Kongo - Rwanda - Uganda
Chimanuka jälgedes - madalikugorillad Kongos, päev šimpansiperega Ugandas, kuldpärdikutega Rwandas


25. jaanuar – 6. veebruar 2025
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Kongo - Rwanda - Uganda

25. jaan – 6. veebr 2025  / 6990 €

Väga vähesed inimesed on kursis reisivõimalustega selles maailmanurgas. Ometi pakub Kongo DV rännumeestele rohkelt ainulaadseid võimalusi, saamaks osa kohalikust võimsast ja ainulaadsest loodusest, põliskultuuridest ja geoloogilistest vaatamisväärsustest, mida on mujal Aafrikas raske, kui mitte võimatu, kohata. Kongos reisides on võimalus vabas looduses näha.

Meie seekordne reis Kongos keskendub madalikugorilladele Kahuzi Biega rahvuspargis. Siin elab ka kuulus hõbeselg Chimanuka, kes on väga eriline ja ka kuulus - temast on tehtud BBC loodusfilm "Gorilla pere ja mina". Albioni reisijad on Chimanukat näinud kahel korral. Ette garanteerida ei saa, aga loodame ka seekord. Chimanuks on suuruselt teine isane gorilla maailmas.

Ugandas tutvume šimpanside eluviisaga, meil on harudlane võimalus veeta päev metsas koos šimpansiperega. Rwandas külastame Vulkaanide rahvusparki ja tutvume kuldahvide eluga.

Riikidesse sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):

  • Eesti kodanik vajab Kongosse, Rwandasse ja Ugandasse reisimiseks viisat, pass peab kehtima kogu reisi vältel. Rwanda ja Uganda jaoks saame taotleda elektrooniliselt Ida-Aafrika viisa, millega saame siseneda mõlemasse riiki. Kongo viisa saame piirilt, taotledes eelnevalt spetsiaalse riiki sisenemise eriloa. Pärast Kongot uuesti Rwandasse sisenedes taotleme Rwanda viisa piirilt.
  • Rwandasse ja Ugandasse saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 vaktsineerimis- ega testitõendit. Rahvusparkidesse sisenemisel võidakse nõuda eelnevat registreerimisankeedi täitmist ning negatiivse PCR testi tulemust, mille teeme sel juhul reisi jooksul. 
  • Kongosse sisenemiseks on kohustuslik tõend kollapalaviku vastu vaktsineerimise kohta.
  • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

1. päev 

Tallinn – Istanbul – Uganda 

Kogunemine Tallinna Lennujaamas kell 10.30. 

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.30-17.15 (Turkish Airlines)
Lend TK612 Istanbul-Entebbe 19.55-04.50+1 (Turkish Airlines)

2. päev 

Uganda / linnuvaatlus Mabamba soos

Saabume Ugandasse varahommikul. Läheme hotelli ja puhkame. Seejärel teeme põgusa esmatutvuse Ugandaga ning läheme Mabamba soosse kingnokk linde vaatlema.

Uganda on ehe Aafrika pärl, kus terendab uus, särav ja sõbralik koidik. Sünge ajaloo varjudest tärganud Ugandas on ühendatud kogu selle mandri parimad palad. Selles suhteliselt väikeses Ida-Aafrika riigis on palju väga võimsaid paiku - näiteks Aafrika pikim Ruwenzori mäestikuahel, maailma pikima jõe Niiluse algallikas ning mandri suurim järv Victoria, sood ja võimsad uinunud vulkaanid. Omaaegset kurikuulsat diktatuurimaad, mille president Idi Amnin oli inimsööjana tuntud, tuuakse nüüd eeskujuks mitmetele naaberriikidele reformide ja demokraatia ülesehitamise pärast. Ilmselgelt usaldus Uganda valitsuse vastu on doonorriikidel suur, sest keskvõim saab suure osa oma eelarverahast Euroopa Liidult mitmesuguste abiprogrammide kaudu ja tarbeks. Riik on president Museveni ligi 30-aastase võimul oleku ajal muutunud kodusõdadest räsitud tühjast kestast tulevikku vaatavaks moodsaks riigiks.

Majutus: Entebbe 2 Friends hotell

3. päev

Uganda. Kibale metsa rahvuspark / Aafrika suur riftiorg / Ruwenzori mäed

Pärast hommikusööki sõidame (ligi 7 tundi) lõuna suunas läbi Hoima kaunisse Fort Portali linna, kust avaneb vaade Ruwenzori mäestikule. Sõidame läbi roheliste väljade, kus on huvitav Albertine'i rifti maastik ning minevikuhõngulised traditsioonilised talud ja farmid. Ligikaudu 4500 kilomeetri pikkune Ida-Aafrika suur riftiorg ulatub Punasest merest Zambezi jõe suudmeni. Mitmekesine maastik, mis hõlmab purskavaid vulkaane, metsaseid mägesid, voogavaid rohumaid, kauneid orgusid, suuri järvesid ja võimsaid jõgesid, on koduks krokodillidele, jõehobudele, lõvidele, elevantidele, flamingoparvedele ning paljudele põlisrahvaste hõimudele.

Täna ööbime Kibale rahvuspargis asuvas Chimpundu lodge'is.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Kibale Chimpundu lodge 4*

4.-5. päev 

Uganda. Kibale rahvuspark / UUS ja AINULAADNE KOGEMUS VAID MEIE GRUPILE – päev metsas koos šimpansi perega / loodusmatk Bigodi looduskaitsealal

Veedame kaks päeva Kibale rahvuspargis. Nendel päevadel jaguneb grupp kaheks (kuna šimpanseid võib korraga vaatama minna vaid limiteeritud number külastajaid) – esimesel päeva veedab pool gruppi metsas šimpansitega ning teine pool teeb samal ajal loodusmatka Bigodi looduskaitsealal. Teisel päeval vastupidi. 

Täna teeme midagi uskumatut - veedame terve päeva koos šimpansiperega. Alustame koos päikesetõusuga (06.00) ning läheme metsa šimpansiperekonda otsima. Arvatakse, et Uganda erinevates piirkondades elab umbes 4950 šimpansi ning üksnes Kibales ligi 1500 isendit. Šimpansid on võrreldes Uganda kuulsate mägigorilladega pisut raskemini ligipääsetavamad tänu nende energilisele eluviisile. Šimpansiperega kohtumine on kindlasti täiesti harukordne ning meie grupi puhul on ühe pere kohta vaid kuus vaatlejat (ja kohalik metsagiid). Kui tavaliselt kestab vaatlus ühe tunni, siis meil avaneb harukordne võimalus olla metsas terve päev. Jälgime ühe šimpansipere tegemisi: söömine, puhkamine, mängimine, üksteise eest hoolitsemine, üksteisega suhtlemine. Šimpansid on inimese lähimad sugulased, jagades meiega rohkem kui 98% meie geneetilisest koodist. Arvatakse, et inimesel ja šimpansil olid 4-8 miljonit aastat tagasi lausa ühised esivanemad. Šimpansid elavad kogukondlikku elu, kuhu kuulub mitu tosinat isendit. Enamasti liiguvad nad neljal jalal, kuid suudavad kõndida ka kahel jalal püsti seistes. Nad liiguvad väga kiiresti, kiikudes oksalt oksale, ise samal ajal sobilikku söödavat puude otsas otsides. Õhtuti ehitavad nad puude otsa lehtedest pesad, kus öösel turvaliselt magada. Üldiselt taimetoidulised šimpansid toituvad peamiselt puuviljadest ja taimedest, ent vahel söövad ka putukaid, mune ja liha. Nende toidulaud on väga rikkalik, sisaldades sadu erinevaid toiduaineid. Šimpansid on üks väheseid loomaliike, kes oskab kasutada tööriistu. Need primaadid oskavad anda puukeppidele soovitud kuju selleks, et kätte saada putukaid, uuristades auke mahalangenud puutüvedesse. Nad kasutavad kive selleks, et lahti kopsida pähkleid ning puulehti selleks, et koguda joogivett. Šimpansi emale sünnib tavaliselt vaid üks järglane aastas, kes klammerdub oma ema külge kaks aastat. Selliseid hoolikaid emasid on väga armas jälgida.

Lõunapiknik on samuti metsas (selleks eraldume korraks šimpansiperest). Seejärel jälgime neid imepäraseid olevusi kuniks päikeseloojanguni. Kes ei soovi metsas veeta tervet päeva, saab vaatlust teha ka lühemalt. Kibale niiske troopiline mets on lisaks šimpansitele koduks veel 13 primaadile. Siin elavad haruldased L'Hoesti ahvid, punased koloobus-ahvid, sinised ahvid (Cercopithecus mitis), punase sabaga ahvid (Cercopithecus ascanius), mantelmangabeid jt. Seega lisaks šimpansitele võime metsas kohata ka teisi loomi. 

Teine pool grupist veedab pool päeva bioloogilise mitmekesisuse ja maalilise ilu poolest tuntud Bigodi märgalade kaitsealal. Ligi 4.5 km pikkune (ligi 3 tundi) jalutuskäik viib meid läbi selle Kibale metsa olulise metsloomade koridori. Bigodi on tuntud ka kui "Suure Sinise Turaco kodu", olles tõeline linnuvaatlejate paradiis. See imeline koht pakub varjupaika enam kui 200 linnuliigile.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Kibale Chimpundu lodge

6. päev 

Rwanda

Pärast hommikusööki sõidame Rwandas asuvasse Vulkaanide rahvusparki.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Five Volcanos lodge

7. päev

Rwanda / Vulkaanide rahvuspark

Päev Vulkaanide rahvuspargis, oleme metsas kuldpärdikuid (Cercopithecus kandti) jälgimas. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Five Volcanos lodge

8. päev

Rwandast Kongosse

Sõidame Rwanda - Kongo piiripunkti ja jõuame Kivu järve kaldal asuvasse Bukavusse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bukavu Orchids hotell 3*

9.-10. päev

Kongo. Kahuzi Biega rahvuspark / madalikugorillad

Veedame kaks päeva Kahuzi Biega rahvuspargis. Nendel päevadel jaguneb grupp kaheks (kuna gorillasid võib korraga vaatama minna vaid limiteeritud number külastajaid) – esimesel päeva veedab pool gruppi metsas gorilladega ning teine pool gruppi külastab samal ajal Lwiroprimaatide rehabilitatsioonikeskust. Teisel päeval vastupidi. 

Täna sõidame maasturitega Kahuzi Biega rahvusparki. Veedame kaks kuni kolm tundi rahvuspargi mägises džunglipiirkonnas, et leida üles suur madalikugorilla perekond. Siinseks alamliigiks on ida-madalikugorilla, kes on märgatavalt erinev kuulsast mägigorillast Virguna rahvuspargis. Jälgime gorillapere askeldusi. Kahel eelneval meie reisil oleme kohtunud Chimanukaga, kes on vabas looduses elavatest gorilladest maailmas suuruselt teisel kohal.

Kahuzi Biega tohutu suure ürgse troopikametsa kohal kõrgub kaks tähelepanuväärset mäge - Kahuzi (3308 meetrit) ja Biega (2790 meetrit). Siinses rahvuspargis elab mitmekesine ja arvukas fauna. Pargi idakülje väiksem osa hõlmab osa Mitumba mägedest, suurem läänesektor on Kongo vesistu keskosa. Neid tsoone ühendab kitsas koridor. Lääneosas kasvab ekvatoriaalne vihmamets, 1200-1500 meetri kõrgusel siirdemets. Idatsoonis eristatakse kuut primaarset taimkattetüüpi. Rahvuspark loodi, et kaista 200-300 idapoolset madalikugorillat, kes elutsevad peamiselt 2100-2400 meetri kõrgusel metsades, kuid samuti ka madalamas vihmametsas. Pargi biotüüpide mosaiigi tõttu on see gorillade suurepärane looduslik asumispaik, kuid seal elab teisigi primaate, kaasa arvatud schweinfurthi šimpans ning paljud pärdiklase- ja koolobuslaseliigid. Teistest imetajatest olgu mainitud elevant, laanesiga ning paljud antiloobid ja kabrikud. 

Teine pool grupist külastab samal ajal Lwiro primaatide rehabilitatsioonikeskust (Centre de Rehabilitation des Primates de Lwiro ehk CRPL), mille lõid 2002. aastal kaks Kongo institutsiooni: Institut Congolais pour la Conservation de la Nature (ICCN) ja Centre de Recherché en Sciences Naturelles (CRSN). Teise Kongo sõja ajal (1998–2004) suurenes salaküttimine ning orvuks jäänud primaatide jaoks otsustati luua turvaline koht, kus nad saaksid oma katsumustest füüsiliselt ja füsioloogiliselt taastuda. Keskus hoolitseb peamiselt salaküttimise tõttu oma vanemad kaotanud šimpanside ja teiste väikeste primaatide eest.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bukavu Orchids hotell 3*

11. päev

Kongo / Rwanda / Kigali

Sõidame Kongo - Rwanda piirile ja seejärel pealinna Kigalisse. Teekond on väga ilusa maastikuga ja teeme palju peatuseid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kigali Serena hotell 5* või sarnane

12. päev

Rwanda / Kigali 

Pärast hommikusööki teeme ekskursiooni Kigalis.

Kigali on Aafrika kohta ebatüüpiliselt rahuliku elutempoga ja uskumatult puhas linn. Kuu igal kolmandal laupäeval koristavad kõik Kigali elanikud oma kodulinna. Kigali asub merepinnast 1000 meetri kõrgusel ja seetõttu on siin mõnus kliima. Uidates mööda Kigali tänavaid, on raske uskuda, et veel mõnda aega tagasi olid siinsed tänavad täis genotsiidi kurbust ja õudu. Pärast hommikusööki külastame muljetavaldavat genotsiidi mälestuspaika ja teisi kohti linnas. Mälestuspaik asub kohas, kus on 250 000 ohvri massihaud. 1994. aastal, pärast Rwanda presidendi lennuki õhkulaskmist, hakati vahendeid valimata otsima lahendust nn "tutsi probleemile". Tagajärjeks oli 100 päeva jooksul miljon tapetud inimest, miljonid põgenikud,  tuhanded orvud ja purunenud perekonnad. See õudusfilmi stsenaariumit meenutav lähiajalugu on küll äärmiselt võigas, ent nüüdseks on kahe rahvusrühma hutude ning tutside vahel leitud teatud kokkulepe, mis aitab riigil liikuda ühes suunas. Riigi motoks on "üks riik, üks rahvas". Memoriaal on üks neist paikadest maakeral, mida iga inimene peaks kord elus külastama selleks, et meenutada, kui habras ja haavatav on inimelu. Mõistmine ehk aitab tagada selle, et sellised inimsusevastased kuriteod enam kunagi ei korduks. Huvitav on ka see, et Rwanda on Aafrika ainus riik, kus ei ole lubatud kasutada kilekotte! Piiril kontrollitakse üle kõik kohvrid ja isegi nendest tuleb kõik kilekotid välja võtta. Kigalis läheme õhtustama suurepärasesse kohalikku restorani. Seejärel suundume lennujaama ja oleme valmis kojusõiduks.

Toidukorrad: hommikusöök

13. päev

Kigali – Istanbul – Tallinn

Lend TK612 Kigali-Istanbul 02.10-11.35 (Turkish Airlines)
Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 15.30-18.05 (Turkish Airlines)



Reisi hind: 6990 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennud
  • transporti vastavalt reisiprogrammile
  • majutust vastavalt reisiprogrammile
  • kõik hommikusöögid
  • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
  • ekskursiooniprogramm vastavalt reisikirjeldusele
  • rahvusparkide tasud
  • gorillade vaatlusload
  • jootrahad

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • soovi korral majutus üheses toas 1000 eurot
  • Rwanda viisa (multi) 100 USD, tasumine piiril sularahas
  • Kongo DV viisa (organiseerib reisikorraldaja) 150 eurot 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis