Rumeenia
Keskaja Transilvaania ringreis


27. september – 5. oktoober 2025
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Kalev Stoicescu

Rumeenia

27. sept – 5. okt 2025  / 2940 €

Eestlased on avastamas üha rohkem Rumeeniat, sealhulgas selle ühte ilusaimat piirkonda Transilvaaniat. Rumeeniat peab nägema, et veenduda teatud eelarvamuste ekslikkusest. Transilvaaniat seostatakse välisriikides eelkõige fiktiivse Draculaga, keda mõtles välja vanade kohalike legendide põhjal iiri kirjanik Bram Stoker, samanimelises õudusromaanis (1897). Transilvaanias vampiire kindlasti ei näe, ka mitte Brani lossis, kuhu läheme, kuid imeilus loodus ning rikkalik ajaloopärand ja kultuur (sealhulgas söögikultuur) on garanteeritud. 

Selle piirkonna ajalugu ulatub tuhandete aastate taha. Seal trooninud erinevate riikide valitsejaid ei jõua üle lugeda. Ka tänapäeval elab Transilvaanias, mis oli kuni 1918 Ungari kuningriigi Austria-Ungari keisririigi osa, lisaks rumeenlastele ka palju ungarlasi. Kohalike sakslaste arv on küll ajaloo madalaim, kuid nende kogukond on siiski tegus. Näeme ka eripärase kultuuriga mustlaseid (romasid). 

Transilvaania mäed, Karpaadid, pakuvad hingematvaid vaateid. Ajaloolised linnad ja külad, sealhulgas kindluskirikutega saksa külad, millest paljud on UNESCO kaitse all, kannavad nii rumeenia-, kui ungari- ja saksakeelseid nimesid. Kohalik toit on rikkalik ja maitsev. Rumeenlased eelistavad toidu kõrvale oma veini või palinkat. 

Bukaresti nimetati 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses, kui Euroopas kestis sõjata Belle Époque, õigusega “Ida-Euroopa Pariisiks”. Kommunismi ränk ajastu tegi oma “töö”, terveid kvartaleid lammutati näotute kortermajade ja administratiivhoonete ehitamiseks, kuid Bukarest on siiski suuresti säilitanud oma näo tänu uhkete villadega ääristatud avenüüdele ning stiilsetele kesklinna tänavatele.  

Need on üksnes mõned telegrammilised kirjeldused. Reisi ajal saame näha, kuulda ja kogeda palju rohkem huvitavat.

1. päev

Tallinn – Varssavi – Bukarest

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 16.30.

Lend LO788 Tallinn-Varssavi 18.30-19.10 (Lot Polish)
Lend LO639 Varssavi-Bukarest 20.20-23.10 (Lot Polish)

Transfeer Otopeni rahvusvahelisest lennujaamast Bukaresti kesklinna. 

Majutus: Bukaresti Marmorosch Hotel 5* (https://www.marmorosch.com)

2. päev

Bukarest

Külastame Rumeenia pealinna, mille arhitektuuris on esindatud rumeenia, bütsantsi ja prantsuse arhitektuur. Ka kommunismiajastu pärand, mille ehedaimaks näiteks on maailma suuruselt teine administratiivhoone, Pentagonist väiksem Parlamendi Palee (365 tuhat ruutmeetrit). See grandioosne hoone, mida me külastame, ei jäta kedagi ükskõikseks.

Jalutame Bukaresti vanalinna veetlevatel tänavatel (Lipscani, Blanari, Covaci jt.). Tutvume erinevate vaatamisväärsustega, sealhulgas Rumeenia riikliku filharmooniaga (Ateneul Roman). Vanalinnas asuvad samuti mitmed vanad kirikud, Valahhia printside ajalooline kindlus ja riigipank. 

Tervitus-õhtusöök toimub ajaloolises ja suurejoonelises trahteris Hanul lui Manuc.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Bukaresti Marmorosch Hotel 5* 

3. päev

Bukarest / Bran / Prejmer / Viscri

Suundume mugava bussiga Rumeenia pealinnast Transilvaaniasse. 

Esimene peatus on Rumeenia kuulsaim Brani loss, mida seostatakse Draculaga. Tema prototüüp on ajalooline Valahhia prints Vlad Tepes (Vlad Dracul), kes siiski ei viibinud kunagi Branis. 14. sajandil ehitatud lossi peamine funktsioon oli Karpaate läbiva kaubatee kaitsmine. Maalilises kohas asuvale lossile andis uue elu Rumeenia kuninganna Maria 1920-ndatel aastatel.

Teel Branist Prejmerisse sööme lõunat ning peatume kohalikus palinka väiketehases, mida rumeenlased nimetavad tsuikaks. Meile näidatakse ja selgitatakse, kuidas palinkat valmistatakse traditsioonilisel viisil ning soovi korral on võimalik erinevatest puuviljadest tehtud palinkat maitsta.

Prejmeris asub üks kõige uhkemaid kindluskirikuid, mida Transilvaania sakslased rajasid aastatel 1211 kuni 1240. Keskajal tekkisid Lõuna-Transilvaanias 7 saksa linna ja 300 saksa küla, küllalt kompaktsel alal (umbes pool Eestit), ning pea igas külas oli kindluskirik. Umbes kolmandik neist on säilinud. Prejmeri kindluskiriku kompleksis on 200 ruumi, kus külarahvas sai varjuda vallutajate kallaletungi ajal.

Õhtul saabume Viscrisse, mis on üks ehedamaid külasid piirkonnas. Viscri külaelu mõte on ajaloolise pärandi ja vanade traditsioonide säilitamine. See teebki Viscrist tõelise aarde, millesse armus ka prints Charles (praegune kuningas Charles III), kes ostis endale selles külas maja, kus ta on korduvalt viibinud.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Viscri 125 või analoogne majutus (http://www.viscri125.ro/)

4. päev

Viscri

Veedame terve päeva mõnusalt Viscris ja küla ümbruses. Tekib tunne, me oleksime ajas tagasi läinud. Naudime kunagise külaelu ehedust.

Varahommikul, päikesetõusu ajal, kogunevad lehmad (umbes 300) peatänavale, pea igast majapidamisest, ning algab “lehmade paraad” suunaga küla lähedal asuvatele karjamaadele. Päikeseloojangul tulevad loomad tagasi ning iga lehm tunneb eksimatult ära oma koduvärava.

Külastame UNESCO kaitse all olevat kindluskirikut, kus on ka rikkalik muuseum keraamika, põllutööriistade ning kohalike tekstiilidega. Lisaks “Charles’i maja”, kus on ka väike ja armas muuseum. 

Soovi korral on võimalik hobuvankriga sõita külast eemal asuva lambakarja juurde, kus värskelt lüpstud lambapiimast tehakse kohapeal juustu, mida on võimalik maitsta. Samuti on võimalik külastada külas asuvat sepikoda, kus mustlasest meister valmistab nagu vanasti hoburaudu. Neid on laialdaselt vaja, kuna külas kasutatakse endiselt hobuvankreid. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Viscri 125 või analoogne majutus

5. päev

Viscri / Sighisoara / Sibiu

Hommikul lahkume Viscrist ja suundume Sighisoarasse, mis on Euroopa üks ilusamaid ja hästi säilinud keskagseid linnu. Mäe otsas asuv müüristatud vanalinn, mis on UNESCO kaitse all, ei jää arhitektuurselt ja eheduse poolest Tallinna vanalinnale alla. Linnas asub ka ajalooline maja, kus sündis ja elas aastaid Vlad Tepes (Dracul), aastatel 1431 kuni 1435. 

Sighisoarast sõidame Sibiusse, kuid teel põikame läbi romide (mustlaste) majapidamises, et tutvuda nende eluviisi ja käsitööga. Nimelt läheme külla vasest valmistatud esemete meistrile, kes on pärinud oma ameti ja oskused esivanematelt. Romide pere on külalislahke ja valmis rääkima endast ja oma kultuurist. 

Õhtul jõuama Sibiusse, mis on kahtlemata ilusaim seitsmest saksa ajaloolisest linnast Transilvaanias.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Art Hotel 4* or või analoogne majutus (https://www.arthotel.ro)

6. päev

Sibiu

Veetlev ja stiilne keskaegne Sibiu valiti Euroopa kultuuripealinnaks 2007. aastal. Muljet avaldava suurusega vanalinn on hästi restaureeritud ning puudust pole ilusatest kirikutest ja väljakutest, mis on ääristatud kunagiste rikaste kaupmeeste majadega, nagu ka munakividega tänavatest.

Vanalinnas, peaväljaku ääres, asub Bruckenthali muuseum, mille kollektsioonis on üle tuhande kunstiteose Rumeenia ja Euroopa kunstitippudelt. Vahetus läheduses asuvad ka ajaloomuseum (Sibiu endine raekoda) ning teised erilised vaatamisväärsused.

Peale lõunat suundume linna ääres asuvasse Rocca al Mare-tüüpi külamuuseumisse, mis pakub ühtlasi võimalust jalutada looduslikus keskkonnas.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Art Hotel 4* or või analoogne majutus

7. päev

Sibiu / Hunedoara

Sõidame Sibiust Hunedoarasse, kus asub Corvinuse loss, mis on kõige muljetavaldavam gooti stiilis kindlus-loss terves Rumeenias. Ehitis, mis asub püstloodis kitsa mäe otsas, mille ümber voolab jõgi, on hästi säilinud ning sellega on seotud pikk ajalugu ning palju legend.

Järgnevalt suundume Alba Iulia’sse, millel on nähtavasti kõige pikem ja rikkalikum ajalugu Rumeenia linnade seas. Linn tekkis umbes kaks tuhat aastat tagasi, Vana Rooma garnisoni ehk sõjaväelinnakuna. Keskajal tekkis selle kohal linnus, mida Austria-Ungari keisririik tugevdas võimsa tellistest ehitatud bastioniga, mis on tervenisti restaureeritud. Alba-Iuliat peeti Transilvaania pealinnaks ning seal tähistati 1. detsembril 1918 Transilvaania ühinemist Rumeeniaga (Valahhia ja Moldovaga).

Jätkame teekonda Rimetea’sse, mis on kõrge mäe külje all asuv ning ungarlastega asustatud küla. See on võimalus tutvuda Transilvaania ungarlaste kultuuriga.

Ööbime Coltesti asulas.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Conacul Secuiesc 4* (https://conaculsecuiesc.ro)

8. päev

Hunedoara / Brasov

Hommikul külastame Turdas asuvat imelist soolakaevandust. Kaevanduse suurust ja sügavust on raske ette kujutada. Tuleb endale ette kujutada, et kaevanduses on koguni tehisjärv, vaateratas, väike amfiteater ja minigolfi rada!

Seejärel külastame ja sööme lõunat Jidveis, kus toodetakse kohalikku kvaliteetset valget veini.

Õhtul saabume Brasov’isse, ajaloolisse linna, mis asub maaliliste mägede vahel. Brasovi vanalinnas asub kuulus ja ainulaadne Must kirik, nagu ka paljud teised vaatamisväärsused.

Brasov (Kronstadt)  on piirkonna üks suuremaid linnu, kus leiab nii rumeenia, kui saksa linnaosasid. Teeme  giidiga tuuri vanalinnas, mis sisaldab Valge ja Musta torni, Raekoja platsi, Musta kiriku, sünagoogi, õigeusu kiriku ja Rumeenia vanima kooli külastamist. Brasov asub kunagise Rumeenia ja Austria-Ungari piiri lähedal, olles kuulunud sajandeid viimasele.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Schuster Hotel 4* (https://schusterhotel.ro)   

9. päev

Brasov / Bukarest – Varssavi – Tallinn

Hommikul sõidame Brasovist Bukaresti, naastes Transilvaania mägedest Valahhia madalikule.

Rumeenia oli aastatel 1866 kuni 1947 kuningriik ning esimene, saksa Hohenzollernite dünastiast pärit kuningas, Carol I, ehitas oma perele ainulaadse lossi Sinaias. Loss oli omal ajal üks moodsamaid Euroopas, omades elektrit ja keskkütet. Selle ehitus kestis pea 40 aastal, kuni 1914.

Pelesi nime kandev loss on väga kaunite sise- ja välisdekoratsioonidega, ning annab aimu luksusest, mida nautis monarhi pere. Selle kõrval asub väiksem Pelisori loss, mis ehitati teise kuninga, Ferdinadi, ja tema abikaasa Elena eestvõtmisel. 

Pelesi ja Pelisori losside külastamine on miski, mis jääb kindlasti meelde.

Õhtul lendame Bukarestist koju.

Lend LO646 Bukarest-Varssavi 18.10-19.00 (Lot Polish)
Lend LO789 Varssavi-Tallinn 22.55-01.35+1 (Lot Polish)

Toidukorrad: hommikusöök



Reisi hind: 2940 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid
  • majutus vastavalt programmile (kahestes tubades)
  • programmis märgitud toitlustus
  • transport vastavalt programmile
  • programmis märgitud ekskursioonid kohaliku ja eestikeelse giidiga

Lisatasu eest:

  • programmis märgitud külastuskohtade sissepääsud
  • majutus üheses hotellitoas 350€
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis