Guatemala-Honduras-Belize
Põhjalik ringreis hea rannapuhkusega
10. veebruar – 27. veebruar 2026
Grupis 12 reisijat
Reisijuht:
Teet Toome
Kesk-Ameerika türkiissinised veed, lopsakad vihmametsad, iidsete maiade varemed, rahvarohked turud ja linnad pakuvad nii tasast lõõgastumist kui ka põnevaid seiklusi. Kesk-Ameerikas asuv Guatemala on väga huvitav segu inimestest, kultuuridest ja eripalgelisest loodusest.
Siin saame avastada siiani elus olevat suurimat Kolumbuse-eelset maiade kultuuri, mille juured ulatuvad 4000 aasta tagusesse aega. Kesk-Ameerikas räägitakse siiani ligi 20 maiade keelt. Iidsete maiade territoorium ulatus Mehhikost Honduraseni ning selle võimsa kultuuri varemeid leidub tänapäeval viies erinevas riigis. Guatemala vihmametsa kohal Tikali kadunud templeid külastades jooksevad judinaid üle kere, paik tundub pärinevat mõnest teisest maailmast; Copanis ärkavad ellu kivisse tahutud jaaguarid. Siin saame mõtiskleda ka hispaanlaste vallutuste üle, mis on jätnud oma jälje kogu piirkonna ulatuses nii koloniaallinnade, majesteetlike paleede, siestade kui ka iludusvõistluste näol.
Kesk-Ameerika ligi 300 vulkaani ning pikk rannikujoon kahe suure ookeani vahel pakuvad tohutult võimalusi seiklusteks looduses. Vihmametsa retkede saateks on möiraahvide huilged ja tuhandete lindude laul. Reisi lõpus asenduvad vihmametsahääled ookeanimühinaga ning ees ootab tõeline puhkus Belize'is Ambergris Caye rannikul.
Riikidesse sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):
- Eesti kodanikud võivad viibida Hondurases ja Guatemalas viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul; Belize'is kuni 30 päeva korraga.
- Guatemalasse, Belize'i ja Honudrasesse saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest ning esitada ei ole vaja ühtegi COVID-19 dokumenti, testitõendit ega deklaratsiooni.
- USA transiidi tõttu peavad kõigil reisijatel olema biomeetriline pass, mis peab kehtima kogu plaanitava reisi vältel, kehtiv tagasi- või edasisõidu pilet ning eelnevalt elektroonilise reisiloa taotlemise süsteemis ESTA saadud positiivne vastus.
Reisikindlustus on kohustuslik.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.
1. päev
Tallinn - Frankfurt - Washington DC - Guatemala City
Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 04.40
Lend LH885 Tallinn-Frankfurt 06.40-08.10
Lend LH418 Frankfurt-Washington DC 12.55-15.55
Lend UA1523 Washington DC-Guatemala City 17.45-21.23
Maandume Guatemalas ning sõidame lennujaamast Antiguasse (sõiduteekond ligi 1.5 tundi).
Majutus: Antigua El Mesón de Maria hotell 4*
2. päev
Guatemala City / Antigua
Antigua on väike värvikas linnake, mis asub vaid ligi tunni kaugusel Guatemala pealinnast. Antigua kanti 1979. aastal UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse kui oluline kultuuripaik ja väärtuste vastastikuse vahetamise paik inimajaloos. Antigua Guatemala on säilinud koloniaalarhitektuuri silmapaistev näide. Merepinnast 1500 meetri kõrgusel maavärinaohtlikus piirkonnas paiknev kindralkapitanaadiaegse Guatemala pealinn Antigua rajati 16. sajandi algul ja siis oli selle nimi La Muy Noble y La Muy Leal Ciudad de Santiago de los Caballeros. Üle 30 katoliikliku ordu pidas vajalikuks siia oma klooster või kirik rajada. See oli tollal suure osa Kesk-Ameerikast hõlmanud Guatemala kuningriigi Hispaania koloniaalvalitsuse kese. Ühteaegu oli see kogu sealse regiooni kultuuri-, majandus-, usu- ja hariduskeskus, kuni pärast 1773. aasta hävitavaid maavärinaid pealinn 45 kilomeetrit eemal asuvasse praegusesse Guatemala linna üle viidi. Vähem kui kolme sajandiga rajati linna renessansist innustatud tänavatevõrk ning püstitati arvukalt suurepäraseid monumente, millest paljud on rusudena tänini säilinud. Suurem osa nüüdis-Antigua arhitektuurist, mis on kogu Ameerika kroonjuveel, pärineb 17. ja 18. sajandist. Antigua linna munakivisillutisega tänavaid, kaunist arhitektuuri ning suurepärast kultuuri ja religiooni traditsioonide segu ümbritseb kolm vulkaani: Volcán de Fuego, Volcán de Agua ja Acatenango. Vaatamata maavärisemistest põhjustatud purustustele otsustasid elanikud mitte lahkuda ning võtsid oma südameasjaks linna ilu taastada. Pärast paljusid taastamise ja konserveerimise aastaid kuulutati Antigua 1944. aastal rahvusaardeks, 1965. aastal ka Ameerika monumendiks ning 1979. aastal UNESCO maailmapärandiks.
Majutus: Antigua El Mesón de Maria hotell 4*
3. päev
Antigua / linnaekskursioon
Teeme pärastlõunase jalgsiekskursiooni linnas. Külastame Antigua katedraali, peaväljakut ja raekoda. Jätkame Capuchinase nunnakloostri ja San Francisco El Grande kiriku külastusega, mida peetakse Antigua paremini säilinud kirikuks - ühtlasi oli see ka Kesk-Ameerika esimese pühaku Hermano Pedro viimaseks puhkepaigaks. Näeme ka kaunist barokset Nuestra Señora de la Mercede kirikut.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Antigua El Mesón de Maria hotell 4*
4. päev
Antigua / Chichicastenango / Panajachel
Täna sõidame Chichicastenango kaudu Panajacheli.
Neljapäeviti ja pühapäeviti toimub Chichicastenangos värvikirev põliselanike turg, kus lisaks kohalikele kitšee keelt kõnelevatele maiadele käib ka kaugema kandi muid keeli rääkivaid maiasid. Siin maal veel ostukeskuseid eriti ei ole ja turg on linna südameks. Linna keskel asub 1540. aastal paganliku templi kohale rajatud Tooma kirik, kus sünkretistlikult segunevad katoliiklus ja põlisrahva usund. Ühes ja samas pühakojas on kõrvuti kristlikud ning kohalikud pühakujud ja altarid, koos ohverdavad katoliku preestrid ja maia nõiad. 400 aasta vanuses Tooma kirikus segunevad viiruki suits uhke tulevärgiga. Kirik asub turu kõrval ning on ehitatud Kolumbuse-eelsele platvormile. Platvormilt viisid trepid iidse maia tsivilisatsiooni templini. Iga trepiaste sümboliseerib ühte kuud maiade 18-kuulises kalendris. Chichicastenangos on lisaks värvikad tänavamuusikud, religioossed rongkäigud, maskide valmistajad, mitmeid huvitavaid antiigi poode, Popul Vuh muuseum maiade kunsti ja tarbeesemetega ning värvikas kalmistu. Lisaks on linnas Pascal Abaj kivikuju, kuhu tuuakse lilli, suhkruroorummi ja muid ohvriande.
Seejärel sõidame Panajacheli linna, mis asub imeilusa Atitláni järve kaldal. Lisaks põlisrahvale ja latiinodele elab linnas palju läänlasi, muuhulgas ennast aastakümnete eest siia unustanud vananevaid hipisid.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Panajachel Hotel Atitlán hotell 4*
5. päev
Atitlani järv
Täna teeme paadisõidu Atitláni järvel ning külastame järvesaarekesi San Juan La Laguna, Santiago Atitlán ning San Antonio Palopó.
Atitlán’i järve peetakse maailma üheks kaunimaks järveks tänu läheduses kõrguvatele Tolimani (3158 meetrit), Atitlani (1537 meetrit) ja San Pedro vulkaanidele. Hispaanlaste Guatemala vallutamise ajal toimus Atitlani järve kallastel ajalooline lahing. Lahingus hävitasid hispaanlased koos oma liitlaste cakchiqueli indiaanlastega tzutujilsid. Hispaanlased rajasid Panajacheli kiriku ning kloostri ning linnast sai ristiusustamise keskus. Kiriku fassaad on tänaseni säilinud ning on üks Guatemala koloniaalajastu aardeid. Järve ümbritsevad ilusad külad. Sõidame mootorpaadiga üle Atitlani järve Santiagosse, mis on ümbruskonna tähtsamaid külasid, kus on hästisäilinud traditsiooniline eluviis ja kus elavad peamiselt tzutuji indiaanlased. Atitlani külades on meil võimalus tutvuda kohalike tekstiilide, maalikunsti ning ajalooga. Külastame järve saarekesi San Juan ja Santiago Atitlan. San Juan on vaikne ja puhas ning tuntud imeliste naturaalsete värvidega värvitud tekstiilide poolest. Linnatänavad on justkui maaligaleriid tänu värvikatele seinamaalingutele, mis kajastavad kohalikku argielu. Santiagos käiakse külastamas suitsetavat ja joovat maia-katoliku pühakut Maximoni, kellelt palutakse imetegusid.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Panajachel Hotel Atitlán hotell 4*
6. päev
Panajachel / Solola / Iximché / Antigua
Täna sõidame Solola ja Iximché kaudu tagasi Antiguasse.
Pärast hommikusõitu alustame teekonda Antiguasse. Teeme peatuse Solola turul, mis leiab aset vaid teisipäeviti ja reedeti. Solola on Solola piirkonna keskus ning seega turg on sagimist täis, meelitades ligi külastajaid kogust ümbruskonnast. Enamus (ligi 90%) linna elanikest on Cakchiqueli indiaanlased ning Solola on üks väheseid piirkondi, kus nii naised kui ka mehed mõlemad kannavad traditsioonilisi rõivaid.
Seejärel külastame Iximchéd, mis on Guatemala mägismaal asuv Kolumbuse eelse ajastu arheoloogiline paik. "Iximché" on tuletis sõnast ixim (mais) ja ché (paik) ning kokkuvõtteks tähendab "maisipuu paik". Iximché oli Kakchiquel'i maiade klassikalise perioodi järgne pealinn. Iximché varemed koosnevad neljast suurest väljakust, kus seisavad otsapidi koos rituaalidele pühendatud alad ning elamiseks määratud alad. Igal väljakul on üks kuni kolm templit, mitmed paleed ning platvormid erinevateks tseremooniateks. Kakchiquel'idel oli kaks valitsevat kuningat, kes valiti nelja vereliini hulgast, mille liikmed olid kõik Iximché kodanikud. Viimaste kuningate nimed olid Lord Beleje Kat ja Lord Kaji Imox. Nemad sõlmisid kokkuleppe hispaanlastega püüdes nii kätte maksta oma K'iche rivaalidele.
Õhtuks jõuame Antiguasse.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Antigua El Mesón de Maria hotell 4*
7. päev
Antigua / kohvituur
Täna õpime tundma kohvi - Guatemala identiteedi sümboli - tähtsust riigi majandusele ja inimestele, alustades päeva erilise tuuriga Antigua lähistel Agua vulkaani jalamil asuvasse kohvifarmi, mis kuulub kohalikule 2. põlvkonna kohvifarmerile Luisile ja tema perele. Guatemala kohv on üks parimaid maailmas ning just nimelt Antigua ümbrus on üks enimtuntud kohviregioone Guatemalas. Antigua on ümbritsetud kolme vulkaaniga (Agua, Acatenango ja Fuego), mistõttu on ümbruskonna pinnas ka väga mineraalirikas, luues eriliselt head tingimused kohvi kasvatamiseks.
Meie külastatava kohvifarmi omaniku Luisi isa oli üks esimesi kohvifarmereid San Miguel Escobaris ning Luis on temaga lapsest saadik koos töötanud. Mõned aastad tagasi pärandas Luisi isa talle väikese tüki maad, läbi mille harimise on Luis suutnud oma sissetulekuid veidi suurendada ning seeläbi ka oma kohvifarmi laiendada. Suurel osal Guatemala kohvifarmeritest puuduvad teadmised, haridus või võimalused, et osaleda suuremat sissetulekut võimaldavates kohvitootmise protsessides - nagu näiteks töötlemine, kohvikutele tarnimine või eksport - ning nende töö piirdub tihti vaid kohvitaimede kasvatuse ja farmitööga, mille puhul sissetulek on suuresti vaesuspiiri lähedane. Meie kohalik partner, kellega selle tuuri läbiviimisel koostööd teeme, töötab just nimelt selle nimel, et noortel ambitsioonikatel väikefarmeritel nagu Luis oleks võimalus kohvi mitte vaid kasvatada, vaid üha jätkusuutlikumalt ka õppida ja areneda teistel kohvitootmise tasemetel - näiteks täna töötleb Luis ise oma kohvikirsse ning tema kohvi saab juua mitmetes kohvikutes Antiguas. See võimaldab Luisil paremini toetada oma pere ja laste haridust, maksta kõrgemat palka oma töölistele, kes korjeperioodil kohvifarmis abis käivad, ning seeläbi ka laiemalt toetatada kohaliku kogukonna arengut.
Korjame ise kohvikirsse ning teeme omal käel läbi kogu protsessi, mis leiab aset enne, kui sellest saab meie igapäevajook - kohv - tassis. Tuuri lõpus naudime Luisi kodus meie endi käsitsi valmistatud värsket kohvi ning pereema poolt valmistatud traditsioonilist lõunasööki. Eriliseks ja ehedaks teebki tuuri just nimelt see, et me ei külasta suurfarmi, vaid saame osa kohvikultuurist just nii nagu seda toodetakse enamus paikades Guatemalas - perekonna poolt, kes kasvatab oma maalapil kohvi ja kelle käekäik otseselt sellest sõltub. Tuuri lõpuks oleme õppinud hindama kohvi olulisust Guatemalas - ning võimalusi, mida see ligi poolele miljonile kohvifarmerile maailmas pakub - ning tõenäoliselt näeme ka edaspidi oma igapäevast kohvijooki hoopis uuest perspektiivist.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Antigua El Mesón de Maria hotell 4*
8. päev
Antigua / Copán (Honduras)
Varahommikul alustame sõitu läbi Guatemala maapiirkondade, väikelinnade ja külade Hondurase suunas. Ületame piiri ja jõuame Copani linna, kus teeme ekskursiooni. Copán Ruinas asub Hondurase lääneosas Guatemala piiri lähedal ning kanti 1980. aastal UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse. Copáni varemed on põlisameeriklaste maiade tsivilisatsiooni üks tähtsamaid asulapaiku - sealsed templid, väljakud ning terrassid kuuluvad maiade kõige iseloomulikumate arhitektuuri- ja ehituskomplekside hulka. Maiade tsivilisatsioon hakkas arenema umbes 2000. aastal eKr ning oma õitseajal Kesk-Ameerikas oli Copán kagupiirkonna suurim ja mõjukam linn. On tõendeid, et Copán oli asustatud juba 2000. aastal eKr, ent selle ja teiste maia linnade õitseng toimus aastail 250-900, kui saavutati olulist edu matemaatika, astronoomia ja hieroglüüfkirja, samuti kultuuri arendamisel. Copáni rusudes tsitadell ja mõjukad avalikud väljakud peegeldavad linna kolme peamist arenguetappi, mille jooksul rajati praeguseni säilinud templeid, väljakuid, altarikomplekse ja pallimänguõuesid. Teadmata põhjustel jäeti see paik varsti pärast 900. aastat maha. 1570. aastal hispaanlasest konkistadoori Diego Garcia de Palacio avastatud Copán'i varemed kaevati välja alles 19. sajandil.
Copán on Uue Maailma jaoks samasugune kultuurihäll nagu Ateena Vana Maailma jaoks. Varemetes on viis peamist piirkonda. Akropol on jaotunud ida ja lääne õueks. Läänepoolses õues asub Tempel 11 ja Tempel 16 koos Q altariga. Tempel 11 ehitati sissepääsuna teispoolsusesse. Tempel 16 asub ida ja lääne vahel ning ehitati algse templi peale ilma eelnevat templit kahjustamata. Q altaril on kujutatud Copani dünastia. Akropolise alla on arheoloogid rajanud neli kilomeetrit tunneleid selleks, et oleks võimalik tutvuda Copani tsivilisatsiooni varasemate etappidega. Palliväljakut peetakse suurimaks, mis kunagi Kesk-Ameerikas leitud. Kõige tuntumaks Copani monumendiks on 63 astet ning tuhanded hieroglüüfid, mis kirjeldavad Copani kuningakoda - see on teadaolevalt maiade tsivilisatsiooni pikim tekst. Suure Palee juures on võimalik imetleda steele ning hästihooldatud murule laialipuistatud altareid. Copani on põhjalikult uuritud ja kohaliku asjatundja juhtimisel saame hea ettekujutuse maiade kunagisest elust.
Hondurase loodus on tohutult mitmekülgne ning elupaigaks vähemalt 700 linnuliigile, sealhulgas endeemsele Honduran Emeraldile. Hondurases on väga erineva elukeskkonnaga kaitse all olevaid piirkondi: madalikud, keskmäestikud, pilvemetsad, soised ökosüsteemid, okaspuu metsad ja võsad. Copani ümbrus on aastaringselt linnuvaatlemise paradiis, kus on registreeritud vähemalt 330 linnuliiki 51 erinevast perekonnast. Enne päikeseloojangut teeme linnuvaatlusmatka Copani ümbruses metsas (Macaw Mountain Bird Reserve). Juba väikese jalutuskäigu jooksul Copani kesklinnast jõe äärde on võimalik näha 40-50 liiki linde.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Marina Copán hotell 4*
9. päev
Copán / ajalooline Quiriguá / Rio Dulce / Livingston
Pärast hommikusööki külastame Quiriguád, mis on üks väiksem arheoloogiline paik umbes 40 kilomeetri kaugusel Copánist. Siinse paiga uhkuseks on nikerdustega kivid ja hiiglaslikud steelid, mida peetakse suurimateks kogu maiade maailmas. Suurim steel on ühest suurest kivilahmakast väga oskuslikult kaunistatud 10 meetri kõrgune ja 65 tonni kaaluv kiviskulptuur. Lisaks püstistele steelidele on paigas mitmeid zoomorfsete skulptuuridega ja müütiliste loomadega kiviskulptuure.
Livingston on linnake jõesuudmes, kuhu ei vii ühtegi teed ning kohale pääseb vaid vett mööda. Afro-Kariibi mõjutustega Livingston asub Kariibi mere ääres ja siin elavad põhiliselt indiaanlaste ja mustade järeltulijad (garifunad). Põhiliselt tegeletakse kalapüügiga ja elatakse värviküllastes puidust majakestes. Siinsete inimeste elurütmiks on muusika. Veedame mõnusa õhtu Kariibi mere soojas tuules.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Livingston Villa Caribe hotell 4*
10. päev
Laevasõit Rio Dulce jõel / Flores
Teeme paadituuri Rio Dulce jõel. Laevasõidul külastame Golfetet, Los Pajarose saart, Las Lagunast, Jardin Aquaticot, Aguas Thermaleset ja Tatini jõge. Õhtuks jõuame Floresesse (3 tundi).
Izabali järve (Guatemala suurima) äärest voolab Kariibi mere rannikuni Rio Dulce jõgi. Jõe kaldaäärsed on kaetud paksu vihmametsaga ning seal on mitmeid ajaloolisi ning huvitava loodusega paiku: Castillo San Felipe kindluse ehitasid hispaanlased piraadirünnakute vastu. Rio Dulce ääres on ka väävlilõhnalised kuumaveeallikad. Rio Dulce äärene looduskaitseala El Golfete on pühendatud Guatemala suurima imetaja lamantiini kaitsmisele. Siin leidub vähemalt 60 liiki puid, 180 liiki rändlinde ning lisaks mitmeid imetajaid, konni, kilkonni, iguaane ning kalu.
Jätkame sõitu läbi Guatemala idapiirkonna, tehes mitmeid peatusi. Pärastlõunal jõuame Florese linna. Flores on väike võluv saar. See on ühtlasi ka Peténi provintsi pealinn. Saarekesel on mõnusad restoranid, käsitööletid, suveniirid, kohvikud ning koloniaalaegsed, punaste katustega majakesed ääristavad käänulisi munakivi tänavaid. Linnakese keskel on Hispaania palee ja ajalooline kirik. Floresest ei asu kaugel muinasmaiade varemed nagu Tikal, El Ceibal, Aguateca, Yaxha, Nakum ja El Mirador. Floresest saavad alguse mitmed mere- ja maismaamatkad. Florese saarel asub Petén Itzá järv, mille kallastel asus viimane iseseisev maiade kuningriik. See kants pidas viimasena vastu hispaanlaste rünnakud. 1541. aastal saabus saarele Hernán Cortés teel Hondurasesse. Kuna vallutajal oli vaja edasi liikuda, siis ei hakanud ta aega raiskama saare vallutamisega. Hispaanlastel õnnestus saar vallutada alles 1697. aastal, kui nad saabusid laevadega ning hävitasid maiade linna. Mõnedel Itzá elanikel õnnestus džunglisse põgeneda, kus nad varjasid endid aastaid. Iidsest Noh Peténi varemetest tõusis moodne Florese linn.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Flores Bolontiku hotell 4+*
11. päev
Ajalooline Tikal
Sõidame Floresest Tikali (1 tund). Maailmakuulus Tikáli muinaslinn, mis asub samanimelises rahvuspargis Maia Biosfäärikaitsealal, on maia tsivilisatsiooni klassikalise perioodi pärl. Vihmametsast on välja puhastatud sadu templeid, steele, altareid, jahmatamapanevaid püramiide ja muid ehitisi, mida huvilised uurida saavad. Tikal on UNESCO maailmapärandiks kuulutatud tänu selle paiga olulisele tähtsusele inimajaloos ning samuti bioloogilise mitmekesisuse loodusliku asumiskohana. Tikal tähendab tõlkes “häälte paik”. Tikali rahvuspark kaitseb umbes 221 km2 suurust vihmametsaala ning siin on rikkalik loomastik. Kaitseala hõlmab Guatemala ja Kesk-Ameerika suurima troopilise vihmametsala, kus leidub rohkesti rikkumata looduslike asumispaiku. Tikal on ka džungliloomade vaatamise tuntud paik, kus erilist tähelepanu köidavad möiraahvid ja ämmalahvid, kelle suured karjad kogunevad sageli maiade asulapaiga ümber.
Selle džungli südames peitub üks maiade tsivilisatsiooni tähtsamaid asulapaiku, kus elati 6. sajandil eKr kuni 10. sajandini AD. Kombetalituste keskuses asuvad ülevad templid ja paleed, avalikule väljakule tõusti kaldteed mööda. Elamute riismeid leidub kõikjal ümbruskonnas. Linna õitsenguajal, aastail 700-800 elas seal 90 000 maia indiaanlast. Kokku on piirkonnas üle 3000 eraldi ehitise, kaasaarvatud hieroglüüfraidkirjadega kaunistatud religioossed monumendid ja hauakambrid. Tseremoniaalses keskuses kõrgus rohkesti kivipüramiide, sealhulgas II tempel ja IV tempel, mis on 70 meetri kõrgune. IV tempel on üks kõrgemaid maiade püstitatud ehitisi. See hävinenud linn peegeldab maiade ühiskonna kultuurilist arengut küttidest ja korilastest kuni maaviljelejateni, kelle keerukas kultuuris oli oma osa religioonil, kunstil ja teadusel. Külastame templeid, akropoli, Q ja R kompleksi, Suure Jaaguari ning Maski templeid.
Kui aega üle jääb siis külastame rahvuspargis asuvat Sylvanus Morley Muuseumi, kus on välja pandud Pennsylvania Ülikooli arheoloogide poolt 13 aasta jooksul välja kaevatud muistised ja Suure Jaaguari templi alt leitud hauakambri koopia.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Flores Bolontiku hotell 4+*
12. päev
Flores / Yaxha ajalooline paik / Belize
Täna külastame Tikalist ligi 30 kilomeetri kaugusel asuvat Yaxha arheoloogilist paika. Yaxha suursugused väljakud ja akropol on ühendatud omavahel teedega, mida kutsutakse "sacbes". Hieroglüüfkirjad viitavad sellele, et Yaxha oli maiade tseremoniaalne keskus ja linn varasel ja hilisel klassikalisel perioodil. Koos väiksemate linnadega Nakumi ja Naranjoga moodustab Yaxha huvitava kolmnurga. Linnade vahele jääb veel mitmeid teisi arheoloogilisi paiku. Yaxhas näeme iidseid paiku, mille nimedeks on näiteks: grupp A, Grupp B, grupp C, Tempel 216, Põhja Akropol, grupp Malher, võimsad avenüüd ja Sacnab laguuni maastikud.
Seejärel sõidame piirile Melchor de Mencosesse, ületame Belize'i piiri ning sõidame oma majutuskohta.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Black Rock Eco Lodge
13. päev
Matk Actun Tunichil Muknal koobastes
Täna matkame Actun Tunichil Muknal koobastes. Pärast tunniajast jalgsimatka läbime Actun Tunichil Muknal koopasuu ees oleva veelõhe (1.5 meetri sügavune) ning jõuame põnevasse allilma, mida iidsed maiad kutsusid Xibalba. Liigume läbi müstiliste paekivikoobaste. Xibalba on see nähtamatu ja kardetud allilm, kuhu kuningad ja šamaanid transis jõudsid, et suhelda esivanemate ja jumalatega. Maiad uskusid, et jumalatel on kaks palet - hea ja halb. Jumalate soosingu saavutamiseks oli vaja teha ohvriande, milleks oli toit, veri ja inimohvrid. Nii paluti viljakust ja rikkust. Koopaseinad hoiavad endas iidsete maiade rääkimata lugude ning rituaalide saladusi. Koskede pahina taustal laseme end voolust juhtida, kuulame lugusid puudest ja vihmametsadest ning imetleme võimsaid kivimoodustusi.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Black Rock Eco Lodge
14. päev
Belize / Ambergris Caye / puhkus Kariibi mere ääres
Suundume Ambergris Caye saarele, mis on tuntud oma võrratute randade ning türkiissinise vee poolest. Registreerimine hotelli ja puhkus.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hopkins Bay Resort hotell 4* või sarnane
15. päev
Belize / Ambergris Caye / puhkus Kariibi mere ääres
Vaba päev tõeliseks puhkuseks Ambergris Caye saarel. Võimalus nautida rannamõnusid ning omal käel ümbrust avastada.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hopkins Bay Resort hotell 4* või sarnane
16. päev
Belize / Ambergris Caye / puhkus Kariibi mere ääres
Vaba päev tõeliseks puhkuseks Ambergris Caye saarel. Võimalus nautida rannamõnusid ning omal käel ümbrust avastada.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hopkins Bay Resort hotell 4* või sarnane
17. päev
Belize City - Houston - Frankfurt
Sõidame Belize City'sse ning alustame teekonda tagasi koju.
Lend UA1732 Belize City-Houston 07.50-10.27
Lend LH441 Houston-Frankfurt 16.25-09.20+1
Toidukorrad: hommikusöök
18. päev
Frankfurt - Tallinn
Lend LH884 Frankfurt-Tallinn 20.30-23.50
Reisi hind: 6780 €
Paketis sisaldub:
- kõik lennupiletid
- majutus programmis märgitud (või sarnase tasemega) hotellis, kahesed toad
- kõik hommikusöögid
- programmis märgitud lõuna- või õhtusöögid
- transport vastavalt programmile (buss)
- eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
- Albion Reiside reisijuht-giid
Lisatasu eest:
- majutus üheses hotellitoas 700 eurot
- reisikindlustus
- riigipiiride ületuse tasud (maale sisenemise ja väljumise maksud), kokku ligikaudu 50 USD, tasumine sularahas ja kohapeal.
Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)