Hanoist Luang Prabangi
Matkareis - vaatame lähedalt, kuidas käib tegelik elu


5. veebruar – 21. veebruar 2025
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Martti Kalda

Hanoist Luang Prabangi

5. veebr – 21. veebr 2025  / 4975 €

Jalgsi Laose ning Vietnami looduses ja külades rännates saame end tunda tõeliste maadeavastajatena. Turnime läbi lubjakivist mägede justkui tornide väljakul, kahlame läbi jõgede, ujume kõuena kõmisevate koskede all, otsime kobamisi teed läbi süngete koobaste, tipime üle terrasspõldude, mis justkui roheliste lapitekkidena katavad mäenõlvu, sumpame läbi linnulaulust rõkkava lopsaka džungli kuni päeva lõpuks jõuame maailmakärast eraldatud külakestesse. Siin saame koos külalislahke pererahvaga arutada maailma asju. Vietnami ja Laose lahkete ja sõbralike inimeste juures on koht, kus aeg maha võtta, sest juba vanast ajast on öeldud, et vibu ei saa alati pingul püsida, vastasel korral see puruneb. Nam Et Phou looduskaitsealal rännates oleme justkui pioneerid, sest see piirkond avas end alles üsna hiljuti ka kaugemate külastajate jaoks. Siin matkates toetame planeedi bioloogilise mitmekesisuse säilimist. Ökoloogilise turismi arendamise initsiatiivid piirkonna külades on aidanud kaasa vihmametsa ja selle elanike kaitsmisele. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

 • Eesti kodanik vajab Vietnamisse ja Laosesse sisenemiseks viisat. Vietnami viisa on võimalik taotleda elektrooniliselt enne reisi, Laose viisa saab taotleda piirilt. 
 • Vietnamisse ja Laosesse saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riikidesse sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 tõendit.
 • Kõigil reisijatel peab olema reisikindlustus, mis katab COVID-19 juhtumid miinimum summas USD 10 000.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Istanbul 

Kohtume Tallinna lennujaamas kell 10.20.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.30-17.15, lennuaeg 3h 45min

2. päev

Istanbul – Hanoi 

Lend TK164 Istanbul-Hanoi 02.05-15.25, lennuaeg 9h 20min

Saabume Vietnami pealinna Hanoisse ja sõidame hotelli puhkama.

Majutus: Hanoi Victor hotell

3. päev

Hanoi linnaekskursioon

Täna teeme päevase ekskursiooni Hanois.

Päevane ekskursioon algab West Lake külastusega, kus saame imetleda 6. sajandi Tran Quoc budistlikku pagoodi. Seejärel teeme lühikese sõidu kuulsa Kirjanduse templi juurde. 1076. aastal ehitatud imeline kompleks  on täis põnevaid lugusid ajast, mil tempel toimis nii ülikooli kui ka templina. Seejärel külastame Vietnami Etnoloogia muuseumi. Muuseumis köidavad pilku põnevad väljapanekud Vietnami erinevate etniliste gruppide eluolust. Pärast muuseumi külastust käime Ho Chi Minh keskuses ja mausoleumis. Näeme Ho Chi Minhi vaiadel maja, kus ta elas aastatel 1958- 1969. Siit juhtis ta liikumist, mis päädis Vietnami iseseisvumisega. Maja ümbruses jalutades kuuleme Ho Chi Minhi elust ja pärandist. 

Pärastlõunal jalutame läbi Hanoi vanade kvartalite, kus 36 kitsast tänavat on täis vilgast askeldamist. Tänavanimedes peegelduvad iidsete meistrite elukutsed ja oskused. Vaatame üle Hang Be turu ja Hoan Kiemi järve. Päeva lõpetuseks on meie programmis nukuteater. See teatrivorm on just enam arenenud põhja Vietnamis. Naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hanoi Victor hotell

4. päev

Hanoi / Mai Chau / Buoci küla

Pärast hommikusööki sõidame ligi neli tundi kaunisse Hoa Binhi provintsi, mis asub mägises piirkonnas Hanoist kagus. See on piirkond, kus domineerivad lubjakivi karstimaastikud ja kus elavad tai, hmongi, muongid ja dao etnilised rahvad. Sõidu viimased 14 km laskume mööda järsku mägiteed vapustavasse Mai Chau orgu. Lõunasööki serveerivad meie matkakokad ja meie võõrustajapere ühes väikeses orupõhjas paiknevas külas. Pärast lõunasööki jalutame ligi 3 tundi ("soojendus" eesootavatele päevadele!) läbi paljude maaliliste külade ja lopsakate riisipõldude kuniks jõuame väiksesse Buoc külla.

Ööbimine Tai traditsioonilistes majades, mis on ehitatud vaiadele.

Matka kestvus: 3-4 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Buoc küla traditsioonilises vaimajas

5. päev

Buoc / Van Mai / Co Luong / Hang

Pärast varajast hommikusööki viib meie tänane retk meid neljaks tunniks mööda orgu Tai Van Mai külla. Peale lõunasööki ootab meid ees lühike transfeer Co Luongi, kus teeme kohaliku paadi pardal lühikese (ca 15min) Ma jõe ületamise. Paadist väljudes jätkame matka Trang külla. Maastik muutub üha hingematvamaks ja metsikumaks. Jõuame Sai sillale, kust meil on veel üks lühike transfeer Duomi külla. Seejärel siseneme Pu Luongi looduskaitsealale ja kõnnime 3 km kodumajutuseni. See Pu Luongi oru osa on kitsas ja järsk ning seda läbib ilus jõgi, mille mõlemat külge ääristavad terrasspõllud.

Ööbimine ökoturismi kodumajutuses, karstimägede vahele peidetud Hang külas.

Matka kestvus: 7-8 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Hang küla kodumajutus

6. päev

Hang / Kho Muong 

Täna matkame (7-8 tundi) enamasti külateedel läbi terrasspõldude, üle jõgede ja osaliselt ka mööda Ho Chi Minh matkarada. Ees ootavad järsemad tõusud ja rohkelt ojaületusi. Matkamine muutub kaugemaks, ometi pole kunagi kaugel külaelanik, kes põldu hooldab või varahommikuselt turult tagasi jalutab. Lõõgastume lõuna ajal Pa Bani küla kohalikus kodus, eemal päevase kuumusest, enne kui jätkame retke Kho Muongi külla.

Õhtuks jõuame Kho Muongi. Tänane ööbimiskoht on kõige eraldatum paik meie matkal. Ööbimine ökoturismi kodumajutuses.

Matka kestvus: 7-8 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Kho Muong küla traditsioonilises kodus madratsitel

7. päev

Kho Muong / Nua 

Täna ootab ees väljakutsuv, kuid võrratu päev. Alustame ülesmäge Lan Ngoai külla. Pärast lõunasööki laskume oru põhja, kust ronime üle väikese mäe Nua külasse ja meie Vietnami seikluse viimasesse kodumajja. Küla asub suurepärases asukohas väikese jõe lähedal, kus on võimalus pärast pikka päeva end ujumisega jahutada.

Ööbimine ökoturismi kodumajutuses.

Matka kestvus: 6-7 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Nua küla traditsioonilises kodus madratsitel

8. päev

Nua / Na Meo / Vieng Xay 

Meie väljakutse viimane päev! Meie hommikune retk viib meid läbi oru ülesmäge tagasi mägedesse. Pärast lõunasööki jõuame Ban Toni, kus kohtume oma sõidukitega ja siirdume Na Meosse Vietnami ja Laose piirile. Pärast piiriületuste formaalsusi oleme Laoses ning sõidame 1.5 tundi Vieng Xaysse.

Matka kestvus: 4-5 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Naxay 2 külalistemaja

9. päev

Vieng Xay "peidetud linn" / Vieng Kham

Hommiku veedame Vieng Xayga tutvudes. 

Vieng Xay linnas on sadu koopaid, kus kohalikud inimesed ja riigi tulevased juhid varjusid maailma ajaloo ühe väga traagilise perioodi ajal. 1960ndatel sattus Laos konflikti, mida maailmas tuntakse Vietnami sõjana. Üheksa aasta jooksul (1964-1973) elas rohkem kui 20000 inimest "peidetud linnas" ehk paekivi koobastes ja proovisid USA lennuväe õhurünnakutes ellu jääda. Kohalikud said põllutööd teha vaid öösiti. Koobastes leidus ühiskonna igapäeva elu toimimiseks hädavajalik – koolid, haiglad, turud, raadiojaam ja Laose patriootliku rinde peakorter Pathet Lao.

Teeme audioekskursiooni, mis jutustab "peidetud linna" loo avades linna ajaloolise tausta läbi kohalike inimeste intervjuude.

Pärastlõunal sõidame Vieng Khami, kus saame avastada põnevaid kohalikke delikatesse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vieng Kham Dok Kham külalistemaja

10. päev

Vieng Kham / Nam Et Phou Louey looduskaitseala 

Hommikul sõidame läbi mägise maastiku Ban Nam Poung külla. Khmu rahva küla paikneb looduskaitseala serval. Matkajuhid tutvustavad järgnevat matka, kandjaid ja kokkasid.

Sõidame tok tok-iga (põllukündmise traktoriga) läbi Khmu küla ja saame jälgida külarahva igapäevaseid tegemisi ja nende kultuuri. Seejärel sõidame umbes 7 km tok-tokiga läbi riisi- ja maisipõldude. Teeme põlluäärses kohaliku talumehe hütis pikniklõuna. Saame aimu, kuidas looduskaitsealal elavad inimesed loodusega harmoonias.

Pärastlõunal alustame matkamist (u 7 km) mööda matkarada. Rada viib läbi paksu džungli ja segametsa. Õpime tundma kohalikke ravimtaimi, märkame loomade jälgi ja kuulatame lindude laulu. Pärast umbes tunniajalist matkamist jõuame The Nest (Pesa) laagrisse. See rippuv ringikujuline "pesa" on meie tänaõhtune peatuspaik. Siinse kauni looduse rüpes saame puhata ja jões kümmelda. Videviku esimeste märkide saabudes naudime traditsioonilist Khmu õhtusööki, mille valmistab meile külakokk.

Pärast õhtusööki tutvustatakse meile Poung Nied soolakohta. See suurim soolalakkumise koht looduskaitse alal on parim koht kohaliku loomariigi jälgimiseks. Kohalikud loodusgiidid selgitavad, missuguseid loomaliike siin leidub ja milline on jälgimise kodukord. Jääme mõneks tunniks vaatluskohta. Vaatlustornis ööbimine ei ole lubatud, kuna see häiriks liialt siinset loomariiki. Paigas on levinumateks liikideks sambari hirv, muntjac (haukuv hirv) ja mitmed tsiibeti liigid. Õnne korral silmame ka karu, metsikuid kaslasi ja teisi eksootilisi mutukaid.

Matka kestvus: 3-4 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: The Nest laager

11. päev

Nam Et Phou Louey looduskaitseala / Vieng Kham

Enne hommikusööki käime soolalakkumise kohas, kus saame vaadelda erinevaid öö jooksul paika külastanud loomade jälgi. Hommik on ka parim aeg linnuvaatluseks. Seejärel kontrollime looduskaameraid ning nendega jäädvustatut.

Tagasi laagrisse jõudes sööme hommikusöögi ja sorteerime kaameralõksude fotod. Projektiga on seotud 12 ümbritsevat küla, kes saavad ka toetusrahasid külade arendamiseks. Summad sõltuvad kaameralõksudesse "püütud" loomaliikide arvust. Nii tagatakse kohalike huvi looduse kaitsmise nimel pingutada.

Seejärel matkame läbi metsa ja küla põldude. Lõunapausil sööme talumehe pikniku ja sõidame tok-tokiga tagasi külla. Seejärel jätame võõrustajatega hüvasti ja sõidame tagasi Muang Hiemi. 

Pärastlõunal vaba aeg lõõgastumiseks.

Matka kestvus: 3-4 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vieng Kham Dok Kham külalistemaja

12. päev

Vieng Kham / Nong Khiaw

Pärast hommikusööki sõidame Nong Khiewi, kust alustame matkamist Phou Pha Dengi poole. Teekond kestab umbes kaks tundi, enamasti ülesmäge ja viib karstimägede ja -orgudega ümbritsetud panoraammaastikule.

Matkame mööda järsku rada alla tagasi, kuniks jõuame Nong Khiawisse lõõgastavale lõunale.

Sõitke ümbruskonda avastama. Õhtusöök serveeritakse kohalikus restoranis.

Matka kestvus: 3 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Nong Khiew Riverside külalistemaja

13. päev

Nong Khiaw / Luang Prabang 

Täna matkame läbi kaunite külade ja vapustava maastiku. Meie matka loomulikuks osaks on läbi väikeste ojade sumpamine, seega olge valmis ka märjaks saama. Matkakotis võiksid olla ka supelrõivad kosutavate supluste tarvis koskede juures. 

Hiliseks pärastlõunaks jõuame Luang Prabangi. 

Põhja-Laoses asuv Luang Prabang on rohkem kui tuhat aastat vana pisike kuningriik ja meeldiva atmosfääriga linn, kus on parimal viisil liitunud prantsuse koloniaalarhitektuur ja budistlik pärand. Linn on traditsioonilise lao arhitektuuri ning 19. ja 20. sajandi Euroopa koloniaalehitiste sulandumise silmapaistev näide. Selle ainulaadne, tähelepanuväärselt hästi säilinud linnasiluett, ilmestab nende kahe erineva kultuuritraditsiooni liitumise põhistaadiumi. Linna poliitiline ja usukeskus paikneb Mekongi jõe ning selle lisajõgede moodustatud poolsaarel, seal asuvad kuninglikud ja ülikute residentsid, religiooniehitised ning ärihooned. Enamasti on need ehitatud puidust (osa templeid ka kivist). Koloniaalelementi esindavad ühe- ja kahekorruselised tellisest ridamajad. Kloostrites on enamasti religioonirajatised (pühamu, kabel, raamatukogu, stuupa ja kivipost) ning munkade hooned (üldkasutatavad ehitised, kongid ja refektoorium). Traditsioonilised lao puitmajad jagunevad tavaliselt eraruumideks ja avalikeks terrassideks. Enamasti seisavad need puitsammastel, jättes alla ruumi töötamiseks, samuti leiavad seal varju nii inimesed kui ka loomad. Seinad võivad olla laudadest või puitraamile kinnitatud bambussõrestikest.   

Matka kestvus: 3-4 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: My Dream Boutique resort

14. päev

Luang Prabang / Kuang Si kosk

Pärast hommikusööki sõidame u 40 minutit Long Lao külla, kust alustame oma matka (ligikaudu 4 tundi). Enne matkamist tutvume küla elu ja kultuuriga. Selles külas elavad harmooniliselt koos Khamu ja Hmongi rahvad. Matkates läbi looduse jõuame Kuang Si koseni, kus sööme ka lõunat. Pärastlõunal külastame aasia mustkarude varjupaika ja mängime petanque'i.

Kuang Si matkarada viib meid läbi põldude ja juurviljaaedade Laose sisemaale, enne kui jõuame metsadega kaetud mägedesse. Saame ronida mäenõlvadel metsiku looduse rüpes. Tee läbi metsa viib koopani, mida kasutati Teise Indohiina sõja ajal varjendina.

Meie matkal jõuame Kuang Si koseni. Luang Prabang asub kitsas orus, kus Nam Kangi ja Mekongi jõgi kohtuvad ja moodustavad kaks kaunist koske, Tat Kuang Si ja Tat Sae. Kuang Si on lai, mitmeastmeline kosk, kus vesi kihutab üle siledaks lihvitud lubjakivikaljude, mille vahele jääb hulk jahedaid sinise veega basseine. Kose jalami ümbruses on hoolikalt korrastatud avalik park, kus jalgrajad viivad jõe äärt mööda teise kose juurde. Selle metsast ja aasadest ümbritsetud kose veekardina taga leiame lisaks koopa. Tat Sae juures saavad kaks koske kokku ja moodustavad veel ühe mitmeastmelise kose, mis on iseäranis lai ja millel on eriti palju basseine. Saame nautida jahutavaid kümblusi koskede all ja süüa seal ka lõunat pikniku näol.

Enne siit piirkonnast lahkumist külastame aasia mustkarude varjupaika. Varjupaigas elab hetkel 23 aasia mustkaru. Karude peamiseks ohuks on salaküttimine ning inimeste uskumused - nimelt peetakse teatud karu kehaosasid väärtuslikuks ravimiks Hiina meditsiinis.

Seejärel sõidame hotelli.

Hilisel pärastlõunal mängime koos kohalikega petanque'i. Petanque jõudis Laosesse koloniaalajastul ning on siiani kohalike jaoks meelis vabaaja veetmise viis. Mängu kõrvale kosutame end suupistete ja jookidega. Loodame saada ka kohalikelt petanque'i meistritelt vihjeid.

Matka kestvus: 3-4 tundi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: My Dream Boutique resort

15. päev

Luang Prabang / Luang Prabang – Hanoi  

Hommikune tutvus Luang Prabangiga. Külastame Xieng Thong templit, mida peetakse üheks vanimaks ja austusväärsemaks templiks Luang Prabangis. Seejärel saame teha mõnusa jalutuskäigu Phousi mäe otsa. Astume üles 328 trepiastmest ja naudime suurepärast vaadet linnale ja ümbritsevale loodusele. Õhtul külastame mägismaa hõimude turgu, kus leidub kohalikke põnevaid suveniire, käsitööd ja tekstiile.  

Pärastlõunal lendame Hanoisse.

Lend QV313 Luang Prabang-Hanoi 16.55-18.05

Majutus: Hanoi Victor hotell
Toidukorrad: hommikusöök

16. päev

Hanoi – Istanbul 

Vaba päev Hanois. Õhtuks sõidame lennujaama ja alustame teekonda tagasi Eestisse.

Lend TK165 Hanoi-Istanbul 22.05-05.20+1, lennuaeg 11h 15min

Toidukorrad: hommikusöök

17. päev

Istanbul – Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.45-11.50, lennuaeg 4h 5minReisi hind: 4975 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid
 • transport vastavalt programmile
 • hommikusöögid kõikidel päevadel
 • programmis vastavalt märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • majutus programmis märgitud majutuskohtades
 • ekskursiooniprogramm koos sissepääsud piletitega
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • ühene majutus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis