Sirje Lefebvre


Sirje Lefebvre on Pariisi ametlik, litsentseeritud giid alates aastas 1992. Pikki aastaid tegi Sirje koostööd Vikerraadiole ja mõnikord ka ETV-le, andes intervjuusid Prantsusmaa elu ja sündmuste kohta. Eestis katsub Sirje käia vähemalt paar korda aastas nautimas siinset rikast kultuurielu ja kohtumaks toredate sõpradega, kellest paljud on ta kunagised kliendid. Abikaasa Didier’ga ei pea enam soome keeles rääkima. Võivad vabalt kas prantsuse või eesti keeles suhelda.

Sirje on sündinud Jõhvis, aga kasvanud üles ja koolis käinud Võrumaal. Tartu Ülikoos õppis ta eesti filoloogiat, kus anti ka algteadmised soome keelest. Üks tore sõber soovitas siis kangesti oma soome keele oskusi kasutada giidina Leningradis (saab soomlastelt suitsu ja sukkpükse!). Paraku selgus koha peal, et Sirje teadmised piirdusid peamiselt 19. sajandi klassikute keelega, mispeale asusid hallid ajurakud stahaanovlikult tegevusse. Tõepoolest, kahe nädala pärast valdas ta soome keelt piisavalt, et kliendid temast ja tema nendest aru saaks; Leningradi linna ja selle muuseumitega oli ta saanud "sinasõbraks", isegi Võrumaal täiesti tundmatu vene keel hakkas vägisi külge. Niimoodi algas Sirje "kuulsusrikas" ja pikaaegne giidikarjäär.

Pärast ülikooli töötas Sirje soome keegi giidina peamiselt Tallinnas. Prantsuse kultuur ja keel huvitasid teda millegipärast juba maast-madalast. Läkski ta siis Õpetaja Leesi kursustele, kus paists silma erakordse andetuse ja laiskusega. Keelt ta seal hoolimata õpetaja pingutustele selgeks ei saanudki. Aga siis juhtus olema õige inimene õiges kohas: tema Soome grupis oli tõeline prantslane! Eelmisel sajandil oli see umbes sama harv kui lend Kuule. Omavahel oli neil lihtne suhelda: mõlemad oskasime soome keelt! Mõne aja pärast pakkis Sirje veidi maist vara ning oma kaks tütart ning sõitis armsa inimese juurde Prantsusmaale 1989. aasta Jaanipäeva ajal. Ühtlasi oli see hea võimalus prantsuse keelt praktikas õppida.

Uue Eesti aja alguses asutasid Sirje endised kolleegi järjepanu turismifirmasid. Mitmed neist leidsid, et Sirje võiks giidina edasi toimetada. Mis siis ikka, hakkaski ta palehigis tööle. Uus maa, rikas ajalugu, suurlinn, muuseumid - kõik vajas õppimist. Isegi elustiil oli erinev Eesti omast. Sirje läks isegi tasuta kunstiajaloo loengutele, kus käib vahelduva eduga tänaseni. Ta tegi ära küllalt raske giidieksami Turismiministeeriumis ja tööle!

Esimesed Eesti turistid tulid üle Peterburist lennukiga, hiljem juba (üsna logisevate) bussidega otse Pariisi. Hoolimata pikast ja väsitavast sõidust, olid inimesed entusiastlikud ja innukad kõike avastama.  Tundus, et Sirje abi selles ei olnud just väike. Mõne aja möödudes palusid püsikliendid (neid tekkis iga aastaga juurde) neile tutvustada peale Pariisi teisigi Prantsusmaa põnevaid vaatamisväärsusi, mida ta jätkab endiselt. Kogemusi tuleb üha juurde.


REISIDProvence ja Côte d'Azur
Suvepikendus Lõuna-Prantsusmaal

9. oktoober – 20. oktoober 2024
Sirje Lefebvre
3240 €
Grupis 16 inimest / 7 vaba kohta

Edela-Prantsusmaa
Cognac, Bordeaux ja teised väikelinnad

1. oktoober – 11. oktoober 2025
Sirje Lefebvre
3520 €
Grupis 8 inimest