Kreeka
Peloponnesose poolsaar – antiikkultuur, gurmee ja oliivide korjamine


23. september – 3. oktoober 2024
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Thea Karin

Kreeka

23. sept – 3. okt 2024  / 3320 €

Kreeka on tuntud saartega nagu Rhodos, Kreeta, Mykonos, Santorini – valged fassaadid, sinised katused. Jõudes „kolmesõrmelisele“ Peloponnesose poolsaarele avastame teistsuguse Kreeka – metsiku looduse, mille kauges tipus Balkani poolsaare lõunapoolseim mägi Taygetos. Täna on raske ette kujutada, kui erutatud olid kuulsad arheoloogid Schliemann ja Dörpfeld, kui nad tõid maailma silme ette ühe tähtsaima inimajaloo avastuse – Epidauruse ja Argolida regioonis asuva ühe olulisema tsivilisatsiooni jälje Mükeene. Siin on Sparta ja olümpiamängude algus, veelgi uhkemana ja vähem tuntumana aga Ancient Messini ja Peloponnesose võimsaim kindlus Akrokorinth. Kogu suurejoonelise antiikaja kõrval leiab piraatluse jälgi ja veel lõuna poole minnes jõuab metsikusse regiooni – sisemisele ja välimisele Mani'le, mis kunagi oli kohalike klannide mõju all ja millest on säilinud muljetavaldavad elamukompleksid kiriku ja kaitsetornidega. See on paik, mis suutis aastakümneid kinni hoida maailmarändurit ja 20. sajandi mõjukaimat reisikirjanikku Patric Leigh Fermorit.

Alustame reisi ajalooliselt kronoloogilises järjestuses. Külastame kõigepealt Kreeka esimest pealinna Nafpliot (1829 kuni 1834) ja Mani regiooni pealinna Kalamatat, mis võitles end osmanite võimu alt välja esimesena ja kus rahvuspüha peetakse ka täna kaks päeva varem kogu Kreekast. Külastame perekond Stamoulise ja Anna Mageirio oliivisalusid ja õpime maitsma ja eristama oliiviõlisorte. Saame teada, miks parim oliiviõli peab maitsma üheaegselt teravalt ja mõrult. Külastame oliiviveskit ja vaatame, kuidas pressitud oliiviõli helerohelisena ja aromaatsena veskist voolab. NB! Sügisese reisielamuse teeb eriliseks võimalus ise oliivide korjamisel käed külge panna.

Lisaks täiustavad reisi maitseelamused valitud restoranides ja mõnusa õhkkonnaga tavernides. Jalutame ka Kreeka pealinna Ateena Plakas ehk vanalinnas ja avastame ühte 2023. aasta Euroopa Kultuuripealinnadest – Elefsinast. Külastame Kreeka kuulsaima juveliiri Ilias Llalaounise fantaasiarohket ehtemuuseumi otse Akropolise külje all, mis on üks maailma kolmest juveelitöö muuseumist ja Kreeka ainuke muuseum, mis on pühendatud moodsale ehtedisainile.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 23.04.2023):

  • Kreekasse sisenemisel ei kehti enam reisipiirangud ning ei nõuta EL COVID digitõendi (vaktsineerimis-, läbipõdemis- või testimistõend) olemasolu.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Riia – Ateena

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 07.10 hommikul.

Lend BT312 Tallinn–Riia 09.10-10.00              
Lend BT611 Riia–Ateena 11.15-14.25  

Jõuame Ateenasse ja alustame sõitu Nafplio linna poole. Nafplio on Kreeka esimene pealinn, mida peetakse kogu Kreeka üheks ilusamaks ja romantilisemaks. Näeme teel muljetavaldavat Kórinthose kanalit Kórinthose maakitsusel. Kanal ühendab Kórinthose lahte Joonia meres Saroni lahega Egeuse meres ja eraldab Peloponnesose poolsaart Kreeka mandriosast, mistõttu on Peloponnesos faktiliselt saar. 6343 meetrit pikk kanal kaevati läbi kõige kitsamas kohas 84 meetri sügavusse. Eesmärgiks oli laevaliiklust lühendada 400 kilomeetri võrra ja vältida sõitu ümber Peloponnesose poolsaare. Korinth ise oli Ateena ja Sparta kõrval suuruselt kolmas kreeka linn. 

Teeme peatuse Kefalari Argoses, kus on tõeline kreekalik õhkkond. Vaatame Jumalaemale pühendatud Panagia Kefalariotissa kirikut, mis on ehitatud koopasse, kust voolavad väja allikad. Koopa sissepääsu juurde on rajatud uus tempel Zoodochos Pege ehk eluandev allikas. Kahe kilomeetri kaugusel Kefalarst asub mäe otsas Hellenikoni püramiid, mille vanuseks on Ateena Akadeemia määranud 4000 aastat. Täpne vanus jääb aga siiani müsteeriumiks. 

Varaseks õhtutunniks jõuame Nafpliosse, mida peetakse üheks ilusamaks ja romatilisemaks linnaks Kreekas. Ajal, kui Ateena oli veel küla 3000 elanikuga, oli Nafpliost saanud esimene Kreeka pealinn peale Kreeka Vabadussõda ja vabanemist osmani valitsuse alt.

Majutus: Amalia Hotel Nafplio 4*

2. päev

Nafplio

Teeme poolepäevase jalutuskäigu Nafplios. Moodsa Kreeka algusaegade ajalugu tulevad siia uurima ka kohalikud ja koolinoored. Tänaseni on säilinud kaunid kivihooned neoklassitsistlike balkonitega, millel traditsiooniliselt hulgaliselt lilli. Nafplio kitsad kivised tänavad on täis mõnusaid tavernasid, kus pakutakse imelist vahemere kööki värsketest juur- ja puuviljadest. Õhtutundidel kõlab sageli tänavatel muusika muusikutelt, kes seda teevad lihtsalt elurõõmust. Linna kohal asub Palamidi kindlus, kuhu viivad 1000 astet ja kust avaneb vaade üle mere ja linnakese. Mereäärne promenaad vaatega Bourtzi saarekesele – see Veneetsia kindlus on täna üks linna pildistatumaid vaateid.

Nafpliot iseloomustavad elegantsed hooned, ohtralt treppe ja tavernasid, restoranid parimate ja värskeimate Kreeka vahemere hõrgutistega nagu Kopanakia või Dakos või ka pistaatsiajäätis kohalikest pähklitest. Kaljuäärne promenaad viib meid mööda mereäärt linnalähedasele rannale, kust edasi viib teerada täis imelisi taimi, rohelisi kappareid, granaatõunu.. Ja kaljuseintega ääristatud rada viib teisele üksildasele rannale. 

Pärastlõunal läheme legendaarsesse Agamemnoni linna. Sõidame UNESCO maailmapärandilisti kuuluvast Tyrunsist edasi Mükeenesse, mis oli eelklassitsistlikul ajal üks Kreeka tähtsamatest linnadest. Tegemist oli pronkisajal kuningapalee, kindluse ja Argolise regiooni pealinnaga. Külastame paleedekompleksi, millesse siseneme maailmakuulsa lõvivärava kaudu, mis on Euroopa vanim monumentaalplastika näide, pärinedes 13. sajandist eKr. Külastame Agamemnoni kuulsat hauakambrit, mida tuntakse ka Atreuse aaretekambri nime all. Hiigelkaared, kaev ja linnamüür teevad Mükeenest antiikaja suurima arhitektuurikompleksi. Tema järgi sai nime kogu mükeene kultuur. Siin, põhjapool Argosest kontrolliti maateed lõuna Peloponnesose ja Korinthose maakitsuse vahel. Täna avaneb sealt ka suurepärane vaade ümbritsevale maastikule.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Amalia Hotel Nafplio 4*

3. päev

Nafplio / Kalamata 

Alustame sõitu Messini pealinna Kalamata poole, mis on kuulus ka Kalamata oliivide tõttu. Teeme peatuse 29 kilomeetrit kaugusel Tripolist põhjapool kloostris Panagia Kandila juures. See on mägiklooster – nunnaklooster, kus räägitakse lugu 1821. aasta revolutsioonist ja kaheseinalisest tünnist, milles ees oli vein ja taga püssirohi.  

Jõuame Kalamatasse, mis on oma vanalinnas suutnud säilitada vana, esindusliku linna hõngu, mida iseloomustavad kaunid klassitsistlikud hooned ja mille vanalinn on rajatud antiikse Pharai linna varemetele. Kalamata on vaieldamatult üks Euroopa rannikulinnade iludustest, mida antiikajal mainis juba Homeros. Siin algas 23. märtsil 1821 kreeklaste vastuhakk türklaste vastu ja Kalamatast sai esimene linn, mis sai vabaks. Seetõttu tähistatakse Kalamatas Kreeka rahvuspüha kaks päeva varem kui tähistab seda kogu Kreeka. Vanalinnas vaatame Piiskopikirikut, mis on pühendatud Kalamata patroonilie Panagia Ypapanatile, nunnakloostris Kalogräon on siiditöökoda. Külastame vanalinna peaväljakul Agioi Apostoloi bütsantiini kirikut, kus kuulutati välja Kreeka Vabadussõda.

Jalutuskäik Kalamata vanalinnas üle Aristomenousi hubase peatänava Leofornos Navarinou rannikuäärsele promenaadile, mis on linna üks ilusamatest ja kust avaneb vaade sadamale ja merele. Selle palmidega ääristatud promenaadil leiab hulgaliselt baare ja tavernasid, kus pakutakse kalaroogi ja kreeka hõrgutisi ning kõige elavamat ööelu. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kalamata Galaxy hotell 3*

4. päev

Kalamata / Metsik mani

Sõidame Kalamatast ühe "Peloponnesose sõrme" poole metsikule manile. Teeme peatuse Kardamylis, mida Homeros mainis juba Iliase eeposes, nimetades seda üheks seitsmest linnast, mille Agamemnon pakkus Achilleusele tingimusena Trooja sõja ajal võitlusega uuesti liitumiseks. Kohalikud räägivad aga legendist, et sinna on maetud kaksikud Castor ja Pollux. Merineitsid olevat ujunud kallastele, et imetleda Achilleuse poegade ilu. Teeme lõunapausi ja jalutame vanasse Kardamylisse, kus on säilinud Nikliani klanni kivised hoonetekompleksid. Teeme peatuse kaunis väikelinnas Stoupas.

Sõidame üle Aeropolise metsikusse Manisse ja külastame paatidel Kreeka ühte kõige imelisemat koobast Diros, mis on nagu sisenemine 31 000 aasta tagusesse muinasjuttu. Vlychada on kompleksi peakoobas ja samas suurim. Esimest korda said külastajad koopasse siseneda aastal 1967.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kalamata Galaxy hotell 3*

5. päev

Kalamata / Gialova / Kyparissia

Peale hommikusööki jalutuskäik läbi vanalinna tänavate Kalamata värvikale turule, kus leiab hommikutundidel rikkaliku juur- ja puuvilja kõrval ka kohalikke meresaaduseid. Proovime kohalikku küpsetist Lalanghiat, mis kuulub kõikide pidupäevade juurde, olles populaarne ka igapäevaselt. Teeme turul veinidegustatsiooni. Meile tutvustatakse kohalikku roditise viinamarjasorti, proovime ka teisi Messinia veine ja kuuleme nende kohta. Sinna juurde sobivad kalamata oliivid.

Sõidame Romanose külla, kus kohtume Christos Stamoulise perega. Tutvume kohaliku elu-oluga, viinamarjakasvatusega, räägime loomadest, veinist ja oliividest. Seejärel sõidame endisesse kalurikülla Giavolasse. Külastame Voitikilia randa, mis on Kreeka kuulsaim ja kutsutakse härjakõhu rannaks oma kaarja rannajoone tõttu. Üle luidete saame ronida kuningas Nestori koopani ja veidi edasi kindluse varemetesse, kust avaneb suurepärane vaade laguunile ja rannajoonele.

Jätkame regiooniga tutvumist sõiduga Petrochorisse, kus Dimitras Kopolous on avanud mäe otsas kauni vaatega taverni. Jätkame reisi üle Pylose linnakese, kunagise kuningas Nestori linna, kus toimus oluline Vabadusvõitluse lahing. Õhtuks jõuame Kyparissiasse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kyparissia Apollo Art Resort hotell 4*

6. päev

Kyparissia / oliivide korjamine / Kreeka köök 

Tänane päev on kreeka köögi ja looduse nautmiseks. Apollo hotell, kus ööbime, on ühinenud Kreeka regionaalse toidu projektiga ja nii saab juba hommikusöögil tutvuda kohalike toodete ja roogade paremikuga. Seejärel tutvume rannaga, kus on kristallselge vesi ja suured kaljud. Jalutuskäik randa läheb mööda oliivisaludest ja õitsevatest aedadest. 

Seejärel läheme oliivisaludesse – saame teada, kuidas kogutakse oliive ja osaleme ka ise nende korjamises. Tutvume kreeka oliiviõli valmistamisega ja saame õlisid degusteerida. Pärastlõunal alustame kokanduskursusega Apollo hotelli uuel katuseterrassil. Valmistame vahemere traditsioonilisi roogasid ja proovime sinna juurde sobivat kohalikku veini.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kyparissia Apollo Art Resort hotell 4*                                                                          

7. päev

Kyparissia / Vana Messini 

Teeba kindrali Epaminondase poolt asutatud Vana Messini rajati püha mäe Ithomi jalamil peale võitu Spartlaste üle 371. aastal eKr. See uusim väljakaevamisobjekt toob ikka veel päevavalgusele kunagisi elumaju, templeid, restaureeritud on teater ja staadion. Selle kõrval asub väike küla Mavromati, mille müürid kuuluvad militaararhitektuuri muljetavaldavamate hulka. Tagasiteel läheme külla vana veski omaniku Nassose juurde, kellel on imeline aed ja kes valmistab ise võrratuid küpsetisi kui ka kohalikku jooki Tsipurod.

Õhtul saame nautida randa või hotelli basseini.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kyparissia Apollo Art Resort hotell 4*

8. päev

Kyparissia / Ateena

Pärast hommikusööki alustame sõitu Ateenasse. Teel teeme peatuse Tripolis, mida kutsutakse Peloponnesose pealinnaks ja kus öeldakse olevat poolsaare tuiksoon. Ateenas läheme vaatama vahtkonna vahetust parlamendihoone ees Syntagma väljakul. Parlamendihoone ehitas Kreeka esimene kuningas Otto. Selle ümber asub Põhiseaduse väljak, mis on täna moodsa Ateena südameks.

Kõnnime Plaka kõveratel mõnusatel tänavatel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ateena Titania Hotel 4*

9. päev

Ateena

Külastame ühiselt Kreeka ühe tähtsama juveliiri Ilias Llalounise muuseumi, kes elustas kreeka vana ehtetehnika ja ühendas sellega moodsa tehnoloogia, valides oma materjaliks kulla. Tema tööde inspiratsiooniks on loodus, teadus, biosümbolid, loomade ja taimerakkude juhuslikud liigutused, kosmose konstellatsioonid ja orbiidid.

Teeme jalutuskäigu vanalinnas ja läheme Akropolise juurde, mille ümbruses on 5. sajandil eKr rajatud templid pühendatud Nikele, sh Parthenon.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ateena Titania Hotel 4*

10. päev

Ateena

Vaba päev Kreeka pealinna Ateena avastamiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ateena Titania Hotel 4*

11. päev

Ateena – Riia – Tallinn

Lend BT612 Ateena–Riia 15.05-18.20             
Lend BT317 Riia–Tallinn 20.05-20.55  Reisi hind: 3320 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid (Air Baltic)
  • majutus programmis märgitud hotellides
  • transport vastavalt programmile
  • programmis märgitud ekskursioonid eestikeelse giidiga

Lisatasu eest:

  • tasuliste muuseumide külastused
  • soovi korral majutus üheses hotellitoas
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis