Sarawaki džunglis
Matk Penani rahva juurde


9. märts – 23. märts 2025
Grupis 8 reisijat
Reisijuht: Kaido Haagen

Sarawaki džunglis

9. märts – 23. märts 2025  / 5685 €

Sarawaki džungel - Brunei sultaniriik

Sellel reisil peab valmis olema eluks vihmametsas, mitmepäevaseks matkaks ja teadma, et tingimused on väga lihtsad - nagu Penani rahval. Oleme neil külas! 

Borneol asuv Sarawak on ürgne, metsik, puutumatu, viljakas ja lopsakas. Siinsed ürgsed vihmametsad on ühed maailma vanimad - üle 140 miljoni aasta vanad. Puuhiiglased kummarduvad, sammaldunud liaanid rippumas nagu rohelised juuksed, üle vulisevate ojade ning maapinna, kuhu tiheda rohelise katuse tõttu päikesevalgus praktiliselt ei küündi. „Valge inimese roheliseks põrguks“ kutsutud metsas on alati kuum ja niiske, vaid troopilised paduvihmad jahutavad ekvatoriaalpäikesest tuliseks köetud õhku, et hetk hiljem kohe aurustuda. „Borneo Amazonas“ on koduks sagristele orangutangidele, makaakidele, gibonitele, ninaahvidele, sarviknokkadele, madudele, krokodillidele, maailma suurima õiega lillele raffleesiale (raitlill) ja tuhandetele teistele. Kohalikku põlisrahvast teejuhiks paludes saame teedeta vihmametsa „pimeduse südames“ rännates olla osake sellest suursugusest loodusest. Selles hingedega asustatud metsas otsime söögiks seeni, marju ja võrseid, peame jahti ning magame võrkkiikedes. Kohalikud põlisrahvad võtavad rändureid vastu kauaoodatud külalistena ja oleme kogukondadesse teretulnud. Nende lahkus on soe ja vahetu. Saabume siia külalisena, kuid lahkume sõbrana.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

  • Eesti kodanikud võivad viibida nii Singapuris, Malaisias kui ka Bruneis viisavabalt kuni 90 päeva korraga, pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riiki saabumise kuupäevast. Singapuri saabumisel tuleb täita registreerimiskaart, mida on võimalik teha elektroonselt.
  • Singapuri, Malaisiasse ja Bruneisse sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 tõendit.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn - Singapur - Kuala Lumpur 

Kogunemine lennujaamas kell 19.35

Lend AY1032 Tallinn-Helsingi 21.35-22.10 
Lend AY131 Helsingi-Singapur 23.55-17.15+1 

2. päev

Singapur - Kuala Lumpur 

Saabume Singapuri, jätkulend Kuala Lumpuri.

Lend MH616 Singapur-Kuala Lumpur 19.30-20.30 

Puhkus pikast lennust.

Majutus: Kuala Lumpur Renaissance hotell 4+*

3. päev

Kuala Lumpur - Sarawak / Miri

Lend MH2574 Kuala Lumpur-Miri (Sarawak) 10.25-12.40

Saabume Borneo saarele Mirisse. Miri on tihedat tegemist täis linn Sarawakis Brunei piiri lähedal. Borneo saar ehk Kalimantan (indoneesia keeles Kalimantan, malai keeles Borneo) on suurim saar Malai saarestikus. Kalimantan on pindalalt maailma kolmas saar Gröönimaa ja Uus-Guinea järel. Kalimantan jaguneb Indoneesia, Malaisia ja Brunei vahel, olles seega tänapäeval ainus meresaar maailmas, mis jaguneb kolme riigi vahel.

Seame end sisse hotellis ja pärast väikest puhkust on võimalik teha veel viimase hetke sisseoste enne matka algust. Miri on tuntud ka värskete ja maitsvate mereandide poolest. Näiteks kes ei ole veel jõudnud matkasaapaid soetada, siis siin on viimane võimalus enne vihmametsa minekut. Teeme ka infotunni, kus täpsustatakse järgmistel päevadel toimuvat.

Toidukorrad:hommikusöök
Majutus: Miri Marriot Resort & Spa hotell 4+*

4. päev

Maasturitega Borneo džungli sügavustesse / Long Akah

Täna sõidame 4x4 maasturitega Borneo džungli sügavustesse, kõigepealt Long Akahisse. Teekond kestab 8 tundi. Õhtul sõbruneme külaelanikega.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Long Akahi külas peredes

5. päev

Jätkame teekonda / Long Laman / penani rahva juures

Tänane teekond on Long Akahist Long Lamani - penani rahva juurde!
Long Lamanisse jõudmiseks tuleb meil kasutada paate ja veel ligi kaks tundi matkata. Turiste ja külastajaid siia praktiliselt ei satu, sest paik on väga eraldatud ja raskesti ligipääsetav. Siin külades tegutsevad paiguti vaid mõned NGO'd (VVO'D vabad ja sõltumatud valitsusvälised organisatsioonid), kes pakuvad pikk-maja rahvale tasuta arstiabi ja hambaravi. Long Lamanis veedame järgnevad neli ööd.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Long Lamani külas asuv traditsiooniline "pikk-maja"

6.-8. päev

Long Laman. Elame Penani rahva juures 

Järgmised kolm päeva veedame koos külalislahkete põlisasukatega. Näeme, kuidas nende traditsiooniline eluviis on väga kiiresti muutumas. Siin on vihmamets alati andnud kõik eluks vajaliku – metsa võib sõna otseses mõttes pidada kohalikuks kaubamajaks. Meie koduks saavad kohalike külaelanike kodud. Paari päeva jooksul õpime tundma Penani rahva eluviisi. Õpime, missugused on nende oskused ja teadmised paljude vihmametsa ravim- ning söödavate taimede kohta ning isegi kuidas valmistada puhkpüsse ja mürginooli! Kogemaks võimalikult palju, on Penani külas meie ajakava väga paindlik. Saame kaasa aidata metsa istutamisele, jalutada vihmametsas, ujuda koskedes ning lihtsalt lõõgastuda suurepärase looduse keskel. Toit on siin lihtne, tervislik ja orgaaniline. Sööme palju riisi ja kohalikke juurvilju. Saame maitsta kohalikku sõnajalga ja ingverilille. Toitu kogume metsast – ilmselt lisaks taimedele saame proovida ka vihmametsast pärit liha, mis on kohaliku rahva peamiseks valguallikaks. Vannis ja duši all käime jõgedes ja koskedes, kus tohib kasutada vaid biolagunevat seepi. Mõnes majas võib olla ka pesuruum ämber-duššiga. Meie võõrustajad on äärmiselt külalislahked ja hoolitsevad meie eest igati. Kohalik Penani rahvas valmistab väga kauni disainiga korve ning matte. Siin on parim koht nende soetamiseks.

Ööbime põliselanike kodus, nende pikk-majas, kus tingimused on väga lihtsad: magame kaasa võetud täispuhutavatel madratsitel ja oma magamiskottides. Mehed-naised eraldi. Abielupaarid saavad omaette nurgakese.

Toidukorrad:hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Long Lamani külas asuv traditsiooniline "pikk-maja"

9.-11. päev

Matk ürgses Borneo vihmametsas 

Täna alustame põneva džunglimatkaga, mis kestab 4 päeva ning 3 ööd. Matkame, uurime ning avastame ja isegi magame võrkkiikedesmaailma ühe vanima vihmametsa sügavustes. Vihmamets on koduks Penani hõimule, kes on parimad Borneo vihmametsa tundjad ja “hoidjad”. Igal päeval rändame 4-5 tundi, õpime vihmametsas ellujäämise kunsti, otsime joogivett ja süüa, õpime süütama lõket. Külastame vihmametsa sügavustesse peidetud “kadunud maailma” koopaid, mida ainult mõned võõramaalased on külastanud. Igal õhtul seame üles uue laagripaiga. Vihmametsas rännates kannab iga rändaja ise oma varustust ja võrkkiike. See on raske ning ajab higistama, ent on väga suurt rahuldust pakkuv. Raskemate asjade kandmisel on pikimal matkal meile abiks ka kohalikud kandjad.

Ööbime džunglislaagris võrkkiiges, igal öösel eri kohas. Viimase päeva õhtuks jõuame tagasi Long Lamani oma lahke pererahva juurde ja ööbime nende kodus.

Toidukorrad:hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Võrkkiik džunglilaagris, matka viimase päeva õhtul ööbime Long Akahi külas peredes

12. päev

Miri / Bandar Seri Begawani / Brunei 

Hommikul sõidame maasturitega Akah lennurajale. Kuigi ilmselt pisut igatseme juba sooja dušši ja külma karastusjooki, teeb hüvastijätt meie võõrustajate ja sõpradega meid kurvaks.

Lend MH3611 Long Akah-Miri 11.55-13.05

Mirisse jõudes kohtume kohaliku giidiga ja sõidame bussiga 3 tundi Brunei pealinna Bandar Seri Begawani. Endine Suurbritannia protektoraat Brunei iseseisvus 1984. aastal. Brunei pealinna jõudes seame end sisse hotellis ning seejärel tutvume õhtuse linnaga. Õhtu on parim aeg Sultan Omar Ali Saifuddien mošee, kohalike hulgas tuntud kui SOAS mošee, pildistamiseks. Õhtuti valgustatud mošee on oma kauni kuldse kupli ja 52 meetrise minaretiga pealinna kõrgeim ehitis ja linnaelu südameks. Õhtuti tulevad kohalikud siia palveid lugema, et seejärel minna õhtustama.

Toidukorrad:hommikusöök
Majutus: Bandar Seri Begawan The Empire Hotel and Country Club hotell 4+*

13. päev

Brunei 

Meil on terve päev aega hästi organiseeritud ja ülimalt reglementeeritud Brunei sultanaadi elanike külalislahkuse ning imeliste paikade avastamiseks. See vaikne darussalam (araabia keeles „rahu elupaik“) on Kagu-Aasia suurim nafta leiukoht ning tänu suurtele naftarahadele ei ole Brunei muutnud oma võimsaid vihmametsi palmiistandusteks. Siin lokkavad iidsed vihmametsad. Kaldapealsetes mangroovimetsades pesitsevad krokodillid ja ninaahvid.

Siinne vahel lausa uinutavalt rahulik elu on korraldatud ühe nägemuse kohaselt: rangelt kontrollitud religioosses riigis peitub õnn vagadusel ning massilisel tarbimisel.

Naftarahadele rajatud linnad kipuvad olema eputleva moega, ent Bandar Seri Begawan on üsna tagasihoidlik. Erandiks on mõned uhked paleed, hiiglaslikud mošeed ning üks pulmatordi sarnane hotell. Bandar Seri Begawanis on ka maailma suurim veepealne küla, mis kõneleb Bruneilaste ihalusest nostalgia ja õdususe järele. Pealinna elanikud armastavad hästi süüa ning ostlemas käia. Alkohol on siin keelatud.

Kui sultan Sir Omar Ali Saifuddien 1970. aastal trooni oma pojale Hassan Bolkiahile loovutas, nimetas too pealinna Bandar Brunei ("Brunei Linn") isa auks "Tema Hiilguse Linnaks". Bandar Seri Begawani linna keskus asub 12 kilomeetrit ülesvoolu Sungai Brunei põhjakaldal. Asupaik kaitseb linna mere tujukuse – tsunamide ja tormide eest. Jaapani okupatsiooni ajal sai linna keskus liitlasvägede pommirünnakutes tugevalt kannatada.

Meie päevasel ekskursioonil külastame hommikust turgu, Malay tehnoloogia muuseumi, Sultan Omar Ali Saifuddien Mošeed, Hassanil Bolkiah Mošeed. Teeme fotopeatuse maailma suurima palee ees - Istana Nurul Iman, mis on Tema Majesteet Sultan Negara Brunei Darussalami ametlik residents. Sööme lõunat kohalikus restoranis.

Pärastlõunal jätkame külastusega Royal Regalia muuseumis, mis ehitati 1992. aastal mäletamaks Brunei Sultani troonile asumise (1967. aastal) hõbedast juubelit. Muuseumis on kuningapere isiklikke esemeid ning ka riigi konstitutsioon. Seejärel sõidame paadiga suurimas veepeal asuvas külas ning külastame ühte kodu. Saame aimu Brunei jõel elava kohaliku rahva argipäevastest toimetustest. Külastame Yayasani ostukeskust ning seejärel läheme hotelli.

Toidukorrad:hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Bandar Seri Begawan The Empire Hotel and Country Club hotell 4+*

14. päev

Brunei - Singapur 

Viimased ettevalmistused enne kojulendu. Seejärel lendame Bruneist Singapuri ja sealt Singapuri kaudu koju

Lend SQ181 Brunei-Singapur 11.55-14.05 
Lend AY132 Singapur-Helsingi 23.45-05.45+1 

15. päev

Saabume koju 

Lend AY1011 Helsingi-Tallinn 07.30-08.00 Reisi hind: 5685 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennupiletid
  • transport vastavalt programmile
  • hommikusöögid kõikidel päevadel
  • programmis märgitud lõuna-ja õhtusöögid
  • majutus programmis märgitud majutuskohtades
  • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • ühene majutus hotelides

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis