Pakistan
Super elamus!


8. september – 21. september 2025
Grupis 10 reisijat
Reisijuht: Hille Hanso

Pakistan

8. sept – 21. sept 2025  / 4954 €

Pakistani on õnnistatud suursuguse looduse ja rikka ajalooga. Samas, riiki räsinud poliitilise ebastabiilsuse tõttu on Pakistan kahjuks ka kogenud reisilise radarilt kauaks kõrvale jäänud. Pakistani lõunaosas on iidsetest India linnadest võrsunud vilgast tegevust täis linnad. Riigi karmi maastikuga põhjaosa on valdavalt metsik ääreala, kus on aset leidnud vaid mõningad pindmised muutused alates Mogulite impeeriumi ajast. Äärealade vahele jääv maa on täis iidsete tsivilisatsioonide varemeid, kindluseid ja kiviseid kõrbeid. Taevapiiril püüab pilku Himaalaja mäeahelik, mille krooniks kuulus K2. Hunza oru maastikupildis domineerivad majesteetlikud lumega kaetud mäed ja jääliustikud ning rikkalikult saaki andvad puuviljaaiad ja põllud. Muust maailmast eraldatud idülliline Hunza org oli Pakistani omaenda Shangri-La. 

Fotod: Heiki Meos, Hille Hanso ja Naiknam Karim

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):

 • Eesti kodanikud vajavad Pakistani reisimiseks e-viisat, mis väljastatakse turismi eesmärgil kuni kolmeks kuuks.
 • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

Kirjutab Katrin, meie viimaselt reisilt: 

Pakistan on kultuuriliselt mitmekihiline ja -tahuline riik, kultuuriväärtuste ja uudishimulike linnainimeste, ja pisut ujedate, aga väga sõbralike ja külalislahkete maainimestega, mitmekesise looduse ja suurepärase toiduga ning hunnitute vaadetega maailma kõrgeimatele mägedele. Väike grupp kenade inimestega ja ääretult toredad giidid, Hille ja Salman, kes meid igati hoidsid ja suurepäraselt kohalike oludega kohaneda aitasid ning laialdaste teadmistega harisid.

1. päev

Tallinn – Istanbul – Lahore

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.20.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.35-16.15, lennuaeg 3h 40min
Lend TK714 Istanbul-Lahore 20.30-04.15+1, lennuaeg 5h 50min

Saabume Lahoresse järgmise päeva varahommikul. Sõidame hotelli.

2. päev

Lahore / lipu langetamise tseremoonia Pakistani-India piiril

Saabume Lahoresse kell 4.15 hommikul. Suundume hotelli puhkama. Seejärel teeme ekskursiooni Lahores, mille käigus näeme liputseremooniat Wagah piiril, keiser Jahangiri mausoleumi, Noor Jehan'i mausoleumi ja Wazir Khani mošeed.

Jahangiri mausoleum asub Shahdara Bagh'is ning selle ehitas keiser Jahangir, kes valitses Mughali impeeriumi aastatel 1605-1627. Mausoleum on ruudukujulise põhiplaaniga ühekordne ehitis. Ehitise platvormil asub kaheksanurkne torn, mille igal küljel on sissepääs. Mausoleumi sisemus ning tornide madalaimad osad on kaetud punase liivakiviga. Seinad on rikkalikult kaunistatud marmorist dekoratiivsete motiividega.

Seejärel suundume noor Jehan'i mausoleumi. Noor Jehan, sündinud Mehr-un-Nissa, oli Mughali impeeriumi keisrinna ning keiser Jahangiri peamine abikaasa. Teda peetakse 17. sajandi Mughali impeeriumi üheks kõige võimukamaks ja mõjukamaks naiseks. Ta oli keiser Janangiri 20. naine ja ühtlasi ka lemmiknaine. Keiser Jahangiri ajal oli Mughali impeerium oma võimu tipul. Keisrinna suri 17. detsembril 1645. aastal, kui ta oli 68-aastane ning maeti Shahdara Bagh'i. Keisrinna oli ise selle lasknud ehitada. Paljud külastajad käivad hauda ning seda ümbritsevaid aedu imetlemas

Wazir Khan'i mošee on tuntud suurepäraste fajanss kahhelplaatide poolest. Vahel kirjeldatakse mošeed kui "Lahore põsel olevat sünnimärki". Mošee ehitati seitsme aastaga Mughali keiser Shah Jehan'i valitsemise perioodil (alates 1634. aastast). Ehitusmeistriks oli Chinot'ist pärit Hakim Shaikh Ilm-ud-din Ansari, kes tegi karjääri, saades Shah Jehani ihuarstiks ning Lahore guvernööriks. Rahvapärase nimega tuntakse teda kui Wazir Khan. Wazir tähedab urdu või pärsia keeles "minister". Mošee asub Siselinnas ning sinna pääseb kõige paremini Delhi värava kaudu. Mošees asuvad suurepärased näited Moguli ajastu Qashani kahhelkivi tehnikast.

Lipu langetamise tseremoonia on väga ainulaadne rituaal, mil vahimehed mõlemalt poolt piiri sammuvad uhkelt paraadis ning rituaalselt langetavad lipu. Samas skandeerib rahvas hüüdlauseid oma maade - India ja Pakistani - auks. Sellist tseremooniat võib ainult siin kohata. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Lahore Luxus Grand hotell 4*

3. päev

Lahore 

Täna teeme päevase linnaekskursiooni Lahores. Külastame Shalimari aedu, Badshahi mošeed ning Lahore muuseumi. 

Lahore oli Punjabi pealinnaks ligi 1000 aastat. Kord Mughali või Moguli impeeriumi vaateaknaks olnud Lahore on Pakistani kultuuri, akadeemia ja intellektuaalne keskus. Alates 1525. aastast kaunistati Mughali impeeriumi pealinna 200 aasta jooksul uhkete paleede, aedade, monumentide ja mošeedega. Briti võimu ajal kerkis Lahore linna mitmeid monumente, kus mughali, gooti ja viktoriaanlikud stiilid kaunilt üksteist arhitektuuriliselt täiendasid.

Shalimari aiad ehitati Mughali valitseja Shahh Jahan'i ajal. Avarad aiad ulatuvad üle mitme aakri, pakkudes imelisi vaateid üle aedade, järvede ja terrasside. Shalimar baghi keskosas kulgeb lihvitud kividega ääristatud kanal. Aeda tuntakse ka kui "armastuse aed". Shalimari aiad on ainulaadne kunstisaavutus, mis ülistab moguli tsivilisatsiooni ning on palju aega pärast nende loomist oluliselt mõjutanud Pandzabi ja kogu India subkontinenti. Kolmele terrassile koos paviljonide, koskede ja suurte ehistiikidega rajatud imepäraste aedade veetlus on võrratu. Aiad on ka UNESCO maailmapärandi nimistus.

Badshahi mošee oli pikka aega maailma suurim mošee. Hoone on Mughalite ajastu inseneriteaduse ja arhitektuurilise suursugususe elav testament. Mošee sisemusse peaks mahtuma kuni 100 000 usukummardajat. Mošee hiiglaslikud ruumid, marmorist võlvid, suured minaretid ja marmorist põrandad on väga väärikad.  

Badshahi kindlust kutsuvad kohalikud Shahi Qila'ks. Tsitadell asub Lahore müüriga ümbritsetud linna loodepoolses osas. Trapetsikujuline kindlus katab 20 hektari suurust maaala ning seda peetakse üheks Lahore suurimaks huviväärsuseks. Mõned detailid meenutavad Taj Mahali. Igast nurgast kiirgub põnevat ajalugu ning läinud ajastute suursugusust.

Lahore muuseumi külastus on kohustuslik nii kohalikele kui ka rahvusvahelise taustaga Lahore külastajatele. Pakistani ajalugu fotodel, Sadequain'i seinamaalingud ning budistliku tsivilisatsiooni varandused on muuseumi tähtsamateks varadeks. Muuseumis asub suurim budistlike graveeringute kollektsioon ning ainus nälgiva Buddha kujutis. Lisaks on siin huvitav Induse tsivilisatsiooni töövahendite ja relvade kogu.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Lahore Luxus Grand hotell 4*

4. päev

Lahore / Islamabad / Rohtas Fort

Täna varahommikul sõidame Islamabadi. Teel külastame Rohtas Forti.

Rohtas fort on üks mõjusamaid Mughali perioodi arhitektuurimälestisi Pakistanis. Pärast moguli keisri Humayuni alistamist 1541. aastal käskis Sher Shah Suri ehitada Rohtas’es tugeva kindlusekompleksi. Seda pole kunagi vallutatud, mistõttu on UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud kindlus püsinud tänini. Põhikindlustused koosnevad rohkem kui nelja kilomeetri pikkustest massiivsetest müüridest, mida ääristavad bastionid ning milles on monumentaalsed väravad. Kindlusemüürid on sõltuvalt maastikust erisugused ning nende kõrgus on 10.5 meetrist kuni 18.25 meetrini, paksus kuni 12.5 meetrit. Rohtas fort, mida nimetatakse Qila Rohtas, on moslemite Kesk- ja Lõuna-Aasia militaararhitektuuri erakordne looming.

Islamabad on moodsa Pakistani pealinn. Linna asetseb Potohar platool - maalilise Margalla mäeaheliku mäejalamil. Islamabadi maastik on imekaunis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Islamabad Hill View hotell

5. päev

Islamabad – Skardu 

Täna hommikul lendame (50min) Skardusse, eeldusel, et ilmaolud seda lubavad (kui ei luba, siis sõidame bussiga mööda Narani Chilasesse, ööbime seal ning järgmisel päeval sõidame Chilasest Skardusse). Õhtul vaba aeg Skardus.

Skardu on kaunis ajalooline linn Pakistani Gilgit-Baltistani piirkonnas. See Baltistani regiooni pealinn asub ligi 2500m kõrgusel merepinnast ning on ümbritsetud võimsate mägede ja idüllilike jõgedega, andes linnale muinasjutulise ilme. Skardu on ka kaubanduse ja transpordi sõlmpunkt Baltistani piirkonnas, asudes Induse ja Shigari jõgede ühinemiskohas. Linnal on rikas kultuuripärand ja siin asub mitmeid ajaloolis-kultuurilisi vaatamisväärsusi nagu näiteks 16. sajandist pärinev Kharpocho kindlus. Skardu on tuntud ka traditsioonilise käsitöö, eriti detailsete puidulõigete ja tikandite poolest.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Skardu Dynasty hotell

6. päev

Skardu

Täna teeme põhjalikult tutvust Skardu ja selle ümbrusega. 

Alustame päeva kauni Upper Kachura järve külastusega. See kõrges mägedes paiknev järv, mille kristallselgel veel peegelduvad ümbritsevad mäetipud, on lummav vaatepilt. Edasi sõidame Katpana kõrbesse (teise nimega Külm kõrb). Asudes 2226 meetri kõrgusel merepinnast, on Katpana külm kõrb üks kõrgemaid kõrbesid maailmas. Päikesepaistel helkivad liivadüünid moodustavad unikaalse vaatepildi.

Pärastlõunal suundume Manthal Buddha kivikujutise juurde. Tegemist on suure graniitseinaga, millele on reljeefskulptuurina kujutatud Buddha, mis tõenäoliselt pärineb 8. sajandist. Seejärel külastame Kharpocho kindlust, mis on tuntud ka Kindluste Kuninga nime all ("King of Forts"). Kharpocho kindlus ehitati 16. sajandi lõpus kuningas Ali Sher Khan Anchani valitsemise ajal. Kindlus kõrgub aukartustäratavalt 1400 meetri kõrguses Skardu linna kohal, tuletades meelde kuningriike ja lahinguid, mis siin kunagi toimusid.

Lõpetame päeva Sarfaranga külma kõrbe külastusega. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Skardu Dynasty hotell

7. päev

Deosai rahvuspark / Skardu

Pärast hommikusööki alustame Deosai rahvuspargi külastusega. Deosai rahvuspark on erakordse ilu ja ökoloogilise väärtusega alpitasandik. Deosai tasandikud paiknevad keskmiselt 4114 meetri kõrgusel merepinnast, olles seega maailma kõrguselt teine platoo (meie reis nii kõrgele ei lähe – oleme maksimaalselt 3000m kõrgusel). Siinset maastikku iseloomustavad pehmed künkad, mis on kõikjalt ümbritsetud lumiste mägetippudega – moodustades järsu ja muljetavaldava kontrasti. Deosai rahvuspark on rahvusvaheliselt tunnustatud olulise paigana himaalaja pruunkaru – kriitilises hävimisohus oleva liigi – kaitseks. 

Deosai platoolt läheme edasi Sadpara järve juurde. See on lummav koht piltide tegemiseks. Päeva lõpetuseks sõidame Deosai rahvuspargis asuva Sheosari järve äärde. Kogu Deosai pakub suurepärase võimaluse kogeda Pakistani looduse ilu ja võimsust.

Õhtuks sõidame tagasi Skardusse.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Skardu Dynasty hotell

8. päev

Skardu / Karimabad 

Täna hommikul alustame sõitu (sõiduteekond ligi 6 tundi) Hunza oru endisesse pealinna Karimabadi. Teel teeme peatuse Gilgitis.

Hunza oru looduse ilu ja inimeste külalislahkus on kirjeldamatu. Piki Hunza orgu kulgeb nüüd Karakorami autotee, aga vanasti oli org osa legendaarsest Siiditeest, mis on tuntud juba Marco Polo aegadest. Siinsest kandist kõneledes väitis omaaegne asekuningas lord Curzon, et "väikeses Hunzas on rohkem üle 6000 meetri ulatuvaid tippe kui 3000 meetri kõrguseid mägesid Alpides". Hunza jõgi murrab otse läbi Karakorami mäeaheliku, suubub Gilgiti jõkke ja on selle suurim lisajõgi. Suur sild viib siinsamas Karakorami autotee üle jõe ning üsna lähedale jääb ka Haldikish ja Hunza püha kalju, mis on kaunistatud paljudest eri ajastustest pärit raidkirjade ja joonistustega. Hunza oru maastikupildis domineerivad majesteetlikud lumega kaetud mäed ja jääliustikud ning rikkalikult saaki andvad puuviljaaiad ja põllud. Mägede siluetis annavad tooni Rakaposh ja Ultar, orgu ilmestavad arvukad jääliustikud, nende hulgas ka Passu ja Batura. Muust maailmast eraldatud idülliline Hunza org võis omal ajal inspireerida ka James Hiltonit looma oma kuulsat Shangri-La'd. Siinsete kohalike elanike pikaealisuse põhjuseks peetakse kohalikke toitumisharjumusi, sest süüakse palju puu- ja aedvilju. Pikale elueale ja elujõule aitavat kaasa ka Hunza vesi, mida kohalikud kutsuvad "mel".

Õhtul seame end sisse Karimabadi hotellis.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Karimabad Hill Top hotell

9. päev

Hunza org / Karimabad 

Täna tutvume põhjalikult Hunza oruga. 

Külastame muinasjutulist Baltit kindlust, mis asub Karimabadi kohal ja on üks vanimaid säilinud kindluseid piirkonnas. See oluline vaatamisväärsus rajati 900 aastat tagasi ning 2004. aastal kanti ka UNESCO maailmapärandi esmasesse nimistusse. Kindluse strateegiline asukoht üleval pool Karimabadi oli oluline osa Hunza oru valitsevate dünastiate püsimajäämisel. Baltit kindluse arhitektuur meenutab Tiibetit. Kindlus on üle elanud mitmeid ajaloolisi sündmusi, varemetest veelgi kaunimana tõusnud, ent peamine puidust raamistik on muutumatuna püsinud.

Seejärel käime Karimabadi kohalikul turul ja sõidame Altiti, mis on olnud Hunza valitsejate keskuseks üle 900 aasta. Näeme nii vana kindlust kui külasid. Päikeseloojanguks jõuame Duikersse "kotkapesa vaatluskohta" (Eagle’s Nest) kust avaneb võrreldamatu vaade kogu Hunza orule. Duikeri küla asub 2935 meetri kõrgusel ning siit on hea vaade just Hunza oru keskosale nind ka Hoperi liustikule.

Õhtuks suundume tagasi Karimabadi.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Karimabad Hill Top hotell

10. päev

Karimabad / Atta Abadi järv / Gulmit

Täna hommikul külastame Dong Dassi kivisse graveeritud iidseid kirjutisi, Atta Abadi järve, Hussaini silda, Passu küla ja Gulmitit. Passu asub 2540 meetri kõrgusel ja 50 kilomeetri kaugusel Hunza keskmest. Passu külas asuvad piirkonna parimad rajad päevastest jalutuskäikudeks ja pikemateks matkadeks. Passu on tuntud kui kõrgeimalt haritud inimeste küla kogu piirkonnas. Naudime suurepärast vaadet Tupopdani tippudele või Passu koonustele. Tupopdan tähendab wakhi keeles "suutäis Päikesemäge". 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Famree Resort Atta Abad Lake Hotel

11. päev

Atta Abad / Boriti järv / Kargah Buddha / Gilgit

Täna hommikul matkame või sõidame Boriti järve äärde. 

Pärastlõunal sõidame tagasi Gilgitisse. Teel külastame Kargah Buddhat, mis on kivist tahutud kuju Kargah Nullah kõrval, umbes 6 kilomeetrit Gilgitist läänes, vana Puniali tee ääres. Buddha kuju on umbes 3 meetrit kõrge ning vaatab kaitsvalt üle Gilgiti. 7. sajandil tahutud kuju näitab tolleaegse talendika meistri oskusi.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Gilgit Khallisto resort

12. päev

Gilgit – Islamabad

Lendame Gilgitist Islamabadi (1 tund). Poolepäevane ekskursioon Taxilas. Juhul, kui lend ei peaks meist sõltumatul põhjusel väljuma, sõidame (ligi 9h) Beshamisse, kus ka ööbime. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Islamabad Hill View hotell 

13. päev

Islamabad / Said Pur küla / Murree mäed

Täna teeme päevase ekskursiooni Said Pur külas ja Murree mägedes (seda juhul, kui lendame eelmine päev Islamabadi; kui lend ei välju, siis sõidame täna Beshamist Islamabadi). 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Islamabad Hill View hotell 

14. päev

Islamabad – Istanbul – Tallinn

Veidi pärast südaööd sõidame Islamabadi lennuväljale ning suundume tagasi koju.

Lend TK711 Islamabad-Istanbul 05.30-09.45, lennuaeg 6h 15min
Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 15.10-18.35, lennuaeg 3h 25minReisi hind: 4954 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Lahore / Islamabad-Tallinn
 • lennud Pakistanis
 • transport vastavalt programmile
 • eestikeelne ekskursiooniporgramm
 • programmis vastavalt märgitud söögikorrad
 • majutus programmis märgitud majutuskohtades
 • programmis mainitud kohtade sissepääsud ja rahvusparkide maksud
 • Albion Reiside reisijuht 

Lisatasu eest:

 • viisa
 • soovi korral majutus üheses hotellitoas 650 €
 • reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis