Kesk-Ameerika suur ringreis
Läbime 8 riiki: Panama-Costa Rica-Nicaragua-El Salvador-Honduuras-Guatemala-Belize-Mehhiko


8. november – 30. november 2024
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Kertu Bramanis

Kesk-Ameerika suur ringreis

8. nov – 30. nov 2024  / 8945 €

Kesk-Ameerika jäälinnusinised veed, lopsakad vihmametsad, iidsete maiade varemed, rahvarohked turud ja linnad pakuvad nii tasast lõõgastumist kui ka põnevaid seiklusi. Kesk-Ameerika on väga huvitav segu inimestest, kultuuridest ja eripalgelisest loodusest. 

Avastame siiani elus olevat suurimat Kolumbuse-eelset maiade kultuuri, mille juured ulatuvad 4000 aasta tagusesse aega. Kesk-Ameerikas räägitakse tänapäevalgi ligi 20 maiade keelt. Iidsete maiade territoorium ulatus Mehhikost Honduraseni ning selle võimsa kultuuri varemeid leidub viies erinevas riigis. Guatemala vihmametsa kohal Tikali kadunud templeid külastades jooksevad judinaid üle kere; Actuni koobastes paljajalu turnides elustuvad iidsete šamaanid loitsud; Tulum tundub pärinevat mõnest teisest maailmast. Siin saame mõtiskleda ka hispaanlaste vallutuste üle, mis on jätnud oma jälje kogu piirkonna ulatuses nii koloniaallinnade, majesteetlike paleede ja väljakute, siestade kui ka iludusvõistluste näol.

Kesk-Ameerika ligi 300 vulkaani ning pikk rannikujoon kahe suure ookeani vahel pakuvad tohutult võimalusi seiklusteks looduses. Vihmametsa retkede saateks on möiraahvide huilged ja tuhandete lindude laul. Reisi lõpus asenduvad vihmametsahääled ja linnade vilgas sagimine ookeanimühinaga ning ees ootab tõeline puhkus Tulumis Kariibi mere rannikul.

Fotod: Kadri Schneider
Kaanefoto: Julio Gomez Deras

Riikidesse sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

  • Eesti kodanikud võivad viibida Panamas ja Mehhikos viisavabalt kuni 180 päeva ühe aasta jooksul; Costa Ricas, Nicaraguas, El Salvadoris, Hondurases ja Guatemalas viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul; Belize'is kuni 30 päeva korraga.
  • Panamasse, Costa Ricale, Hondurasesse, El Salvadori, Guatemalasse, Belize'i ja Mehhikosse sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 tõendit.
  • Nicaraguasse sisenemiseks on vaja esitada: 1) tõend Covid-19 vaktsineerimiskuuri täieliku läbimise kohta (kasutusjuhendis märgitud sobiva intervalliga, vaktsineerimise lõpetamisest peab olema möödunud vähemalt 14 päeva), VÕI 2) koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat negatiivse PCR testi kohta, mis on tehtud mitte rohkem kui 72h enne Nicaraguasse sisenemist.
  • Nicaraguasse sisenemiseks tuleb esitada ka tõend kollapalaviku vastu vaktsineerimise kohta.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn - Frankfurt - Panama City

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 4 hommikul.

Lend LH885 Lufthansa Tallinn-Frankfurt 06.50-08.20
Lend LH484 Lufthansa Frankfurt-Panama City 11.40-17.55

Saabudes Panama pealinna sõidame (40 minutit) kesklinna hotelli puhkama.

Panama pealinn Panama City on riigi suurim linn. Linn asub Vaikse ookeani rannikul Panama kanalist idas. Tänapäevaselt moodsas Panamas püüavad pilku paljude rahvusvaheliste pankade ja firmade kõrghooned, uhked restoranid ja poed. Siiani on aga tuntumaiks vaatamisväärsuseks Panama ajalooline vanalinn. Panama Viejo (Vana Panama) arheoloogiline paik asub Ameerika mandriosa vanima eurooplaste linna kohal, mille rajas 1519. aastal konkistadoor Pedrarias Davila. Peagi kujunes see kaubandus- ja halduskeskuseks ning samuti sadamaks, ühteaegu asus siin kuninglik kohus. Ainult ebatervislikuks peetud kliima ei lasknud linnal omandada Guatemala või Bogota suurust ja tähtsust. Vanalinn hävis 1672. aastal tulekahjus, mille põhjustajaks peetakse piraat Henry Morganit. Aasta hiljem rajati sellest linnast 8 kilomeetrit edela poole uus linn (Panama ajalooline piirkond) - senine asulapaik jäeti maha ja seda ei taastatud enam kunagi. Praegu asub siin avalik park, kus on säilinud katedraali, kirikute, veevärgi, raekoja ja elamute mõjukad varemed. 

Majutus: Panamá Central hotell 4*

2. päev

Panama City

Tänast päeva alustame Panama vanalinnas Casco Antiguo. Uudistame kuulsaid paleesid, imetleme nende kaunist arhitektuuri ja põnevat ajalugu. Jätkame Miraflorese lüüside juures. Jälgime Panama kanalit läbivaid laevu ja saame aimu kanali ajaloost. Seejärel suundume Anconi mäele ja Amadori teetammile, kust avanevad kaunid vaated Panama Cityle. Jõuame Naos saarele, kus meil on aega ringi vaadata enne kui külastame Smithsoniani troopiliste uuringute instituuti Punta Culebras.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Panamá Central hotell 4* 

3. päev

Panama City - San José / Costa Rica 

Pärast hommikusööki vaba aeg Panama Citys.

Pärastlõunal sõidame (40 minutit) lennuväljale ja lendame Costa Ricasse.

Lend CM4887 Panama City-San José 18.00-18.20

Costa Rica pealinn ja kommertskeskus San José on kõigi mugavustega moodne linn, mis on väga sobiv paik Costa Rica loodusseikluste alustamiseks. 1738. aastal asutatud linn on täis kaunist kunsti ja arhitektuuri. San José ajalooline taust, imelised rahvuspargid ja rahvuslik teater pakuvad linna külastajatele väga huvitavaid avastamise võimalusi. 1948. aasta 1. detsembril sai Costa Rica ülemaailmselt tuntuks, kui kaotati riigi sõjavägi.

Viis sajandit tagasi astusid hispaanlased esimest korda Costa Rica pinnale ning nimetasid siinse maa Costa Ricaks („rikas rannik”), mõeldes, et leiavad siit rikkalikult kulda. See aga osutus tühjaks lootuseks. Tänapäeval ei teata Costa Ricat mitte kui väärismetallide leiukohta, vaid kui üht meie planeedi liigirikkaimat paika. Costa Rica isevärki loomariik on multifilmilikult värvikirev ja lärmakas: üüratu suure nokaga tuukanid jõllitavad puulatvades, erkpunased aarad teavitavad käredahäälselt oma lennuplaanidest, laiskloomad norskavad täiuslikult puuvõraga sulandudes, mangroovisoo tumedat veepiiri lõikavad kaimanite säravad silmad, sahisevad puuvõrad annavad märku valge näoga kaputsiiniahvide pere liikumisest. Vihmametsast kostavad möiraahvi kummituslikud karjed ning orhideedega kaetud puude vahel hõljuvad uskumatult erksinist värvi morfoliblikad. Kaldaäärses vees siblivad eredavärvilised troopilised kalad, raid ja delfiinid. Järgides oma motot „pura vida“ ehk „puhas elu“, elavad selles unenäolises paigas costaricalased tervislikumalt ja kauem kui paljud teised meie planeedi asunikud.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: San José Autentico hotell 4*

4. Päev

Costa Rica / Volcán Rincón de la Vieja rahvuspark

Tänane sõiduteekond: 269 km, ligi 5 tundi.

Täna sõidame põhja poole Rincón de la Vieja rahvusparki. Costa Rica loode osas Guanacaste provintsis asub Rincón de la Vieja aktiivne vulkaan. Vulkaani ümbritseb 142 km² suurune rahvuspark, kus kaitstakse piirkonna rikkalikku floorat ja faunat. Siinne piirkond on parim paik matkamiseks, vihmametsa katusel kõndimiseks, troopilise loodusega sõbraks-saamisel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hacienda Guachipelin hotell 3*

5. päev

Costa Rica / Rincón de la Vieja rahvuspark

Tänase päeva veedame piirkonna põnevamaid paiku avastades. Kõnnime troopilise vihmametsa puulatvade kõrgusele ehitatud "ladvateel" ning tutvume kohaliku taimestiku ja loomastikuga. Meie ümber kihab mets troopilistest lindudest ja võime märgata ka kolme liiki ahve. Tunnetame ürgse metsa rahu, jalutades metsa kohal rippsildadel (kokku on neid 16) ligi 20 meetri kõrgusel maapinnast. Lõpuks saame puhata leotades oma matkamisest väsinud jalgu kuumaveeallikates, mis on alguse saanud Rincón de la Vieja vulkaanist. Kõik viis allikat on erineva temperatuuriga. Jätkame matka ning kauni maastiku avastamist.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Hacienda Guachipelin hotell 3*

6. päev

Rincón de la Vieja rahvuspark - Nicaragua / Granada

Tänane sõiduteekond kokku: 195 km, ligi 3.5 tundi.

Pärast hommikusööki asutame end teele Nicaragua suunas. Arvestuslikult kulub meil Peñas Blancas piiripunktini jõudmiseks 1 tund ja 30 minutit. Sealt edasi Granada linna on meil veel ligi 2 tundi sõitu. Pärastlõunal tutvume Granada vanalinnaga.

1524. aastal asutatud Granadat ehk "Gran Sultanat" peetakse üheks vanimaks ja kaunimaks linnaks, mis rajatud Hispaania vallutuste järel Ladina-Ameerika maismaal. Koloniaalajastu oli Granada jaoks täis rahutusi ja piraatide rünnakuid. Tänase Granada keskus, eriti Nicaragua järveni viiv puiestee, on ääristatud koloniaalarhitektuuri värvikirevusega ning mõnusate baaride ja restoranidega. Et paremini tunnetada linna õhkkonda ja rikast ajalugu teeme linnaekskursiooni hobuvankritel.

Külastame San Francisco kirikut koos 1529. aastal rajatud San Francisco kloostriga. Tänapäeval asub kloostris Kolumbuse-eelse kunsti muuseum. Edasi tutvume kauni Merced kirikuga, kus meil on võimalik ronida kirikutorni tippu ning imetleda siit avanevaid vaateid linnale, Nicaragua järvele ning Mombacho vulkaanile. Meie päev jätkub linna kõige vanemas osas - Xalteva kiriku ning vana linnamüüri ümber.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Plaza Colón hotell 4*

7. päev

Granada / Mombacho vulkaan / Masaya vulkaan

Meie päev algab Mombacho vulkaani kraatri matkarajal. Hästihooldatud 1.5 kilomeetri pikkune matkarada viib ümber kraatri ning läbi tiheda pilvemetsa. Mombacho vulkaan purskas viimati 1570. aastal. Praeguseks uinunud Mombacho vulkaanil on neli kraatrit. Vulkaani kõige kõrgemates paikades laiub võrratu pilvemets, mis on koduks paljudele endeemilistele loomadele, lindudele ja taimedele. Looduspargis võime kohata kaputsiiniahve, Mombacho salamandrit, punasilm puukonna ning imelisi orhideesid. Peatume fumaroolide juures ning naudime vulkaaninõlvadelt avanevaid suurepärased vaated Nicaragua järvele, Laguna de Apoye’le ja Granada linnale. 

Pärast lõunasööki sõidame Masaya vulkaanile. Masaya vulkaan on tegelikult vulkaanide kompleks, mis koosneb mitmest vulkaani kaldeerast ning kraatrist. Massiivse Nindiri koonuse sees asuvad Masaya, Santiago, Nindiri ning San Pedro kraatrid. Seda vulkaani peetakse Kesk-Ameerika aktiivseimaks vulkaaniks. Loodame näha pulbitsevat laavat ning imetleda looduse toorest jõudu kohas, mis on olnud Nicaragua elanikele pühaks paigaks juba sajandeid. Masayo vulkaan on ainuke vulkaan siin kandis, mille servani on võimalik autoga sõita. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Plaza Colón hotell 4*

8. päev

Granada / Managua / Esteli

Tänane sõiduteekond: 171 km, ligi 3.5 tundi.

Kõigepealt sõidame Granadast pealinna Managuasse, kus teeme mõnusa hommikuse jalutuskäigu tutvumaks linnaga. Külastame Tiscapa kraaterijärve, vanalinna ning populaarset järveäärset piirkonda. Seejärel sõidame Esteli poole.

Esteli asub Nicaragua kirde osas ja on siiani üsna vähe külastatud paik. Põnev ajalugu ja kultuuripärand muudab linna külastajate jaoks igati huvitavaks. Linn oli kunagi Kuuba sigarimeistrite varjupaik ja see kultuur on tänaseni säilinud. Linna keskus on täis vilgast tegevust, siin on hotelle, restorane ja klubisid. Esteli ümbruses on ideaalsed linnuvaatluspaigad, orhidee kasvukohad ja matkarajad. Estelis teeme jalutuskäigu tutvumaks linnaga.

Esteli linnaekskursioon algab Kultuurimaja Casa de la Cultura juurest, kus näeme kogukonnapõhiseid kunstiprogramme, revolutsioonilisi maale ja traditsioonilist käsitööd. Muuseumis on välja pandud Kolumbuse-eelsete kultuuride esemeid. Tähelepanu tõmbab kindlasti sandinistliku revolutsiooni mõju linnas, mis on ilmekalt piltlikustatud erksavärvilistel seinamaalingutel. Tausta aitab avada muuseumi väljapanek liigutavatest fotodest ja revolutsionääride elulugudest.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Los Arcos hotell 3*

9. päev

Nicaragua - Honduras / Tegucigalpa

Tänane sõiduteekond kokku: 228 km, ligi 5 tundi.

Hommikul sõidame Nicaraguast Hondurasesse. Ületame piiri Las Manose piiriületuspunktis ja loodame lõunasöögi ajaks jõuda Danlisse. Danli on tubakavabrikute linn. Danlit külastades uudistame tubakalehtede töötlemise ja erinevate tubakatoodete saladusi (sigaretid, sigarid, tubakasegud piipude jaoks). Tegucigalpasse jõuame õhtuks.

Hispaanlased rajasid Tegusigalpa või lühema nimega Tegusi 1578. aasta 29. septembril. Linnast sai aja jooksul piirkonna rahvarohkeim linn ning 1880. aastal riigi pealinn. Tegucigalpa on tänaseni Hondurase suurim ja rahvarohkeim, poliitiline ja administratiivne keskus. Linnas asub riigi tähtsaim ülikool - Hondurase rahvuslik autonoomne ülikool. 1998. aastal sai linn tornaado Mitch ajal suuri kahjustusi. Hävitava tormi jäljed on tänagi näha. Tegusi linna keskel asub ajalooline linnaosa Parque La Leona. Vanade ja järskude tänavate rägastikus ülalinna teed otsides avanevad kaunid vaated. Parque el Picacho park on nime saanud hiiglasliku Jeesuse kuju järgi, mida kutsutakse ka "Cristo el Picacho". See kuju on nähtav ükskõik millisest punktist linnas. Pargist avanevad imelised vaated. Samal mäenõlval asub ka loomaaed. Linnas on mitmeid toredaid muuseume, näiteks Rahvusliku identiteedi muuseum (keskendub ajaloole ja kunstile) ning Arheoloogia muuseum.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: La Quinta by Wyndham Tegucigalpa hotell 3*

10. päev

Tegucigalpa / Valle de Ángeles

Hommikul tutvume Tegucigalpa peamiste vaatamisväärsustega. Ennelõunal sõidame ajaloolisse Hispaania kaevanduslinna Valle de Angeles. Tutvume linnaga ja õhtuks naaseme Tegucigalpasse.

Tegucigalpa avastuspäeva alustame ÜRO pargi juures El Picacho mäenõlval. El Picacho mägi küündib 2108 meetri üle merepinna ja selle tipus pjedestaalil seisab ligi 20 meetri kõrgune Kristuse kuju. Kuju on saanud Hondurase pealinna sümboliks justnagu Corcovado Kristus Rio de Janeiros. El Picachol on terve linn nagu peopesal. Seejärel tutvume linnasüdamega, uudistame selle imetlusväärseid koloniaalaegseid ehitisi, kirikuid, parki, linnapea kontorit, vana presidendi maja. Külastame Hondurase kaitsepühaku Virgencita de Suyapa "La Morenita" kirikut, mis on üks suurimaid pühapaiku Hondurases ja paljude palverändajate jaoks väga oluline sümbol.

Valle de Ángeles on kaunis, ajalooline Hispaania kaevanduslinn. Linna taastamisel on püütud säilitada selle 16. sajandi väljanägemine. Veedame õdusas linnakeses mõnusa pärastlõuna. Kiriku ees saab juua tassikese kohvi, patseerida suveniiripoodides, mis müüvad Hondurase kõrgeklassilist käsitööd – puidunikerdusi, korve, keraamikat, nahakunsti, maale, nukke ja puitmööblit.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: La Quinta by Wyndham Tegucigalpa hotell 3*

11. päev

Tegucigalpa - San Salvador (El Salvador) 

Tänane sõiduteekond kokku: 328 km, ligi 8 tundi.

Varahommikul asume Tegucigalpast teele San Salvadori poole. Arvestuslikult peaks selleks kuluma 8 tundi. Teel teeme lõunasöögi peatuse Alegria linnakeses ning külastame Alegria kraatri laguuni. Salvadori jõuame õhtuks ning seejärel läheme kohalikku restorani õppima maitsva pupusas'e (Hondurase rahvusroog – lameleib) küpsetamise saladusi.

El Salvadori pealinn San Salvador asub võimsa San Salvadori või Quezaltepeci vulkaani kõrval. Riigi suurim linn on riigi rahvarohkeim majanduskeskus, kus on mitmed El Salvadori tööstused ja ettevõtted. San Salvadori ajalooline keskus peidab mitmeid arhitektuuri ja kultuuri pärleid. Siin on mitmeid hotelle, väljakuid, kommertskeskusi ja muuseume. Õhtud pakuvad meelelahtust kohvikutes, restoranides ja baarides.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: San Salvador Barceló hotell 4*

12. päev

San Salvador / Suchitoto / Indigo töötuba

Hommikul sõidame armasasse väikelinna Suchitotosse. Tutvume jalutades linna ajaloo ja kultuuriga. Külastame naiste kooperatiivi ja paneme käed külge indigo töötoas. Sööme lõunat ning seejärel naaseme San Salvadori. Pärastlõunal tutvume San Salvadori peamiste vaatamisväärsustega.

Suchitoto tähendab kohalikus Nahuatl keeles “lindude ja lillede paik”. Sellise nime panid linnale asutajad pipils’id. Suchitoto südames seguneb linna minevik moodsa ja elujõulise tänapäevaga. Meie jalutuskäigu ajal tutvume linna kõige tuntumate ehitistega, sh Santa Lucia kiriku, Arte para la Paz (rahu kunsti) muuseumi ning Las Ruinase teatriga.

Indigo töötoas saame kaasa lüüa añil (indigo) valmistamisel. Indigo on looduslik värv, mida saadakse Xiquilite taimest ja seda kasutasid laialdaselt maiad maagilis-religioossete riituste ajal, ravimites, keraamikas ning maalidel. Hispaania konkistadooride saabudes El Salvadori 1524. aastal sai indigost rikkuse allikas kui seda hakati Hispaaniasse eksportima.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: San Salvador Barceló hotell 4*

13. päev

San Salvador / Joya de Ceren / Antigua (Guatemala)

Tänane sõiduteekond kokku: 266 km, ligi 5 tundi.

Hommikul asume San Salvadorist teele Guatemala suunas. Teel külastame kuulsat Joya de Ceren arheoloogilist paika. Õhtuks jõuame Antiguasse.

Joya de Cerén on El Salvadori kõige olulisem arheoloogiline mälestis, mida tihti kutsutakse “Ameerika Pompeiiks” paiga olulise kultuuritraditsioonide tunnistaja staatuse tõttu. 1993. aastal kuulutati Joya de Cerén  UNESCO kultuuripärandiks. Joya de Ceren oli hispaanlaste-eelne maaharijate kogukond, mille Laguna caldera vulkaani purse 600. aasta paiku enda alla mattis. Joya de Cerén asunike elu on säilinud 4-6 meetri paksuse tuhakihi all üle 1400 aasta kuni see juhuslikult avastati 1976. aastal. Erakordselt hästi püsinud säilmed aitavad meil mõista tollaste Kes-Ameerikas maad harinud inimeste igapäevaelu. Välja on kaevatud kaksteist ehitist, ka eluhooneid, ladusid, töökodasid, kööke ja ühissaun. Arvatavasti elas Cerenis 200 inimest, ehkki sealsete asukate luid ei ole leitud. Ehitised olid koondatud tarastatud õuedesse, kus olid magalad, hoidlad, toidukeetmiseks ja käsitööks vajalikud ruumid. Eriotstarbelistest rajatistest olgu mainitud higistamismaja, suur kogukonnahoone ja veel kaks, kus võis tegutseda šamaan või ravitseja. Purskele eelnenud maavärin andis inimestele ilmselt põgenemiseks aega, kuid vulkaanipurse toimus ootamatult, mistõttu tarbeesemed, nii aiatööriistad, ubadega täidetud potid, magamismatid kui ka kultusesemed jäid ehitiste juurde, kust need väljakaevamistel leiti. 

Antigua on väike värvikas linnake, mis asub vaid ligi tunni kaugusel Guatemala pealinnast. Antigua kanti 1979. aastal UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse kui oluline kultuuripaik ja väärtuste vastastikuse vahetamise paik inimajaloos. Antigua Guatemala on säilinud koloniaalarhitektuuri silmapaistev näide. Merepinnast 1500 meetri kõrgusel maavärinaohtlikus piirkonnas paiknev kindralkapitanaadiaegse Guatemala pealinn Antigua rajati 16. sajandi algul ja siis oli selle nimi La Muy Noble y La Muy Leal Ciudad de Santiago de los Caballeros. Üle 30 katoliikliku ordu pidas vajalikuks siia oma klooster või kirik rajada. See oli tollal suure osa Kesk-Ameerikast hõlmanud Guatemala kuningriigi Hispaania koloniaalvalitsuse kese. Ühteaegu oli see kogu sealse regiooni kultuuri-, majandus-, usu- ja hariduskeskus, kuni pärast 1773. aasta hävitavaid maavärinaid pealinn 45 kilomeetrit eemal asuvasse praegusesse Guatemala linna üle viidi. Vähem kui kolme sajandiga rajati linna renessansist innustatud tänavatevõrk ning püstitati arvukalt suurepäraseid monumente, millest paljud on rusudena tänini säilinud. Suurem osa nüüdis-Antigua arhitektuurist, mis on kogu Ameerika kroonjuveel, pärineb 17. ja 18. sajandist. Antigua linna munakivisillutisega tänavaid, kaunist arhitektuuri ning suurepärast kultuuri ja religiooni traditsioonide segu ümbritseb kolm vulkaani: Volcán de Fuego, Volcán de Agua ja Acatenango. Vaatamata maavärisemistest põhjustatud purustustele otsustasid elanikud mitte lahkuda ning võtsid oma südameasjaks linna ilu taastada. Pärast paljusid taastamise ja konserveerimise aastaid kuulutati Antigua 1944. aastal rahvusaardeks, 1965. aastal ka Ameerika monumendiks ning 1979. aastal UNESCO maailmapärandiks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Antigua Camino Real hotell 4*

14. päev

Antigua / kohvifarmi elamus

Täna teeme Antiguas jalgsiekskursiooni. Pärastlõunal süüvime kohvi saladustesse. 

Täna tutvume läbi Antigua jalutades linna vaatamisväärsuste ja põneva koloniaalajalooga. Külastame katedraali ja purskkaevu linna peaväljakul. Raekoja teiselt korruselt avaneb suurepärane vaade linnaväljakutele ja Agua vulkaanile. Seejärel jalutame kaputsiinlaste kloostri juurde, mis on koloniaalarhitektuuri suurepärane näide. Edasi viib tee San Francisco el Grande kiriku juurde. Kirik on üks paremini säilinud Antiguas ning ühtlasi ka Kesk-Ameerika esimese pühaku Hermano Pedro viimane puhkepaik. Kõnnime Nuestra Señora de la Merced kauni barokse kirikuni. Ekskursioon päädib nefriidi töötoas, kus on näha maiade põliseid töötegemise tavasid.

Seejärel õpime tundma kohvi - Guatemala identiteedi sümboli - tähtsust riigi majandusele ja inimestele, alustades päeva erilise tuuriga Antigua lähistel Agua vulkaani jalamil asuvasse kohvifarmi, mis kuulub kohalikule teise põlvkonna kohvifarmerile Luisile ja tema perele. Guatemala kohv on üks parimaid maailmas ning just nimelt Antigua ümbrus on üks enimtuntud kohviregioone Guatemalas. Antigua on ümbritsetud kolme vulkaaniga (Agua, Acatenango ja Fuego), mistõttu on ümbruskonna pinnas ka väga mineraalirikas, luues eriliselt head tingimused kohvi kasvatamiseks.

Meie külastatava kohvifarmi omaniku Luisi isa oli üks esimesi kohvifarmereid San Miguel Escobaris ning Luis on temaga lapsest saadik koos töötanud. Mõned aastad tagasi pärandas Luisi isa talle väikese tüki maad, läbi mille harimise on Luis suutnud oma sissetulekuid veidi suurendada ning seeläbi ka oma kohvifarmi laiendada. Suurel osal Guatemala kohvifarmeritest puuduvad teadmised, haridus või võimalused, et osaleda suuremat sissetulekut võimaldavates kohvitootmise protsessides - nagu näiteks töötlemine, kohvikutele tarnimine või eksport - ning nende töö piirdub tihti vaid kohvitaimede kasvatuse ja farmitööga, mille puhul sissetulek on suuresti vaesuspiiri lähedane. Meie kohalik partner, kellega selle tuuri läbiviimisel koostööd teeme, töötab just nimelt selle nimel, et noortel ambitsioonikatel väikefarmeritel nagu Luis oleks võimalus kohvi mitte vaid kasvatada, vaid üha jätkusuutlikumalt ka õppida ja areneda teistel kohvitootmise tasemetel - näiteks täna töötleb Luis ise oma kohvikirsse ning tema kohvi saab juua mitmetes kohvikutes Antiguas. See võimaldab Luisil paremini toetada oma pere ja laste haridust, maksta kõrgemat palka oma töölistele, kes korjeperioodil kohvifarmis abis käivad, ning seeläbi ka laiemalt toetatada kohaliku kogukonna arengut. 

Korjame ise kohvikirsse ning teeme omal käel läbi kogu protsessi, mis leiab aset enne, kui sellest saab meie igapäevajook - kohv - tassis. Tuuri lõpus naudime Luisi kodus meie endi käsitsi valmistatud värsket kohvi ning pereema poolt valmistatud traditsioonilist lõunasööki. Eriliseks ja ehedaks teebki tuuri just nimelt see, et me ei külasta suurfarmi, vaid saame osa kohvikultuurist just nii nagu seda toodetakse enamus paikades Guatemalas - perekonna poolt, kes kasvatab oma maalapil kohvi ja kelle käekäik otseselt sellest sõltub. Tuuri lõpuks oleme õppinud hindama kohvi olulisust Guatemalas - ning võimalusi, mida see ligi poolele miljonile kohvifarmerile maailmas pakub - ning tõenäoliselt näeme ka edaspidi oma igapäevast kohvijooki hoopis uuest perspektiivist.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Antigua Camino Real hotell 4*

15. päev

Antigua / Flores

Tänane sõiduteekond kokku: 40 km, ligi 1.5 tundi.

Vaba hommikupoolik Antiguas. Antigua värvikas kesklinn on täis elamusi, siin on palju väikeseid kohvikuid ja poekesi. Tänane päev on puhkuseks ja Antigua elurütmi tunnetamiseks. Pärastlõunal sõidame lennuväljale ning oleme valmis lendama Floresesse.

Lend Guatemala City-Flores 17.30-18.00

Jõudes Floresesse, sõidame majutuskohta. Flores on väike võluv saar. See on ühtlasi ka Peténi provintsi pealinn. Saarekesel on mõnusad restoranid, käsitööletid, suveniirid, kohvikud ning koloniaalaegsed, punaste katustega majakesed ääristavad käänulisi munakivi tänavaid. Linnakese keskel on Hispaania palee ja ajalooline kirik. Floresest ei asu kaugel muinasmaajade varemed nagu Tikal, El Ceibal, Aguateca,Yaxha, Nakum ja el Mirador. Floresest saavad alguse mitmed mere- ja maismaamatkad. Florese saarel asub Petén Itzá järv, mille kallastel asus viimane iseseisev maiade kuningriik. See kants pidas viimasena vastu hispaanlaste rünnakud. 1541. aastal saabus saarele Hernán Cortés teel Hondurasesse. Kuna vallutajal oli vaja edasi liikuda siis ei hakanud ta aega raiskama saare vallutamisega. Hispaanlastel õnnestus saar vallutada alles 1697. aastal, kui nad saabusid laevadega ning hävitasid maiade linna. Mõnedel Itzá elanikel õnnestus džunglisse põgeneda, kus nad varjasid endid aastaid. Iidsest Noh Peténi varemetest tõusis moodne Florese linn.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tikal Camino Real hotell 4*

16. päev

Ajalooline Tikal / Belize / San Ignacio 

Tänane sõiduteekond kokku: 106 km, ligi 2 tundi.

Hommikul sõidame Tikali rahvusparki, kus teeme põhjaliku ekskursiooni. Sööme lõunat restoranis keset džunglit. Seejärel sõidame Belize piirile ja jätkame teed San Ignaciosse.

Tikal on UNESCO maailmapärandiks kuulutatud tänu selle paiga olulisele tähtsusele inimajaloos ning samuti bioloogilise mitmekesisuse loodusliku asumiskohana. Tikal tähendab tõlkes “häälte paik”. Tikali rahvuspark kaitseb umbes 221 km2 suurust vihmametsaala ning seal on rikkalik loomastik. Kaitseala hõlmab Guatemaala ja Kesk-Ameerika suurima troopilise vihmametsala, kus leidub rohkesti rikkumata looduslike asumispaiku. Tikal on džungliloomade vaatamise tuntud paik, kus erilist tähelepanu köidavad möiraahvid ja ämmalahvid, kelle suured karjad kogunevad sageli maiade asulapaiga ümber. Selle džungli südames peitub üks maiade tsivilisatsiooni tähtsamaid asulapaiku, kus elati 6. sajand eKr kuni 10. sajand AD. Kombetalituste keskuses asuvad ülevad templid ja paleed, avalikule väljakule tõusti kaldteed mööda. Elamute riismeid leidub kõikjal ümbruskonnas. Linna õitsenguajal, aastail 700-800 elas seal 90 000 maia indiaanlast. Kokku on piirkonnas üle 3000 eraldi ehitise, kaasaarvatud hieroglüüfraidkirjadega kaunistatud religioossed monumendid ja hauakambrid. See hävinenud linn peegeldab maiade ühiskonna kultuurilist arengut küttidest ja korilastest kuni maaviljelejateni, kelle keerukas kultuuris oli oma osa religioonil, kunstil ja teadusel. Külastame templeid, akropoli, Q ja R kompleksi, Suure Jaaguari ning Maski templeid.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: San Ignacio Resort 3*

17. päev

Vaba päev San Ignacios

Päev puhkuseks San Ignacios.

Soovijatel võimalus lisatasu eest osaleda erakordsel matkal Actun Tunichil Muknal koobastes. Pärast tunniajast jalgsimatka läbime Actun Tunichil Muknal koopasuu ees oleva veelõhe (1.5 meetri sügavune) ning jõuame põnevasse allilma, mida iidsed maiad kutsusid Xibalba. Liigume läbi müstiliste paekivikoobaste. Xibalba on see nähtamatu ja kardetud allilm, kuhu kuningad ja šamaanid transis jõudsid, et suhelda esivanemate ja jumalatega. Maiad uskusid, et jumalatel on kaks palet - hea ja halb. Jumalate soosingu saavutamiseks oli vaja teha ohvriande, milleks oli toit, veri ja inimohvrid. Nii paluti viljakust ja rikkust. Koopaseinad hoiavad endas iidsete maiade rääkimata lugude ning rituaalide saladusi. Koskede pahina taustal laseme end voolust juhtida, kuulame lugusid puudest ja vihmametsadest ning imetleme võimsaid kivimoodustusi.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: San Ignacio Resort 3*

18. päev

Belize-Mehhiko. San Ignacio / Chetumal / Tulum 

Tänane sõiduteekond kokku: 500 km, ligi 7 tundi.

Täna hommikul alustame sõitu San Ignaciost Belizes Mehhikos asuvasse Tulumi. Teel külastame Chetumali ja kuulsat Cenote Azul’i. San Ignaciost Chetumali kulub arvestuslikult 4 tundi. Seejärel sõidame ligi 3 tundi Chetumalist Tulumi. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tulum Dreams Resort & Spa 4* 

19. päev

Tulum

Täna tutvume Tulumi arheoloogiliste vaatamisväärsustega.

Tulum on Kolumbuse-eelse maiade kultuuri üks olulisem Cobá sadamalinn. See on ka üks kõige paremini säilinud rannikuäärne arheoloogiline paik, mille strateegiline asukoht oli maiade jaoks oluline võõrvallutajate vastu võitlemisel. Varemed paiknevad Kariibi mere Yucatán’i poolsaare kõrgetel kaljudel. Tulum oli viimane maiade poolt ehitatud ning asustatud linn. Linna kõrgaeg oli 13.-15. sajand ning linn suutis vastu pidada veel 70 aastat pärast seda kui hispaanlased hakkasid Mehhikot vallutama. Vana-maailma haigused viisid lõpuks linna languseni. Külastame Freskode templit, kus näeme maiade jumalate originaalfreskosid. Järgmisena tutvume Tulumi kõige kõrgema ehitisega – kindlusega, mis võis ilmselt olla ka majakas juhatades maiade paate merelt koju. Tänapäeval meelitavad maiade varemed siia rohkesti uudistajaid, kes tulevad siia imetlema ka siit avanevaid võrratuid vaateid Mehhiko Kariibi mere lavendlisinistele vetele. Pärast arheoloogiliste varemete külastust on ilmselt mõnus teha suplus Tulumi rannas.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tulum Dreams Resort & Spa 4*

20. päev

Tulum / puhkus Kariibi mere ääres

Täna on vaba päev rannamõnudeks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tulum Dreams Beach Resort & Spa 4* 

21. päev

Tulum - Cancún / rand ja linn

Tänane sõiduteekond kokku: 110 km, ligi 2  tundi.

Teeme selle reisi viimase sõidu: Tulumist piki rannikut Cancuni. Teekond on 110 km ja sõit kestab 2 tundi.

Kariibi merest ümbritsetud Cancun asub Quintana Roos. Cancun on paljude jaoks valgete liivarandade ja meelespealillesiniste vete sünonüümiks. Vaba päev rannamõnude nautimiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Krystal Cancun hotell 4*

22. päev

Cancún / rand ja linn

Vaba hommik rannamõnude ja linnamelu nautimiseks.

Pärastlõunal sõidame (25 minutit) lennujaama.

Lend LH515 Cancun-Frankfurt 18.05-10.25+1 (Lufthansa)

Toidukorrad: hommikusöök

23. päev

Frankfurt - Tallinn

Lend LH882 Frankfurt-Tallinn 13.45-17.05 (Lufthansa)



Reisi hind: 8945 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid: Tallinn-Panama City/Cancun-Tallinn; Panama City-San Jose; Guatemala City-Flores
  • majutus programmis märgitud (või sarnase tasemega) hotellis, kahesed toad
  • programmis märgitud söögikorrad
  • transport vastavalt programmile (buss)
  • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos vajalike sissepääsudega
  • Albion Reiside reisijuht
  • jootraha

Lisatasu eest:

  • majutus üheses hotellitoas 
  • reisikindlustus
  • piiriületustasud (võivad muutuda):
    a) Costa-Rica-Nicaragua piiril  7 USD Costa Ricale ja 13 USD Nicaraguale
    b) sienemine Honduurasesse 3 USD
    c) lahkumine Honduurasest 12 USD
    d) lahkumine Guatemalast 2 USD
    e) lahkumine Belizist 20 USD
    f) sisenemine Mehhikosse 20USD 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis