Lääne-Aafrika kullarannik
Ghana, Togo, Benin


19. september – 30. september 2026
Grupis 10 reisijat
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Lääne-Aafrika kullarannik

19. sept – 30. sept 2026  / 6581 €

Ghanas, Togos ja Beninis rändamine on parim viis Lääne-Aafrika eripalgeliste kultuuride, traditsioonide ja looduse kogemiseks. Kõigi kolme riigi ainulaadne õhustik, sõbralikud kohalikud, iidsed kultuurimälestised, kaunid rannad, karm ajalooline taak ning harukordne taimestik ja loomastik ootavad avastamist.

Benin - voodoo sünnikoht ning 17.-19. sajandi orjakaubanduse keskpunkt, kuid tänapäeval üks Aafrika turvalisemaid ja politiiliselt stabiilsemaid riike mitmekülgse looduse ja lahkete inimestega. Benini karm, kuid kultuuriliselt mitmekülgne ja rikkalik ajalugu pakub erakordse võimaluse kogeda, kuidas iidsed traditsioonid jätkuvad ka globaliseeruvas maailmas. Benini naaberriik Togo on väheavastatud sihtkoht, kus külastajatel on kohalikelt veel nii mõndagi õppida. Riigi pealinn Lomé on elamus omaette - tagasihoidlikult elegantne, kuid värvika kultuurieluga linnake ookeanirannikul. Ghana on see-eest tuntud kui Lääne-Aafrika "kuldlaps", mis on teistele eeskujuks oma demokraatliku riigijuhtimise ja majandusliku eduga. Ajalooliselt tuntud ka kui Kullarannik, on Ghana rikas nii kultuuri kui oma maavarade (eriti just kulla) poolest. Seikluslik reisiteekond viib meid mööda rannikuäärt läbi nende kolme riigi, avastades nii kirevat pealinnaelu saginat, muistseid kindluseid kui ka troopilist vihmametsa. Ghana, Togo ja Benin on kõik tuntud kui Aafrika ühed kõige turvalisemad ja külalislahkemad riigid, mida külastada.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 31.05.2024):

  • Eesti kodanikud vajavad Benini, Togosse ja Ghanasse reisimiseks turismiviisat (juhendid saadab Albion).
  • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.

Fotod: Riho-Bruno Bramanis

1. päev

Tallinn – Istanbul 

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 10.30.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.35-16.15
Lend TL64 Istanbul-Accra 18.30-22.45

Accras maandudes sõidame hotelli.

Majutus: Accra Labadi Beach hotell 5*

2. päev

Ghana. Accra

Hommikul teeme Ghana pealinna - Accra - ekskursiooni, mille käigus sõidame läbi majandus- ja administratiivkeskuse. Külastame Rahvusmuuseumi, mille etnograafiline väljapanek annab meile hea ülevaate Lääne-Aafrika kultuurist. Siinse muuseumi väljapanek kajastab lisaks Ghanale ka teisi Lääne-Aafrika riike. Muuseumi juures on aed täis skulptuure, mis jutustavad lugusid Lääne-Aafrika kommetest, tavadest ja ajaloost. Siin on meil võimalus osta ka tekstiile ja käsitööd. 

Järgmisena suundume Jamestowni. Naudime jalutuskäiku siinses vanalinnas, kus mõned ajaloolised hooned on pärit koloonialajastu eelsest perioodist. Kohalikud teevad suuri jõupingutusi nende hoonete säilitamiseks. 30-meetri kõrgune tuletorn ehitati Briti koloniaalajal 1871. aastal. Pilku püüavad rannal reas seisvad värvikirevad paadid. Seejärel vaatame Fort Jamesi, mis ehitati Briti kaubavahetuspunktina 1673. aastal enne kui ühendati Hollandi Fort Crêvecœur’iga ja Taani kindlust Christiansborgi. Fort Jamesi järgi nimetati ka Jamestowni piirkond Accras. Nende piirkondade läbi saame aimu vanast Accrast, kus tehti vahet Briti Accra ja Hollandi Accra vahel. Huviväärsed on Brasiilia kivimajad, mille ehitajaks olid vabastatud Aafrika orjad, kes elasid Brasiilias. Vabastatud orjad naasid Aafrikasse pärast orjapidamise keelustamist ning nende järeltulijad on nüüd kohaliku Jamestowni elanikega integreerunud. 

Lõunaks sööme Lääne-Aafrika ja kontinentaalseid roogi kohalikus restoranis. Seejärel jalutame Black Star väljakul, kus on Iseseisvuse monument ja liigume edasi Iseseisvuse väljakule. Linna peamisel tseremoniaalväljakul põleb Aafrika vabastamise tuli, mille süütas Kwame Nkrumah 1961. aastal. Siinsamas lähedal asub Kwame Nkrumah memoriaalpark, mis on Ghana asutaja viimane puhkepaik. Kauni aia keskel on muuseum, kus on välja pandud selle suurepärase mehe elust fotod ja esemed. Keskuse arhitekt on Ghana päritolu ning ehituseks on kasutatud Itaalia marmorit. Kompleki juures on ka Rahvuslik kultuurikeskus, mis on Ghana suurim kunsti- ja käsitööturg. Siin müüvad kohalikud kogu Lääne-Aafrikast pärit traditsioonilist käsitööd. Saame oma tingimisoskused proovile panna ning õhtu on puhkuseks. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök 
Majutus: Accra Labadi Beach hotell 5*

3. päev

Ghana. Elmina / Amsterdami kindlus / Cape Coast loss

Täna sõidame Elminasse ja Cape Coast’i. Elmina linn sai oma nime portugallastelt, sest just siin olid Ghana rikkalikud kullavarud. Elmina tähendab tõlkes 'kaevandus'. Kuld on nii tänapäeval kui ajalooliselt olnud Ghana jaoks väga oluline - nimelt tunti Ghanat enne iseseisvumist ka Kullarannikuna (Gold Coast) ning Ghana kuld on väga kõrge kvaliteediga. Ghana on maailmas suuruselt kaheksas kulla eksportija ning Aafrikas Lõuna-Aafrika järel teine. Mööda rannikuteed Elminasse sõites leiame Amsterdami kindluse Abandze linnas. See oli esimene brittide poolt ehitatud kindlus 1631-1638. aastatel ning paigast sai Inglise Gold Coast peakorter. 1665. aastal toimus aga pikk ja verine lahing, mille järel said kindluse peremeheks hollandlased. Sellest ajast on pärit ka kindluse nimi Fort Amsterdam. 1811. aastal purustasid Briti kuningale lojaalseseks jäänud Anomabo elanikud kindluse. Kindlus sai tagasi oma endise võimsa väljanägemise pärast 1951. aasta restaureerimistöid. Usutakse, et esimene Kullaranniku orjade vangla asus kindluse õõnsas kagu-bastionis. Pärast kindluse külastust jätkame teekonda Elmina ja Cape Coasti suunas. 

Lõunaks jõuame Cape Coasti. Seejärel külastame Cape Coasti kindlust, mis on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. Mõtlemapanev kindlus ehitati Lääne-Aafrika orjade poolt. Kindlus oli vaheladu, kus vangikongides hoiti rohkem orje enne üle ookeani saatmist, kui kusagil mujal Lääne-Aafrikas. Kurikuulus „uks, kust enam tagasi ei tulda“ on siiani paljude jaoks väga valus vaatepilt. Kindluses on muuseum, kus kirjeldatakse kindluse ja Cape Coast ajalugu, ning suveniiripood mitmete Ghana ajalugu valgustavate raamatutega. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök 
Majutus: Ridge Royal hotell

4. päev

Ghana. Kakum / Astlata mesilased / Elmina kindlus

Varahommikul sõidame Kakumi rahvusparki, kus on kuulus Aafrika vihmametsa ripptee puulatvades. See on suurepärane võimalus Aafrika ja Cape Coasti troopilise vihmametsa loodusega tuvumiseks. Rippteel on 7 silda ja kõnnime puulatvades - umbes 40 meetri kõrgusel maapinnast. Siit avanevad imelised vaated ümbritsevale vihmametsale. Pargi keskusest saame infot kohaliku taimestiku ja loomastiku kohta. Pargis elab ligi 40 liiki imetajaid, sealhulgas metselevandid, leopardid ja kuus ahvi liiki. Kakumi vahetus läheduses asub ka rahvusvaheline astlata mesilaste projekt. Ghanas on leitud 9 liiki astlata mesilast, kelle tähtsus ökosüsteemile on väga tähtis. Näeme mesilastarusid ja õpime nende tähtsuse kohta kohalikus meditsiinis. Saame maitsta ja osta mett. Astlata mesilaste juures on ka laudtee, mille juurde tulevad paljud liblikad toituma. 

Peatume lõunasöögiks Han’s Cottage Botelis Kakumi lähedal. Han’s on ehitatud jõele, kus elutsevad Niiluse krokodillid ja ümberringi laiub ilus troopiline vihmamets. Mets rõkkab troopiliste lindude laulust. Pärast lõunasööki sõidame Elminasse. Elminas külastame St. George'i kindlust, mis on Sub-Sahara Aafrika vanim ehitis, olles pärit aastast 1482. Kindluse põnev ajalugu kõneleb traagilistest orjanduse peatükkidest. UNESCO maailmapärandi paigas on ka kohalikule ajaloole pühendatud muuseum. 

Õhtuks sõidame tagasi Accrasse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök 
Majutus: Accra Labadi Beach hotell 5*

5. päev

Accra / Lomé. Togo

Pärast hommikusööki asume teele Togo pealinna Lomé suunas, kuhu on arvestuslikult umbes 4 tundi sõitu. 

Lomésse jõudes külastame suurt turgu Grand Marché, mis on ilmselt Lomé kõige huvitavam osa. Esmapilgul tundub turul valitsevat kaos, ent pisut süvenedes üllatab selle kauni ja vilka turu kord ja tempo. Tegelikult peaks turg olema siseruumides, ent müügiletid kõige võimalikuga on laiali valgunud ümbritsevatele tänavatele. 

Seejärel väisame Sacred Heart või Saksa katedraali. 1905. aastal ehitatud võimas gooti stiilis katedraal on sakslaste kauneim pärand. Jätkame teekonda Anchosse. Ancho on Lomest 48 km ida pool ning ajalooliselt tunti seda linna kui Little Popo. Linn oli oluline orjakaubanduse aegu kuna siin asus kohalik orjaturg. Kõrval asub Sebe linn, mis oli Saksa Togolandi pealinn 1887-1897 seni kuni pealinn viidi üle Lomésse.

Õhtu Lomes.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Lomé 2 Fevrier hotell 4*

6. päev

Togo. Lome

Pärast hommikusööki külastame esmalt 1975. aastal loodud Togo rahvusmuuseumi, kus tutvume etnograafiliste väljapanekutega. Lomés tuleb kindlasti külastada ka Akodessewa nõiaturgu ehk marché fetiches ja käsitööliste küla. Akodessewa nõiaturul müüakse kuivatatud loomade kehaosi, roomajate, imetajate ja lindude nahku ning kuivatatud ürte. Kauplejad on tavaliselt ise ka väega posijad ning väidavad, et oskavad tulevikku ennustada ning ühtlasi õnnetusi ära hoida. 

Seejärel suundume edasi käsitööliste külasse, kus käsitöölised koovad kangast, nikerdavad kujukesi, punuvad korve, lambivarje ning õmblevad nahksaapaid ja palju muud. Väga huvitav on jälgida, kuidas iga käsitööline teeb suure oskuse ja osavusega oma asja alati kõrvuni naeratus näol. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Lomé 2 Fevrier hotell 4*

7. päev

Togo – Benin. Oidah / Värav, kust tagasi ei tulda / Püha püütoni tempel / Püha mets

Pärast hommikusööki ületame riigipiiri Togost Benini ja sõidame Oidahisse, mida peetakse Lääne-Aafrika voodoo keskuseks.

Teeme ekskursiooni Oidahis. 17. ja 18. sajandil saadeti orjastatud Benini, Togo ja teiste Lääne Aafrika aafriklased Oidahist teele. Oidah oli ainukene sadam kuni 1807. aastani, kui orjapidamine ametlikult keelustati. Enamik orje saadeti laevadega Brasiiliasse, Haitile ja Kariibi mere saartele, mille tõttu ka nendes maailma paigus on tugevad voodoo traditsioonid. Külastame Oidahi ajaloo muuseumi ja Püha metsa, kus on jumalikustatud kuningate ning Oidahi asutajate kujutised. Püha püütoni templis elavad nimele kohaselt püütonid, keda kohalikud väga austavad. Püütoneid ei tohi kahjustada ega püüda või ka templist jalga laskunud püütoneid endale võtta. Põgenenud püütonid tuleb leidmise korral templisse tagasi tuua. 

Pärast tegusat päeva naaseme hotelli. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Oidah Casa del Papa hotell 4*

8. päev

Benin. Voodoo tseremoonia / Porto-Novo / Suur Mošee / Cotonou

Hommikul osaleme voodoo tseremoonial. Enamik inimesi (arvestuslikult ligi 75%) Beninis praktiseerib voodood lisaks kristlusele ja islamile. Orjakaubanduse aegu jõudis voodoo ka Kariibidele ja Põhja- ja Lõuna-Ameerikasse ning selle tõttu seostab enamik meist voodood just Haitiga. Tegelikult sündis voodoo aga Lääne-Aafrikas Beninis ja täpsemalt Oidahis. Iga-aastane voodoo festival on Beninis rahvuspüha. Voodoo uskumuse kohaselt on kõik hingestatud, sealhulgas ka inimesed. Festivali ajal ohverdatakse loomi mitmetes pühakodades, mille ajal paljud usukummardajad langevad transsi. Usukummardajate energia ja pühendumus on märkimisväärne. Voodoo tseremoonia on unustamatu kogemus. 

Seejärel sõidame Benini pealinna Porto-Novosse, kus külastame Suurt Mošeed – tegemist on väga fotogeenilise mošeega. Kuuleme, kuidas endisest kirikust sai mošee.

Pärast päeva Porto-Novos sõidame Cotonousse. Naaseme hotelli ja sööme õhtust.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Cotonou La Maison rouge hotell 4*

9. päev

Benin. Cotonou / Ganvie

Täna hommikul külastame Dantokpa Marched, mis on Lääne Aafrika turgudest üks suurim. Turg katab 20 hektari suuruse maa-ala ja siin müüakse kõike võimalikku. Turg on oluline kogu Benini majanduse jaoks. Turu üheks tõmbenumbriks on vahatrükk. 

Seejärel külastame ühte Benini kaunimat kogukonda Ganvies. Lääne-Aafrika Veneetsiana tuntud paik on koduks 30 000 elanikule. Nokoue järvel on majad ehitatud vaiadele. See on Lääne-Aafrika suurim vee peal elav kogukond, kes tegeleb peamiselt kalapüügiga. Veedame rahuliku päeva, mil võime ka ise kohalike kalameeste juhendamisel kalapüügiga kätt proovida. Kui kala näkkab, saame hiljem saagi lõunasöögiks grillida. Käime Cotonou käsitööliste turul ja suundume hotelli puhkama.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Cotonou La Maison rouge hotell 4*

10. päev

Benin. Abomey

Rahulik hommikusöök. Seejärel sõidame (ca 2 tundi) Abomeysse. 

Tänane on pühendatud Abomey linnaekskursioonile. Abomey oli Dahomey kuningriigi pealinn aastatel 1625–1900. Peamine vaatamisväärsus on siin kuninglikud paleed – see, mis neist järele on jäänud. Need vanade hoonete kompleksid olid ehitatud 12 järjestikuse kuninga poolt ja nende kogupindala on umbes 47 hektarit. Paleehoonete, terrasside ja avatud sisehoovide perimeeter on 4 kilomeetrit ja sein on ligi 10-meetri kõrge – mahutades kuni 8000 inimest. Meie külastus annab meile ülevaate nende sõdalastest kuningate ajaloost ja vägitegudest. Arhitektuur on üsna ainulaadne ja kuigi paleed ei ole enam asustatud, on kaks neist praegu kasutusel Abomey ajaloomuuseumina. Muuseumis on Abomey kuningate säilmed, voodoo esemed, mõned pealuud ja muud reliikviad. Mõned seinakunstid kujutavad Abomey elanike veriseid lahinguid. Muuseumi ringkäigu lõpetame kõrvalasuva käsitööliste poe juures. Seejärel naaseme hotelli Cotonous.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Cotonou La Maison rouge hotell 4*

11. päev

Benin. Abomey / Cotonou – Istanbul

Meie viimane hommik Lääne-Aafrikas. Pärast hommikusöök sõidame tagasi Cotonousse, kus meil jääb aega viimasteks sisseostudeks ja varajaseks õhtusöögiks.

Sõidame lennujaama.

Lend TK559 Cotonou-Istanbul 22.40-10.30+1

Toidukorrad: hommikusöök

12. päev

Istanbul – Tallinn

Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 15.10-18.45



Reisi hind: 6581 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennud ja lennujaamamaksud
  • majutus vastavalt programmile
  • programmis märgitud toitlustus
  • transport vastavalt programmile
  • programmis märgitud vaatamisväärsuste sissepääsutasud
  • kohaliku giidi teenused
  • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

  • viisatasud
  • reisikindlustus
  • majutus üheses hotellitoas  670€

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis