Iraak
Iidne Mesopotaamia


1. oktoober – 14. oktoober 2025
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Hille Hanso

Iraak

1. okt – 14. okt 2025  / 5532 €

Mesopotaamia sumedad ja värvilised päikeseloojangud on miski, mida korra elus võiks näha. Seda Lähis-Ida riiki seostatakse konfliktide ja sõjaga, kuid see ei ole kaugeltki kõik, mis seda riiki iseloomustab! Iraagis on palju ilusat ja huvitavat ning kultuurikiht sügav ja sama pikk, kui inimkonna ajalugu ise. Seal on hämmastav hulk erinevate tsivilisatsioonide pärandit ning tänapäevalgi põrkuvad seal maailma juhtivate riikide huvid. Kuid iraaklaste soojus, suurepärane söögikultuur, riigi usuline ja rahvuste mitmekesine taust on tõelise elamuse garant. Reisijuhi Hille taustateadmised ning Albioni kohalike partnerite pakutav turvateenus reisi originaalsel marsruudil teevad sellest reisist tõeliselt silmiavava tuuri. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 18.05.2024):

  • Eesti kodanikud vajavad Iraaki reisimiseks viisat, mida on võimalik taotleda piirilt. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riigist lahkumise kuupäevast.
  • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

1. päev

Tallinn – Istanbul 

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 17.45.

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 19.55-23.35

2. päev

Istanbul – Basra

Lend TK798 Istanbul-Basra 03.50-07.10

Saabume Basra rahvusvahelisse lennujaama 4. oktoobri hommikul. Riiki sisenemise protseduurile järgneb sõit hotelli. Puhkame veidi ning seejärel teeme ekskursiooni Basras. Basra on Iraagi kõige lõunapoolsem linn. Shanashili piirkonnas näeme, milline võis olla Basra vanasti – kitsad tänavad, mida ääristasid rõdudega kaupmeeste majad. Külastame Basra muuseumi.

Majutus: Basra Grand Mellinum hotell 5*

3. päev

Basra / Nasiriyah 

Hommikul avastame veel Basrat. Seejärel alustame sõitu Nasiriyah poole. Teel näeme ka Chabaishi märgalasid – vanasti oli suur osa Lõuna-Iraagist märgalade all, kuid tänaseks on nendest alles jäänud vaid mõned. 

Jätkame sõitu Nasiriyahisse. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Nasiriyah Sumerion hotell 4*

4. päev

Nasiriyah / Uri / Uruk / Karbala

Täna külastame Iraagi lõunaosas asuvat Uri linna, mis oli linnriik iidses Mesopotaamias. Linna peetakse iidse ida südameks ning Sumeri poliitiliseks ja religioosseks pealinnaks kolmanda dünastia ajal. Seda perioodi Sumeri ajaloos tuntakse Ur III perioodina (2047–1750 eKr), mis oli ühtlasi Uri linna kõrgaeg. Sellest perioodist pärineb suur Uri tsikuraat ja enamik linna varemeid ja piirkonnast avastatud kiilkirjatahvleid. Kolmanda dünastia kaks suurimat kuningat olid Ur-Nammu (2047-2030 eKr) ja tema poeg Shulgi of Ur (2029-1982 eKr), kes lõid linnakogukonna, mis oli pühendunud kultuurilisele arengule – pannes seeläbi alguse nn Sumeri renessansile.

Seejärel külastame Urukit, tuntud ka kui Warka või Warkah, mis oli iidne Sumeri (ja hiljem Babüloonia) linn praegusest Eufrati jõe sängist idas. Uruk on koduks legendaarsele kuningale Gilgamešile, kes valitses Urukit 27. sajandil eKr ja on ka "Gilgameši eepose" kangelane.
Uruki suur põllumajandussaak ja ühtlasi suur rahvastikubaas soodustasid kaubandust, käsitööd ja kirjutamise arengut; kiri võis pärineda Urukist umbes 3300 eKr. Neid sündmusi toetavad väljakaevamiste tõendid nagu ulatuslik keraamika ja varasemad teadaolevad kirjatahvlid.

Õhtuks jõuame Iraagi pühamaisse linna Karbalasse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Karbala Baron hotell 5*

5. päev

Karbala / Alukhaidiri kindlus / Najaf

Pärast hommikusööki külastame Alukhaidiri kindlust, mida peetakse üheks Lähis-Ida suurimaks kindluseks. Tegemist on suure ristkülikukujulise kindlusega, mis ehitati Abbasiidide kalifaadi ajal. See paik esindab Abbasiidide arhitektuurilist leidlikkust ja asub Basra, Kufa, Mosuli ja Damaskuse vahel kulgevate kaubateede ja karavanide sõiduteede ristumiskohas. 

Seejärel siirdume Najafi, et külastada Wadi-al-Salaami kalmistut – islami kalmistu, mis asub šiiitide pühas linnas Najafis. See on maailma suurim kalmistu, mille pindala on ca 6 ruutkilomeetrit ja kuhu on maetud üle 8 miljoni surnukeha. Kalmistule rändavad igal aastal miljonid palverändurid.

Sõidame tagasi Karbalasse ja külastame Imam Hussaini pühamut – islami kolmanda imaami Hussain ibn Ali mošeed ja matmispaika. Õhtuks suundume tagasi hotelli puhkama.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Karbala Baron hotell 5*

6. päev 

Karbala / Babülon / Baghdad

Täna hommikul sõidame Babüloni, mis on üks vanaaja suurimaid linnu ja mida mainiti esimest korda juba 2340 eKr. Aastatel 609–539 eKr oli Babülon Neo-Babüloonia imeeriumi pealinnaks. Babüloni rippuvad aiad kuulusid vanaaja seitse maailmaime hulka. Avastame Babüloni varemeid.

Külastame Ishtari väravat, mis oli kaheksas värav Babüloni siselinna. See ehitati umbes 575 eKr kuningas Nebukadnetsar II käsul linna põhjaküljele. Värav oli osa suurejoonelisest müüriga ümbritsetud teest, mis viis linna.

Seejärel sõidame Iraagi pealinna Baghdadi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Baghdad Babylon hotell 5*

7. päev

Baghdad

Täna teeme Baghdadi linnaekskursiooni. Tigrise jõe kaldal asuv Baghdad on Iraagi pealinn ning ühtlasi ka riigi suurim linn, kus elab 6.7 miljonit inimest. 8. sajandil asutatud Baghdad oli Abbassiidide kalifaadi pealinn ja arenes kiirelt islamimaailma oluliseimaks kultuuri- ja majanduskeskuseks.

Külastame märtri monumenti, tuntud ka kui märtri mälestusmärk, mille on valmistanud Iraagi skulptor Ismail Fatah Al Turki. Käime riiklikus Iraagi muuseumis. Mõnikord nimetatakse seda ekslikult Iraagi rahvusmuuseumiks – see on hiljutine nähtus, mõjutatud teiste riikide rahvusmuuseumide nimedest; Iraagi muuseumi nimi on inspireeritud Briti muuseumi nimest. Suundume Mutanabbi tänavale, mis on oma nime saanud 10. sajandi Iraagi poeedi Al-Mutanabbi järgi. Mutanabbi tänavat peetakse tänaseni Baghdadi kirjanduse ja intellektuaalide kogunemiskohaks. Seejärel külastame Ottomani-aegset Al Quishla kella, mille ehitamist alustas kuberner Namiq Pasha aastal 1881.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Baghdad Babylon hotell 5*

8. päev

Baghdad

Veel üks põnev päev Baghdadis. Alustame Salman Paki linna lähedal asuva Tāq Kasrāt monumendi varemete külastusega. Tāq Kasrāt, mida mõnikord nimetatakse ka Ktesifoni kaareks, on Sasanianera Pärsia monumendi jäänused, mis pärinevad u 3.-6. sajandist. Seejärel suundume Baghdadi eeslinnas Kādhimaynis asuva Al-Kadhimiya mošee – teisisõnu Al-Kadhimayni pühamu – juurde. See šiiitide islami mošee sisaldab seitsmenda ja üheksanda šiiitide imaami – Mūsā al-Kāẓimi ja tema pojapoja Muhammad al-Jawadi – hauakambrit.

Jätkame linnaekskursiooniga. Meie teele jäävad Vabaduse väljak (Sahet Al Tahreer) – Baghdadi suurim ja keskseim väljak, mis asub linna Al-Rusafa osas Tigrise jõe idakaldal – Firdose väljak, Adhamiya, Alrasheed ja Hayfa tänavad. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Baghdad Babylon hotell 5*

9. päev

Baghdad / Samara / Hatra / Mosul

Täna reisime Samarra linna – maailma suurimasse arheoloogilisse paika, kus asuvad imaam Al-Hadi ja Al-Askari pühamud. Külastame 9. sajandist pärinevat Malwiya mošeed, mis valmis aastal 851 Abbasiidide kaliifi Al-Mutawakkil (valitses aastatel 847–861) tellimusel. 9. sajandist pärit hooned on ehitatud savi- ja mudatellistest. Ehitamise ajal oli see maailma suurim mošee. Seejärel läheme Abbasiidide paleesse, mille rajas tõenäoliselt 12. sajandil kaliif Al-Naser Ledinillah. Tegemist on seega ühe maailma vanima paleega ja ühtlasi Baghdadi vanima säilinud hoonega.

Sõidame edasi Hatrasse. Hatra oli iidne linn Põhja-Mesopotaamias, mis asub tänapäeva Põhja-Iraagis Ninive kubermangus. Hatra oli tugevalt kindlustatud ajalooline religioosne keskus, millel oli strateegiline asukoht karavanide kaubateede ääres. Hatra oli üks esimesi araabia osariike, mis loodi väljaspool Araabiat.

Õhtuks jõuame Mosuli linna, kus ka ööbime.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Mosul Modern Plaza hotell 4*

10. päev

Mosul / Erbil

Teeme linnaekskursioon Iraagi suuruselt teises linnas Mosulis, mida peetakse Araabia maailma suuremate ja ajalooliselt ja kultuuriliselt olulisemate linnade hulka. Mosul on pealinna Baghdadi järel rahvaarvult ja pindalalt Iraagi suuruselt teine linn. Mosulis elab üle 3.7 miljoni elaniku. Tegemist on etniliselt ja usuliselt mitmekesise elanikkonnaga. Linn asub Tigrise jõe ääres Baghdadist umbes 400 kilomeetrit põhja pool. Mosuli strateegilise asukoha tõttu on see traditsiooniliselt olnud piirkonnas rahvusvahelise kaubanduse keskus. Ajalooliselt on piirkonna olulisteks toodeteks Mosuli marmor ja õli. Põhja-Mesopotaamia araabia murre, üldtuntud kui Moslawi, on oma nime saanud Mosuli järgi ja seda räägitakse piirkonnas laialdaselt.

Külastame Mosuli vanalinna. Seejärel läheme Al-Noori mošee jäänuste juurde. Jätkame ekskursiooni Al-Hadba minareti ja Al Tahira kiriku ümberehituse juures. Seejärel sõidame Erbilisse ja külastame Erbili tsitadelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Erbil Divan hotell 5*

11. päev

Erbil / Amadiya / Rawanduz / Dohuk

Pärast hommikusööki teeme päevase väljasõidu Amadiya ja Rawanduzi linnadesse.

Duhoki provintsis pisikese platoo tipus asuv Amadiya on Iraagi Kurdistani üks suurimaid ajaloolisi, kultuurilisi ja geograafilisi pärle. Amadiya on sajandeid olnud koduks kristlastele ja moslemitele, kes on rahumeelselt koos eksisteerinud. Enne Iisraeli riigi loomist elas Amadiyas ka palju juute. Tänapäeval elab linnas ligi 6000 inimest, kes kõik mahuvad väikesele platoole, mis on vaid 1000 meetrit pikk ja 550 meetrit lai.

Erbili provintsis Iraani ja Türgi piiri lähedal asuv Rawanduzi kanjon on üks riigi kauneimaid looduslikke kohti. Rawanduzi jõgi, mida ääristavad pöörased kaljuseinad, voolab läbi kanjoni. Maakoht on üsna dramaatiline ja jõed looglevad kanjonite vahel justkui maod. Rawanduzi nimi tuleneb piirkonna kuulsa poeedi "Rawn" nime järgi ja sõnast "Duz", mis tähendab tsitadelli või torni. Teed, mis läbi kanjoni kulgeb, nimetatakse Hamiltoni teeks – ehitajaks oli uusmeremaalane Archibald Milne Hamilton. Hamiltoni tee ühendab Kurdistani Iraaniga, kulgedes Erbilist läbi Rawandizi kuni Iraani piirini Piranshahri lähedal.

Ööbime Dohukis (ka Dahūk), mis on linn Iraagi Kurdistanis ja kurdi regionaalvalitsuse Dohuki kubermangu pealinn. Enamik Dohuki elanikkonnast on kurdid ning linnas ja seda ümbritsevas piirkonnas elab palju assüürlasi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Dohuk Dilshad hotell 4*

12. päev

Dohuk / Erbil

Pärast hommikusööki sõidame Dohukist Erbilisse, mis on Iraagi Kurdistani pealinn. Teeme Erbili linnaekskursiooni. 

Erbil on üks vanimaid pidevalt asustatud linnu maailmas, pärinedes aastast 6000 eKr. Aastatuhandete jooksul on seda asustatud pärslased, kreeklased, roomlased, mongolid ja Osmanite türklased. Tänapäeval moodustavad kurdid linna suurima etnilise rühma – hinnanguliselt elab piirkonnas 1.5–2 miljonit inimest, kellest ligikaudu 93% on kurdid. Linna keskel asub Erbili tsitadell, iidne ehitis, mis pärineb aastast 2000 eKr. Erbil on olnud Iraagi Kurdistanis kurdi kultuuri ja ka kurdi poliitika keskus. Linnas asub Kurdistani piirkondlik valitsus.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Erbil Divan hotell 5*

13. päev

Erbil / Shaqlawa / Bekhal / Koreki mägi

Päev Erbili looduslikult kaunist ümbrust avastades.

Esmalt suundume Shaqlawasse, mis on umber 25 500 elanikuga ajalooline linn ja mägijaam 51 kilomeetri kaugusel Erbilist kirdes. Shaqlawa asub Safeeni ja Sorki mäe vahel 1066 meetri kõrgusel merepinnast. Shaqlawa on tuntud oma koskede, puude ja roheluse poolest. Sõidame edasi Bekhali joa ja seejärel Koreki mäe juurde.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Erbil Divan hotell 5*

14. päev

Erbil – Istanbul – Tallinn

Öösel sõidame lennujaama ja lendame tagasi koju.

Lend TK805 Erbil-Istanbul 03.45-06.25
Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.00-11.35



Reisi hind: 5532 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid
  • lennujaamamaksud
  • majutus programmis märgitud hotellides (või ligilähedase standardiga hotellides), kaheses toas
  • programmis märgitud söögikorrad
  • kogu transport vastavalt programmile
  • programmis märgitud ekskursioonid kohaliku ja eestikeelse giidiga
  • kõik programmis märgitud sissepääsud
  • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

  • Iraagi viisa 85 USD - vormistame Basra lennujaamas
  • majutus üheses hotellitoas 850 eurot
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis