Šotimaa


8. juuni – 15. juuni 2025
 / broneeritud
Reisijuhid: Kertu Bramanis, Ian Mitchell Davidson

Šotimaa

8. juuni – 15. juuni 2025  / 2997 €

Šotimaa oma kaljupealsete kindluste ja losside, karmiilmelise mägismaa, tulise viski ja põneva ajalooga on alati olnud pisut salapärane ent külastajate jaoks ülimalt kütkestav paik. Albioni reisilised saavad Šotimaad avastada koos Ian Davidsoniga, kes töötas üle 30 aasta organisatsioonis National Trust of Scotland litsenseeritud ajalooliste ehitiste eksperdina ning iidsete Šotimaa aedade ja losside juures konsultandi ja järelvaatajana. Iani jutustustes põimub lahti iga lossi oma kordumatu lugu, mille esimesed peatükid on tihtilugu kirjutatud süngel ja karmil keskajal. Lossid sulanduvad täiuslikult ümbritseva metsiku ja kurvailmelise Šotimaa mägismaaga. Mägismaad vürtsitavad kõrged munrod, sügavad orud ning nende põhjas küütlevad veesilmad ja tuultest räsitud nõmmrabad. Ülima Šotimaa kogemuse saame külastades maailma üheks kaunimaks saareks peetavat Skye saart. Nõidusliku saare draamatilise ilmega rannajoon, vulkaanitekkelised mäed, millelt avanevad omakorda sõnulseletamatud loodusvaated, ning lilla ja roosa kanarbikuga kaetud lainetavad nõmmed mähivad külastajad oma lummusesse esimesest kohtumisest saadik. Šotimaa kliima, vesi ja niisked tuuled panevad meid vahel küll külmast värisema, ent on samas ideaalsed selleks, et šotlaste püha eluvesi saaks vaikselt liikuvates vaatides aegamisi valmida. Sajanditevanustes pruulikodades on põlvkond põlvkonna järel meistrid valvanud ja hoidnud väärika Šoti viski valmistamise saladusi. Ükski Šotimaa lugu ei ole ehe ilma kangelasteta – Mary Stuart, Bonnie Prince Charlie, üksildane kilti kandev mägilane või maailma tuntuim koletis. Me kõik tahame uskuda, et legend Loch Nessi järve pimedates sügavustes ringi luuravast Nessiest ei ole lihtsalt muinasjutt.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):

  • Eesti kodanikele on Šotimaale reisimine viisavaba.
  • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

1. päev

Tallinn – Helsingi – Edinburgh / St Andrews

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.55.

Lend AY1018 Tallinn-Helsingi 12.55-13.25, lennuaeg 35min
Lend AY1373 Helsingi-Edinburgh 16.35-17.15, lennuaeg 2h 40min

Saabume Edinburghi ja sõidame kohe edasi St Andrews linna, mida peetakse golfi sünnikohaks. Just siin mängiti 15. sajandi alguses esmakordselt golfi, mis saavutas noorte meeste seas kiirelt suure populaarsuse. Šotimaa kuningas James II leidis, et vibulaskmine hakkab seetõttu jääma tahaplaanile ning keelas golfimängu. Keeld püsis Šotimaal kuni 1502. aastani, mil James IV hakkas ise spordialast huvi tundma ning lõpetas keelu. 

Majutus: St Andrews 3* hotellis

2. päev

St Andrews / Glamis Castle / Glendronachi viskimaja / Inverurie

Asume teele Aberdeeni lähedal asuva Inverurie linnakese suunas, tehes teel mitmeid põnevaid peatusi. 

Šotimaalt leiab üle 3000 lossi. Aberdeenist loodes asuvat piirkonda võib kutsuda "losside piirkonnaks", sest siin on losside tihedus suurem kui kuskil mujal Šotimaal. Neid on siia ehitanud nii iidsed šoti klannid kui nende verivaenlased inglased. Igal lossil on oma kordumatu lugu, mille esimesed peatükid on tihtilugu kirjutatud süngel ja karmil keskajal.

St Andrews linnast 45-minutilise sõidu kaugusel asub Glamise loss, mis oli kuninganna Elizabeth II ema lapsepõlvekodu ning Printsess Margareti sünnipaik. Glamise lossis toimub ka Shakespeari näidendi "Macbeth" tegevus. Lossis ning seda ümbritsevates aedades on võimalik ringi vaadata. Glamise lossi ja aedade sissepääsutasu on £15.50.

Seejärel võtame ette Glendronachi viskimaja külastuse, sissepääs keskusesse tasuta, viskituur al £25.00 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Inverurie piirkonnas 3*hotellis

3. päev

Fyvie loss / Haddo mõis ja aed / Strathisla viskimaja /Inverness

Alustame päeva Fyvie kindluse külastusega – Fyvie on imposantne 800-aastane kindlus. Imetleme muljetavaldavat portreekollektsiooni, sealhulgas Raeburni, Batoni, Romney, Gainsborough, Opie, Lawrence'i ja Hoppneri teoseid. See suurepärane kindlus Aberdeenshire'i südames on suurepärane näide Šoti paruniaegsest arhitektuurist. Toas on ruumid täis antiikesemeid ja uhkeid õlimaale. Suurejooneline kindlus asub maalilise järve ääres. Lossi sissepääsutasu on £15.50.

Seejärel suundume Haddo mõisa ja aedadesse. Tegemist on esindusliku näitega Šotimaa palladia stiilis kodust. Siin elas enam kui 400 aastat Gordonite perekond. Imetleme ulatuslikku kunstikogu, sealhulgas 85 maali Aberdeenshire'i lossidest, mille autoriks on tunnustatud viktoriaanlik kunstnik James Giles. Jalutame mõisa kaunites aedades. Mõisa ja aedade sissepääsutasu on £15.50.

Sõidame bussiga läbi Šotimaa väikeste külade.

Strathisla viskimaja külastus, mis on üks ilusamaid ja vanimaid kogu Šotimaal, sissepääs keskusesse tasuta, viskituur al £25.00 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Invernessis 3* hotellis

4. päev

Loch Ness / Fort William /Oban

Alustame idüllilist sõitu mööda Šotimaa mägismaal.

Me kõik teame, et lugu Loch Nessi koletisest, kes luurab ringi Loch Nessi järve pimedas sügavuses, ei ole lihtsalt muinasjutt. Nessie on kindlasti olemas, mida võivad tunnistada vähemalt tuhat Nessiet silmanud pealtnägijat. Enamasti on järvekoletis Nessie pikk ja peenike, tavaliselt roheline, musta küüruga, tal on saba ja maopea. Ning ta on väga arglik! Veest välja tõustes võime aimata tema keha laineid murdmas. Veepinnal täiuslikult ümmargusi rõngaid nähes saame olla täitsa kindlad, et silmasime Nessiet enne kui ta jälle kord kiiresti järve sügavustesse libiseb. Loch Nessi järv on üks suurimaid ja sügavamaid Suurbritannias. Loch on gaelikeelne sõna ja tähendab pikka kitsast mägijärve. Pilk kaardile näitab, et terve Šotimaa lääneosa on täistipitud loch’isid. Loch Nessi sügavaim koht arvatakse olevat 226 meetrit. Järv on 37 kilomeetrit pikk ja kuni 1.5 kilomeetrit lai. Selle pindala on 56.4 km². Järv on mahu poolest suurim järv nii Šotimaal kui kogu Suurbritannias. Temas on vett rohkem kui kõigis ülejäänud Inglismaa ja Walesi järvedes ühtekokku. Loch Ness on turbasisalduse tõttu harvaesinevalt sogase veega. Seda läbib algusest lõpuni Caledonia kanal.

Jätkame teekonda, lõunapeatus kas Fort Augustuses või Fort Williamis.

Võtame suuna müstiliste Glen Coe mägede vahele. Õhtuks jõuame Šotimaa lääneranniku asuvasse Obani väikelinna.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Obanis 3* hotellis

5. päev

Oban / Inveraray Argylli hertsogite loss / Loch Lomond / Glasgow 

Sõidame Oban'ist Glasgow'sse. Teel peatus Inverarays, kus tutvume põhjalikult samanimelise muinasjutulise lossiga.

Loch Fyne'i kaldapealsel, ülipika merelahe tagumises tipus on Inveraray kindlus seisnud juba alates 1400-ndatest. Muinasjutulise Inveraray lossi arhitektuuri algidee istutas kuulus arhitekt Vanburgh. Lossi nurgakivi asetati 1746. aastal. Tõeliselt moodne, barokk-, gooti- ja Palladio stiilis loss oli oma aja arhitektuuri arusaamadest tublisti eest. Lossi valmimine võttis aega 43 aastat. Paljusid külastajaks tummaks lööv loss sai tänapäevase väljanägemise pärast 1877. aasta tulekahjut, kui lossile lisati kolmas korrus ning võrratud koonuselised katusetornid. Inveraray ajalooline kinnistu kuulub Argylli hertsogite Campbellide kannile. See kuulus mägišotlaste klann astus jakobiitide ülestõusu ajal brittide ja madalmaa šotlaste poolele. Campbellid kujunesid ühtsemaks muudetud Suurbritannias rikkaks ja mõjuvõimsaks suguvõsaks. Inveraray loss on paljude Campbellidele kuuluvate losside hulgas kõige tähtsam, sest seal elab klanni pealik. Campbelli klanni pealik ja tema perekond elab kahel korrusel ning üks korrus on avatud külastajatele. Lossi omanikud näitavad lahkesti Campbellide külluslikke kunstivarasid, relvi, ajaloolist sisekujundust ja isegi majapidamistarbeid. Inveraray lossi sissepääsutasu on £11.

Lõunasöök (oma kuludega) "Loch Fyne Oysters" – kuulus mereandide restoran (maakohas fjordi kaldal).

Loch Lomond on Ühendkuningriidi suurim mageveekogu, andes silmad ette isegi pikale ja peenikesele Loch Nessile. Loch Lomond on 35 kilomeetrit pikk, paiguti kuni 5 kilomeetrit lai. Järvevees loendatake 30 saart. Peatume järve äärses võluvas Lussi külas. Lussi vaikseid tänavaid ääristavad soliidsed kohalikust kivist ehitatud majad, kuhu on ennast mõnusasti sisse seadnud poekesed ja kohvikud. Luss tundub kui põhjamaine Shangri-la, miski ei häiri siin elanike rahu ja kõik püsib muutumatuna sajandeid. Siit avanevad ilusad vaated järvele ja ümbritsevatele mägedele.

Glasgow on värav Lääne-Šoti maakondadesse ning sealt lähedalt algab ka Highlands. Glasgow (gaeli keeles Glaschu) on Šotimaa suurim ja Ühendkuningriigi suuruselt kolmas linn ning suurim sadam. Kahe suurima linna vahemaa on vaid 80 kilomeetrit ja kui eeslinnu ka arvestada, lahutab kahte linnastut vaid poolsada kilomeetrit. Šoti majanduse ja elujärje heast käekäigust annab tunnistust silmapaistvalt heade maanteede rägastik, mis ümbritseb mõlemat suurt linna. Koos eeslinnadega elab Glasgows 1.7 miljonit inimest, seega pea iga kolmas maa elanik. Lisaks oma kindlale kohale Ühendkuningriigi industriaalajaloos on Glasgow kanda kinnitanud ka kunstimaailmas.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Glasgows 3* hotellis

6. päev

Glasgow / Kelvingrove'i kunstmuuseum / Edinburgh

Külastame Burrelli galeriid ja Kelvingrove'i kunstmuuseumi Glasgows. Jalutuskäik Glasgow kesklinnas.

Kelvingrove muuseum avati 1901. aastal ning on väga populaarne nii kohalike kui ka külastajate hulgas. Muuseumi arhitektuur on tõeliselt ülev ja muljetavaldav. Muuseumi mitmekülgne kollektsioon, iidsest Egiptustest kuni Rennie MacIntosh’ini, on õnnestunult välja pandud 22 galeriis. Rennie MacIntosh on briti tuntuim 19.-20. sajandi vahetuse juugendstiili kunstnik, arhitekt, akvarellist ja disainer. Charles Rennie MacIntosh sündis Glasgows ning jättis sünnilinna arhitektuuri ja disaini oma pitseri. MacIntosh, tema naine Margaret Macdonald, viimase õde Frances ja Herbert MacNair moodustasid Glasgows oma kunstikoolkonna Glasgow Nelik, kelle jälgi on Glasgows ja ümbruskonnas selgelt märgata ka sajand hiljem.

Seejärel sõidame Glasgowst Edinburghi. Mõnus õhtu Edinburghis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Edinburghis 3* hotellis

7. päev

Edinburghi jalgsiekskursioon / Rosslyni kabel 

Täna teeme ekskursiooni Edinburghis. Külastame müstikahuviliste jaoks põnevat Rosslyni kabelit. Tibatilluke Rosslyn on kui habras ja peen kaelaehe täis filigraanselt lihvitud detaile. 1446. aastal rajatud kabeli seinte salapärased freskod on täis tipitud templirüütlitele ja vabamüürlastele viitatavaid sümboleid. Kuigi kabel ehitati enne Kolumbuse avastusretki võib seinalt leida ka maiade bareljeefe meenutava mehepea ja maisitõlvikute kujutused. Dan Brown’i “Da Vinci koodis” sai Rosslyni maailmaajaloo ühe lahendamata müsteeriumi – Püha Graali peidupaigaks. Pisikest Sinclairi perekonnale kuuluvat pühamut on pärast kuulsa raamatu üllitamist külastanud rohkem inimesi, kui tema ehitusest möödunud aastate jooksul kokku. Rosslyni kabeli sissepääsutasu on £15.

Šotimaa suuruselt teises linnas – Edinburghis – asub parlament ja valitsus. Kuigi ametlik elanike arv pole palju suurem Tallinnast, mõjub väga erinevate linnaosadega, pika hiilgava ajaloo ja silmapaistvate kultuuritraditsioonidega Edinburgh suurlinlikult. Edinburghi vanalinn on kindlasti üks Euroopa õdusamaid ja samas meeleolukamaid. Edinburghi vanalinn (Old Town) ja uuslinn (New Town) kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse. Linna mitmekesine arhitektuur, võimas loss, salapärane keskaegne vanalinn ning georgiaanlik "uus linn" – moodne Leithi linnaosa – on Edinburghi kuulsaimad maamärgid. Künkal kõrguv Edinburghi loss on vähemalt 900 aastat vana ja on ehitatud ühele vulkaanilise päritoluga rahnule. Edinburghi vanalinna kesksel kohal on Royal Mile (Kuninglik Miil). Royal Mile'i lõpus seisab uhkeldav barokkstiilis Holyroodi Püha Risti palee. See on kuninganna ametlik residents lisaks Balmoralile. Vanalinna peatänava eheteks on veel St. Giles’i katedraal koos Karuohakaordu kabeliga, hulgaliselt kitsaid põiktänavaid ja raekojahooneid. Mainimata ei saa jätta pompöösset parlamendihoonet ning suurt hulka erinevaid galeriisid, muuseume, suveniiripoode ning muid atraktsioone, mis pakuvad ahvatlevat valikut ka kõige nõudlikumale külastajale.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Edinburghis 3* hotellis

8. päev

Edinburgh / lend koju

Vaba päev Edinburghis, kus on lõputult avastada ja vaadata! Reisijuht on lahkesti nõus koos teiega põneva jalutuskäigu tegema ja erinevaid galeriisid ja paiku külastama. Näiteks Scottish National Gallery (tasuta), Holyrood Palace jne. Edinburghis on vaimustavad kohvikud ja ka väga head poed. Meie hotell asub kesklinnas, seega on mõnus ka lihtsalt niisama linnapeal jalutada. 

Pärastlõunal sõidame lennujaama.

Lend AY1374 Edinburgh-Helsingi 18.00-22.35, lennuaeg 2h 35min
Lend AY1035 Helsingi-Tallinn 23.50-00.25, lennuaeg 35min

Toidukorrad: hommikusöök



Reisi hind: 2997 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid
  • majutus 3* hotellide kahestes tubades
  • programmis märgitud toitlustus (hommikusöögid)
  • transport vastavalt programmile (buss meie grupile)
  • programmis märgitud ekskursioonid kohaliku ja eestikeelse giidiga
  • reisijuht

Lisatasu eest:

  • programmis märgitud külastuskohtade sissepääsud
  • majutus üheses hotellitoas 955 EUR
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis