Liibanon
Midagi väga erilist!
15. märts – 23. märts 2026
Grupis 14 reisijat
Reisijuht:
Hille Hanso
Liibanon puudutab hinge ja pakub kosutust nii kehale kui vaimule. Liibanoni külastamine on rännak selle tõelises tähenduses. Alustuseks on see käik erinevate kultuuride, rahvaste ja uskude labürinti, mille vahelised seinad ja sidemed võivadad olla nii nähtavad kui ka nähtamatud. Reisi Beirutisse ja ümberkaudsetesse piirkondadesse muudab veelgi intensiivsemaks tõsiasi, et kõik on kokku surutud nii umbes Lõuna-Eesti suurusele territooriumile. Samamoodi annab Liibanon võimaluse ka ajarännakuks, sest teed linnades ja külades võivad alata Rooma aja hiilgusega, põigata läbi ristisõdijate kindlustest ja lõppeda kaasaegse Araabia arhitektuuriga. Eelneva valguses võib julgelt väita, et ühine rännak Vahemere idakaldale saab puudutama nii meie hinge, aga pakub kosutust ka kehale ja vaimule.
Reisijuht Hille Hanso on Liibanoniga seotud olnud aastaid - ajakirjaniku, ränduri, põgenike abiprojektide kajastaja ning koordinaatorina. Seeläbi on tal on seal palju sõpru-tuttavaid. Hille kirjutab: "Liibanon on Vahemere juveel, pisike ja kirju Lähis-Ida mudel. Siin eksisteerivad traditsioonid ja modernsus, kristluse ja islami usulahud käsikäes - kokku 18 usulahku. Euroopa ja Lähis-Ida iidsetest kultuuridest läbi põimunud ajalugu on uskumatult kirev ning pealinn Beirut on intensiivne, pöörase liiklusega melu, mis rõkkab muusikast, rõõmustab silma vinge tänavakunsti ning ilusate inimestega ja kus restoranid-baarid kihavad ööelust ja igav pole iialgi. Kirikud, mošeed, põllumajanduslik Beqaa, ajalugu, modernne kunst, edevus ja magus vesipiiibu hõng peale hõrku söömaaega - kuigi Liibanon on pisike ja ajaloos ohtratest konfliktidest räsitud riik, jätkub seal naudinguid, vaatamist, uurimist ja kogemist pikaks. Olen selle mikroriigi risti-rästi läbi rännanud ja tunnen inimesi alates parlamendiliikmetest Süüria põgenikeni välja. Selle reisi jooksul viin meie grupi kõiki viite Liibanoni UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvasse paika. Põikame koos igasse Liibanoni ossa ja ma näitan, miks selle tillukese riigi armastusväärsest kirevusest iialgi küll ei saa ja reismuljeid tuleb kuhjaga rohkem, kui meie programm kirjeldada võimaldab!"
Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):
- Eesti kodanikud vajavad Liibanoni reisimiseks viisat. Passis ei tohi olla Iisraeli piiriületustempleid.
- Reisikindlustus on kohustuslik.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.
1. päev
Tallinn - Istanbul - Beirut
Kogunemine Lennart Meri lennujaamas kell 10.30
Sõit Liibanoni läbi Osmanite impeeriumi pealinna: Tallinn - Istanbul - Beirut
TK1424 Tallinn-Istanbul 12.25-15.45
TK826 Istanbul-Beirut 18.45-20.40
Beirutisse jõudes sõidame hotelli ja heidame reisikotid seljalt. Reisijuht juhatab teid lähedalasuvasse nurgatagusesse legendaarsesse falafelikohta või klaasikest Liibanoni veini maistma.
Majutus: Beirut Saifi Suites hotell 4*
2. päev
Beirut / Rahvusmuuseum / MIM muuseum
Liibanoni pealinn Beirut on Lähis-Ida linn, mida peab nägema ja kogema. Kui olete seal käinud, on Lähis-Ida uurimisele ja tundmisele hea alus pandud. Beirutist leiab kõike - erinevaid usundeid ja rahvaid, modernset ja ajaloolist, rikkust ja vaesust, kiirust ja aeglust - ühesõnaga, stabiilne ebastabiilsus! Kogu see kirju kaos on teinud Beirutist erilise, vastuolulise ja nauditava kunstiteose.
Beirut on eelajalooline asundus, mis saavutas hiilgeaja Rooma perioodil. Meie ringkäigu jooksul näeme uut ja vana, rooma sauna ja pühakodasid, osmaniaegset arhitektuuri, hilisemaid mošeesid-kirikuid ja souksi-turgu. Külastame kaht rahvusvaheliselt tunnustatud muuseumi - Beiruti Rahvusmuuseumi ja MIM Muuseumi muljetavaldava mineraalikollektsiooniga, kus saame ülevaate ka sellest, miks on pisike Liibanon üks märkimisväärselt suur mere-elukate kivististe leiukoht. Sel päeval saame laialdased taustateadmised sellele, mida ülejäänud reisil näeme.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Beirut Saifi Suites hotell 4*
3. päev
Sidon / Tyre / Hezbollah muuseum
Alustame tutvumist elamusterikke Vahemere-äärse Lõuna-Liibanoni uskumatult rikka ajaloo ja kultuuriga. Sidonist, ühes suurimas foiniiklaste asunduses on mõjutusi egiptlastelt, pärslastelt ja kreeklastelt, osmanitelt ja araablastelt ja seal on säilinud palju vaatamisväärset - näiteks ristisõdijate merekindlus, elav võlvidealune turg koos 17. sajandi Khan El Franj hani ehk kaupmeeste ja kaubahooviga. Seebimuuseumis õpime iidse seebivalmistamise kunste ja teel mekime häid tänavatoite. Tyre ehk Tüürose ajalugu ulatub tagasi kolmandasse aastatuhendesse e.m.a. ja kuulub UNESCO maailmapärandisse oma arheoloogilise pärandiga, mille hulgas on ka surnute linn - nekropolis.
Lisaks teeme täna üllatusliku põike tänapäeva Lähis-Ida ühte kuumimasse teemasse- mis roll on ühiskonnas Hezbollah’l? Mleeta vastupanuliikumise ehk rahvasuus Hezbollah muuseumis sukeldume regiooni keerulistesse ajaloolistesse ja poliitilistesse suhetesse - see pundar ajab põnevile ka iga poliitikasse leigelt suhtuva inimese.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Beirut Saifi Suites hotell 4*
4. päev
Deir El Qamar / Al Shouf Seedri- ja Looduskaitseala / veinimõis Chateau Kefraya
Kagu-Liibanoni avastamisel käime Shoufi piirkonna UNESCO maailmapärandisse kuuluvas Deir El Qamaris, mis on regiooni tõeline pärl. Merepinnast 800 meetri kõrgusel asuvas külas, mis on sünnikoht paljudele intellektuaalidele ja silmapaistvatele inimestele, on muuhulgas olnud iidne druuzide pealinn, ristisõdijate ja Osmanite-aegne kindlus, kirikute ja kloostriga, mošee ja sünagoogiga. Kolame käänulistel ajaloolistel tänavatel ja imetleme punasest kivist katustega kivimaju. Beiteddine, ekstravagantne osmanite palee mosaiikide, seedripuust puitnikerduste ja poliitiliste kogunemiste jaoks kujundatud saalidega.
Kes pole seedrit näinud, pole Liibanonis käinud! Al Shouf Seedri- ja Looduskaitsealal Barouki mägedes näeme Liibanoni lipu sümbolit: pühasid seedripuid, mida on paraku jäänud alles kurvastavalt vähe. Jalutame puude vahel ja hingame meeldivat mägedeõhku loodussõprade, ökoturismi nautijate ja matkajate lemmikpaigas. Ka Liibanoni kuulsatest veinimõisatest ei saa üle ega ümber. Sel õhtul tutvume veinimõisa Chateau Kefraya veinivalmistamise kunstiga ja ei jäta kasutamata võimalust ka veine maitsta. Muljeterohke päeva lõpus sõidame kristlastest enamusega Zahlesse, Beqaa oru pealinna.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Zahle Grand Kadri hotell 4*
5. päev
Bekaa org
Viljakas Beqaa orus on vaatamist ja kogemist nädalateks, aga meie pakume teile olulisimad palad, mida elus korra kindlasti peab kogema. Ksara veinimõis on maagiliste maa-aluste koobastega looduslik veinikelder. Veinitegemise kunsti arendasid jesuiidi vaimulikud alates 1857. aastast ning Château Ksara toodab tänapäevalgi umbes 3 miljonit pudelit veini aastas. Koobastes hoitakse väärtuslikke vanu pudeleid - neist osa näiteks pärit 1918. aastast. Araabiamaad ja vein käivad kokku enam kui paar tuhat aastat. Araabia luules on joogile pühendatud isegi omaette žanr khamariyat, mis on otseselt tuletatud araabiakeelsest sõnast khamr ehk vein. Eriline koht napsulembusel on omakorda olnud loomulikult just Liibanonil, mis jagab Vahemere äärset hetkes elamise kultuuri. Selle elukreedo võta hästi kokku keskaegne elupõletajast poeet Abu Nuwas: „heida kõrvale sind kammitsevad ahelad ja rumalate noomitused, ning hoopis naudi end!“
Maailmakuulsad arheoloogilised mälestised, tänapäeval peamiselt armeenlastest elanikkonnaga Umayyadi ajastu arhitektuurimälestis Anjar ja hiiglaslik rooma linn Baalbeck koos oma Jupiteri ning Veenuse templitega pikemat tutvustust ei vaja - need on UNESCO maailmapärandisse kuuluvad meeldejäävad kohad, mida tullakse uudistama üle maailma. Väejuht Popmpeiuse vallutused ärkavad kohalikke legende kuulates müüride ja iidsete teede vahel järk-järgult ellu, andes aimu Liibanoni ajaloo sügavast läbipõimumisest Euroopaga.
Veedame öö Baalbeckis, legendaarses Palmyra hotellis, kus on peatunud kuulsad idauurijad ning mille iga sein jutustab oma loo.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Baalbeck Palmyra hotell 3*
6. päev
Põhja-Liibanon / Mar Sarkise klooster / püha Qadisha org Kozhaya
Oleme teel Põhja-Liibanoni: liigume imelises seedrimetsas, kust pärit kuningas Saalomoni palee ning templi puit, ja käime 7. sajandist pärit Mar Sarkise kloostris. See on biograafiline muuseum, mis pühendatud Liibanoni kirjanikule, filosoofile ja kunstnikule Khalil Gibranile, kes oma tähteost, Prohvetit, kirjutas 40 aastat. 1935. aastal asutatud Gibrani Muuseumis on 440 originaali joonistustest ja maalidest ning seal asub samuti araablaste uhkuse enda hauapaik. (NB! Eesti keeles on Prohvet ilmunud Doris Kareva tõlkes - soovitame reisile lugemiseks kaasa võtta!). Pühas Qadisha orus Kozhayas tutvume maroniitide ordu ühe liikumise, baladiitide, elustiili ja filosoofiaga. Klooster on oluline kirjakunsti keskus - seal võeti kasutusele Lähis-Ida esimene trükipress.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Cedars Le Cedrus hotell 4*
7. päev
Tripoli / Batroun
Tripoli on linn, mille ajaloolised ja tänapäevani elavad turulabürindid kõlavad kaupmeeste hüüetest nagu muiste. 7. sajandist kindlus, mida on kasutanud araablastest sõdalased, ristisõdijad, mamelukid ja osmanid, on tänapäeval Liibanoni sunniitide kindlus. Sealsed kuulsad mošeed ning Tal (vanalinn) ja Mina (rannaäärne ajalooline piirkond) on omapärane segu ajaloost ja tänapäevast. Ei saa üle ega ümber tripoli köögist - näiteks ka’ak (kuum seesamiga sai otse ahjust) ning iseloomulik man’ouch või magustoit k'nefe. Kindluse ümbruses müüakse maitsvat oarooga ja hummusel põhinevat hummus bi tahine't ja fatteh't - rääkimata armastatud kala- ja lihasöökidest.
Batroun on foiniikia, rooma ja bütsantsi mõjutustega linn, kus saab ühteaegu nautida rannamõnusid, samas kerge vaevaga päeva teise osa veetmiseks soovi korral mägedesse minna. Keskaegne Mseilha kindlus on nagu muinasjutust - selle püstitas emiir Fakhreddine II, et kaista teed Tripolist Beirutisse. Vanas sadamas toimub iga-aastane kuulus Batrouni muusikafestival, linnas tehakse veini ning läbi tuleb käia Basbous' perele kuuluvast vabaõhu-skulptuurimuuseumist.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Byblos Sur Mer hotell 5*
8. päev
Jeita Grotto / Harissa / Byblos
Avastame Jeita Grottot, mis on nimetatud ka üheks maailma loodusimeks. Koobastesüsteeme on Liibanonis teisigi, kuid see hiiglaslik looduslik koobaste süsteem Beirutist põhja pool oli Liibanoni sõja ajal moonaladu, mis avati taas 1995. aastal. Maagiliste kivimismoodustistega umbes 9 kilomeetri pikkune koobastik koosneb ülemisest ja alumisest osast, kus saab liikuda vaid paadiga. Seejärel sõidame Harissasse and Byblosse. Harissas avaneb imeline panoraamvaade Jounieh väinale ja Liibanoni Vahemere rannale. 1908. aastal püstitati 600 meetri kõrgusele mäetippu hiiglaslik Neitsi Maarja kuju, mis Liibanoni kaitseb - temani jõuame üle linna adrenaliinilaksu andva köisraudtee-sõidu abil.
Byblos (kreeka keeles papüüros, samuti Piibel, papüürosest raamat) on üks maailma vanimatest linnadest, mille ajaloolist tähtust on raske alahinnata - sellepärast on ta lisatud ka UNESCO nimekirja. Podisevad kalapaadid sõidavad tänagi sadamast sisse-välja ja müüvad otse paadist restoranidele mereande. Süsinikutestid kinnitavad linna esimeseks asustusajaks umbes 7000 e.m.a. Oma hiilgeaja saavutas Byblos mererahva foiniiklaste ajal, kes võtsid kasutusele tähestiku. Selles rahuliku elurütmiga iidses sadamalinnas asuv pärslaste kindlus, obeliskiga tempel, amfiteater, kümned arheoloogilised mälestised ja varemed, vanad turud ja kaubatänavad - see on kirjedamatult mõnus atmosfäär. Sealses Memoire du Temps muuseumis aga jõuame ringiga tagasi Liibanoni kuulsate fossiilide juurde, mida originaalis imetleda saab.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Byblos Sur Mer hotell 5*
9. päev
Beirut - Istanbul - Tallinn
Aeg on naasta koju – alustame läbi Istanbuli sõitu Tallinnasse.
TK831 Beirut-Istanbul 09.15-11.15
TK1421 Istanbul-Tallinn 14.35-17.50
Võib kindel olla, et kuuldud hääled, kogetud maitsed ja värvide virrvarr mängivad meie meeltel veel järgmistelgi päevadel ja nädalatel, pannes meie keha ja vaimu tagasi igatsema Liibanoni kevade järele.
Reisi hind: 3988 €
Paketis sisaldub:
- kõik programmis märgitud lennud
- majutus programmis märgitud majutuskohtades
- transport vastavalt programmile
- programmis märgitud toitlustus
- eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
- eestikeelne reisijuht
Lisatasu eest:
- majutus üheses hotellitoas 456 €
- reisikindlustus
Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)