Pantanal - jaaguaride otsinguil maailma suurimal troopilisel märgalal
Brasiilia-Paraguay-Uruguay-Argentiina


1. oktoober – 17. oktoober 2026
Grupis 10 reisijat
Reisijuht: Kaido Haagen

Pantanal - jaaguaride...

1. okt – 17. okt 2026  / 7997 €

Lõuna-Ameerika mandri bioloogilise mitmekesisuse tähte Pantanali peetakse Brasiilia kõige kiivamalt hoitud saladuseks. Osalt rahvuspark, osalt UNESCO maailmapärandi paik on ühtlasi ka üks maailma suurimaid troopilisi märgalasid, kattes sajuperioodil nelja Eesti suuruse ala. Kuigi valdavalt Brasiilia territooriumil, ei tunne loodus poliitilisi piire ning seetõttu valgub Pantanal osaliselt ka Paraguaysse ja Boliiviasse. Pantanali ökosüsteemi pumpavaks südameks on vihma- ja kuivaperioodide vaheldumine. Iga-aastane suurvihm ujutab üle hiiglasliku ala. Igal aastal asendub rohumaa sooga ja vastupidi. Sadude lõppedes hakkab vesi tasapisi taanduma ning leiab endale lõpuks tee Paraguay ja Cuiaba jõkke. Kahe äärmusliku maailma vahel lendleb suurel hulgal linde. Kuival ja tolmusel maastikul on edumaa jaaguaril ja hiidsaarmal. Ent üleujutuste korral tekib siia suur soo ning koduselt tunnevad end tuhanded kalad ja kaimanid. Isegi kohalikud kauboid - pantaneiros - liiguvad vee tõusu ja mõõna rütmis. Lisaks paljudele lindudele varitsevad soodes ja tasastes veekogudes saaki hiidanakondad, keda peetakse maailma suurimateks madudeks. Pantanali kõige lärmakamateks elanikeks on möiraahvid. Lisaks elavad siin kaputsiiniahvid, soohirved, suur-sipelgaõgijad, piraajad, kaimanid, hiidsaarmad, kapivaarad ning loodusuurijate tõeline unelm - jaaguarid. Pantanal ärkab ellu täpselt sel hetkel, kui õpime vaikselt olema ja jälgima. 

Merepiirita Paraguay jääb tihti oma suuremate naabrite sära varju. Siiski muudavad Paraguay subtroopilised metsad, laiad jõed, massturismi puudumine ning ebatavaline ajalugu Paraguay rändajate jaoks vägagi huviväärseks Lõuna-Ameerika sihtkohaks. Paraguay on tähelepanuväärsete kontrastide maa, olles üheaegselt maalähedane ja väljapeetu - siin on suured looduskaitsealad kõrvuti hiiglaslike tehistammidega, jesuiitide varemed külades on vaid paari kilomeetri kaugusel koloniaallinnadest ning Atlandi subtroopilised auravad metsad on teravas kontrastis Chaco piirkonna ogalise krõbekuivusega. Lisaks asub vaid kümnekonna kilomeetri kaugusel Paraguayst, Argentina ja Brasiilia piiril, kuulus 2.7 kilomeetri pikkune Iguaçu joastik, mida peetakse maailma võimsamaks ning mis on paljudest kaskaadidest ülespaiskuvate pritsmepilvede tõttu tõeliselt imepärane ja unustamatu.

Vahel Lõuna-Ameerika Tiibetiks kutsutud Boliivia on erakordse looduse ja rahvastikuga maa. Sealne mägine loodus on karm, suurejooneline, kaunis ja karm. Rahvastiku koosseisust moodustavad indiaanlased üle 60%, põlisameeriklaste osakaal on siin suurem kui mistahes teises Ameerika maailmajao riigis. Vanad kombed ja uskumused ei ole siit kuhugi kadunud ja elavad edasi nii linnades, külades, mägedes, džunglites, eluviisis, söögikultuuris kui ka riietuses. Kohalikud elanikud kannavad igapäevaselt õlgadel värvikaid alpaka- või laamavillast pontšosid ja peas laiaservalisi vildist kübaraid. Tähtpäevade puhul tantsitakse läbi linna pikkades protsessioonides traditsiooniliste rahvaviiside saatel ja lastakse hea maitsa mama qonqachi't (juustuleib), camba't (manioki ja juustu pankook) ning rüübatakse peale cherimoya mahla või kokast valmistatud õlut. Boliivias leidub avastamisväärset, mida pole mitte kusagil mujal maakeral. Saab imetleda eksootilisi pealinnu La Paz’i ja Sucre’i, võrratult kuninglike Andide mäestikuvaateid, nõiduslike värvidega soolajärvi ning muistsete tsivilisatsioonide vägevaid varemeid. Seda kõike lihtsalt peab oma silmaga nägema!

Fotod: Vaido Otsar

Riikidesse sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):

 • Eesti kodanikud võivad Brasiilias, Paraguays, Uruguays ja Argentinas viibida viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul, pass peab kehtima kogu reisi vältel.
 • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

1. päev

Tallinn - Frankfurt - Sao Paulo

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.05

Lend LH883 (Lufthansa) Tallinn-Frankfurt 18.05-19.30 
Lend LH506 (Lufthansa) Frankfurt-Sao Paulo 22:05-04:55 +1 

2. päev

Saabume Sao Paulosse / lend Cuiabadi
 
Lend G31420 (Gol Linhas Aerea) Sao Paulo-Cuiaba 10.00-11.15

Sõidame majutuskohta ning puhkame.

Majutus: Cuiabá 4* hotellis

3. päev

Brasiilia / Cuiabá / Pantanal / Jaguar lodge

Varahommikul sõidame Cuiabást Pantanali. Alustame sõitu Transpantaneira maanteel - see on värav Pantanali oivalise taimestiku ja loomastiku maailma. Majutuskohta saabudes sööme lõunat ning seejärel asutame end jaaguari otsinguteks paadile. Meile on teejuhtideks osavad paadimehed ja loodusgiidid. Õpime tundma kogu ümbritsevat loodust, ent meie peamiseks sihiks on jaaguarid ja jõesaarmad.

Pantanal on maailma üks suuremaid magevee märgalade ökosüsteeme. Nimi Pantanal tähendab täpses tõlkes "suur soo". Siin asub regiooni kahe peamise jõesüsteemi - Cuiaba ja Paraguay - ülemjooks ning siinse taimestiku ja loomastiku rikkus ja mitmekesisus on lausa imepärane. Pantanal on määratu suur alluviaaltasandik ninsg selle maastik hõlmab mitmesuguseid allregioone, sh. jõekoridorid, galeriimetsad, püsimärgalad ning järved, hooajaliselt üleujutatavad rohumaad ja kuivamaametsad. Mäeseljandike ja tasandikega ümbritsetud lauskmaa on pisut kaldu. Pantanali peamine veeallikas on Cuiaba jõgi. Vesi valgub laiali ja katab suuri alasid, otsides looduslikku äravoolu, kus jõgi juba väljaspool Brasiilia territooriumi Atlandi ookeani suubub. Hüdroloogilised uuringud on tuvastanud maa-aluste jõgede võrgu ning pinnaaluste vete liikumise. Pantanali loomastik on erakordselt liigirikas - teada on 129 imetaja-, 650 linnu-, 177 roomaja- ja 400 kalaliiki. Pantanal on ka arvukate linnuliikide pühamu ja üks peamisi paljunemispaiku. Siin pesitsevad tüüpilised märgalade linnud nagu jabiru, mitmed haigru-, iibise- ja pardiliigid, ning ka 26 vaadeldud papagoiliiki, sh maailma suurim papagoi - hüatsint-siniaara. Kõik loomad ja linnud elavad keset arvukaid taimekooslusi, mille liigiline koosseis sõltub pinnasetüübist ja üleujutuste kestusest. Siinse rikkaliku elu aluseks saab pidada viljastavat veerohkust, päikesevalgust ja viljakat mulda. Hoolimata suuremahulisest kariloomakasvatusest on 80% Pantanalist õnneks siiski algsel kujul säilinud. 

Toidukorrad: lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

4. päev

Brasiilia Pantanal / jaaguari otsingul

Pühendame terve päeva jaaguari otsingutele.

Pärast varast hommikusööki sõidame paadiga maailma parimasse jaaguarite vaatlemise paika. Jõekallastelt otsime jaaguari hiljutise tegevuse jälgi. Jätkame suursuguse kaslase otsinguid ka pärast lõunasööki paadil. Jaaguarit jahtides silmame ka mitmeid teisi huvitavaid taimi, loomi ja linde. Pärast päikeseloojangut naaseme majutuskohta, et süüa üks mõnus õhtusöök.

NB! Meie majutuskohad Pantanalis asuvad metsiku looduse keskel, olles seega - vaatamata oma kohaliku konteksti kohaselt kõrgele standardile - võrdlemisi lihtsate tingimustega. Pantanali lodge’ide eesmärgiks on toimida ümbritseva loodusega kooskõlas ning üha enam vähendada inimese poolt põhjustatud mõju keskkonnale. Jaguar lodge’is toodetakse elekter osaliselt päikesepaneelide abil ning kogu vesi, mida majutuskompleksis kasutatakse, puhastatakse ka enne tagasi loodusesse laskmist. Ühekordse plastiku kasutamise vähendamiseks soovitame kaasa võtta oma korduvkasutatava veepudeli, mida saab Jaguar lodge’is tasuta täita sealse filtreeritud mineraalveega.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

5. päev

Brasiilia Pantanal / jaaguari otsingul

Täna pühendame samuti terve päeva jaaguari otsingutele.

Pärast varast hommikusööki sõidame paadiga mööda Cuiabá jõge ülesvoolu ja veedame suurema osa päevast uurides ja avastades kaugemaid paiku. Pärast lõunapausi teeme veel ühe jõesafari. Naaseme majutuskohta päikeseloojangul, koos lindudega puuvõrades.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

6. päev

Brasiilia Pantanal / jaaguari otsingul

Täna pühendame samuti terve päeva jaaguari otsingutele.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

7. päev

Brasiilia Pantanal / jaaguarivaatlus / Rio Claro / jalgsimatk / öösafari

Pärast varast hommikusööki läheme oma viimasele jõesafarile. Külastame paika Pantanalis, kus on jaaguare kõige tihedamini liikumas märgatud. Pärast lõunasööki sõidame Rio Claro majutuskohta, kus pärast väikest puhkust teeme jalgsimatka kuni päikeseloojanguni. Pärast õhtusööki läheme spetsiaalsete safariautodega öösafarile. Taskulampide vihkudes loodame tabada krabisööjaid rebaseid, kaimaneid ja öölinde. Teeme peatusi, et kuulata Pantanali müstilisi ööhääli. Naaseme lodge'i. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Aymara Lodge

8. päev

Brasiilia Pantanal / Rio Claro / päikesetõusumatk / looduskaitserajad / öösafari

Alustame varahommikul mõnusa jalutuskäiguga looduses. Pärast hommikusööki teeme veel ühe jalgsi- või ratsamatka. Pärast lõunasööki sõidame paatidega loodusrajale, kus veedame aega kuni päikeseloojanguni. Hoiame silmad pärani, sest siin farmis on võimalik peale sattuda sellistele haruldastele ohustatud liikidele nagu soohirved, Lõuna-Ameerika koaatid ehk ninakarud, suur-sipelgaõgijad, tokotuukanid ja tapiirid. Pärast õhtusööki teeme öösafari. Naaseme majutuskohta. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Aymara Lodge

9. päev

Pantanal / päikesetõususafari / loodusrajad / Cuiabá

Tänase hommiku veedame meie majutuskoha privaatsel kaitsealal Pantanali floorat ja faunat jälgides. Naaseme hommikusöögiks lodge'i. Seejärel teeme mõnusa jalutuskäigu loodusradadel, uurides metsa ja rohumaade loodust. Suundume lõunasöögiks tagasi lodge'i ning seejärel sõidame Cuiabásse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Cuiabá 4* hotellis

10. päev

Cuiabá - Sao Paulo - Asunción / Paraguay

Hommikul sõidame lennujaama ning lendame läbi Sao Paulo Paraguaisse.

Lend G31423 (Gol Linhas Aerea) Cuiaba-Sao Paulo
Lend Sao Paulo- Asunción 

Jõuame Paraguai pealinna, seame end mugavalt sisse kesklinna hotellis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Las Margaritas hotell 4*

11. päev

Paraguay / Asunción / põlisrahvaste kogukonnad

Hommikul alustame Asuncióni linnaga tutvumist. Linn on võluv segu moodsast ja koloniaalaegsest arhitektuurist. Külastame Iseseisvuse maja, Katedraali, Valitsuse paleed, raudteejaama koos Lõuna-Ameerika vanima auruveduriga, Rahvuskangelaste Panteoni, Mariscal Lopezi avenüüd ja La Recova käsitööturgu. Pärastlõunal külastame pealinna ümbritsevaid linnu, sh Luque käsitööliste küla, kus on lihtsad harfi- ja kitarrivabrikud ning filigraanehete valmistamise kojad. Jätkame teekonda Ypacarai järve ääres asuvatesse suveküladesse Aregua ja San Bernardino. Lõpuks jõuame Itauguásse, mis on Ñanduti koduks. Ñanduti on käsitööpits, mille muster põhineb ämblikuvõrgul. Õhtuks naaseme Asuncióni.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Las Margaritas hotell 4*

12. päev

Asunción - Montevideo / Uruguai

Vabad hommikutunnid, seejärel sõidame lennujaama ja lendame Boliiviasse.

Lend Asuncion-Montevideo

Saabudes Uruguai pealinna sõidame hotelli

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Montevideo kesklinna 4* hotellis

13. päev

Uruguai /Montevideo

Terve päev Montevideos, teeme korraliku tuuri

Toidukorrad: hommikusöök,
Majutus: Montevideo kesklinna 4* hotellis

14. päev

Montevideo - Buenos Aires

Sõidame laevaga (3t) Montevideost Buenos Airesesse.

Toidukorrad: hommikusöök,
Majutus: Buenos Aires Intersur Recoleta hotell 4*

15. päev

Argentiina / Buenos Aires

Reipate jalutajate jaoks on Buenos Aires ideaalne paik. Ajaloolise Plaza de Mayo väljakul domineerib lõhekarva Casa Rosada valitsushoone, mille rõdult kõneles Eva Perón sütitavalt oma rahvale. Väljakul püüavad pilku veel Nación Bank, Katedraal ja ajalooline parlamendihoone. Avenida de Mayo'd mööda jalutades möödume juugendi stiilis Café Tortonist, kuhu siiani koguneb linna intellektuaalne eliit kohvi jooma. Üheksanda Juuli avenüüd mööda jõuame monumentaalse Kongressi paleeni. Santa Fe glamuurne ostlemistänav viib ajaloolise Recoleta kalmistu piirkonnani.

Õhtul vaatame tangoetendust koos õhtusöögiga kuulsas El Abasto piirkonnas asuvas Esquina Carlos Gardel tangoklubis. Carlos Gardel kasvas üles El Abasto piirkonnas ning temast on saanud argentiinlaste jaoks tõeline tangoiidol. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Buenos Aires Intersur Recoleta hotell 4*

16. päev

Buenos Aires - Frankfurt

Vaba hommikupoolik. Päraslõunal sõidame lennujaama. 

Lend LH511 Buenos Aires-Frankfurt 18.05-11.20+1

17. päev

Frankfurt - Tallinn 

Lend LH882 Frankfurt-Tallinn 13.30-16.50Reisi hind: 7997 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik lennupiletid
  1) Tallinn-Sao Paulo-Cuiaba
  2) Cuiaba-Asuncion
  3) Buenos Aires-Tallinn
 • privaatne transport vastavalt programmile
  1) bussid
  2) maasturid
  3) jõelaevad
  4) laev Montevideost Buenos Airesesse 
 • hommikusöögid kõikidel päevadel
 • programmis märgitud lõuna-ja õhtusöögid
 • majutus programmis märgitud majutuskohtades
 • kõik vajalikud maksud (rahvuspargid ja programmis ettenähtud sissepääsud)
 • eestikeelne reisijuht 

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • ühene majutus hotellides

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus
PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus
Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
https://pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
https://pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
https://pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis