valgust, mis tekib kuu ja tähistaeva valguse peegeldumisel lumivalgel maastikul. Hea õnne korral võime näha ka virmalisi. Safari kestab ligi 4 tundi.

Vaba pärastlõuna Longyearbyenis maailma kõige põhjapoolseimate poodide, kohvikute, kino ja teiste asutustega tutvumiseks. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Spitsbergen Radisson Blu Polar hotell 4*

4. päev

Longyearbyen / lumesaanide retk / õhtusöök ja virmalised Barentzi laagris

Soovijatel võimalik osaleda virmaliste safaril mootorsaaniga, mis maksab 2295 NOK (u 225€). Soovijad, kellel on olemas juhiluba, saavad ise mootorsaani juhtida — maastik on tasane ning lihtne sõitmiseks ka ilma eelneva mootorsaani juhtimise kogemuseta. Safari kestab u kolm tundi ning selle käigus läbime 40 kilomeetrit. Teeme mitmeid pause ja loodame näha virmalisi. Grupijuht tutvustab loodust ning kui hakkab jahe, pakub ka sooja jooki ning küpsiseid. Korraldaja poolt on ka välimine riietekiht, saapad, kindad ja kiiver. NB! Safari toimumine selgineb reisi jooksul — sõltuvalt ilmastikuoludest, soovijate/juhilubadega osalejate arvust, kohtade saadavusest.

Õhtul sõidame Longyearbyenist 10 kilomeetri kaugusel asuvasse Barentzi laagrisse, kus naudime kohalikku õhtusööki, soojendavaid jooke ja kuulame kohalike lugusid ja legende Teravmägedest ning Arktika kuningast — jääkarust. Kuigi polaaröö ajal võib Teravmägedel virmalisi näha terve 24h öö vältel, on asulavalgusest eemal olles "polaarilutulestiku" nägemise tõenäosus veel suurem ja kogemus erakordsem. Barentzi laager asub lumises orus majesteetliku Breinosa mäe jalamil ning üks hütt laagris on tehtud koopiana Teravmägede esimese "avastaja" William Barentzi ööbimispaigast Novaya Zemlya saarestikul 1596. aastal. Barentzi laagris kohatakse tihti Svalbardi põhjapõtra ning hea õnne korral ka polaarrebaseid. Väljasõit ja õhtusöök kestavad ligi 3 tundi.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Spitsbergen Radisson Blu Polar hotell 4*          

5. päev

Longyearbyen — Oslo — Helsingi — Tallinn

Mõnus hommik ja hea hommikusöök, aeg iseendale. Seejärel sõidame lennujaama.

Lend DY397 Longyearbyen-Oslo 12.15-16.40, lennuaeg 4h 25min (Norwegian)
Lend AY918 Oslo-Helsingi 20.50-23.15, lennuaeg 1h 25min (Finnair)
Lend AY1035 Helsingi-Tallinn 23.50-00.25+1, lennuaeg 35min (Finnair)

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 2913 € 

Paketis sisaldub

 • lennupiletid
 • majutus programmis märgitud hotellis või sarnases
 • hommikusöök hotellis
 • programmis märgitud ekskursioonid:
  a) virmaliste safari lumekassiga
  b) matk arktilises tundras
  c) väljasõit ja õhtusöök Barentzi laagris
  d) virmaliste safari koos kelgukoertega
 • transport Teravmägedel lennujaama ja hotelli vahel
 • eestikeelne reisijuht

Lisatasu eest

 • Svalbardi muuseumi külastus 150 NOK (u 13€)
 • virmaliste safari mootorsaaniga 2295 NOK (u 200€)
 • majutus üheses hotellitoas 481€
 • söögikorrad, mida ei ole progammis lubatud

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis