Hiina ringreis
Keiserlik Peking ja Suur Hiina müür, särav Shanghai, aedadelinn Suzhou, kanalitelinn Wuzhen


19. aprill – 30. aprill 2025

Reisijuht: Teet Toome

Hiina ringreis

19. apr – 30. apr 2025  / 3993 €

Hiiglaslikku Hiinat pole võimalik ühe-kahe sõnaga kirjeldada. Hiina on justkui mitu riiki ühes. Hiina mitmekesisus avaldub nii selle tohutus arvus erinevates dialektides, kultuurides, religioonides, toitudes, topograafias kui ka kliimavööndites. Maailma ühe vanima kestva tsivilisatsiooni tänapäevane nägu on särav alumiinium ja peegelklaas. Hiina ajaloo maagiasse on põimitud Suur Hiina müür, ülevad budistlikud templid mägede otsas, aja poolt unustatud pisikesed külad ja linnad ning veetlevad aiad. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 22.11.2024):

  • Ajavahemikus 30.11.2024-31.12.2025 võivad tavapassiga Eesti kodanikud turismieesmärgil Hiinas viibida viisavabalt kuni 30 päeva.
  • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

1. päev

Tallinn – Istanbul

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 17.30.

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 19.40-23.20 (Turkish Airlines)

2. päev

Istanbul – Peking 

Lend TK88 Istanbul-Peking 01.25-15.35+1 (Turkish Airlines)

Saabume Pekingi lennujaama ja sõidame hotelli puhkama.

Majutus: Pekingi kesklinn, Qianmen Jianguo hotell 4*

3. päev

Peking / Taevase Rahu väljak / Keelatud Linn 

Pärast hommikusööki läheme vaatama Pekingi ja kogu Hiina tähtsamaid vaatamisväärsusi - Taevase Rahu väljakut ja Keelatud Linna. Taevase Rahu väljak on maailma suurim väljak, kuhu mahub korraga miljon inimest. Siin kuulutati 1949. aastal välja Hiina Rahvavabariik ja pidupäevadel peetakse väljakul suuri sõjaväeparaade. Näeme ka Mao Zedongi mausoleumi, kus võib tihti kohata kilomeetrite pikkuseid külastusjärjekordi. Taevase Rahu väljakult siseneme Keelatud Linna - Hiina suurimasse ja kõige paremini säilinud ajalooliste ehitiste kompleksi. Keelatud Linna ehitamist alustati Ming dünastia ajal. Ehitusega oli seotud 100 000 parimat meistrit-kunstnikku ja üle 1 000 000 inimese. Ehitus kestis 14 aastat ja valmis 1420. aastal. Alates sellest ajast kuni 1911. aastani valitseti Hiinat just Keelatud Linnast - siit on riiki juhtinud 24 keisrit. Keelatud Linn asub 72 hektaril, ümbritsetud 3400 meetri pikkuse ja 10 meetri kõrguse aiaga. Keelatud Linn on kantud UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse ning on nüüd avatud külastajatele. Palee on ehitatud keeruliste Hiina geomantia reeglite kohaselt ja igal üksikul väikesel detailil on siin oma tähendus. 

Laama tempel ehk Rahu ja Kooskõla palee (hiina k. Yonghe) on Pekingi üks võimsamaid budistlikke templeid. Ehitatud 17. sajandi lõpul Hiina vürstlikuks häärberiks, muudeti see varsti tiibeti budistlikuks templiks. Seega ühendub siin keiserliku paleearhitektuuri võimsus budistliku sakraaldisainiga. Templis asub Guinnessi raamatusse kantud maailma suurim ühest puust tahutud Buddha kuju ja mitmed muud kunstiväärtused. Praegu tavalise pühakojana toimiv ehitis oli karmimatel kommunismiaastatel küll suletud, kuid ometi pääses hävitustööst - seda pidas niivõrd tähtsaks isegi tollane juhtkond, et seda punase kaardiväe rüüstajate eest kaitsta.

Õhtupoolik on vaba puhkamiseks või linnaga omal käel tutvumiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Pekingi kesklinn, Qianmen Jianguo hotell 4*

4. päev

Suur Hiina Müür / Mutianyu lõik / Hutongi rikšatuur

Pärast hommikusööki sõidame ca 1.5 tundi põhja poole mägedesse Suure Hiina Müürile. Selle maailma ühe tähelepanuväärseima rajatise ehitamist alustati juba enam kui kaks tuhat aastat tagasi. 8000 kilomeetri pikkuse müüri ehitamisest võttis osa üle miljoni inimese. Meie sihiks on Mutianyu müürilõik. Seejärel lõunasöök maapiirkonna restoranis Mutianyu Suure Müüri jalamil. 

Pärastlõunal vaatame ringi vanas Pekingis – hutongide piirkonnas. Teeme Hutongi tuuri rikšadega (veojalgratastega). Seejärel suundume tagasi hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Pekingi kesklinn, Qianmen Jianguo hotell 4*

5. päev

Peking / Taevatempel / Keisrite Suvepalee 

Hommikul sõidame Taevatempli juurde. Sinna jõudmiseks jalutame läbi suure templipargi, kuhu hommikuti kogunevad tuhanded kohalikud elanikud taiji'd harrastama, tantsima ja laulma. Taevatempel oma kauni arhitektuuriga on Hiina Turismiameti ametlik sümbol. Tempel ehitati 1420. aastal ja hiina keiser tavatses siin käia kaks korda aastas taevajumalalt õnnistust palumas. 

Külastame Keisrite Suvepaleed. Suvepalee ajalugu ulatub tagasi 800 aastat, kui Jin dünastia tõi oma pealinna Pekingisse. 1860. aastal hävitasid Anglo-Prantsuse väed Suvepalee, kuid 12 aastat hiljem restaureeris selle ekstravagantne keisrinna Cixi, kulutades selleks kogu sõjalaevastiku jaoks määratud raha (937 500 kilogrammi hõbedat). 1900. aastal põletasid liitlasväed Suvepalee uuesti ning kolm aastat hiljem restaureeris selle taas keisrinna (kulutades selleks jälle tohutu varanduse). Tänapäeval näemegi Suvepaleed nii nagu see 1903. aastal taastati. Suvepalee on ühtlasi üks suurimaid (290 hektarit) ja paremini säilinud keiserlikke aedu maailmas.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Pekingi kesklinn, Qianmen Jianguo hotell 4*

6. päev

Peking-Suzhou / maailmakuulsad aiad

Sõidame kiirrongiga Pekingist Suzhousse.

Suzhou, mida sageli nimetatakse ka "Aasia Veneetsiaks", on 2500 aasta pikkuse kirju ajalooga linn. Oma kanalite, kivisildade, pagoodide ja aedade tõttu on see üks populaarseimaid turistide sihtkohti Hiinas. Juba tuhat aastat tagasi sai Suzhou Hiina siiditööstuse keskuseks. Suzhou klassikalised aiad on kantud UNESCO kultuuripärandi nimekirja.

Külastame Suzhou muuseumi ja vaatame "Tagasihoidliku Administraatori" aeda, mis on oma nime saanud Jini dünastia aegsest poeemist ning on suurim ja üks uhkemaid Suzhous. Mingi dünastia ajastu harmooniline meistriteos on viimistletud viimase detailini: aia keskmes on suur järv, selle ümber paviljonid, veesilmad, mäed, bonsai aed, lilled ja palju muud.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Suzhou Central hotell 4*

7. päev

Suzhou

Päev Suzhous. 

Hommikul teeme paadituuri Suzhou iidsel kanalil. Seejärel külastame kuulsat Suzhou siidivabrikut. Siin näeme, kuidas valmib peeneim siid ja saame ka ise siidikookonit venitada. Lõunasöök. Seejärel suundume Tiigrimäepagoodi juurde ja jalutame Shantang Streeti tänaval, mis on pälvinud Hiina ajaloolise ja kultuurilise pärandi auhinna.

Õhtul ootab meid ees etendus (Kunqu Opera) Võrgumeistri aias (NB! kui etendus mingil põhjusel ära jääb, siis vaatame Kunqu Opera etendust teemajas).

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Suzhou Central hotell 4*

8. päev

Suzhou / kanalitelinn Wuzhen

Pärast hommikusööki külastame Songi dünastia ajal (12.–13. sajand) ehitatud Tongli iidset linna. Linnas on Mingi ja Qingi dünastia ajal (14.–19. sajandil) ehitatud arvukalt aedu, templeid, kodutalusid ja endisi kuulsuste eluasemeid. 15 väikest jõge jagavad iidse linna seitsmeks väikeseks saareks, mida ühendavad 49 iidset silda.

Pärast lõunasööki sõidame Wuzheni (ca 1.5 tundi). Wuzhen on üks kuuest kuulsast nn. "veelinnast" Yangtze jõest lõunas. Elegantne ja antiikne Wuzhen on maagiline koht nii külastamiseks kui ka elamiseks. Ligi 1300 aastat tagasi rajatud linnas on mõnus paadiga mööda kauneid looklevaid kanaleid libiseda ning imetleda šarmantselt restaureeritud majakesi. Veel tänapäevalgi ajab kohalik elanikkond oma igapäevaseid asju paadikestega kanalitel liigeldes. Siin oleks aeg justkui seisma jäänud.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Wuzheni vanalinn, kanalite vahel asuv Tong'an hotell 4*

9. päev

Wuzheni vanalinn / Shanghai

Teeme Wuzheni Xizha vanalinnas ekskursiooni. Enne lõunasööki teeme ka laevasõidu kanalitel (30 minutit).

Pärastlõunal sõidame Shanghaisse (2.5 tundi).

Vaba õhtu Nanjingi jalakäijate tänaval. Nanjing on üks peamisi kaubatänavaid Shanghais. Ligi 6 kilomeetri pikkune Nanjing Road on maailma pikim kaubatänav ning meelitab kohale üle miljoni külastaja päevas. Nanjing jaotub ida ning lääne osaks. Nanjing'i Ida tänav on kommertslikum piirkond ning algab Bund'ilt. Ida Nanjing Road lõpeb Kodanike pargiga, kus ajalooliselt asus Shanghai võiduajamiste rada. Pargi vastas asuvad Shanghai kuulsaimad hotellid (nt. Park Hotel). Lääne pool on euroopalikum osa, kus on mõnusad kohvikud ja restoranid ning ka Nanjing Road ostukeskus jalakäijatele. Siin asuvad Shanghai vanimad ning suurimad kaubamajad, kohalikud laoväljamüügi kohad ning ajaloolised söögikohad. Lääne pool on moodsad kontorihooned ning ka Shanghai Näituste keskus. Paljudest vanematest häärberitest on saanud valitsuse hooned või need on lammutatud ning asendatud uuematega. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Shanghai Nanjing Crowne Plaza hotell 5*

10. päev

Shanghai

Täna saame imetleda suurlinna panoraami 561 meetri kõrguselt Shanghai Tower pilvelõhkuja tipust. See on maailmas kõige kõrgemal (118 korrusel) asuv observatoorium, kuhu sõidavad ühed maailma kiiremaid liftid 65 km tunnis.

Seejärel jalutame kuulsal jõeäärsel Bundi promenaadil. Bund – piki Huangpu jõge kulgev 2 kilomeetri pikkune kaldapromenaad – on Shanghai kõige tähtsam vaatamisväärsus. Öeldakse, et kes pole Bundil käinud, pole Shanghaid näinud. Jõe läänekaldal paiknevad 19.-20. sajandi koloniaalajastu finantskeskuse arhitektuuripärlid (seda piirkonda peetakse Shanghai Wall Street´iks), idakaldal sirguvad uusaja pilvelõhkujad. Teeme laevakruiisi Huangpu jõel.

Pärastlõunal külastame Shanghai muuseumi, kus on väga rikkalik ja haruldane kollektsioon hiina portselani, ehteid, käsitööd, mööblit, kalligraafiat ja palju muud. 

Ühine viimane õhtusöök.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Shanghai Nanjing Crowne Plaza hotell 5*

11. päev

Shanghai / Shanghai – Istanbul

Viimane hommik Shanghais. Jalutame Shanghai linnaplaneerimismuuseumisse ning külastame linna jumala templit. 

Seejärel vaba aeg Hiinalinnas, mis on hoopis teistsuguse atmosfääriga paik vanas Shanghais. Hiinalinnas said Shanghai põliselanikud elada oma tahtmist mööda puutumatuna Lääne tsivilisatsiooni mõjutustest. Siin leidub väikeseid poekesi, mis müüvad kohalikke delikatesse, säravaid juveelipoode, kaubamaju ning restorane. Siin on mõnus ka lõunat süüa ning natuke ringi vaadata. 

Seejärel sõidame lennujaama ja oleme valmis koju lendama.

Lend TK27 Shanghai-Istanbul 22.25-05.15+1 (Turkish Airlines)

Toidukorrad: hommikusöök

12. päev

Istanbul – Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.10-11.40 (Turkish Airlines)



Reisi hind: 3993 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid 
  • majutus programmis märgitud hotellides, kahesed toad
  • programmis märgitud toidukorrad
  • programmis märgitud transport
  • kõik programmis märgitud sissepääsud
  • eestikeelne reisijuht

Lisatasu eest:

  • Hiina viisa
  • soovi korral Pekingi ooperi ja Shanghai akrobaatide etenduse piletid
  • soovi korral majutus üheses hotellitoas 450 eurot
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Lugemissoovitus

Vilu, Anneli. "Minu Shanghai: Maatüdruk megametropolis". Petrone
Print, 2014.
Leslie Leino. "Minu Hiina: Ettevaatust nakatab!" Petrone Print, 2014.
Terrill, Ross. "Uus Hiina impeerium". Ilmamaa, 2006.
Roberts, J.A.G. "Hiina Ajalugu". Valgus, 1999.
Breslin, Shaun. "Mao". Olion, 2001.

Broneeri reis