Jaapani väikesaar Yakushima
Tokyo-Yakushima-Kyoto (Imago)


10. mai – 23. mai 2025
Grupis 20 reisijat
Reisijuht: Kertu Bramanis

Jaapani väikesaar Yakushima

10. mai – 23. mai 2025  / 6960 €

Lõuna-Jaapanis on äärealade sarm kenasti säilinud just pisematel saaretel. Kyūshūst lõunas asub pisike Yakushima saar,kus rännates jääb meie teekond tavaturisti radadest pisut kõrvale ja saame sukelduda Jaapani kultuuri ja traditsioonide sügavamatesse kihtidesse. Eelkõige saame suhelda loodusega Yakushima müstilistes metsades ja mägedes. Kummituslike puude all üle samblaga kaetud väänduvate puujuurte jalutamine inspireeris animehiidu Hayao Miyazakit imelise Printsess Mononoke muinasjutumaailma loomisel. Yakushimal kasvavad võimsad krüptomeeriad ning osad neist on tuhandete aastate vanused - arvatakse, et vanim on ligi 7000 aastat vana!

Meie rännakuteele jäävad mitmed kultusliku auraga looduslikud kuumaveeallikad. Jaapanis nauditakse kümblemist vabas õhus, kuna arvatakse, et meie geenidesse kodeeritud võime oma viite meelt algseadistada käivitub just loodusliku allika rüpes ligunedes. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Kuumaveeallikate ümber on kerkinud suurepärased Jaapani võõrastemajad (ryokanid), kus Jaapani igipõliseid traditsioone ja kokakunsti kõige paremini tunda saab. Sisse astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus.

1. päev

Tallinn – Helsingi

Kogunemine Tallinna lennujaamas 13.35. Tallinna lennujaamas kohtute Albion Reiside esindajaga, kes abistab lennujaamatoimingutega. Grupp lendab Jaapanisse iseseisvalt ilma reisijuhita. Reisijuht ootab teid Tokyo lennujaamas.

Lend AY1022 Tallinn-Helsingi 15.35-16.10, lennuaeg 35min (Finnair)
Lend AY061 Helsingi-Tokyo Haneda 17.55-14.25+1, lennuaeg 13h 30min (Finnair)

2. päev

Helsingi – Tokyo

Saabumine Tokyo Haneda lennujaama. Seejärel sõidame Tokyo kesklinna Ginza piirkonda hotelli.

Majutus: Tokyo südalinnas Ginzas, The Royal Park Iconic Tokyo Shiodome hotell 4*

3. päev

Tokyo / Shibuya / Meiji pühamu / Harajuku / Asakusa 

Alustame Tokyo linnaekskursiooni – sõidame läbi Tokyo põnevamate piirkondade (Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Asakusa). Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest! 

Tokyo hüüdnimeks on "Tuhande näoga linn". Tokyo on põnev sulam moodsast ja muistsest, kus futuristlikud pilvelõhkujad ja lärmakad izakayad (kõrtsid) asuvad kõrvuti Edo-aegsete pühamute, aedade ja teemajadega. Tokyo on kasvanud üheks maailma kõige energiast pakatavamaks, põnevamaks ja modernsemaks linnaks. Linna hiiglaslikud mõõtmed ning põnevate ja imetlusväärsete paikade hoomamatus võtab avastama asumisel põlvist nõrgaks. Jaapani pealinnas ei ole ühte konkreetset linnasüdant, neid on mitu ja neil kõigil on oma aura ja eripära ning igaüks on väärt avastamist. Tokyo on koht, kust paljud uued asjad on alguse saanud. Tokyolased janunevad iga päev uue ja põneva järele, olgu selleks söök, jook või mõni kunstielamus. Samas pakub tokyolastele turvatunnet midagi igapäevast, mis toimib laitmatult, punktuaalselt ja etteaimatavalt nagu näiteks raudtee, metroo või kausike misosuppi. Vastuolulises Tokyos kogeme, kuidas jaapanlased on kõige töökamad, ent samas on neil kõige hullumeelsemad vabaaja veetmise viisid - nad armastavad lärmi ja koosolemist, samas ka vaikust, meditatsiooni ja privaatsust. 

Maailma ühe suurima linna mastaapide adumiseks vaatame kõigepealt Tokyo panoraami ja maailma rahvarohkeimat ristmikku Shibuyas ülevalt – Shibuya Sky 230 meetri kõrgusel asuvast observatooriumist. Shibuya ristmikku ületab iga valgusfoori vahetumise tagant umbes sama palju rahvast kui pärast mõne kontserdi lõppemist Tallinna laulukaare all. Ristmik on üks armastatuim ja melurikkam koht noorte tokyolaste hulgas. Siinne ristmik on täis säravaid reklaame, neoonsilte, hiiglaslikke teleekraane ja loomulikult rahvast. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shibuya on Tokyo noorte sakariba ehk pidutsemise linn olnud juba alates 1930-ndatest. Tänapäeval on see koht, kus saab näha uusimat moodi, toitu, muusikat ja tehnoloogilisi vidinaid. Shibuya hakkas eriti hoogsalt arenema pärast olümpiamänge 1964. aastal. Siin on tänavate labürint, kus on ridamisi trendikaid butiike, kaubamajasid, mõned huvitavad muuseumid aga ka ööklubisid, kõrtsitänav Nonbei Yokocho ja armupesa kuulsusega hotelle. 

Tokyo kiirustavast elurütmist hetkeks maha astudes leiame vaikuse hiiglaslikus pargis asuvast Meiji shinto pühamust. Meiji pühamu ja suursugune mets rajati 1920. aastal keiser Meiji ja keisrinna Shokeni mälestamiseks. Meiji keisrit peetakse moodsa Jaapani rajajaks. Jalutame Harajuku tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks.

Õhtul jalutame Shinjukus, mis meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Aastal 1960 nimetas valitus Shinjuku fukutoshiniks (tõlkes "linna teine süda"). Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest! Shinjuku on Tokyo mänguplats. Just siin on kõige ägedam ööelu restoranide ja izakayade (baaride) alleel Omoide Yokochol, Kabukichos, Yakitori alleel, Golden Gail. Alates Edo ajastust, mil Shinjuku oli esimene peatus vanal Tokaido maanteel Kytotosse, on see piirkond olnud ööelu keskuseks. Lõbustused on koondunud peamiselt Kuldse Gai väikestesse baaridesse ja Kabukicho punaste laternate piirkonda.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo südalinnas Ginzas The Royal Park Iconic Tokyo Shiodome hotell 4* või sarnane

4. päev 

Tokyo. Keisripalee aed / Asakusa / TeamLab digikunsti näitus

Teeme jalutuskäigu Tokyo südameks oleva Keiserliku Palee aias. Kaunis park ja keisri eluase on rajatud kunagise Edo ajastu šoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune šoguni palee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad – "koi" ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda – aprillis kirsiõied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud, bambusesalud jne. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel. 

Pärastlõunal läheme Asakusasse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Täna pärastlõunal avastame üht Tokyo väga omanäolist digitaalkunstinäitust – teamLab Borderless, mis asub Toyosus Sukeldume kõikide oma meeltega kunstielamusse. Ainulaadses kunstiruumis kasutatakse digitaaltehnoloogiat, installatsioone ja dünaamilisi teoseid, mis muutuvad nendega suheldes. Vaataja ja teoste vahelised piirid hägustuvad. Näitus erineb kindlasti kõigist varem kogetuist. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo südalinnas Ginzas The Royal Park Iconic Tokyo Shiodome hotell 4* või sarnane

5. päev

Tokyo – Yakushima saar 

Varahommikune lend JAL 08.05-12.15  Tokyo-Kagoshima-Yakushima

Esimene tutvus Yakushima saarega. Rendime autod, et olla võimalikult mobiilsed, spontaansed ja vabad Yakushima saarel. Võtame ette mõne matkaraja vastavalt ilmastikuoludele. Näiteks Yakusugi Land matkarajad.

Yakushima väikesaar asub 80 kilomeetri kaugusel Kyūshū lõunatipust. See ümmargune saar on peaaegu tervenisti kaetud müstilise metsa ja võimsate mägedega. Saare kõrgeim punkt Miyanoura-dake on 1935 meetrit kõrge. Miyanoura on ka Jaapani lõunapoolseim punkt, kus talvel on mägedes lumi maas. Yakushima on Jaapani kõige suurema sademehulgaga paik. Kohalikud väidavad, et siin "sajab 35 päev kuus". Väga niiske kliima tõttu on siin mitmeid kristallselge veega koski tormlemas teed otsides kiviste kaljude vahel. Lopsaks rohelus pakub ideaalseid elutingimusi Yakushima makaakidele ja hirvedele, keda võib tihti matkaradade ääres kohata. Saar on alates 1993. aastast UNESCO maailma looduspärandi nimekirjas, sest saarel on säilinud ürgmets, kus kasvab palju krüptomeeriaid ja rododendroneid. Aprillist juunini puhkevad 1600 meetri kõrgusel õide värviküllased Pieris japonica ja Yakusimanum Nakai rododendronid. Seega oleme saarel just kõige õiteküllasemal hetkel! Yakushimal kutsutakse krüptomeeriaid "Yakusugi" ning osad neist on tuhandete aastate vanused. Arvatakse, et vanim Yakusugi – Jomonsugi – on ligi 7000 aastat vana!

Saare ainulaadsed metsad on kasvatanud võimsamad Yakushima sugi puud ligi 1000-1400 meetri kõrgusel üle merepinna. Subtroopilise- ja parasvöötme taimestiku vertikaalne jaotuvus erinevate vöötmete vahel on harukordne vaatepilt. Võimsatel krüptomeeriatel kasvavad igast õnarusest ja mügarikust välja samblad, sõnajalad ja orhideed. Kameeliad, rododendronid ja iileksid moodustavad iidse metsa vormi- ja värviküllase alustaimestiku. Siin uduse pilvemetsa rüpes matkaradadel jalutades näeme rohelise samblaga kaetud mahalangenud puutüvesid ja kivirahne, kristallselge veega pahisevaid koski, jõulisi puuhiiglasi, kellest on saanud kohalikud kuulsused. Meie kõrvu paitab tuhandete lindude hääl, kellel on õnn seda imelist paika oma koduks kutsuda.

Majutus jaapanipärases hotellis – ryokanis. Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit – looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat, peaaegu rituaalset, puhtaks küürimist, saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Jomon no Yado Manten

6. päev

Yakushima saar / Yakusugi land / Inakahama kilpkonnade rand

Täna teeme seiklusliku matka Yakushima Yakusugi Land radadel. Pärastlõunal Imago harjutused. 

Seibu Rindo on kurviline metsatee läbi tiheda ja lopsaka metsa, millest umbes 15 kilomeetrit on ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud. Metsatee ühendab rannikualasid mägedega. Lisaks suursugustele samblaga kaetud tuhandeaastastele puudele on Yakushimal ka igihaljas mets, kus kasvavad haruldased valged männid. Igihaljas metsas elavad makaagid ja elegantsed hirved ning siin ringi liikudes on suur võimalus nendega kokku saada. Looklev tee viib üle küngaste ja orgude, kus silma hakkavad mäeveerel kasvavad hiiglaslikud rippuvate juurtega Gajomaru puud (mooruspuu liik).

Yakushima saare loodeosas on umbes 1 kilomeetri pikkune ilus liivarand Inakahama, kus käiakse päikeseloojangut nautimas. Just mais ja juunis loivab umbes 700-800 suurt merekilpkonna Inakahama liivastele luidetele oma mune munema. Nende haruldaste ja suursuguste mereelanike elutsükli jaoks on Inakahama väga oluline paik. Kevadeti saabub igal ööl umbes 20 emast kilpkonna rannale, kelle innukaid püüdeid oma kaevatud auku munade munemisel on võimalik vahel ka näha. Siin saarel kaitstakse merekilpkonnade elu väga ning rannas on külastajate jaoks oma kindel kodukord, tagamaks merekilpkonnade kodurahu. Kui on soovi, siis saame öösel merekilpkonnade munemist vaatama minna. 

Majutus Jaapanipärases hotellis – ryokanis. Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Jomon no Yado Manten

7. päev

Yakushima saar / Shiratani Unsuikyo 

Pärast hommikusööki teeme matka Shiratani Unsuikyo looduspargis (ligi 3-5 tundi). Pärastlõunal Imago harjutused.

Shiratani Unsuikyo kitsas jõeorg on lopsakasse rohelusse mattunud looduspark 600-1050 meetri kõrgusel üle merepinna, kus kõrguvad kohalikud krüptomeeria kuulsused – Nidaiosugi, Kugurisugi ja Yayoisugi. Jõeoru äärt palistavad hästi märgistatud matkarajad, kus on võimalik võtta ette erineva raskusastme ja pikkusega jalgsimatku. Mõned rajad on pärit Edo ajastust, mõned kividega sillutatud, mõned kaetud puidust laudisega. Shiratani Unsuikyo peamiseks tõmbenumbriks on okaspuu ja lehtpuu segamets, kus kasvavad peamiselt yakushima sugi ja loorberi puud. Kummituslike puude all üle samblaga kaetud väänduvate puujuurte jalutamine inspireeris Hayao Miyazakit imelise Printsess Mononoke muinasjutu maailma loomisel. Studio Ghibli peakunstnik Oga Kazuo veetis kuid metsas joonistades, proovides kanda osakestki looduse müstikast animatsioonide maailma.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Jomon no Yado Manten

8. päev

Yakushima / Janokuchi matk

Matkame Yakushima kaunites mägedes. Pärastlõunal Imago harjutused.

Täna võtame ette 6-8 tunnise matkarada Janokuchi-taki (Mao suu) kose juurde. Janokuchi-taki rada on keskmise raskusastmega ja arvestatavaid mäkke tõuse pole. See rada on turistidele vähem tuntud ja vähem käidud. Sellele rajale tulevad need, kes otsivad privaatsust ning ehedaid elamusi. Matka eesmärgiks on jõuda Janokuchi koseni, mis müriseb kõuekõminal. Kosk  on kui määratu, valge, vahune kardin, mille ees sillerdavad tasased laguunid. Laguunide ümber on rohkesti parajalt laugeid kaljurahne, kuhu sätime ennast piknikule.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Jomon no Yado Manten

9. päev

Yakushima – Kagoshima – Osaka / Kyoto / Fushimi Inari pühamu

Hommikul lendame Yakushimalt Osakasse. Sealt edasi sõidame bussiga Kyotosse. Kyotos külastame Fushimi Inari pühamut.

Lend JAL Yakushima-Kagoshima-Osaka (Itami) 09.55-12.20

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 šinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada jalutades ahtakesil munakivisillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete, habraste puidust ja paberist ehitiste, ning moodsate, klaasist ja terasest ehitiste läbipõimumine. 

Kyotos külastame Fushimi Inari pühamut. Fushimi Inari pühamu tuhanded kinaverpunased torii väravad on võluvalt sobitatud püha Inari mäenõlva metsiku maastikuga. Väravatest moodustavad pikad alleed, mida mööda on lihtsalt tore kulgeda. Kyoto Inari pühamu on üks tuhandest pühamust, mis on pühendatud Inarile ehk šinto riisi jumalale.

Soovijad saavad õhtul ringi jalutada hotelli ümbruses ja Kyoto raudteejaamas. Kyoto raudteejaama, mis on kui õhuline ja voogav täispurjedes purjekas, käivad vaatamas arhitektid üle maailma. Kyoto 1200. aastapäevaks rajatud raudteejaam mõjub väga ajaloolises Kyotos oma futuristliku lahendusega esmapilgul täiesti tulevikuehitisena. Raudteejaama projekteerijate taotluseks on ühendada Kyoto iidne ajalugu ja tänavavõrgustik moodsa esteetikaga. Raudteejaama kõrval särab üle öise linna Kyoto teletorn, mis on justkui majakas, aidates meil õhtustelt Kyoto avastusretkedelt eksimatult koju jõuda. Meie koduümbrusest leiate ka sadu kaupluseid ja söögikohti.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kyoto Vischio hotell 4*

10. päev

Kyoto. Ryoan-ji kiviaed / Kuldne tempel / Tokugawade šogunipalee / Teetseremoonia

Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinud muutmatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt aga zen-mõtteviis pigem julgustab igal ühel oma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti. 

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale, muutes selle hoomamatult avaraks.

Seejärel külastame Tokugawa šogunitele kuulunud Nijo paleed, mis on rajatud 1603. aastal šoguni võimu ja prestiiži ning samas keisri võimu hinguselemineku näitamiseks. Originaalina on säilinud hämmastava arhitektuuriga palee ning ümbritsev imeline Ninomaru maastikuaed oma tiigikeste ja kividega. Hiiglaslik, 3300-ruutmeetrise põrandapinnaga palee on ehitatud küpressist, kaetud kaunite kuldleht- ning puidunikerdus ornamentikaga ning seinu kaunistavad Kano koolkonna maalingud. Viiest erinevast osast koosnev palee oli šoguni töökontoriks ja eluasemeks tema külaskäikudel Kyotosse šoguni pealinnast Edost. Laulvatel "ööbikupõrandatel" kõndides saame aimu šoguni rikkusest, mõjuvõimust ja ka eraelust.

Kyotos osaleme Jaapani traditsioonilisel teetseremoonial. Jaapani teetseremoonia on kohtumine, kus koos piaalitäit teed juues võimenduvad lähedus, harmoonia ja austus kaaslaste suhtes. Teetseremoonia käigus viiakse läbi erinevaid rituaale, mille puhul on oluline nende kindlaksmääratud kulg ja etikett. Tee kunst hõlmab ka teisi jaapani kunste, eelkõige lilleseadet, kalligraafiat, luulekunsti, aiakunsti, keraamikat jne. Nii külaliste kui ka teemeistri jaoks on igasugust tegevust ja suhtlemist kujundavaks väärtusteks harmoonia (wa), austus (kei), kirgastumine (sei) ja hingerahu (jaku). Kuigi esmapilgul ei pruugi me mõista ja märgata kõiki kooskõlalisi elemente siiski suudame me tajuda, et teetseremoonia ei ole meile pakutav etendus vaid kooskogetud ainulaadne sündmus “üks elu, üks kohtumine”

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Kyoto Vischio hotell 4*

11. päev

Kyoto. Hõbedane tempel / Daisen-in tempel / Zazen meditatsioon / 

Pärast hommikusööki algab päev Kyotos  Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkakuji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil šogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda. Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsisõite õitsemise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda.

Seejärel külastame Kyoto põhjaosas asuvat Daisen-in templit. Daisen-ini kuivaed on rajatud 1509. aastal ning on sestsaadik muutumatuna säilinud. Selle kaks aeda kujutavad maise elu katsumusi ja valgustatuse seisundit. Rehitsetud liiv on otsekui elujõgi ja kivid elu eri staadiumid. Mõni kivi sümboliseerib seda staadiumi, kus juurdleme, kes oleme ja mis on elu. Seejärel põrkame vastu kahtluse müüri: tuleb leppida aja möödumisega, loobuda noorusest, leida mingisugune elufilosoofia. Kanname endaga kaasas rõõmu ja pettumusi ning need on lastitud aardelaeva, mis kannab meid mööda elujõge valgustatuse mere poole. Suure mere kõrval kasvab puu, mis õitseb aastas üheainsa päeva: nagu inimelu igaviku taustal.

Daisen-in templis proovime Zazen meditatsiooni. Istume kohaliku munga juhendamisel lootospoosis tasa-tasa. Munk käib mediteerijate vahel ringi ja aitab keskendumisele kepiplaksatustega kaasa.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto Vischio hotell 4*

12. päev

Kyoto / Kiyomizu  tempel / Ninenzaka vanalinn / Geišade kvartal Gion / Maiko Hana no Seki kohtumine geiša õpilase maikoga 

Hommikul  külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides. Kiyomizu templist jalutame läbi Kyoto ühe vanima linnaosa mäest alla, läbi Yasaka šinto pühamu Gioni. Yasaka pühamu rabav kahekordne kinaverpunane värav juhatab meid värvikasse, sigimist-sagimist täis pühamusse. Pühamuga seotud jumalused kaitsevad haiguste eest ning juba aastal 869 kanti pühakukujusid epideemiate peatamiseks Gioni tänavatel. Sellest on saanud alguse kuulus festival Gion matsuri. Tempel on aastaid olnud seotud Kyoto geishadega. Läbi pühamu väravate saame minna nautima looduse ilu Maruyama pargis. Pargis peab kindlasti vaatama igivana graatsiliste langevate okstega kirsipuud, mille eest hoolitseb pühendunult 16. generatsiooni kirsipuu doktor. Maruyama park on üks vanimaid Kyoto parke ning parim koht "hanami" kirsisõite imetlemise pidustuste jaoks, sest siin kasvab ligi 680 kirsipuud.

Pärastlõunal jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geišade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu.

Gioni kvartalis on plaanis kohtumine geiša õpilase maikoga. Teismeealised valgeks võõbatud nägude ja kaunitesse kimonotesse riietatud maikod näivad haprad, ent neil on väga sitke sisu. Maikod on pühendanud oma elu Jaapani traditsiooniliste kunstide õppimisele. Praktiliselt ilma ühegi puhkepäevata nädalas tõusevad nad igal hommikul varakult selleks, et minna geišade kooli harjutama traditsioonilist tantsu, laulu, pillimängu, teekunsti, kalligraafiat, lilleseadet või luulekunsti. Pisikeses hubases teemajas pakub maiko meile ehtsat jaapani rohelist teed kõikidele teekunsti tavadele vastavalt. Kuuleme maiko käest nende elust, saame esitada küsimusi ning nautida traditsioonilise tantsu esitlust. See on ainulaadne võimalus heita pilk geišade ja maikode suletud maailma, kus saame imetleda maiko elegantsi, ilu, väärikust ning täiuseni lihvitud tantsu ja muusikat. Kohtumine lõppeb võimalusega teha pilti.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto Vischio hotell 4*

13. päev

Kyoto / Osaka / Osaka – Helsingi

Ennelõunal sõidame Osakasse. Vaba päev Osakas. Võimalus külastada arvukaid näitusi, muuseume, parke või põnevaid linnaosasid omal valikul ja reisijuhi soovitusel. 

Õhtul suundume Osaka Kansai lennuväljale ja valmistume koju lendama. 

Lend AY068 Osaka-Helsingi 22.25-05.30+1, lennuaeg 13h 10min (Finnair)

Toidukorrad: hommikusöök

14. päev

Helsingi – Tallinn 

Lend AY1013 Helsingi-Tallinn 09.00-09.30, lennuaeg 30min (Finnair)Reisi hind: 6960 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid (economy class)
 • majutus 4* hotellides
 • majutus jaapanipärases hotellis (ryokan) 
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht 

Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole.

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 1000 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.

Broneeri reis