Birma
Tõeline eksootika superhea rannapuhkusega


2. november – 18. november 2024

Reisijuht: Martti Kalda

Birma

2. nov – 18. nov 2024  / 5995 €

Indrek Park kirjeldab Birmat:

Birma on Kagu-Aasia maade seas paljuski "kõige kõigem maa" - seal on säilinud kõige rohkem puutumatut loodust, seal on kõige rohkem sakraalehitisi, seal on rahvastiku osakaalus kõige rohkem budiste ja ta on oma maailmajaos turismist kõige vähem mõjutatud maa. Birma metsik loodus on Kagu-Aasia viimane läbiuurimata pärl, kus veel 21. sajandilgi on leitud senitundmatuid liike imetajatest kahepaikseteni. Birma budistlik arhitektuur on Tiibeti kõrval kindlasti üks grandioossemaid maailmas. Kuid Birma peamine võlu peitub tema inimestes: see on koht, kus liigutakse kiirustamata, kus igapäevaselt kantakse rahvariideid ja elatakse lääne massikultuurist rikkumata traditsioonilist elu, mille tugisammasteks on harmoonilised inimsuhted ja tuhandeaastased vaimsed väärtused.

Eestlasi seob Birmaga eriline side: alates 1949. aastast oli see koduks kahele Eestist pärit mungale, Karl Tõnissonile ehk Vend Vahindrale (†1962) ja Friedrich Lustigile ehk Ašin Anandale (†1989). Kuigi Vend Vahindra ehk Paljasjalgne Tõnisson on kodumaal ehk rohkem tuntud, on just Friedrich Lustig tõlkija ja publitsistina jätnud oma jälje Birma kultuurilukku. Kui sõjaväeline valitsus 1960. aastal välismaalased Birmast välja saatis, oli Narva poiss Friedrich Lustig üks väheseid, kellel lubati jääda. Hea sõnaga mäletatakse teda seal siiani. Yangonis on Shwedagoni lähistele Tõnissoni ja Lustigi auks püstitatud pagood, kuhu on maetud nende budistlikult kremeeritud säilmed.

Kahtlemata võib meie Birma reis jääda meelde lihtsalt visuaalse elamusena, mis pakub eksootikat ka teistele meeltele. Loodetavasti pakub seekordne reis siiski enamat, kui lihtsalt templikülastustega pikitud rannapuhkust. Kindlasti õpime rohkem kui pinnapealselt mõistma iidset Birma kultuuri ja uuemat ajalugu. Et tegemist on Kagu-Aasia kõige budistlikuma maaga, siis reisi lõpuks saame kindlasti sinasõbraks budismi põhitõdedega ja õpime aru saama põhijoontest, mis eristavad Birma ja naabermaade budismi Hiina, Tiibeti ja teiste põhjapoolsete rahvaste budismist. Ja mis võib-olla kõige tähtsam - Birma ei jää tulevikus meie jaoks lihtsalt üheks anonüümseks paigaks kaardil, vaid meid seob edaspidi temaga vahetul kogemusel põhinev side.

Albion korraldab Birma reise juba alates 2001. aastast.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 15.09.2023):

  • Eesti kodanikud vajavad Birmasse reisimiseks viisat. Tai Kuningriigis võivad Eesti kodanikud viibida viisavabalt 30 päeva.
  • Birmasse ja Taisse saab siseneda sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei nõuta EL COVID digitõendi (vaktsineerimis-, läbipõdemis- või testimistõend) olemasolu.
  • Kohustuslik on tervisekindlustus, mis katab ka COVID-19 juhtumid – see tuleb välja printida ja esitada piiriületusel.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

Birma - Kaart

1. päev

Tallinn – Istanbul – Bangkok

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.15.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.25-17.05, lennuaeg 3h 40min
Lend TK64 Istanbul-Bangkok 20.55-10.15+1, lennuaeg 9h 20min

2. päev

Bangkok – Yangon

Saabume Bangkoki lennujaama. 

Lend Bangkok-Yangon 15.00-15.50, lennuaeg 1h 20min

Yangon asub laia Yangoni jõe viljakal Lõuna-Birma deltal, umbes 30 kilomeetrit Andamani merest. Enam kui viie miljoni elanikuga linn erineb teistest sama suurusega Aasia pealinnadest oma lopsaka roheluse ja varjulisusega. Üle puulatvade püüavad siin pilku kaunid stuupad. Yangon, mida peetakse Kagu-Aasia üheks kaunimaks pealinnaks, jätab rahulikult muretu mulje, kuigi tipptunnile omasest rutust ei pääse ka siin.

Sõidame hotelli.

Majutus: Yangon Pan Pacific hotell 

3. päev

Yangon / Kyaukhtatgyi pagood / Kandawgyi park / Shwedagoni pagood

Täna teeme päevase ekskursiooni Yangonis.

Külastame Kyaukhtatgyi pagoodi, kus asub 70-meetrine Buddha kuju. Teeme jalutuskäigu Mahabandoola pargis ja kesklinna tänavatel - käime Väikses Indias ja Hiinalinnas.

Kyaukhtatgyi külastus annab suurepärase ülevaate budismist koos Buddha elu kujutavate seinamaalingutega ja traditsiooniliste sümbolitega nikerdatud kujuga. Paljud kohalikud kogunevad siia sageli austust avaldama ja palvetama. Seejärel läheme kohalikku teepoodi, et kogeda Birma elu lahutamatut osa: teed joomist! 

Järgmisena läheme Kandawgyi parki, mis on üks Yangoni kesklinna rohelisemaid kohti. Siin näeme sädelevat Karaweiki praami, mis on kuningliku lodja koopia, ja tohutut järve, mille taustal avaneb vaade Shwedagoni pagoodile. Sõltuvalt külastuse päevast võib Kandawgyi pargis olla palju kohalikke peresid, kes tulevad siia nädalavahetusel värskes õhus lõõgastuma.

Enne päikeseloojangut külastame Shwedagoni kuldset pagoodi. Shwedagoni pagood kuulub Birma pühimate paikade hulka, kuhu tulevad inimesed kaugelt ja lähedalt, et siin palvetada. Keskne stuupa on kaetud kullaga - mitte kullalehtede, vaid tihedate puhta kulla plaatidega - ning selle haripunktis paiknevad juveele täis anumad. Birmalased väidavad, et see pagood on väärt enam kui Inglismaa Pank. Kellukesekujuline 98 meetri kõrgune stuupa on kaetud 8688 kuldplaadiga, mis kokku kaaluvad üle 60 tonni. Stuupa tipp on ehitud 5448 teemandi ja 2317 rubiini, safiiri ja topaasiga. Kõige tipus olev tohutu suur smaragd püüab kinni nii päikese esimesed kui ka viimased kiired. Ehitise ümbermõõt allpool on 433 meetrit ja selle kaheksanurkset vundamenti ümbritseb 64 väiksemat stuupat. Legendi järgi on keskmises stuupas säilitatud viimase Buddha kaheksa juuksekarva ja kolme eelneva Buddha säilmed. Birma pagoodides tuleb austuse märgiks oma jalanõud ära võtta. Kui 2012. aastal külastas pagoodi president Obama, avaldas salateenistus protesti, et nende agendid paljajalu peavad käima. Presidendi nõudmisel võtsid nad jalatsid siiski ära. Sellega avaldas president oma lugupidamist kohalike kommete vastu.

Eestlasi seob Birmaga eriline side: alates 1949. aastast oli see koduks kahele Eestist pärit mungale, Karl Tõnissonile ehk Vend Vahindrale (†1962) ja Friedrich Lustigile ehk Ašin Anandale (†1989). Kuigi Vend Vahindra ehk Paljasjalgne Tõnisson on kodumaal ehk rohkem tuntud, on just Friedrich Lustig tõlkija ja publitsistina jätnud oma jälje Birma kultuurilukku. Kui sõjaväeline valitsus 1960. Aastal välismaalased Birmast välja saatis, oli Narva poiss Friedrich Lustig üks väheseid, kellel lubati jääda. Hea sõnaga mäletatakse teda seal siiani. Yangonis on Shwedagoni lähistele Tõnissoni ja Lustigi auks püstitatud pagood, kuhu on maetud nende budistlikult kremeeritud säilmed. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Yangon Pan Pacific hotell 

4. päev

Yangon – Mandalay

Lendame Yangonist Mandalaysse.

Endine pealinn Mandalay on oma 1.2 miljoni elanikuga suuruselt teine linn Birmas ning siiani oluline majandus- ja kultuurikeskus. Oma nime on ta saanud 236 meetri kõrguse Mandalay mäe ja selle jalamil asuva kuningapalee järgi. 

Mandalay linnaekskursiooni käigus külastame Mahamuni ehk Suure Targa pagoodi (18. sajand), mis on kuulus oma nelja meetri kõrguse ja viieteistkümne sentimeetri paksuse kuldlehtede kihiga kaetud Buddha kuju poolest. Kuna Mandalay on läbi pika ajaloo olnud väga tähtis käsitöökeskus, siis tutvume ka traditsiooniliste töökodadega, kus valmistatakse puunikerdusi, marmoresemeid, vaipu ja kuldlehti. Käime Kuthodaw pagoodis, mida võib nimetada "maailma suurimaks raamatuks", kuna keskse stuupa ümber on 729 kirjasõna kandvat marmortahvlit. On välja arvutatud, et kui lugeda kaheksa tundi päevas, siis kulub ühel inimesel kogu "raamatu" läbilugemiseks 450 päeva. Seejärel külastame Shwenandaw Kyaungi Kuldse Palee kloostrit, kus võime imetleda kullatud puunikerdusi – see tohutu tiikpuust ehitis on ainus, mis säilinud vanast kuningapaleest.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Mercure Mandalay Hill hotell 

5. päev

Mandalay / Mingun / Ava / Amarapura

Tänast päeva alustame laevareisiga mööda Irrawaddy jõge Mandalayst jõeäärsesse Minguni külla, nautides selle jõe maalilisi maastikke ning nendel vetel elavate ja töötavate kohalike inimeste elustiili. 

Külastate Minguni kella, mis kaalub üle 87 tonni ja on üle 3.7 meetri pikk. See on maailma suurim pragunemata kell. Kellast lõuna pool külastame ka Minguni pagoodi – hiiglaslikku tellistest ehitist, mis ehitati 1700. aastate lõpus ja kuigi see jäi majanduslike probleemide tõttu lõpetamata, on see endiselt muljetavaldav vaatamisväärsus. Minguni teine huvikoht on Hsinbyume pagood – valgeks pestud tempel, mis on ehitatud meenutamaks Meru mäge. Mingunis on väikesed linnaosad, kus meisterdatakse traditsioonilisi korve ja muid kunstiesemeid. Meil on piisavalt aega peatumiseks ning käsitööliste ja sõbralike kohalikega suhtlemiseks.

Käime ka Mandalay lähedal asuvas kunagises pealinnas Avas. Sõidame hobukaarikuga Bagaya kloostrisse. Siin näeme vana tiikpuust kloostrit, kus praegu asub väike kool. Sõidame mööda küla edasi ja vaatame endist kuningapaleed.

Seejärel ootab meid Amarapura linn, mis asub Mandalayst üksteist kilomeetrit lõuna pool. Amarapura (tõlkes ’surematuse linn’) tuntuimateks vaatamisväärsusteks on kahesaja aasta vanune U Beini sild - pikim (1.2 kilomeetrit) tiikpuidust sild maailmas. Silla ühes otsas asub Birma suurim mungaklooster - Mahagandayon Kyaung, kus elab üle paari tuhande munga. Õhtuks tuleme tagasi Mandalaysse, ööbime Mandalays.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Mercure Mandalay Hill hotell 

6. päev

Mandalay / Bagan

Alustame viietunnist sõitu Mandalayst Bagani. Teel teeme peatusi ja vaatleme Birma kultuuri südamaad maalilisel Irrawaddy tasandikul.

Bagan on Birma kunagine pealinn, kuhu ehitati 11.-13. sajandil kümneid tuhandeid stuupasid ehk pagoode ja templeid, tänaseks on neist osaliselt säilinud üle kahe tuhande. Tänu sellele on see üks huvipakkuvamaid arheoloogilisi paiku terves Aasias. Ööbimine ajaloolises Baganis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bagan Aureum Palace Resort hotell

7. päev

Ajalooline Bagan

Bagan oli pealinn 9.-13. sajandini. Sel perioodil oli moes ehitada pagoode ja templeid ning aadlikud võistlesid omavahel, kes püstitab suurema ja uhkema pühakoja. Vaesemad rajasid tagasihoidlikumaid ehitisi. Sellest spirituaalsest ületrumpamiskunstist on järele jäänud Manhattani suurune (pool Kihnu saarest) ala, mida ehib 4446 religioosset monumenti. Isegi kõndides ja sõites pagoodide vahel on raske hoomata selle kogu ulatust. Mõned ehitised on hunta poolt viletsalt restaureeritud, teised lagunevad, ent püsivad jätkuvalt püsti, paljud on varemetes. Millisele tahes neist pilgu heidad, näed üle selle nurga veel tuhandet. Kui Kuldkivi, Kyaiktiyo pagood tundub vaimustav, siis Baganis valitsenud suurejoonelisus ja jätkuvalt valitsev hiilgus muudab inimese alandlikuks.

Külastame Myinkaba vanade templite piirkonda, et tunnetada Bagani kuninglikku ajastut. Viibime arhitektuurilises meistriteoses Ananda templis ja Thatbyinnyu templis, mis on linna kõrgeim. Tuuri lõpetame traditsioonilise hobukaarikuga läbi templitepiirkonna ja kohaliku Taunbgi küla sõites. Ekskursiooni käigus tutvume ka 12. sajandist pärit Shwezigoni kuldse stuupaga, Wetkyi-In Gubyaukgyi templiga, kus saab vaadelda Buddha eelmisi elusid kujutavaid seinamaalinguid, ning Htilominlo templiga, mis on kuulus oma skulptuuride ja bareljeefide poolest. Päikeseloojangu nautimiseks läheme Myauk Guni templi ülemisele terrassile.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bagan Aureum Palace Resort hotell

8. päev

Ajalooline Bagan

Hommikul külastame värvilist Nyaung Oo turgu, kus külaelanikud kogunevad iga päev, et osta ja müüa oma tooteid ja muid kaupu. Seejärel sõidame Myinkaba külla ja teeme lühikese jalutuskäigu, et uurida Manuha ja Nan Paya templeid.

Pärastlõunal jätkame ekskursiooniga Minnanthu külas, mis on Bagani üks kõige vähem külastatud piirkondi. Enne jõeäärsele muulile suundumist uurime siin mitmeid templeid nagu Payathonzu, Lemyentha ja Nandamannya. Seejärel sõidame paadiga mööda Irrawaddy jõge aeglaselt alla. Kruiisi ajal näeme kalurite ja jõeäärsete külaelanike elustiili ning ainulaadset vaadet Bagani templitele.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bagan Aureum Palace Resort hotell

9. päev

Bagan / Nyaung Shwe / Inle järv

Pärast hommikusööki sõidame Nyaung Shwesse (sõiduteekond umbes 6 tundi).

Nyaung Shwe on "väravaks" Inle järvele. Teel teeme peatuse tutvumaks puidust Shwe Yan Pyay kloostriga, kus on kaunid nikerdused ja Buddha kujutiste kogu.

Inle järv on 22 kilomeetrit pikk, umbes 11 kilomeetrit lai ja asub 875 meetrit üle merepinna. See on üks ilusamaid kohti ja tuntumaid vaatamisväärsusi Birmas. Ammustest aegadest alates on kohalikud elanikud end kalastamisega elatanud. Nende kalastamisviis pakub imepärast vaatepilti: nad seisavad sirgelt paadis püsti ja sõuavad ühe jalaga, et käed jääks võrkude jaoks vabaks, samas on nende liigutused, mis haaravad kogu keha lainetena, hämmastavalt graatsilised. Paadiga pääseme mitmete pühapaikade juurde, mööda sõites näeme ujuvaid külasid ja aedu. Järve ääristavad mõlemalt poolt kõrged mäed, kallastel ja saartel on kokku 17 küla, mis pehme pinnase tõttu on ehitatud vaiade peale ja kus elavad põhiliselt Intha inimesed.

Õhtu Inle järve ääres.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Inle Lake Aureum Palace Resort hotell

10. päev

Inle järv

Tänase päeva transpordivahendiks on kiirpaat, sest siin puuduvad teed ja kogu järveäärne elu-olu käib paatidega. Alustame päeva kohaliku hommikuse turu külastamisega. 

Järve keskelt jõuame mööda väikest kanalit Pa-oh külani. Jalutame külas ja rändame läbi kauni Alaung Sitthou piirkonna. Alaung Sitthou on täis maalilisi iidseid stuupasid ja meile avaneb suurepärane vaade allpool asuvale järvele.

Pärastlõunal külastame Phaung Daw Oo pagoodi, järve peamist pühamut, mis sisaldab viit lehtedega kaetud püha Buddha kujutist.

Seejärel avastame Inle järve kohalikku käsitööd, peatudes kudumiskülas Inpawkhone ja cherooti tehases, kus valmistatakse käsitsi traditsioonilisi Birma sigareid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Inle Lake Aureum Palace Resort hotell

11. päev

Inle järv / Heho – Yangon

Pärast hommikusööki sõidame Heho lennujaama, kust lendame Yangoni. 

Lend Heho-Yangon. Õhtu Yangonis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Yangon Pan Pacific hotell 

12. päev

Yangon – Thandwe / Ngapali rand

Täna lendame Yangonist Thandwesse.

Lend Yangon-Thwande. 

Thwandesse jõudes sõidame ligi 20 minutit Ngapali ranna äärde.

Ngapali oma metsikute palmisalude ja kaluriküladega on turistide poolt veel avastamata paradiis Inda ookeani rannikul. Kolme kilomeetri pikkune valge liivarand on kaunis ja puhas, vesi on selge ja soe.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ngapali Sandoway Resort hotell

13. päev

Ngapali rand

Puhkus Ngapali rannal. Võimalus rentida jalgratas ja ümbruskonda avastada.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ngapali Sandoway Resort hotell

14. päev

Ngapali rand

Puhkus Ngapali rannal. Tavaliselt kulub siin suurem osa ajast vees supeldes. Võib ka renditud jalgrattaga ringi sõita ja avastada ise ümbruskonna külasid või niisama jalutada liivarannal ja korjata merikarpe.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ngapali Sandoway Resort hotell

15. päev

Ngapali / Thwande – Yangon

Pärast hommikusööki sõidame Thwande lennujaama ja lendame Yangoni.

Lend Thwande-Yangon.

Vaba viimane õhtu Birmas Yangonis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Yangon Pan Pacific hotell 

16. päev

Yangon – Bangkok – Istanbul 

Vaba hommik Yangonis. Seejärel alustame teed tagasi Eestisse.

Lend Yangon-Bangkok 17.25-19.15, lennuaeg 1h 20min
Lend TK69 Bangkok-Istanbul 23.15-06.10+1, lennuaeg 10h 55min

Toidukorrad: hommikusöök

17. päev

Istanbul – Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.55-11.30, lennuaeg 3h 35min



Reisi hind: 5995 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid (economy class) 
  • majutus programmis märgitud hotellides
  • programmis märgitud söögikorrad
  • programmis märgitud õhtusöögid
  • eestikeelsed ekskursioonid
  • kõik programmiga seotud sissepääsud
  • transport igal päeval vastavalt programmile
  • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast
  • programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • Birma viisa 50 USD
  • majutus üheses hotellitoas 450 eurot

Reisiprogramm:

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega. 

Palun tutvuge meie pakettreisitingimustega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis