Lõuna-Aafrika Vabariik
Kultuuri- ja gurmeereis


15. märts – 27. märts 2025

Reisijuht: Urmas Türk

Lõuna-Aafrika Vabariik

15. märts – 27. märts 2025  / 5485 €

Majesteetlikud maastikud mägede, laguunide, metsade, randade ja viinamarjaistandustega, mitmekesine kultuur ja nauditav kliima loovad Lõuna-Aafrika Vabariigist ühe maalilisema sihtkoha, mille külastamisest iga reisisõber oma elu jooksul unistada võiks. Kaplinnas tuleb vaid tõsta pilk üles, et näha Lauamäe nõlvadel ronivaid kauneid fynbosid (põlisrahvaste taimestik). Samas lähedal viivad kaks maailma kõige dramaatilisemat rannikuteed Cape Pointi ja Hermanusesse. Piirkonnas asuvate veiniistanduste ajalugu ulatub tagasi 18. sajandisse. Seda ajalugu – tänapäevases kontekstis – avastame ka oma reisiteekonnal, mis viib meid läbi uhkete viinamarjaistanduste ja veinimõisade Stellenboschi ja Franschhoeki ümbruses. Lisaks kogu looduslikule ilule õpime tundma ka riigi ajalugu, mis – eriti apartheidiajastut puudutav – ei ole just sama kerge ega ilus, kuid on oluline mõistmaks Lõuna-Aafrika Vabariigi tänast ühiskonna struktuuri ja arengut. 

Mõnusalt aktiivne kultuuri- ja gurmeereis viib meid mööda maalilist Atlandi ja India ookeani rannikut üle mäetippude ja läbi laguunide, elust sumisevate väikelinnade ja ajalooliste veinimõisade, kus avastamist jätkub kõigile.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):

 • LAVi reisimiseks vajavad Eesti kodanikud viisat, mis tuleb taotleda enne reisi Lõuna-Aafrika Vabariigi Stockholmi saatkonnast.
 • Pass peab kehtima vähemalt kuus kuud pärast reisi lõppu. Passis peab olema vähemalt kaks tühja lehte.
 • Kõigil reisijatel peab olema meditsiinikattega reisikindlustus.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

Fotod: Kaisa Elbe, tehtud Albioni 2023. aasta reisil

1. päev

Tallinn – Istanbul 

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 16.35.

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 18.45-23.25, lennuaeg 3h 40min (Turkish Airlines) 

2. päev

Istanbul – Cape Town (Kaplinn)

Lend TK44 Istanbul-Cape Town 02.05-12.20, lennuaeg 11h 15min (Turkish Airlines)   

Saabume Kaplinna (ingl k Cape Town), mis on Lõuna-Aafrika Vabariigi (edaspidi "LAV") seaduslik pealinn. LAV on ainuke riik maailmas, millel on kolm pealinna, igal oma eesmärk. Kaplinna peetakse riigi seadusandlikuks pealinnaks, Bloemfonteini juriidiliseks pealinnaks ning Pretoriat täidesaatvaks pealinnaks. 

Kaplinn on erakordselt kaunis kultuuride, köökide ja maastike kokkusulamise paik, mille kõige krooniks on võimas Lauamäe (Table Mountain) rahvuspark. Linn kihab baaridest, maailmatasemel restoranidest, kultuurifestivalidest ja muuseumidest, asudes samaaegselt kõrvuti laiaulatuslike lahtede, botaanikaaedade, julgete paavianide ja isegi pingviinidega.

Transfeer hotelli. Pärastlõunal vaba aeg Kaplinna V&A Waterfront piirkonnas, kus asub ka meie majutuskoht.

Õhtusöök mereannirestoranis Sevruga (ei sisaldu hinnas. Edaspidi: ESH)

Majutus: Cape Town Commodore hotell 4*

3. päev

Kaplinn / Cape Point / Hülgesaar / Boulders rand

Pärast hommikusööki alustame päevase ekskursiooniga Cape'i poolsaarel (Cape Peninsula). Tegemist on Lõuna-Aafrika ühe maaliliseima marsruudiga, mis ulatub Kaplinna kesklinnast kuni linnast ligi 70 km kaugusel asuva Cape Pointini. Teeme paadikruiisi Hülgesaarel (Seal Island), et näha hülgeid. Naudime maalilist sõitu mööda Atlandi ookeani rannikut.

Teekond viib meid üle hingematva Chapmani mäe tipu Bouldersi randa, kus meil on võimalus vaadelda pingviine nende loomulikus elukeskkonnas.

Lõunasöök restoranis Berthaś (ESH).

Pärast lõunasööki sõidame Hea Lootuse neeme looduskaitsealale ja sealt edasi poolsaare tipus asuvasse Cape Pointi. Sõidame köisraudteega mäe tippu. Karmid kaljud, mis kõrguvad rohkem kui 200 meetri kõrgusel merest ja lõikavad sügavale ookeani, loovad suurepärase tausta pargi rikkalikule bioloogilisele mitmekesisusele. Piirkonna looduslik taimestik – fynbos – hõlmab väikseimat, kuid rikkalikumat maailma kuuest lilleriigist.

Õhtuks jõuame tagasi Kaplinna.

Õhtusöök restoranis Pigalle Cape Town (Sisaldub hinnas. Edaspidi: SH).

Jazzisõpradel on meeldiv võimalus külastada pärast õhtusööki suurepärast klubi The Blue Room (ESH).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Cape Town Commodore hotell 4*

4. päev

Kaplinn / Lauamägi

Hommikusöök hotellis. Seejärel on meil sõltuvalt ilmastikuoludest võimalus minna maailmakuulsa Lauamäe (ingl k Table Mountain) tippu. Alates 2011. aastast on Lauamägi üks seitsmest uuest maailmaimest. Lauamägi arvatakse olevat ligi 600 miljonit aastat vana ning mäe rikkalik bioloogiline mitmekesisus on muljetavaldav – 57-ruutkilomeetrine ala, mis koosneb Lauamäest ja Musta Laua mäest (Black Table), on koduks enam kui 1470 lilleliigile, millest paljud on endeemsed. Mäe tipust vaateid nautides on meil raske ette kujutada, et Lauamäe iseloomulik tasane tipp – kolme kilomeetri pikkune platoo – oli kunagi oru põhi. 

Lõunasöök restoranis La Perla (ESH).

LPärast lõunasööki teeme ekskursiooni, sõites mööda ajaloolisest malai kvartalist – tähelepanuväärne oma eripärase arhitektuuristiili poolest –, parlamendihoonetest, raekojast ja Kaplinna taastatud Hea Lootuse lossist.

Õhtusöök Aafrika toidu restoranis Gold (SH).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Cape Town Commodore hotell 4*

5. päev

Kaplinn / Hermanus

Täna sõidame Kaplinnast Hermanuse linna. 

Teeme peatuse Boti jõe lähistel, kus külastame Beaumont veiniistandust, et degusteerida kohalikku veini ja atmosfääri. Seejärel sõidame edasi mereäärsesse Hermanuse linna, mis on kuulus kalapüügiajaloo ja vaalavaatluse poolest. 

Lõunasöök vahemere köögiga restoranis Burgundy (ESH). Teeme lühikese linnaekskursiooni ja registreerime hotelli. 

Õhtusöök restoranis Char'd Grill & Wine Bar (SH).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hermanus Harbour House hotell 4*

6. päev

Hermanus / Knysna 

Pärast hommikusööki alustame sõiduga Knysnasse. Tee viib meid läbi Mossel Bay sadamalinna, kus teeme peatuse, et külastada kohalikku postkontorit ja Diazi muuseumi. 

Lõunasöök kohvikus Gannet (ESH).

Knysna (hääldatakse ny-znah) on väike, kuid meeleolukas linn, mille tänavad on ääristatud kohvikute, galeriide, väikeste poodide ja restoranidega. Knysna külgneb kauni laguuniga ning paistab silma tänu liivakivikaljudele, kaitsevad laguuni India ookeani lainete eest. Piirkond on ka koduks riigi suurimale põlismetsale. Varasemalt oli Knysna puhul tegu puidutööstuse keskusega, mis tarnis puitu raudteeliinidele, laevandusele ja majaehitusele. Knysna tänavatel jalutades hakkavad lisaks kunstigaleriidele ja kohvikutele endiselt silma mitu puidutöötlemisele ja traditsioonilisele käsitöömööblile spetsialiseerunud kauplust. 

Paljudes linna restoranides on võimalik nautida vaadet laguunile, ise samal ajal einestades värskete mereandidega (austrid on kohalik spetsialiteet!). Rahuliku miljöö ja kunstilise õhkkonna, suurepäraste ööbimis-, söögi- ja joogikohtade ning laia valiku tegevustega Knysnas jätkub tegevust kõigile.

Õhtusöök just sellises eelpool kirjeldatud restoranis 34 South (SH). 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Knysna Quays Protea by Marriot hotell 4*

7. päev

Knysna ekskursioon

Täna hommikul teeme ekskursiooni Knysnas.

Pärast ekskursiooni linnas vaba aeg. Lõunasöök omal käel.

Enne õhtusööki teeme kruiisi Knysna laguunil.

Õhtusöök restoranis Dry Dock (ESH).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Knysna Quays Protea by Marriot hotell 4*

8. päev

Knysna 

Täna läheme Featherbed looduskaitsealale. Featherbed on eraomandis olev registreeritud looduskaitseala, mis kuulub Lõuna-Aafrika Vabariigi kultuuripärandi nimistusse. Põline ala asub Knysna Headsi läänekaljudel ning sinna pääseb vaid praamiga. Loodusliku ilu kaitsmiseks on juurdepääs kaitsealale piiratud ja külastused on lubatud ainult spetsialistidest giidide juhtimisel. Looduskaitsealal on võimalik sõita laguunil, nautida loodusradasid ja matkamist. Featherbed on koduks ka mitmetele erilistele ja haruldastele looma-, linnu- ja taimeliikidele.

Buffee lõunasöök looduskaitsealal (SH).

Pärastlõunal vaba aeg, võimalus külastada näiteks Noetzie eraranda või teha ring golfi ühel LAV´i kauneimal väljakul Simola Golf Club, täielik maiuspala! (ESH) 

Õhtusöök omal käel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Knysna Quays Protea by Marriot hotell 4*

9. päev

Knysna  / Franschhoek

Pärast hommikusööki sõidame Knysnast Franschhoeki. Peatume Barrydale'is kiireks jalutuskäiguks, jätkame teekonda Montagusse ja sealt edasi Franschhoeki.

Siin, Lõuna-Aafrika Vabariigi kuulsas veinipiirkonnas veedetavate päevade jooksul on meil kavas külastada mitmeid väga erilisi veinimõisasid, degusteerida võrratuid veine ja saada imeliste maitseelamuste osaliseks.

Lõunasöök omal käel.

Õhtusöök hotelli restoranis Sauvage (SH). 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Le Franschhoek Hotel and Spa

10. päev

Franschhoek

Hommikusöök hotellis. Seejärel teeme päevase ekskursiooni Franschhoekis.

Franschhoeki ajalugu on tihedalt seotud Prantsuse hugenottidega, kes asusid sellesse suurejoonelisse orgu elama üle 300 aasta tagasi, tuues endaga kaasa oma viinapuud. Franschhoeki peetakse LAVi gastronoomiapealinnaks – restoranid pakuvad tõelise gurmee-elamuse ning veinimeistrid valmistavad sensatsioonilisi veine – mitte ainult klassikalisi Chenin Blanci ja Pinotage’i, vaid ka intensiivset Syrah’t, kompleksset Pinot Noiri ja Sauvignoni. Kunstigaleriide, veiniistanduste ja stiilsete külalistemajadega on Franchhoek tõesti üks Cape'i armsamaid linnu.

Degusteerime veine Haute Cabrière'is. Sõit Haute Cabrière'i viib meid Franschhoeki servast välja ja mäeküljest üles, olles külastamist väärt juba ainuüksi imeliste vaadete pärast, mis päikseliselt veini degusteerimise terrassilt orule ulatuvad. Praegused omanikud Achim von Arnim ja tema poeg Takuan on missioonil toota kvaliteetset šampanjastandarditega vahuveine. Sel eesmärgil on nad istutanud viinamarjaistanduse liivakivipinnasele Chardonnay ja läänepoolsete nõlvade kivisele savipinnasele Pinot Noiri. Veinimõisa restoranist avaneb vaade katedraalilaadsele keldrile. Lõunasöök omal käel (ESH).

Jätkame päeva teise veinidegustatsiooniga Grande Provence'i veinimõisas. 

Õhtusöök restoranis La Petite Colombe, mis on kindlasti reisi gurmee naudingute tipphetk. Restoran valiti eelmisel aastal Trip Advisor´i poolt parimaks Fine Dining restoraniks kogu Aafrikas. (SH)

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Le Franschhoek Hotel and Spa

11. päev

Franschhoek / Stellenbosch

Täna külastame Stellenboschi veinimõisasid. 

Elust sumisev Stellenboschi linn on Cape'i veinimaade südameks. Siin on veinisõprade paradiis, mis on ideaalne koht mõnepäevaseks tõsiseks viinamarjaistanduste külastamiseks. Stellenboschi ümbruses on viinamarju kasvatatud enam kui 350 aastat. Stellenbosch on aastaid domineerinud veiniauhindade jagamisel, eriti Lõuna-Aafrikale omase Pinotage'i puhul, mis on Pinot Noiri ja Cinsaut viinamarjade hübriid, aretatud kohalikus ülikoolis 1925. aastal.

Täna degusteerime veine Thelema, Neethlingshof ja Jordan veinimõisades. Lõunasöök ühes veinimajadest (ESH).

Suurejoonelises Simonsbergi mäeahelikus asuva Thelema viinamarjaistandus ostis 1983. aastal Gyles Webb oma naise pere abiga ning sellest ajast on Thelema perekonna pärand. Mõisahoone restaureeriti ja esimesed Thelema etiketi all olevad veinid ilmusid 1988. aastal. 1990ndate keskpaigaks müüdi Thelema veinid läbi kuu aja jooksul pärast ilmumist, tehes sellest ühe nõutuima veinimõisa Lõuna-Aafrikas. 

Thelema viinamarjaistandus asub Simonsbergi mäe kaguküljel. Kõrge kõrgus (530m merepinnast) ja rikkalik punane pinnas on ideaalsed esmaklassiliste veiniviinamarjade tootmiseks. Thelema on tuntud maailma liidrina Cabernet Sauvignoni tootjate seas, tõstatades Stellenboschi Cabernet veinid kindlalt ülemaailmsele veinikaardile. 1983. aastast, mil Gyles Webb oma naise pere abiga istanduse ostis, on tegu perekonna pärandiga. 

Neethlingshof veinimõis asutati enam kui 300 aastat tagasi ning asub kohas, kus on ideaalsed looduslikud tingimused (pinnas, nõlvad, kõrgused ja kliima) erinevate suurepäraste veinide tootmiseks. Kõik Neethlingshofi veinide viinamarjad on kasvatatud mõisas ning kogu vein valmistatakse, laagerdatakse ja villitakse mõisa keldrites, järgides rangeid vegan(loomsete toodete vabasid) juhiseid kogu põlluharimise ja veinivalmistamise käigus.

Jordani mäenõlval asuvatest viinamarjaistandustest avaneb suurepärane panoraamvaade Lauamäele, False lahele ja Stellenboschile. Istanduse ajalugu ulatab enam kui 300 aasta taha ning praegused omanikud Gary ja Katy Jordan on mõisas maailmatasemel veine valmistanud 1993. aastast. Gary vanemad Ted ja Sheelagh ostsid praeguse 164 hektari suuruse Stellenboschi kinnistu 1982. aastal ja alustasid ulatuslikku ümberistutusprogrammi, mis on spetsialiseerunud erinevatele muldadele ja nõlvadele sobivatele klassikalistele viinamarjasortidele.

Õhtusöök legendaarses Fine Dining restoranis Reubens (SH).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Le Franschhoek Hotel and Spa

12. päev

Franschhoek / Kaplinn – Istanbul

Vaba hommikupoolik. Seejärel sõidame tagasi Kaplinna ja alustame teekonda Eestisse. 

TK45 Cape Town-Istanbul 16.40-05.00+1, lennuaeg 11h 20min (Turkish Airlines)

Toidukorrad: hommikusöök

13. päev

Istanbul – Tallinn

TK1421 Istanbul-Tallinn 08.55-11.30, lennuaeg 3h 35min (Turkish Airlines) Reisi hind: 5485 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik lennud ja lennujaamamaksud
 • majutus vastavalt programmile
 • programmis märgitud toitlustus
 • transport vastavalt programmile
 • programmis märgitud vaatamisväärsuste sissepääsutasud
 • kohaliku giidi teenused
 • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • viisatasud
 • reisikindlustus
 • majutus üheses hotellitoas 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis