Kirsiõites Jaapan
Tokyo-Shikoku-Kyoto


23. märts – 4. aprill 2025

Reisijuht: Kertu Bramanis

Kirsiõites Jaapan

23. märts – 4. apr 2025  / 5985 €

Kaugete maade ja merede taga asuv Jaapan oli kunagi muust maailmast isoleeritud paik. Tänane Jaapan on värvikas ja põnev sulam muistsest ja moodsast. See on paik, kus pilvelõhkuja ja karaokebaar kohtub iidse shinto pühamu või budistliku templiga, vaiksed aiad ja teemajad asuvad külg külje kõrval lärmakate restoranide, moekate sisseostukeskuste ja maailma kiireimate rongidega. Kyoto vanadel tänavatel kõnnib aastasadade väärikust endas kandev geisha õpilane maiko kõrvuti homset moodi loovate teismelistega. 

Jaapanit võib nimetada ka maailma gurmaanide kuningriigiks. Jaapani toit paitab nii silma kui suud, lisaks paneb südame laulma ja hingekellad helisema. Jaapani traditsiooniline toit on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapani võõrastemajja (ryokanisse) või ka suurlinna hotelli astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus. 

Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan ka loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära. 

Meie läheme saareriiki kirsside õitsemise aegu. Metsiku kirsi õied puhkevad õitsele vaid korraks. Vaid hetkeks on nende habras ilu saavutanud täiuslikkuse selleks, et juba järgmisel hetkel koos esimese tuulepuhanguga kaduda. Kirsiõis sümboliseerib ilu, kuid samas tuletab meile meelde ka nukrameelset asjade kaduvust ehk jaapani keeli mono-no-aware. Mono-no-aware mõtteviisis peitub osake jaapani kultuuri olemusest.

Fotod: Kertu Bramanis ja Argo Schneider. Soovitame lugeda Kertu ja Riho-Bruno Bramanise raamatut "Õhk riisiterade vahel. Kaheksa aastat Jaapanis".

1. päev

Tallinn – Istanbul

Kogunemine Tallinna lennujaamas 13.35. Tallinna lennujaamas kohtute Albion Reiside esindajaga, kes abistab lennujaamatoimingutega. Grupp lendab Jaapanisse iseseisvalt ilma reisijuhita. Reisijuht ootab teid Tokyo lennujaamas.

Lend TK 1424 Tallinn-Istanbul 18.45-23.20, lennuaeg 3 tundi 35min (Turkish)
Lend TK 198 Istanbul-Tokyo Haneda 02.35-19.45+1, lennuaeg 13 tundi (Turkish)

2. päev

Istanbul – Tokyo

Saabumine Tokyo Haneda lennujaama. Seejärel sõidame Tokyo südalinna Ginza piirkonda hotelli.

Majutus: hotell Tokyos 4* 

3. päev.

Tokyo. Shibuya / Meji pühamu / Shinjuku / Harajuku

Alustame Tokyo linnaekskursiooni bussiga – sõidame läbi Tokyo põnevamate piirkondade (Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Roppongi, Asakusa, Akihabara). Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Roppongi ööelu ei peatu hetkekski, siia on kokku kogunenud tõeline rahvaste paabel, mis hingab nagu suur ja võimas organism täiesti omas rütmis. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. 

Tokyo hüüdnimeks on "Tuhande näoga linn". Tokyo on põnev sulam moodsast ja muistsest, kus futuristlikud pilvelõhkujad ja lärmakad izakayad (kõrtsid) asuvad kõrvuti Edo-aegsete pühamute, aedade ja teemajadega. Tokyo on kasvanud üheks maailma kõige energiast pakatavamaks, põnevamaks ja modernsemaks linnaks. Linna hiiglaslikud mõõtmed ning põnevate ja imetlusväärsete paikade hoomamatus võtab avastama asumisel põlvist nõrgaks. Jaapani pealinnas ei ole ühte konkreetset linnasüdant, neid on mitu ja neil kõigil on oma aura ja eripära ning igaüks on väärt avastamist. Tokyo on koht, kust paljud uued asjad on alguse saanud. Tokyolased janunevad iga päev uue ja põneva järele, olgu selleks söök, jook või mõni kunstielamus. Samas pakub tokyolastele turvatunnet midagi igapäevast, mis toimib laitmatult, punktuaalselt ja etteaimatavalt nagu näiteks raudtee, metroo või kausike misosuppi. Vastuolulises Tokyos kogeme, kuidas jaapanlased on kõige töökamad, ent samas on neil kõige hullumeelsemad vabaaja veetmise viisid – nad armastavad lärmi ja koosolemist, samas ka vaikust, meditatsiooni ja privaatsust. 

Maailma ühe suurima linna mastaapide adumiseks vaatame kõigepealt Tokyo panoraami ja maailma rahvarohkeimat ristmikku Shibuyas ülevalt – Shibuya Sky 230 meetri kõrgusel asuvast observatooriumist. Shibuya ristmikku ületab iga valgusfoori vahetumise tagant umbes sama palju rahvast kui pärast mõne kontserdi lõppemist Tallinna laulukaare all. Ristmik on üks armastatuim ja melurikkam koht noorte tokyolaste hulgas. Siinne ristmik on täis säravaid reklaame, neoonsilte, hiiglaslikke teleekraane ja loomulikult rahvast. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shibuya on Tokyo noorte sakariba ehk pidutsemise linn olnud juba alates 1930-ndatest. Tänapäeval on see koht, kus saab näha uusimat moodi, toitu, muusikat ja tehnoloogilisi vidinaid. Shibuya hakkas eriti hoogsalt arenema pärast olümpiamänge 1964. aastal. Siin on tänavate labürint, kus on ridamisi trendikaid butiike, kaubamajasid, mõned huvitavad muuseumid aga ka ööklubisid, kõrtsitänav Nonbei Yokocho ja armupesa kuulsusega hotelle. 

Tokyo kiirustavast elurütmist hetkeks maha astudes leiame vaikuse hiiglaslikus pargis asuvast Meiji shinto pühamust. Meiji pühamu ja suursugune mets rajati 1920. aastal keiser Meiji ja keisrinna Shokeni mälestamiseks. Meiji keisrit peetakse moodsa Jaapani rajajaks. Jalutame Harajuku tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks.

Õhtul jalutame Shinjukus, mis meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Aastal 1960 nimetas valitus Shinjuku fukutoshiniks (tõlkes "linna teine süda"). Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest! Shinjuku on Tokyo mänguplats. Just siin on kõige ägedam ööelu restoranide ja izakayade (baaride) alleel Omoide Yokochol, Kabukichos, Yakitori alleel, Golden Gail. Alates Edo ajastust, mil Shinjuku oli esimene peatus vanal Tokaido maanteel Kytotosse, on see piirkond olnud ööelu keskuseks. Lõbustused on koondunud peamiselt Kuldse Gai väikestesse baaridesse ja Kabukicho punaste laternate piirkonda.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: hotell Tokyos 4* 

4. päev 

Tokyo / Keisripalee aed / vana Tokyo Asakusa

Teeme jalutuskäigu Tokyo südameks oleva Keiserliku Palee aias. Kaunis park ja keisri eluase on rajatud kunagise Edo ajastu šoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune šoguni palee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad – "koi" ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda – aprillis kirsiőied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud, bambusesalud jne. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel. 

Pärastlõunal läheme Asakusasse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: hotell Tokyos 4* 

5.päev

Tokyo – Kyoto /Fushimi Inari pühamu

Täna hommikul  sõidame kiirrongiga Kyotosse, kus külastame Fushimi Inari pühamut. Oma suured kohvrid saadame Kyotosse kulleteenusega. Kohvrid saame kätte järgmisel päeval.

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 šinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada, jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete – habraste puidust ja paberist –, ning moodsate – klaasist ja terasest – ehitiste läbipõimumine. 

Pärastlõunal külastame Kyoto ühte tuntumat pühamut Fushimi Inari. Fushimi Inari pühamu tuhanded kinaverpunased torii väravad on võluvalt sobitatud püha Inari mäenõlva metsiku maastikuga. Väravatest moodustavad pikad alleed, mida mööda on lihtsalt tore kulgeda. Kyoto Inari pühamu on üks tuhandest pühamust, mis on pühendatud Inarile ehk shinto riisi jumalale.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto Vischio hotell 4* 

6. päev

Kyoto. Ryoan-ji kiviaed / Kuldne tempel / Tokugawade šogunipalee / Ikebana töötuba

Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinud muutmatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt aga zen-mõtteviis pigem julgustab igal ühel oma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti. 

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale, muutes selle hoomamatult avaraks.

Seejärel külastame Tokugawa šogunitele kuulunud Nijo paleed, mis on rajatud 1603. aastal šoguni võimu ja prestiiži ning samas keisri võimu hinguselemineku näitamiseks. Originaalina on säilinud hämmastava arhitektuuriga palee ning ümbritsev imeline Ninomaru maastikuaed oma tiigikeste ja kividega. Hiiglaslik, 3300-ruutmeetrise põrandapinnaga palee on ehitatud küpressist, kaetud kaunite kuldleht- ning puidunikerdus ornamentikaga ning seinu kaunistavad Kano koolkonna maalingud. Viiest erinevast osast koosnev palee oli šoguni töökontoriks ja eluasemeks tema külaskäikudel Kyotosse šoguni pealinnast Edost. Laulvatel "ööbikupõrandatel" kõndides saame aimu šoguni rikkusest, mõjuvõimust ja ka eraelust.

Lõunasöök – sukiyaki – soja kastme, sake, mirini ja suhkruga maitsestatud jaapanipärane hot-pot, kus küpsetatakse imeõhukeseks viilutatud liha, tofut ja juurvilju. Lauapeal olevas potis koos küpsetamine on nii hinge ja keha soojendav kogemus.

Pärastlõunal arendame ilumeelt Ikebana töötoas. Ikebana on suurepärane võimalus suhelda loodusega, arendada ilumeelt, tundma õppida jaapani kultuuri, mediteerida, kaunistada kodu  ja ühtlasi on see ka meeldiv viis eneseväljenduseks. Lilled on saatnud kõiki vanu kultuure, aga ainult  Jaapanis on lilleseadmise viisid süstematiseeritud ja viidud nii kõrgele tasemele. Jaapanis on umbes 3000 ikebana koolkonda, tuntuimatel nendest (nt Ikenobo, Ohara, Sogetsu) esindused mitmes maailmajaos. Ikebana tõlgitakse sageli kui „jaapani lilleseadekunst“, kuid ikebanas kasutatakse ka muud taimset materjali – oksi, vilju, lehti, kõrrelisi. Ikebana väljendab, taasloob ja mõtestab ümbritsevat loodust. Klassikalises seades peegeldub alati käesolev aastaaeg, päev, ilm, hetk. Nagu kunsti, õpitakse ka Ikebanat kogu elu – ainuüksi kirjutamisoskus ei tee veel kellestki kirjanikku. Niisamuti ikebana reeglite tundmine ei kindlusta hingestatud seade sündi ega meistriks saamist. Iga uus päev, koht, uus taimematerjal, tingib uue, värske vaatenurga. Tee teose valmimiseni on vähemalt sama oluline kui teos ise.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto Vischio hotell 4*  

7. päev

Kyoto. Hõbedane tempel / Kiyomizu tempel / Geišade kvartal Gion / personaalne kohtumine geiša õpilase maikoga

Pärast hommikusööki algab päev Kyotos Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkakuji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil šogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda. Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsisõite õitsemise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda.

Seejärel külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides.

Lõunasöök – Japanese set. Traditsiooniline jaapanipärane lõunasöök, mis on erinevate komponentide vahelist tasakaalu tunnetades ning looduserütme austades kokku pandud. Natuke õhust, natuke veest, natuke maast! 

Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geišade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu.

Gioni kvartalis on plaanis kohtumine geiša õpilase maikoga. Teismeealised valgeksvõõbatud nägude ja kaunitesse kimonotesse riietatud maikod näivad haprad, ent neil on väga sitke sisu. Maikod on pühendanud oma elu Jaapani traditsiooniliste kunstide õppimisele. Praktiliselt ilma ühegi puhkepäevata nädalas tõusevad nad igal hommikul varakult selleks, et minna geišade kooli harjutama traditsioonilist tantsu, laulu, pillimängu, teekunsti, kalligraafiat, lilleseadet või luulekunsti. Pisikeses hubases teemajas pakub maiko meile ehtsat jaapani rohelist teed kõikide teekunsti tavadele vastavalt, kuuleme maiko käest nende elust, saame esitada küsimusi ning nautida traditsioonilise tantsu esitlust. See on ainulaadne võimalus heita pilk geišade ja maikode suletud maailma, kus saame imetleda maiko elegantsi, ilu, väärikust ning täiuseni lihvitud tantsu ja muusikat. Kohtumine lõppeb võimalusega teha pilti. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto Vischio hotell 4*  

8. päev

Kyoto. Shikoku saar. Ohenro palverännak / Kakurinji tempel / Tairyuji tempel / templimajutus

Varahommikul sõidame bussiga Honshu peasaarelt Shikokuku saarele, kuhu pääseb üle Awaji saare sõites. Kohas kus Osaka laht, Vaikne ookean ja Jaapani Sisemeri kokku puutuvad tekib loodete liikumisel erinevatel veekogudel suuri veetaseme erinevusi, kutsudes esile võimsaid hoovusi ja veekeeriseid. Naruto veekeerised legendaarses 1.6 km pikkuses mäslevas väinas on aastatuhandeid legende loonud. Shikokul läbime jalgsi järskudel mäenõlvadel oleva lõigu (7.5 km) kuulsast 88-templi palverännakust ohenro. Külastame Kakurinji (nr. 20) ja Tairyuji (nr. 21) templeid (ligi 4-tunnine jalgsimatk). See rännak mööda matkarada läbi võrratu ürgse metsa, ikka üles ja alla, on sobilik tõsistele matkasellidele. Kui mägedest üles-alla rühkimine pole sinu jaoks saad palverännaku läbida ka bussi ning köisraudteega. Õhtul templirituaalid ja kuumaveevann, templiõhtusöök taimetoit.

Sõidame Jaapani suuruselt neljandale saarele Shikokule. Jaapani Sisemeri ehk Setonaikai on olnud looduslik takistus, mis on säästnud saart rahvastiku suurenemisest ja läänestumisest. Shikokul on säilinud armsad riisikasvatajate- ja kalurikülakesed, metsaga kaetud mäed, iidsed kindlused, kultuslikud kuumaveeallikad ja loomulikult templid. Jaapani sisemeri ei ole maaga piiratud, nagu nime järgi võiks oletada. Setonaikai väikeste kalurikülade sadamates hõljuvad päikeses sillerdavatel lainetel pisikesed kalamehepaadid. Vesi on selge ja tulisoolane. Sisemere saarestiku ilu võtab hinge kinni. Keegi oleks justkui vaba käega laiali pillutanud merest väljakasvavaid smaragdrohelisi saarekesi. 

Shikoku saare kõige kuulsam isik on buda preester Kukai, kes sündis Shikokul 774. aastal. Jaapanis tuntakse teda ka postuumse nimega Kobo Daishi (suur pühak). Shingon budismi rajaja ja Jaapani kultuuri isaks kutsutud preester käis saarel läbi 88 väiksemat templit. Shingon budismis tähistab number 88 meid kiusata võivate pahede arvu. Shikoku nimi tähendab tõlkes neli provintsi või prefektuuri. Tänapäeval on Shikoku provintside nimedeks Tokushima, Kochi, Ehime ja Kagawa. Lisaks on nendel provintsidel budistlik dojo nimi (spirituaalse treeningu paik). Palverännakut läbi nende nelja provintsi võrreldakse sümboolse teega valgustatuseni, kus templid 1-23 sümboliseerivad spirituaalset virgumist (hosshin dojo), templid 24-39 askeetlikku treeningut (shugyo dojo), 40-65 valgustatust (bodai dojo) ning 66-88 nirvaanat (nehan dojo). Seda palverännakut on jäljendatud üle tuhande aasta. Traditsiooniliselt läbiti palverännak vaid jalgsi ent tänapäeval on täiesti mõeldav, et liigutakse ka autode ja bussidega. Kogu rännaku (umbes 1400 km) jalgsi läbimine võtaks aega umbes 50 päeva ning seetõttu on täiesti tavapäraseks saanud vaid osaliselt palverännaku tee läbimine. Esmakordselt on 1140. aastatel mainitud vanades Jaapani ürikutes askeetlikke noori, kes on Shikoku eraldatud paikades rändamas. Ilmselt oli see tol ajal ka üks turismi valdkond.

Matka alustame Kakurinji templist, mis asub saare kaguosas. Kui Kūkai 798. aastal paika külastas, märkas ta kahte kurge – emast ja isast, kes oma tiibadega Jizō Bosatsu 6 sentimeetri suurust kujukest kaitsesid. Kūkai ise nikerdas 90 sentimeetri suuruse Jizō kuju, pani väiksema sinna sisse ning pühitses selle templi peamiseks jumaluseks.

Jõuame matkates Tairyūji templisse (tempel nr 21). Templi suurel territooriumil kasvavad puuhiiglased. Müstiline õhustikuga tempel asub 500 meetri kõrgusel mäel, mida kutsutakse Lääne Kōya-san’iks, sest siinsed ehitised on sarnased püha Kōya-san’i omadega. Kūkai kirjeldab oma raamatus Sangō Shiiki (798), kuidas ta siin templis teenis.

Õhtuks jõuame Anrakuji templisse, kus saame osa ühisest templiõhtusöögist. Templis on kuumaveeallikad, kus on mõnus lõõgastuda. Õhtu osaks on ka õhtune palvus ja palverändajate rituaalid.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: askeetlik Anrakuji templimajutus koos kuumaveeallikatega

9. päev

Shikoku saar / Iya org/ Kazurabashi rippsild / Bukeyashiki Kita ke samurai maja

Täna avastame bussiga liikudes Shikoku saare metsikut loodust Iya orus.

Iya org on kauge mägine org Tokushima prefektuuri lääneosas. Shikoku saare südames asuvat eraldatud orgu iseloomustavad järsud mäenõlvad ja sügavad kivised kurud, mida traditsiooniliselt ületasid väätidest rippsillad. Kolm silda, Iya Kazurabashi ja Oku-Iya Kazurabashi sillad, on hooldatud tänapäevani ja jäävad piirkonna populaarseimateks vaatamisväärsusteks. Iya on tuntud ka kuumaveeallikate ja põnevate matkaradade poolest. Oma eraldatuse tõttu on org olnud varjupaigaks Taira klanni liikmetele, kes põgenesid piirkonda pärast Gempei sõja (1180–1185) kaotamist Heiani perioodi lõpus. Nende järeltulijaid võib ikka veel sadu aastaid hiljem leida Iya oru ümbrusest.

Shikoku suurima veeteena voolab Yoshino jõgi hiiglasliku arterina üle suure osa saarest. Kohas, kus jõgi läbib sisemaa järske mägesid, kitseneb see tunduvalt, moodustades 8 km pikkused Oboke'i ja Koboke kurud. Kanjoni kaljuste seinte loodud kärestikud pakuvad dramaatilisi vaateid ning parimaid raftingu kogemusi kogu Jaapanis. Nimedel Oboke ja Koboke on huvitav tähendus ja need on tõlgitud vastavalt kui "Suur ohtlik kõndimine" ja "Väike ohtlik kõndimine". Kuigi neid nimesid on kasutanud juba iidsetest aegadest, arvatakse, et neil järskudel ja kivistel nõlvadel oli ohtlik kurusid läbida.

Mägiviinapuudest rippsillad (kazurabashi) olid minevikus inimeste jaoks peamiseks vahendiks Iya oru jõe ületamiseks. Ajalugu on nende päritolu kohta ebaselge, kuid legendid räägivad, et need sillad rajas esmakordselt Jaapani budismi Shingoni sekti asutaja Kobo Daishi või  Heike põgenikud, kes varjasid end piirkonnas pärast lüüasaamist Gempei sõjas (1180–1185). Sildu sai kergesti läbi lõigata  vaenalse orgu juurdepääsu takistamiseks.

Kunagi ulatus üle oru 13 silda, kuid tänapäeval on säilinud vaid kolm. Allesjäänud sildadest suurim ja populaarseim Iya Kazurabashi, mis ulatub 45 meetrit üle Iya jõe oru keskel ja pakub külastajatele vaadet 14 meetri kõrguselt allpool vulisevale jõele. Sild ehitatakse ümber iga kolme aasta tagant ning on mõlemast otsast kinnitatud kõrgete seedripuude külge. Ohutuse tagamiseks on viinapuude sisse peidetud terastrossid. Silda saab ületada ainult ühes suunas. 

Iya oru Bukeyashiki Kita-ke ajalooline maja on kunagine samuraide eluase.  Ehitatud 1763. aastal Kita klanni samuraide elukohaks, kes oli 18 sajandil valitsevaks klanniks Iya orus. 

Õhtul ühine Jaapani traditsiooniline õhtusöök. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda - kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog – riis!

Majutus Jaapanipärases hotellis (ryokan). Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit – looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat, peaaegu rituaalset, puhtaks küürimist saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: jaapanipärane võõrastemaja koos kuumaveeallikaga, näiteks Iya Onsen või Hotel Kazurabashi

10. päev 

Shikoku – Kurashiki – Okayama / Konpira pühamu / maasikakasvatuse külastus Higashi Miyoshi / Jaapani sisemere sild / Kurashiki Bikan vanalinn

Hommikul alustame bussiga sõitu Shikoku saarelt tagasi peasaarele Shimanami Kaido kaudu. Teel külastame Konpira pühamut ja ajaloolises Kurashiki Bikan linnakeses. 

Konpiransani ametlik nimi on Kotohira pühamu. Pühamu asetseb järsul Zozu mäenõlval. Pühamu on pühendatud meresõitjatele ja laevaehitajatele. Pühamu peasaalini jõudmiseks tuleb 785 trepiastmest üles rühkida. Pühamu kõige sügavamasse Okusha osasse viib lausa 1368 trepiastet. Vaatamata sellele, et pühamusse jõudmine on üsna vaevarikas on pühamu väga populaarne ja trepid on ääristatud mitmete armsate poekeste ja restoranidega.

Seto Ohashi on üks Jaapani tuntumaid sildu Honshu saarelt Shikoku saarele. Sild koosneb tegelikult mitmest väiksemast ühendades mitmeid Jaapani Seto sisemere saarestiku väiksemaid saari. Maanteel ületame mitmeid kauneid sildu ja naudime võrratuid vaateid Seto sisemerele. 

Pärastlõunal jõuame Kurashiki Bikan ajaloolisesse kvartalisse Okayamas. Kurashikis on hästi säilinud Edo ajastu (1603-1867) olustik ja kanalite võrgustik. Kunagi transporditi pajupuudega ääristatud kanaleid mööda riisi. Linna nimi Kurashiki tähendab tõlkes "riisiaitade linna". Paljud endised riisiaidad on nüüdseks muutunud mõnusateks kohvikuteks, butiikideks ja kunstigaleriideks. Kanalites hõljuvad karpkalad ja luiged.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Okayama Granvia või sarnane

11. päev

Okayama /Okayama Korakuen park/ Himeji kindlus/ Osaka / 

Hommikul külastame Okayama kaunist parki ja Himeji kindlust.

Okayamas külastame Korakuen aeda, mida peetakse üheks kolmeks tuntumaiks ajalooliseks aiaks Jaapanis. Korakuen aia rajajateks oli Okayama valitsev Ikeda perekond 1700. aastal. Aia areng on väga hästi jälgitav Edo ajastu maalidelt ja  Ikeda perkonna annaalide kaudu. Aed rajati sen-yu-koraku vaimus, mis lihtsalt tõlkides tähendab "kurvasta enne teisi, naudi peale teisi". Kaunis jalutusaias avanevad igal pöördel uued vaated.

Külastame Jaapani üht kõige võimsamat kindluslossi, mis on 17. sajandist säilinud tänaseni oma ehedas algupäras. Valgeks haigruks kutsutava Himeji kindluse valgeks krohvitud seinad sirutuvad mõlemale poole peatorni justkui lendu tõusev lind. Graatsiline militaarehitis on kauneim ja suurim samuraikindlus kogu Jaapanis. Kuigi tänapäeval saame kindluses ringi liikumiseks kätte kaardid, eksivad külastajad siin tihti ära, sest kindlusekäikude keerukas labürint on tõeline meistriteos, mida peetakse ka UNESCO maailmapärandi vääriliseks. Himeji kindluse täisõies kirsipuid peetakse Jaapani kõige kaunimaks vaateks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Osaka Granvia või sarnane

12. päev

Osaka. Osaka - Istanbul

Vaba päev Osakas. Võimalus külastada arvukaid näitusi ja põnevaid linnaosasid omal valikul või reisijuhi soovitusel.

Hilisõhtul suundume Osaka lennuväljale ja valmistume koju lendama.

Lend TK 87 Osaka-Istanbul 21.55-05.00+1, lennuaeg 13h 10min (Turkish)

Toidukorrad: hommikusöök

13. päev

Istanbul – Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.10-11.40, lennuaeg 3 tundi 30min (Turkish)Reisi hind: 5985 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid (economy class)
 • majutus 4* hotellides
 • majutus jaapanipärases hotellis (ryokan) koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • templimajutus koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht 

Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole.

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 850 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.

Broneeri reis