Šotimaa
Kõige põhjalikum reis!
9. august – 19. august 2025
Grupis 18 reisijat
Reisijuhid:
Kertu Bramanis, Ian Mitchell Davidson
Šotimaa oma kaljupealsete kindluste ja losside, karmiilmelise mägismaa, tulise viski ja põneva ajalooga on alati olnud pisut salapärane ent külastajate jaoks ülimalt kütkestav paik. Albioni reisilised saavad Šotimaad avastada koos Ian Davidsoniga, kes töötas üle 30 aasta organisatsioonis National Trust of Scotland litsenseeritud ajalooliste ehitiste eksperdina ning iidsete Šotimaa aedade ja losside juures konsultandi ja järelvaatajana. Iani jutustustes põimub lahti iga lossi oma kordumatu lugu, mille esimesed peatükid on tihtilugu kirjutatud süngel ja karmil keskajal. Lossid sulanduvad täiuslikult ümbritseva metsiku ja kurvailmelise Šotimaa mägismaaga. Mägismaad vürtsitavad kõrged munrod, sügavad orud ning nende põhjas küütlevad veesilmad ja tuultest räsitud nõmmrabad. Ülima Šotimaa kogemuse saame külastades maailma üheks kaunimaks saareks peetavat Skye saart. Nõidusliku saare draamatilise ilmega rannajoon, vulkaanitekkelised mäed, millelt avanevad omakorda sõnulseletamatud loodusvaated, ning lilla ja roosa kanarbikuga kaetud lainetavad nõmmed mähivad külastajad oma lummusesse esimesest kohtumisest saadik. Šotimaa kliima, vesi ja niisked tuuled panevad meid vahel küll külmast värisema, ent on samas ideaalsed selleks, et šotlaste püha eluvesi saaks vaikselt liikuvates vaatides aegamisi valmida. Sajanditevanustes pruulikodades on põlvkond põlvkonna järel meistrid valvanud ja hoidnud väärika Šoti viski valmistamise saladusi. Ükski Šotimaa lugu ei ole ehe ilma kangelasteta – Mary Stuart, Bonnie Prince Charlie, üksildane kilti kandev mägilane või maailma tuntuim koletis. Me kõik tahame uskuda, et legend Loch Nessi järve pimedates sügavustes ringi luuravast Nessiest ei ole lihtsalt muinasjutt.
Riiki sisenemise tingimused (seisuga 27.02.2024):
- Eesti kodanikele on Šotimaale reisimine viisavaba.
- Šotimaale sisenemisel ei kehti enam Covid-19 reisipiirangud.
- Reisikindlustus on kohustuslik.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.
1. päev
Tallinn – Helsingi – Edinburgh / St Andrews
Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 12.55.
Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.55-15.25, lennuaeg 30min
Lend AY1373 Helsingi-Edinburgh 16.30-17.20, lennuaeg 2h 50min
Saabume Edinburghi ja sõidame kohe edasi St Andrews linna, mida peetakse golfi sünnikohaks. Just siin mängiti 15. sajandi alguses esmakordselt golfi, mis saavutas noorte meeste seas kiirelt suure populaarsuse. Šotimaa kuningas James II leidis, et vibulaskmine hakkab seetõttu jääma tahaplaanile ning keelas golfimängu. Keeld püsis Šotimaal kuni 1502. aastani, mil James IV hakkas ise spordialast huvi tundma ning lõpetas keelu.
Majutus: St Andrews Ardgowan hotell 3*
2. päev
St Andrews / Glamis Castle / Inverurie
Asume teele Aberdeeni lähedal asuva Inverurie linnakese suunas, tehes teel mitmeid põnevaid peatusi.
Šotimaalt leiab üle 3000 lossi. Aberdeenist loodes asuvat piirkonda võib kutsuda "losside piirkonnaks", sest siin on losside tihedus suurem kui kuskil mujal Šotimaal. Neid on siia ehitanud nii iidsed šoti klannid kui nende verivaenlased inglased. Igal lossil on oma kordumatu lugu, mille esimesed peatükid on tihtilugu kirjutatud süngel ja karmil keskajal.
St Andrews linnast 45-minutilise sõidu kaugusel asub Glamise loss, mis oli kuninganna Elizabeth II ema lapsepõlvekodu ning Printsess Margareti sünnipaik. Glamise lossis toimub ka Shakespeari näidendi "Macbeth" tegevus. Lossis ning seda ümbritsevates aedades on võimalik ringi vaadata. Glamise lossi ja aedade sissepääsutasu on £15.50.
Õhtuks jõuame Inveruries asuvasse majutuskohta Thainstone House.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Inverurie Thainstone House hotell 4*
3. päev
Fraser loss / Fyvie loss / Haddo mõis ja aed / kohalikud külad
Alustame päeva Fraser lossi külastusega. Loss on üks suurimaid tornmaju Šotimaal. Lossi lugu algab juba aastast 1450. Hilisemad täiendused ja juurdeehitused muutsid Fraserite perekonna kodu kindluselaadseks. Portreed, mälestusesemed ja ornamendid jutustavad neljasaja aasta pikkust perekonna lugu. Lossi juures on ka tüüpiline müüriga ümbritsetud aed. Lossi ja aedade sissepääsutasu on £16.00.
Seejärel suundume Haddo mõisa ja aedadesse. Tegemist on esindusliku näitega Šotimaa palladia stiilis kodust. Siin elas enam kui 400 aastat Gordonite perekond. Imetleme ulatuslikku kunstikogu, sealhulgas 85 maali Aberdeenshire'i lossidest, mille autoriks on tunnustatud viktoriaanlik kunstnik James Giles. Jalutame mõisa kaunites aedades. Mõisa ja aedade sissepääsutasu on £15.50.
Lõpetame päeva Fyvie kindluse külastusega – Fyvie on imposantne 800-aastane kindlus. Imetleme muljetavaldavat portreekollektsiooni, sealhulgas Raeburni, Batoni, Romney, Gainsborough, Opie, Lawrence'i ja Hoppneri teoseid. See suurepärane kindlus Aberdeenshire'i südames on suurepärane näide Šoti paruniaegsest arhitektuurist. Toas on ruumid täis antiikesemeid ja uhkeid õlimaale. Suurejooneline kindlus asub maalilise järve ääres. Lossi sissepääsutasu on £15.50.
Sõidame bussiga läbi Šotimaa väikeste külade.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Inverurie Thainstone House hotell 4*
4. päev
Strathistla viski pruulikoda / Cullodeni lahingupaik/ Inverness
Aberlour on Šotimaa viskipiirkonna süda. Aberlour'ist läheb läbi "Malt Whisky Trail" (Linnaseviski rada), mille ääres asub vähemalt üheksa linnaseviski pruulikoda. Šotimaal on viskit destilleeritud sadu aastaid. Tõendid näitavad, et destilleerimiskunsti tõid riiki esimesena ilmselt kristlikud misjonäri mungad umbes 1100 pKr. Sõna "whisky" pärineb vana-keldi keelsest sõnast "uisge beatha" (usquebaugh), mis tähendab “elu vesi”. Põhiliselt toodetakse Šotimaal kahte tüüpi viskit: linnaseviski ja seguviski. Linnaseviski on Šotimaal valmistatud algupärane viski. Kuni 1830. aastateni oli ainus Šotimaal valmistatud viski linnaseviski. Sellel ajal oli ainuke destillaator alkoholi valmistamiseks padadestillaator. Viskirada mööda käies saame osa tõelisest Šotimaa kogemusest. Viskiraja äärsetes pruulikodades saab avastada, kuidas põlvkond põlvkonna järel on meistrid valvanud ja hoidnud šotlaste eluvee valmistamise saladusi. Mark Twain on viskit ülistades öelnud: „liiga palju ükskõik mida on halb, samas liiga palju head viskit on vaevu piisav“. Viskirada asub kaunis Moray Speyside'is, kus valged liivarannad ning kõrged metsad on Šotimaa looduse kroonjuveelideks.
Peatume Strathisla Distillery viski pruulikojas, mis on aegade katsumusele hästi vastu pidanud. Strathisla on Šoti mägismaa vanim pidevalt töötav viski pruulikoda. Pruulikoja püsimajäämine järske tõuse ja mõõnu läbinud tööstusharus on tõeliselt mujetavaldav. Strathisla on tegutsenud alates 1786. aastast, mis teeb sellest Šotimaa destilleerimise klubi “1700. aastate” ühe vähestest liikmetest. Pruulikoda on ka üks enim fotografeeritud viskikodasid Šotimaal. Strathisla tehas ammutab vett Fons Bullen kaevust, mida saab külastada parkla lähedal. Imeliselt pehme viski saladus peitubki just täiesti turbavabas kaevuvees. Kohalik legend räägib, et allikas elavad kujumuutvad vaimud kelpied. Kelpied võivad ilmutada end hobuste või inimestena ning on väidetavalt tirinud inimesi vesisesse hauda. Igal juhul on nad teinud suurepärast tööd vee puhtana hoidmisel. Viskitehase tootmisvõimsus on 2,4 miljonit liitrit aastas.
Soovijad saavad maitsta Strathisla parimaid viskisid Warehouse Nr 3 tuuril. Üle kahesaja aasta on selles hoidlas tasakesi küpsenud Strathisla kuulsad ja eriliselt pehmed viskid. Maitserännakul keeratakse lukust lahti Chivas hoidla ja saame otse vaadist proovida Chivas 18. Seejärel saame hubases maitsmisruumis proovida Strathisla 15 aastast Distillery Reserve, Longmorn 22aastast Distillery Reserve, Strathisla 18 aastast Distillery Exclusive. Viski maitsemise Warehouse NR3 Tasting tuuri hind on £60.
Teeme peatuse Pictish monumendi juures.
Teeme peatuse Cullodeni lahinguväjal. Miski pole Šotimaad rohkem mõjutanud kui Cullodeni lahing. Üks tund lahinguväljal muutis tervet rahvast - lõhestas perekondi ja hävitas suure osa Šotimaa klanne. Cullodeni lahing oli 1745. aasta jakobiitide ülestõusu viimane vastasseis. 16. aprillil 1746 sai Charles Edward Stuarti jakobiitide armee otsustavalt lüüa Briti valitsusvägedelt Drummossie Mooril Invernessi lähedal Šoti mägismaal. See oli viimane Briti pinnal peetud lahing.
Õhtuks jõuame Šotimaa mägismaa pealinna Invernessi. Põhjamere rannikul, Loch Nessist algava Nessi jõe suudmes asuv ülikoolilinn on Suurbritannia põhjapoolseim ja Euroopas üks kiiremini kasvavaid linnu. Suviti kihab linn müütilise Loch Nessi järvekoletise jahtijatest, ent siin on lisaks sellele palju muudki teha. Mõnus on mööda Nessi jõe kallast patseerida, suurepärastes restoranides einestada või järvel paadisõitu teha. Arvatavalt oli 12. sajandil linna rajajaks kuningas David. Linna ajalukku on põimitud verised lahingud, mille tõttu paljud ajaloolised ehitised on kannatada saanud või hävinud. Suur osa vanalinnast on valminud peale 1822. aastat, mil ehitati Caledonia kanal.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Inverness Glen Mhor hotell 3*
5. päev
Drumnadrochit / Eilan Donani loss mägitee Skye saarele / Taliskeri viskipruulikoda
Alustame idüllilist sõitu mööda Šotimaa mägismaad Skye saarele. Teele jääb Loch Nessi järve läänekaldal asuv Drumnadrochit küla, Eilan Donani loss ja Taliskeri pruulikoda.
Me kõik teame, et lugu Loch Nessi koletisest, kes luurab ringi Loch Nessi järve pimedas sügavuses, ei ole lihtsalt muinasjutt. Nessie on kindlasti olemas, mida võivad tunnistada vähemalt tuhat Nessiet silmanud pealtnägijat. Enamasti on järvekoletis Nessie pikk ja peenike, tavaliselt roheline, musta küüruga, tal on saba ja maopea. Ning ta on väga arglik! Veest välja tõustes võime aimata tema keha laineid murdmas. Veepinnal täiuslikult ümmargusi rõngaid nähes saame olla täitsa kindlad, et silmasime Nessiet enne kui ta jälle kord kiiresti järve sügavustesse libiseb. Loch Nessi järv on üks suurimaid ja sügavamaid Suurbritannias. Loch on gaelikeelne sõna ja tähendab pikka kitsast mägijärve. Pilk kaardile näitab, et terve Šotimaa lääneosa on täistipitud loch’isid. Loch Nessi sügavaim koht arvatakse olevat 226 meetrit. Järv on 37 kilomeetrit pikk ja kuni 1.5 kilomeetrit lai. Selle pindala on 56.4 km². Järv on mahu poolest suurim järv nii Šotimaal kui kogu Suurbritannias. Temas on vett rohkem kui kõigis ülejäänud Inglismaa ja Walesi järvedes ühtekokku. Loch Ness on turbasisalduse tõttu harvaesinevalt sogase veega. Seda läbib algusest lõpuni Caledonia kanal.
Päev jätkub Šotimaa mägismaal. Metsikut ja kurvailmelist Šotimaa mägismaad vürtsitavad kõrged munrod, sügavad orud ning nende põhjas küütlevad veesilmad ja mägismaale iseloomulikud nõmmrabad (ingl k "moor"). Kokkuleppeliselt kutsutakse kõiki üle 1000 meetri kõrguseid mägesid Šotimaal munrodeks. Munrod on saanud oma nime parun Hugh Munro järgi, kes 20. sajandi algul püüdis Šoti kõrgematest mäetippudest teha nimekirja. Munrosid loendatakse tänaseks 284. Moor ehk nõmmraba on minimalistlik ja melanhoolne, madala põõsastiku ja rohuga kaetud, tuulte räsitud, lage maalaotus. Plokkidena paiknevad tuhmid värvilaigud – ooker sieena ja tumehall. Sõltuvalt aastaajast ja pinnasest annavad tooni väävelkollane (rabaliilia), kastanpruun (samblik) ja hilissuviti kuninglik purpurne kanarbikuvaip. 75% maailma kanarbikunõmmedest asub Suurbritannias, enamik neist Šotimaal. Nõmmrabad on ka Briti ühed liigirikkamad elupaigad, mis on koduks paljudele lindudele: suurkoovitajatele, rüütidele, kiivitajatele ja väikepistrikele. Suurt osa nõmmrabadest majandatakse ka spetsiaalselt rabapüüde küttimiseks.
Eilan Donan (Šoti gaeli keeles Eilean Donnain) on väike saar kolme merelahe – Loch Duich’i, Loch Long’i ja Loch Alsh’i – kohtumise kohas. Saarekesel kõrguv maaliline Eilan Donan'i loss on saanud üheks romanitilisemaks Šoti mägismaa sümboliks. Loss on kuulsust kogunud paljude kalendrite ning turismibrošüüride esikaantel, teleseriaalides ja filmides. Lossi ümber kõrguvad kaunid, metsaga kaetud Kintaili mäenõlvad. Eilan Donan asub Kintail National Scenic Area piirkonnas, mis on üks neljakümne samalaadse Šotimaa piirkonna hulgas. Eilean Donnan tähendab lihtsalt „Donnán’i saar“ ning on saanud nime kelti pühaku Eigg’i Donnán’i järgi, kes suri märtrisurma 617. aastal. Räägitakse, et Donnán rajas saarele kiriku, millest kahjuks mingeid märke maha pole jäänud. Loss rajati saarele 13. sajandil viikingite rünnakute tõrjumiseks ning sellest sai Mackenzie ja Macrae klanni kants. Mingil ajahetkel võis lossi ümbritsev kaitsemüür katta terve saare. Teadmata põhjusetel loss kasvas ja kahanes sajandite jooksul kuni 18. sajandi alguseni, mil jakobiitide ülestõusu ajal hävitasid lossi valitsuse sõjalaevad. Leitnant-kolonel John Macrae-Gilstrap'i 20. sajandi alguse taastamistööd andsid lossile endise hiilguse, tänapäevase väljanägemise ning jalakäijate silla, mis ühendab saart maismaaga. Tänapäeval valvavad neli põlvkonda Macrae'sid lossi minevikku, olevikku ja tulevikku. Eilan Donan lossi sissepääsutasu on £7.50.
Jätkame päeva Taliskeri viskipruulikoja külastusega. Skye saare vanim senini töötav viski pruulikoda Talisker asub Loch Harporti kaldal. Siit avaneb imeline vaade Cuilinsi mäele. Siin pruulitud oivaline, magus ning täidlane ühelinnaseviski on kergesti nauditav. Puhas ja sügav Taliskeri viski on oma tuulise ja karmi kodusaare looming.
Õhtuks jõuame Skye saarele. Majutus külalismajades.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Skye Bracken Hide külalismajades
6. päev
Skye saar / The Storr matk / Dunvegan loss
Külastame Dunvegan lossi ja teeme tunnise matka looduses (The Storr).
Tõeliselt maagiline Skye saar on Sise-Hebriidide suurim ja põhjapoolseim saar. Kõrgete kiviste kaljudega kaetud saar on üks kõige dramaatilisema ilmega maastik kogu Suurbritannias. Saare keskel kõrguv Cuillinsi mäeahelik kiirgub vähisõrgade kujuliselt laiali eri ilmakaarte suunas. Saare draamatilise ilmega rannajoon, vulkaanitekkelised mäed, millelt avanevad omakorda sõnulseletamatud loodusvaated, ning lilla ja roosa kanarbikuga kaetud lainetavad nõmmed mähivad külastajaid oma lummusesse esimesest kohtumisest saadik. Saarel võib kohata ka kuulsaid Šoti mägiveiseid ning arvukalt lambaid. National Geographic hääletas Skye hiljuti neljandaks ilusaimaks saareks kogu maailmas. Skye nõiduslik loodus ja ajalugu on leidnud kajastamist mitmetes romaanides ja mängufilmides. Seda on ülistatud luuletustes ja lauludes.
Skye saar on olnud asustatud juba keskmisest kiviajast saadik. Pikka aega valitsesid saarel MacLeod’i ja Donald’i klannid. 18. sajandi jakobiitide ülestõusule järgnevalt lõhuti klannide süsteem ning paljud elanikud sunniti kaugetesse paikadesse ümber asuma ning saarele jäid vaid suured lambakasvatused. Tänapäeval elab saarel umbes 9200 inimest ning suurim asula on Portree. Saare pehme, niiske ja tuuline kliima on teinud saarest sobiliku elupaiga kaljukotkale, punahirvele ja Atlandi lõhele.
Teeme matka Skye saare ühe huviväärsuse The Storr juures. The Storr (Šoti gaeli keeles An Stòr) on kaljune mägi Trotternish’i poolsaarel. Mäe idakülg on väga järsk kaljusein vaatega Raasay väinale, samas lääneküljel on lauged rohused mäenõlvad. Storr on hea näide Trotternish’i maalihkest, pikim säärane kogu Suurbritannias. Kaljude ees olevat ala tuntakse kui „Pelgupaika“ (Sanctuary). Siin seisavad veidra kujuga kivimoodustised meenutusena iidsetest maalihetest. Matka esimeses pooles rühime mäest üles. Pärast jalutame sama teed pidi mäest alla. Igaüks saab jalutada omas tempos just sobiva kõrguseni.
Skye saarel asuv Dunvegan’i loss on olnud aastasadu MacLeod’i klanni pealiku loss. Loss asub 15 meetri kõrgusel kiviseljandikul Loch Dunvegani väina suudmes. Arvatavalt oli praeguse lossi kohal muinasskandinaavlaste kindlus, kuigi täna ei ole sellest ühtegi märki säilinud. Loss ehitati 13. sajandil ning arenes järgnevate sajandite jooksul mitmete klanni pealikute juhtimisel, näiteks 8. pealiku ajal lisati Fairy (haldja) torn eraldiseisva ehitisena. 19. sajandil – 23., 24. Ja 25. pealiku ajal – tehti suuremaid ümberehitusi ning loss sai oma „parunliku“ väljanägemise. Väliskesta all on siiski alles viis erinevat ehitist, igal oma ainulaadne karakter ning lugu jutustada. Maaliline loss sobitub täiuslikult võrratu loodusega lossi ümber – taevas, meri, metsad ja aiad. Dunvegani lossi 5 aakrit kujundatud lossiaedasid said alguse 18. sajandil. Aiad on lageda nõmmraba ja mägedega võrreldes tõeline peidetud oaas. Aia teevad eriliseks eklektiline taimekooslus, metsalagendikud, koskedest toituvad tiigid ning mere suunas voolavad allikad. Sir Reginald MacLeod (27. pealik) oli esimene pealik, kes avas Dunvegani lossi heategevuse eesmärgil avalikkuse jaoks 1933. aastal. Kuigi kunagine loss oli ehitatud inimeste eemale hoidmiseks, on nüüd loss meelitanud siia tuhandeid külalisi. Lossis on tehtud suuri jõupingutusi säilitamaks ehedat kodust õhkkonda ning perekond loodab, et külalised jagavad nendega kirge Dunvegan’i ajaloo vastu. Dunvegani lossi sissepääsutasu on £14.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Skye Braacken Hide külalismajades
7. päev
Skye saar / Fort William / Oban
Lahkume Skye saarelt praamiga Armadale-Mallaig ja suundume Fort Williami, teel enne Fort Williami on Glenfinnani monumet. Jõuame Obanisse.
Suurbritannia kõrgeim mägi Ben Nevis (1343 meetrit) asub Šotimaal Grampiani mäestikus. Hinnanguliselt püüab igal aastal Ben Nevist vallutada 100 000 ronijat. Kõigest mõne kilomeetri kaugusel läänes Ben Nevisest asub Fort Williami linn, millest seetõttu on saanud mägironimise keskus. Fort William asub Šotimaa läänerannikul Loch Linnhe nimelise fjordi kirdetipus ja sealt kirdes kulgeb Caledonia kanal. Fort William (gaeli keeles "An Gearasdan", inglise keeles "The Garrison", eesti keeles "garnison") on Šoti mägismaa suuruselt teine linn Invernessi järel. Fort William on matkajate, ronijate ja jalgrattasõitjate paradiis.
Glenfinnan’i asula juures asub jakobiitide ülestõusu mälestusmärk. 1745. aastal algas ülestõus siis kui "Bonnie Prince Charlie" ehk prints Charles Edward Stuart tõstis oma kuningliku lipu Loch Shieli juures. 70 aastat hiljem püstitati lahe äärde 18 meetri kõrgune monument mälestamaks seda ajaloolist sündmust. Üksildase šoti mägilase kuju on liigutav austusavaldus neile, kes andsid oma elu jakobiitide ürituse nimel.
Šotimaa läänekaldal Argyll ja Bute piirkonnas on üks pisike kuurortlinnake Oban. Oban ehk šoti gaeli keeles An t-Òban tähendab Väike Laht. Vaatamata oma väiksusele on ta siiski suurim linn Helensburghi ja Fort Williami vahel. Siin linnas on mõnus jalutada linna kaldapealsel, mis on ehitatud hoburaua-kujulise lahe ümber. Lahte kaitsevad Kerrera ja Mulli saared. Põhja poole rõõmustavad silma Morverni ja Ardgouri mäed. Inimasustuse jäljed on pärit keskmisest kiviajast. Keskajal oli siin tollipunkt ja kalapaatide puhastus jaam. Praegune linn hakkas kasvama 1794. aastal asutatud viski pruulikoja ümber. Pärast Šoti ühe kuulsaima kirjaniku ja ajaloolase Sir Walter Scott'i külaskäiku ja kuulsa poeemi „The Lord of the Isles“ avaldamist sai Oban kuulsaks ning hakkas kohale meelitama rohkesti külastajaid. Turism sai tõelise hoo sisse pärast raudtee valmimist 1880. aastal. Oban on Lääne-Šotimaa tuiksoon – otseloomulikult on siin viskitehas, kuid argipäevaseid vajadusi rahuldavad raudtee lõpp-peatus ja sadam. Sadamast väljuvad päeva jooksul kümned suuremad ja pisemad laevad väikesaartele. Oban on Šotimaa kajakisõitjate ja mereandide pealinn.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Oban Bay hotell 4*
8. päev
Oban / Inveraray Argylli hertsogite loss / Loch Lomond / Glasgow
Sõidame Oban'ist Glasgow'sse. Teel peatus Inverarays, kus tutvume põhjalikult samanimelise muinasjutulise lossiga.
Loch Fyne'i kaldapealsel, ülipika merelahe tagumises tipus on Inveraray kindlus seisnud juba alates 1400-ndatest. Muinasjutulise Inveraray lossi arhitektuuri algidee istutas kuulus arhitekt Vanburgh. Lossi nurgakivi asetati 1746. aastal. Tõeliselt moodne, barokk-, gooti- ja Palladio stiilis loss oli oma aja arhitektuuri arusaamadest tublisti eest. Lossi valmimine võttis aega 43 aastat. Paljusid külastajaks tummaks lööv loss sai tänapäevase väljanägemise pärast 1877. aasta tulekahjut, kui lossile lisati kolmas korrus ning võrratud koonuselised katusetornid. Inveraray ajalooline kinnistu kuulub Argylli hertsogite Campbellide kannile. See kuulus mägišotlaste klann astus jakobiitide ülestõusu ajal brittide ja madalmaa šotlaste poolele. Campbellid kujunesid ühtsemaks muudetud Suurbritannias rikkaks ja mõjuvõimsaks suguvõsaks. Inveraray loss on paljude Campbellidele kuuluvate losside hulgas kõige tähtsam, sest seal elab klanni pealik. Campbelli klanni pealik ja tema perekond elab kahel korrusel ning üks korrus on avatud külastajatele. Lossi omanikud näitavad lahkesti Campbellide külluslikke kunstivarasid, relvi, ajaloolist sisekujundust ja isegi majapidamistarbeid. Inveraray lossi sissepääsutasu on £11.
Lõunasöök (oma kuludega) "Loch Fyne Oysters" – kuulus mereandide restoran (maakohas fjordi kaldal).
Loch Lomond on Ühendkuningriidi suurim mageveekogu, andes silmad ette isegi pikale ja peenikesele Loch Nessile. Loch Lomond on 35 kilomeetrit pikk, paiguti kuni 5 kilomeetrit lai. Järvevees loendatake 30 saart. Peatume järve äärses võluvas Lussi külas. Lussi vaikseid tänavaid ääristavad soliidsed kohalikust kivist ehitatud majad, kuhu on ennast mõnusasti sisse seadnud poekesed ja kohvikud. Luss tundub kui põhjamaine Shangri-la, miski ei häiri siin elanike rahu ja kõik püsib muutumatuna sajandeid. Siit avanevad ilusad vaated järvele ja ümbritsevatele mägedele.
Glasgow on värav Lääne-Šoti maakondadesse ning sealt lähedalt algab ka Highlands. Glasgow (gaeli keeles Glaschu) on Šotimaa suurim ja Ühendkuningriigi suuruselt kolmas linn ning suurim sadam. Kahe suurima linna vahemaa on vaid 80 kilomeetrit ja kui eeslinnu ka arvestada, lahutab kahte linnastut vaid poolsada kilomeetrit. Šoti majanduse ja elujärje heast käekäigust annab tunnistust silmapaistvalt heade maanteede rägastik, mis ümbritseb mõlemat suurt linna. Koos eeslinnadega elab Glasgows 1.7 miljonit inimest, seega pea iga kolmas maa elanik. Lisaks oma kindlale kohale Ühendkuningriigi industriaalajaloos on Glasgow kanda kinnitanud ka kunstimaailmas.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Glasgow voco Grand Central hotell 4*
9. päev
Glasgow / Kelvingrove'i kunstmuuseum / Edinburgh
Külastame Burrelli galeriid ja Kelvingrove'i kunstmuuseumi Glasgows. Jalutuskäik Glasgow kesklinnas.
Kelvingrove muuseum avati 1901. aastal ning on väga populaarne nii kohalike kui ka külastajate hulgas. Muuseumi arhitektuur on tõeliselt ülev ja muljetavaldav. Muuseumi mitmekülgne kollektsioon, iidsest Egiptustest kuni Rennie MacIntosh’ini, on õnnestunult välja pandud 22 galeriis. Rennie MacIntosh on briti tuntuim 19.-20. sajandi vahetuse juugendstiili kunstnik, arhitekt, akvarellist ja disainer. Charles Rennie MacIntosh sündis Glasgows ning jättis sünnilinna arhitektuuri ja disaini oma pitseri. MacIntosh, tema naine Margaret Macdonald, viimase õde Frances ja Herbert MacNair moodustasid Glasgows oma kunstikoolkonna Glasgow Nelik, kelle jälgi on Glasgows ja ümbruskonnas selgelt märgata ka sajand hiljem.
Seejärel sõidame Glasgowst Edinburghi. Mõnus õhtu Edinburghis.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Edinburgh Intercontinental hotell 4*
10. päev
Edinburghi jalgsiekskursioon / Rosslyni kabel
Täna teeme ekskursiooni Edinburghis. Külastame müstikahuviliste jaoks põnevat Rosslyni kabelit. Tibatilluke Rosslyn on kui habras ja peen kaelaehe täis filigraanselt lihvitud detaile. 1446. aastal rajatud kabeli seinte salapärased freskod on täis tipitud templirüütlitele ja vabamüürlastele viitatavaid sümboleid. Kuigi kabel ehitati enne Kolumbuse avastusretki võib seinalt leida ka maiade bareljeefe meenutava mehepea ja maisitõlvikute kujutused. Dan Brown’i “Da Vinci koodis” sai Rosslyni maailmaajaloo ühe lahendamata müsteeriumi – Püha Graali peidupaigaks. Pisikest Sinclairi perekonnale kuuluvat pühamut on pärast kuulsa raamatu üllitamist külastanud rohkem inimesi, kui tema ehitusest möödunud aastate jooksul kokku. Rosslyni kabeli sissepääsutasu on £15.
Šotimaa suuruselt teises linnas – Edinburghis – asub parlament ja valitsus. Kuigi ametlik elanike arv pole palju suurem Tallinnast, mõjub väga erinevate linnaosadega, pika hiilgava ajaloo ja silmapaistvate kultuuritraditsioonidega Edinburgh suurlinlikult. Edinburghi vanalinn on kindlasti üks Euroopa õdusamaid ja samas meeleolukamaid. Edinburghi vanalinn (Old Town) ja uuslinn (New Town) kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse. Linna mitmekesine arhitektuur, võimas loss, salapärane keskaegne vanalinn ning georgiaanlik "uus linn" – moodne Leithi linnaosa – on Edinburghi kuulsaimad maamärgid. Künkal kõrguv Edinburghi loss on vähemalt 900 aastat vana ja on ehitatud ühele vulkaanilise päritoluga rahnule. Edinburghi vanalinna kesksel kohal on Royal Mile (Kuninglik Miil). Royal Mile'i lõpus seisab uhkeldav barokkstiilis Holyroodi Püha Risti palee. See on kuninganna ametlik residents lisaks Balmoralile. Vanalinna peatänava eheteks on veel St. Giles’i katedraal koos Karuohakaordu kabeliga, hulgaliselt kitsaid põiktänavaid ja raekojahooneid. Mainimata ei saa jätta pompöösset parlamendihoonet ning suurt hulka erinevaid galeriisid, muuseume, suveniiripoode ning muid atraktsioone, mis pakuvad ahvatlevat valikut ka kõige nõudlikumale külastajale.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Edinburgh Intercontinental hotell 4*
11. päev
Edinburgh / lend koju
Vaba päev Edinburghis, kus on lõputult avastada ja vaadata! Reisijuht on lahkesti nõus koos teiega põneva jalutuskäigu tegema ja erinevaid galeriisid ja paiku külastama. Näiteks Scottish National Gallery (tasuta), Holyrood Palace jne. Edinburghis on vaimustavad kohvikud ja ka väga head poed. Meie hotell asub kesklinnas, seega on mõnus ka lihtsalt niisama linnapeal jalutada.
Õhtul sõidame lennujaama.
Lend AY1374 Edinburgh-Helsingi 18.05-22.40, lennuaeg 2h 35min
Lend AY1035 Helsingi-Tallinn 00.20-00.55, lennuaeg 35min
NB! Eestisse tagasi jõuame 23. augusti varahommikul kell 00.55.
Toidukorrad: hommikusöök
Reisi hind: 4265 €
Paketis sisaldub:
- lennupiletid
- majutus 4* ja 3* hotellide kahestes tubades
- programmis märgitud toitlustus (hommikusöögid)
- transport vastavalt programmile (buss meie grupile)
- programmis märgitud ekskursioonid kohaliku ja eestikeelse giidiga
- reisijuht
Lisatasu eest:
- programmis märgitud külastuskohtade sissepääsud
- majutus üheses hotellitoas 1136 EUR
- reisikindlustus
Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)