Kirsiõites Jaapan
Kyoto-Koya-Ise-Kamakura-Tokyo


22. märts – 2. aprill 2025

Reisijuht: Kertu Bramanis

Kirsiõites Jaapan

22. märts – 2. apr 2025  / 5985 €

Kaugete maade ja merede taga asuv Jaapan oli kunagi muust maailmast isoleeritud paik. Tänane Jaapan on värvikas ja põnev sulam muistsest ja moodsast. See on paik, kus pilvelõhkuja ja karaokebaar kohtub iidse shinto pühamu või budistliku templiga, vaiksed aiad ja teemajad asuvad külg külje kõrval lärmakate restoranide, moekate sisseostukeskuste ja maailma kiireimate rongidega. Kyoto vanadel tänavatel kõnnib aastasadade väärikust endas kandev geisha õpilane maiko kõrvuti homset moodi loovate teismelistega. 

Jaapanit võib nimetada ka maailma gurmaanide kuningriigiks. Jaapani toit paitab nii silma kui suud, lisaks paneb südame laulma ja hingekellad helisema. Jaapani traditsiooniline toit on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapani võõrastemajja (ryokanisse) või ka suurlinna hotelli astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus. 

Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan ka loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära. 

Meie läheme saareriiki kirsside õitsemise aegu. Metsiku kirsi õied puhkevad õitsele vaid korraks. Vaid hetkeks on nende habras ilu saavutanud täiuslikkuse selleks, et juba järgmisel hetkel koos esimese tuulepuhanguga kaduda. Kirsiõis sümboliseerib ilu, kuid samas tuletab meile meelde ka nukrameelset asjade kaduvust ehk jaapani keeli mono-no-aware. Mono-no-aware mõtteviisis peitub osake jaapani kultuuri olemusest.

Fotod: Kertu Bramanis ja Argo Schneider. Soovitame lugeda Kertu ja Riho-Bruno Bramanise raamatut "Õhk riisiterade vahel. Kaheksa aastat Jaapanis".

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 10.01.2024):

 • Eesti kodanikud saavad Jaapanisse reisida viisavabalt kuni 90 päeva 180 päeva jooksul, pass peab kehtima kogu reisi vältel.
 • Visit Japan Web’is immigratsiooni- ja tollivormi täitmine on tungivalt soovituslik – saadame juhendi meiliga.
 • Jaapanisse sisenemisel ei kehti enam Covid-19 reisipiirangud.
 • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Helsingi – Osaka 

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 12.40.

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.40-15.15, lennuaeg 35min (Finnair)
Lend AY067 Helsingi-Osaka 16.10-11.55+1, lennuaeg 12h 45min (Finnair)

2. päev

Osaka / Kyoto / Fushimi Inari pühamu

Saabumine Osaka Kansai lennujaama. Seejärel sõidame Kyotosse. 

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 šinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada, jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete - habraste puidust ja paberist –, ning moodsate – klaasist ja terasest – ehitiste läbipõimumine. 

Külastame Fushimi Inari pühamut. Fushimi Inari pühamu tuhanded kinaverpunased torii väravad on võluvalt sobitatud püha Inari mäenõlva metsiku maastikuga. Väravatest moodustavad pikad alleed, mida mööda on lihtsalt tore kulgeda. Kyoto Inari pühamu on üks tuhandest pühamust, mis on pühendatud Inarile ehk šinto riisi jumalale.

Toidukorrad: lõunasöök
Majutus: Vischio hotell 4* või sarnane

3. päev

Kyoto. Hõbedane tempel / Kiyomizu tempel / Geišade kvartal Gion / Maiko Hana no Seki kohtumine geiša õpilase maikoga

Pärast hommikusööki algab päev Kyotos Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkakuji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil šogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda. Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsisõite õitsemise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda.

Seejärel külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides.

Lõunasöök – Japanese set. Traditsiooniline jaapanipärane lõunasöök, mis on erinevate komponentide vahelist tasakaalu tunnetades ning looduserütme austades kokku pandud. Natuke õhust, natuke veest, natuke maast! 

Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geišade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu.

Gioni kvartalis on plaanis kohtumine geiša õpilase maikoga. Teismeealised valgeks võõbatud nägude ja kaunitesse kimonotesse riietatud maikod näivad haprad, ent neil on väga sitke sisu. Maikod on pühendanud oma elu Jaapani traditsiooniliste kunstide õppimisele. Praktiliselt ilma ühegi puhkepäevata nädalas tõusevad nad igal hommikul varakult selleks, et minna geišade kooli harjutama traditsioonilist tantsu, laulu, pillimängu, teekunsti, kalligraafiat, lilleseadet või luulekunsti. Pisikeses hubases teemajas pakub maiko meile ehtsat jaapani rohelist teed kõikidele teekunsti tavadele vastavalt. Kuuleme maiko käest nende elust, saame esitada küsimusi ning nautida traditsioonilise tantsu esitlust. See on ainulaadne võimalus heita pilk geišade ja maikode suletud maailma, kus saame imetleda maiko elegantsi, ilu, väärikust ning täiuseni lihvitud tantsu ja muusikat. Kohtumine lõppeb võimalusega teha pilti.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Vischio hotell 4* või sarnane

4. päev

Kyoto. Ryoan-ji kiviaed / Kuldne tempel / Tokugawade šogunipalee / Ikebana töötuba

Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinud muutmatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt aga zen-mõtteviis pigem julgustab igal ühel oma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti. 

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale, muutes selle hoomamatult avaraks.

Seejärel külastame Tokugawa šogunitele kuulunud Nijo paleed, mis on rajatud 1603. aastal šoguni võimu ja prestiiži ning samas keisri võimu hinguselemineku näitamiseks. Originaalina on säilinud hämmastava arhitektuuriga palee ning ümbritsev imeline Ninomaru maastikuaed oma tiigikeste ja kividega. Hiiglaslik, 3300-ruutmeetrise põrandapinnaga palee on ehitatud küpressist, kaetud kaunite kuldleht- ning puidunikerdus ornamentikaga ning seinu kaunistavad Kano koolkonna maalingud. Viiest erinevast osast koosnev palee oli šoguni töökontoriks ja eluasemeks tema külaskäikudel Kyotosse šoguni pealinnast Edost. Laulvatel "ööbikupõrandatel" kõndides saame aimu šoguni rikkusest, mõjuvõimust ja ka eraelust.

Lõunasöök – sukiyaki – soja kastme, sake, mirini ja suhkruga maitsestatud jaapanipärane hot-pot, kus küpsetatakse imeõhukeseks viilutatud liha, tofut ja juurvilju. Lauapeal olevas potis koos küpsetamine on nii hinge ja keha soojendav kogemus.

Pärastlõunal arendame ilumeelt Ikebana töötoas. Ikebana on suurepärane võimalus suhelda loodusega, arendada ilumeelt, tundma õppida jaapani kultuuri, mediteerida, kaunistada kodu  ja ühtlasi on see ka meeldiv viis eneseväljenduseks. Lilled on saatnud kõiki vanu kultuure, aga ainult Jaapanis on lilleseadmise viisid süstematiseeritud ja viidud nii kõrgele tasemele. Jaapanis on umbes 3000 ikebana koolkonda, tuntuimatel nendest (nt Ikenobo, Ohara, Sogetsu) esindused mitmes maailmajaos. Ikebana tõlgitakse sageli kui „jaapani lilleseadekunst“, kuid ikebanas kasutatakse ka muud taimset materjali – oksi, vilju, lehti, kõrrelisi. Ikebana väljendab, taasloob ja mõtestab ümbritsevat loodust. Klassikalises seades peegeldub alati käesolev aastaaeg, päev, ilm, hetk. Nagu kunsti, õpitakse ka Ikebanat kogu elu – ainuüksi kirjutamisoskus ei tee veel kellestki kirjanikku. Niisamuti ikebana reeglite tundmine ei kindlusta hingestatud seade sündi ega meistriks saamist. Iga uus päev, koht, uus taimematerjal, tingib uue, värske vaatenurga. Tee teose valmimiseni on vähemalt sama oluline kui teos ise.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Vischio 4* või sarnane

5. päev

Koya mägi / Kongobu-ji / Okuno-in / templimajutus

Täna saadame oma suured kohvrid ülejärgmisesse hotelli ja kaasa võtame üheks ööks vajaliku käsipagasiga.

Asume teele Kii poolsaarele. Poolsaare keskosas asuvad tiheda metsaga kaetud mäed, rannajoonel kaljused neemed, mändidega tipitud saared ja väikesed lahesopid. Poolsaar on vältinud tööstuslikku arengut ning siinsetes metsades asuvad Jaapani olulised pühapaigad. Palverännakuteed ühendavad neid pühapaiku muistsete pealinnade Kyoto ja Naraga. Pühapaigad peegeldavad Jaapani iidse looduse jumaldamise traditsioonist tuleneva shintoismi sulandumist Hiinast ja Koreast saabunud budismiga. Pühapaigad koos ümbritseva metsamaastikuga ilmestavad ammust pühade mägede traditsiooni. Miljonid külastajad käivad siin palverännakul mäenõlvade vahele peidetud pühapaikades või matkates kaunitest ojadest, koskedest ja jõgedest looduse jõudu ammutamas. Teekonda mööda vaevalisi mägiteid peetakse samuti religioosse kogemuse osaks.

Meie palverännakutee viib meid Koya-sanile. Poolsaare keskel asub mustade seedrite vahel 900 meetri kõrgune Koya mägi. Koya-san on usuliselt kõige austatavam Shingon-budismi pühapaik Jaapanis. Püha Kuukai (774-835), keda tuntakse Kobo Daishi nime all, rajas siia 819. aastal mungakloostri. Edo ajastul oli Koya mäel peaaegu 1000 templit. Tänapäevaks on neid järel vaid 123. Koya mäe lääneosas asuvad kõige tähtsamad ja austusväärsemad ehitised. Mäe peatempli Kongobu-ji rajas 1592. aastal Jaapani ajaloo üks suurkujusid Toyotomi Hideyoshi. Templi siseuksed on kaunistatud Kano koolkonna kunstnike poolt. Siin lähedal asub ka suursugune Danjogarani kompleks. Kompleksi ehteks on mäe vanim hoone Fudo tempel, mis ehitati 1197. aastal ning Koya-sani sümboliks peetav punasevalgekirju pagood Konpon Dai-to. Vanade templite juures asub " aarete maja" Reihokan, kus on üle 5000 maali, raidkuju ja mandala. Hiiglaslik Daimon ehk suur värav on traditsiooniline Koya-sani peasissekäik, asub siit pisut läänes tasandiku serval. Siit avanevad võrratud vaated mägedele ja orgudele ja merre laiali pillutatud saarekestele. 

Koya mäest ida pool asub üle 200 000 hauaga nekropol ja Kuukai mausoleum Okuno-in (pühamu). Koya-san'i matmist peetakse staatuse näitajaks. Kivisillutisega tee, mis viib nekropolini, ääristavad kujud, monumendid ja Jaapani kõige võimsamate ja kuulsaimate perekondade hauad. Kuukai mausoleumi vastas on Toro-do (Laterna tempel), kus põleb ööl kui päeval 11000 laternat.

Õhtusöögiks on täna taimetoit.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Saimonin tempel

6. päev

Ise pühamu / kuumavee allikad

Päeva alustame hommikupalvusega templis koos esimeste päikesekiirtega. Pärast seda sööme templi hommikusöögi ning alustame teekonda Ise poolsaarele. Ise poolsaarele jõudes sööme lõunat ja seejärel tutvume Jaapani kõige pühama shinto paigaga.

Ise poolsaare peamiseks vaatamisväärsuseks on Ise pühamu ehk Ise Jingu. Ise Jingul on Jaapani vaimses elus ja jaapanlaste hinges eriline koht. See oli esimene suur shintoistlik pühamu, mille asutas rohkem kui 2000 aastat tagasi keisritütar Yamatohime-no-mikoto. Ta otsis 20 aastat sobivat kohta jumalanna Amaterasu Omikami kummardamiseks. Shintoismi ajaloos öeldakse, et Yamatohime reis jõudis lõpule Mie prefektuuris, kus ta kuulis jumalanna häält ütlemas, et ta sooviks austamise kohaks Iset, mis asub mere ja mägede ilu läheduses. Kõikide möödunud keisrite vaimude kodu, Ise suur pühamukompleks koosneb rohkem kui sajast üksikust pühamust. Hoonekompleks lammutatakse ja ehitatakse uuesti iga 20 aasta tagant vastavalt shinto traditsioonidele. Pühamud jagunevad kahte peamisesse gruppi: Ge-ku (välimine pühamu) ja Nai-ku (sisemine). Lisaks paljudele muudele pühadele esemetele paikneb sisemises pühamus Amaterasu kaheksatahuline peegel, mis on keiserlik püha aare. Sisemine pühapaik ei ole üldsusele avatud.

Pärast pühamu külastust jalutame pühamu esisel tänaval Okage Yokocho. Okage Yokocho rajati 1993. aastal ning siin leidub mitmeid Edo ajastust pärit taastatud ehitisi. Tänava nimetus Okage tähendab "tänulik" ning väljendab pühamu külastajate tänulikkust igapäevaste õnnistuste ja looduse külluslikkuse eest. Siin paigas on mõnusaid suveniiri poekesi ja kohvikuid, midagi nii kultuuri kui ka ajaloo huvilistele.

Majutus Jaapanipärasesse hotelli (ryokan). Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit – looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat peaaegu rituaalset puhtaks küürimist saame liguneda kuumas allikavees lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Jaapani traditsiooniline õhtusöök. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda – kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog – riis!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Nozomikan Toba Seaside hotell

7. päev

Ise / Mikimoto pärlisaar / Atami / kuumaveeallikad

Meie suured kohvrid liiguvad eraldi Tokyo suunas. Võtame kaasa vaid väikesed kotid varustusega üheks ööks. 

Hommikupoolikul tutvume veel ühe Ise poolsaare olulise paigaga. Külastame Mikimoto pärlisaart, kus asub suurepärane pärlimuuseum. Mikimoto Kokichi oli pärlikasvatuse pioneer, kellel õnnestus esimesena maailmas hakata pärleid kasvatama, 1893. aastal. Pärlisaarel toimuvad ka ama'de (tõlkes "merenaiste") sukeldumised, kus töökad Jaapani naised näitavad erilist sitkust ning vastupidavust. Merenaised on sajandeid meresügavustes püüdnud austreid ilma mingite moodsate vahenditeta. Väga liigutav on kuulda nende tasast kurblikku vilistamist, kui nad pinnale naastes proovivad oma hingamist taastada.

Pärast pärlimuuuseumis käimist ja lõunasööki sõidame Nagoyasse. Nagoyas astume kiirrongile, et sõita edasi Atamisse. Atamisse jõudes sõidame kohalikku võõrastemajja. 

Õhtusöögiks on täna Japanese set.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Atami Korakuen Hotel

8. päev

Kamakura / Hase tempel / Hachiman Tsurugaoka / Tokyo

Pärast hommikusööki hakkame sõitma Kamakura poole. Mereäärne templite ja metsaste mägedega linn Kamakura oli Jaapani pealinn aastast 1185-1333. Linna ümbritsevate mägede vahele on mugavalt end sisse seadnud paljud templid ja kaunid aiad. Kamakuras on kunstnike ja kirjanike meelispaigana arvukalt antiigi- ja käsitööpoode. Meie külastame lihtsat ja elegantset Hase-dera ehk Hase templit. Templis asub võrratu halastuse bosatsu, üheteistnäoline Kannon. Templi aias on tore ringi vaadata ning aardeid avastada. Üheks eriliseks paigaks on aarete maja, kus on Kannoni 33 inkarnatsiooni ilmekat nikerdust. 1264. aastast pärineva linna vanima kella all on laste ja rändajate kaitsejumalusele Jiso'le pühendatud saal, kus on lugematu arv Jiso kujukesi.

Kamakuras tuleb kindlasti külastada ka Suurt Buddhat (Daibutsu). 1252. aastal pronksist valatud Amida Buddha skulptuur on 13.5 meetrit kõrge. Kuju on üle elanud tõusuveed, tulekahjusid, maavärinaid ja taifuune.

Pärast lõunasööki teeme jalutuskäigu Kamakura keskuses Komachi ostutänaval, kus on aega tutvuda kohalike suveniiride ja hõrgutistega. Pärast Kamakuraga tutvumist siirdume Tokyosse (umbes 50 kilomeetrit), kus peatume südalinnas asuvas hotellis.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo Grand Prince New Takanawa hotell 4* või sarnane

9. päev

Tokyo. Shibuya / Harajuku / Asakusa

Alustame Tokyo linnaekskursiooni – sõidame läbi Tokyo põnevamate piirkondade (Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Roppongi, Asakusa, Akihabara). Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Roppongi ööelu ei peatu hetkekski, siia on kokku kogunenud tõeline rahvaste paabel, mis hingab nagu suur ja võimas organism täiesti omas rütmis. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest! 

Tokyo hüüdnimeks on "Tuhande näoga linn". Tokyo on põnev sulam moodsast ja muistsest, kus futuristlikud pilvelõhkujad ja lärmakad izakayad (kõrtsid) asuvad kõrvuti Edo-aegsete pühamute, aedade ja teemajadega. Tokyo on kasvanud üheks maailma kõige energiast pakatavamaks, põnevamaks ja modernsemaks linnaks. Linna hiiglaslikud mõõtmed ning põnevate ja imetlusväärsete paikade hoomamatus võtab avastama asumisel põlvist nõrgaks. Jaapani pealinnas ei ole ühte konkreetset linnasüdant, neid on mitu ja neil kõigil on oma aura ja eripära ning igaüks on väärt avastamist. Tokyo on koht, kust paljud uued asjad on alguse saanud. Tokyolased janunevad iga päev uue ja põneva järele, olgu selleks söök, jook või mõni kunstielamus. Samas pakub tokyolastele turvatunnet midagi igapäevast, mis toimib laitmatult, punktuaalselt ja etteaimatavalt nagu näiteks raudtee, metroo või kausike misosuppi. Vastuolulises Tokyos kogeme, kuidas jaapanlased on kõige töökamad, ent samas on neil kõige hullumeelsemad vabaaja veetmise viisid – nad armastavad lärmi ja koosolemist, samas ka vaikust, meditatsiooni ja privaatsust. 

Maailma ühe suurima linna mastaapide adumiseks vaatame kõigepealt Tokyo panoraami ja maailma rahvarohkeimat ristmikku Shibuyas ülevalt – Shibuya Sky 230 meetri kõrgusel asuvast observatooriumist. Shibuya ristmikku ületab iga valgusfoori vahetumise tagant umbes sama palju rahvast kui pärast mõne kontserdi lõppemist Tallinna laulukaare all. Ristmik on üks armastatuim ja melurikkam koht noorte tokyolaste hulgas. Siinne ristmik on täis säravaid reklaame, neoonsilte, hiiglaslikke teleekraane ja loomulikult rahvast. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shibuya on Tokyo noorte sakariba ehk pidutsemise linn olnud juba alates 1930-ndatest. Tänapäeval on see koht, kus saab näha uusimat moodi, toitu, muusikat ja tehnoloogilisi vidinaid. Shibuya hakkas eriti hoogsalt arenema pärast olümpiamänge 1964. aastal. Siin on tänavate labürint, kus on ridamisi trendikaid butiike, kaubamajasid, mõned huvitavad muuseumid aga ka ööklubisid, kõrtsitänav Nonbei Yokocho ja armupesa kuulsusega hotelle. 

Seejärel jalutame Harajuku ja Omotesando tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks. 

Lõunasöök – tempura. Algselt portugallastelt pärit toit on saanud jaapanlaste jaoks üheks lemmikumaks traditsioonilisemaks toiduks, milles on ühendatud Jaapani toiduvalmistamise kunsti kõige olulisemad omadused: kasutatakse vaid täiesti värskeid tooraineid, sobib just vastava aastaajaga, serveeritakse kaunilt ja kunstipäraselt. Tulemuseks on Jaapani kokakunsti üks tippsaavutusi: friteeritud mereannid ja juurviljad, mis on kerged ja värske maitsega.

Pärastlõunal läheme Asakusa'sse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo Grand Prince New Takanawa hotell 4* või sarnane

10. päev

Tokyo / Keiserliku palee aed / Akihabara Maid Café / Shinjuku

Teeme jalutuskäigu Tokyo südameks oleva Keiserliku Palee aias. Kaunis park ja keisri eluase on rajatud kunagise Edo ajastu šoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune šoguni palee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad – "koi" ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda – aprillis kirsiőied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud, bambusesalud jne. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel. 

Seejärel jalutame Akihabaras. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Akihabara on parim koht elektroonikakaupade  ostmiseks. Siin müüakse arvuteid, mänge, mangasid, animatsioone ja tarkvara. Akihabara on Jaapani Otaku kultuuri keskus. Otaku'ks nimetatakse Jaapanis inimest, kelle kinnisideeks on popkultuuri teatud osa, näiteks anime või manga. 

Akihabaras külastame Maid Café'd, mis on saanud Jaapani tänapäeva kultuuri ikooniks. Maid Café teenindav personal on kehastunud endisaegseteks teenijannadeks, toatüdrukuteks või ülemteenriteks ning nad pakuvad külastajatele erilist viisakust koos magustoiduga.

Pärastlõunal jalutame Shinjukus, mis meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Aastal 1960 nimetas valitus Shinjuku fukutoshiniks (tõlkes "linna teine süda"). Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest! Shinjuku on Tokyo mänguplats. Just siin on kõige ägedam ööelu restoranide ja izakayade (baaride) alleel Omoide Yokochol, Kabukichos, Yakitori alleel, Golden Gail. Alates Edo ajastust, mil Shinjuku oli esimene peatus vanal Tokaido maanteel Kytotosse, on see piirkond olnud ööelu keskuseks. Lõbustused on koondunud peamiselt Kuldse Gai väikestesse baaridesse ja Kabukicho punaste laternate piirkonda.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo Grand Prince New Takanawa hotell 4* või sarnane

11. päev

Tokyo – Helsingi 

Vaba päev Tokyos. Võimalus külastada arvukaid näitusi, muuseume, parke või põnevaid linnaosasid omal valikul ja reisijuhi soovitusel. 

Hilisõhtul siirdume Tokyo Haneda lennuväljale ja valmistume koju lendama.

Lend AY062 Tokyo-Helsingi 21.50-04.40, lennuaeg 12h 50min (Finnair)

Toidukorrad: hommikusöök

12. päev

Helsingi – Tallinn

Lend AY1011 Helsingi-Tallinn 06.00-06.30, lennuaeg 30min (Finnair)Reisi hind: 5985 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid (economy class)
 • majutus 4* hotellides
 • majutus jaapanipärases hotellis (ryokan) koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • templimajutus koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht 

Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole.

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 850 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis