Mongoolia ringreis


8. august – 24. august 2025
Grupis 13 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Mongoolia ringreis

8. aug – 24. aug 2025  / 4974 €

Mongoolia, ehk „igavese sinitaeva maa“ nii nagu kohalikud seda kutsuvad, on maailma üks kõige hõredamalt asustatud paik. Päike paistab siin 250 päeva aastas üle lõputa steppide, lainjate rohumaade, majesteetlike mägede, selge veega järvede ning tulikuuma Gobi kõrbe. Külalislahked rändkarjakasvatajad hoiavad oma jurtade ger’ide uksed valla selleks, et möödujad saaksid pisut hinge tõmmata ja end kosutada. Iga külalise jaoks on olemas pisukese soolaga maitsestatud piimaga teed ning suupisteid. Lahkelt on nomaadid nõus külalistele näitama, kuidas nende elu on juba sajandeid kulgenud hobuste, kaamelite, lehmade, lammaste ja kitsede eluga ühes rütmis. Sellised avatud uksed on tõeline haruldus maailmas, kus on palju suletud uksi ja kinniseid piire. Lisaks vapustavatele loodusimedele ning lahkele põlisrahvale on Mongoolias ka antropoloogia- ja ajaloohuvilistele palju põnevat. Kunagise Tšingis-khaani impeeriumi aladel leidub maailma rikkalikumaid ja paremini säilinud dinosauruste ja roomajate fossiile, põnevaid budistlikke traditsioone ja kultuurilist mitmekesisust. Mongoolia on rändajate jaoks unistuste sihtkoht. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):

 • Eesti kodanikud saavad siseneda Mongooliasse viisavabalt.
 • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

1. päev

Tallinn – Istanbul – Ulaanbaatar

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.10.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.20-16.00 (Turkish Airlines)
Lend TK236 Istanbul-Ulaanbaatar 18.10-07.10+1 (Turkish Airlines)

2. päev

Ulaanbaatar

Saabume Ulaanbaatarisse, sõidame hotelli.

Pärast põgusat puhkust hotellis teeme linnaekskursiooni. Ulaanbaataris elab ligi 40% Mongoolia rahvastikust ning linn astub seitsme penikoorma sammul tulevikku. Riigi pealinn muutub peadpööritaval kiirusel. Siin kohtub sileda lõuaga linna-hipster tuultest parkunud näoga karjakasvatajaga ning moodsaimad autod ületavad ristmikku koos hobuste ning kaamelitega. Paljud mongolid panustavad ülemaailmse majanduse ning demokraatia arengusse. Mongoolias pead tõstvat demokraatiat tuuakse tihti eeskujuks naaberriikidele Venemaale, Hiinale ja Kasahstanile.

Meie Ulaanbaatari ekskursioon algab Sükhbaatari väljakult. Väljak on pealinna vaimu kandja ning kuulus seda ümbritsevate hoonete poolest nagu parlamendihoone, rahvuslik ooperiteater, kultuuripalee ja linnavolikogu hoone. Meie järgmiseks peatuspaigaks on Zaisani küngas, kust avaneb hea vaade Ulaanbaatarile. Sealt siirdume loodusloomuuseumisse, mis on tuntud väärtuslike dinosauruse munade ja luude leidude poolest.

Toidukorrad: lõunasöök 
Majutus: Ulaanbaatari kesklinnas Best Western hotell 5*

3. päev

Ulaanbaatar – Dalanzadgad / Lõuna Gobi / Eagle org

Pärast hommikusööki asume teele Ulaanbaatarist Lõuna Gobi provintsi. Lendame (ca 1.5h) Dalanzadgadi, mis on Lõuna-Gobi provintsi tõeline pealinn. 

Gobi kõrbe nimetatakse "Kuldseks Gobiks" – see on müstiline koht, mis paelub kujutlusvõimet. See on piirkond, kus on suured temperatuurimuutused, hõre taimestik ja väike südamlike nomaadide kooslus. Gobi on ainulaadne ka oma fauna poolest, olles maailma ainsa kõrbekaru (Gobi karu) ja kaksküürkaameli (teisisõnu baktriani ehk "Gobi printsi") kodupaigaks.

Külastame majesteetlikku Gobi Gurvan Saikhani rahvusparki, kus saame näha uskumatut “Yol´i” (Yolyn Am´i) orgu. Org kujutab endast ebatavaliselt kitsast jõekanjonit, mis voolab läbi Zuun Saikhani mägede. Kanjon koosneb 200-meetristest püstloodis kaljuseintest ning sügaval seinte vahel imekaunitest rohelistest niitudest ja paksust liustikukihist. Suvel moodustab kaljuservadelt langev vihmavesi jugasid. Saame matkata piki kanjonit ning meil võib avaneda võimalus silmata harva esinevat metsikut lammast argalit, mägikitse Ibex´it ja raisakotkast (Yol Lammergeier).

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Geri (mongoolia jurta) laager

4. päev

Khongoriin Els liivadüünid / Khongori jõgi

Täna sõidame Khongoriin Elsi liivadüünide juurde. Pärastlõunal vaatame imetabaseid Khongoriin Elsi düüne, mis sirutuvad erakordsetena 180 kilomeetri pikkuselt ja 7-20 kilomeetri laiuselt. Düünid laiuvad kaunite Sevree ja Zuuluni mäestike põhjaosas. Suure hulga tuules lendava liiva tekitatud heli võib kuulda kauge maa taha. See heli on nii meloodiline, et 200 meetri kõrguseid liivadüüne kutsutakse “laulvateks düünideks”. Siin asub oaas, mida kutsutakse Khongori jõeks ning mis on suvel hämmastavalt roheline. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Gobi erdene jurtalaager

5. päev

Bayanzag / leekivad kaljud

Täna sõidame Bayanzagi (ligi 180 km), mis on maailmale tuntud kui leekivad kaljud (Flaming Cliffs). Teekonna jooksul näeme dramaatilist maastiku muutust steppidest kuivaks kõrbeks kaamelikarjade ja kaamelikarjatajate peredega. Pärastlõunal jõuame iidse punase kivi moodustiseni, Bayanzagini, mis tekkis 60-70 miljonit aastat tagasi ning on tuntud leekivate kaljudena - nii nimetas selle Roy Andrew Chapman, ameerika maadeuurija, kes külastas Mongooliat 1920. aastatel. Lummavates punastes Bayanzagi kaljudes leidub kõikjal dinosauruste fossiile, mune ja luid ning selle naabruses asuvad saksauulitihnikud. Tutvume kaamelikasvataja igapäevaeluga. Kaksküürkaamelit kutsutakse siin “Gobi printsiks”.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Gobi Naran jurtalaager

6. päev

Dalanzadgad – Ulaanbaatar / Bogd Khaan paleemuuseum

Hommikul sõidame Dalanzadgadi lennujaama, kust lendame tagasi Ulaanbaatari.

Lend Dalanzadgad-Ulaanbaatar.

Pärastlõunal on meil võimalus külastada Bogd Khaani paleemuuseumi, mida tuntakse ka rohelise palee nime all. Palee ehitati 1903. aastal ning on pühendatud 8. Bogd Gegeenile, lamaistliku religiooni juhile ja Mongoolia viimasele khaanile. Selle palee peamiseks atraktsiooniks on hämmastavad pronksivalandid, siidimaalid, paberikoonid, mineraalmaalid, Zanabazari ja tema õpilaste valmistatud jumalakujud, sealhulgas lumeleopardinahkadest kuninglik germ. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Ulaanbaatari kesklinnas Best Western hotell 5*

7. päev

Kandani klooster / Terelj rahvuspark

Pärast hommikusööki külastame Kandani kloostrit, mis on Mongoolia budistlik keskus. Tegemist on Mongoolia suurima ja tähtsama kloostriga (ca 500 munka). 

Pärastlõunal suundume Gorkhi Terelj rahvusparki. Terelj park asutati 1994. aastal ning asub Hentij mäestiku servas. “Terelj” on taime nimetus (ladina ledum), mida esineb piirkonnas väga rohkesti ning mis õitseb kevade lõpus. Populaarseim graniitkaljude moodustis kannab nime “kilpkonna kalju” – gigantne kalju, mille on moodustanud ja kilpkonna kujuliseks voolinud tuul ja vihmavesi; kaljumoodustis asub otse peatee kõrval. Mäetipust avaneb ainulaadne suurepärane vaade Terelj territooriumile.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Alungoo jurtalaager

8. päev

Perekülastus / Tšingis Khaani kuju / Ulaanbaatar

Hommikul külastame kohalikku pere ja tutvume nomaadide eluga. Seejärel sõidame tagasi Ulaanbaatarisse. Teel külastame Tsonjinboldogi, kus asub 2008. aastal rajatud Tšingis Khaani kuju kompleks. 40 meetri kõrgusel monumendil istub Tšingis-Khaan hobuse seljas ning vaatab itta, kus legendide kohaselt asus tema sünnikoht.

Vaba aeg lõõgastumiseks. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Ulaanbaatari kesklinnas Best Western hotell 5*

9. päev

Bayangobi / Ruins of Uvgun klooster

Peale hilist hommikusööki hakkame sõitma Bayangobi poole. See on ainulaadne koht, kus on palju erinevaid loodusmaastiku vorme; Gobi liivaluidete, metsade ja kiviste mägede kombinatsioon. Võimalus matkata liivaluidetes ja ratsutada kaameli seljas. Lõunasöök gerlaagris.

Pärastlõunal külastame Erdene Khambyn Khureed, mis asub laagrist 20 km kaugusel. Klooster asub majesteetliku välimusega Khugnu Khaani mäel. Valgustatud Bogd Gegeen Zanabazar, usujuht, filosoof, kunstnik ja skulptor, rajas need Uvguni ja Zaluu templid oma usuõpetaja jaoks. Oiradi aadliku Galdan boshigti sõdurid hävitasid kloostrid ja mõrvasid mungad 1688. aastal. Meil on suurepärane võimalus külastada hobusekasvataja perekonda ja kogeda mongoolia traditsioonilise märapiimast valmistatud joogi airrag valmistamist. Ratsutamisvõimalused tõelistel Mongoolia puidust sadulatel. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Alungoo jurtalaager

10. päev

Karakorum / Erdene Dzuu klooster

Täna sõidame Mongoolia muistsesse pealinna – Karakorumi, mis rajati 1220. aastal Orhoni jõe orgu. See oli 140 aastat üks peatuspunkte legendaarsel siiditeel. Karakorum on mänginud Mongoolia ajaloos olulist rolli ning oli Mongolite riigi pealinn kuni Hubilai-khaan, Tšingis-khaani pojapoeg Yuani dünastiast, viis pealinna Pekingisse. Orhoni oru kultuurmaastik on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kui väärtuste vastastikuse vahetuse, kultuuritraditsioonide tunnistamise paik inimajaloos. 1220 ruutkilomeetri suurune Orhoni oru kultuurmaastik hõlmab suure karajamaade ala Orhoni jõe mõlemal kaldal ning siin asub ka mitu 6. sajandist pärit arheoloogiamälestist. Siinse paikkonna jäänukid peegeldavad rändeluviisiga karjakasvatajate kogukondade ning nende haldus- ja religioonikeskuste ühendust ning tähtsust Kesk-Aasia ajaloos. Mongoolia karjakasvatajad kasutavad siinseid karjamaasid praegugi. Mongoolias austatakse ning ülistatakse rändkarjakasvatust kui Mongoolia kultuuri keskset osa.

Külastame Erdene Dzuu kloostrit, vana linna varemeid ning Karakorumi varemeid.

Kuulsaim siiani tegutsev klooster Mongoolias - Erdenedzuu - on justkui Lhasa Tiibetis. Mongoli keeles tähendab Dzuu "Buddha" ja Erden "aare". Kloostri ehitamise eestvedajaks oli Abatai-khaan. Kloostri rajamine on seotud teise budismi populariseerimise perioodiga Mongoolias. 1580. aastal kohtusid Abatai-khaan koos oma venna Tumenkhen-khaaniga III dalai-laama Sonam Gyatsoga. Nad kuulutasid Tiibeti budismi Mongoolias ametlikuks riigiusundiks ja andsid lubaduse ehitada Mongooliasse uus budistlik klooster. 1580. aastal hakati Abatai Sain khani juhtimisel taastama ühte Erdenedzuu vanadest templitest. Peatempel taastati aastal 1585 ning ülejäänud templid ehitati 1586-1674. aastail. Erdenedzuu kloostri ehitamisel kasutati mongolite vanast pealinnast Karakorumist pärit kive ning seetõttu on klooster kohalike jaoks pühapaik.  Sõdade ajastul tempel hävis ning 18. sajandil taastati uuesti. Ümber kloostri paikneb 108st stuupast koosnev müür, mis ehitati 19. sajandil.  Stuupade arv sümboliseerib 108 budistlikku püha suutrat. 1930. aastatel oli kloostris üle 30 templi, mille hävitasid 1937. aastal mongoolia kommunistid. Tänu 1990-ndate demokraatlikule revolutsioonile avati klooster uuesti ja nüüdseks on kolm templit taastatud ning ühes neist viiakse läbi usulisi tseremooniaid. Väiksed templid on tänapäeval kasutuses muuseumitena. Erdenedzuus asub mitmeid haruldasi kunstiväärtusi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

11. päev

Hustai rahvuspark

Täna sõidame Hustai rahvusparki, mis asub Lõuna-Hentij eelmäestikus. Hustai tähendab tõlkes “kaskedega koos”. See on koduks taki hobustele, kes on üldtuntud prževalski hobuste nime all. Need hobused on suutnud looduses omapäi ellu jääda tänu edukale kodumaale tagasitoomisele pärast 40 aastast äraolekut. Nüüdseks küündib takide arv uuesti enam kui 240 isendini.

Suundume tagasi Ulaanbaatari linna.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Ulaanbaatari kesklinnas Best Western hotell 5*

12. päev

Ulaanbaatar – Murun / Khuvsguli järv

Alustame seiklust lennates maalilise Khuvsguli provintsi pealinna Murunisse.

Lend Ulaanbaatar-Murun.

Seejärel ootab ees maaliline sõit Khuvsguli järve äärde, mis on Kesk-Aasia suuruselt teine mageveejärv, kus on üle ühe protsendi maailma mageveest ja mille maksimaalne sügavus on 262 m. Seda uhket järve toidab üheksakümmend kuus jõge ja oja, kuid järvest voolab välja ainult Egiini jõgi, mis ühineb Selenge jõega teel Baikali järve poole. Khuvsguli järves elab üheksa kalaliiki, samas kui lähedal asuv taigamets, metsastepp, mäed ja järv on elupaigaks 68 imetajaliigile, sealhulgas argalile, metskitsele, põdrale, põhjapõdrale, muskushirvele, pruunkarule, ilvesele, kobrasele, hundile ja põdrale. Lisaks 244 linnuliigile ja 750 taimeliigile. Järve ümbritsevad kümned vapustavad mäed, paksud männimetsad ja lopsakad heinamaad, kus karjatatakse jakke ja hobuseid.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

13. päev

Nomaadide igapäevaelu 

Rahulik hommikusöök laagris. Tutvume Mongoolia nomaadide igapäevaelu ja traditsioonidega.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

14. päev

Khuvsguli järv

Hommikul matkame ümberkaudsetes mägedes, et kristallsinist Khuvsguli järve paremini näha. Vaated kallastel ringi sõites on hingematvad. Pärastlõunal sõidame üles põhja, et külastada Reindeer (Põhjapõdra) küla, kus saame kogeda põhjapõdrakasvatajate omanäolist igapäevaelu, näeme traditsioonilist telkelamut "Urts" ja põhjapõdrakarjasid. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

15. päev

Murun – Ulaanbaatar 

Peale hommikusööki laagris sõidame tagasi Muruni. Teel naudime alpimaastikku mändide, lehiste ja roheliste lopsakate heinamaadega, kus elavad jakid, veised ja hobused. Lendame tagasi Ulaanbaatari.

Lend Murun-Ulaanbaatar.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök 
Majutus: Ulaanbaatari kesklinnas Best Western hotell 5*

16. päev

Ulaanbaatar

Vaba päev puhkuseks, Ulaanbaatari omal käel avastamiseks ja viimaste ostude sooritamiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ulaanbaatari kesklinnas Best Western hotell 5*

17. päev

Ulaanbaatar – Istanbul – Tallinn

Varahommikul sõidame lennujaama.

Lend TK237 Ulaanbaatar-Istanbul 08.40-13.05 (Turkish Airlines)
Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 15.10-18.25 (Turkish Airlines)Reisi hind: 4974 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik lennupiletid
 • majutus programmis märgitud hotellis, kahesed toad
 • majutus geri laagrites - jurtades (kaks reisijat ühes jurtas); pesemisvõimalused ja tualetid on ühised
 • kõik hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna-ja õhtusöögid
 • transport vastavalt programmile
 • Albion Reiside reisijuht-giid

Lisatasu eest:

 • majutus deluxe jurtas kus on privaatne wc ja dušš kahele, lisatasu 450€
 • majutus Ulan Batoris Best Western Premier 5*  hotellis, lisatasu 330€
 • reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis