Pariis
Jalutuskäigud Marina Laikjõega
20. aprill – 25. aprill 2025
Reisijuht:
Marina Laikjõe
Kuidas mõista pidevalt muutuvat mitmemiljonilise elanikkonnaga suurlinna? Pariis on kui võimas kirju mustriga vaip, mis lähedalt vaadates on eklektiline, ent suure pildina moodustab harmoonilise terviku, kus igal osal on seos järgmisega. Mitte midagi pole ehitatud juhuslikult ja igal hoonel on oma huvitav saamislugu. Suur kunst ja oskus on seda kooslust märgata. Pariisi õpitakse «lugema» selleks ettenähtud koolides. Teie giid on lõpetanud just sellise giidide kooli Pariisis ja õpetab nägema selle harukordse ja ainulaadse linna pealtnäha nähtamatuid seoseid tervikpildina. See aitab igaühel saada Pariisist oma kogemuse. Iga Pariisi reis on kliendi ja giidi ühislooming, mis sünnib improvisatsiooni korras kohapeal.
Millest tuleb linna nimi ja mis soost on Pariis?
Mitu korrust on Pariisis maa all?
Miks pole linnapildis elektrijuhtmeid?
Mitu kuningaväljakut oli Pariisis varem ja mis neist on saanud?
Kus luusisid omal ajal hundid?
Miks on Pariisi vanima silla nimi hoopis Uus Sild?
Kui palju läks maksma kuningale Kristuse reliikviate hoiustamine?
Mis seob Pariisi ja Rio de Janeirot?
Kus asub Pariisi kuulsaim ja vanim kell ja kus kuulsaimad restoranid, kus müüakse Pariisi parimaid croissante ja kus elasid ja töötasid eesti kunstnikud ja Picasso, Hemingway ja Coco Chanel ning kuhu on maetud kuulus Napoleon...
Kõigile neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse nende kolme päeva jooksul, mil te olete Pariisis.
Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):
- Eesti kodanikele on Prantsusmaale reisimine viisavaba.
- Euroopa Liidus reisides on soovituslik Euroopa Ravikindlustuskaardi olemasolu.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.
1. päev
Tallinn – Pariis
Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 13.55.
Lend BT861 Tallinn-Pariis 15.55-17.55, lennuaeg 3h 00min (Air Baltic).
Saabumine Pariisi lennujaama. Giid tuleb lennujaama transfeerbussiga vastu ja üheskoos majutuskohta sõites saate sissejuhatava ülevaate linna ajaloost ja tänapäevast. Vaba hilisõhtu.
Majutus: Ladina kvartalis asuv André Latin hotell 3*
2. päev
1. jalutuskäik: Rooma-aegne Pariis / Cité saar
Hommikusöök hotellis või omal käel. Pariisile kohaselt on hotellis hommikusöögid lihtsad - soe jook, saiakesed ja moos.
Seejärel 1. jalutuskäik: Rooma-aegne Pariis ja Cité saar. Roomlased eesotsas Julius Caesariga vallutasid linna aastal 57 e.m.a., panid sellele nimeks Lutetia Parisiorum (lutetia – ld soine ala) ehitasid selle ümber müüri, laiendasid linna Seine’i vasakule kaldale ning elasid seal Rooma riigi lagunemiseni. Julius Caesar lõi oma telklaagri sinna üles üsna juhuslikult, kuid ilma selleta poleks Pariisi praegusel kujul ilmselt olemaski. 5. sajandil saabunud frangid lammutasid roomlaste ehitatud majad maha ning ehitasid Cité saare ümber uue, kõrgema müüri. Keskaegsete majade esimene korrus oli ehitatud kivist, ülemised korrused puidust ja õlgedest ning seepärast on Cité saarel olnud palju tulekahjusid, aga tänapäevani on säilinud kaks vapustavat gooti kirikut ja üks suur ja võimas gooti saal endises kuningapalees – praegu on viimases kohtupalee ja muuseum, kus veetis oma elu 56 viimast päeva 37-aastane kuninganna Marie-Antoinette. Jalgsiekskursioon ajaloolises Pariisi südames jätkub peale lõunat Cité saarel ning pitsiliste vitraažakende poolest tuntud Püha Kabeli ehk St Chapelle'i külastusega – see on vaieldamatult Pariisi kõige ilusam kirik, mille ilu nägemata ei tohi Pariisist lahkuda. Püha Kabel on omal ajal ehitatud reliikviate väärikaks hoidmiseks ja kuigi reliikviad on nüüd juba hoiul hoopis Jumalaema Kiriku relikvaariumis, kuulete lugusid vägevast kuningas Louis Vaga IX 'st, kes need reliikviad kunagi ostis ja Püha Kabeli ehitas ning kes on muide ainus pühakuks kuulutatud Prantsuse kuningas. Kabeli teisele korrusele sisenedes võtab valguse ja värvide mäng iga inimese õhku ahmima!
Cité saare idapoolses osas, päikesetõusu pool, asub pühakoda – Jumalaema kirik ehk Notre-Dame de Paris. Katedraali asukohta ei valitud juhuslikult – seal asus varem Jupiteri tempel, mis näitab, et tegemist oli juba enne püha paigaga.
Jumalaema kiriku ette paigaldati 1924. aastal „Point zéro“ – metallplaat, mis tähistab Pariisi keskpunkti ning millest hakatakse mõõtma kõiki kaugusi. Seega tuleb veelkord rõhutada, et Jumalaema kirik asub nii Pariisi geograafilises kui ajaloolises keskpunktis.
Tänapäeval näeme katedraali juba kaugelt, kuid keskaja inimesele, kes lähenes mööda kitsukesi halva nähtavusega tänavaid ja kellele avanes Jumalaema kirik ühel hetkel üsna ootamatult ja järsku, avaldas see ilmselgelt veel palju suuremat muljet. Kahjuks ei ole peale 15. aprilli põlengut 2019. aastal võimalik Jumalaema kirikusse siseneda. Kuid kindlasti on katedraal väärt seda, et rääkida ikka ja jälle hoone põhiplaanist, vitraažidest ning tema ajaloo võlust ja valust.
Jalutame tagasi hotelli. Väike puhkus ja soovijatele õhtusöök restoranis La Petite Périgourdine (õhtusöögid tuleb kindlasti ette broneerida).
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ladina kvartalis asuv André Latin hotell 3*
3. päev
2. jalutuskäik: Ladina Kvartal / Marais / Pompidou
Tänane jalutuskäik algab Ladina Kvartali idapoolse piirkonna avastamisest. See piirkond on eelkõige tuntud erilise atmosfääri poolest – siin on palju raamatupoode, koole ning vintage raamatumüüjaid ehk bukiniste, keda võite näha Seine’i kaldapealsetel. Siin on keskaegsed kitsad tänavad ja Pariisi vanimad majad, mis pärinevad 16.-17. sajandist. Käime ka amfiteatris, mille ehitasid kunagi roomlased ja mis 19. sajandi linna ümberehitamise käigus kogemata avastati. Jalutuskäik jätkub Saint-Louis saarel ja Marais kvartalis.
“Piisas vaid gastronoomiamaailma auväärsete ja tõsiseltvõetavate arvustajate duol Gault ja Millaud 1961. aastal mainida, et nad sõid Saint-Louis’ saarel Berthilloni nimelises kohvik-restoranis väga erilist ja maitsvat jäätist, kui järsku oligi Berthilloni perekond hetkega Pariisi gastronoomilisel pildil ning kogu Pariis ja seejärel kogu Prantsusmaa hakkas saarele voorima ja käsitööjäätist sööma. Öeldakse, et kus kvaliteet põimub kirega, on platsi võtnud Berthilloni jäätiseperekond. Siinsel kaldapealsel elas Philippe Champaigne, seesama kunstnik, kes maalis kardinal Richelieu pikas punases rüüs paraadportree. Muide, kõikide ajalootegelaste majade uste kõrval on ka sildid, mis annavad täpselt teada, kes ja millal seal elas. Neid uurides on väga vahva jalutada. Näiteks elas Quai de Bourbon nr 19 Camille Claudel, tema kõrvalmajas Théophile Gautier, edasi Chopin ja siis juba kaks erakordset paleed – Lauzuni hertsogi palee ja Lamberti häärber”. (lõik raamatust “Kõige ilusamad jalutuskäigud Pariisis”).
Peale lõunat avastame Marais linnaosa. Marais’ kõrgaeg algas 17. sajandil, mil sinna ehitati arvukalt kõrgaadlile kuuluvaid suursuguseid häärbereid. Ringkäik selles kvartalis annab elava pildi suure sajandi kultuurilisest, seltskondlikust ja intellektuaalsest elust. Tutvumise alguspunkt on Hotel de Sens, milles on täna raamatukogu. Kunagi elas aga siin kuninganna Margot. Tänu kuningannale muutus Marais moodsaks linnaäärseks aristokraatlike inimeste linnaosaks. Edasi jalutame Vosgeeside väljakule, mis väärib kinnise kuninga väljakuna tähelepanu ja jalutuskäik jätkub erinevate luksuslike linnahäärberite fassaadide imetlemisega. Näete maja, kus elas ja töötas Victor Hugo, ja kuulete lugusid Prantsuse kõrgaadli elamiskultuurist. Soovi korral astume sisse ka ühte häärberisse, mis on muuseumiks ümber ehitatud (kas Cognac-Jay või Carnavalet).
Ekskursioonipäeva lõpetame Pompidou keskuse juures. Soovijad võivad külastada Pompidou keskust ja süüa restoranide poolest kõige kirjumas piirkonnas – nn Pariisi kõhus ehk Les Halles rajoonis iseseisvalt. Teine võimalus on broneerida ühine külastus Au chien qui fume nimelisse restorani.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ladina kvartalis asuv André Latin hotell 3*
4. päev
Louvre / Richelieu / St Germain des Prés / Luxembourgi aed
Sõidame kohe varahommikul ühistranspordiga Louvre’i muuseumisse. Alustame päeva Louvre’i (teistmoodi) külastusega. Giid räägib lahti Léonardo da Vinci maalide fenomeni ja tutvustab tema kõiki Louvre kollektsioonis olevaid maale ning räägib pikemalt Louvre’i muuseumi suurimast kodeeritud maalist, mille poole kõik Louvre’i külastajad enamasti seljaga on… Külastame ka Rubensi galeriid ja Napoleon III-aegset ballisaali. Jalutuskäigu ajal Louvre’i palees kuulete palju huvitavaid detaile keiser Napoleon III ja moekuningannana ajalukku läinud keisrinna Eugenie ja teise keisririigi aegsest ülemeelikust Pariisi õukonnaelust.
Väike vaba aeg kohvi joomiseks ja Louvre’i suveniiripoes uudistamiseks.
Jalutuskäik jätkub Richelieu palee sisehoovis. Pariisis on palju kohti, mida nn taskureisijuhid ei maini. Need jäävad tänavamürast kõrvale ja seal armastavad pariislased ise tihti promeneerida (loe: erilise eesmärgita jalutada). Palais Royale’i territooriumil kihas omal ajal üliedukas majandus- ja erootiline tegevus, mida korraldas kuninga vabameelne ja naudinguhimuline sugulane. Selles hoovis võis 18. sajandil osta korraga kõike, mis inimesel vaja oli ja nendes galeriides sündis ka revolutsioonijärgse Pariisi, ei, pigem kogu maailma, esimene restoran… Ühes passaazis sööme ka lõunat ja jätkame oma jalutuskäiku.
Seine'i jõgi jagab Pariisi kaheks – Vasakkalda Pariisiks ja Paremkalda Pariisiks. Öeldakse, et Vasakkalda Pariis mõtleb samal ajal, kui Paremkalda Pariis kulutab, ehk siis Vasakkalda Pariis on tuntud ülikoolide ja rohkete raamatupoodide poolest, on pigem boheemlaslik, aga Paremkalda Pariis on glamuurne moe-, kaubandus- ja ärikeskus. Vaatame siis selle Vasakkalda Pariisi ka üle St Germain des Prés linnaosas ja lõpetame oma jalutuskäigu Luxembourgi aias.
Väike puhkus hotellis ja seejärel soovijatele õhtusöök Pariisi vanimal, Mouffetardi tänaval, väikeses pererestoranis “Au Petit Bistrot”.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ladina kvartalis asuv André Latin hotell 3*
5. päev
Jalutuskäik Montmartre'il
Hommikuni 2-tunnine jalutuskäik Montmartre’il ja seejärel vaba aeg.
Montmartre on nagu äärelinna provintslik küla, täis meeleolukaid kohvikuid ja kunstnikke.
Veel 19. sajandi keskpaigas oli Montmartre idülliline maakoht vaiksete külatänavate, viinamarjaistanduste ja puuderohkete aedadega. Tänaseni on säilinud vana linnaehituslik struktuur ja seetõttu tuleb selle linnaosa tundmaõppimiseks ka veidi treppidest tõusta ja mööda kitsaid looklevaid serpentiine jalutada. Montmartre’i pööningukambrites elasid omal ajal puudust kannatavad kunstnikud, sest lisaks odavamatele oludele valitses siinsetes kabareedes ja kohvikutes vabameelsem vaimne kliima, kus kunstnikel oli kergem endale modelle leida. Degas, Renoir, van Gogh, Gauguin, Picasso, Dali, Matisse – nad kõik elasid ja töötasid mingil ajal Montmartre’il ja lõid atmosfääri, mis on osaliselt säilinud tänapäevani. Jalutuskäigul giidiga kuulete huvitavaid lugusid kuulsate kunstnike elust ja loomingust ning näete oma silmaga kohti, kus elasid ja töötasid Picasso ja Renoir, lisaks kuulete erilisi legende märter St Denis'st ja Pariisi kaitsepühakust Püha Geneviève'ist. Montmartre ei ole tänapäeval enam odav linnaosa ning selle turistide teelt kõrvale jäävaid kuulsaid art deco stiilis maju ja mõisahäärbereid giid teile näitabki. Jalutuskäik lõpeb Sacré-Coeuri kiriku ees, kus avaneb hingematvalt kaunis vaade kogu Pariisi linnale.
Montmartre'il ja tegelikult kogu Pariisis jalutades tekib ei-tea-millest õnnetunne, mis paneb inimesi alati sinna tagasi pöörduma.
Vaba pärastlõuna.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ladina kvartalis asuv André Latin hotell 3*
6. päev
Vaba hommikupoolik / Pariis – Tallinn
Vaba hommikupoolik. Pärastlõunal transfeer lennujaama.
Lend BT862 Pariis-Tallinn 18.45-22.35, lennuaeg 2h 50min (Air Baltic)
Toidukorrad: hommikusöök
Reisi hind: 1780 €
Paketis sisaldub:
- lennupiletid (Air Baltic)
- majutus Pariisi kesklinna hubases 3* hotellis
- transport lennujaam-hotell-lennujaam
- ühistranspordi piletid
- reisiprogramm Marina Laikjõe juhtimisel
Lisatasu eest:
- tasuliste muuseumide külastused
- soovi korral majutus üheses hotellitoas
- reisikindlustus
Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)