Etioopia ringreis
Ilus roheline aeg!
11. september – 26. september 2026
Grupis 12 reisijat
Reisijuht:
Teet Toome
Etioopia suudab üllatada ka väga kogenud reisijaid. Aafrika Sarvel paiknev mandri üks suurima rahvaarvuga maa on hunnitult suur ja paeluv. Etioopia looduse ilu on eepiliste mõõtmetega. Riigi jagab sisuliselt kaheks tektooniline Suur Rifiorg. Võimsad Simieni mäed ulatuvad 4500 meetri kõrgusele, samas on siin ka Aafrika mandri kõige madalam punkt Danakil Alang, kuhu on tipitud 25 protsenti mandri aktiivsetest vulkaanidest. Mägede ja alangu vahele jäävad lopsakad kõrgustikud, krõbedad kõrbed, peadpööritavad kanjonid, rohused savannid, hiiglaslikud järved ning kõrgplatood. Simieni mägedest saab alguse ka Sinine Niilus, mis annab enamiku Niiluse veest. Danakili Alangut võib pidada inimkonna hälliks, sest just siit leiti meie 3.2 miljoni aasta vanuse esiema Lucy säilmed.
Etioopia on ainuke Aafrika riik, mis pääses Euroopa kolonialismist ning on suutnud alal hoida palju oma kultuurilisest identiteedist. Etioopia lugu algab esiema Lucy'ga, seejärel kõneleb iidsest Aksumist ja obeliskidest, loos kõlavad ka Seeba kuninganna kajad, mille järel kogub jõudsaid toone kristlus ja iidse Iisraeli müstika. Etioopias on hunnitult suur inimkultuuride rikkus. Mursi, karo, konso, hameri, galebi, tsemay ja teiste rahvaste iidsed kombed ja tavad on peaaegu tervena säilinud. Nende hõimude juures riitusi ja kombetalitusi vaadates tundub, et oleme justkui ammuilma unustusehõlma vajunud maailma sattunud.
1. päev
Lend Tallinn-Istanbul
Kogenemine lennujaamas kell 10.45.
Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 13.00-17.15
Lend TK676 Istanbul-Addis Ababa 19.35-00.55
Majutus: Jupiter International hotell 4*
2. päev
Addis Ababa
Hommikul puhkame, pärastlõunal tutvume Addis Ababaga. Sõit Entoto mäe otsa (3200m), kust avaneb panoraamvaade linnale.
Külastame rahvusmuuseumit, kus auväärseimaks ehteks on meie kõigi esiema Lucy ja 3.3 miljoni aasta vanune tüdrukutirts Selam. Inimkonna eellaste hominiidide Australopithecus Afarensis luised säilmed on justkui traagelniidid inimkonna arengu keerdkäikude avastamisel. Lisaks aitavad nii minevikku vajunut kui ka tänapäeva Etioopia rahvaste eluolu kirjeldada ja mõista põnevad arheoloogilised leiud ja etnograafilised esemed, sealhulgas kuningliku perekonna tseremoniaalsed kehakatted, Haile Selassie aumärgid ja mälestuskogud. Muuseum annab esimese sissejuhtava tõuke Etioopia rahvaste kultuuripärandi rikkuse ning mitmekesisuse avastamiseks.
Läheme "mercato"le - ühele suurimale vabaõhuturule Aafrikas.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jupiter International hotell 4*
3. päev
Addis Ababa / Arba Minch
Pärast varahommikust buffee-einet sõidame Addis Ababast Arba Minchi (505 kilomeetrit, 8 tundi). Teel külastame Tiyat, mille UNESCO on võtnud maailmapärandi paikade nimistusse. Tiyas saame näha kõige põhjapoolsemat näidet omapärastest graveeritud püstjatest kivisteelidest, mis on levinud mitmel pool Lõuna-Etioopias.
Teel teeme lühikesi peatusi mitmes gurage ja wolayta rahvarühmade külas. Jõuame Arba Minchi, kust näeme imelist päikeseloojangut Chamo ja Abaya järvede kohal.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Arbaminch Paradise lodge 3*
4. päev
Arba Minch
Ennelõunal paadisõit Chamo järvel, et imetleda krokodille, jõehobusid ja linde. Jõuame järve teisele kaldale ning jalutame Netch Sar'i pargis. Vaatame selliseid loomi nagu õhvantiloop (Alcelaphus buselaphus ssp. Swaynei), väikekudu, sebrad, linnud ja paljud teised. Pärastlõunal sõit Chenchasse, kus elab dorze rahvas. Imetleme nende külasid, eluviisi, maju ja kauneid loodusvaateid. Sõit tagasi Arba Minchi.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Arbaminch Paradise lodge 3*
5. päev
Arba Minch / Konso / Turmi
Pärast hommikusööki suundume edasi lõuna poole, 90 kilomeetri ja tunnise sõidu kaugusele Konsosse, et külastada konso rahvast ning näha nende põnevaid külasid ja eluviisi. Konsos avaneb meil võimalus kohtuda konso hõimupealikuga ning külastada tema valduseid. Konsod on tuntud terrasspõllunduse, oma külaelu ja traditsioonide poolest.
Õhtuks sõidame Turmisse, et külastada tsemay rahvast. Teeme nende külades lühikesi peatusi, sealhulgas hameri hõimu külas Dimekas. Jätkame sõitu Turmisse, hameri rahvarühma kodupiirkonda. Täna sõidame kokku 322 kilomeetrit, ligi 6 tundi.
Konso linnake, mis on nime saanud konso rahva järgi, on tuntud religioossete traditsioonide, waga skulptuuride ja linna lähedal asuva fossiilide leiukoha poolest (viimane kujutab endast varaste hominiidide säilmete arheoloogilist leiukohta). Konso kanti 30. septembril 1997 UNESCO maailmapärandi nimekirja tänu piirkonna universaalsele kultuurilisele tähtsusele terrasspõllunduse alal. Konso rahvas elab eraldatud piirkonnas basaltmägedes. Piirkond koosneb karmidest kivistest nõlvadest. Konso külad võivad olla kaitsemeetmena kivimüüriga kindlustatud. Külad on rajatud mäetippudesse ning jagunevad eri kogukondade vahel, igal kogukonnal on oma peahütt. Et konso külla siseneda, tuleb minna läbi värava ning läbida rida alleesid. Need rajad on osa küla turvasüsteemist, muutes küla raskesti ligipääsetavaks.
Konsod viljelevad segapõllundust, kasutades oma kuiva ja viljatut maad saagi kasvatamiseks. Maa väetamiseks kasutatakse loomasõnnikut, konsode olulisim põllukultuur on sorgo. Sorgot kasutatakse jahuna ning kohaliku leiva valmistamiseks. Konso rahvas kasvatab ka teravilja, ube, puuvilla, maisi ja kohvi. Konso traditsioonide hulka kuulub kivide ja sammaste püstitamine. Iga 18 aasta tagant püstitatakse põlvkonnasammas, mis märgib uue põlvkonna algust. Küla vanust saab määrata selle järgi, kui mitu sammast on püsti. Konso kuulsate hõimuliikmete haudade tähistamiseks kasutatakse ka nikerdatud puukujusid. Hauatähis, waga, asetatakse haua kohale ning seejärel paigutatakse ümber suure kuju väiksemad, mis tähistavad lahkunu naisi ning alistatud vaenlasi. Kuigi konsod järgivad paljusid sajanditevanuseid kombeid, ei ole haruldane näha neid läänelikes riietes. Uute põlvkondade peale kasvades on traditsiooniline rõivastus asendunud järk-järgult moodsate riietega. Konsod on väga huvitav rahvakild, keda me oma reisil Alam-Omo orgu külastame.
Hamerid on hõimkondlik rahvas Edela-Etioopias. Nad elavad Hamer Bena piirkonnas (woreda's), Omo jõeoru viljakas osas. Lõunarahvuste, rahvusrühmade ja rahvaste osariigi (SNNPR) Debub Omo tsoonis. Hameri rahvas on poolnomaadidest karjakasvatajad, kes rändavad iga mõne kuu tagant, et oma kitsedele ning veisekarjadele karjamaid leida. Nende hütid on ümarad ja koonuse kujuga, valmistatud kupliks painutatud okstest, mis on kaetud rohu ja mattidega. Küla koosneb umbes 20 hütist ümber külaväljaku, kus tantsitakse ning pidusid peetakse; veisekarjast ning kitseaedikust. Hamerid ostavad oma naabritelt sageli sorgot ja muud vilja, sest nad ise neid ei kasvata. Kitsedelt ja veistelt saab piima ja liha. Sorgost valmistatakse pannkooke või putru ning seda süüakse koos hautisega. Mehed kannavad traditsiooniliselt ruudulisi seelikuid, naised lehmanahast seelikuid.
Pullihüpped on üleminekuriituse tseremoonia meheikka jõudnud poistele ning tuleb läbi teha enne, kui mehel on lubatud abielluda. Meheks saaja peab edukaks riituse läbimiseks hüppama neli korda üle kariloomade, ülehüppamiseks võib kasutada vaid kastreeritud pulle ja lehmi. Katse läbitakse alasti (välja arvatud mõni ümber rinna seotud pael), mis sümboliseerib lapsepõlve, mida poiss on seljataha jätmas. Katse läbimise järel liitub noor mees maza ridadega – teiste meestega, kes on hiljuti sama katse läbi teinud ning kes veedavad järgmised kuud oma elust hameri territooriumi külades neid tseremooniaid juhatades. Tseremoonia lõpeb mitmepäevase peoga, mille juurde kuuluvad iseloomulikud hüppetantsud ja millega kaasneb nii palju sorgoõlut kui pullihüppaja pere suudab külalistele pakkuda.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Turmi Buska lodge 3*
6. päev
Turmi / Karo küla / Daasanach / Galebi küla / Turmi
Pärast hommikusööki sõidame edasi lõunasse karode külasse, mis asub Omo jõe ääres, et külastada karo rahvast, näha põnevaid kehakaunistusi ja armistusi nende kehadel, ning imetleda kauneid vaateid Kortcho külast üle Omo jõe. Jätkame retke Omo jõe kaldal, et külastada daasanach rahvast, kes elavad Etioopia-Keenia piiri lähistel. Hilisel pärastlõunal sõidame tagasi põneva hameri rahva juurde ning külastame nende külasid. Kui meil on õnne, saame osaleda ka nende abiellumistseremoonial koos pullihüpete ning palju muuga.
Ka galebi või gelebi rahvas tuntud hõim elab Keenia Turkana järvest otse põhjas. Nende naaberrahvaks on turkanad. Daasanach'id on karjakasvatajad, ent karmi maastiku tõttu on nad kolinud lõuna poole, et kasvatada vilja ja kalastada. Hõimuliikmed saavad karjakasvatusest liha, piima ja nahka riiete valmistamiseks. Kariloomad hukkuvad sageli haiguste ja põua tõttu. Kuna daasanach'id elavad karmis piirkonnas, on nad Omo oru vaeseim hõim. Kuivõrd daasanach'id on pärit erinevatest etnilistest rühmadest, peavad nii mehed kui ka naised nõustuma ümberlõikamisega. Daasanach rahvas koosneb kaheksast klannist, igal klannil on oma nimetus: need on elele, inkabelo, inkoria, koro, naritch, oro, randal ja riele. Iga klanni määratleb nende territoorium, klannidest rikkaimad on inkabelod.
Tseremoonia käigus tantsivad daasanach mehed pikkade keppidega ning naised hoiavad puust taktikeppe. Daasanach mehed annavad dimit tähistades õnnistuse oma tütre viljakusele ning tulevasele abielule. Dimi käigus tapetakse 10 kuni 30 karilooma. Nii mehed kui ka naised kannavad pidutsedes ja tantsides nahast keepe. Dimi tseremoonia leiab aset tõenäoliselt kuivaperioodil.
Tänane teekond on ligi 200 kilomeetrit, 4 tundi.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Turmi Buska lodge 3*
7. päev
Turmi / Mago rahvuspark / Mursi küla / Jinka
Sõidame läbi Key Afari ja Jinka külade ning siseneme Mago rahvusparki, et sellest läbi sõites imetleda erinevaid imetajaid ja linde. Jätkame mursi rahva ja külade külastamisega. Siin on naistel kombeks kaunistada end ümmarguste huuleplaatidega. Külastame mursi külasid ning tunneme nende elust rõõmu. Hilisel pärastlõunal sõidame tagasi Jinkasse ja külastame Ari küla. Sõiduteekond 230 kilomeetrit, ligi 6 tundi.
Mursid on nomaadsed karjakasvatajad kes paiknevad Debub Omo piirkonnas, Sudaani piiri lähistel. 2007. aasta rahvaloendusel hinnati nende arvuks 7500 inimest. Mursid on Etioopia Omo orus tuntuim rahvarühm. Nad on tuntud oma unikaalsete huuleplaatide poolest. Mursid elavad Omo jõe lähistel ning Mago rahvuspargis. Kliima tõttu rändavad nad kaks korda aastas, suve- ja talvekuude vahel. Nad kasvatavad Omo jõe kallastel karja ja vilja.
Mursi naised värvivad oma kehad ja näod valgeks. Samuti kannavad naised huuleplaate. Mursi hõimu naiste huultesse tehakse sisselõiked 15-16. aasta vanuses. Seejärel pannakse huultesse väike saviplaat. Aastate jooksul pannakse huultesse üha suuremaid plaate, mille tulemusel huuled venivad. Mida suurem on saviplaat, seda enam on naine väärt abiellumisel. Väidetavalt kasutati saviplaate algselt selleks, et ära hoida orjakaubitsejate saagiks langemist. Kuigi plaadid on ainulaadsed ning moodustavad osa nende traditsioonidest, kannavad mursi naised plaate vaid lühikest aega, sest need on väga rasked ja ebamugavad.
Ka mursi mehed värvivad oma keha ja nägu valgeks. Sarnaselt kõikide teiste etniliste hõimudega teiste rahvastega Alam-Omo orus, peavad mursi mehed enne abiellumist läbima katse. Mees saab võitluskepi, mida hüütakse dongaks ning peab kohtuma vastasega. Võitleja, kes alla annab, loetakse kaotajaks. Võitja võetakse grupi naiste sekka, et kindlaks määrata, kellega ta abiellub. Hõimu mehed praktiseerivad ka keha armistamist. Nagu teistelgi siinsetel rahvastel, märgib armistus tapetud vaenlast. Kuigi mursisid peetakse agressiivseteks ja sõjakateks, lubavad mursid suure rõõmuga teil endast pilti teha. Siiski peavad nad iga pildi üle arvet ning küsivad piltide eest tasu (nagu ka muude rahvaste „modellid“).
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jinka Eco Omo lodge 3*
8. päev
Jinka / Erbore küla / Arbaminch
Sõidame Jinkast Arbaminchi (265 kilomeetrit, 7 tundi), teel külastame Erbore küla.
Pisike Erbore hõim elab Omo oru edela osas. Neil on tugevad kultuurilised ning sugulussidemed Konso rahvaga. Erbore hõim esitab rituaalseid tantse ja laule. Nende naabriks on Tsemay rahvas. Erbored on karjakasvatajad. Naised katavad pea musta kangaga ning kannavad väga värvikaid kaelaehteid ja kõrvarõngaid. Lapsed kannavad päikesekaitseks huvitava kujuga mütse. Erbored kasutavad ka kehamaalinguid, mida valmistatakse pinnasest ja kivimitest. Rikkust mõõdetakse siin karja suuruse järgi.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Arbaminch Paradise lodge 3*
9. päev
Arbaminch / Langano järv
Lahkume Arbaminchist ning sõidame Langano järve äärde (305 kilomeetrit, 6 tundi), mis on üks Ida-Aafrika suure alangu riftivööndi järvedest ning naudime kaunist Sabanna Lodge'i puhkekeskust. Pärastlõuna on vaba lõõgastumiseks ning lodge'i võimaluste nautimiseks, näiteks veespordialadeks ning jalutuskäikudeks rannal.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Langano Sabanna lodge 4*
10. päev
Langano järv / Addis Ababa / lend Bahar Dar
Ennelõunal sõidame Abiyata ja Shalla rahvusparke külastama, kus saame näha paljusid veelinde nagu flamingod, pelikanid jne. Pärast seda lühikene peatus Ziway järve ääres, et näha järve vaatamisväärsusi. Jätkame sõiduga Addis Ababasse (190 kilomeetrit). Sõit lennujaama. Lend Addis Abebast Bahar Dari. Bahar Dari saabumisel sõidame 35 kilomeetrit Bahar Darist kagusse, et jõuda väikesesse Tiss-Issati linnakesse, mis on nime saanud Sinise Niiluse joa järgi. Joale panoraamvaadet pakkuvasse paika jõudmiseks tuleb meil kõndida umbes 30 minutit sinna ja 30 minutit tagasi.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Bahar Dar Luxury Kuriftu Spa and Resort 4*
11. päev
Bahar Dar / Gondar
Hommikune paadiretk Tana järvel, et külastada piirkonna üht kõige huvitavamat kirikut, Ura Kidane Mehereti kirikut (kirikut saavad külastada nii mehed kui ka naised). Kirikuni jõudmiseks tuleb kõndida umbes 40 minutit sinna ja sama palju tagasi. Pärast lõunasööki alustame sõitu Gondari (190 kilomeetrit, ligi 3.5 tundi).
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Gondar Mayleko lodge 3*
12. päev
Semieni mägede rahvuspark
Pärast hommikusööki sõidame Semieni mägede rahvusparki, mis on kantud UNESCO looduspärandi nimistusse. Vaatleme siinseid maastikke Sanakber piirkonnas ja otsime haruldasi gelada ahve (heropithecus gelada), kes elavad vaid Etioopias ja peamiselt Semieni mägedes.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Semieni Limalimo lodge 4*
13. päev
Semien - Gondar
Jätkame tutvumist Semieni mägede rahvuspargiga. Tutvume Chenecki piirkonnaga. Pärastlõunal sõidame Gondarisse.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Gondar Goha hotell
14. päev
Gondar - Lalibela
Sõit lennujaama ning otselend Bahar Darist Lalibelasse. Külastame kahtteist kaljusse tahutud Saint Lalibela kirikut.
Lalibela asutati 10. sajandil ja kaljusse tahutud kirikud kavandas ning raius kaljusse kuningas Lalibela 12. ja 13. sajandil.
12 Saint Lalibela kirikut on järgmised: Bete Medhanialem, Bete Mariam, Bete Denagel, Beta Meskal ning Debre Sina ja Bete Michaeli "kaksikkirik", millega on liidetud "Selassie" kabel (Püha Kolmainu kabel). Bete Gebreeli ja Bete Rufaeli „kaksikkirik“, seejärel Bete Marquorios, Aksumi kuningriigi stiilis Bete Emanueli kirik ning viimaks Abba Libanos'i kirik. Lõpuks külastame teistest eraldi asuvat ning tuntud Bete Giorghis'i kirikut (Püha Jüri kirikut).
NB! Milliseid kirikuid kohapeal külastatakse, seda otsustavad giid ja reisijuht.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Lalibela Mezena lodge 4*
15. päev
Lalibela - Addis Ababa
Ennelõunal lendame Lalibelast Addis Ababasse. Saabumisel Addis Ababasse aeg lõõgastumiseks või ostlemiseks. Spetsiaalne lahkumisõhtusöök Habesha 2000 kultuurirestoranis, mis on tuntud iseloomuliku Etioopia köögi ning erinevate tantsu- ja kohvitseremooniate poolest. Lõpuks sõit lennujaama, lennule tagasi Eestisse.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
16. päev
Addis Abeba - Tallinn
Lend TK677 Addis Abeba-Istanbul 01.50-07.25
Lend TK 1421 Istanbul-Tallinn 10.35-13.50
Reisi hind: 5855 €
Paketis sisaldub:
- lennud Tallinn - Addis Abbaba - Tallinn
- siselennud Etioopias
- majutus programmis märgitud hotellides
- programmis märgitud hommiku- ja õhtusöögid
- programmis kirjeldatud ekskursiooniprogramm
- kõik sissepääsud ja rahvusparkide tasud
- transport Etioopias vastavalt programmile
- eestikeelne reisijuht alates Tallinnast
Lisatasu eest:
- soovi korral majutus üheses hotellitoas 465 eurot
- reisikindlustus
Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.