Lääne-Paapua hõimud
Matk Baliemi orus ja puhkus Balil


1. oktoober – 15. oktoober 2025
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Lääne-Paapua hõimud

1. okt – 15. okt 2025  / 6890 €

Paapua saare keskel, ligi 1600 meetri kõrgusel merest, roheliste mäenõlvadega ümbritsetult asub imekaunis Baliemi org. See paik on Indoneesia oma Shangri-La. Õhk ei ole siin nii kuum ja niiske kui madaliku metsades. Baliemi org on üks Paapua sisemaa kergemini ligipääsetavam paik. Orus elavad dani hõimud avastati maailma jaoks alles 1938. aastal, kui orgu sattus loodusteadlaste ja ajaloolaste ekspeditsioon ameeriklase Richard Archboldi juhtimisel. Tol ajal elasid dani hõimud kiviajas kasutades oma igapäevatöödeks kivist, luust ning puidust tööriistu. Danide elu on sellest kohtumisest saadik muutunud, ent muudatused on siiani pindmised. Kuigi danide kivikirved on asendunud mobiiltelefonidega ja vanade tõekspidamiste asemel on levinud kristlus, pole maailmas palju selliseid paiku, kus iidsed traditsioonid ja eluviis oleksid siiani elujõulised ja põnevad. Dani meeste väärikaimaks kehakatteks on siiani peenisetorbikud. Matk dani põlisrahva juurde ning hingematvalt kaunis loodus on Indoneesia reisi kõrghetkeks.

Fotod: Argo Schneider ja Hendrik Relve

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

 • Eesti kodanikud vajavad Indoneesiasse sisenemiseks viisat, mida saab taotleda piirilt ja mis kehtib 30 päeva. Pass peab kehtima vähemalt kuus kuud riiki saabumise kuupäevast.
 • Riiki sisenemiseks on vaja esitada kehtiv tõend (ELi digitõend) COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta (vaktsineerimise lõpetamisest peab olema möödunud vähemalt 14 päeva).
 • Riigisiseseks reisimiseks Indoneesias on vaja esitada lisaks ka tõend COVID-19 tõhustusdoosi kohta või kellel tõhustusdoosi pole tehtud, siis tuleb enne siseriiklikke lende teha kohapeal PCR-testid (kaks testi: Balil enne Jayapurasse lendamist ning Wamenas enne Jayapura kaudu Balile lendamist). 
 • Lapsed: kuna reisime Indoneesia-siseselt, siis on ka lastel vaja esitada tõend vähemalt esmasest lõpetatud COVID-19 vaktsineerimiskuurist.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1.-2. päev

Tallinn - Istanbul - Bali

Kogunemine lennujaamas kell 10.30

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.40-16.15, lennuaeg 3h 55min              
Lend TK66 Istanbul-Denpasar 02.00-19.30, lennuaeg 12h 30min

Saabume Bali lennuväljale. Seejärel transfeer hotelli, mis asub Sanuri piirkonnas. Sanur on Bali rohketest puhkusepiirkondadest üks vaikseim ja elegantseim.

Majutus: Maya Sanur hotell 5*, Deluxe Garden Room

3. päev

Bali saar

Vaba päev puhkuseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Maya Sanur hotell 5*, Deluxe Garden Room

4. päev

Päev Bali saarel / lend Lääne-Paapuale

Hommikupoolik on rannamõnude nautmiseks.

Õhtul sõidame Sanuri lennuväljale ja asutame end lennule Jayapurasse. 

Lend GA652 Denpasar-Jayapuraat 01.25-08.35 (Garuda Indonesia).

Ekvaatorist veidi lõuna pool Austraalia läheduses asuv troopiline Uus-Guinea saar on üüratult suur. Pindalalt Gröönimaa järel maakera teine saar ulatub idast läände umbes 2000 kilomeetrit. Saare südaalad on tänapäevani suurelt jaolt läbimatud. Teed tõkestavad järsud mäestikud ja ääretud metsad. Saare kliima on troopikale omaselt väga vihmarohke ja lämbe. Saar jaguneb kahe riigi vahel. Ida pool asub omaette riik nimega Paapua Uus-Guinea. Lääne osa kuulub Indoneesiale ja just sinna meie teekond viibki. 

Toidukorrad: hommikusöök

5. päev

Lääne-Paapua. Jayapura / Wamena / Baliemi org

Varahommikul maandume Papua provintsi pealinnas Jayapuras. Seejärel lendame edasi Wamenasse.

Lend IL275 Jayapura-Wamena 11.45-12.15 (Trigana Air)

Wamenasse maandudes sööme lõunasöögi ning sõidame hotelli.

Wamenas on elanikke Eesti väikelinna jagu, umbes 30 000 ringis. Saare siinses osas on Wamena suurim sisemaa keskus. Saare rannikulinnadest ei too siia ühtegi autoteed. Linn on igast ilmakaarest ümbritsetud lõputu troopilise metsaga. Wamenas on kiviaeg segunenud moodsa tsivilisatsiooni uusimate nähtustega. Kohalikku rahvariiet ehk peenisetorbikut kandvad mehed hoiavad käes mobiiltelefone. Kui kunagi olid siinsed elanikud enamasti põlisasukad ehk paapuad, siis nüüdseks on siia elama asunud Indoneesia eri piirkonnist ja Aasiast sisserännanuid. Siinsetel tänavatel kostub kirikute ustest mahedahäälseid jumalateenistusi kui ka muhameedlaste minarettidest valjuhäälseid palvusele kutseid. Wamenas leidub igal sammul poekesi ja turge. Linn on kirev ja üsna kaootiline. 

Toidukorrad: lõunasöök
Majutus: Wamena Baliem Valley Resort

6. päev

Baliemi org / matk külades. Wamena / Sogokmo / Kurima / Kilise

Sõidame 40 minutit Sogokmosse. Siit alustame matka koos kohaliku giidi, koka ja kandjatega. Matkame neli tundi läbi Kurima piirkonna. Teele jäävad mõned Dani maguskartuli istandused. Pärastlõunaks jõuame külla. Õhtusöögi valmistamise ajal saame külas ringi jalutada.

Paapua saare keskel, ligi 1600 meetri kõrgusel merest, roheliste mäenõlvadega ümbritsetult asub imekaunis Baliemi org. Org on koduks dani rahvale. Baliemi org on 72 kilomeetrit pikk ning 15-31 kilomeetrit lai. Baliemi oru lõikab pooleks Baliemi jõgi, mille läte asub Trikora mägede põhja osas. Mägedest lõuna suunas Suurde orgu alla tuhisev veemass muutub mudaseks jõeks, mis aeglaselt tühjeneb Arafura merre. See paik on Indoneesia oma Shangri-La. Õhk ei ole siin nii kuum ja niiske kui madaliku metsades. Muld on viljaks ja põllupidamiseks ideaalne. Põllupidamisega on siin tegeletud aastatuhandeid. Mäenõlvadele on malelaua ruudustiku kombel rajatud põllulapikesed. Tähtsad aia- ja põlluviljad on olnud maniokk, taro ning maguskartul. Peamiseks koduloomaks on alati olnud siga, kellel on ka oluline osa rituaalide ajal.  Alles 1960-ndatel ehitati siia orgu esimene kirik. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Kilise külalistemaja

7. päev

Baliemi org / matk külades. Kilise / Ibrioma / Syokosimo

Pärast hommikusööki laskume mööda järsku mäenõlva Baliemi jõeni. Ületame rippsilla ning teeme matka mööda kitsaid ning pisut libedaid matkaradu. Naudime imelist loodust meie ümber. Lõunasöögi ajal peatume ühe kose juures, kus saame end pisut värskendada. Matkarada muutub üha kitsamaks kuni jõuame järgmise jõe äärde. Pärast 4-5 tunnist matka jõuame Syokosimo külla.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Syokosimo külalistemaja

8. päev

Baliemi org / matk külades. Syokosimo / Hitugi / Seinma / Sogogmo / Wamena

Täna teeme kõige pikema matka (seitse tundi). Meie matk viib meid esmalt Hitugi külla. Matkarada on küll ülesmäge, ent selle korvab mitmekordselt hingematvalt kaunis maastik. Võimsa looduse rüpes on pisikesed külad ja põllud. Põldudel teevad kohalikud oma igapäevaseid põllutöid. Hilisel pärastlõunal jõuame Sogokmosse. Seejärel sõidame autoga umbes 1 tund 40 minutit ja jõuame hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Wamena Baliem Valley Resort

9. päev

Baliemi org. Wamena / Jiwika küla / Kurulu küla

Pärast hommikusööki sõidame traditsioonilisse danide külla nimega Jiwika, mis asub keset Baliemi orgu. Läbi vihmametsa teeme umbes tunnise rännaku üles mäkke dani hõimu soolaallika juurde. Siin on võimalik näha kuidas kohalikud naised kasutavd siiani oma esiisade soola tootmise viise. Seejärel matkame mööda mäenõlva alla orgu Kurulu külla. Kurulu külas läheme vaatama 250 aastast muumiat. Näeme ka seda, kuidas naised töötlevad allikast saadud soolvett. Seejärel naaseme hotelli.

Paapua põlisrahvaste kultuuris on muumiatel oma oluline koht. Vaid mõnes üksikus Lääne Paapua külas on ajalooline esivanemate muumiate eest hoolitsemise traditsioon säilinud. Tihti on see tähtis ülesanne jäänud praeguse külapealiku õlgadele. Ligi 250 aastat tagasi küla valitsenud pealiku mustaks kokku kuivanud muumiat hoitakse spetsiaalses hütis. Pealiku maised jäänused säilitati traditsioonilisel viisil keha suitsetades ja loomarasvadega võides. Selline au sai osaks vaid kõige tähtsamatele külavanematele ning kangelastele dani rahva hulgas. Vähemalt üheksa pealiku järeltulevat põlvkonda on oma esiisa eest hoolt kandnud. Tänapäeval pealikule enam sellist austusväärset mumifitseerimisrituaali ei korraldata. Kristlikud misjonärid ning islamistlikud jutlustajad on hõime juhatanud matmistavade juurde ning mumifitseerimine on kadunud. Siiski mõnes külas soovitakse iidseid traditsioone ja muumiate säilitamise tavasid ka tulevaste põlvkondade jaoks alles hoida. Muumia jaoks korraldatakse teatud tseremooniaid. Muumia rindkere on kaunistatud väärtuslike seakihvadega, peas on kaunistuseks sulgehted ning muumia kannab ka peenisekaitset. Muumia puhkab spetsiaalses muumia jaoks ehitatud õlgkatusega hütis "honai", kus hoitakse aaastaringselt lõket põlevana säilitamaks muumiat kuivana. Vaid vähestele väljavalitud külaelanikele saab osaks au kaitsta ning hoida oma esiisa muumiat. Tihti tuleb neil veeta ka öid koos muumiaga hütis tagamaks seda, et esivanemale ei saaks mingit kahju osaks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Wamena Baliem Valley Resort

10. päev

Baliemi org. Traditsiooniline Dani küla seaküpsetamise festival

Täna saame osa traditsioonilisest ühepäevasest seaküpsetamise festivalist. Festivalile tulevad dani hõimu liikmed, kes ehitud parimate dani traditsioonide järgi. Kuumadel kividel maaahjudes söögi valmistamine on ilmselt üks põnevamaid elamusi Paapua reisil. Seasöömise festival on dani hõimu üks kõige olulisem kogukondlik üritus. Kõigepealt kaevatakse auk maa sisse, kuhu asetatakse hõõguvad kivid. Kividele asetatakse lehtedesse mässitult maguskartulid, maniokk, sealiha ja palju muud. Kõik kaetakse veelkord kuumade kvidega ning paksult lehtede või rohuga ja jäetakse mitmeks tunniks hauduma. Tulemuseks on väga hõrk maitsete ning aroomide segunemine. 

Sööme kohalikus külas lõunasöögi ning pärastlõunal naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Wamena Baliem Valley Resort   

11. päev

Wamena / Jayapura

Pärast hommikusööki sõidame kohalikule lennuväljale ning lendame tagasi Jayapurasse.

Lend IL274 Wamena-Jayapura 10.15-10.45 (Trigana Air)

Jayapurasse jõudes teeme Jayapura linnas ja selle lähiümbruses ekskursiooni. Jayapura on Paapua provintsi pealinn. Linn ei ole liiga suur. Läheme kindral Mac Arthuri II maailmasõja monumendi juurde ja saame pisut teada piirkonna rollist II maailmasõjas. Külastame Sentani järve ja sööme lõunasöögi. Pärastlõunal läheme Hamadi turule Jayapura linna kohalikku elu maitsma. Naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jayapura Horex hotell

12. päev

Jayapura / Bali / 

Pärast hommikusööki transfeer lennujaama, kust lendame tagasi Balile.

Lend GA653 Jayapura-Timika-Bali 09.25-13.45 (Garuda Indonesia)

Balile jõudes transfeer hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bali hotell 5*

13. päev

Bali

Vaba päev rannamõnude nautimiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bali hotell 5*

14.-15. päev

Bali - Istanbul - Tallinn

Sõidame bussiga lennujaama, et sealt koju lennata.

Lend TK67 Denpasar-Istanbul 21.00-04.45+1, lennuaeg 12h 45min
Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.10-11.40, lennuaeg 3h 40minReisi hind: 6890 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik lennupiletid: Tallinn-Bali-Tallinn ja Bali-Paapua-Bali.
 • transport vastavalt programmile. Bussid, džiibid, kiirlaev.
 • hommikusöögid kõikidel päevadel
 • programmis vastavalt märgitud lõuna-ja õhtusöögid
 • majutus programmis märgitud majutuskohtades
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • ühene majutus hotelides (NB! matka ajal ei ole ühene majutus võimalik)

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis