Saudi Araabia
Suur ringreis


1. detsember – 11. detsember 2024
Grupis 10 reisijat
Reisijuht: Kristi Ockba

Saudi Araabia

1. dets – 11. dets 2024  / 6898 €

Saudi Araabiat peetakse islami sünni ja vaimsuse keskuseks. Riik on täis põnevat ajalugu ning sütitavat sümbolismi. Selle riigi külastamine on reisilise jaoks üks keeruliseim kogu maakeral. Need, kellel õnnestub aga riiki pääseda, saavad imetleda Araabia maailma suurepäraseid aardeid. Siit on leitud rohkem kui 11000 kiviaegset, islamieelset kui ka islamiaegset arheoloogilist paika! Riyadhist, kunagisest savitellisetest müüriga ümbritsetud peatuspaigast kaubateedel, on saanud üks rikkaim linn kogu maakeral. Saudi Araabias põimub moodsaim arhitektuur iidsega, säravad pilvelõhkujad kerkivad kõrbe taustal, moodsa väliskesta all on konservatiivsed ning sügavalt juurdunud tavad. Kuningriigi kõrbeline keskkond on voolinud iidsete saudi araablaste ainulaadse eluviisi. Saudide elu, perekonna sidemed ja ühiskonna korraldus on tihedalt seotud nende maaga, olgu siis valitsevaks vihm ja viljakus või põud koos põletava kuumusega. 

Valisime teadlikult 5* hotellid, sest selles piirkonnas on 3* hotellid väga kehvad ja 4* = tegelikult 3*.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 26.01.2024):

 • Eesti kodanikud vajavad Saudi Araabiasse reisimiseks viisat (juhendi saadab Albion). Turismi eesmärgil väljastatav e-viisa maksab 535 SAR ehk ligikaudu 130€.
 • Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu.
 • Saudi Araabiasse saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi Covid-19 tõendit.
 • Reisikindlustus on tungivalt soovituslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn — Istanbul

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 17.45.

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 19.55-23.35, lennuaeg 3h 20min (Turkish Airlines)

2. päev

Istanbul — Riyadh. Masmaki kindlus / Rahvusmuuseum / kohalikud turud

Lend TK144 Istanbul-Riyadh 01.05-05.15, lennuaeg 4h (Turkish Airlines)

Saabume hommikul Riyadhi Kuningas Khalidi nimelisse rahvusvahelisse lennujaama ning seejärel sõidame u tund aega hotelli. Paus väikeseks värskenduseks ning seejärel alustame ekskursiooniga.

Tutvume pealinna Riyadhiga, mis on üks rikkamatest linnadest maailmas. Vanasti müüriga ümbritsetud olnud kaubateede ristumispaik on nüüd kujunenud ultramoodsaks pealinnaks. Linn on kui ruudustik täis mošeesid, ostukeskuseid, traditsioonilisi turgusid, parke ning erivärvilisi naabruskondi.

Sõidame kiire liftiga erikujulise Kingdom Centeri 99ndale korrusele, kust avaneb parim vaade Riyadhi panoraamile. 

Käime linna südames asuvas 150 aasta vanuses Masmaki kindluses. Tänasel päeval on see muuseum, mis viib meid ajas tagasi ning tutvustab Saudi Araabia juuri. Samuti külastame 1937. aastal ehitatud Murabba paleed, mis on kuningas Abdulazizi tähtsaim rajatud palee. Palee ehitati kuningliku perekonna jaoks ning koosneb presidendi lossidest, abiehitistest ning kuningas Abdulazizi nõukogu hoonest. Kuningas koos perekonnaga kolis paleesse 1937. aastal. Palee on ehitatud traditsioonilise Najid stiilile vastavalt ainult kohalikest ehitusmaterjalidest.

Jätkame Saudi ajalooga tutvumist Rahvusmuuseumis, kus saame tutvuda Araabia ja islami pärandi uhkusega. Rahvusmuuseum on jagatud kaheksaks galeriiks, kus kõneldakse Araabia ajaloost universumi loomisest kuni moodsa ajani.

Päeva lõpetame kohalikel turgudel — Souq al Zel ja Souq Bisht, mis on lisaks oma traditsioonilisusele ka Araabia kaubanduse sõlmpunktideks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Riyadh Narcissus hotell 5*

3. päev

Diriyah / Jebel Fihrayn / Riyadh 

Täna külastame Diriyahi, mis on üks Al Saudi dünastia ajaloo olulisemaid paiku. Koht asub Najdi piirkonna ida osas Wadi Hanifa orus. Ajalooline Diryah on Islah Dawahi häll ning Saudi riigi esimene pealinn, olles nii Saudi Araabia riigi sündimise tunnistajaks. Ryadhi (tõlkes ka kui 'Aedade') linna tuntuimaks vaatamisväärsuseks on ajalooline Diriyahi kindlus. Palee ehitati aastal 1895 Abdullah bin Rashidi valitsemise ajal. Ajalooline palee toimis valitseja armee sõjalise garnisonina, armee juhiks oli Ryadhi linna kuberner. 15. jaanuaril 1902. aastal hõivas kindluse Ibn Saud.

Käime ka Jebel Fihravnis, mis on tuntud ka kui 'maailma serv'. 300 meetri kõrgustelt kaljunukkidelt avaneb imeline vaade horisondile. 

Õhtuks tagasi Riyadhi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Riyadh Narcissus hotell 5*

4. päev

Riyadh / Tabuk / Wadi Disah 

Pärast hommikusööki lendame pealinnnast Tabuki (2h), mis on väravaks Saudi Araabia loodeosale ning ühtlasi olnud läbi sajandite peatuspaigaks ka Mecca ja Medina poole teel olnud palveränduritele.

Liigume edasi Wadi Disahi suunas (3h). Wadi Disah on tuntud ka kui palmipuude org, mida ääristavad mäed ja kus keskel on oaasihõnguga allikad. Tänu mageveeallikatele on piirkond olnud asustatud juba sajandeid ja saanud tuntuks oma datlite ja mangode poolest. Kohalikus puuviljaistanduses saame kohaliku põllumajandusega lähemalt tuttavaks.

Seejärel algab tõeline seiklus — sõidame kõrbelaagrisse, kus ka ööbime. Õhtuks on meil traditsiooniline grill-õhtusöök. Kohalik reisisaatja tutvustab meile tähistaevast ning selgitab, kuidas kõrbes seiklejad nende järgi orienteeruvad. Öö veedame mugavates beduiinistiilis telkides.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Wadi Disah telklaager

5. päev

Wadi Disah / Al Ula 

Pärast hommikusööki kõrbelagris läheme avastusretkele 4x4 maasturitega. Sõidame väikse oja ääres kuniks jõuame suurte mäemüürideni. Tee peale jäävad ka Nabatea hauakambrid. Lõunaks läheme tagasi laagrisse.

Seejärel alustame teekonda Al Ula suunas (3h 30min). Al Ula asub Saudi Araabia loodeosas ning on tuntud kui üks põnevamaid arheoloogilisi sihtkohti maailmas, kus käinud on veel vaid vähesed. Päikeseloojanguks suundume kuulsa elevandikivi juurde, mis on kolmekorruselise hoone kõrgune looduslik kivimoodustis keset Al Ula kõrbeliivasid. Õhtuks tagasi Al Ulasse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Al Ula Habitas Resort hotell 5*

6. päev

Al Ula 

Täna külastame Hegra arheoloogilist ala ning Al Ula linna.

Wadi Al Ula on Madain Salehi väravaks. Paik on saanud tuntuks kui Lihyanite Lõvi. Lihyani hõimud olid Natateanite (100-500 eKr) esivanemad. Madain Salehi kutsuti iidsel ajal 'Al Hijr' ning siin asus peatuspaik ajaloolisel kaubateel. Al Hijri ehk varasema nimega Hegra tähelepanuväärne arheoloogiline ala on suurim, mida Petrast, Jordaanias eksisteerinud Nabatea tsivilisatsiooni pealinnast, lõuna pool näha saab. Nabatea tsivilisatsioon õitses alates 2. sajandist eKr. Linn asub täiesti isoleeritult 9 km2 alal 845 km kaugusel Saudi Araabia loode osas asuvas Jeddahist, Tabouki ja Madinah vahel.

Al Hijr kindlus ehitati Abbasidi perioodil 985 AD palverändurite peatus- ja puhkekohana. Kindluses on suur siseõu ning kaev. Kindluse kaunimaks ehteks on suurepärased islami võlvkaared. Siin piirkonnas paikneb suurejooneline hauakambrite ja monumentide kogum, mille arhitektuurivormid ning kaunistused on vahetult maastikul leiduvasse liivakivisse tahutud. Kokku on siin 111 hästi säilinud suurejoonilist hauakambrit, mille 94 kaunistusega fassaadid pärinevad esimesest sajandist eKr. Samuti leidub siin 50 Nabatea-eelsel perioodil jäädvustatud raidkirja ja ka koopamaalinguid. Kõik see ilmestab silmapaistval viisil nabatealaste erilist arhitektuuristiili ja sellealaseid saavutusi. Kaitsealal on terve hulk kaevusid, enamasti kaljusse raiutud, mis tunnistavad põldude niisutamiseks vesiehitisi loonud nabatealaste meisterlikkust. Need kaevud on tänini kasutusel. Nabatealaste hüdrotehnikaoskused võimaldasid neil kõrbeid oma tahtele allutada, oaasides maad viljeleda ning Araabia, Vahemere maailma ja Aasia vahelisi kaubateid kontrollida. 2. sajandil allutas Rooma keiser Traianus Nabatea tsisvilisatsiooni oma võimule ning see sulandus aegamisi Rooma maailma.

Külastame ka Al Ula ('Muda küla') vanalinna, kus on näha traditsioonilised savist ehitatud majad ja kividest sillutatud teed. Tänapäeval on vanalinn kui maagiline sulam iidsetest põiktänavatest ning stiilsetest restoranidest ja poodidest. Vanalinnast mitte kaugel on õõtsuvate palmipuudega ääristatud tsitrusefarmid. Tegu on oaasiga keset kõrbe. Vanalinna kõrval asub niiöelda uus linn, kust leiab võimalusi tänavakohvikus istumiseks, kunstiga tutvumiseks ja lihtsalt jalutamiseks.

Õhtu Al Ulas.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Al Ula Habitas Resort hotell 5*

7. päev

Al Ula 

Täna on meil võimalus nautida vaba hommikupoolikut või soovi korral käia avastamas Al Ula hoopis teistmoodi — helikopteri, kuumaõhupalli või maastikurattaga (lisatasu eest).

Enne päikseloojangut läheme kõrbesafarile. Sõidame 4x4 maasturitega liivadüünidel ning poolel teel teeme pikniku. Päikeseloojang vaatega Al Ulale ja mägedele.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Al Ula Habitas Resort hotell 5*

8. päev

Al Ula / Khaybar / Medina 

Pärast hommikusööki alustame teekonda Khaybari suunas (2h 30min). Sõidame läbi kõrbe ja mägede, ühtlasi on tegu on vulkaanilise piirkonnaga. Enne islami tõusu seitsmendal sajandil elasid siin Araabia juudid. 628 pKr võtsid moslemid siin asuva Khaybari linna üle. Käime vaatame mudalinna varemeid ning jätkame sõitu Medina suunas (2h). 

Medina on Islami üks kahest pühast linnast, kuhu tulevad kokku miljondi palverändurid. Medina asub Al Masjid an Nabawi keskel, mis on kümnesg minaretist koosnev hiiglane, kuhu mahub kokku miljon inimest (samuti tuntud ka kui Prohveti mošee). Sisseelamiseks läheme kõigepealt Dar Al Medina muuseumisse, kus olev erakogu annab aimu linna ajaloost ja päritolust. Seejärel ühineme linna südames palveränduritega. Päikeseloojanguks läheme Uhudi mäele, mis on tuntud palverännakupaik ning ühtlasi pakub suurepärase vaate pühale linnale.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Medina Le Meridien hotell 5*

9. päev

Medina / kiirrong / Jeddah 

Hommikusöögi järel suundume Hijazi raudteejaama, mis vanasti tõi linna palverändureid kaugelt Damaskusest Süürias. Seejärel vaba aeg Medina turul, kus loodame proovida saada erinevaid maiustusi. Kuna saudid armastavad magusat, siis on valik lai ulatades pistaatsiaküpsistest datliteni ja meepelmeenidest roosikookideni.

Pärast lõunasööki sõidame kiirrongiga Jeddahi rannikulinna. Sõit kestab alla kahe tunni. Jeddah, mida hellitlevalt kutsutakse ka kui 'Punase mere pruut', asub Punase mere rannikul. Jeddah on sadamalinn (Lähis-Ida sadamatest üks tihedaima liiklusega) ning ühtlasi ka väravaks Meka püha linna juurde. Jeddahi araabiapärasus ning ainulaadne kultuur meelitab linna külalisi kaugelt ja lähemalt.

Teeme linnaga esmatutvust promenaadil, mis on populaarne paik päikeseloojangu vaatamiseks ja pikniku pidamiseks. Ühineme kohalikega ning vaatame, kuidas maailma kõrgeim purskkaev rannapromenaadi ääres ellu ärkab, samal ajal taustal palvekutseid kuulates.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Jeddah Sheraton hotell 5*

10. päev

Jeddah / Jeddah — Istanbul 

Pärast hommikusööki läheme laevaga Punast merd avastama. Soovijad saavad snorgeldada või niisama ujuda. Meres võib kohata kilpkonni, erinevaid kalu, rifihaisid ja palju teisi veeloomi. Veetemperatuur on tavaliselt vähemalt 21 kraadi. Laevameeskond grillib lõunaks erinevaid mereande. 

Seejärel läheme merelt tagasi maale. Külastame Al Baladi piirkonda, mis on alates 2014. aastast ka UNESCO maailmapärandi nimistus. Traditsioonilised majad on enamasti ehitatud korallidest ning toestatud puitvõrestikuga, et luua varju ja jahedust kliimas, mis on palav ja niiske. Puittalad moodustavad siseseintele huvitava mustri. Tegu on väga fotogeeniliste väikeste tänavatega, mis oleks justkui ajas tagasiminek, kuid kus elu keeb — kaupmehed, palverändurid ja mõned üksikud turistid kõik läbisegi.

Pärast õhtusööki sõidame lennujaama.

Lend TK95 Jeddah-Istanbul 01.35-05.20, lennuaeg 4h 5min (Turkish Airlines)

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök

11. päev

Istanbul — Tallinn 

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.00-11.35, lennuaeg 3h 35min (Turkish Airlines)Reisi hind: 6898 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Istanbul-Riyadh ja Jeddah-Istanbul-Tallinn
 • majutus programmis märgitud hotellides (NB! Saudi Araabia hotellide standardid ei pruugi vastata meie ettekujutusele märgitud tärnidest)
 • kõik ekskursioonid vastavalt reisikirjeldusele
 • programmis märgitud sissepääsud
 • toitlustus vastavalt reisikirjeldusele
 • eestikeelne reisijuht
 • jootraha

NB! Varjatud "kohustuslikke" kulutusi ei ole (mis võib olla Saudi Araabias tavapärane).

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 550 eurot
 • reisikindlustus 
 • viisa
 • foto- ja videoload vaatamisväärsuste juures
 • valikulised tegevused (helikopter, kuumaõhupall, maastikuratas)
 • reisiload, tervisedeklaratsioonid, testimised jms

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis