Lõuna-Pakistan
Soe ja külalislahke!


15. veebruar – 28. veebruar 2026
Grupis 10 reisijat
Reisijuht: Hille Hanso

Lõuna-Pakistan

15. veebr – 28. veebr 2026  / 4945 €

Pakistan on suurriik, mille eri osade külastamine on kui reis erinevatesse riikidesse. Sellel reisil saavad seiklejad näha mitut Pakistani erakordset provintsi - Sindhi, Balochistani ning Punjabi - ja tutvuda nende unikaalse ajaloo ja erilise loodusega. Sellel reisil jõuame lisaks pulbitsevatele linnadele ka kõrbe, Induse jõe kallastele, järvele ning mangroovimetsadesse. Leiame eest kultuure ja keeli, mis on Põhja-Pakistanist täiesti erinevad. Lõuna-Pakistan on ühtlasi ka reisisoovitus neile, kes enne on külastanud Pakistani põhjaosa ja soovivad seda kontrastset riiki lähemalt tundma õppida!

Fotod: Heiki Meos, Hille Hanso, Naiknam Karim, Aown Ali (pakvoices.com), dawn.com, zameen.com.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 08.02.2024):

 • Eesti kodanikud vajavad Pakistani reisimiseks e-viisat, mis väljastatakse turismi eesmärgil kuni kolmeks kuuks.
 • Pakistani saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi Covid-19 tõendit.
 • Reisikindlustus on tungivalt soovituslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Istanbul – Islamabad

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.30.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.40-17.25, lennuaeg 3h 45min (Turkish Airlines)
Lend TK710 Istanbul-Islamabad 20.40-04.30+1, lennuaeg 5h 50min (Turkish Airlines)

Saabume Islamabadi järgmise päeva varahommikul. 

2. päev

Islamabad

Saabume Pakistani pealinna Islamabadi ja transfeer hotelli. Puhkame ja teeme poolepäevase linnaekskursiooni. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Islamabad Hill View hotell

3. päev

Islamabad / Soon org / Faisalabad

Islamabad - Soon Valley: 175 km / 3 tundi sõitu
Soon Valley - Faisalabad: 220 km / 3.5 tundi sõitu

Soon ehk Sakesari org on kaunite tüünete järvede, allikate ja metsadega imeilusa loodusega koht, kus leidub ka mitmeid arheoloogilisi pärle. Seal on palju paeluvaid paiku, näiteks Uchali ja Khabeki järved ning koskede ja rikkaliku taimestikuga looduskaitseala, nn Kanhatti aed. Need järved meelitavad igal aastal ligi tuhandeid hooajalisi linde, näiteks haruldasi valgepea-parte Kesk-Aasiast.

Hiljem sõit Faisalabadi, mis on riigi suuruselt kolmas linn rahvaarvu ja tööstuse kasvu poolest.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Faisalabad Hotel One

4. päev

Faisalabad / Lahore

Külastame Faisalabadi kellatorni, basaari ja Khadiesi kangaturgu. Faisalabadi kellatorn on üks vanimaid ajaloolisi objekte, mis pärineb Briti Raji ajast ja on säilinud algsel kujul. Selle hiiglasliku kellatorni ehitamist alustati 1903. aastal. See tornikell on kohalike seas tuntud kui Ghanta Ghar. Kaheksa turutänavat, mis tornikella ümbritsevad, moodustavad linnulennult Ühendkuningriigi lipu triibud.

Faisalabad on Pakistani tekstiilitööstuse keskus ning annab poole kogu Pakistani tekstiiliekspordist. Meil on hea võimalus neid kangaturge avastada.

Teel Lahore'i külastame Hiran Minari- 16. sajandi mogulite pärandit Sheikhupuras. Kaunis hoonetekompleks ehitati mogulite keisri Jahangiri armastatud hirve Mansraj auks. Hiran Minari "hirvetorn" on paik, mille keiser Jahangir ehitas Lahore'ist loodes uhketest jahipidudeks. 30 meetri kõrguse ja 10 meetri laiuse mälestustorni ümber on 214 auku, mida arvatavasti kasutati keisri jahitrofeede väljapanekute tegemiseks. 

Õhtul sõidame Lahore'i.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Lahore Luxus Grand hotell 4*

5. päev

Lahore

Terve päev tegevusi Lahores.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Lahore Luxus Grand hotell 4*

6. päev

Lahore / Multan

Lahore-Multan: 340 km / 4 tundi sõitu 

Sõit Multani, Pakistani keraamika- ja kunstipealinna. Külastame Multani kuulsat sinise keraamika turgu ja kaamelinaha maalimise turgu.

Multani kunst ja käsitöö on tunnistuseks linna ajaloolisest ja kultuurilisest rikkusest. Multani põlisrahvaste käsitöö on Kashigari keraamika, Naqashi keraamikamaal, kaameliluu nikerdamine, klaasitöö, Okair Sazi ehk keerukad paberi- või nahalõiked, Patoli (siidniidi valmistamine), Gotta Kinari- hõbe- või kuldniidiga väljaõmblused pidulikel riietel, Zar Dozi kullatikandid, sadulate valmistamine, ehete ja käevõrude valmistamine, rauasepised, puidutöötlemine, värvimine jne. Tegu on kaduva pärandiga- praeguseks on mõned neist käsitööaladest unustusehõlma vajumas. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: S Chalet hotell 4*

7. päev

Multan / Cholistani kõrb / Bahawalpur 

Terve päev Bahawalpuris, Cholistani kõrbe serval asunud Bahawalpuri printsiriigi pealinnas, mis on rikas arhitektuuripärandi poolest. Külastame Lal Suhanra rahvusparki, mis on üks Lõuna- Aasia suurimatest. Mustapõder on Cholistani kõrbes praktiliselt välja surnud, kuid Lal Suhanras on see liik taasasustatud suurtes tarandites koos Chinkara gaselli, Nilgai antiloobi, metskitse ja India ninasarvikuga.

Hiljem jätkame teekonda Cholistani kõrbes asuvasse muljetavaldavasse 8. sajandist pärit Derawar Fort'i, mille ehitas hinduistlik valitseja Raja Dahir. See ekskursioon pakub palju võimalusi kohtuda sõbralike kohalike aaria päritolu elanikega. Naised kannavad erksavärvilisi, pikki seelikuid ning mehed on eriti pikad ja nägusad. Ööbimine Bahawalpuris.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bahawalpur State Residency hotell

8. päev

Bahawalpur / Uch Sharif / Sukkur

Bahawalpur-Uch Sharif: 78 km / 1.5 tundi sõitu
Uch Sharif-Sukkur: 310 km / 3.5 tundi sõitu

Väljasõit Sukkurisse Sindhi provintsi põhjaosas. Linna nimi pärineb araabiakeelsest sõnast suhkur, sest piirkond oli omal ajal kuulus suhkrurooväljade poolest. Teel külastame Uch Sharifi (Induse jõe Aleksandria). Bibi Juwandi ja Pir Sadruddini mausoleumid on Uch Sharifis, mis oli kunagi ajaloolise ja religioosse tähtsusega õppe- ja kultuurikeskus. Arvatakse, et see eksisteeris juba 500 eKr. Mõned ajaloolased on arvamusel, et Uch oli seal juba enne Bikramajiti tulekut, kui džainid ja budistid subkontinendi üle valitsesid. Mõned ajaloolased väidavad, et Aleksander Suur tuli Uchisse pärast India põhjaosa vallutamist ja veetis linnas üle kahe nädala ning nimetas selle ümber Aleksandriaks. Sukkur on oma pärandi tõttu ajaloolaste ja vallutajate poolt kirjeldatud õitsev ja ilus linn.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Sukkur One hotell

9. päev

Sukkur / Sehwan Sharif

Sukkur - Mohenjo Daro: 115 km / 2 tundi sõitu
Mohenjo Daro - Sehwan Sharif: 147 km / 2.5 tundi sõitu

Transfeer Mohenjo Darosse, mis on muljetavaldav, hästisäilinud arheoloogiline paik. Mohenjo Daro oli koduks Induse oru tsivilisatsioonile, mis oli maailma enim arenenud iidseid kultuure, mis õitses Induse jõe kallastel. Leiud, mis viivad tagasi 2500a e.m.a. viitavad hästi arenenud põllumajandussüsteemile, kus kaubandust peeti teiste tsivilisatsioonidega võrreldes tõeliselt peenes finantskultuuris. Kaunid kunstid räägivad sealsete inimeste eluviisist, kuumutatud tellistest müüritud hooned annavad muljetavaldava ülevaate linnaarhitektuurist; kanalisatsioonid ja kaevud räägivad nende inseneriteaduse meisterlikkusest. Induse tsivilisatsioon oli vaimustav ja arenenud ühiskond, mis oli loonud unikaalse elussüsteemi. 

Pärast lõunat Mohenjo-Daros jätkame oma teekonda Sehwan Sharifisse. Õhtul näeme kuulsa 10. sajandi sufi pühaku Hazrat Lal Shahbaz Qalandari mausoleumi lähedal Dhamalit koos rahvamuusika ja värviliste riietega. Pühamus toimuv dhamal (sufide Jumalat ülistav meditatiivne tants) koos rahvamuusika ja värvilise riietusega. Dhamal on täies hoos iga-aastase urs (leinarituaalide) ajal, kui siia kogunevad Qalandari surmaaastapäeva tähistama sajad tuhanded pühendunud kogu Pakistanist. Tants näib, nagu oleks keegi langenud transsi. Kuid vaimselt on see viis, kuidas ühenduda jumalaga, ja seeläbi leida emotsionaalset kergendust.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Sehwan Divine hotell

10. päev

Sehwan Sharif / Manchar järv / Hyderabad

Sehwan - Manchar järv: 32 km / 1 tund sõitu
Manchar Lake - Hyderabad: 190 km / 3 tundi sõitu

Hommikul külastame Manchar'i järve, mis on Lõuna-Aasia suurim mageveekogu. Manchar on tehisjärv, mis loodi 1930. aastal, kui Induse jõele ehitati Sukkuri pais. Kliimamuutuste tõttu suurenenud sademete pärast tekkinud üleujutustes kasvas järv 2022. aastal tuntavalt, jättes enda alla terveid külasid. Kohtume järve ääres kohalike põliselanikega ja sõidame seejärel Hyderabadisse. 

Ranikoti kindlustus on tuntud ka kui Sindhi suur müür. Arvatakse, et see on maailma suurim kindlus, mille ümbermõõt on umbes 32 kilomeetrit. Linnuse valle on võrreldud Suure Hiina müüriga. 

Hiljem külastame Bhit Shahi, kuulsa subi poeedi järgi nime saanud linnakest, et nautida müstilist muusikat ja tantsu. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hyderabad Indus hotell

11. päev

Hyderabad / Nagarparkar

Hyderabad - Nagarparkar: 350 km / 5.5 tundi sõitu
Nagarparkar - Mithi: 130 km / 2 tundi sõitu

Nagarparkari linn asub Karoonjhari mäe jalamil Sindhi kaguosas, India piiri lähedal. See on oluline, sest seal asuvad mitmete vanimate Pakistani džaini templite jäänused ja imeline loodus. 

Ööbimiseks sõidame Mithisse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: külalistemaja Mithis

12. päev

Mithi / Karachi

Mithi - Karachi: 320 km / 5.5 tundi sõitu

Sõites Karachisse, külastame UNESCO maailmapärandisse kuuluvat Makli mäge, kus asub maailma suurim nekropol ehk surnute linn. Sealsed mausoleumid on geomeetriliste ja lillekaunistustega kivihauakambrid, hästisäilinud põlise iluga värvilise tellis-emaili ja glasuuritud plaatidega, mida nende ehitamisel kasutati. Kivikaunistused osal mausoleumidest on nii peen töö, et mõjuvad pitsina. 

Chaukandi hauakambrid, mille pindala on umbes kaks ruutmiili, on varase islami ajastust pärit kalmistu, mis asub Karachi idaosas Landhi linna lähedal. See ehitati mogulite valitsemise ajal 15. ja 18. sajandi jooksul jokhio ja balutšide hõimude perekonnahauaplatsideks. Hauakambrid on märkimisväärsed oma keeruliste liivakivist nikerduste poolest.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Karachi Avari Towers hotell 4*

13. päev

Päev Karachis

Päev Karachis, et külastada rannikualade mangroove paatidel ning vaadata ringi Karachis.

Ekskursioon läbi eksootilise mangroovimetsa. Ookeani tõus täidab jõe suudmeala ning moodustub järv, mis võimaldab meil sõita läbi üleujutatud mangroovimetsade. Siin näeb hea õnne korral valge näoga ahve, krabisid, nahkhiiri, kilpkonni, tigusid, iguaane, boamadusid, siidiseid sipelgaõgijaid, krokodille, suurt hulka erinevaid linde, sealhulgas kühmnokk-haigruid, kanaarilinde, jäälinde ja röövlinde.

Külastame Masjid-i-Tooba ehk Tooba mošeed, mis on maailma suurim sammaste toetuseta kupliga mošee. Selle tohutu kuppel toetub vaid madalatele ümbritsevatele seintele.

Seejärel jätkub sõit Cliftoni randa, et nautida Araabia mere vaateid. Seejärel külastame pakistanlastele väga olulist Quaid-e-Azami mausoleumi, kuhu on maetud rahva isa, Pakistani looja ja esimene riigipea Muhammad Ali Jinnah. Mausoleum on ehitatud valgest marmorist ja sellel on muljetavaldav kuppel, milles asub tohutu kristall-lühter. Meie järgmine peatuspaik on Rahvusmuuseum, kus on põnevalt eksponeeritud Induse oru tsivilisatsiooni iidsed säilmed ja suurepärane Ghandhara kunsti kollektsioon ja käsitöögalerii. Mohatta palee, mille ehitas 1927. aastal Shivratan Chandratan Mohatta, see majesteetlik kahekorruseline palee hõlmab 18 000 ruutmeetrit ja toimib nüüd muuseumina, kus korraldatakse loomingulisi näitusi aastaringselt. 

Külastame ka kuulsat ja pulbitsevat Saddari basaari.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Karachi Avari Towers hotell 4*

14. päev

Karachi – Istanbul – Tallinn

Varahommikul sõidame Karachi lennuväljale ning suundume tagasi koju.

Lend TK709 Karachi-Istanbul 06.35-10.35, lennuaeg 6h (Turkish Airlines)
Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 15.10-18.05, lennuaeg 3h 55min (Turkish Airlines)Reisi hind: 4945 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid
 • transport vastavalt programmile
 • eestikeelne ekskursiooniporgramm
 • programmis vastavalt märgitud söögikorrad
 • majutus programmis märgitud majutuskohtades
 • programmis mainitud kohtade sissepääsud ja rahvusparkide maksud
 • Albion Reiside reisijuht 

Lisatasu eest:

 • viisa ja selle vormistamine piiril
 • soovi korral majutus üheses hotellitoas 650€
 • reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis