Sumatra ja Jaava
Indoneesia


23. november – 11. detsember 2024
Grupis 14 reisijat
Reisijuht: Martti Kalda

Sumatra ja Jaava

23. nov – 11. dets 2024  / 5995 €

Indoneesia mitmekesine saar Sumatra pakub meile mitmekülgseid võimalusi nii looduse, kultuuri kui ajaloo avastamiseks. Saare sisemaa on kaetud vihmametsade, mägede ja jõgedega, kus elab rikkalik loomastik tiigritest orangutanideni. Rannikualad on aga viljakad, kus asuvad palmiistandused ning kasvatatakse ka kohviube ja teisi troopilisi kultuure. Alustuseks suundume saare põhjaossa Parapati järve äärde ja Samosiri saarele. Reisi keskel naudime maalilisi maastikke Berastagis. Bukit Lawangis asuvas Timbang Lawangi ökofarmis õpime lähemalt tundma kohalikku loodust ja eluviisi. Saare lõunaosas ootab meid UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Borobudur – muistsed templivaremed – ja kuninglike paleedega ajalooline Yogyakarta. Matkamisvõimalused Bromo vulkaanil ja rannapuhkus Balil annavad reisile väärika lõpuakordi. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 19.03.2024):

 • Eesti kodanikud saavad turismi eesmärgil viisat taotleda piirilt või elektrooniliselt enne reisi. Pass peab kehtima vähemalt kuus kuud riiki saabumise kuupäevast.
 • Indoneesiasse sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 tõendit. 
 • Reisikindlustus on tungivalt soovituslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Istanbul

Kohtume Tallinna lennujaamas kell 16.30.

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 18.40-23.20

2. päev

Istanbul – Kuala Lumpur

Lend TK60 Istanbul-Kuala Lumpur 01.50-17.05

Saabume Malaisia pealinna Kuala Lumpurisse.

Majutus: 4* Hotell Kuala Lumpuris

3. päev

Kuala Lumpur

Päev Malaisia pealinnas Kuala Lumpuris.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: 4* Hotell Kuala Lumpuris

4. päev

Kuala Lumpur – Medan / Parapat / praamisõit Samosiri saarele

Sõidame varahommikul lennujaama ja lendame Medani Kuala Namu rahvusvahelisse lennujaama. 

Lend MH860 Kuala Lumpur-Medan 08.30-08.30

Pärast saabumist sõidame Parapatisse. Teekond viib läbi kautšuki- ja palmiõliistanduste. Lõunapeatus Pematangsiantaris. Pärastlõunal jõuame Parapatisse, mis on väike linn väravaks Toba järvele. Asume kohalikule praamile, et sõita Tomoki külla Samosiri saarel (praamisõit ligi 1h).

Samosir on saar vulkaanilise järve keskel, mida tuntakse ka kaldeerana – tegemist on kraatriga, mis tekkis pärast vulkaanipurset üle 75 000 aasta tagasi. See on maailma suurim vulkaaniline järv. Sõidame Tomoki saarel asuvasse hotelli, kus täna ööbime. Õhtul võimalus saart iseseisvalt avastada.

Tänane sõiduteekond: ligi 160km, 5h. 

Toidukorrad: lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Samosir Island Tabo Cottages 

5. päev

Samosiri saar

Pärast hommikusööki veedame terve päeva Samosiri saart ja Toba järve avastades.

Sõidame Ambaritasse, mis on Samosiri üks huvitavamaid Toba järve äärseid külasid. Tuntud oma ainulaadse Kivitoolide Kohtu ja “hukkamiskivide” poolest, mis on inspireerinud arvukaid seiklusfilme nagu Indiana Jones – Ambaritas saame heita pilgu saare muistsesse ajalukku. Järgmisena avastame Simanindo küla, kus naudime traditsioonilist bataki tantsu Tor-Tor ning külastame väikest bataki muuseumi. Simanindost jätkame teekonda Samosiri saare idarannikule Pangururani, mis on Samosiri väike pealinn. Pikniklõuna laeval, sõites Pangururani poole.

Pärast Pangururani jõudmist sõidame tuk-tukiga Telesse, mis on harva külastatud piirkond Toba järve lõunakaldal. Telesse pääsemiseks tuleb sõita üle väikese silla ning mägede. Teles asuvast vaatetornist avaneb hingemattev vaade kogu järvele ja Samosiri saarele. Pärast vaatetornis käimist võimalus külastada kuumaveeallikaid. Tagasiteel Pangururanist peatume Lumban Suhi Suhi külas, kus kohalikud naised demonstreerivad traditsioonilisi kudumistehnikaid.

Sõidame tagasi hotelli. Õhtu puhkuseks.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Samosir Island Tabo Cottages 

6. päev

Samosiri saar / Parapat / Pematang Purba / Dokan / Berastagi 

Täna hommikul sõidame Tomoki külla, et külastada Sidabutari kuningate hauakambreid. Sõidame praamiga tagasi üle järve Parapatist Tomokisse. Maabumisel Parapatis jätkame sõitu piki Toba järve põhjakallast Berastagi piirkonda. Teekonnal tutvume kohaliku eluga ning piirkonnale eripärase elamuarhitektuuriga. Lõunasöök kohalikus restoranis Simarjarunjungi lähedal.

Jätkame sõitu Pematang Purba poole, et külastada Rumah Boloni – 200 aastat vana boloni stiilis maja, mis on ehitatud kaunistatud postidele. Tegemist on kunagise muistse Simalunguni kuningate residentsiga.

Edasi suundume Toba järve äärde. Teeme peatuse 120 meetri kõrgusel Sipiso Piso joal, mis asub Bataki mägismaal. See kaunis kosk saab alguse maa-alusest jõest, mis voolab koopast Toba järve kaldeerasse. Peale seda muljetavaldavat vaatepilti sõidame Dokani külla, kus elab bataki karo rahvas, kelle pulma- ja matusetseremooniad kestavad päevade kaupa. Külastame ühte pikkmaja (longhouse), kus võib korraga elada kuni 6 perekonda.

Pärastlõunal külastame 1400 meetri kõrgusel merepinnast asuvat ilmajaama Berastagis. Õhtuks jõuame hotelli. 

Tänane sõiduteekond: ligi 130km, 6h. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Berastagi Grand Mutiara hotell

7. päev

Berastagi / Bukit Lawang

Pärast hommikusööki suundume Berastagi linnaekskursioonile. Näeme St. Fransiskuse katoliku kirikut, millel on ainulaadne Batak'i arhitektuur, ning selle taustal avanevat vaadet Sibayaki mäele. Jätkame jalutuskäiguga kohalikul puuviljaturul, mis pulbitseb elust. Maitseme troopilisi puuvilju, mis siin piirkonnas kasvavad - sh Marquisa ehk kirevili, millest siin valmistatakse värskendavat jooki. Lahkume Berastagist ja alustame sõitu Bukit Lawangi.

Bukit Lawang asub Gunung Leuseri rahvuspargi sissepääsu lähedal ja on üks viimaseid varjupaiku suurejoonelisele Sumatra orangutanile.

NB! Bukit Lawangi läheme vaid seljakotiga, kuhu mahuvad mõned hädavajalikud asjad. Meie majutuspaik džunglis on lihtne – saame ühe öö hakkama ilma sooja vett ja konditsioneerita. Suur pagas toimetatakse järgmisesse majutuskohta.

Tänane sõiduteekond: ligi 150km, 4h.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Bukit Lawang Eco lodge

8. päev

Bukit Lawang / Timbang Lawang ökofarm / Medan

Hommik algab džunglimatkaga, lootuses kohtuda orangutanidega. Esimene osa on lihtne tõus läbi metsa umbes 45 minutit, edasi viib meid matkarada ligi 60 minutit üles- ja allamäge, mõned teelõigud võivad olla ka libedad. Hea tallaga matkajalanõud tulevad siin kasuks. 

Naaseme hotelli. Pärast lõunasööki ületame uuesti Bohoroki jõe ja sõidame Timbang Lawani ökofarmi, kus tutvume siinse säästva turismi valdkonnaga. Timbang Lawani ökofarm on loodud hariduslikel eesmärkidel, tegemist on orgaanilise põllumajanduse keskusega, mis on eeskujuks ümbritsevatele farmidele.

Edasi sõidame Medanisse, kus esmalt suundume hotelli. Õhtul läheme välja kohalikku Hiinalinna ja avastame tüüpiliste tänavatoitude rõõme. Siin on kohalikel tavaks valida õhtusöök nii, nagu kellelgi sobib – kõndides ringi ja uurides hoolikalt erinevaid toidukioskeid ja kohapeal valmistatavaid hõrgutisi.

Tänane sõiduteekond: ligi 70km, 2-3h

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Medan Aryaduta hotell 4*

9. päev

Medan linnaekskursioon / Medan – Jakarta

Pärast hommikusööki teeme ekskursiooni Medanis. Külastame Maimooni Sultani Deli paleed, mille ehitas 1888. aastal Deli sultan (Medani endine nimi). See kaunis palee ühendab endas traditsioonilisi malai, islami, Hispaania ja India arhitektuurilisi elemente. Tänaseni elab selles palees sultan, kes on tähtis sümbol Indoneesia kogukonnale.

Jätkame ekskursiooni, külastades Suurt Mošeed, mille ehitas 1906. aastal esimene sultan ja mida peetakse siiani üheks riigi kaunimaks mošeeks. Pärast selle arhitektuurilise meistriteose imetlemist suundume muljetavaldava Vihara Gunung Timuri juurde, mis on Kagu-Aasia suurim budistlik tempel. Liigume edasi Hiina ärimehe, pangandustegelase ja Kapitani Tiong A Fie kaunilt kaunistatud residentsi poole. Hoone kombineerib malai, Euroopa ja Tionghoa stiile. Endises koloniaalkvartalis Medanis, kus asuvad vanade postkontorite kõrval ka teised arhitektuurilised meistriteosed, naudime varajast lõunasööki Tip Topi restoranis, mis pärineb Hollandi koloniaalajast.

Seejärel suundume Kualanamu rahvusvahelisse lennujaama ja lendame Jakartasse.

Lend Medan–Jakarta 14.30-16.55

Vaba õhtu Jakartas.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jakarta Anara Airport hotell 4*

10. päev

Jakarta – Semarang / Kanakirik / Magelang

Täna varahommikul sõidame lennujaama ja lendame Semarangi.

Lend Jakarta-Semarang 08.50-10.00

Semarangist sõidame Magelangi. Teel teeme peatuse väikeses külas, et kohtuda kohalikega ja tutvuda nende igapäevaste tegevustega. Hea õnne korral näeme ka kohalikku talumeest kohvi saaki koristamas. Lõunasöök kohalikus restoranis.

Teel Magelangi külastame ka Banarani kohviistandust. Jätkame teekonda Magelangi külla, külastades Kanakirikut, mis asub templist 15 minutit eemal. See on ainulaadne hoone, mis ehitati 1988. aastal. Õhtusöök hotellis.

Tänane sõiduteekond: ligi 104km, 3h.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Magelang Plataran Borobudur Resort and Spa 5*

11. päev

Magelang / Borobudur / Candirejo küla / Yogyakarta

Täna on meil võimalus külastada kuulsat Borobuduri templit ja tutvuda selle ehitamise taga oleva uskumatu ajalooga. Tegemist on maailma suurima templiga. Tuhandetest vulkaanilistest ja jõekiviplokkidest koosnev tempel pandi kokku täielikult inimtööjõuga ja selle valmimiseks kulus rohkem kui 75 aastat. See UNESCO kultuuripärandi nimistusse kuuluv tempel on endiselt nähtav oma täies hiilguses – suurepäraste nikerduste ja ebatavalise, kuid üllatavalt kauni struktuuriga.

Jätkame kultuurikülastust ekskursiooniga Candirejo külla, kus kogeme Java maapiirkonna võluvat maaelu. Siin saame sõita dokariga, kohaliku hobukäruga, mööda traditsiooniliste majadega ääristatud väikeseid teeradasid. Näeme kohalikku igapäevaelu – näiteks manioki kreekerite valmistamist või hooajalist saagikoristust. Teeme peatuseid, et teha pilte või vestelda kohalikega, saades rohkem teada nende tüüpiliste tegevuste ja rikkalike traditsioonide kohta. Seejärel jätame hüvasti Candirejo elanikega ja sõidame edasi Yogyakartasse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Yogyakarta The Phoenix hotell 4*

12. päev

Yogyakarta / Sultani palee / Taman Sari / Yogyakarta

Täna teeme ekskursiooni Yogyakarta linnas. Külastame Sultani paleed, tuntud ka kui Kraton – jaava kosmoloogia keskne aspekt, kuna Kraton asub Merapi mäe ja Parangtritise rannajoone keskel. See aastatel 1756–1790 ehitatud hoone on hea näide traditsioonilisest Jaava sultanaadi arhitektuurist. See elav muuseum, mis on tänapäevalgi sultani elukohaks, sisaldab jaava kultuuri ja säilmete esitlust.

Jätkame jalgsi Taman Sarisse, mis on enam kui 200 aasta tagune kuninglik kompleks. Õpime sultani kohta, kes selle lehtpuuhoone ehitas ja saame teada, kuidas tema haarem seda kasutas. Taman Sarist põhja pool asub Sumur Gumuling, tuntud ka kui maa-alune mošee.

Naudime lõunasööki kohalikus restoranis. Sõidame tagasi Yogyakartasse, et olla tunnistajaks, kuidas kohalikud valmistavad oma imelist batiki ja kuidas käsitöölised töötavad hõbedavabrikus.

Seejärel sõidame Prambanani ja avastame UNESCO nimekirja kantud iidset Prambanani hindu templit. 9. sajandil ehitatud teravate sakiliste templite kollektsioonis on kolm peamist pühamut, mis on pühendatud vastavalt hindude kolmele peamisele pühakule: Brahma, Vishnu ja Shiva. 

Õhtu Yogyakartas.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Yogyakarta The Phoenix hotell 4*

13. päev

Yogyakarta / Jombang / Cemorolawang / Bromo

Täna on varajane äratus ligi kell 05:30. Seejärel läheme lähedalasuvasse Yogyakarta Tugu raudteejaama, et sõita maalilise rongiga Ida-Jaavasse Jombangi.

Saabumisel Jombangi raudteejaama läheme Cemorolawangi, Bromo piirkonda. Bromo asub Bromo Tengger Semeru rahvuspargis. Siinsetel mäenõlvadel kasvatavad kohalikud Tenggerese talupidajad köögiviljasid. Nad on ainuke hindude kogukond, kes on tänapäeval Javasse jäänud.

Kui ilm lubab, näeme päikeseloojangut Seruni mäelt.

Tänane sõiduteekond: rongisõit 4h 15min; Jombang-Cemorowang 4h

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Bromo Jiwa Jawa hotell 4*

14. päev

Bromo päikesetõusumatk / Surabaya

(Juhul kui Bromo mägi on aktiivne, läheme alternatiivina Mentigeni või Seruni mäele.)

Ärkame täna varahommikul kell 3.30, et minna päikesetõusuretkele Bromo mäele. Ronime vulkaanikraatri servale umbes 250 astet (2329 m). Udu koos halli tuhaga kaetud pinnasega loob ebatavalise atmosfääri, mida sageli võrreldakse Kuu pinnaga. Pärast päikesetõusu imetlemist saame sõita Penanjakani mäe vaatepunkti. Siin näeme kogu kaldeerat, sealhulgas Semeru mäge.

Naaseme hommikusöögiks hotelli. Kerge puhkus. Seejärel registreerime end välja ja jätkame sõitu Surabaya piirkonda. 

Tänane sõiduteekond: ligi 120km, 3h

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Surabaya Majapahit hotell 5*

15. päev

Surabaya – Denpasar

Lendame täna Balile. 

Saabume Denpasari Ngurah Rai rahvusvahelisse lennujaama ja sõidame Sanurisse. Sanur on rannaäärne linn Bali saare kagurannikul. Sanur on tuntud oma ilusate liivaliivandite, lõõgastunud õhkkonna ja traditsioonilise Bali võlu poolest.

Sanuril on pikk ajalugu ja see oli üks Bali esimesi turismisihtkohti. Hoolimata populaarsusest, on linn suutnud säilitada tugeva kohaliku kultuuri ja traditsioonilise külaeluviisi. Siin leidub kitsaid käänulisi tänavaid, väikeseid templeid ja traditsioonilist turupiirkonda, kus saab kogeda autentset Bali elulaadi. Sanur on ka veespordialade ja vabaajaharrastuste keskus. Siit saab sukelduda uurima värvikirevat veealust maailma, reisida paadiga lähimatele saartele või proovida loheliuglemist või seis-lauasõitu (omal vastutusel ja lisatasu eest).

Ülejäänud päev on vaba.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Sanur Andaz Bali hotell 5*

16. päev

Puhkus Balil

Vaba päev puhkuseks Bali saarel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Sanur Andaz Bali hotell 5*

17. päev

Puhkus Balil

Vaba päev puhkuseks Bali saarel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Sanur Andaz Bali hotell 5*

18. päev

Denpasar – Istanbul 

Vaba hommikupoolik ja puhkus Balil. Õhtul sõidame lennujaama ja lendame tagasi Eestisse.

Lend TK67 Denpasar-Istanbul 21.25-05.40+1

19. päev

Istanbul – Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.15-11.50Reisi hind: 5995 € 

Paketis sisaldub:

 • lennud
 • majutus programmis märgitud majutuskohtades
 • programmis märgitud toitlustus
 • ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega 
 • transport vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas (soovi korral)
 • reisikindlustus
 • kaameratasu rahvusparkides pildistamiseks

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis