Jaapani iidsed pealinnad
Tokyo-Kyoto-Nara-Asuka-Osaka EXPO
20. aprill – 4. mai 2025
Reisijuht:
Jesper Bramanis
Kaugete maade ja merede taga asuv Jaapan oli kunagi muust maailmast isoleeritud paik. Tänane Jaapan on värvikas ja põnev sulam muistsest ja moodsast. See on paik, kus pilvelõhkuja ja karaokebaar kohtub iidse shinto pühamu või budistliku templiga, vaiksed aiad ja teemajad asuvad külg külje kõrval lärmakate restoranide, moekate sisseostukeskuste ja maailma kiireimate rongidega. Kyoto vanadel tänavatel kõnnib aastasadade väärikust endas kandev geisha õpilane maiko kõrvuti homset moodi loovate teismelistega.
Jaapanit võib nimetada ka maailma gurmaanide kuningriigiks. Jaapani toit paitab nii silma kui suud, lisaks paneb südame laulma ja hingekellad helisema. Jaapani traditsiooniline toit on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapani võõrastemajja (ryokanisse) või ka suurlinna hotelli astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus.
Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan ka loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära.
Meie läheme saareriiki kirsside õitsemise aegu. Metsiku kirsi õied puhkevad õitsele vaid korraks. Vaid hetkeks on nende habras ilu saavutanud täiuslikkuse selleks, et juba järgmisel hetkel koos esimese tuulepuhanguga kaduda. Kirsiõis sümboliseerib ilu, kuid samas tuletab meile meelde ka nukrameelset asjade kaduvust ehk jaapani keeli mono-no-aware. Mono-no-aware mõtteviisis peitub osake jaapani kultuuri olemusest.
Fotod: Kertu Bramanis, Rasmus Kooskora ja Argo Schneider. Soovitame lugeda Kertu ja Riho-Bruno Bramanise raamatut "Õhk riisiterade vahel. Kaheksa aastat Jaapanis".
Sel reisil liigume ainult ühistranspordiga!
Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):
- Eesti kodanikud saavad Jaapanisse reisida viisavabalt kuni 90 päeva 180 päeva jooksul, pass peab kehtima kogu reisi vältel.
- Visit Japan Web’is immigratsiooni- ja tollivormi täitmine on tungivalt soovituslik – saadame juhendi meiliga.
- Jaapanisse sisenemisel ei kehti enam Covid-19 reisipiirangud.
- Reisikindlustus on kohustuslik.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.
1. päev
Tallinn – Istanbul
Kogunemine Tallinna lennujaamas 17.35. Tallinna lennujaamas kohtute Albion Reiside esindajaga, kes abistab lennujaamatoimingutega. Grupp lendab Jaapanisse iseseisvalt ilma reisijuhita. Reisijuht ootab teid Tokyo lennujaamas.
Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 19.40-23.20, lennuaeg 3 tundi 35min (Turkish)
Lend TK198 Istanbul-Tokyo Haneda 02.00-19.20+1, lennuaeg 13h (Turkish)
2. päev
Istanbul – Tokyo
Saabumine Tokyo Haneda lennujaama.
Majutus: Keihan Tsukiji Ginza Grande 4*
3. päev.
Tokyo. Shibuya / Meiji pühamu/ Harajuku
Alustame Tokyo linnaekskursiooni ühistranspordiga – sõidame läbi Tokyo põnevamate piirkondade (Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Roppongi, Asakusa, Akihabara). Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Roppongi ööelu ei peatu hetkekski, siia on kokku kogunenud tõeline rahvaste paabel, mis hingab nagu suur ja võimas organism täiesti omas rütmis. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi.
Tokyo hüüdnimeks on "Tuhande näoga linn". Tokyo on põnev sulam moodsast ja muistsest, kus futuristlikud pilvelõhkujad ja lärmakad izakayad (kõrtsid) asuvad kõrvuti Edo-aegsete pühamute, aedade ja teemajadega. Tokyo on kasvanud üheks maailma kõige energiast pakatavamaks, põnevamaks ja modernsemaks linnaks. Linna hiiglaslikud mõõtmed ning põnevate ja imetlusväärsete paikade hoomamatus võtab avastama asumisel põlvist nõrgaks. Jaapani pealinnas ei ole ühte konkreetset linnasüdant, neid on mitu ja neil kõigil on oma aura ja eripära ning igaüks on väärt avastamist. Tokyo on koht, kust paljud uued asjad on alguse saanud. Tokyolased janunevad iga päev uue ja põneva järele, olgu selleks söök, jook või mõni kunstielamus. Samas pakub tokyolastele turvatunnet midagi igapäevast, mis toimib laitmatult, punktuaalselt ja etteaimatavalt nagu näiteks raudtee, metroo või kausike misosuppi. Vastuolulises Tokyos kogeme, kuidas jaapanlased on kõige töökamad, ent samas on neil kõige hullumeelsemad vabaaja veetmise viisid – nad armastavad lärmi ja koosolemist, samas ka vaikust, meditatsiooni ja privaatsust.
Maailma ühe suurima linna mastaapide adumiseks vaatame kõigepealt Tokyo panoraami ja maailma rahvarohkeimat ristmikku Shibuyas ülevalt – Shibuya Sky 230 meetri kõrgusel asuvast observatooriumist. Shibuya ristmikku ületab iga valgusfoori vahetumise tagant umbes sama palju rahvast kui pärast mõne kontserdi lõppemist Tallinna laulukaare all. Ristmik on üks armastatuim ja melurikkam koht noorte tokyolaste hulgas. Siinne ristmik on täis säravaid reklaame, neoonsilte, hiiglaslikke teleekraane ja loomulikult rahvast. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shibuya on Tokyo noorte sakariba ehk pidutsemise linn olnud juba alates 1930-ndatest. Tänapäeval on see koht, kus saab näha uusimat moodi, toitu, muusikat ja tehnoloogilisi vidinaid. Shibuya hakkas eriti hoogsalt arenema pärast olümpiamänge 1964. aastal. Siin on tänavate labürint, kus on ridamisi trendikaid butiike, kaubamajasid, mõned huvitavad muuseumid aga ka ööklubisid, kõrtsitänav Nonbei Yokocho ja armupesa kuulsusega hotelle.
Tokyo kiirustavast elurütmist hetkeks maha astudes leiame vaikuse hiiglaslikus pargis asuvast Meiji shinto pühamust. Meiji pühamu ja suursugune mets rajati 1920. aastal keiser Meiji ja keisrinna Shokeni mälestamiseks. Meiji keisrit peetakse moodsa Jaapani rajajaks. Jalutame Harajuku tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Keihan Tsukiji Ginza Grande 4*
4. päev
Tokyo. Keisripalee aed / Asakusa / Shinjuku
Teeme linnaeksursiooni ühistranspordiga.
Teeme jalutuskäigu Tokyo südameks oleva Keiserliku Palee aias. Kaunis park ja keisri eluase on rajatud kunagise Edo ajastu šoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune šoguni palee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad – "koi" ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda – aprillis kirsiőied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud, bambusesalud jne. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel.
Pärastlõunal läheme Asakusasse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.
Õhtul jalutame Shinjukus, mis meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Aastal 1960 nimetas valitus Shinjuku fukutoshiniks (tõlkes "linna teine süda"). Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest! Shinjuku on Tokyo mänguplats. Just siin on kõige ägedam ööelu restoranide ja izakayade (baaride) alleel Omoide Yokochol, Kabukichos, Yakitori alleel, Golden Gail. Alates Edo ajastust, mil Shinjuku oli esimene peatus vanal Tokaido maanteel Kytotosse, on see piirkond olnud ööelu keskuseks. Lõbustused on koondunud peamiselt Kuldse Gai väikestesse baaridesse ja Kabukicho punaste laternate piirkonda.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Keihan Tsukiji Ginza Grande 4*
5. päev
Tokyo
Vaba päev Tokyos. Võimalus külastada arvukaid näitusi, muuseume, parke või põnevaid linnaosasid omal valikul ja reisijuhi soovitusel.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Keihan Tsukiji Ginza Grande 4*
6. päev
Tokyo - Kyoto
Hommikul sõidame kiirrongiga Tokyost Kyotosse (2,5 tundi)
Kyotos vaatame ringi hotelli ümbruses ja Kyoto raudteejaamas. Kyoto raudteejaama, mis on kui õhuline ja voogav täispurjedes purjekas, käivad vaatamas arhitektid üle maailma. Kyoto 1200. aastapäevaks rajatud raudteejaam mõjub väga ajaloolises Kyotos oma futuristliku lahendusega esmapilgul täiesti tulevikuehitisena. Raudteejaama projekteerijate taotluseks on ühendada Kyoto iidne ajalugu ja tänavavõrgustik moodsa esteetikaga. Raudteejaama kõrval särab üle öise linna Kyoto teletorn, mis on justkui majakas aidates meil õhtustelt Kyoto avastusretkedelt eksimatult koju jõuda. Meie koduümbrusest leiate ka sadu kaupluseid ja söögikohti.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: ALA HOTEL KYOTO 4*
7. päev
Kyoto. Ryoan-ji kiviaed / Kuldne tempel / Tokugawade šogunipalee / Ikebana töötuba
Teeme linnaeksursiooni ühistranspordiga.
Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 šinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada, jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete - habraste puidust ja paberist –, ning moodsate – klaasist ja terasest – ehitiste läbipõimumine.
Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinud muutmatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt aga zen-mõtteviis pigem julgustab igal ühel oma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti.
Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale, muutes selle hoomamatult avaraks.
Seejärel külastame Tokugawa šogunitele kuulunud Nijo paleed, mis on rajatud 1603. aastal šoguni võimu ja prestiiži ning samas keisri võimu hinguselemineku näitamiseks. Originaalina on säilinud hämmastava arhitektuuriga palee ning ümbritsev imeline Ninomaru maastikuaed oma tiigikeste ja kividega. Hiiglaslik, 3300-ruutmeetrise põrandapinnaga palee on ehitatud küpressist, kaetud kaunite kuldleht- ning puidunikerdus ornamentikaga ning seinu kaunistavad Kano koolkonna maalingud. Viiest erinevast osast koosnev palee oli šoguni töökontoriks ja eluasemeks tema külaskäikudel Kyotosse šoguni pealinnast Edost. Laulvatel "ööbikupõrandatel" kõndides saame aimu šoguni rikkusest, mõjuvõimust ja ka eraelust.
Lõunasöök – sukiyaki – soja kastme, sake, mirini ja suhkruga maitsestatud jaapanipärane hot-pot, kus küpsetatakse imeõhukeseks viilutatud liha, tofut ja juurvilju. Lauapeal olevas potis koos küpsetamine on nii hinge ja keha soojendav kogemus.
Pärastlõunal arendame ilumeelt Ikebana töötoas. Ikebana on suurepärane võimalus suhelda loodusega, arendada ilumeelt, tundma õppida jaapani kultuuri, mediteerida, kaunistada kodu ja ühtlasi on see ka meeldiv viis eneseväljenduseks. Lilled on saatnud kõiki vanu kultuure, aga ainult Jaapanis on lilleseadmise viisid süstematiseeritud ja viidud nii kõrgele tasemele. Jaapanis on umbes 3000 ikebana koolkonda, tuntuimatel nendest (nt Ikenobo, Ohara, Sogetsu) esindused mitmes maailmajaos. Ikebana tõlgitakse sageli kui „jaapani lilleseadekunst“, kuid ikebanas kasutatakse ka muud taimset materjali – oksi, vilju, lehti, kõrrelisi. Ikebana väljendab, taasloob ja mõtestab ümbritsevat loodust. Klassikalises seades peegeldub alati käesolev aastaaeg, päev, ilm, hetk. Nagu kunsti, õpitakse ka Ikebanat kogu elu – ainuüksi kirjutamisoskus ei tee veel kellestki kirjanikku. Niisamuti ikebana reeglite tundmine ei kindlusta hingestatud seade sündi ega meistriks saamist. Iga uus päev, koht, uus taimematerjal, tingib uue, värske vaatenurga. Tee teose valmimiseni on vähemalt sama oluline kui teos ise.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: ALA HOTEL KYOTO 4*
8. päev
Kyoto. Hõbedane tempel / Kiyomizu tempel / Geišade kvartal Gion / Maiko Hana no Seki kohtumine geiša õpilase maikoga
Teeme linnaeksursiooni ühistranspordiga.
Pärast hommikusööki algab päev Kyotos Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkakuji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil šogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda. Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsisõite õitsemise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda.
Seejärel külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides.
Lõunasöök – Japanese set. Traditsiooniline jaapanipärane lõunasöök, mis on erinevate komponentide vahelist tasakaalu tunnetades ning looduserütme austades kokku pandud. Natuke õhust, natuke veest, natuke maast!
Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geišade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu.
Gioni kvartalis on plaanis kohtumine geiša õpilase maikoga. Teismeealised valgeks võõbatud nägude ja kaunitesse kimonotesse riietatud maikod näivad haprad, ent neil on väga sitke sisu. Maikod on pühendanud oma elu Jaapani traditsiooniliste kunstide õppimisele. Praktiliselt ilma ühegi puhkepäevata nädalas tõusevad nad igal hommikul varakult selleks, et minna geišade kooli harjutama traditsioonilist tantsu, laulu, pillimängu, teekunsti, kalligraafiat, lilleseadet või luulekunsti. Pisikeses hubases teemajas pakub maiko meile ehtsat jaapani rohelist teed kõikidele teekunsti tavadele vastavalt. Kuuleme maiko käest nende elust, saame esitada küsimusi ning nautida traditsioonilise tantsu esitlust. See on ainulaadne võimalus heita pilk geišade ja maikode suletud maailma, kus saame imetleda maiko elegantsi, ilu, väärikust ning täiuseni lihvitud tantsu ja muusikat. Kohtumine lõppeb võimalusega teha pilti.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: ALA HOTEL KYOTO 4*
9. päev
Kyoto. Fushimi Inari / Nara/ Todaiji / Kasuga
Kyotos külastame Fushimi Inari pühamut. Fushimi Inari pühamu tuhanded kinaverpunased torii väravad on võluvalt sobitatud püha Inari mäenõlva metsiku maastikuga. Väravatest moodustavad pikad alleed, mida mööda on lihtsalt tore kulgeda. Kyoto Inari pühamu on üks tuhandest pühamust, mis on pühendatud Inarile ehk šinto riisi jumalale.
Seejärel sőidame rongiga Narasse, 8.sajandi Jaapani iidsesse pealinna, kus külastame Todaji templit, mida peetakse maailma suurimaks puitehitiseks. Puitehitis on koduks hiiglaslikule Buddha Vairocana pronkskujule. Suursugune templikompleks ja imeline ajatu 16 meetrine Buddha kuju, mille rajamisest vőttis osa ligi pool Jaapani 8. sajandi elanikkonnast on aukartustäratavalt uhke ja mőjus tänapäevalgi. Istuvat Buddhat vőiks kőrvutada seitsme maailmaime hulka kuulunud ajaloo hämarustesse kadunud Zeusi kujuga.
Vaid viieminuti tee kaugusel asub kaunil metsiku loodusega pühapaigas mőjuka Fujiwara perekonna poolt rajatud Kasuga šinto pühamu. Üle kahe tuhande kivilaterna juhatavad meid mäenőlvast üles justkui vaikselt jutustades Jaapanlaste esivanemate lugusid. Meiega koos astuvad rahulikul sammu jumalate sőnumitoojad- metsikud ent samas nii taltsad hirved.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Daiwa Roynet Hotel Nara Natural Hot Spring 4*
10. päev
Nara - Asuka
Sõidame ühistranspordiga Jaapani iidse südame poole. Pärast hotelli sisse seadmist ootab meid ees päev täis avastusi ja matku. Igaüks saab valida endale sobiva matkaraja raskusastme – olgu see kerge jalutuskäik või tõsisem matkarada. Kes soovib, võib ka jalgratta laenutada ja avastada piirkonda rattaga, nautides traditsioonilist Jaapanit ja selle kaunist loodust omal moel.
Päeva veedame Asukas, ajaloolises külas Nara prefektuuris, mis on üks vanimaid asulaid Jaapanis. Asuka on tuntud oma iidsete templite, ajalooliste monoliitide ja rahuliku, lummava looduse poolest.
Asuka on oluline paik Jaapani ajaloos, olles esimese keisri ja budismi juurte kodu. Kuigi kunagistest paleedest ja templitest on vähe säilinud, on Asuka loodusvarad külastajatele suureks tõmbenumbriks: lainelised mäed ja terrassidega riisipõllud meenutavad lihtsamaid aegu ja pakuvad hingelist rahu. Vaade rikkalikele rohelistele põldudele mõjub stressi leevendajana, aidates meil täielikult lõõgastuda.
Pärast pikki matku on võimalik lõõgastuda Asuka-no-Yu Onsenis ehk kuumaveeallikas. Meie väsinud jalad on kindlasti tänulikud pärast pikka päeva täis seiklusi ja avastusi.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hotel Nara Sakurai No Sato 4*
11. päev
Asuka
Hommikul võivad soovijad liituda Jesperi juhendatud meditatsiooni ja jooga töötoaga, mis aitab valmistuda eesootavaks päevaks. Pärast rahustavat seanssi võtame aja maha, keskendume kohalolekule ja seame end vaimselt Jaapaniga ühendusse. See on ideaalne hetk seedimaks juba kogetud muljeid, enne kui asume avastama Jaapani iidset kultuuri.
Suhtleme kohalikega, avastame väikeseid pererestorane, kus serveeritakse traditsioonilist Jaapani toitu, ning naudime maalilist maastikku. Asuka piirkond on täiuslik neile, kes soovivad jalutada ajaloolistes paikades ja matkata roheliste küngaste vahel.
Enne naasmist rahvarohkesse linna sukeldume vaikusse ja looduse rahusse, laskes endale jaapanliku eluviisi lihtsus ja ilu sügavalt mõjuda.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hotel Nara Sakurai No Sato 4*
12. päev
Asuka - Osaka
Ärkame rahulikult, kogume oma sisemise tasakaalu kokku ja suundume tagasi Osaka elavasse saginasse, et seda põnevat linna avastada.
Õhtuks jõuame Osakasse.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Miyako City Osaka Hommachi 4*
13. päev
Osaka / EXPO /
Vaba päev Osakas. Võimalus külastada arvukaid näitusi, muuseume, parke või põnevaid linnaosasid omal valikul ja reisijuhi soovitusel.
Soovitame külastada EXPO Osakat (lisatasu eest)
EXPO Osaka avatakse 13. aprillil 2025. EXPO 2025 toimub Osaka lahes asuval Yumeshima tehissaarel. Seekordse EXPO teema on "Tulevikuühiskonna kujundamine meie elu jaoks". See teema paneb inimesed mõtlema, kuidas nad tahavad elada ja kuidas nad saaksid oma potentsiaali maksimeerida. EXPO eesmärgiks on ka edendada rahvusvahelise kogukonna ühisloomet jätkusuutliku ühiskonna kujundamisel, mis toetab üksikisikute ideid selle kohta, kuidas nad tahavad elada.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Miyako City Osaka Hommachi 4*
14. päev
Osaka /Osaka – Istanbul
Vaba päev Osakas. Võimalus külastada arvukaid näitusi, muuseume, parke või põnevaid linnaosasid omal valikul ja reisijuhi soovitusel.
Soovitame külastada EXPO Osakat.
EXPO Osaka avatakse 13. aprillil 2025. EXPO 2025 toimub Osaka lahes asuval Yumeshima tehissaarel. Seekordse EXPO teema on "Tulevikuühiskonna kujundamine meie elu jaoks". See teema paneb inimesed mõtlema, kuidas nad tahavad elada ja kuidas nad saaksid oma potentsiaali maksimeerida. EXPO eesmärgiks on ka edendada rahvusvahelise kogukonna ühisloomet jätkusuutliku ühiskonna kujundamisel, mis toetab üksikisikute ideid selle kohta, kuidas nad tahavad elada.
Õhtul suundume Osaka Kansai lennuväljale ja valmistume koju lendama.
Lend TK87 Osaka-Istanbul 21.55-05.00+1, lennuaeg 13h (Turkish)
Toidukorrad: hommikusöök
15. päev
Istanbul – Tallinn
Lend TK 1421 Istanbul-Tallinn 08.10.-11.40, lennuaeg 3 tundi 30min (Turkish)
Reisi hind: 4655 €
Paketis sisaldub:
- lennupiletid (economy class)
- majutus 4* hotellides
- hommikusöögid
- eestikeelsed ekskursioonid
- kõik programmiga seotud sissepääsud
- transport igal päeval vastavalt programmile
- eestikeelne reisijuht
Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole.
Lisatasu eest:
- EXPO maailmanäituse pilet
- majutus üheses hotellitoas 950 eurot
- reisikindlustus
Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)