Kuuba
Kohalikud elamused


17. jaanuar – 30. jaanuar 2025
Grupis 9 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Kuuba

17. jaan – 30. jaan 2025  / 4588 €

Kuubasse minnes tekib tunne, et justkui kukume läbi aegruumi kõveruse eelmise aastasaja keskpaika. Kuuba on kui lilleõis, mis on kohati närtsinud ja pudeneb, ent samas paljastab kaunilt arenenud seemnekupra. Pisut lohaka fassaadi taga pakitseb sisemine ilu. Olge valmis selleks, et Kuubas tuleb loobuda endistest stereotüüpsetest tõekspidamistest ning lubada lasta end üllatada, võluda, segadusse ning hämmingusse ajada. Teist Kuuba sarnase ajalooga riiki maailmas pole - majanduslikult vaene ent tohutult rikka kultuuriga, piltilusad arhitektuurilised aarded on kaetud üsna nähtava tolmukihiga.

Endise Hispaania koloonia värvikat kultuurilist tausta on mõjutanud nii Prantsuse, Aafrika, Ameerika, Jamaika kui ka Taino põliskultuur. Kui Castro 1960ndatel aastatel vajutas majandusliku arengu stoppnuppu, säästis ta tahtmatult ka palju hävimisohus olevaid traditsioone. Kuuba säilimine on ime iseenesest. Kuuba kütkestab reisijaid oma kaunite randade, lahtede, mägede, rummi, muusika, tantsu ja lopsaka loodusega. Kuuba mõistmise ja säilimise võti on kindlasti ellujääjatest, improviseerijatest, unistajatest, küünikutest ja elutarkadest kuubalased ise. Kuuba ajab vahel marru, ent kindlasti liigutab pisarateni.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

 • Eesti kodanikud vajavad Kuubasse reisimiseks viisat või turismi eesmärgil taotletud turistikaarti. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riigist lahkumise kuupäevast.
 • Kuubasse saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei ole vaja esitada COVID-19 dokumenti ega testitõendit. 
 • Kõigil reisijatel peab olema reisikindlustus ning täita tuleb Kuuba ametlik tervisedeklaratsioon enne reisi algust (juhendi saadab Albion).

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn - Istanbul - Havanna

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 10.20.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.30-17.15, lennuaeg 3h 45min (Turkish Airlines)
Lend TK183 Istanbul-Havanna 02.05-07.20, lennuaeg 13h 5min (Turkish Airlines)

2. päev

Havanna 

Saabume hommikul Kuubale.

Vastuvõtt Havanna lennujaamas ja transfeer majutusse. Majutume casa particularis ehk kodumajutuses. Sedasi on võimalik näha kohalikku elu lähemalt ning tutvuda autentse Kuubaga. Igal toal on oma WC ja duširuum. Küll aga peab valmis olema selleks, et mugavusi pole nii palju kui hotellis. Voodid on väiksemad, dušisurve on nõrgem, puuduvad rahvusvahelised telekanalid ning wifi. Iga tuba võib olla isemoodi, kuid just selles võlu peitubki.

Kogu Ladina-Ameerikas ei ole suuremat koloniaalstiilis linna kui on seda Havanna. Tänu sellele on "Sammaste linn" nimetatud üheks moodsa aja seitsmeks maailmaimeks. Havanna vanalinn on kantud UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse. Konkistadoor Narvaez asutas San Cristobal de La Habana 1514. aastal Kuuba saare lõuna rannikul. Linn sai nime põlisrahva tainode pealiku tütre järgi. Linna ujutasid üle aga sääsed ja selle asukohta tuli mitmeid kordi nihutada. Alles 1519. aastal leidis linn oma praeguse asukoha. Linna areng sai suure hoo sisse tänu oma strateegilisele asukohale Mehhiko lahe suudmes, kui hispaanlased vallutasid Mehhiko ja Peruu. Röövitud varanduste all ägavad laevad lastiti just siin ümber enne itta suundumist. Kuuba pealinn kolis Santiagost Havannasse 1607. aastal ja Havannast päratu Hispaania koloniaalimpeeriumi esiuks. 19. sajand oli Havanna jaoks järjepideva arengu periood. Linnal olid õigused eksportida rummi, suhkrut, tubakat ja kohvi igale poole maailmasse. 20. sajandi alguses nautis linn dekadentliku hasartmängude pesa kuulsust enne kui 1959. aastal Fidel Castro revolutsiooniline valitsus kõik lukku pani. Säravatest hotellidest ja saalidest said linna voolanud vaeste kodud. Tänapäeval varjutab kunagise särava tähe taastamist pidev raha ja toorainete puudus. Havanna kesklinn jaotub kolmeks piirkonnaks: Habana Vieja, Centro Habana ja Vedado. Habana Vieja ehk vanalinnas on arvestuslikult vähemalt 900 ajaloolise tähtsusega hoonet, mille stiilid varieeruvad barokist juugendini. Centros on näha Kuuba tõelist palet, tänapäevaelu ning eklektilist arhitektuuri, kus segunevad Hispaania, Prantsusmaa ja Nõukogude Liidu ehituskunst. Vedado oli kurikuulus maffia piirkond täis hotelle, klubisid ja restorane. Malecóni promenaad on justkui vabaõhuteater, kuhu õhtu valguses koguneb linnarahvas jalutama, kurameerima ja päevateemasid arutama. 

Tutvume Havanna vanalinna väljakutega - Plaza de Armas, Palacio de los Capitanes Generales, El Templete, Castillo del la Real Fuerza, Plaza de la Catedral, Plaza San Francisco de Asis ning Plaza Vieja.

Vaba õhtupoolik.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Casa particular ehk kodumajutus kohalike perede juure

3. päev

Havanna 

Hommikul sõidame ringi klassikaliste ja üdini stiilsete ameerika autodega. Ringsõit algab Havanna lahe äärselt esplanaadilt Malecónilt. Jõuame suursuguse Nacional hotelli juurde. Siinses kaunis aias ja legendaarses La Fama baaris hõljub siiani maffiabosside aura. 

Seejärel tutvume sigarite valmistamisega. Vaba pärastlõuna.

Õhtul vaatame Havana Queens tantsuetendust Paladari Casa Migli erarestoranis. See etendus on saanud rahvusvahelist tunnustust ning on tänapäeval lahutamatu osa Kuuba tantsuelust. Kuraasikate tantsijate repertuaari kuulub nii klassikaline ballett, flamenco, moodne tants, rumba kui ka salsa. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Casa particular ehk kodumajutus kohalike perede juures

4. päev

Havanna / Viñales (200 km, 3h)

Hommikul suundume Marianaosse ja külastame Havana Queens tantsuagentuuri treeningut. Kuuba ühes moodsamas ja tuntumas tantsuagentuuris saame piiluda kardinate taha õppimaks tundma noorte tantsijate maailma. 

Seejärel sõidame Pinar del Rio suunas mööda "tubaka teed". Teeme peatuse tubakafarmeri juures. Sööme toeka lõunasöögi Alberto Vitamina maamajas, kus lahke pererahvas valmistab traditsioonilist toitu suure pühendumusega.

Viñalese väikelinn asub madalate mägedega ümbritsetud orus. Kogu piirkond on pühendunud põllumajandusele ja kalastusele. Peamiselt kasvatatakse tubakat. Tubakataimede rohelisi lehti korjatakse märtsis ja mais. Viljakas pinnases kasvanud lopsakatest lehtedest rullitakse Cohiba, Montecristo, Julia ja Romeo jt sigareid, mida sigarigurmaanid peavad maailma parimaiks. Kuuba sigarid on valmistatud peamiselt käsitööna ning moodustavad saareriigi ekspordist ligi 10%. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Viñales E Central hotell 3*

5. päev

Viñales / Las Terrazas (150 km, 3h) 

Täna matkame läbi maalilise maastiku, kus punane pinnas, lopsakas rohelus ja pentsikud karstiformatsioonid mogote'd moodustavad põnevaid kooslusi. Teel silmame campesinosi ehk põllumehi toimetamas oma igapäevaseid tegemisi. 

Sööme lõunat Cuajuani restoranis, mis on piirkonna parim. Pärast lõunasööki läbime Sierra Rosario – UNESCO biosfäärikaitseala – jalami kuni ökokogukonnani Las Terrazas. Teeme ringkäigu läbi linna, tutvudes kohaliku käsitööga, mille poolest linnake silma tärkab, ja avastades kunagise Prantsuse kohviistanduse varemeid.

Õhtusöök kohalikus paladaris "Fonda de Mercedes" – omanik Mercedes on aastaid pakkunud omatehtud värskeid kala- ja liharoogi oma maja terrassil hotelli La Moka all asuvas korrusmajas.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: La Moka hotell 3*

6. päev

Las Terrazas / Sigade laht / Cienfuegos (480 km, 8h)

Täna ootab meid ees pikk sõit Las Terrazasest Cinefuegosesse. Teeme kohvipausi Fiesta Campesinas. Tee viib mööda legendaarse Sigade lahe äärt. Caleta Buenas on võimalus nautida suplust kauni selge veega lahes. 

Sigade laht ehk Bahia de Conchino's on ajalooliselt tuntud CIA 1961. aasta dessandi poolest, mille eesmärk oli kukutada Castro režiim. Teatavasti rünnak ebaõnnestus. Sigade Laht on täna üks Kuuba väheseid massturismist puutumata randu. 

Pärastlõunal jõuame Cienfuegosse, kus teeme linnaekskursiooni. Cienfuegost kutsutakse La Perla del Sur (Lõuna pärl). Cienfuegos on piirkonna suurim sadamalinn ja suhkrurootööstuse keskus. Kunagise põlisrahva tainode asulasse seadsid end 1819. aastal sisse Prantsuse immigrandid, kelle mõjutusi on tänaseni näha linna koloniaalarhitektuuris. Linna uhkeima arhitektuuriga majaks on Palacio de Valle ja Terry teater (ehitatud 1887. aastal), mis on senini heas vormis. Linna elanikud armastavad koguneda linna peaväljaku Parque Martí varjualustesse. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Cienfuegos Melia San Carlos hotell 4*

7. päev

Cienfuegos / Santa Clara / Sagua la Grande / Isabela de Sagua / Cayo Santa Maria (320 km, 5h)

Täna sõidame esmalt Santa Clarasse, et külastada Kuuba rahvuskanglase Che Guevara monumenti ja Revolutsiooni väljakut.

Seejärel sõidame põhjaranniku poole Sagua La Grande linna, mis on siiani turismist puutumata. Tegemist on kuulsa Kuuba maalikunstniku Wilfredo Lami sünnikohaga ja paigaga, kuhu enamus turiste ilma kohaliku siseinfota ei satu. Silma hakkab XIX sajandi neoklassitsistlikus stiilis arhitektuur, nagu endine "Hispaania kasiino" ja "Kanada Pank", olles tunnistajaks endiselt möödunud aegade võlule ja glamuurile. Sööme lõunat lähedal asuva rannikulinna Isabela de Sagua vaiadele ehitatud maalähedases restoranis, kust avaneb vaade avamerele ja uppunud laevavrakile. Hilisel pärastlõunal jätkame teekonda mööda 47 km pikkust tammi Cayo Santa María loodusliku ranna- ja saareparadiisi poole.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Paradisus Los Cayos AI (kõik hinnas) hotell 4*

8. päev

Cayo Santa Maria / puhkus mere ääres

Vaba päev Cayo Santa Maria rannamõnude nautimiseks. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Paradisus Los Cayos AI (kõik hinnas) hotell 4*

9. päev

Cayo Santa Maria / puhkus mere ääres

Vaba päev Cayo Santa Maria rannamõnude nautimiseks. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Paradisus Los Cayos AI (kõik hinnas) hotell 4*

10. päev

Cayo Santa Maria / Remedios / Sancti Spiritus / Trinidad (215 km, 4h)

Pärast hommikusööki sõidame koloniaalaegsesse Remediosesse, mis on kuulus oma iga-aastase ilutulestikufestivali "Parrandas" poolest. Jalutame mööda Remediose idüllilist peaväljakut ja külastame romantilise Yayabo sillaga Sancti Spirituse linna. Jalutame läbi jalakäijate tsooni ja sealt edasi suhkruveskite orgu, kus asub endise suhkruparuni Iznaga suhkrufarm. Külastame Iznaga suhkruparunite villat ning "Orjatorni". Julgetel ronijatel avaneb torni tipust suurejooneline vaade orule, kus kunagi karmid silmad jälgisid suhkruroo põldudel rassivaid orje.

Hilisel pärastlõunal saabume Trinidadi – UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvasse linna, mis on tuntud oma ainulaadse koloniaalarhitektuuri poolest. Õhtusöök muuseumi paladaris ‘1514’, mille ainulaadsete dekoratsioonide hulka kuuluvad kristallklaasid ja hinnalised portselankaunistused. Seejärel kõnnime mööda kohalikke tänavaid, mida ilmestab kirev muusikaline ööelu koos elava muusika ja tantsuga. Saame osa kohalike seas populaarsest salsatantsust, mis toimub nt Casa de la Músicas peaväljaku trepi juures või populaarses Casa de la Trovas.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Casa particular ehk kodumajutus kohalike perede juures

11. päev

Trinidad

Alustame päeva jalgsimatkaga mööda munakivisillutisega tänavaid ja idüllilisi väljakuid, mida ümbritsevad endiste suhkruparunite häärberid. Külastame üht arvukatest muuseumidest – nt Linnamuuseum Palacio Canteros või romantiline muuseum Palacio Brunet'is. Teel peatume maalähedases baaris "La Canchánchara", et nautida kohalikku meest valmistatud likööri. Pärastlõuna vaba aeg, mille võib sisustada näiteks ekskursiooniga Kariibi mere randa Playa Ancón. 

Trinidadi külastajad ei tea enamasti kuhu esmalt pilku pöörata, kas põhja, kus lillakates toonides helgivad Escambray mäed või lõunasse, kus sinab Kariibi meri. Suhkrupealinn Trinidad asub võrratus kohas. Ligi 500 aastat tagasi asutatud Trinidad on tänaseni uinunud, ent siin on lihtsalt mõnus uidata mööda munakivi tänavaid, mis on ääristatud pastelse värvikihi saanud majadega ning teha peatusi linnaväljakutel. Õhtud veedetakse siin väikestes lokaalides unustuseni tantsides. Trinidadi vanalinn on üks paremini säilinud koloniaallinnu Ameerikates. Üsna homogeenne arhitektuur on enamasti pärit 19. sajandi algusest, mil Trinidadi suhkrutööstus õitses. Enamik Trinidadi maju on suured ja ühekordsed. Tavapäraselt toetuvad maja puidust taladele terrakota katusekivid, suurte ning klaasideta akende eest on puidust võred ja hiiglaslikud eesuksed avanevad otse peasaali. Majad on kaunistatud freskode, verandade, rõdude ja puidust balustraadidega. Fotohuviliste jaoks on Trinidad tõeline maiuspala.

Õhtusöök paladaris "La Cubita" – eelroad, salatid, hästi marineeritud grillvardad ja meeldiv teenindus. Seda kohta haldab Trinidadi kohalik perekond, kes on tuntud kui keraamikaperekond.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Casa particular ehk kodumajutus kohalike perede juures

12. päev

Trinidad / Topes de Collantes / Havanna (445 km, 7h)

Tänane marsruut on imelise panoraamse merevaatega ja viib meid mööda maalilist ja käänulist teed, mida ääristavad kohviistandused, üles Sierra Escambray mägedesse Topes de Collantes looduskaitsealale. Topes de Collantes on tuntud oma tervisliku mikrokliima poolest. Jätkame teekonda läbi mägede. Teele jäävad suured tsitruseistandused. 

Viimane õhtu Havannas.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Grand Aston La Habana hotell 4*

13. päev

Havanna - Istanbul

Varahommikul suundume lennujaama.

Lend TK183 Havanna-Istanbul 08.45-09.15, lennuaeg 16h 30min, tehniline vahemaandumine Caracases (Venezuela) 1h 35min (Turkish Airlines)

14. päev 

Istanbul - Tallinn

Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 15.10-18.05, lennuaeg 3h 55min (Turkish Airlines)Reisi hind: 4588 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid
 • majutus programmis märgitud (või sama standardiga) hotellis, kahesed toad
 • kõik hommikusöögid
 • programmis märgitud hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid
 • transport vastavalt programmile
 • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • Albion Reiside reisijuht

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 250€
 • reisikindlustus (kohustuslik)
 • Kuuba turistikaart (viisa asemel) 31 eurot

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Meie Kuuba reisi ajal on võimalus heita pilk Kuuba inimeste igapäeva tegemistele. Reisijad peaksid olema teadlikud sellest, et Kuuba infrastruktuur on paiguti vähem arenenud ja seoses sellega võib programmis tekkida väiksemaid muutusi. Havanna hotellid on üldjuhul elegantsed, ent maapiirkondades on hotellid 'rõõmsalt maalähedasemad'. Mõned päevad on pikad ja päeva jooksul sõidame bussi või veoautoga mööda künklikke teid.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis