Anneli Vilu


Anneli Vilu kasvas üles Säreveres ja Türil ning ülikoolihariduse omandas Tallinnas. Peaaegu pool elust on töötanud Eesti ja Põhjamaade kultuure vahendades – taani ja rootsi keele tõlgi, konsultandi ja reisijuhina, samuti Kopenhaageni Eesti saatkonnas info-, pressi- ja kultuuriametnikuna.  Ühel hetkel tundus Annelile, et Skandinaavia hakkab talle kitsaks jääma ja maailmapilt vajaks laiendamist. Ta soovis „kodustada“ uue, Euroopa kultuuriruumist võimalikult erineva keele ja keskkonna. Sel eesmärgil siirduski ta 2008. aastal Hiinasse, töötades muuhulgas Shanghai EXPO Eesti paviljoni programmidirektorina, Chengdus rahvusvahelise ärikooli konverentsijuhina, Shanghai Taani kaubanduskoja tegevdirektorina ning EASi esindajana Eesti saatkonna juures Pekingis. Lisaks kirjutas ta Eesti meediale Hiina-teemalisi artikleid ning andis 2014. aastal välja raamatu „Minu Shanghai“.

Kuna turism on talle alati südamelähedane olnud, töötas ta muude ametite kõrvalt ka reisijuhina, juhtides Eesti, Taani ja Rootsi turismigruppe ning äri- ja valitsusdelegatsioone üle terve Hiina. Töö- ja erareiside käigus on ta külastanud 20 Hiina provintsi ja regiooni.

Esialgu kavandatud paariaastane Hiina-periood venis 10 aasta pikkuseks. 2018. a suvel, kodumaa 100. sünnipäevaks, naasis Anneli Eestisse ja asus elama Pärnusse. "Pärast pilvelõhkujates ja multimiljonilinnade sudus elamist naudin täiega elu kaunis rohelises ja kultuurses Pärnus,“ kommenteerib ta ise.  Anneli rakendab nüüd oma rahvusvahelisi teadmisi ja kogemusi siinses turismisektoris. Kuigi hiina keel on Annelil soravalt suus ja Hiina kultuurist-mentaliteedist-ajaloost teatud pilt tekkinud, leiab ta ise, et selle hiigelsuure, põhjatu kultuurikihiga ja vastuolulise maa kohta on tal veel tohutult palju õppida. "Selleks sobib reisijuhi töö väga hästi," tunnistab ta. "Koos uudishimulike ja teravapilguliste kaasmaalastega Hiina põnevaid paiku avastades, küsimustele vastates ja üheskoos nähtut analüüsides saavad paljud asjad selgemaks, nii reisijatele kui mulle endale," ütleb reisijuht Anneli.


REISID