Pakistan
Põhja-Pakistani suurejoonile loodus ja külad


12. mai – 24. mai 2025

Reisijuht: Hille Hanso

Pakistan

12. mai – 24. mai 2025  / 4454 €

Pakistani on õnnistatud suursuguse looduse ja rikka ajalooga. Samas, riiki räsinud poliitilise ebastabiilsuse tõttu on Pakistan kahjuks ka kogenud reisilise radarilt kauaks kõrvale jäänud. Pakistani lõunaosas on iidsetest India linnadest võrsunud vilgast tegevust täis linnad. Riigi karmi maastikuga põhjaosa on valdavalt metsik ääreala, kus on aset leidnud vaid mõningad pindmised muutused alates Mogulite impeeriumi ajast. Äärealade vahele jääv maa on täis iidsete tsivilisatsioonide varemeid, kindluseid ja kiviseid kõrbeid. Taevapiiril püüab pilku Himaalaja mäeahelik, mille krooniks kuulus K2. Hunza oru maastikupildis domineerivad majesteetlikud lumega kaetud mäed ja jääliustikud ning rikkalikult saaki andvad puuviljaaiad ja põllud. Muust maailmast eraldatud idülliline Hunza org oli Pakistani omaenda Shangri-La. 

Fotod: Heiki Meos, Hille Hanso ja Naiknam Karim

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 08.02.2024):

 • Eesti kodanikud vajavad Pakistani reisimiseks e-viisat, mis väljastatakse turismi eesmärgil kuni kolmeks kuuks.
 • Pakistani saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi Covid-19 tõendit.
 • Reisikindlustus on tungivalt soovituslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn - Istanbul - Lahore

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.10.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.25-16.05, lennuaeg 3h 40min (Turkish Airlines)
Lend TK714 Istanbul-Lahore 20.50-04.35+1, lennuaeg 5h 45min (Turkish Airlines)

Saabume Lahoresse järgmise päeva varahommikul.

2. päev

Lahore / lipu langetamise tseremoonia

Saabume Lahoresse varahommikul. Sõidame hotelli.

Teeme poolepäevase linnaekskursiooni Lahores, mille käigus näeme keiser Jahangiri mausoleumi, Noor Jehan'i mausoleumi, Wazir Khani mošeed ja lipu langetamise tseremooniat Wagah piiripunktis.

Jahangiri mausoleum asub Shahdara Bagh'is ning selle ehitas keiser Jahangir, kes valitses Mughali impeeriumi aastatel 1605-1627. Mausoleum on ruudukujulise põhiplaaniga ühekordne ehitis. Ehitise platvormil asub kaheksanurkne torn, mille igal küljel on sissepääs. Mausoleumi sisemus ning tornide madalaimad osad on kaetud punase liivakiviga. Seinad on rikkalikult kaunistatud marmorist dekoratiivsete motiividega.

Seejärel suundume noor Jehan'i mausoleumi. Noor Jehan, sündinud Mehr-un-Nissa, oli Mughali impeeriumi keisrinna ning keiser Jahangiri peamine abikaasa. Teda peetakse 17. sajandi Mughali impeeriumi üheks kõige võimukamaks ja mõjukamaks naiseks. Ta oli keiser Janangiri 20. naine ja ühtlasi ka lemmiknaine. Keiser Jahangiri ajal oli Mughali impeerium oma võimu tipul. Keisrinna suri 17. detsembril 1645. aastal, kui ta oli 68-aastane ning maeti Shahdara Bagh'i. Keisrinna oli ise selle lasknud ehitada. Paljud külastajad käivad hauda ning seda ümbritsevaid aedu imetlemas

Wazir Khan'i mošee on tuntud suurepäraste fajanss kahhelplaatide poolest. Vahel kirjeldatakse mošeed kui "Lahore põsel olevat sünnimärki". Mošee ehitati seitsme aastaga Mughali keiser Shah Jehan'i valitsemise perioodil (alates 1634. aastast). Ehitusmeistriks oli Chinot'ist pärit Hakim Shaikh Ilm-ud-din Ansari, kes tegi karjääri, saades Shah Jehani ihuarstiks ning Lahore guvernööriks. Rahvapärase nimega tuntakse teda kui Wazir Khan. Wazir tähedab urdu või pärsia keeles "minister". Mošee asub Siselinnas ning sinna pääseb kõige paremini Delhi värava kaudu. Mošees asuvad suurepärased näited Moguli ajastu Qashani kahhelkivi tehnikast.

Seejärel läheme India ja Pakistani piirile Wagah piiripunktile, kus näeme lipu langetamise tseremooniat – see on väga ainulaadne rituaal, mil vahimehed mõlemalt poolt piiri sammuvad uhkelt paraadis ning rituaalselt langetavad lipu. Samas skandeerib rahvas hüüdlauseid oma maade - India ja Pakistani - auks. Sellist tseremooniat võib ainult siin kohata. 

Majutus: Lahore Luxus Grand hotell 4*

3. päev

Lahore

Päevasel Lahore linnaekskursioonil külastame Shalimari aedu, Badshahi mošeed ning Lahore muuseumi. Seejärel sõidame hotelli.

Lahore oli Punjabi pealinnaks ligi 1000 aastat. Kord Mughali või Moguli impeeriumi vaateaknaks olnud Lahore on Pakistani kultuuri, akadeemia ja intellektuaalne keskus. Alates 1525. aastast kaunistati Mughali impeeriumi pealinna 200 aasta jooksul uhkete paleede, aedade, monumentide ja mošeedega. Briti võimu ajal kerkis Lahore linna mitmeid monumente, kus mughali, gooti ja viktoriaanlikud stiilid kaunilt üksteist arhitektuuriliselt täiendasid.

Shalimari aiad ehitati Mughali valitseja Shahh Jahan'i ajal. Avarad aiad ulatuvad üle mitme aakri, pakkudes imelisi vaateid üle aedade, järvede ja terrasside. Shalimar baghi keskosas kulgeb lihvitud kividega ääristatud kanal. Aeda tuntakse ka kui "armastuse aed". Shalimari aiad on ainulaadne kunstisaavutus, mis ülistab moguli tsivilisatsiooni ning on palju aega pärast nende loomist oluliselt mõjutanud Pandzabi ja kogu India subkontinenti. Kolmele terrassile koos paviljonide, koskede ja suurte ehistiikidega rajatud imepäraste aedade veetlus on võrratu. Aiad on ka UNESCO maailmapärandi nimistus.

Badshahi mošee oli pikka aega maailma suurim mošee. Hoone on Mughalite ajastu inseneriteaduse ja arhitektuurilise suursugususe elav testament. Mošee sisemusse peaks mahtuma kuni 100 000 usukummardajat. Mošee hiiglaslikud ruumid, marmorist võlvid, suured minaretid ja marmorist põrandad on väga väärikad.  

Badshahi kindlust kutsuvad kohalikud Shahi Qila'ks. Tsitadell asub Lahore müüriga ümbritsetud linna loodepoolses osas. Trapetsikujuline kindlus katab 20 hektari suurust maaala ning seda peetakse üheks Lahore suurimaks huviväärsuseks. Mõned detailid meenutavad Taj Mahali. Igast nurgast kiirgub põnevat ajalugu ning läinud ajastute suursugusust.

Lahore muuseumi külastus on kohustuslik nii kohalikele kui ka rahvusvahelise taustaga Lahore külastajatele. Pakistani ajalugu fotodel, Sadequain'i seinamaalingud ning budistliku tsivilisatsiooni varandused on muuseumi tähtsamateks varadeks. Muuseumis asub suurim budistlike graveeringute kollektsioon ning ainus nälgiva Buddha kujutis. Lisaks on siin huvitav Induse tsivilisatsiooni töövahendite ja relvade kogu.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Lahore Luxus Grand hotell 4*

4. päev

Lahore / Islamabad 

Täna varahommikul sõidame Islamabadi. Teel külastame Katas Raj templit ja Khewra soolakaevandusi.

Islamabad on moodsa Pakistani pealinn. Linna asetseb Potohar platool - maalilise Margalla mäeaheliku mäejalamil. Islamabadi maastik on imekaunis. Pärastlõunal külastame Faysal mošeed.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Islamabad Hill View hotell 4*

5. päev

Islamabad / Gilgit / Põhja-Pakistani mägedesse

Täna hommikul lendame Gilgitisse, eeldusel, et ilmaolud seda lubavad (kui ei luba, siis sõidame bussiga mööda Karakorami maanteed Chilasesse, ööbime seal ning järgmisel päeval sõidame Gilgiti kaudu Karimabadi).

Külastame Kargah Buddhat, mis on kivist tahutud kuju Kargah Nullah kõrval, umbes 6 kilomeetrit Gilgitist läänes, vana Puniali tee ääres. Seda peetakse üheks populaarseimaks lühikeseks väljasõiduks Gilgitist. Buddha kuju on umbes 3 meetrit kõrge ning vaatab kaitsvalt üle Gilgiti. 7. sajandil tahutud kuju näitab tolleaegse talendika meistri oskusi.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Gilgit Khallisto Hotel

6. päev

Gilgit / Chilas / Naltar Valley

Täna sõidame Gilgitist Naltari orgu (ca 1.5h), mis on kuulus oma värviliste järvede poolest. Siin kasvatatakse maailma maitsvaimaid kartuleid. Jõuame Naltari järve äärde. Ööbime kohalikus lodge'is ilusas looduses.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Kohalik lodge Naltari orus

7. päev

Naltari org / Hunza org / Karimabad 

Täna sõidame Hunza oru endisesse pealinna Karimabadi (2 tundi).

Hunza oru looduse ilu ja inimeste külalislahkus on kirjeldamatu. Piki Hunza orgu kulgeb nüüd Karakorami autotee, aga vanasti oli org osa legendaarsest Siiditeest, mis on tuntud juba Marco Polo aegadest. Siinsest kandist kõneledes väitis omaaegne asekuningas lord Curzon, et "väikeses Hunzas on rohkem üle 6000 meetri ulatuvaid tippe kui 3000 meetri kõrguseid mägesid Alpides". Hunza jõgi murrab otse läbi Karakorami mäeaheliku, suubub Gilgiti jõkke ja on selle suurim lisajõgi. Suur sild viib siinsamas Karakorami autotee üle jõe ning üsna lähedale jääb ka Haldikish ja Hunza püha kalju, mis on kaunistatud paljudest eri ajastustest pärit raidkirjade ja joonistustega. Hunza oru maastikupildis domineerivad majesteetlikud lumega kaetud mäed ja jääliustikud ning rikkalikult saaki andvad puuviljaaiad ja põllud. Mägede siluetis annavad tooni Rakaposh ja Ultar, orgu ilmestavad arvukad jääliustikud, nende hulgas ka Passu ja Batura. Muust maailmast eraldatud idülliline Hunza org võis omal ajal inspireerida ka James Hiltonit looma oma kuulsat Shangri-La'd. Siinsete kohalike elanike pikaealisuse põhjuseks peetakse kohalikke toitumisharjumusi, sest süüakse palju puu- ja aedvilju. Pikale elueale ja elujõule aitavat kaasa ka Hunza vesi, mida kohalikud kutsuvad "mel".

Täna külastame muinasjutulist Baltit kindlust, mis asub Karimabadi kohal ja on üks vanimaid säilinud kindluseid piirkonnas.See oluline vaatamisväärsus rajati 900 aastat tagasi ning 2004. aastal kanti ka UNESCO maailmapärandi esmasesse nimistusse. Kindluse strateegiline asukoht üleval pool Karimabadi oli oluline osa Hunza oru valitsevate dünastiate püsimajäämisel. Baltit kindluse arhitektuur meenutab Tiibetit. Kindlus on üle elanud mitmeid ajaloolisi sündmusi, varemetest veelgi kaunimana tõusnud, ent peamine puidust raamistik on muutumatuna püsinud.

Õhtul seame end sisse Karimabadi hotellis.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Karimabad Hill Top Hotel

8. päev

Hoperi org / Altiti kindlus / Karimabad

Täna hommikul läheme muljetavaldavasse Hoperi orgu. Selge ilmaga avanevad siit võmsad vaated. Seejärel sõidame Altiti,mis on olnud Hunza valitsejate keskuseks üle 900 aasta. Näeme nii vana kindlust kui külasid. Päiksesloojanguks jõuame "kotkapesa vaatluskohta" kust avaneb hunnitu vaade kogu Hunza orule.

Seejärel sõit tagasi Karimabad Hunzasse. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Karimabad Hill Top Hotel

9. päev

Kohaliku pere külastus / Duiker

Täna teeme kerge matka Karimabadist väljapoole. Meil on eriline võimalus külastada kohalikku peret, kellelt saame parima aimduse kohaliku eluolu tegelikkust. Hunza oru inimesi kutsutakse hunzukutch'ideks. Siin on naistel rohkem vabadust võrreldes teiste Pakistani maapiirkondadega. Lõunasöök koos kohalikega.

Seejärel sõidame Duikerisse Eagle’s Nest vaatepunkti, kust avaneb võrreldamatu vaade Hunza orule. Duikeri küla asub 2935 meetri kõrgusel ning siit on hea vaade just Hunza oru keskosale nind ka Hoperi liustikule.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Duiker Eagle's Nest Hotel

10. päev

Duiker / Atta Abadi järv

Täna hommikul külastame Dong Dassi kivisse graveeritud iidseid kirjutisi, Pakistani ja Hiina Sõpruse tunnelit, Atta Abadi järve, Passu küla ja Gulmitit. Passu asub 2540 meetri kõrgusel ja 50 kilomeetri kaugusel Hunza keskmest. Siin on mitmeid matkaradu. Tänaseks märksõnaks on liikumine looduses.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Famree Resort Atta Abad Lake Hotel

11. päev

Gulmit / Gilgit

Täna teeme matka Borith järve ja Batura liustiku vaatepunkti. Teel avanevad võrratud vaated mitmetele kõrgetele mäetippudele ja liustikule. 

Pärastlõunal sõidame Gulmitisse, mis on Gojali pealinn - väike küla 2400 meetri kõrgusel merepinnast. Gulmiti muuseum on täis traditsioonilisi esemeid ning asub Raja Hussain Ali Khani majas, Marco Polo kõrtsi kõrval.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Gilgit Khallisto Hotel

12. päev

Gilgit / Islamabad

Lendame Gilgitist Islamabadi (1 tund). Poolepäevane ekskursioon Taxilas. Juhul, kui lend ei peaks meist sõltumatul põhjusel väljuma, sõidame (ligi 9h) Beshamisse, kus ka ööbime. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Islamabad Hill View hotell 

13. päev

Islamabad / Peshawar

Täna teeme päevase ekskursiooni Peshawaris (kui lendame eelmine päev Islamabadi; kui lend ei välju, siis sõidame täna Beshamist Islamabadi). Peshawar on Pakistani kõige vanem linn ning ühtlasi üks vanimaid Lõuna-Aasias.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Islamabad Hill View hotell

14. päev

Islamabad - Istanbul - Tallinn

Veidi pärast südaööd sõidame Islamabadi lennuväljale ning suundume tagasi koju.

Lend TK711 Islamabad-Istanbul 04.10-09.00, lennuaeg 6h 50min (Turkish Airlines)
Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 15.30-19.05, lennuaeg 3h 45min (Turkish Airlines)Reisi hind: 4454 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Islamabad-Tallinn
 • lennud Pakistanis Islamabad-Gilgit-Islamabd
 • transport vastavalt programmile
 • eestikeelne ekskursiooniporgramm
 • programmis vastavalt märgitud söögikorrad
 • majutus programmis märgitud majutuskohtades
 • programmis mainitud kohtade sissepääsud ja rahvusparkide maksud
 • Albion Reiside reisijuht 

Lisatasu eest:

 • viisa ja selle vormistamine piiril
 • soovi korral majutus üheses hotellitoas 650 €
 • reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis