Botswana suur loodusreis
Aafrika loodusimed – Okavango delta, Moremi ja Savute looduskaitseala, Chobe rahvuspark, Victoria juga
5. oktoober – 21. oktoober 2025
Grupis 8 reisijat
Reisijuht:
Kaido Haagen
Botswana on safarisõprade jaoks harukordne teemant. Botswanat on õnnistatud meeliülendava metsiku loodusega. Siin on võimas emake loodus väga lähedal ja inimeste argiaskeldused väga kaugel. Hõreda inimasustusega Botswana savannides ja jõgede ääres saab uhkes üksinduses rännates kohata rohkem elevante kui kusagil mujal maailmas, vabalt hulguvad ringi suured kaslased (lõvid, leopardid ja gepardid), haruldased hüäänkoerad, vesipühvlid, jõehobud, tuhanded linnud ning tasapisi on hakanud taastuma ka ninasarvikute populatsioon. Botswana loodusimede hulka kuuluvad Kalahari kõrb, maailma suurim sisemaine delta - Okavango - ning Victoria juga.
Pärast riigi iseseisvumist 1966. aastal, ning kolme maailma rikkaima teemandileiukoha avastamist, on Botswana majandus, haridus ja demokraatia saanud areneda suhteliselt stabiiliselt. Aafrika ühe stabiilseima ja paremini korraldatud riigi lipul on vaid kolm värvi - sinine, must ja valge! Botswana ise on aga täis tuhandeid värve, hääli ja üllatusi.
Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.06.2024):
- Eesti kodanikud võivad viibida Botswanas viisavabalt kuni 90 päeva. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riiki sisenemise hetkest. Zimbabwesse ja Sambiasse reisimiseks vajavad Eesti kodanikud viisat, mida saab taotleda piiril.
- Reisikindlustus on kohustuslik.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.
1.-2. päev
Tallinn – Gaborone
Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 14.30
Lend SK1745 Tallinn-Stockholm 16.30-16.30 (SAS)
Lend ET715 Stockholm-Addis Ababa 21.50-06.20+1 (Ethiopian Airways - väga mugav lennufirma!)
Lend ET829 Addis Ababa-Gaborone 08.30-14.25 (Ethiopian Airways)
Majutus: Gaborone Hilton Garden Inn hotell
3. päev
Gaborone – Maun
Varahommikul läheme lennujaama ja lendame Gaboronest Mauni.
Lend BP032 Gaborone-Maun 7.30-9.00 (Air Botswana)
Saabume Mauni ja sõidame majutuskohta.
Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Thamalakane River lodge
4. päev
Maailma ime - Okavango delta
Alustame varahommikul sõitu Okavango delta lääneosa suunas (320 kilomeetrit, 5-6 tundi koos lõunapausiga). Meil on kaasas väga professionaalne meeskond, kes seab kiiresti valmis laagriplatsi Okavango deltas asuval saarekesel. Okavango Delta on suur jõedelta, kus vesi ei suubu ei järve ega ookeani, vaid kuivab ära kuumas Kalahari kõrbeliivas. Okavango delta on oma olemuselt äravooluta valgala, moodustades hulgaliselt harusid ja saarekesi. Okavango jõed aurustuvad hiiglaslikul alal - 1/3 aurustumise teel ja peaaegu 2/3 taimaurumise kaudu. Miljoneid aastaid tagasi suubus jõgi rahulikult suurde Makgadikgadi järve Kalahari kõrbe keskel. Maa tõusmine tekitas jõe voolule takistuse ja vesi hajus kõrbes laiali, moodustades suurima sisemaadelta. Delta pindalaks hinnatakse 15000 km2. Suurvee ajal võiks delta katta poole Eestimaast. Ainult suurvee ajal jõuab veel pisut vett nüüd juba maailma suurimasse soolakusse - Makgadikgadi soolajärve. Sõidame väikeste paatidega (mokoro – kohalikest puuliikidest õõnestatud kitsas paat) piki jõge ning vaatleme imelist ja külluslikku loodust. Siin näeb põnevaid loomi nagu jõehobu ja suurel hulgal linde.
Majutus savanni telklaagris - vaid meie grupile reserveeritud laagriplats, kuhu kogenud meeskonnaliikmed seavad üles kogu laagriks vajaliku - telgid (kahesed), pesemistelgi, tualett-telgi, lõkkeaseme ning söögilauad. Kui oleme laagrisse jõudnud, siis alustab meiega kaasas reisiv kokk ettevalmistusi õhtusöögiks. Selleks ajaks, kui pesemas on käidud ja magamisasemed korda tehtud, on ka soe õhtusöök valmis. Safari üks meeleolukam osa ongi õhtusöök ümber lõkkeaseme. Me teame, et meid "jälgitakse" - kui suunata prožektorikiir savanni pimedusse, siis helgivad sealt vastu silmad. Savannis on oma kord - kui lõke põleb, hoitakse eemale. Pärast õhtusööki on põhjalik koristus ja kõik toidujäätmed, viimseni, suletakse konteineritesse - nii ei meelitata savannielanikke luusima. Aga seda juhtub ikka, et kui lõke on kustunud, on läbi telgipresendi on kuulda, kuidas vaikselt läheduses hiilitakse... Tõeliselt ehe öö Aafrika savannis, mida ei saa võrreldagi mugava hotelliga. Just sellist elamust me tulimegi otsima ja kogema.
Vaata lähemalt reisikirjelduse 'LOE LISAKS' alt.
Võib küll mõelda, et miks telkides ööbimine nii kallis on, kuid asi polegi telkides - meiega on meeskond, korralik suur safariauto, kogu varustus. Sellist retke pole võimalik ilma meeskonnata korraldada.
Lõunasöögid igal järgneval safaripäeval on pikniku vormis ja organiseeritud meie koka poolt.
MÄRKUS: Okavango deltasse minnes jätame oma põhipagasi mandrile haagisesse ja kaasa võtame vaid väiksema koti (väike seljakott, käsipagas) koos sellega, mida vajame kaheks päevaks saarel Okavango keskel. Transfeerid mandrilt saarele, kus viibime, toimuvad traditsioonilistel kanuudel (mokoro), mis ei mahuta suuri kotte. Meie põhipagas jääb saarel viibimise ajaks turvaliselt hoiule.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: telklaager Okavangos
5. päev
Okavango delta
Viibime terve päeva Okavango deltas. Sõidame taas väikeste paatidega (mokoro) piki jõge kõrkjate vahel, vaikselt loodust silmade kõrguselt jälgides. Okavango delta Eedeni aia veeparadiisis tõusevad ja langevad veed omas rütmis - kord vahutavalt tormates, kord tasaselt seistes, et lõpuks vaikselt kõrbeliivas hääbuda. Safiirlinnud sukelduvad vette hõljuvate vesirooside vahele troopilisi kalu püüdma. Kõrkjate vahele rajavad elevandid oma jalutusradu. Püüame mitte nende teele ette jääda.
Õhtusel laagriplatsil on meeled päevamuljetest sama elevil kui apelsinina hõõguva päikese viimased kiired. Kokk valmistab laagrilõkkel maitsvaid kohalikke rahvuslikke panni-ja pajaroogi juurviljadest, riisist, bataadist, antiloobilihast, lambast või kanast, mille vastupandamatu hõng meelitab kohale uudishimulikke. Magustoitu süües märkame tintmustas Aafrika öös taskulambi vihkudes vastupeegelduvaid silmi. Unelauluks on jõehobude pruuskamine, elevantide trompetid, lõvide möirged või leopardide kähisev lõrin. Meeskonnatöös hiilgavad hüäänid hiilivad hääletult laagriplatsi ümber, himustades toitu meie pannilt. Varahommikul ärkame tuhandete lindude laulu saatel.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: telklaager Okavangos
6. päev
Okavango delta
Ennelõuna Okavango deltas. Jätkame avastusretke.
Pärastlõunal alustame suunda savannide suunas.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: telklaager Mauni lähistel
7. päev
Moremi looduskaitseala
Alustame sõitu Botswana põhjaosas asuvale Moremi kaitsealale, mis asub Okavango deltast idapool. Teekond on 150 kilomeetrit pikk, koos loomavaatlustega kulub sõiduks 6 tundi. Moremi mitmekesine rahvuspark on 5000 km2 suur. Moremi on Botswana ainuke regioon, kus on vett aasta ringi - 70% pargist on pidevalt või aeg-ajalt vee all. Siia suubub ka Okavango jõgi (ja kaob märkamatult maapinnasesse). Rahvuspargis on suuri rohumaid, akaatsiasalusid, mopaanipuusalusid ja laguune. Moremi külluslik ja lopsakas loodus on Aafrika suure viisiku (v.a ninasarvik) paradiis. Saakloomi jälitavad siin lõvi, gepard, leopard, šaakal ja Aafrika suur haruldus - hüäänkoer. Moremi on parim koht maailmas, kus jälgida suuri kiskjaid. Saagi pärast käib kiskjate vahel pidev võistlus. Lõvide murtud saagist püüavad osa saada hüäänikarjad ja viimaste eest omakorda toitu napsata kotkad. Siin elavad muuhulgas ka sebrad, gnuud, antiloobid ja kaelkirjakud. Linde arvatakse olevat peaaegu 500 liiki. Piirkonda on tagasi asustatud ka ninasarvikud, nii valge kui must.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: Moremi/Khawi telklaager
8. päev
Moremi looduskaitseala
Moremi rahvuspark on esimene kohalike elanike initsiatiivil rajatud looduskaitseala Aafrikas. Ngamilandi Batawana rahvas, olles mures oma esivanemate maa looduslike rikkuste kiiresti kadumise pärast, astus julge sammu ning kuulutas 1963. aastal pealik Moremi III abikaasa eestvõttel Moremi looduskaitse reservaadiks.
Moremi looduskaitsealal ringi sõites loodame peale sattuda suurtele kaslastele, sealhulgas lõvidele. Lõvi jaoks on inimene ohtlikult veider elukas, kes liigub mürisevas ja haisevas autos. Üldiselt on inimest saatvad lõhnad lõvile pigem vastikud kui isuäratavad. Loomade kuningal puudub inimjahi kogemus ja see teeb ta ettevaatlikuks. Ta teab, et inimeselt pole midagi head oodata. Safariautod tunduvad lõvide jaoks söögiks kõlbmatud. Arukalt käitudes ei kujuta lõvid inimesele ohtu.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: Moremi/Khawi telklaager
9. päev
Moremi looduskaitseala
Elamuslik päev Moremi looduskaitsealal.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: Moremi/Khawi telklaager
10. päev
Savute looduskaitseala
Moremist sõidame 120 kilomeetrit Savute looduskaitsealale (6 tundi koos safariga). Ligi 5000 km2 suurune Savute asub Chobe rahvuspargi edela piirkonnas. Savute on metsik ja kauge, täis oivalisi looduselamusi. Savute läänepiiril on Magwikhwe liivadüün, mis on ligi 100 kilomeetrit pikk ja 20 meetrit kõrge. Iidsete aegade aktiivse vulkaanilise tegevuse tagajärjel tekkisid siin Gubatsa mäed. Üks Savute mõistatustest on müstiline Savute kanal. Vahel voolab kanal Linyati veeteid mööda Chobe rahvuspargi südamesse, ujutades üle Savute soised alad, mille järel peatub vool pikaks ajaks, et siis jälle salapäraselt voolama hakata. Ennustamatute veevoolude tulemusel on kanali kallastel tuhandeid surnuid puid.
Savannid ja rohumaad on aastaaegade rütmile vastavalt parimad metsiku looduse vaatlemiseks. Iga-aastase sebrade rännaku järel tulevad lõvikarjad, gepardid ja leopardid. Elevandid koonduvad veekogude äärele jooma. Linnuhuvilisi rõõmustab linnuliikide rohkus. Savute soodes kohtab kurgkotkaid ja hiidtrappe. Suviti saabuvad siia rändlinnud: toonekured, mesilasenäpid, merikotkad ning tuhanded vilja-kangurlinnud.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: Savute telklaage
11. päev
Savute looduskaitseala
Täispäev Savute loodusakitsealal. Safari terve päev.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: Savute telklaager
12. päev
Chobe rahvuspark / elevantide mängumaa
Moremi kaitsealalt sõidame edasi Chobe rahvusparki. Sõiduks koos safariga kulub ligikaudu 6 tundi. Chobe rahvusparki võib nimetada elevantide mängumaaks – siin on neid rohkem kui kus tahes mujal Aafrikas. Sõltuvalt aastaajast võib Chobe aladel olla 35 000-55 000 elevanti! Elevandid on sõidukite suhtes tolerantsed ja neile pääseb päris lähedale. Samuti on külluses kahvripühvleid, sebrasid, lõvisid, hüääne, jõehobusid. Siin kohtab suurel hulgal isaseid elevante, kes kogunevad tihti veekogude äärde. Chobe on üks väheseid regioone Aafrikas, kus elevandid ajavad mõnikord vihaselt teisi loomi, isegi lõvisid, veekogude juurest eemale.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: Chobe telklaager
13. päev
Chobe rahvuspark
Alustame safariga päikesetõusul ja lõpetame päikeseloojangul.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök
Majutus: Chobe telklaager
14. päev
Victoria juga
Täna lõpeb meie suur Botswana ringreis, sõidame Chobest Zimbabwe piiri äärde (100 km, 3 tundi).
Zimbabwe viisa saame piiril, selle eest tuleb igal reisijal tasuda 100 USD.
Vaatame Victoria juga, mis on kindlasti üks maailma loodusimedest. Juga on 1.7 kilomeetrit lai ja igas minutis langeb sealt 100 meetrot sügavasse Zambezi orgu ligi 550 000 m3 vett. Victoria joa ja üldse kogu Aafrika südame avastamise kohta on põnev lugeda David Livingstone’i raamatut "Reisid Lõuna-Aafrikas" (eesti k. ilmunud 1961).
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Victoria Falls Pioneers Lodge 4*
15. päev
Victoria juga
Zimbabwe puhkusepäev. Võimalus teha retks ninasarikute juurde (Zambias).
Siin on palju võimalusi: rafting, jalutuskäigud, soovijatel võimalik ette võtta helikopteri, deltaplaani või muu lennuvahendiga lend Victoria joa kohal (lisatasu eest - 15min 75 EUR, 30min 150 EUR).
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Victoria Falls Pioneers Lodge 4*
16. päev
Victoria juga – Addis Ababa – Stockholm
Peale hommikusööki sõidame Victoria Fallsi lennujaama.
Lend ET829 Victoria Falls-Addis Ababa 12.55-21.40 (Ethiopian Airways)
Lend ET414 Addis Ababa-Stockholm 23.40-06.40+1 (Ethiopian Airways)
Toidukorrad: hommikusöök
17. päev
Stockholm – Tallinn
Lend SK1744 Stockholm-Tallinn 12.20-14.35 (SAS)
Reisi hind: 7580 €
Pakett sisaldab:
- lennupiletid
- reisikirjelduses märgitud majutus - hotellides ja telkides
- programmis märgitud söögikorrad
- transport vastavalt reisikirjeldusele - suured safariautod
- eestikeelse reisijuhi teenused
Lisatasu eest:
- ühene majutus 420 EUR
- Zimbabwe ekspressviisa 100 USD, tasumine kohapeal sularahas
- Botswanasse sisenemise tasu 30 USD
- reisikindlustus
- soovi korral lennud Okavango delta ja Victoria joa kohal, hinnad on märgitud reisikirjelduses
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)