Madagaskar
Masoala poolsaare eriprogramm
20. oktoober – 3. november 2025
Grupis 12 reisijat
Reisijuhid:
Kaido Haagen, Herilala G. Jonah
Soovitame lugeda Arkady Fiedleri raamatut „Küla Madagaskaril“.
Madagaskar on otsekui looduse enese poolt püstitatud mälestusmärk iidsetest aegadest pärinevatele loomadele ja taimedele, kireva linnuriigi kodumaa. See Prantsusmaast suurema pindalaga saar on oma suuruse kohta võrreldamatult mitmekesise ning rikkumata loodusega. Suured alad on siiani asustamata ning väga raskesti ligipääsetavad. Vähestes maailma paikades leidub selline looduse kaleidoskoop – kõrbed, liivakivi kanjonid, paekivi karstid, viljakad mäenõlvad kõrgumas riisipõldude taustal, kõrgmäestikud, imekaunid liivarannad, kuivad savannid ning lopsakad vihmametsad. Rohked lateriidi- ja rauarikkad punamullad on Madagaskari saarele andnud hüüdnime “suur punane saar”. Üle 80% floorast ja rohkem kui pool faunast on endeemilised, sest Madagaskar arenes 90 miljonit aastat muust maailmast isoleeritult. Saar on koduks kameeleonidele, baobabidele, lihasööjatele taimedele ja loomulikult leemuritele. Madagaskarit ei saa kõrvutada ühegi teise paigaga maailmas.
Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):
- Eesti kodanikud vajavad Madagaskarile reisimiseks viisat, mille saab vormistada piiril.
- Reisikindlustus on kohustuslik.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.
1. päev
Tallinn – Istanbul – Antananarivo (Madagaskar)
Koguneme Tallinna lennujaamas kell 10.10.
Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.25-16.05, lennuaeg 3h 40min (Turkish Airlines)
Lend TK160 Istanbul-Antananarivo 01.50-14.35, lennuaeg 12h 45min - vahemaandumisega Mauritiusel 1h (Turkish Airlines)
2. päev
Antananarivo
Pärastlõunal saabume Antananarivo lennujaama, kus toimub Madagaskari viisa vormistamine. Viisa hind on 35 eurot ja see tuleb tasuda sularahas.
16. sajandi lõpus valllutas Merina kuningas Andrianjaka Vazimba linna Analamanga. Linn oli ehitatud suurele kaljule ning seda ümbritsesid tasandikud. Kuningas pani linnale nimeks Antananarivo ning andis käsu ehitada oma eluase kõrgeimale kohale. Ümbritsevad soised alad olid ideaalsed riisi kasvatamiseks ning paiga asukoht muutis selle kergesti kaitstavaks. See oli parim koht Merina pealinna jaoks. 18. sajandil oli Merina kuningriigil kaks pealinna: Antananarivo ja kuulus Abohimanga. Siit vallutati ülejäänud saar. Antananarivo nimi tähendab tõlkes "tuhandete linn" - väidetavalt kaitses seda linna tuhat sõdalast.
Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel
3. päev
Antananarivo – Morondava
Pärast hommikusööki sõidame lennujaama ning lendame Morondavasse.
Lend Antananarivo-Morondava 12.00-13.10
Morondavasse saabudes läheme hotelli puhkama. Morondava oli kunagi Sakalava kuningriigi keskuseks. See oli populaarne peatuskoht meresõitjate jaoks ning ilmselt nad kohtlesid kohalikke lahkelt. 1833. aastal kirjutas kapten Owen Morondava kohta: "Viis paati tulid meie laeva külje alla kõvahäälselt kingitusi nõudes ning anudes meil ankrusse heita". Tänapäeva Morondava on õitsev riisikasvatuse ning jaanalindude aretamise piirkond. See on ka mõnus mereäärne kuurort.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Palissandre Cote Ouest hotell
4. päev
Morondava / Kirindy looduskaitseala
Täna teeme päevase väljasõidu põhja suunas Kirindy looduskaitsealale, mis asub Morondavast 60 kilomeetri kaugusel kirdes. Kirindy't kirjeldatakse ainult ülivõrdes. Mitmeid siin elutsevaid liike ei leidu kusagil mujal maailmas ning looduskaitseala tunnuseks on hiiglaslikud baobaobi puud ning võimas iidne kuivmets. Umbes 100 km2 suuruses metsas elavad haruldased hüppavad rotid (Hypogeomys antimena), kes liiguvad kängurude kombel hüpates või neljal jalal. See känguru-jänese ristsugutisele sarnanev liik on väga ohustatud. Neil on roti sarnased pikad sabad ja kaevavad urge Kirindy punasesse pinnasesse. Metsas elab ka mitmeid öise eluviisiga leemureid, sealhulgas maailma väikseim primaat hiirleemur Microcebus berthae. See pisike leemur kaalub vaid 30 grammi. Siin metsas võib kohata ka mujal väga haruldast fossat, kes on saare suurim lihasööja-kaslane. Novembris on neil paaritumisaeg ning võime peale sattuda nende väga erilistele paaritumistavadele, kus emane on puu otsas ja isased ootavad järjekorras puu all oma korda. Mets on koduks ka teistele haruldastele Madagaskari loomadele: kaheksa liiki leemureid, sealhulgas sifakad, tenrekid, jutikmungod, aied ja teised. Lisaks on siin 50 liiki roomajaid, 15 liiki kahepaikseid ja 70 liiki linde.
Seejärel alustame sõitu tagasi Morondavasse.
Teel peatume baobabi ehk sammas-ahvileivapuude alleel. Suursuguse välimusega sammas-ahvileivapuud on kuude liiki kuuluvate Madagaskari ahvileivapuude seas suurimad. Heitlehine või pooligihaljas sammas-ahvileivapuu on Madagaskari endeem, varem kasvas puu kuivades lehtmetsades. Praeguseks alles jäänud täiskasvanud puud kasvavad peamiselt keset lagedat põllumaad või hõredat savanni eelistades päikesepaistelist kohta. Noored puud aga eelistavad varjulist paika. Puutüvesse kogutakse tagavaraks vett, mis aitab kuivaperioodi üle elada. Viljad on söödavad, aga puu kasvukohad on kadumas maaharimise suurenemise tagajärjel. Sammas-ahvileivapuud kuuluvad eriti ohustatud liikide hulka. Umbes ühe kilomeetri pikkune ning 300 puuhiiglasega baobabide allee on üks tuntumaid Madagaskari vaatamisväärsusi. Lisaks baobabidele on Kirindys ka endeemne hazomalany puu. Siinne päikeseloojang on unustamatu.
Naaseme Morondavasse.
Toidukorrad: hommikusöök, piknik-lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Palissandre Cote Ouest hotell
5. päev
Morondava / Antananarivo
Vaba hommikupoolik. Õhtuks lendame tagasi Antananarivosse.
Lend Morondava-Antananarivo 16.00-17.15
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel
6. päev
Antananarivo
Täna teeme ekskursiooni Antananarivos. Külastame Manjakamiadana kuninglikku paleed, mis on hiljuti pärast renoveerimist avalikkusele avatud, ning käime ära ka Madagaskari fotograafiamuuseumis.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel
7. päev
Antananarivo – Maroantsetra / Masoala / Kirde Madagaskari metsik loodus
Hommikul lendame (09.00-10.30) Maroantsetrasse, mis asub Kirde-Madagaskaril ja on raskesti ligipääsetav koht. Siinne sademete hulk aastas küündib kuni 5 meetrini! Kuiveim aeg aastas on augustist novembrini. Tee Taomasinast sinna küll viib kuid on pea läbimatu ja üks halveim kogu planeedil. Seega on pea ainukeseks võimaluseks sinna lennata. Maroantsetra on "väravaks" Madagaskari suurimale vihmametsa piirkonnale, mis asub Masoala poolsaarel. Raske ja ka kallis ligipääs teevad Masoala poolsaare Madagaskari huvitavaima ökoturismi piirkonnaks. Siin on veel hiljuti avastatud täiesti uusi, ja mujal maailmas tundmatuid taime-ja linnuliike!
Maroantsetrasse jõudes läheme väikelaevaga üle Antongila lahe Masoala poolsaare lääneservale. Siin on Madagaskari ainuke tõeliselt metsik puutumatu, primaarne vihmamets. Jääme siia ööbima ja saame kõige ehedama kogemuse osaliseks. Siinses metsas elab juba sadu aastaid väike kogukond (50 inimest). Tutvume ümbruskonnaga.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Dounia Forest Lodge
9. päev
Masola poolsaar - Madagaskari kõige metsikum ja huvitavama loodusega piirkond
Täna varahommikul ärkame koos džungliga. Veedame päeva ürgses looduses.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Dounia Forest Lodge
10. päev
Masola poolsaar / Maroantsetra
Pärast hommikusööki sõidame paatidega tagasi Maroantsetrasse.
Registreerime hotelli. Õhtu on lõõgastumiseks.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Biza hotell Maroantsetra
11. päev
Maroantsetra / Ambinanitelo küla / Maroantsetra
Hommikul alustame sõitu mootorpaatidega piki jõge Ambinanitelo külasse. Tutvume siinse huvitava küla elu-oluga. Just Ambinanitelo külas kirjutas Arkady Fiedler suurepärase raamatu "Küla Madagaskaril". Tundub, et elu on siis täpselt selline, nagu seda raamatu autor 90 aastat tagasi kirjeldas. Kõikjal on tunda vanilla ja kaneelilõhna. Seejärel sõidame paatidega tagasi Maroantsetrasse.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Biza hotell Maroantsetra
12. päev
Maroantsetra – Antananarivo / Andasibe
Ennelõunal läheme lennujaama ning lendame Antananarivosse. Lend Maroantsetra-Antananarivo (13.25-14.40). Seejärel asume teele Andasibe poole, kuhu sõidame neli tundi koos vahepealsete pausidega. Õhtuks jõuame Andasibe-Mantadia rauhvusparki.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Vakona Lodge
13. päev
Andasibe-Mantadia rahvuspark
Päev Mantadia rahvuspargis, mis on erakordselt liigirikas. 80% siinsest kooslusest on endeemsed. Teeme kerge matka pargi idapoolses vihmametsas. Kuigi siinsed matkarajad võivad olla pisut konarlikud, on siinne loodus tõeline maiuspala entusiastide jaoks. Mantadia rahvupark asub 800-1260 meetri kõrgusel. Siinne mets on puutumatu - liaanid, samblad, sõnajalad ja epifüüdid näiteks orhideed. Pargis on üle saja erineva orhidee liigi. Lisaks endeemsetele taimeliikidele on siin ka sissetoodud põnevaid taimi. Siin elutseb üks ilusamaid leemuriliike Diadeem sifaka, samuti saare suurim kameeleon, lehesaba gekod ja paljud teised.
Õhtul jätkame öise looduspargiga tutvumist.
Toidukorrad: hommikusöök, piknik-lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vakona Lodge
14. päev
Analamazaotra troopiline vihmamets / maailma suurim leemur Indri Indri
Matkame Analamazaotra vihmametsas. Siin elab Madagaskari suurim leemur - indri indri. Umbes meetri pikkuse indri indri saba on peaaegu nähtamatu, kehal on must-valged märgistused ning näol üllatunud kaisukaru ilme. Indri näeb välja nagu pisut valesti väljakukkunud panda. Nende tagumised jalad on väga võimsad ning indri suudab ennast lennutada 10 meetri kõrgusele puu otsa tehes lennu ajal pöörde. Loodetavasti kuuleme indri indri hõiked, mis on nii võimsad, et kogu mets kajab. Kui enamik leemureid vaid urisevad või uratavad, siis indrid laulavad justkui vaal-sireenile sarnanevat ulgu. Pisut kõhedakstekitavad hõiked kanduvad 3 kilomeetri kaugusele ning leemurite grupid suhtlevad nii omavahel. Veel võime kohata Madagaskari suurimat kameeleoni (Parsoni kameeleon) ja suurimat madu (boa).
Külastame Vakona erakaitseala, mis asub Andasibe külast umbes 6 kilomeetri kaugusel. Selle moodustavad krokodillide järv, mitmesugused roomajate ja kahepaiksete liigid, mitmed endeemsed taimed. Vakona kaitseala "leemurite saarel" asuvad leemurid on kuulsad Sifakad – Madagaskari tantsivad leemurid. Lisaks võime kohata ka väikeseid bambuseleemureid jt.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vakona Lodge
15. päev
Andasibe / Antananarivo – Istanbul
Hommikul sõidame Andasibest tagasi Antananarivosse.
Sõidame lennujaama.
Lend TK161 Antananarivo-Istanbul 16.25-06.00+1, lennuaeg 13h 35min - vahemaandumisega Mauritiusel 1h 15min (Turkish Airlines)
Toidukorrad: hommikusöök
16. päev
Istanbul – Tallinn
Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.55-11.30, lennuaeg 3h 35min (Turkish Airlines)
Reisi hind: 6945 €
Paketis sisaldub:
- lennupiletid Tallinn-Antanarivo-Tallinn
- siselennud Madagaskaril
- transport Madagaskaril vastavalt programmile, kas väikebuss või 4x4 maasturid
- eestikeelne ekskursiooniporgramm
- programmis vastavalt märgitud söögikorrad
- programmis mainitud kohtade sissepääsud ja rahvusparkide maksud
- Albion Reiside reisijuht alates Tallinnast
- lisaks veel kohalik inglise keelt kõnelev giid (meie vana sõber Herilala, kes on juhatanud ka BBC filmigruppe)
Lisatasu eest:
- soovi korral majutus üheses hotellitoas 825 eurot
- reisikindlustus
Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)