Bhutan - Nepal
Festivalid Bumthangis, ilusad vaated Himaalajale
24. oktoober – 5. november 2025
Reisijuht:
Martti Kalda
Sügavalt budistlik Bhutan ei ole tavaline paik. See Himaalaja kuningriik on täis müstikat ja maagiat. Siin embab traditsiooniline budistlik kultuur ettevaatlikult globaalseid muutusi. Bhutan suudab üllatada - siin mõõdetakse SKT (sisemajanduse kogutoodang; inglise k. Gross Domestic Product) asemel üldrahvuslikku õnne (Gross National Happiness). Riigi seadused sätestavad, et vähemalt 60% maast peab jääma tulevaste põlvede jaoks metsaga kaetuks. Himaalaja mäestiku lumiseid nõlvu on poleerinud lugematute päevade raugematud tuuled. Mägedevahelised varjulised orud upuvad puutumatute põlismetsade rohelusse, millesse on pikitud majesteetlikud, kindlusesarnased budistlikud kloostrid, templid, dzongid ning võluvad külakesed. Unikaalne budistlik arhitektuur on lavaks iidsetele traditsioonidele ja tavadele, mille peategelasteks on värvikatesse kangastesse riietatud rõõmsameelsed Bhutani elanikud. Bhutan on justkui viimane Shangri-La siin maailmas.
Riikidesse (Nepal, Bhutan) sisenemise tingimused (seisuga 18.05.2024):
- Eesti kodanikud vajavad nii Nepali ja Bhutani reisimiseks viisat:
- Nepali viisa eeltaotlemine toimub elektrooniliselt ning viisa väljastamine toimub piiril (viisatasu 30 USD).
- Bhutani viisa jaoks vajamineva aitab ette valmistada meie kohalik partner ning viisa vormistatakse piiril. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riigist lahkumise kuupäevast.
Reisikindlustus on kohustuslik.
NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate. Lisainfot riiki sisenemise tingimuste kohta leiab Välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt.
Albion Reisid korraldab reise Bhutani alates 2007. aastast.
1. päev
Tallinn – Istanbul – Kathmandu
Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.30.
Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 12.40-16.15
Lend TK726 Istanbul-Kathmandu 20.20-06.15+1 (saabume Kathmandusse järgmisel päeval)
2. päev
Kathmandu /ajaloolised elavad tänavad
Saabume Kathmandusse hommikul kell 6.15 hommikul.
"Namaste" (Nepali tervitus) Nepal. Kathmandu asub 1360 meetri kõrgusel, nelja suure mäe vahel olevas kausikujulises orus. Kathmandu oruna tuntud Himaalaja eelmägedevahelises nõos, mõõtmetega umbes 25 korda 15 kilomeetrit, asub tänapäevaks peaaegu kokkukasvanud kolm kuulsat newarite linna (Kathmandu, Patan ja Bhaktapur), mis olid 13.-18. sajandil tegelikult rivaalitsevad linnriigid. Igaüks oma kuninga (kõik nad olid Mallad), kuningapalee ning selle ümber ehitatud templite väljakuga. Nepali geograafilises keskmes asuv rahvarohke Kathmandu on Nepali kultuuri, majanduse, kunsti ja vaimsuse keskus. Ajaloolise linna kitsad tolmused tänavad on täis inimesi, rikšasid, busse, lehmi, lõhnade ja helide virrvarri. Pisikesed poekesed ja värvikad turud on täis käsitööliste meisterdatud kujukesi, vaipu, viirukeid, pabereid ja palju muud. Linnaplatsid on täis templeid ja paleesid.
Jalutuskäik Kathmandu eluküllastel tänavatel.
Majutus: Kathmandus, Manaslu hotell 3*
3. päev
Bhutan. Paro / Ta Dzong / Rimpong Dzong / Lääne-Bhutan
Täna lendame Kathandust Parosse (Bhutan).
Lend Bhutani on üks imelisemaid maailmas – selge ilmaga avaneb suurepärane vaade Himaalaja ahelikule. Igilumega on kaetud maailma kõrgeimad mäed: Everest, Kanchenjunga jt, mis koos moodustavad bhutanlaste jaoks jumalate asupaiga. Maandume Paro lennuväljal (50 kilomeetrit Bhutani pealinnast Thimphust), kus kohtume kohaliku giidiga.
Peale lõunat tutvume Paro ümbrusega, Lääne-Bhutaniga. Võluv väikelinn Paro asub Paro jõe kallastel võimsa Paro dzongi vahetus läheduses. Linna peatänav, mis ehitati välja alles 1985. aastal, on ääristatud rõõmsavärviliste poekestega. Paros asub palju kuulsaid dzonge – need Bhutani klooster-kindlused on läbi sajandite toiminud kultuuri ja võimu kantsidena.
Seejärel sõidame Bhutani pealinna Thimphusse.
Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Thimphu Dusit hotell 4*
4. päev
Thimphu oru vaatamisväärsused / memoriaalstuupa / Buddhakuju vaateplatvorm
Bhutani pealinn Thimpu on üks maailma põnevamaid paiku, kus väikelinna ehedus on külg-külje kõrval kommertsliku ülekeevusega. Samas proovib linn – nagu terve Bhutangi – alal hoida Shangri-La olemust. Nüüd on linnas, kus vaid paarkümmend aastat tagasi olid autod ja bussid ennekuulmatu nähtus – olemas oma tipptund. Vana ja uue vastandumine on üks huvitavamaid Thimpu veetlusi.
Külastame kuninga memoriaalstuupat, mis on ehitatud 1974. aastal Bhutani kolmanda kuninga mälestuseks. Seejärel sõidame üle Thimphu kõrguva Sangyegangi küngastel asuvale Buddhakuju vaateplatvormile, kust avanevad suurepärased vaated alla Thimphu orgu ning üles Himaalaja lumisele mäeahelikule. Pronksist valatud ja ülekullatud Buddha kuju on üks suurimaid maailmas, 52 meetrit kõrge ja peidab endas 125 000t väiksemat buddhakuju. Selle suursuguse valgustatud Buddha rajamine algas 2006. aastal ning valmis 2015. aastal, nüüdseks olleks üks suurimaid Buddhasid maailmas. Vastavalt ajalistele võimalustele võime sisse astuda ka traditsioonilise kunsti- ja käsitöökooli, või sõita Thimphu külje all asuvasse Bhutani rahvusloomade takinite reservaati.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Thimphu Dusit hotell 4*
5. päev
Thimpu / Wangdü / sõit Punakhasse / Punakha dzong / Chimi tempel
Lahkume Thimphust Kesk-Bhutani suunas (3 tundi). Sõidame üle 3100 meetrise Dochula kuru, kust selge ilmaga avanevad vaated Himaalaja ahelikule. Teeme ringi ümber 108 stuupa. Seejärel laskume mägedest alla Punakhasse, varasemasse Bhutani talvepealinna, mis asub 1200 meetri kõrgusel ning kust suvesoojus ei lahku ka talvel. Punakhas asus Bhutani pealinn ning valitsus kuni 1955. aastani. Punakhas külastame 1637. aastal Zhabdrung Ngawang Namgyali (Bhutani ühendaja) juhtimisel ehitatud Punakha dzongi, mis on üks Bhutani kauneimaid. Punakha dzongis resideerub talviti ka Bhutani vaimne juht Dzhe Khenpo, kes on ühtlasi ka Bhutani ametlikult tunnustatud budistliku koolkonna drukpa kagjü juht. Punakha dzongi valgeks lubjatud seinad, punakad tornid ning sirelikarva õitesse mattunud Jakaranda puud selle ümber on unustamatu vaatepilt. Mõistame, miks just siin on kroonitud kõik Bhutani kuningad. Tutvume pisut ka ümbruskonnaga. Poole tunni tee kaugusel asub Chimi tempel, mis on seotud eelkõige Tiibetist pärit hullu joogi Drukpa Kuenly’ga, kes alistas paljud Bhutani kohalikud vaimud ning kellel on seetõttu bhutani folklooris väga tähtis koht. Drukpa Kuenly annab vastuse ka sellele, miks Bhutanis väga paljusid ehitisi kaunistavad tohutud fallosed.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Punakha Vara hotell
6. päev
Punakha / Trongsa / Bumthang
Täna sõidame läbi Trongsa Bumthangi (sõiduteekond ligi 8 tundi). Ületame Pelela kuru (3420 meetrit) ning möödume 18. sajandil ehitatud Chendibji stuupast, mis on siia püstitatud negatiivsete jõudude taltsutamiseks. Sõidame Bhutani endisesse pealinna Trongsasse, mis on mõnus unine väikelinn. Trongsa asub keset Bhutani Punakha, Bumthang ja Gelephu tulevate maanteede ristumiskohal. Nii idast kui läänest piiravad linna suured mäeahelikud. 1950ndatel ja -60ndatel asus siia elama mitmeid immigrante Tiibetist, kes peavad nüüd mõnusaid valgeks uhutud poekesi. Trongsas külastame Bhutani suurimat dzong-kindlust. Varem asus siin Wangchuki dünastia peakorter (hiljem said neist Bhutani kuningad), kust valitseti kogu Ida- ja Kesk-Bhutani. Samuti töötab üks osa dzongist kui klooster ning siin on ka palju templeid. Pisut kõrgemal mäeküljel asub ka vaatetorn.
Jätkame teekonda Bumthangi.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Bumthang Yoezerling hotell
7. päev
Bumthang (Kesk-Bhutan) / Jampa Lhakhang Dup festival
Bumthangi peetakse Bhutani kultuuri ja vaimse elu südameks. Siin asuvad mõned Bhutani vanimad paleed ja budistlikud kloostrid. Hommikul külastame Jampa Lhakhangi templit, mis on üks iidsemaid kuningriigis ning mille ajalugu ulatub budismi algusaegadeni Bhutanis. Samuti on see tuntud kui pühapaik, kus väidetavalt 7. sajandil mediteeris budismi üks loojaid Guru Rinpoche (teise nimega Padmasambhava). Iga aasta sügisel peetakse siin Jampa Lhakhang Dup festivali, millest ka meie seekord osa saame. Pärast festivalipidustusi külastame Kurjey Lhakhang templit ning avastame Jakari küla - Bumthangi põhilist keskust.
Seejärel külastame 16. sajandist pärinevat Jakari ehk Valge Linnu dzongi ning Tamshingi kloostrit, kus on säilinud vanad budistlikud seinamaalingud.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Bumthang Yoezerling hotell
8. päev
Bumthang
Pärast hommikusööki sõidame tund aega rahulikku Tangi orgu. Selle küla peamine elatusallikas on lamba- ja jakikasvatus. Saabumisel külastame 16. sajandil ehitatud Ugyencholingi palee muuseumi. Lõunatame kohalikus talumajas.
Seejärel sõidame Põleva Järve ehk Mebartso (mis on tegelikult kärestikulise Thangi mägijõe laiem osa) juurde. See on koht, kus 15. sajandi varanduseleidja Pema Lingpa võttis välja mitmeid varandusi. Bhutanis usutakse, et Pema Lingpa on 8. sajandi suure budismiõpetaja ja joogi guru Padmasambhava (Guru Rinpotshe) meele kehastus.
Täna saame osa ka Prakar Duchhoed festivalist. See iga-aastane pidustub, mil esitatakse peamiselt erinevaid maskitantse, leiab aset Lama Thukse Dawa auks, keda peetake üheks võimsaimaks budistlikuks mungaks, kes Bhutanis on sündinud.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Bumthang Yoezerling hotell
9. päev
Bumthang – Paro
Hommikul lendame tagasi Parosse.
Lend Bhumtang-Paro
Saabume Parosse ning käime Ta Dzongi muuseumis, mis sisaldab Bhutani religioosseid aardeid, ajaloolisi kunstiväärtuseid ja rahvalikku käsitööd ning annab hea ülevaate Bhutani kultuurist. Seejärel külastame Rimpong Dzongi, kus näeme maalinguid suurest pühakust Milarepast.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Paro Tashi Namgay Resort hotell 3*
10. päev
Paro / Taktsangi ehk Tiigrikoobas
Täna hommikul sõidame mäejalamile, kust algab matk (ligi 1.5-2 tundi) üles 3120 meetri kõrgusel asuvasse Taktsangi ehk Tiigrikoopasse, mis on Bhutani kuulsaim palverännaku sihtpunkt ja üks pühamaid paiku kogu Himaalaja mäestikus. Rada viib läbi tontlikesse samblapusadesse mähitud metsade ning püstloodis ülesronivate ja allalangevate kaljude, mille vahelt ühel hetkel tormab alla mägikosk ja jätkab teed alla tühjusse. Lõpuks jõuame pilvede piiril kaljunuki otsas kindlalt püsiva Tiigrikoopani ning seda ümbritseva templikompleksini. Legendi järgi lendas 8. sajandil õpetaja Padmasambhava siia tiigri seljas. Tiigri seljas lendavat Padmasambhavat tuntakse raevuka Dordzhe Drolö nime all. Ta alistas kohalikud deemonid ning mediteeris koopas kolm aastat. Öeldakse, et just Padmasambhava tõi budismi Bhutani ning seetõttu peetakse teda ka Bhutani kaitsjaks. Siin on mediteerinud väga paljud olulised Tiibeti õpetajad ja joogid nagu Milarepa, Matshik Labdrön jne.
Seejärel külastame 17. sajandil ehitatud Drukgyel dzongi varemeid. Drukgyel tempel ehitati tähistamaks võitu Tiibetlaste sissetungi üle 1644. aastal. Hea ilma korral avanevad meile templi taustal vaated pühale Jomolhari mäele (7314 meetrit). Õhtul külastame kohalikku farmi, kus saame proovida traditsioonilist Bhutani toitu ning nautida kuuma kivivanni, millel usutakse olevat tervendav mõju meie tervisele.
Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Paro Tashi Namgay Resort hotell 3*
11. päev
Paro – Kathmandu / Durbari väljak
Lend Paro-Kathmandu.
Sõidame kesklinna hotelli. Seejärel tutvume Durbari (Palee) väljakuga, mis on samuti kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse. Väljak kannab tänapäeval nime Hanuman Dhoka - väljaku sissepääsu juures asuva suure ahvjumala Hanumani kuju järgi. Linna südameks olnud väljakul asusid kahe dünastia kuningate paleed, kust valitseti tervet Nepali. Kahjuks sai Durbari väljaku ehteks olev Kuningapalee (Hanuman Dhoka) tõsiselt kannatada 2015. aasta maavärinas ning palees on hetkel käimas taastamistööd, aga isegi palee välisilme on väga imposantne. Linna südames asub hinduistlik Elava Jumalanna tempel (Kumari Bahal), mis on koduks linna puhtuse ja süütuse jumalanna Kumariks valitud tütarlapsele. Tütarlaps on linna elavaks jumalannaks kuni puberteediikka jõudmiseni, mil ta naaseb jälle tavaliste surelike hulka. Jumalanna näitab end punastest tellistest laotud kolmekorruselise hoone aknal hommikupoolikutel, ent tema pildistamine on keelatud. Kahjuks hävis maavärinas täielikult Jumalja Puitmaja (Kasthamandap), mis legendide kohaselt oli ehitatud ainult ühest puust saadud materjalist ning ilma ühegi naelata. Kasthamandapi järgi on saanud nime ka Kathmandu linn.
Õhtu Kathmandus.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kathmandus hotell 3*
12. päev
Kathmandu – Istanbul
Lend TK727 Kathmandu-Istanbul 12.30-18.30, lennuaeg 9h 00min
Sõit hotelli ja puhkus.
Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Istanbulis 4*
13. päev
Istanbul – Tallinn
Hommikul sõit lennujaama ja lend TK1423 Istanbul-Tallinn 09.15-11.50, lennuaeg 3h 35min
Reisi hind: 6493 €
Paketis sisaldub:
- kõik lennupiletid
- Bhutani viisa ja selle korraldamine
- majutus Bhutanis traditsioonilistes 3* hotellides
- majutus Nepalis traditsioonilises 3* hotellis
- majutus Delhis 4* hotellis
- programmis märgitud söögikorrad
- kogu ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
- kohalik, inglise keelt kõnelev giid-reisijuht Bhutanis, Nepalis, Delhis
- Albion Reiside eestikeelne reisijuht-giid
Lisatasu eest:
- majutus üheses hotellitoas 855 €
- Nepali viisa 50 USD (tasumine piiril)
- India viisa – vormistame online
- Reisiprogramm
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
Reisikindlustus
Albion teeb koostööd Salvaga.
Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.
Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.
Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)