Moodne Tokyo
"tuhande näoga linnas"
25. mai – 31. mai 2025
Reisijuht:
Jesper Bramanis
Tokyo hüüdnimeks on "Tuhande näoga linn". Tokyo on põnev sulam moodsast ja muistsest, kus futuristlikud pilvelõhkujad ja lärmakad izakayad (kõrtsid) asuvad kõrvuti Edo-aegsete pühamute, aedade ja teemajadega. Tokyo on kasvanud üheks maailma kõige energiast pakatavamaks, põnevamaks ja modernsemaks linnaks. Linna hiiglaslikud mõõtmed ning põnevate ja imetlusväärsete paikade hoomamatus võtab avastama asumisel põlvist nõrgaks. Jaapani pealinnas ei ole ühte konkreetset linnasüdant, neid on mitu ja neil kõigil on oma aura ja eripära ning igaüks on väärt avastamist. Tokyo on koht, kust paljud uued asjad on alguse saanud. Tokyolased janunevad iga päev uue ja põneva järele, olgu selleks söök, jook või mõni kunstielamus. Samas pakub tokyolastele turvatunnet midagi igapäevast, mis toimib laitmatult, punktuaalselt ja etteaimatavalt nagu näiteks raudtee, metroo või kausike misosuppi. Vastuolulises Tokyos kogeme, kuidas jaapanlased on kõige töökamad, ent samas on neil kõige hullumeelsemad vabaaja veetmise viisid – nad armastavad lärmi ja koosolemist, samas ka vaikust, meditatsiooni ja privaatsust. Avastame Tokyot nii, nagu seda teevad kohalikud.
Alates Tokugawa shogunite võimukeskuse rajamisest üle 400 aasta tagasi on Tokyo inimesi miljonite kaupa kokku meelitanud. Võimsal shogunil Tokugawa Ieyasul oli julge visioon, mille järgi hakati Tokyo laheäärset soist ala arendama. Linna arendamisse pani kogu Jaapan tohutu energia. Kunagisest väikesest kalurikülast Edost kasvas maailma üks võimsaim megalopolis. Sõjad, looduskatastroofid ja muutuvad ajastud on kõik saanud osaks metropoli ajaloost. Linn on alati valmis tuhast tõusma ja ennast uueks looma. Tänapäevast ja 17. sajandi Tokyot võrreldes näeme, kuidas kunagistest veekanalitest on saanud kiirteed, raudteed liiguvad mööda endist vallikraavi, Edo-aegsete ülikupaleede asemel on valitsushooned ning paljude suurkorporatsioonide peakorterid.
Üks Tokyo külastuse parim osa on linnas pakutavad kulinaarsed elamused, mille värskuse, leidlikkuse, kohaliku koloriidi ja maitsete harmooniaga võrreldavat ei leidu mujal maailmas. Kogu maailmas juhib just Tokyo Michelini tärnidega pärjatud restoranide rallit. Kuigi Tokyos on 226 ühe või mitme Michelini tärniga restorani, leiab linna kõige ehedamaid maitseid tihti pisikestes söögikohtades, vilka eluga jaamades või nurgatagustel kitsastel tänavatel. Toit ja söömine on Tokyos väga eriline tegevus ning selle korralik nautimine käib asja juurde.
Tokyo erinevate linnaosade ja vaatamisväärsuste vahel liikumiseks tuleb sukelduda maa alla. Aja kokkuhoiu ja liiklusummikute vältimiseks ongi raudtee ja metroo kõige mõistlikumad variandid. Kõikidel Tokyo avastuspäevadel liigume jalgsi või ühistranspordiga.
Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):
- Eesti kodanikud saavad Jaapanisse reisida viisavabalt kuni 90 päeva 180 päeva jooksul, pass peab kehtima kogu reisi vältel.
- Visit Japan Web’is immigratsiooni- ja tollivormi täitmine on tungivalt soovituslik – saadame juhendi meiliga.
- Jaapanisse sisenemisel ei kehti enam Covid-19 reisipiirangud.
- Reisikindlustus on kohustuslik.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.
1. päev
Tallinn – Istanbul
Koguneme Tallinna lennujaamas kell 17.30. Tallinna lennujaamas kohtute Albion Reiside esindajaga, kes abistab lennujaamatoimingutega. Grupp lendab Jaapanisse iseseisvalt ilma reisijuhita. Reisijuht ootab teid Tokyo lennujaamas.
Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 19.40-23.20, lennuaeg 3h 40min (Turkish Airlines)
2. päev
Istanbul – Tokyo
Lend TK198 Istanbul-Tokyo 02.00-19.20, lennuaeg 11h 20min (Turkish Airlines)
Pärast Tokyo Haneda lennuväljale maandumist sõidame Tokyo hotelli puhkama.
Majutus: The Royal Park Hotel Iconic Tokyo Shiodome hotell 4*
3. päev
Meiji pühamu / Harajuku / Omotesando / Shibuya / SUMO turniir
Täna hommikul läheme nautima Jaapani kevadist ilu Meiji pühamusse. Tokyo kiirustavast elurütmist hetkeks maha astudes leiame vaikuse hiiglaslikus pargis asuvast Meiji šinto pühamust. Meiji pühamu ja suursugune mets rajati 1920. aastal keiser Meiji ja keisrinna Shokeni mälestamiseks.
Meji pühamust jalutame Harajuku ja Omotesando tänavatele. Harajuku on Jaapani kawaii (nunnu) pealinn. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Teatraalsed ja värvilised kostüümid on enamjaolt ise kokku sobitatud või õmmeldud ning selle kõige suur tasu on tähelepanu. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks. Takeshita dori kitsal alleel on kuumim teismeliste kogunemiskoht, kus näeb kohalikku moodi ja kultuuri. Harajukus on palju põnevaid temaatilisi kohvikuid ja poekesi, näiteks Öökulli kohvik, Siili kohvik, Mao kohvik, Kutsika kohvik, kus saab kohviku hubases atmosfääris kohtuda elusloomadega.
Seejärel on aeg lõunat süüa. Lõunasöögiks sobib näiteks tempura. Algselt portugallastelt pärit toit on saanud jaapanlaste jaoks üheks lemmikumaks traditsiooniliseks toiduks, milles on ühendatud Jaapani toiduvalmistamise kunsti kõige olulisemad omadused: kasutatakse vaid täiesti värskeid tooraineid, sobib just vastava aastaajaga, serveeritakse kaunilt ja kunstipäraselt. Tulemuseks on Jaapani kokakunsti üks tippsaavutusi: friteeritud mereannid ja juurviljad, mis on kerged ja värske maitsega.
Vaatame maailma rahvarohkeimat ristmikku Shibuyas ülevalt – Shibuya Sky 230 meetri kõrgusel asuvast observatooriumist. Shibuya ristmikku ületab iga valgusfoori vahetumise tagant umbes sama palju rahvast kui pärast mõne kontserdi lõppemist Tallinna laulukaare all. Ristmik on üks armastatuim ja melurikkam koht noorte tokyolaste hulgas. Siinne ristmik on täis säravaid reklaame, neoonsilte, hiiglaslikke teleekraane ja loomulikult rahvast.
Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shibuya on Tokyo noorte sakariba ehk pidutsemise linn olnud juba alates 1930-ndatest. Tänapäeval on see koht, kus saab näha uusimat moodi, toitu, muusikat ja tehnoloogilisi vidinaid. Shibuya hakkas eriti hoogsalt arenema pärast olümpiamänge 1964. aastal. Siin on tänavate labürint, kus on ridamisi trendikaid butiike, kaubamajasid, mõned huvitavad muuseumid aga ka ööklubisid, kõrtsitänav Nonbei Yokocho ja armupesa kuulsusega hotelle.
Pärastlõunal läheme Tokyo sumoareenile ja vaatame kõrgliiga võistlust (16.00-18.00). Sumo on jaapanlaste jaoks palju rohkem kui lihtsalt sport. Sumo kannab edasi traditsioonilisi väärtuseid, kombeid ja tavasid. Esimesi sumolahinguid hakati korraldama juba 3.-7. sajandil, mil sumolahingud pühendati riisiistutuse perioodil jumalatele ning paluti õnnistust ja rikkalikku saaki. Meil on võimalus parimatele sumomaadlejatele kaasa elades lasta ennast kaasa kiskuda haaravast vaatemängust. Sumomaadlejatelt oodatakse, et nad on alati meelekindlad, väljendavad vaid aupaklikkust ning väljapeetust, pärast võite rõõmustades ei eputa ning kaotades ei väljenda ka pettumust. Sumomaadlejad on traditsiooniliste jaapanlike vooruste kehastused: oma olekuga demonstreerivad nad mehelikku väärikust, ausust, jõulisust ning distsiplineeritust.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: The Royal Park Hotel Iconic Tokyo Shiodome hotell 4*
4. päev
Vana-Tokyo Asakusa / kimonod selga / teetseremoonia / Sumida jõe kruiis / teamLab Planets digikunsti näitus
Hommikul läheme Asakusasse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.
Asakusas on võimalus proovida selga Jaapani kimonod. Vaatamata sellele, et enamik jaapanlasi kannab tänapäeval lääne stiilis rõivaid, kohtab pidulikel üritustel Jaapani elegantsesse kimonosse rõivastatud Jaapani mehi ja naisi või festivalide ajal kergemasse suvekimonosse (yukata) rõivastatud noori. Tänapäeval, kui emadel-vanaemadel on kiire argipäev, õpivad noored spetsiaalsetel kursustel kimono selga panemise kunsti. Nad õpivad kuidas sobitada kimono ja vöö värve, valima õige kimono vastavalt aastaajale, sündmusele, oma vanusele ja sotsiaalsele staatusele. Kimono selga panemisel tuleb tähele panna palju pisiasju selleks, et kimono mõjuks kauni, elegantse, hoolitsetud ja peenena. Kimono rõhutab osasid figuuri osi nagu kukal, kael, puusad, pahkluud ja püüab peita teisi – taljet, jalgu ja rinda. Jaapanlannade graatsia ja ilu ning Jaapani meeste elegants tuleb kõige paremini esile just kimonot kandes, sest kimono sobib tüüpilisele jaapani figuurile kõige paremini ning on kujundanud jaapanlaste ilumalli.
Tutvume lähemalt ka Jaapani traditsioonilise teetseremooniaga. Jaapani teetseremoonia on kohtumine, kus koos piaalitäit teed juues võimenduvad lähedus, harmoonia ja austus kaaslaste suhtes. Teetseremoonia käigus viiakse läbi erinevaid rituaale, mille puhul on oluline nende kindlaksmääratud kulg ja etikett. Teekunst hõlmab ka teisi Jaapani kunste, eelkõige lilleseadet, kalligraafiat, luulekunsti, aiakunsti, keraamikat jne. Nii külaliste kui ka teemeistri jaoks on igasugust tegevust ja suhtlemist kujundavaks väärtusteks harmoonia (wa), austus (kei), kirgastumine (sei) ja hingerahu (jaku). Kuigi esmapilgul ei pruugi me mõista ja märgata kõiki kooskõlalisi elemente, suudame me siiski tajuda, et teetseremoonia ei ole meile pakutav etendus, vaid kooskogetud ainulaadne sündmus "üks elu, üks kohtumine".
Lõunasöögiks soovitame proovida ramenit ehk jaapanipärast nuudlisuppi. Jaapanis on pea igal piirkonnal oma viis, kuidas suppi valmistatakse, aga põhielementideks on ikkagi pikad nisujahust nuudlid, maitserikas kuum puljong ja külmad lisandid. Kõige levinumad rameni leemed on miso, shio (soola), tonkotsu (sealiha) või soja. See algselt Hiinast pärit ja soojendav roog oli sadu aastaid Jaapani töölisklassi igapäevatoiduks. Ramen näib esmapilgul lihtne roog, ent iga elemendi õnnestumine nõuab pühendumist ja palju aega. Hoiatus – ramen tekitab sõltuvust!
Seejärel teeme laevasõidu Tokyo lahel. Sumida jõe kruiisil sõidame Asakusast Toyossusse. Tokyo oli kunagi linn, mis elas peamiselt oma jõgede ja kanalite ääres. Edo ajastul toimus peaaegu kogu kaubavedu pealinna veeteede kaudu. Viimastel aastatel on linna peamine jõgi Sumida puhastatud ning jõeliiklus on elavnenud. Jõeretkel Odaibalt Asakusasse on võimalik näha Tokyo vaateid. Jõelaev möödub umbes tunnise retke jooksul kaheteistkümnest sillast.
Õhtupoolikul avastame üht Tokyo väga omanäolist digitaalkunstinäitust – teamLab Planets Toyosu (sissepääs 3800 JPY). Sukeldume kõikide oma meeltega kunstielamusse. Ainulaadses kunstiruumis kasutatakse digitaaltehnoloogiat, installatsioone ja dünaamilisi teoseid, mis muutuvad nendega suheldes. Vaataja ja teoste vahelised piirid hägustuvad. Näitus erineb kindlasti kõigist varem kogetuist.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: The Royal Park Hotel Iconic Tokyo Shiodome hotell 4*
5. päev
Keisripalee aed / Akihabara / Maid Café / Shinjuku / karaoke
Hommikul teeme jalutuskäigu Tokyo südameks oleva Keiserliku Palee aias. Kaunis park ja keisri eluase on rajatud kunagise Edo ajastu šoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune šoguni palee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad – "koi" ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda – aprillis kirsiõied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud, bambusesalud jne. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel.
Seejärel jalutame Akihabaras. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Akihabara on parim koht elektroonikakaupade ostmiseks. Siin müüakse arvuteid, mänge, mangasid, animatsioone ja tarkvara. Akihabara on Jaapani Otaku kultuuri keskus. Otaku'ks nimetatakse Jaapanis inimest, kelle kinnisideeks on popkultuuri teatud osa, näiteks anime või manga.
Akihabaras külastame Maid Café'd, mis on saanud Jaapani tänapäeva kultuuri ikooniks. Maid Café teenindav personal on kehastunud endisaegseteks teenijannadeks, toatüdrukuteks või ülemteenriteks ning nad pakuvad külastajatele erilist viisakust koos magustoiduga.
Pärastlõunal teeme jalutuskäigu Shinjuku piirkonnas. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Aastal 1960 nimetas valitus Shinjuku fukutoshiniks (tõlkes "linna teine süda"). Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest!
Shinjuku on Tokyo mänguplats. Just siin on kõige ägedam ööelu restoranide ja izakayade (baaride) alleel Omoide Yokochol, Kabukichos, Yakitori alleel, Golden Gail. Alates Edo ajastust, mil Shinjuku oli esimene peatus vanal Tokaido maanteel Kytotosse, on see piirkond olnud ööelu keskuseks. Lõbustused on koondunud peamiselt Kuldse Gai väikestesse baaridesse ja Kabukicho punaste laternate piirkonda. Õhtul võimalus koos laulda karaokebaaris.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: The Royal Park Hotel Iconic Tokyo Shiodome hotell 4*
6. päev
Ginza / Tsukiji kalaturg / Tokyo-Osaka – Istanbul
Jalutame Ginza peatänaval. Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju suuri säravaid kaubamaju, mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane.
Seejärel läheme Tsukiji kalaturule. Tsukiji pöörase tempoga kitsastel alleedel käib vilgas kauplemine. Siin on üle 300 müügileti, poekese ja sushibaari, kus saab proovida värskelt lõigatud sashimit, sushit, mereande, kuivatatud mererohtu, osta kalanuge ja köögitarvikuid. Turg rajati Tokyo lahe äärsele merelt võidetud soisele alale juba 18. sajandil. 2019. aastani peeti Tsukiji siseturul vara hommikuti maailma kuulsaid tuunikala oksjoneid. Siseturg koos kalaoksjonitega kolis moodsa aja vaimus Toyosu piirkonda uuele turule, aga Tsukiji traditsioonilisel välisturul on tänaseni säilinud mõnus Edo ajastu kauplemise hõng. Siin saame koos Tokyo kohalikega nautida kõige traditsioonilisemat Jaapani kööki, värskeimat sushit ja viia end kurssi uusimate kulinaarsete trendidega.
Lõunasöögiks soovitame sushit. Riis ja kala on Jaapani kokakunstis esmatähtsal kohal ja need kaks on täiusliku kooskõla leidnud just sushi näol. Igas Jaapani piirkonnas on välja kujunenud omad sushiretseptid, millega hoitakse elus kohalike olude ja eelistuste kulinaarse vaheldusrikkuse varakambrit. Traditsioonilise sushi geniaalsus seisneb just erinevate mereandide maitse täiuseni tõstmises. Sushi on oivaline ja samas turvaline - ligi 3000 aastase sushi ajaloo jooksul on Jaapani kokad kasutusele võtnud leidlikke nippe, kuidas muuta mereandide maitseid veelgi hõrgumaks ning tarbimist turvalisemaks. Sushi kokk pühendub iga päeva just kõige parema sushi valmistamisele - et tema käes voolitud sushiriisi pätsike oleks piisavalt habras laskmaks läbi valguskiiri ent samas piisavalt sitke, et see ei laguneks koost enne suhu panekut. Kõige hõrgum sushi hakkab suhu pannes mõnusasti sulama!
Õhtul sõidame kiirrongiga Osakasse.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Osaka Granvia hotell 4*
7. päev
Osaka -Istanbul
Vaba päev Osakas. Võimalus tutvuda põnevate linnaosade ja näitustega
Õhtul suundume Kansai lennuväjale.
Lend TK87 Tokyo Osaka-istanbul 21.55-05.10+1, lennuaeg 13h 15min (Turkish Airlines)
Toidukorrad: hommikusöök
8. päev
Istanbul – Tallinn
Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.10-11.40, lennuaeg 3h 30min (Turkish Airlines)
Reisi hind: 3295 €
Paketis sisaldub:
- lennupiletid Tallinn-Tokyo-Tallinn
- majutus hea asukohaga 4* hotellis
- hommikusöögid
- eestikeelne ekskursiooniprogramm
- Tokyo ühistranspordipilet päevadel 3.-6.
- laevasõit Sumida jõel
- lennujaamatransfeerid
Lisatasu eest:
- ühene majutus 650€
- sissepääsud, kokku 290€:
Sumo Tournament
Jidai-ya
Shibuya Sky
Karaoke
teamLab Planets
- reisikindlustus
Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)