Peruu
Ringreis ja kaks päeva Machu Picchul ning Amazonases


2. detsember – 13. detsember 2025
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Peruu

2. dets – 13. dets 2025  / 4977 €

Peruu on kui keeruka mustriga peenekoeline kangas, mis leitud Peruu iidsete muumiate matmispaikadest. Kanga värvidesse on põimitud maailma kuivemad kõrbealad Atacamas, maailma kõrgeim laevatav järv Titicaca, suursugused Andid ja altiplano, jäised liustikud, võimsad kanjonid, viljakad orud ja troopiline Amazonase vihmamets. Kanga mustrisse on kootud 5000 aasta pikkune tsivilisatsioonide ja impeeriumide lugu, milles osalised on põlised indiaani hõimud, suursugused inkad, konkistadooride vallutused ja tänapäev. Peruu linnade tänavatel kantakse protsessioonide ees katoliku pühakute pilte ja riste, mille järel tantsivad indiaani muusika saatel paganlikke tantse põlisrahvaste rõivastes värvikad salgad. Siinstele kõrbejoonistustele, iidsete linnade varemetele, templitele, püramiididele ja paleedele ei ole võrdset kogu maailmas. Andide ja inkade püha oru õhk mõjub nagu eliksiir, valmistades meid ette kohtumiseks salapärase ja ülevaga Machu Picchul. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):

 • Eesti kodanikud võivad Peruus viibida viisavabalt turismi eesmärgil kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riiki saabumise kuupäevast.
 • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

Albion korraldab Peruu reise alates 2004. aastast.

1. päev 

Tallinn - Amsterdam - Lima 

Kogunemine Tallinna Lennujaamas kell 05.35.

Lend BT621 Tallinn-Amsterdam 07.35-09.10 (Air Baltic)
Lend KL743 Amsterdam-Lima 11.40-18.10 (KLM)

Saabume Peruusse sama päeva õhtul.

Majutus: Lima Jose Antonio hotell 4*

2. päev 

Peruu pealinn Lima 

Peale hommikusööki teeme ekskursiooni Limas, mis on moodne linn täis kontraste, kultuuri ja sagimist. 1535. aastal konkistadoor Francisco Pizarro poolt rajatud Hispaania impeeriumi Lõuna-Ameerika pealinn, Kuningate linn Lima, on plahvatuslikult kasvanud ligi 10 miljoni elanikuga Peruu kõige rahvarohkemaks piirkonnaks. Siin leidub kauneid koloniaalajastu villasid, inkaeelsete kultuuride varemeid, ajaloolisi kirikuid ja väga häid muuseume täis hindamatuid aardeid.

Linna ajalooline keskus on 1991. aastal kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse ning selle südameks on Plaza Mayor, kus vaatamata aastasadade vältel linna laastanud maavärisemistele kõrgub imposantne Lima katedraal, Palacio de Gobierno ehk presidendi residents, Palacio Arzobispal ehk peapiiskopi residents ja palju muud. Külastame San Francisco kirikut ja kloostrit. Mõistame, miks San Francisco on üks külastatavaim kirik Limas, kui jalutame kloostri nägusates ristikäikudes ja siseõuedes, mille seintel on Sevillast pärit 17. sajandi originaalkahhelkivid. Kiikame sisse raamatukokku, mis on koduks 25000 muistsele raamatule ja käsikirjale, imetleme Lõuna-Ameerika versiooni maailma ühest kuulsaimast maalist "Viimane õhtusöömaaeg" ning eksleme kõhedakstegevates katakombides, kus geomeetriliste mustritena on laiali laotatud 70000 inimese viimsed maised jäänused.

Seejärel ootab meid ees külastus LARCO arheoloogiamuuseumisse, mis on loodud 18. sajandi asevalitsejate mõisahoonesse, ümbritsetuna imelistest aedadest. Larco muuseumis on imestusväärne väljapanek kuni 5000 aastast Peruu ajaloost ja arengust, andes hea ülevaate ka Kolumbuse-eelsest ajastust Peruus. Samuti näeme tähelepanuväärset kollektsiooni iidsest Peruu kullast, hõbedast ning ka Mochica kultuuri keraamikast.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Lima Jose Antonio hotell 4*

3. päev 

Lima - Cusco

Lend LA2017 Lima-Cusco 08.45-10.10

Täna hommikul lendame Limast Cuscosse, mis asub 3300 meetri kõrgusel merepinnast. Tule, tuulte ja jää maal on valitsejaks mäed - päikesest punaseks ja pruuniks küpsenud, lumiselt valged, kiviselt hallid, teravate vulkaanide tipud sirutuvad üle 6300 meetri taeva poole. Maailma suuruselt teine kiltmaa Tiibeti järel asub 3000-4000 meetri kõrgusel. Kõrgmägede liustikest ja lumesulamisveest alguse saavad jõed (sealhulgas ka Amazonase algallikas) ja kosed kosutavad pisutki janust maastikku. Tuultest räsitud jahedal kiltmaal suudavad ellu jääda vaid mõned üksikud kidurad puud.

Yutvume lähemalt Cusco ümbrusega. Mägine Cusco, millest nüüdseks on saanud Peruu turismipealinn, oli kunagi inkade kuninglik pealinn. Siit viljakast Cusco orust sai 12.-13. sajandil alguse suurim Kolumbuse-eelne impeerium Uues Maailmas. Inkade kuninglik dünastia anastas kõik ümbritsevad hõimud, makstes neile altkäemaksu, hirmutades, pidades läbirääkimisi, või lihtsalt neid ära lummates. Kolumbiast Tšiilini ulatuva inkade muistse impeeriumi pealinna vallutasid 1532. aastal Hispaania konkistadoorid, jättes linnast alles vaid alusmüürid. Konkistadooride kombe kohaselt ehitati neile katedraalid, kloostrid ja paleed. Inkade ehituskunsti ilmekaks näiteks on Cusco linna põhiplaan ja loendamatutele maavärinatele vastu pidanud alusmüürid. Inkade insenerid teadsid juba ammu, et kasutades millimeetri murdosa täpsuseid tappühendusi saab ehitada maavärinakindlaid müüre.

Cusco peaväljak Plaza de Armas oli inkade tseremoniaalne „sõdalaste väljak“, kus tähistati Päikese festivale ning austati oma valitsejaid. Cusco omanäoliseks ehteks on Santo Domingo kirik, mis on rajatud inkade Päikesetempli (Koricancha) varemetele. Vaid legendid jutustavad inkade uskumatult säravast ning suursugusest templist: Päikesejumala Inti auks olid templi seinad kaetud puhta kullaga ning täis tipitud kalliskive, aias olid elusuurused kullast ja hõbedast loomade kujud ning siin valvasid inkade kuninglikud muumiad oma rahva üle tseremooniate ajal. Vallutajad tassisid kulla laiali ja suurt osa sellest otsitakse siiani.

Cusco linna ümbritsevatel mäenõlvadel on tuhandeid vägevaid inkade muistised. Pidevalt avastatakse üha uusi arheoloogilisi muistiseid, mis aitavad kivi haaval panna kokku ajaloo hämarustesse mattunud inkade mõistatusliku tsivilisatsiooni mosaiikpilti. Sacsahuamani kindluse hiiglaslikud megaliitsed kosmilise energiaga laetud kiviseinad, milles mõned ligi 350 tonnised kivilahmakad on vastu pidanud sõdadele, maavärinatele ja ajale. Puca-pucara tähendab ketsua keeles "Punast kindlust" ja on hea näide põliste inkade militaararhitektuurist. Kenko pühamu ehk huaca koosneb erinevatest tunnelitest ja koopast, milles paikneb ohvrialtar. Inkade veekultuse pühapaigas Tambomachays allutati looduslik allikas nii, et see moodustas rida lätteid. Siin paigus on rohkem kui kusagil mujal nähtav inkade sünnipärane võime ehitada kooskõlas ümbritseva loodusega.

Puhkame ning kohaneme kõrguse ja ajavahega.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Cusco Munay Wasi hotell 3*

4. päev

Inkade püha org / Urubamba

Täna sõidame ringi inkade pühas orus. Inkad pidasid maapealseks paradiisiks Urubamba jõeäärset piirkonda ning selle helde loodus oli nende viljaaidaks ja rikkuse allikaks. Iidsed maaharijad valdasid oskuslikult kõrgmäestikus põllupidamist. Terrasspõldudel kasvatasid nad rohkem kui 70 erinevat kohalikku saagitaime ja hoidsid viie aasta viljavarusid hiiglaslikes ladudes ikaldusaastateks.

Pisaci mägiküla keerukates oludes oskasid inkad ehitada kõrgele mäe otsa nii kindluse, elamud, templid Päikesele ja Kuule ning rajada muljetavaldavaid terrasspõlde. Inkade insenerid ühendasid katkendlikud teelõigud üheks terviklikuks võrgustikuks, ühendades nii hiiglasliku impeeriumi.

Seejärel läheme muistsesse inkade kindluslinna ja pühapaika Ollantaytambosse. Igivana kangelase järgi nime saanud linnakese elanikud kannavad edasi iidseid ketšua traditsioone. Malelaua ruudustikuna ehitatud linnakese munakivisillutisega tänavatel jalutades, peidetud siseõuedesse piiludes ning kindlusemüüridest üles ronides, saame justkui ajas rännata.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Urubamba Agusto's Valle hotell 3*

5. päev

Urubamba / Machu Picchu / Aguas Calientes

Pärast hommikusööki sõidame rongiga Aguas Calientesesse, mida tuntakse ka Machu Picchu Pueblona. See linnake on peidetud mägede vahele ning on viimaseks peatuseks enne maailmakuulsatele varemetele siirdumist. Linnake on täis hotelle, mõnusaid kohvikuid ning loendamatul hulgal suveniiriletikesi. Machu Picchu Pueblost viib lühike bussisõit mööda serpentiini mäest üles Machu Picchu varemetele.  

2350 meetri kõrgusel asuv Machu Picchu kaljulinn on saanud oma nime mäenõlva järgi, millele linn on rajatud. Miski maailmas ei ole ülevam, kui hakata aimama iidse linna kontuure siis, kui hommikune uduloor hakkab ennast suursuguse Machu Picchu mäetipu ümbert vaikselt lahti rullima. See paik on maagiliselt rahulik, eraldatud ning meditatiivne - nagu vastand sellele kirevale rahvusvahelisele seltskonnale, kes on tulnud siia külastama ühte tänapäeva maailma seitsmest maailmaimest. Nii esmakordseid kui ka sagedasi külastajaid võtab hingetuks selle looduse ja inimese ühise meistriteose müstika.

Machu Picchu avastati läänemaailma jaoks alles 1911. aastal Hiram Binghami poolt, mil loodus oli selle täielikult omaks tunnistanud. Inkade kivitöötlemise kunst on vastu pidanud ajale, võimsatele hävituslikele loodusjõududele ning inimtegevusele. Linna tõeline otstarve ja põhjus, miks ta kunagi inkade poolt hüljati, on siiani jäänud mõistatuseks. Asjatundjad spekuleerivad, et paik võis olla jumalate kummardamise paik, siin jälgiti tähtede liikumist või see oli inkade üheksanda valitseja Pachcuteci maavilla. Tavaliselt ollakse Machu Picchu varemete juures vaid neli tundi, kell 11 saabuvad rongiga Cuscost turistid, kes kõik ka lahkuvad rongiga Cusco poole kell kolm pärastlõunal. Meie suureks eeliseks on see, et jääme siia terveks päevaks. Milline müstiline tunne siin on, kui äkitselt leiad end peaaegu üksi iidsest inkade impeeriumi keskusest. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Machu Picchu jalamil asuv Aguas Calientese linnakese El Mapi hotell 3*

6. päev 

Machu Picchu teine külastuspäev 

Tänase hommikupoole kasutame Machu Picchu veelkordseks külastuseks. See annab teile hea võimaluse avastada koos reisijuhiga (või omal käel) Machu Picchu salapäraseid paiku. 

Pärastlõunal sõidame rongiga Cuscosse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Cusco Munay Wasi hotell 3

7. päev

Cusco

Vaba puhkepäev Cuscos. Võimalus omal käel avastada inkade kuninglikku pealinna - tutvuda vaatamisväärsustega, jalutada mööda kirevaid linnatänavaid, külastada poekesi, einetada kohalikes toidukohtades või leida lihtsalt mõnus koht kohaliku elu vaatlemiseks ja rännukaaslastega reisimuljete jagamiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Cusco Munay Wasi hotell 3*

8. päev 

Peruu Amazonase vesikond

Hommikul sõidame Cusco lennujaama.

Lend LA2320 Cusco-Puerto Maldonado 11.45-12.45

Puerto Maldonados ootab meid ees 45-minutiline retk mootorpaatidega piki Amazonase vesikonda kuuluvat Madre de Diose jõge. Jõudes paremkaldale, alustame kolme kilomeetri pikkust matka läbi elust pulbitseva metsa, rännates mööda radu, mida on uhtunud tuhanded vihmapiisad. Puudel kõikudes mängivad möiraahvid meiega peitust. Puulatvade vahel vilksavad meist mööda sinised ja kollased aarad. Käelaba suurused erksinised morfo liblikad hõljuvad meist mööda, andes märku, et vihmamets on koduks ligi 600 erinevat liiki linnule, 1200 liiki liblikale ning paljudele imetajatele. Seejärel asutame ennast jõekanuudesse ja seilame läbi soiste vete kuni jõuame Sandovali järveni. Sandovali järve peetakse üheks Peruu kaunimaks järveks. Suur veekogu asub Tambopata riiklikul looduskaitsealal ning on koduks väga haruldastele looduskaitse all olevatele jõesaarmastele. Jõekallastel vohava suursuguse taimestiku varjus elutsevad tuhanded linnud. Järvel tohib vaid aerutada, sest kõik motoriseeritud sõiduvahendid on kaitsealusel järvel keelatud. Vetesügavustes võime märgata hiiglaslikke Amazonase Arapaima kalu, mille kaal küündib 100 kilogrammini. Amazonase jõgikonna troopilistes mageveekogudes elav Arapaima on üks suurimaid magevee luukalu. Väidetavalt võib ta kasvada kuni 4.5 meetri pikkuseks ja kaaluda kuni 200 kilogrammi, kuid viited nii suurtele kaladele pärinevad 19. sajandi esimesest poolest ning pole hiljem kinnitust leidnud. Elurõõmsad karjatused ja veepinnal ringi vaatavad peanupud annavad märku haruldaste jõesaarmastega esmakohtumisest.

Jõuame oma ööbimispaika – Sandovali järve ääres asuvasse eco-lodge'i. Keset ürgset loodust asuvates kohalikust materjalidest ehitatud luksuslikes onnikestes saame võrkkiiges kiikudes lõõgastuda, maitsta metsast korjatud puuvilju ning öösel uinuda ööloomade ja lindude hääli kuulates. Meile tutvustavad kohalikku liigirikast loomastikku, lopsakat taimestikku ja ellujäämise saladusi siin metsades sündinud ja kasvanud loodusgiidid. Pärast väikest puhkust läheme paatidega järve idakallast avastama. Meie teejuhtideks on tuhandete siniste ja kollaste aarade hõiked. Linnud naasevad õhtuks järveäärsete palmide võradesse. Sandovali järve ääres elavad kaputsiiniahvid on inimestega üsna harjunud.

Õhtuhämaruses, kui päike on loojunud, on meiegi meeled ja aistingud teravustunud. Lõunapoolkera tähtede valguses on parim aeg ööloomade eluga tutvumiseks. Õhtusel paadiretkel loodame peale sattuda ettevaatlike kaimanite jahiretkedele, kapibaaradele, öösorridele ja öökullidele. Kottpimedas vihmametsas jalutades heljuvad jaanimardikad nagu virvatulukesed nähtamatu mere lainetel meie ümber. Putukad ja kahepaiksed on tulnud peidupaikadest välja toitu otsima ja meie taskulampide vihkudes märkame tagasipeegelduvaid ööloomade silmi.   

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Sandoval Lake Eco Lodge

9. päev 

Amazonase vihmamets / Sandovali järv

Täna ärkame väga vara, et minna Sandoval Lake’i ümbruses asuvasse Palm Tree Clay Lick (Collpa de Palmeras) alale, kus vees kasvavad palmipuud moodustavad omapärase märgala, meelitades ligi erinevaid aara liike ja papagoisid sööma palmikoort, kuna see sisaldab naatriumi, kaltsiumi, kaaliumi ja muid mineraale. Seejärel läheme tagasi majutuskohta ja sööme hilise hommikusöögi. Hiljem võtame ette uue retke, et vaadelda Sandovali järve kaitseala vapustavat taimestikku ja loomastikku.

Vaid tasakesi, ise lärmi tegemata liikudes, näitavad loodetavasti end meile ahvid, laiskloomad ja linnud. Selles lopsakas ökosüsteemis on võimalik märgata erinevaid kahepaikseid, madusid, linde, imetajaid, hiiglaslikke puid ja ravimtaimi. Kuigi kuiv aastaaeg on just lõppemas, on siinne vihmametsa põhi alati vetruv ja niiske ning täis lõhnu, hääli ning värve. Hoiame pöialt, et ka 30 aasta pärast on vihmametsad sama elujõulised. 

Lõunaks jõuame tagasi öömaja. Pärastlõunal vaba aeg puhkamiseks või suplemiseks Sandovali järves (piraajasid ega muid ohtlikke loomi päeval vees pole!). Seejärel asume kanuu peale, et ületada järv kohta, kus saame paremini hinnata kaunist päikeseloojangut järve kohal. Õhtul jõuame kuuvalgust oodates tagasi öömajale õhtusöögile ning seejärel läheme taaskord kaimaneid vaatama! 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Sandoval Lake Eco Lodge

10. päev 

Puerto Maldonado / Lima

Hommikune puhkus, pärast mida sõidame paadiga tagasi Puerto Maldonadosse.

Suundume lennujaama ja lendame Limasse. 

Lend LA2265 Puerto Maldonado-Lima 17.10-18.45 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Lima Jose Antonio hotell 4*

11. päev 

Lima - Pariis

Hommikupoolik Limas. Pärastlõunal sõidame lennujaama.

Lend AF483 Lima-Pariis 22.15-16.25+1

Toidukorrad: hommikusöök

12. päev 

Pariis - Tallinn

Lend BT862 Pariis-Tallinn 18.50-22.40Reisi hind: 4977 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik programmis märgitud lennud
 • majutus programmis märgitud heades 3* hotellides
 • transport vastavalt programmile
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud toitlustus
 • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • eestikeelne reisijuht

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 640 EUR
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Peruu reis on kogenud reisijatele. Kuigi reis ei ole üleliia pingutust nõudev, peaks iga reisiline tunnetama oma füüsilist vormi ja olema valmis mõõdukaks füüsiliseks pingutuseks. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Meie reisi ajal jõuame ka 4300 meetri kõrgusele üle merepinna, kus võivad vahel tekkida mäestiku haiguse nähud. Üldjuhul soovitatakse haigusnähtude leevendamiseks juua palju vett (vähemalt 3 liitrit päevas) ja DIAMOX vms ravimit. Palun konsulteerige oma perearstiga, kuidas ja missuguseid ravimeid kasutada. Meie päevased keskmised temperatuurid jäävad +15 ja +30 kraadi vahele. Viibime ka troopilises piirkonnas, kus temperatuurid ületavad +30 kraadi ja tihti sajab troopilist vihma. Peame olema valmis igasuguseks ilmaks!

Broneeri reis