Cooki saared Polüneesias
Läbi Uus-Meremaa


3. november – 18. november 2024
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Kaido Haagen

Cooki saared Polüneesias

3. nov – 18. nov 2024  / 6900 €

Kuulsa maadeavastaja James Cooki järgi nime saanud viisteist troopilist saarekest hiiglasliku Vaikse ookeani sinas on tõelised Pipi Pikksuka Kurrunurruvuti saared. Cooki saared asuvad ekvaatorist lõunas ja pisut idapool rahvusvahelist kuupäevajoont. Kahe miljoni ruutkilomeetri ehk terve Lääne-Euroopa suurusel alal Lõunamere avarustesse laiali puistatud vulkaanilise tekkega mõniteist tillukest maapisarat kokku annaks välja ühe Muhumaa mõõtu saare. Arvatakse, et saartele jõudsid Tahitilt teele asunud polüneeslastest meresõitjad juba 6. sajandil. Torme ja tuuli trotsides, taevatähtede järgi navigeerides, ületasid nad tuhandeid kilomeetreid tundmatut vett, et leida killukest "uut maad". Ookeani avarustest leiti pisikesed ent lopsaka taimestikuga kaetud sõbralikud saarekesed. Saari ümbritsesid siis ja nüüd suurepärased korallrifid, laguunid täis vikerkaarevärvilisi troopilisi kalu ning lumivalge liivaga kaunid rannad. Esimestest asunikest said hiljem Uus-Meremaa maoride esiisad. Külalisi võtavad siin vastu iidsetest väärtustest ja lugulauludest lugupidavad värvikad kohalikud. Ehtsate polüneeslastena on neil lilled juustes ja särgimustril, soe süda ning tervituseks lahke naeratus ja kaugele kaikuv "kia orana".

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

 • Cooki saartel võivad Eesti kodanikud turismi- või ärieesmärgil viisavabalt viibida kuni 31 päeva. Uus-Meremaal võivad Eesti kodanikud viibida viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul - sel juhul tuleb eelnevalt taotleda elektroonses reisi eelregistreerimise süsteemis NZeTA reisiluba ja tasuda turismimaks.
 • Uus-Meremaale sisenemiseks on vaja esitada: 1) tõend (ELi digitõend) COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta (kasutusjuhendis märgitud sobiva intervalliga, vaktsineerimise lõpetamisest peab olema möödunud vähemalt 14/28 päeva sõltuvalt vaktsiinist), JA 2) koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat negatiivse PCR või antigeeni testi kohta, mis on tehtud mitte rohkem kui üks päev enne väljalendu (aktsepteeritud testitüübid: antigeen, NAAT, RT-LAMP, RT-PCR).
 • Cooki saartele ja Uus-Meremaale sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 tõendit.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1.-2. päev

Tallinn - Helsingi - Singapur

Lend AY1032 Tallinn-Helsingi 21.30-22.10
Lend AY131 Helsingi-Singapur 23.55-17.15+1
Lend NZ283 Singapur-Auckland 18.40-09.35+1

3. päev

Auckland / Uus-Meremaa

Saabume Aucklandi. Sõit lennujaamast kesklinna ja hotelli

Toidukorrad: 
Majutus: Aucklandis 4* hotellis

4. päev

Auckland / Uus-Meremaa

Vaba päev Aucklandis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Aucklandis 4* hotellis

5. päev

Cooki saared / Rarotonga

Sõidame lennujaama. Lend NZ946 Auckland-Rarotonga 08.55-13. 45-1 

Kuna ületame kuupäevajoone, siis saabume Cooki saaretel 18. novembril.

Rarotonga saar on Cooki saarte pumpavaks südameks. Kuigi Rarotonga on Cooki saarte hulgas kõige suurem ja rahvarohkem, ei ole siin ühtegi valgusfoori, McDonald’sit ja kookospalmist kõrgemat maja. Rarotongal elab umbes 14 000 inimest, kellest enamik on Polüneesia päritolu maorid. Rarotongal elab enam kui 3/4 kogu Cooki saarte elanikkonnast. Alates 1961. aastast on saared saanud omavalitsusliku staatuse Uus-Meremaaga assotsieerunud riigina.

Viisteist Cooki saart on jagatud lõuna- ja põhja-saarteks, mida eraldab umbes 1000 km tühja ookeani. Põhjapoolsed saared on vanemad ning seetõttu ka madalamad, enamasti korallatollid. Lõuna-saared on üldiselt suuremad ning moodustavad umbes 90% kogu pindalast. Saarte hulgas on noorim ja suurim umbes 2 miljonit aastat tagasi tekkinud Rarotonga (67.2km²), mille kõrgeim tipp Te Manga kerkib 658 meetri kõrgusele. Saare ümbermõõt on umbes 32 km. Rarotonga saar on ümbritsetud laguuniga, mis kohati ulatub 100 meetri kaugusele korallrifini. Saare põhjaküljel on riff väga kalda lähedal ning seetõttu pole see sobilik ujumiseks ja veespordiks. Saare lõunaküljel, eriti Muri ranna piirkonnas, on laguun mõnusalt sügav ja lai ning ideaalne paik veemõnude nautimiseks. Saare mägises keskosas valitsevad tuultest, vihmast ja ajast kulunud vulkaanide tipud. Mäenõlvad on kaetud tiheda ja lopsaka taimestikuga. Mägisel saarel toovad vaheldust sügavrohelised orud, kus vulisevad ojad ja pahisevad karged kosed. Orgudes on põllumaad ja soised alad. Saare keskel maantee puudub. Saare ainuke, umbes 29 km pikkune, ringikujuline maantee kulgeb mööda rannikut. Maanteed pidi saab sõita nii päripäeva kui vastupäeva. Maantee rajati juba 11. sajandil, mil suur osa maanteest sillutati suurte kividega. 

Cooki saared on kõik vulkaanilise tekkega. Lõunamere põhjas, umbes 4000 meetri sügavusel, on maakoores kuumad täpid. Et kuum täpp püsib ühe koha peal, tema kohal olev laam aga liigub, siis on kuuma täpi vulkanism moodustanud ahelikus paiknevaid saarestikke. Kui vulkaani tegevus vaibub, siis kasvatab vulkaan endale korallriffi ümber. Mõned põhjapoolsemad Cooki saared on pelgalt atollid, sest iidne vulkaan on oma raskuse tõttu vajunud meresügavustesse ning merepinnale on jäänud vaid korallidest vöö. Rarotonga saar on noorem ja seetõttu on nähtaval ka vulkaan. Lõunasaarte hulgas on huvitavad ka ligi 8 miljonit aastat tagasi pursanud vulkaanidest tekkinud nn “kerkinud saared” Atiu, Mauke, Mitiaro ja Mangaia, kus miljoneid aastaid tagasi toimunud vulkaaniline tegevus, kliima ja aeg on koos tekitanud huvitavaid karstimoodustisi ja koopaid. Nendel kivistunud korallrifiga ehk makatea'ga ümbritsetud saartel on künklikel paekivi platoodel väga tihe ja lopsakas taimestik ning haruldane linnuriik. Atiu on linnuvaatlejate paradiis ja seiklejate magnet.

Rarotonga saare kauneim laguun on lõunas eriti Muri piirkonnas. Muri laguunis eriti selle nelja motu (laiu) ümber silkab ringi tuhandeid värvilisi troopilisi kalu. Siin on mõnus, valge liivane põhi, sätendav kristallselge vesi ja ohutu ujuda. Saartel ei ole mürgimadusid ega kiskjaid, laguunis pole meduuse, haisid ega krokodille. Siin on mõnus snorgeldada, sukelduda, ujuda, kala püüda, sõita paadi või kanuuga laidudele.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutuse variandid Rarotonga saarel: 

Moana Sands Lagoon Resort  3*+, Deluxe Lagoon Studio
Pacific Resort Rarotonga 4*, Premium Beachfront Suite 

6. päev

Cooki saared / Rarotanga 

Päev Rarotangal.

Lisatasu eest, hind 57€,  võimalik osaleda: Rarotonga saare ekskursioon.
Täna teeme umbes 3-tunnise bussiekskursiooni, mis on hea sissejuhatus saare kultuuri, legendide ja ajalooga tutvumiseks. Teel peatume saare huvitavamates paikades. Sõidame mööda iidset sillutatud Ara Metua või „Toi teed“, mis ehitati juba 1050 AD. Külastame pühapaiku marae’sid - Arai Te Tonga, Pa Ariki Marae Arai Te Tonga Marae (umbes 1250 AD) ja Pa Ariki Marae. Siin kuuleme iidsete riituste ja tseremooniate kohta, mis on olulised ka saare tänapäeva kogukonna jaoks. Käime Seitsme Kanuu aias Avana läbipääsu juures. Just siit asusid seitse kanuud eepilisele mererännakule Uus-Meremaa poole 1350. aastal, märkides seeläbi Polüneesia suure migratsiooni lõpphetke. Mereretke mälestatakse kiviringiga, mida kutsutakse Seitsme Kivi aiaks. Vaatame üle saare esimese paekivist kiriku, mis ehitati 1800ndatel aastatel. Rarotonga saarel on mitmeid paekivist kirikuid, mis kõik suure vaevaga käsitsi ehitatud. Titikaveka ajalugu ulatub 1841. aastasse. Teeme peatuse laguuni ääres oleva suure vulkaanilise rahnu ehk Musta kalju juures. Siinsete uskumuste kohaselt lahkusid hinged siit Avaikile ehk teispoolsusesse. Teel silmame ka Nõelapunkti ehk Te Rua Manga - vulkaaniline paljand, mis tähistab saare keskpaika ning on ühtlasi ka selle kõrgeim punkt. Siinsed graveeringud sarnanevad Lihavõttesaare omadele. Tsitrusviljade, banaanide, tapioca, taro ja papaya ning teiste viljade istandused palistavad teeääri. Sisemaa istandustes kasutavad kohalikud siiani misjonäride-eelseid põllumajanduse meetodeid. Ekskursiooni jooksul teeme mõned puhkeapausid ja meil on võimalus soetada kohalikku käsitööd ja suveniire. Naudime puhkepausi 1853. aastal ehitatud koloniaalajastu istanduses. Meie giid tutvustab Cooki saarte „elu puu“ ehk kookospalmi erinevaid kasutusvõimalusi. Käime Tokerau Jimi ateljees, kes on maailma üks vähestest pärli-nikerdajatest. Tema mitmete auhindadega pärjatud pärlmutter-teosed on teistest samalaadsetest võrreldamatult peenemalt teostatud. Cooki saarte raamatukogu-muuseumis on pisike väljapanek ajaloolistest fotodest ja esemetest, mis kajastavad esimeste Euroopa päritolu asunike ajastut. Siin on ka mõned suurepärased punutised ja puunikerdused.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutuse variandid Rarotonga saarel: 

Moana Sands Lagoon Resort  3*+, Deluxe Lagoon Studio
Pacific Resort Rarotonga 4*, Premium Beachfront Suite 

7. päev

Cooki saared / Rarotonga 

Päev Rarotangal.

Lisatasu eest, hind 125 €, võimalik osaleda: Te Vara Nui küla õhtusöök ja show. Külalistena saame väga ainulaadses kohas nautida kohalikku kultuuri koos Rootsi laua stiilis õhtusöögiga, mis valmistatud kohalike ja rahvusvaheliste kokkade poolt. Rarotonga parimad tantsijad ja muusikud teevad veepealsel hõljuval laval unustamatu show. Lõõmavate tõrvikute valgel elustub kirglike esinejate tantsude ja laulude läbi saarerahva esivanema Tongaiti legendi. Kunagi ammu, ammu, mitme mere taga seadis rändav sõdalane Tongaiti purjed koos oma hõimuga ja seilas Rarotongale. Tantsudes ärkab ajalugu ellu ning mõistame, kuidas saarerahva esivanemad siin sajandite jooksul ellu jäid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutuse variandid Rarotonga saarel: 

Moana Sands Lagoon Resort  3*+, Deluxe Lagoon Studio
Pacific Resort Rarotonga 4*, Premium Beachfront Suite 

8. päev

Cooki saared / Rarotonga 

Päev Rarotangal.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutuse variandid Rarotonga saarel: 

Moana Sands Lagoon Resort  3*+, Deluxe Lagoon Studio
Pacific Resort Rarotonga 4*, Premium Beachfront Suite 

9. päev

Cooki saared / Rarotonga 

Päev Rarotangal.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutuse variandid Rarotonga saarel: 

Moana Sands Lagoon Resort  3*+, Deluxe Lagoon Studio
Pacific Resort Rarotonga 4*, Premium Beachfront Suite 

10. päev

Cooki saared / Rarotonga - Aitutaki

Lendame Rarotangalt Aitutaki saarele.
Lend Air Rarotonga 11.15-12.05

Pisikeste asustamata saarte rõngaga ümbritsetud Aitutaki saar on kahtlemata Vaikse ookeani kauneim juveel. 15 motut on justkui jumaliku frangipani õie kroonlehed ümber Aitutaki lillesüdame. Palmidega ääristatud säravsinine laguun, päikeselised motud ja elust kihavad korallrifid on eeden keset suurt sinavat vett. Aitutaki on Rarotongast vaid 45-minutilise lennu või 220 km kaugusel. Aitutakil elab umbes 1800 inimest, kes lahkesti kutsuvad külalisi osa saama saare paradiisilikust elust. Peasaarest Rarotongast kaugemal kerkivad iidsed Polüneesia traditsioonid üha enam pinnale.

Aitutaki elanikud usuvad end olevat kuulsa meresõitjast sõdalase Ru järglased. Ru olevat seilanud polüneeslaste ürgkodust Avaikist Aitutakile ning asunud siia elama koos oma nelja naise, sõdalaste ning kaunite kõrgemast soost neitsitega. Ühel täiskuuööl olevat nad puidust kanuudes maabunud saarele. Kuuvalguses peegelduva laguuni ilust nõiutuna nimetasid nad maabumispaiga O’otu ehk täiskuu. Aitutaki pakitseb sellistest müütidest ja lugudest, mis elustuvad külastades iidseid esivanemate riituse- ja pühapaiku marae’sid või kaasa lüües polüneeslaste tantsudele ja lauludele.

Saare eluolule on ajalugu jätnud oma pitseri. Pärast suurt maoride rännet märkasid esimeste eurooplastena saarekesi Hispaania meresõitjad Alvaro de Mendana (1595) ja Pedro Fernandez de Quiros (1606). Saare rahulik elu kestis veel umbes 160 aastat kuni kuulus kapten James Cook silmas Palmerstoni, Takutea, Mangaia ja Atiu atollsaarekesi. 1789. aastal jõudis Aitutaki saarele kurikuulus kapten William Bligh. Filmilinadele jõudnud „Bounty“ laevamässu korraldanud Fletcher Christiani kiikri ette jäi Rarotonga saar.

Õnneks on Aitutaki kordumatu ilu säilinud vaatamata verejanulistele meresõitjatele. Tänaseks on paik mähitud romantilise auraga mitte piraatide lugudega. Siinsed unenäolised päikeseloojangud asustamata motudel, kristalsed laguunid ja peen valge liiv võtavad ka paljureisinud inimesed imetlusest ohkama.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutuse variandid Aitutaki saarel: 

Tanuma Beach Boutique Resort 4*, Garden Bungalow
Pacific Resort Aitutaki 5*, Premium Beachfront Bungalow

11. päev

Cooki saared / Aitutaki 

Päev Aitutaki saarel.

Lisatasu eest, hind 50€, võimalik osaleda: Punarei kultuuriküla.
Täna avastame Aitutaki rahva iidset ajalugu nii nagu see oli enne ristiusu saabumist. Punarei küla ajalugu ulatub 200 aasta taha. Hiljuti avastati umbekasvanud rohelusest küla, kus olid elanud aitutakilaste põlised esivanemad. Puhastus- ja raietööde käigus avastati külast iidsed pühapaigad marae’d, rida esemeid, maa-alused umu ahjud, mida kasutati roogade valmistamiseks riituste ajal 200 aastat tagasi. Tänapäeval seisavad põlises külas iidsete hoonete täpsed koopiad. Külas kohatavad inimesed on siin kunagi elanud inimeste otsesed järeltulijad ning uhked selle üle, et on suutnud vanale külale jälle elu sisse puhuda. Kohalike suu läbi kuuleme müüte ja loomislugusid. Koos katsetame kudumist ja lõunasöögi valmistamist. Küla lopsakas troopilises aias jalutades õpime tundma iidseid ravimtaimi ja ravimeetodeid. Hiljem saame ka harjutada Cooki saarte tantsu põhisamme. Kõige lõpuks naudime koos valmistatud pidusööki.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutuse variandid Aitutaki saarel: 

Tanuma Beach Boutique Resort 4*, Garden Bungalow
Pacific Resort Aitutaki 5*, Premium Beachfront Bungalow

12. päev

Cooki saared / Aitutaki 

Päev Aitutaki saarel.

Lisatasu eest, hind 145€, võimalik osaleda: The Vaka kruiis

Igaüks, kes Aitutakil käib, peaks leidma võimaluse lähemalt tutvumiseks saare suurepärase laguuniga. Asutame end täna Titi ai Tonga katamaraanile, mis on ehitatud just Aitutaki laguuni ilu nautimiseks. Meie saare tuur kestab 6 tundi, mille jooksul külastame 3 kaugemat saart - Akaiami, Moturakau, seejärel One Foot saart. Tuuri ajal on mitmeid ujumise ja snorgeldamise võimalusi, saame troopilisi kalu käest toita. Tuuri ajal pakutakse mittealkohoolseid jooke ja ka BBQ lõunasööki, milleks on maitsev kohalik grillitud kala ja värske salat. Päikesekreem ja fotokas kaasa!

Toidukorrad: hommikusöök
Majutuse variandid Aitutaki saarel: 

Tanuma Beach Boutique Resort 4*, Garden Bungalow
Pacific Resort Aitutaki 5*, Premium Beachfront Bungalow

13. päev

Cooki saared / Aitutaki 

Päev Aitutaki saarel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutuse variandid Aitutaki saarel: 

Tanuma Beach Boutique Resort 4*, Garden Bungalow
Pacific Resort Aitutaki 5*, Premium Beachfront Bungalow

14. päev

Cooki saared / Aitutaki - Rarotonga - Auckland

Kui jõuame Uus-Meremaale, siis oleme ületanud kuupäevajoone ja Aucklandis on siis juba järgmise päeva õhtu (28. november).

Lendame Aitutakilt Rarotongale ja sealt Uus-Meremaale.

Lend Aitutaki-Rarotonga 11.40-12.30
Lend Rarotonga-Auckland 15.00-18.20

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Aucklandis 4* hotellis

15. päev

Auckland - Singapur

Sõidame lennujaama.
Lend NZ284 Auckland-Singapur 11.05-16.40 Jätkame lendamist:
Lend AY132 Singapur-Helsingi 23.45-06.00, lennuaeg 12h 15min (Finnair)

Kes soovib, võib jääda üheks ööks ja terveks päevaks Singapuri. Sellisel juhul lisandub majutus Singapuris.

Toidukorrad: hommikusöök

16. päev

Helsinki - Tallinn

Jõuame Helsingisse hommikul kell kuus.

Lend AY1011 Helsing-Tallinn 07.30-08.00  Reisi hind: 6900 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik programmis märgitud lennud
 • majutus kahestes tubades (programmis märgitud hotellides ja tubades)
 • programmis märgitud söögikorrad
 • vajalik transport lennujaama ja hotellide vahel
 • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • majutus üheses hotellitoas, hinnaklass 1700€
 • programmis kirjeldatud ekskursioonid ja sissepääsud
 • Kui valuda hotellid Pacific Resort Rarotonga 4*, Premium Beachfront Suite ja Pacific Resort Aitutaki 5*, Premium Beachfront Bungalow, on reisi hind 7400€

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis