Albaania
Metsik ja kultuurne Balkan


18. oktoober – 29. oktoober 2024
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Thea Karin

Albaania

18. okt – 29. okt 2024  / 2350 €

Las jääb lahtiseks, kas Albaania on tõesti see Euroopa viimane "veel lihvimata teemant" nagu teda armastatakse nimetada. Kindel on küll see, et selle maaga tasub lähemat tutvust teha. Juba lennukist avanevad imelised vaated rohketele lumiste tippudega mägedele. Albaania on oma 28 748 ruutmeetriga väiksem Šveitsistki ja tema mägede vahele, mis katavad 70% pindalast, mahub ära veidi üle 3 miljoni albaanlase. Enamus, muuseas – kokku 10 miljonist albaanlasest –, elab väljaspool Albaaniat. Geograafiliselt asub see Balkani poolsaar põnevas kohas, ümbritsetud Montenegrost, Makedooniast, Kreekast ja Kosovost. Viimase osas on albaanlased väga optimistlikud – kui küsida, kas õllesort Peja on Albaania oma, siis vastavad nad naeratades, et see on Kosovo toodang, aga Kosovo on ju Albaania. Albaania rannik on 476 kilomeetrit pikk ja seega leiab seal nii Aadria liivarandu kui Joonia mere kiviklibulisi randasid sügava kristallselge veega. Õhtune jalutuskäik Vlores mööda Lungomare promenaadi annab juba ettekujutuse sellest, miks albaanlased armastavad öelda, et nemad ongi teine Rimini. 

Albaanias ringi sõites tuleb mitmeid kordi sõita samu teid pidi, sest teisiti ei ole võimalik mägede vahel liigelda. See-eest viivad teed nii ottomani aegse arhitektuuriga kivilinnadesse ja kreeka-roomaaegsetesse varemetesse kui vaimustava detailsete nikerdustega ikooniseinaga kirikuteni. Kõikides Albaania linnades on esindatud neli religiooni – nii leiab sealt mošeed ja õigeusukirikud, katoliku usu hooned ja pealinna Tirana eeslinnas Bektashi sufi müstilise religiooni Maailma keskuse marmorist templi. Tiranas on valmimas fantaasiarohked uuselamud, kõrghoonete stiil kujutab kord rahvuskangelast Skanderbegi, kord on fassaadi kumerustes ära toodud Albaania geoloogia. Tiranas olles tasub külastada ka BunkArt 1 ja 2, kus saab parima ülevaate Albaania hilisest ajaloost, mis nõukogude ajaga tuttavale inimesele mõjub lausa nostalgiliselt. Albaania kõige kuulsamaks suveniiriks ongi maa seest seentena välja paistvad bunkrid, millest tänaseks on saanud enamasti tuhatoosid ja mis on kõige silmapaistvam meenutus kommunismiaja võimukandjast Enver Hoxhast. Ja muidugi kuulub Albaania juurde suurepärane köök, kus ühineb parim Vahemere kokakunstist, mõjutustega Montenegrost, Serbiast, Kreekast ja heades klimaatilistes tingumustes valmiv vein, puuviljad ja teokarbikasvatus ning rohked mereannid. Lõunas asuv Saranda on suurepärane koht tüüpiliste Albaania roogade nautimiseks. Naudime reisil ka imelisi paiku looduses nagu Sinine Silm, Euroopa ainuke metsik org ning imelise valgusega Ohridi järv.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 15.06.2023):

  • Eesti kodanikele on Albaaniasse reisimine viisavaba.
  • Albaaniasse saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 dokumenti, testitõendit ega deklaratsiooni. 

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Varssavi – Tirana

Lend LO792 Tallinn-Varssavi 05.45-06.25
Lend LO597 Varssavi-Tirana 10.30-12.40 

Maandume Ema Theresa Tirana rahvusvahelises lennujaamas. Sõidame lennujaamast põhja poole Krujësse ja veedame esimese päeva linnas, mida nimetatakse Albaania hingeks ja südameks. Registreerime hotelli, teeme väikese jalutuskäigu ning külastame Krujë turgu, mida peetakse juba üle 3000 aasta. 

Sammume Albaania rahvuskangelase vürst Skanderbegi jälgedes, kes sündis 1405. aastal Krujës ja võitles Ottomani ülemvõimu vastu. Albaania rahvusluse kasvuga 20. sajandi alguses moodustus Krujës vastupanukeskus. Albaania iseseisvuse deklaratsiooni väljakuulutamise järel 1912. aastal sai Krujëst Albaania identiteedi sümbol, milles ka 5.-6. sajandi vahel ehitatud kindlusel on oma ajalooline roll. 

Krujë juurde kuulub ka linna vaimustav köök roogadega nagu fergese ja tavë kosi, imeliste aroomida ja vürtsidega, mida õhtusöögil proovida saab.

Õhtustame (omal kulul) Panorama restoranis, mis kuulub linna parimate hulka.

Majutus: Krujes Panorama hotell 4*

2. päev

Kruje / Durres / Vlore

Täna sõidame 3000 aasta vanusesse Durrese linna. Külastame gladiaatorite amfiteatrit, mis on Balkanimaade suurim. Teater mahutas kuni 20 000 vaatajat ning on kandidaat UNESCO maailmapärandi nimekirja. Bütsantsi ajast on pärit linnamüür ja peaväljak, kus eeldatavalt jalutas kunagi Caesar ise. Albaania suurim sadam on ümber kolimasMeie näeme Durrëst veel Durrësena, sest kohe-kohe on valmimas Vahemere uus hot-spot, teine Dubai. Selle taga on Durrës Yachts & Marina 2.5 miljardi dollari projekt, mida juhib Eagle Hills,  baseerudes Abu Dhabis. Esimees Mohamed Alabbar kavandab sinna 12 000 luksuselamut, mis juba on müügis. Sellega koos plaanitakse kõige järjepidevamat linna arengut maailmas, koos targa tehnoloogia ja energia, vee- ja transpordi parima kavandusega. Siis kaovad siit tänased täpiliste fassaadidega hooned, mille rõdudelt lehvib kuivav pesu.

Külastame Kantina e Pijeve Gjergj Kastrioti Skënderbeudi. See on „Gjergj Kastrioti Skenderbegi“ tehas, suurim Albaanias, kus alates 1933. aastast valmistatakse kuulsat brändit Skenderbeg. Tutvume selle ajaloo ja tehnoloogiaga.  

Sealt suundume tunni kaugusel asuvasse Ardenicase mäe otsas, kust avaneb kaunis vaade ja ootab traditsiooniline lõunasöök kohalike hõrgutistega. Külastame Ardenica Theotokose sündimise õigeusu kloostrit, mis on kuulus ka seetõttu, et seal abiellus Skanderbeg. Vaatame kirikuruumi freskosid, mille autoriteks on vennad Kostantin ja Athanas Zografi, kes töötasid ka Athose mäel. 

Õhtuks jõuame rannikuäärsesse Vloresse, kus Lungomare promenaad esindab Vahemere mõnusat õhkkonda. Vaba õhtu. Lungomarel on hulgaliselt mereandide- ja pitsarestorane.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Vlores International hotell 4*

3. päev

Llogara rahvuspark / väikesed rannikukülad / Saranda

Hommikul sõidame mööda rannikut kõigepealt Llogara rahvusparki, mille Ceraunia mäestiku kõrgeim tipp on 1027 meetrit. Seda maalilist teekonda läbis kunagi Julius Caesar, kui ta 48. aastal eKr kindral Pompeiust taga ajas.

Edasi sõidame lõuna poole läbi väikeste rannikukülade nagu Palasë ja Kondraq. Dhërmis elab väike kreeka kogukond, kes nimetavad end Horiani või Drimadiotes, kes räägivad himariote dialekti, milles on säilinud veel arhailised elemendid võrreldes tänase kreeka keelega.

Vuno küla kahe- kuni kolmekorruselised majad on ehitatud “Mjegulloshi” mäe õlgadele, mis pakkus neile kaitset mere poolt tulevate piraatide eest. See on küla, millest siin peatudes vaimustusid nii poeet Lord Byron kui Edward Lear – kuulus illustraator ja kirjanik, tuntud ka limerickide koostamise poolest. Siin on sündinud mitmed tuntud Albaania isiksused, keda seostatakse eriti Albaania patriotismiga. Majade vahele on tekkinud nagu kivitunnelid, mis loovad sellise arhitektuurse stiili, mida ei leia isegi UNESCO maailmapärandi linnadest Gjirokastra või Berat ja on suurepärased näited kohalike meistrite oskustest. Mitmed külaelanikud elavad veel miniatuursetes kindlusele sarnastes tornides, mida nimetatakse “kulla”. 

Siin on veel autentne Albaania, puuduvad suured hotellid, restoranid ja turistide massid.

Maaliline, suurepäraste vaadetega kurviline tee viib Albaania Riviera mägikülla Himarë, mille juurde kuulub hulk kauneid randu kristallselge türkiis-sinise veega. Näiteks Akuarium imetillukeses lahes, ümbritsetuna hiigellikest kivirahnudest, luues lausa Seišellidele sarnase õhkkonna. Himarë ajalugu ulatub antiikaega, mil kreeka hõim 2500 aastat tagasi asustuse rajas ja sadamast tähtis kaubanduspunkt sai. Nii roomlased kui bütsantiinlased, osmanid ja veneetslased võitlesid vaheldumisi tema ülemvõimu üle.

Dhermi üllatab maalilise vanalinnaga. Päikeseloojangu juurde kuulub siin „xhiro“ – õhtune jalutuskäik pikal rannapromenaadil nagu kõikides rannikuäärsetes linnakestes. Noored ja vanad, paarid ja pered naudivad mõnusaid temperatuure ja head kohvi. 

Himarë lähedal on Ali Pasha kindlus Porto Palermo lahes, mida soovi korral saame väikese matka raames külastada. Sealt avaneb selge ilmaga vaade ka Korfu saarele.

Õhtuks jõuame rannikulinna Sarandasse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Saranda Nertili hotell 4*

4. päev 

Saranda / Butrint / teokarpide kasvatus

Teeme hommikuse jalutuskäigu Hasan Tahsini mereäärsel promenaadil. 

Saranda on päikeseline paik (üle 300 päikeselise päevaga aastas) ja eriti meeldivate temperatuuridega septembris ja oktoobris. Kunagisest kalurikülast on tänaseks saanud elav linn. 

Saranda vaatab tagasi värvikasse ajalukku, mis algab antiikse Epiruse riigiga (4.-2. sajand eKr). Cicero ajal oli Sarandast saanud tähtis sadamalinn, mis hiljem sattus nii bütsantsi kui osmani võimu alla. Peale seda vallutasid linna Itaalia ja Kreeka, kes kõik on oma jäljed ja mõjutused Sarandasse jätnud. Eriti on märgata kreeka mõju. Parima ülevaate saame 14 kilomeetri kaugusel asuvas UNESCO maailmapärandisse kuuluvas Butrintis, mis on olulise ajaloolise tähtsusega ja fantastiliste varemetega. Alustame päeva ringkäiguga Butrintis. Hiiglaslike eukalüptuspuude allee viib kunagisse pühasse keskusesse Akropolise all. Optiliseks keskpunktiks on poolringikujuline teater, mis pärineb 3. sajandist eKr. Kui hoolikalt vaadata, siis leiab mõnedelt ridadelt isegi dekoratiivseid elemente. Säilinud on vanakreeka mütoloogi tervisejumalale Asklepeiosele pühendatud tempel ja mosaiigid. Enamus hoonetest on säilinud Kreeka ja Rooma ajast, kuhu kuulus ka Stoa ja aaretemaja, kus hoiti kingitusi ja pühitsetud esemeid, mida palverändurid kaasa tõid. Peale selle on Butrinti rahvuspark ka ainuke koht, kus võib näha kilpkonni, balkani sisalikke ning merevees delfiine.

Saranda külastuse teeb täiuslikuks kohaliku köögi maitseelamus, mille juurde kindlasti kuuluvad mereannid. Saranda restoranides saab proovida tüüpilisi albaania roogasid.

Sõidame sealt edasi kuulsasse Ksamili randa ja sealt sõidame paadiga merele, kus ringikujulistes basseinides kasvatatakse teokarpe. Tutvume, kuidas sellise farmi töö käib. Saame proovida kolme eri variatsiooni teokarbi roogi, juurviljade ja klaasi värske valge veiniga. 

“Igal aastal külastas Türgi Napoleon ehk Ali Pasha Butrinti järve, et kohata järvekuningannat ja nautida looduse ilu. Teokarp ongi see “kuninganna”, mis Ali Pasha heaolu eest hoolitses”. 

Hilisel pärastlõunal saabume tagasi Sarandasse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Saranda Nertili hotell 4*

5. päev

Saranda / Sinine Silm / Gjirokastra 

Lahkume Sarandast ja teeme peatuse ühe huvitava loodusfenomeni juures, mida nimetatakse Siniseks Silmaks (albaania keeles Syri i kaltër). See on suurim 18 allikast, mis voolab välja Mali i Gjërë kaljust ja on saanud oma ovaalse kuju järgi nime. Allikas on 50 meetrit sügav kristallselge erilise sinist värvi veega. 

Sealt edasi sõidame tunnikese mööda väikeseid teid maapiirkonnas külla perekond Treneshishtele. Tutvume perekonnaga ja kokkame koos majadaamidega, kuulame lugusid albaania traditsioonidest ja kunagisest ning tänasest elu-olust. Sööme perekond Treneshishtega koos lõunat.

Õhtuks jõuame Gjirokastrasse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Gjirokastra Kastro hotell 4*

6. päev

Gjirokastra / Berat

Läheme tutvuma linna ja turuga. Linn ise, mida kutsutakse ka "kivide linnaks" on sünnilinnaks nii Albaania kuulsaimale kirjanikule Ismail Kadarele kui diktaator Enver Hoxhale. Muljetavaldavad on linna järsud tänavad ja hästi säilinud ottomaniaegne arhitektuur võimsate kaupmeeste hoonetega. Turg kannab ottoman bazaar nime ja seal leiab tavaliste suveniiri poodide seas näiteks kivimeistri Muhedin Makri kaupluse. Kuigi meistrit ennast enam 2020. aastast ei ole, siis see kommunismiaegne pronksiskulptor alustas pensionieas kivinikerdamisega ja tema käe alt on tulnud elegantseid, imelisi skulptuure. Tema poest leiab ka tuntud Albaania isiksuste portreed nagu moodsa Albaania looja Ismail Qemali ja Ismail Kadare. Bazaaril tasub sisse astuda ka Anastas Petridhi poekesse, kes on suurepärane puidumeister. Bazaaril leiab ka kunstik Eli Zhulati poe, kes valmistab rahvuskostüüme (Pirpiri) ja oskab veel elegantset tikandit. Linnas on kirjanik Ismail Kadare sünnimajas tema muuseum. See on hoone, mida igaüks, kes on lugenud tema raamatut “Chronicle in Stone” ära tunneb, sest selles kirjeldab ta maja igat väiksematki nurgakest. 

Gjirokastras läheme külla perekond Skendulile, kellele kuulub linna kõige paremini säilinud autentne hoone. Seal saame tutvuda 300 aastat vana traditsiooniga ja näha, kuidas elas tollal rikas Albaania pere. Eriliseks teeb maja, et ta oli kõige uhkem linna hoone, milles oli 9 kaminat – see oli rikkuse üks näitajatest –, 6 vannituba, 12 elutuba, 44 ust ja 64 akent. Hoone juurde kuulus ka hamam (türgi saun) ja mitte ainult üks vaid 4. Täna on perekonna järeltulija Nasi Skenduli saanud tagasi perekonna maja, mis nõukogude ajal oli etnograafia muuseum ja restaureerinud aastatega nii palju kui suutnud. Mitmed ruumid on säilinud originaalselt ja isegi 17-meetrine müür on originaal. 

Sõidame Vjosë jõe maalilisse orgu, mis on ainuke metsikuna säilinud jõgi Euroopas muljetavaldava maastiku keskel ja on kuulutatud rahvuspargiks. See on esimene "metsiku jõe rahvuspark" Euroopas 12.727 hektariga ja 190 kilomeetrit pika Vjosa jõega, mille alal on elanud üle 60 000 inimese mitmeid sajandeid. See on ainulaadse koostöö tulemus, milles osalevad rahvusvahelised eksperdid, MTÜd ja Patagoonia matkariietuse kompanii. Tänu sellele säilitatakse jõge elava, vabalt voolava jõena ka tuleviku jaoks. Vjosë jõgi voolab vabalt 400 kilomeetrit alates Kreekast, kus teda kutsutakse Aoös, suundudes edasi Aadria rannikule Albaanias. Jõe ümbruses elab 1100 eri liike loomi. Albaania turismi- ja keskonnaminister Mirela Kumbaro Furxhi on siinkohal öelnud, et Albaanial ei ole võib-olla jõudu maailma muuta, aga ta on suuteline looma edukaid bioloogilise mitmekesisuse projekte, mis saavad olla eeskujuks üle maailma.

Lõunatame 1000 meetri kõrgusel Germenj-Shelegur rahvuspargis Ferma Sotira ökofarmis, mida ümbritsevad veel peaaegu puutumatud metsad, kus elavad hirved, karud ja hundid. Oluline on siin orgaaniline tootmine ja kogu toit valmib ainult farmis toodetud toorainest traditsiooniliste retseptide järgi. Võib-olla valmistatakse sellel päeval traditsioonilise retsepti järgi kala, milleks on forell (kohaliku nimega trofta), mis farmi järves elab. Teda valmistatakse koos juurviljadega elaval tulel. Olgu kuivatatud liha või kana, ka leib ja juust on farmi toodang ja kõik maitseb eriti hästi klaasi valge veini juurde, mida valmistatakse siin kasvatatud viinamarjadest.

Pärastlõunal jõuame Korçësse, millele on antud nimeks “Väike Pariis” ja mis on ainukene Albaania linn, mis kuulutas välja oma iseseisvuse – Vabariik Korçëna. Siin loodi esimene Albaania kool ja imelise arhitektuuriga kollases majas elas Albaania–Ameerika fotograaf Gjon Mili, tuntud eelkõige ajakirjas Life avaldatud tööde poolest, kus ta avaldas fotosid kuulsatest kunstnikest nagu Pablo Picasso. Siin seisavad kõrvuti suuremõõtmeline õigeusu Kristuse Ülestõusmise katedraal ja Iliaz Bej Mirahori mošee. 

Korçës valmib kaunis 19. sajandi vabrikuhoones kohalik õlu. Turu ümber on hulgaliselt väikeseid baare ja restorane, mõned neist nostalgilised – nagu kohvik nimega Komiteti, mille lisanimeks on kohvik-muuseum. Korçët kutsutakse ka serenaadide linnaks ja õhtul lähemegi restorani, kus artistid esitavad Albaania serenaade.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hani I Pazarit Boutique hotell – 350 aastane hoone, mis tänaseks imekaunilt moderniseeritud 4*

7. päev

Korçë / Pogradec / Berat

Sõidame Korçëst Ohridi järve suunas, mida peetakse Balkanimaade kõige kaunimaks. Teeme peatuse mäekurul, kust avaneb vaade järvele, mägedele ja teisel pool järve asuvale Montenegrole. Sõidame maalilisse külakesse Lin külla Rosale, kelle väike külalismaja asub otse järve ääres. Seetõttu on hea sel päeval hoida ujumisriideid lähedal, et soovi korral Ohridi järvevees ujuda. Kohvi või tee kõrval saame vestelda sellest, mida kohalikud arvavad tänasest Albaaniast, tema tulevikust ja millised on nende soovid. 

Veel 1.5 tundi sõitu ja jõuame Beratisse. Teeme selles tuhande akna linnas õhtuse jalutuskäigu – loojuv päike vaatab vastu korraga tuhandest aknast.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Beratino hotell 4*

8. päev

Berat / Gorica / Mangalem / Tirana

Läheme Berati kindlusesse. Teel näeme, kuidas tuhande akna linn on üles ehitatud. Siin öeldakse, et igast aknast näeb naabri aeda. Räägime linna ajaloost ja naaberlinnaosadest Gorica ja Mangalem. Kindluses külastame Jumalaema Maria Uinumise kirikut, kus asub Albaania kõige kuulsama ja hinnatuma kunstniku Onurfi muuseum. Katedraali ikonostaas on eriliselt kaunis detailsete puitnikerdustega ehitud ja ikoonidega kaunistatud töö, mis esindab kõige muljetavaldavamat bütsantsijärgset arhitektuuri. Seal leiab Albaania kõige kaunimad religioosse kunsti näited, mille autoriks on meister Onurfi kõrval ka tema poeg Nikolla.

Peale seda läheme tutvuma Nurellari veiniistandusega, mis asub fantastilisel maastikul. Tegemist on pereettevõttega ja seal valmivad kohalikest viinamarjadest veinid nagu SERINA, millest on juba sajandeid veini toodetud. Ka Çobo pereettevõttel on pikk traditsioon, mis ulatub aastasse 1900. Katkes see 1945. aastal, kui eraveinitööstus keelati. Çobo asub Tomorri mäe jalamil ja sinna kuuluvad mitu viinmarjaaeda ning ka “kullad”. Veinietikettidel on humoristlikul viisil ära toodud pere ajalugu. Nagu Albaanias sageli, veini degusteerimise kõrvale pakutakse ka omatehtud juustu ja kohalikke oliive. 

Ettepanek kohaliku toiduga tutvumiseks (omal kulul): Antigonea restaurant on Berati parim paik tutvumiseks kohaliku gurmeeköögiga, mis kasutab kohalikku toorainet ümberkaudsetelt talunikelt. Traditsiooniline supp ja metsiku kapsa salat granaatõunaga, “përvlak” maisijahu ja kitsejuustuga, pähklitega täidetud lammas ja “saç” – värskelt küpsetatud leib.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Beratino hotell 4*

9. päev

Berat / Elbasani / Belshi järv / Tirana

Alustame Beratist sõitu Albaania pealinn Tirana poole. Teeme peatuse Elbasani linnas ning kauni Belshi järve ääres. Edasi sõites astume sisse väikesesse oliiviõlitehasesse ja tutvume õli valmistamise meetodiga, degusteerime erinevaid õlisorte ja räägime, mis on extra virgin ja virgin õli, mis sobib praadimiseks ja kuidas aru saada, milline on kvaliteetne õli.

Enne pealinna sisenemist sõidame Bektashi religiooni Maailma Keskusesse, kus on marmorist suurejoonelised hooned ja muuseum, milles tutvustatakse nii Bektashi religiooni kui kunsti. Saame ülevaate, kuidas neli erinevat religiooni Albaanias omavahel läbi saavad.

Jõuame hotelli ja teeme õhtuse jalutuskäigu linna peaväljakule – Seknderbegi väljakule.

Ööbime Tirana International hotellis (albaania keeles: Pesëmbëdhjetëkatëshi, inglise keeles: The Fifteen-floors ehk viisteist korrust). See on Albaania suurim ja esinduslikum hotell, mis renoveeriti täielikult 2018. aastal. Algselt ehitati 1979. aastal, kommunismi ajal valitsuse projektina. Arhitektiks oli Korcest pärit Valentina Pistoli. Tol ajal said selles hotellis elada vaid välismaised ärimehed ja valitsuse ametnikud. 1980. aastal oli hotell poliitbüroo kohtumispaigaks, sest sinna olid ehitatud ka maa-alused varjendid. 

Peaväljaku lähedal on mitmeid toredaid söögikohti.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tirana International hotell 4*

10. päev

Tirana

Teeme linnas ringsõidu ja külastame BunkArt1-te. Peale inauguratsiooni 1978. aastal avas Enver Hoxha anti-nukleaarse bunkri, mille ehitas kommunistlik valitsus ja mis on tänaseks avatud külastamiseks. Seal on maa all 5 korrust, 106 ruumi ja kogunemissaal, mis tänaseks on muudetud ajalooliseks keskuseks nimetuse all "BUNK'ART". See oli ette nähtud endise diktaatori Enver Hoxha ja tollase peaministri Mehmet Shehu jaoks aatomirünnaku puhul. Alates aastast 2016 on BUNK'ART alaline külastuspaik, milles saab ülevaate 45 aastast Albaania kommunismist kui hilisematest sündmustest ning rahvusvaheliste kunstnike projektidest, mis teemaga seotud.

Tagasi linnas teeme jalutuskäigu endiste funktsionääride linnaosasse The Bloc, kus asuvad endised võimulolijate (sh Enver Hoxha – Albaania peaminister 1944-1954 ja välisminister 1946-1953) villad.

Tutvume Tirana ühe kuulsaima koka restoraniga otse turu ääres, kus valmistatakse fantastilisi roogasid mereandidest ja palju muud head. Ühine õhtusöök.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tirana International hotell 4*

11. päev

Tirana

Vaba päev. Võimalus külastada Spy muuseumi ja BUNKART 2, mis asub linna keskel. Jalakäijate tänava ääres ja Itaalia kaupu pakkuva kaubamaja TopTani kõrval on restoranide ja väikeste kaupluste ala, kus leiab kohalikke tooteid. Skanderbegi väljakul on suveniiribuss, kust leiab nii ehteid kui kohalikku käsitööd.  

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tirana international hotell 4*

12. päev

Tirana – Varssavi –Tallinn

Lendame tagasi koju.

Lend LO598 Tirana-Varssavi 13.30-15.35
Lend LO791 Varssavi-Tallinn 23.00-01.40+1



Reisi hind: 2350 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid 
  • majutus programmis märgitud hotellides
  • transport vastavalt programmile
  • programmis märgitud ekskursioonid eestikeelse giidiga

Lisatasu eest:

  • tasuliste muuseumide külastused
  • soovi korral majutus üheses hotellitoas
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis