Jaapani äärealad
Lõuna-Jaapan. Shikoku-Kyushu-Yakushima


11. mai – 22. mai 2024
Grupis 10 reisijat  / välja müüdud
Reisijuht: Kertu Bramanis

Jaapani äärealad

11. mai – 22. mai 2024  / 6877 €

Lõuna-Jaapanis on äärealade sarm kenasti säilinud just pisematel Shikoku, Kyūshū ja Yakushima saartel. Lõuna-Jaapanis rännates jääb meie teekond tavaturisti radadest pisut kõrvale ja saame sukelduda Jaapani kultuuri ja traditsioonide sügavamatesse kihtidesse. Saame suhelda loodusega, arendada ilumeelt ja tundma õppida jaapani kultuuri osaledes ikebana töötoas.

Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära. Shikoku saare keskosas asuvad tiheda metsaga kaetud mäed, rannajoonel kaljused neemed, mändidega tipitud saared ja väikesed lahesopid. Saar on vältinud tööstuslikku arengut ning siinsetes metsades asuvad Jaapani olulised pühapaigad. Pühapaigad peegeldavad Jaapani iidse looduse jumaldamise traditsioonist tuleneva šintoismi sulandumist Hiinast ja Koreast saabunud budismiga. Matkates mööda mägiteid kuulsa 8. sajandi Jaapani munga jälgedes, kohtume valgesse riietatud palverändajatega, kes käivad siin mäenõlvade vahele peidetud pühapaikades või kaunitest ojadest, koskedest ja jõgedest looduse jõudu ammutamas. Kyūshū saare maastikku kujundab aktiivne vulkaaniline tegevus. Muistsetele vulkaanikoonustele lisaks on saare lõunatipus Jaapani kõige aktiivsem vulkaan Sakurajima, mis purskab iga päev õhku tuhka. Kyūshūst lõunas asub pisike Yakushima saar, kus kasvab müstiline mets. Kummituslike puude all üle samblaga kaetud väänduvate puujuurte jalutamine inspireeris Hayao Miyazakit imelise Printsess Mononoke muinasjutumaailma loomisel. Yakushimal kasvavad võimsad krüptomeeriad ning osad neist on tuhandete aastate vanused – arvatakse, et vanim on ligi 7000 aastat vana!

Meie rännakuteele jäävad mitmed kultusliku auraga looduslikud kuumaveeallikad. Jaapanis nauditakse kümblemist vabas õhus, kuna arvatakse, et meie geenidesse kodeeritud võime oma viite meelt algseadistada käivitub just loodusliku allika rüpes ligunedes. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Kuumaveeallikate ümber on kerkinud suurepärased Jaapani võõrastemajad (ryokanid), kus Jaapani igipõliseid traditsioone ja kokakunsti kõige paremini tunda saab. Sisse astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus.

Fotod: Kertu Bramanis ja Argo Schneider. Soovitame lugeda Kertu ja Riho-Bruno Bramanise raamatut "Õhk riisiterade vahel. Kaheksa aastat Jaapanis".

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 10.01.2024):

  • Eesti kodanikud saavad Jaapanisse reisida viisavabalt kuni 90 päeva 180 päeva jooksul, pass peab kehtima kogu reisi vältel.
  • Visit Japan Web’is immigratsiooni- ja tollivormi täitmine on tungivalt soovituslik – saadame juhendi meiliga.
  • Jaapanisse sisenemisel ei kehti enam Covid-19 reisipiirangud.
  • Reisikindlustus on kohustuslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Helsingi 

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 14.30. Tallinna lennujaamas kohtute Albion Reiside esindajaga, kes abistab lennujaamatoimingutega. Grupp lendab Jaapanisse iseseisvalt ilma reisijuhita. Reisijuht ootab teid Tokyo lennujaamas.

Lend AY1022 Tallinn-Helsingi 16.35-17.05, lennuaeg 30min (Finnair)

2. päev

Helsingi – Tokyo

Lend AY061 Helsingi-Tokyo Haneda 18.30-13.50, lennuaeg 13h 20min (Finnair)

Saabumine Tokyo Haneda lennujaama. Seejärel sõidame Tokyo kesklinna Ginza piirkonda hotelli.

Majutus: Tokyo südalinnas Ginzas, The Royal Park Iconic Tokyo Shiodome hotell 4*

3. päev

Tokyo – Kyoto / Fushimi Inari pühamu / Ikebana töötuba

Hommikul sõidame kiirrongiga Kyotosse.

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 šinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada jalutades ahtakesil munakivisillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete, habraste puidust ja paberist ehitiste, ning moodsate, klaasist ja terasest ehitiste läbipõimumine. 

Kyotos külastame ühte tuntumat pühamut Fushimi Inari. Fushimi Inari pühamu tuhanded kinaverpunased torii väravad on võluvalt sobitatud püha Inari mäenõlva metsiku maastikuga. Väravatest moodustavad pikad alleed, mida mööda on lihtsalt tore kulgeda. Kyoto Inari pühamu on üks tuhandest pühamust, mis on pühendatud Inarile ehk shinto riisi jumalale. 

Seejärel külastame Ikebana töötuba. Ikebana on suurepärane võimalus suhelda loodusega, arendada ilumeelt, tundma õppida jaapani kultuuri, mediteerida, kaunistada kodu ja ühtlasi on see ka meeldiv viis eneseväljenduseks. Lilled on saatnud kõiki vanu kultuure, aga ainult Jaapanis on lilleseadmise viisid süstematiseeritud ja viidud nii kõrgele tasemele. Jaapanis on umbes 3000 ikebana koolkonda, tuntuimatel nendest (nt Ikenobo, Ohara, Sogetsu) esindused mitmes maailmajaos. Ikebana tõlgitakse sageli kui "Jaapani lilleseadekunst", kuid ikebanas kasutatakse ka muud taimset materjali – oksi, vilju, lehti, kõrrelisi. Ikebana väljendab, taasloob ja mõtestab ümbritsevat loodust. Klassikalises seades peegeldub alati käesolev aastaaeg, päev, ilm, hetk. Nagu kunsti, õpitakse ka Ikebanat kogu elu – ainuüksi kirjutamisoskus ei tee veel kellestki kirjanikku. Niisamuti ikebana reeglite tundmine ei kindlusta hingestatud seade sündi ega meistriks saamist. Iga uus päev, koht, uus taimematerjal, tingib uue, värske vaatenurga. Tee teose valmimiseni on vähemalt sama oluline kui teos ise. Kogenud Ikebana meistri käe all saame õppida Ikebana ajalugu, peamisi põhimõtteid ning vaadelda Ikebana valmimist, millest ammutame inspiratsiooni oma Ikebana loomiseks.

Soovijad saavad õhtul ringi jalutada hotelli ümbruses ja Kyoto raudteejaamas. Kyoto raudteejaama, mis on kui õhuline ja voogav täispurjedes purjekas, käivad vaatamas arhitektid üle maailma. Kyoto 1200. aastapäevaks rajatud raudteejaam mõjub väga ajaloolises Kyotos oma futuristliku lahendusega esmapilgul täiesti tulevikuehitisena. Raudteejaama projekteerijate taotluseks on ühendada Kyoto iidne ajalugu ja tänavavõrgustik moodsa esteetikaga. Raudteejaama kõrval särab üle öise linna Kyoto teletorn, mis on justkui majakas, aidates meil õhtustelt Kyoto avastusretkedelt eksimatult koju jõuda. Meie koduümbrusest leiate ka sadu kaupluseid ja söögikohti.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto Miyako Hachijo hotell 4*

4. päev

Shikoku / Naruto veekeerised / 88-templi rada  / matk Kakurinji templist Tairyuji templisse

Pärast hommikusööki sõidame bussiga Honshu saarelt Shikoku saarele. Teekonnal sõidame üle Uzu no Michi. Shikokul läbime jalgsi lõigu (6.5 km) kuulsast 88-templi palverännakust ohenro. Külastame Kakurinji (nr 20) ja Tairyuji (nr 21) templeid (ligi 3-4 tunnine jalgsimatk). See rännak mööda matkarada läbi võrratu ürgse metsa, ikka üles ja alla, on sobilik tõsistele matkasellidele. Kui mägedest üles-alla rühkimine pole sinu jaoks saad palverännaku läbida ka bussi ning köisraudteega.

Sõidame Jaapani suuruselt neljandale saarele Shikokule. Jaapani Sisemeri ehk Setonaikai on olnud looduslik takistus, mis on säästnud saart rahvastiku suurenemisest ja läänestumisest. Shikokul on säilinud armsad riisikasvatajate- ja kalurikülakesed, metsaga kaetud mäed, iidsed kindlused, kultuslikud kuumaveeallikad ja loomulikult templid. Jaapani sisemeri ei ole maaga piiratud, nagu nime järgi võiks oletada. Setonaikai väikeste kalurikülade sadamates hõljuvad päikeses sillerdavatel lainetel pisikesed kalamehepaadid. Vesi on selge ja tulisoolane. Sisemere saarestiku ilu võtab hinge kinni. Keegi oleks justkui vaba käega laiali pillutanud merest väljakasvavaid smaragdrohelisi saarekesi. 

Honshult Shikokukule pääseb üle Awaji saare sõites. Kohas kus Osaka laht, Vaikne ookean ja Jaapani Sisemeri kokku puutuvad tekib loodete liikumisel erinevatel veekogudel suuri veetaseme erinevusi, kutsudes esile võimsaid hoovusi ja veekeeriseid. Naruto veekeerised legendaarses 1.6 km pikkuses mäslevas väinas on aastatuhandeid legende loonud. 

Saare kõige kuulsam isik on buda preester Kukai, kes sündis Shikokul 774. aastal. Jaapanis tuntakse teda ka postuumse nimega Kobo Daishi (suur pühak). Shingon budismi rajaja ja Jaapani kultuuri isaks kutsutud preester käis saarel läbi 88 väiksemat templit. Shingon budismis tähistab number 88 meid kiusata võivate pahede arvu. Shikoku nimi tähendab tõlkes neli provintsi või prefektuuri. Tänapäeval on Shikoku provintside nimedeks Tokushima, Kochi, Ehime ja Kagawa. Lisaks on nendel provintsidel budistlik dojo nimi (spirituaalse treeningu paik). Palverännakut läbi nende nelja provintsi võrreldakse sümboolse teega valgustatuseni, kus templid 1-23 sümboliseerivad spirituaalset virgumist (hosshin dojo), templid 24-39 askeetlikku treeningut (shugyo dojo), 40-65 valgustatust (bodai dojo) ning 66-88 nirvaanat (nehan dojo). Seda palverännakut on jäljendatud üle tuhande aasta. Traditsiooniliselt läbiti palverännak vaid jalgsi ent tänapäeval on täiesti mõeldav, et liigutakse ka autode ja bussidega. Kogu rännaku (umbes 1400 km) jalgsi läbimine võtaks aega umbes 50 päeva ning seetõttu on täiesti tavapäraseks saanud vaid osaliselt palverännaku tee läbimine. Esmakordselt on 1140. aastatel mainitud vanades Jaapani ürikutes askeetlikke noori, kes on Shikoku eraldatud paikades rändamas. Ilmselt oli see tol ajal ka üks turismi valdkond.

Alustame matka Kakurinji templist, mis asub saare kaguosas. Kui Kūkai 798. aastal paika külastas, märkas ta kahte kurge – emast ja isast, kes oma tiibadega Jizō Bosatsu 6 sentimeetri suurust kujukest kaitsesid. Kūkai ise nikerdas 90 sentimeetri suuruse Jizō kuju, pani väiksema sinna sisse ning pühitses selle templi peamiseks jumaluseks.

Jõuame matkates Tairyūji templisse (tempel nr 21). Templi suurel territooriumil kasvavad puuhiiglased. Müstiline õhustikuga tempel asub 500 meetri kõrgusel mäel, mida kutsutakse Lääne Kōya-san’iks, sest siinsed ehitised on sarnased püha Kōya-san’i omadega. Kūkai kirjeldab oma raamatus Sangō Shiiki (798), kuidas ta siin templis teenis.

Ühine õhtusöök ja templirituaalid templis.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Anrakuji shukubo templimajutus

5. päev

Shikoku saar /Konpira pühamu/ Ishiteji tempel / Dōgo onsen

Hommikul alustame teed Shikoku saare lääne kaldale. Teel külastame Konpira pühamut ja Ishiteji templit.

Konpiransani ametlik nimi on Kotohira pühamu. Pühamu asetseb järsul Zozu mäenõlval. Pühamu on pühendatud meresõitjatele ja laevaehitajatele. Pühamu peasaalini jõudmiseks tuleb 785 trepiastmest üles rühkida. Pühamu kõige sügavamasse Okusha osasse viib lausa 1368 trepiastet. Vaatamata sellele, et pühamusse jõudmine on üsna vaevarikas on pühamu väga populaarne ja trepid on ääristatud mitmete armsate poekeste ja restoranidega.

Külastame Ishiteji templit (nr 51) Matsuyamas. Ishiteji templi rajas Jaapanis hästi tuntud munk Gyōki juba 729. aastal. Alles hiljem muutis Kūkai selle templi Shingon budismi templiks. 892. aaastal sai tempel nimeks Ishite-ji (Kivi Käe tempel), mille algupära kõneleb kohalikust aristokraadist Emon Saburō’st, kes suri kivi käes hoides ning asjatult Kobo Daishit otsides. Hiljem tegi tema hing läbi reinkarnatsiooni, sündides uuesti imikuna kivi käes hoides. Juba iidsest ajast pakutakse siin templis palveränduritele grillitud mochit (riisipätsikest).

Ehime prefektuuri pealinna Matsuyamat tuntakse kui kuulsat kuumaveeallikate keskust. Siin asub nimelt kultuslik Dōgo onsen, mida on mainitud juba 712. aastal kirjutatud Jaapani vanimas kroonikas Kojikis. Dōgo onseni juures asub mitmeid avalikke kümbluskohti ja võõrastemaju, ent kõige tuntuim nende hulgas on Dōgo Onsen Honkan. Dōgo onsen on olnud läbi aastate Jaapani mõjukamate perekondade, sealhulgas keiserliku perekonna, eelistatuim kümbluskoht. Imekaunis puidust avalik saun ehitati 1894. aastal. Hoone sisemuses on treppide, käikude ja ruumide labürint, kus askeldavad kümblejad ja töötajad. See kuulus kümblusasutus inspireeris ka kuulsat animatsioonihiiglast Hayao Miyzakit tema hiilgava "Sen to Chihiro no Kamikakushi" ehk "Vaimudest viidud" linateose loomisel.

Majutus jaapanipärases hotellis – ryokanis. Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit – looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat, peaaegu rituaalset, puhtaks küürimist, saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Jaapani traditsiooniline õhtusöök. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda – kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog – riis!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Yamatoya Honten

6. päev

Shikoku – Kyushu. Matsuyama kindlus / praamisõit Yawatahamast Beppusse / Beppu Jikoku

Pärast hommikusööki külastame Matsuyama kindlust. Seejärel asutame end praamile ja sõidame Shikoku saarelt Kyūshū saarele. Maabume Kyūshū saare peamises kuumaveeallikate piirkonnas Beppus. Külastame Beppu Jikoku piirkonda – põrguliku välimusega kuumaveeallikaid.

Matsuyama kindlus rajati Ehime prefektuuri pealinna Matsuyamasse 1602-1628. aastatel. Väga keerukas ja huvitava arhitektuuriga kindlus asub järsakul vaatega linnale ja Sisemerele. Matsuyama kindlus on üks kaheteistkümnest "originaalis" säilinud kindlusest Jaapanis alates 1868. aasta feodaalajastust. Kindluse eest vastutas üks Matsudaira perekond, kes olid valitseva Tokugawade klanni sugulased. Praegune kolmekorruseline kindlustorn ehitati 1820. aastal pärast seda, kui algne viiekorruseline torn äikeselöögist pihtasaanuna maha põles.

Kyūshū saar asub Jaapani lõunaosas. Saare kauaaegsed suhted Hiina, Lõuna-Aasia ja Euroopaga on teinud sellest Jaapani kõige kosmopoliitsema ja kultuuriliselt areneva piirkonna. Läbi Kyūshū jõudsid 4. sajandil pKr Jaapanisse Hiina ja Korea kultuur. Kohalikud elanikud tõrjusid siin tagasi Mongoolia sissetunge 12. ja 13. sajandil. Jaapani päästis tol korral võimas torm kamikaze. Sadamalinnade Nagasaki ja Kumamoto kaudu ilmusid Kyūshūle 16. sajandil Portugali, Hispaania ning Hollandi kaupmehed. Pisike Dejima saar oli Jaapani isolatsiooni ajastul ainuke vabasadam lääne kaubanduse ja teadmiste sissepääsuks Jaapanisse. Kyūshū maastikku kujundab aktiivne vulkaaniline tegevus. Muistsetele vulkaanikoonustele lisaks on siin Sakurajima vulkaan, mis purskab iga päev õhku tuhka. Aso mägi on maailma suurim kraater ning Beppus ja teistes kuumaveeallika linnakestes suitsevad kaljulõhed ja fumaroolid. 

Beppu on toretsev ja reklaamiküllane kuumaveeallika kuurort. Linna külastab igal aastal üle 12 miljoni turisti. Linna poorsele pinnasele on tehtud lõpmatu arv avasid. Avadest tõuseb alatasa auru nii, et linn näib olevat justkui aurukatel. Siin on 3750 kuumaveeallikat! Kuuma veega köetakse siin tubasid ja ahjusid. Sõidame Beppust vaid 20 minuti kaugusele Kannawa piirkonda vaatama Beppu Jikoku „Kaheksat põrgut“. Põrgulikud kuumaveeallikad on Beppu piirkonnas üheks külastatuimaks paigaks. Iga keev „põrgu“ (jigoku) on oma iseloomuga. Ligi 200 meetri sügavune Umi Jigoku on suurim. Oma nimetuse on ta saanud ookeani koobaltsinise jahutava värvi järgi. Oniishibozu Jigoku’s moodustab keev savi allika pinnale hallikaid rõngaid, mis kerkivad pinnale justkui kiilaks aetud peanupud. Yama Jigoku’s voolab keev vesi välja otse mäenõlvalt. Chinoike Jigoku muda veripunane värv on olnud budistide jaoks põrgu sümboliks üle 1300 aasta.

Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit – looduslikus kuumaveeallikas olevat vanni. Pärast hoolikat puhtaks küürimist saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid – maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks! Seejärel naudime traditsioonilist Jaapani õhtusööki.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Beppu Pastoral hotell

7. päev

Kyushu saar / Kumamoto / Sakurajima

Täna sõidame bussiga Beppust Kumamotosse. Kumamotos külastame Suizenji Jojuen aeda. Kumamotost sõidame rongiga edasi Kyushu saare lõunatippu Kagoshima prefektuuri Sakurajimasse.

Suizenji Jojuen aed on avar Jaapani stiilis aed Kumamotos. Aia rajasid 17. sajandil Hosokawa perekond. Aiaga on parim tutvuda ringis jalutades. Aias on kujutatud Jaapani vana Tokaido maantee 53 postijaama – Edo ajastul ühendas maantee Iidset pealinna Kyotot Tokyoga. Aias on ka miniatuurne Fuji mägi.

Ühelgi teisel Jaapani linnal pole nii rabavat asupaika kui Kagoshimal, mis vaatab üle laia lahe aktiivse Sakurajima vulkaani mõtlikku siluetti. Vahetevahel puistab vulkaan linna üle halli tuhaga. See subtroopiline linn oli kaugel kunagisest pealinnast Edost ning nautis suhtelist iseseisvust. Satsuma feodaalala keskust valitses Kagoshima Shimazu klann üle 800 aasta, tuues siia Hiina ja Kagu-Aasia kultuuri. Selle pärand on tänapäevalgi nähtav.

Sakurajima on üks Jaapani kõige aktiivsem vulkaan. Pidevalt suitsev Sakurajima on Kagoshima sümboliks. Väiksemad vulkaanipursked toimuvad mitu korda päevas. Hiljutine kõige dramaatilisem vulkaanipurse 1914. aastal setitas kolm miljardit tonni laavat kitsasse väina, mis eraldab mäge poolsaarest, ning ühendas sel moel saare maismaaga. Viimatine purse algas Sakurajimas 2. mail 2017. aastal. Vulkaanil on kolm tippu ja kõrgeim neist Kita-dake (Põhja tipp) on 1117 meetri kõrgune. Hetkel on 1040 meetri kõrgune Minami-dake (Lõuna tipp) kõige aktiivsem, kus Showa kraatrist toimuvad pidevad pursked. Vulkaani ümbermõõt on 50 kilomeetrit. Vulkaaniline pinnas on siin nii viljakas, et valged redised kasvavad korvpalli suuruseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Solaria Nishitetsu Kagoshima hotell

8. päev

Kyushu – Yakushima. Chiran / Kagoshima / Yakushima / Seibu Rindo / Inakahama

Hommikul külastame Chiran samurai küla, seejärel sõidame kiirpraamiga Yakushimale.

Korralikult hooldatud rohetavate teeistanduste ja metsaga kaetud mägede vahele surutud Chiran oli üks 102st kindlusest, mis kaitsesid Satsuma valitsejaid. Külastame säilinud samurai elamuid. Sata kombineerib maastikuaeda, mille peamiseks elemendiks on valge riisutud liivalagendik, ja mägesid kui laenatud maastikku. Morishige on jalutusaeg, mille tiik kujutab saartega merd. Hirayama koosneb peaaegu täielikult põõsastest, mis on pügatud nii täpselt, et tekib illusioon lainetavatest mägedest. Inimese käte abil loodud lained harmoneeruvad taamal paistvate ehtsate mägedega

Yakushima väikesaar asub 80 kilomeetri kaugusel Kyūshū lõunatipust. See ümmargune saar on peaaegu tervenisti kaetud müstilise metsa ja võimsate mägedega. Saare kõrgeim punkt Miyanoura-dake on 1935 meetrit kõrge. Miyanoura on ka Jaapani lõunapoolseim punkt, kus talvel on mägedes lumi maas. Yakushima on Jaapani kõige suurema sademehulgaga paik. Kohalikud väidavad, et siin "sajab 35 päev kuus". Väga niiske kliima tõttu on siin mitmeid kristallselge veega koski tormlemas teed otsides kiviste kaljude vahel. Lopsaks rohelus pakub ideaalseid elutingimusi Yakushima makaakidele ja hirvedele, keda võib tihti matkaradade ääres kohata. Saar on alates 1993. aastast UNESCO maailma looduspärandi nimekirjas, sest saarel on säilinud ürgmets, kus kasvab palju krüptomeeriaid ja rododendroneid. Aprillist juunini puhkevad 1600  meetri kõrgusel õide värviküllased Pieris japonica ja Yakusimanum Nakai rododendronid. Seega oleme saarel just kõige õiteküllasemal hetkel! Yakushimal kutsutakse krüptomeeriaid "Yakusugi" ning osad neist on tuhandete aastate vanused. Arvatakse, et vanim Yakusugi – Jomonsugi – on ligi 7000 aastat vana!

Seibu Rindo on kurviline metsatee läbi tiheda ja lopsaka metsa, millest umbes 15 kilomeetrit on ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud. Metsatee ühendab rannikualasid mägedega. Lisaks suursugustele samblaga kaetud tuhandeaastastele puudele on Yakushimal ka igihaljas mets, kus kasvavad haruldased valged männid. Igihaljas metsas elavad makaagid ja elegantsed hirved ning siin ringi liikudes on suur võimalus nendega kokku saada. Looklev tee viib üle küngaste ja orgude, kus silma hakkavad mäeveerel kasvavad hiiglaslikud rippuvate juurtega Gajomaru puud (mooruspuu liik).

Yakushima saare loodeosas on umbes 1 kilomeetri pikkune ilus liivarand Inakahama, kus nautida päikeseloojangut. Just mais ja juunis loivab umbes 700-800 suurt merekilpkonna Inakahama liivastele luidetele oma mune munema. Nende haruldaste ja suursuguste mereelanike elutsükli jaoks on Inakahama väga oluline paik. Kevadeti saabub igal ööl umbes 20 emast kilpkonna rannale, kelle innukaid püüdeid oma kaevatud auku munade munemisel on võimalik vahel ka näha. Siin saarel kaitstakse merekilpkonnade elu väga ning rannas on külastajate jaoks oma kindel kodukord, tagamaks merekilpkonnade kodurahu.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Yakushima Iwasaki hotell või sarnane

9. päev

Yakushima saar / Krüptomeeria mets

Täna teeme umbes 5-tunnise matka Yakushima krüptomeeria metsas. 

Saare ainulaadsed metsad on kasvatanud võimsamad Yakushima sugi puud ligi 1000-1400 meetri kõrgusel üle merepinna. Subtroopilise- ja parasvöötme taimestiku vertikaalne jaotuvus erinevate vöötmete vahel on harukordne vaatepilt. Võimsatel krüptomeeriatel kasvavad igast õnarusest ja mügarikust välja samblad, sõnajalad ja orhideed. Kameeliad, rododendronid ja iileksid moodustavad iidse metsa vormi- ja värviküllase alustaimestiku. Siin uduse pilvemetsa rüpes matkaradadel jalutades näeme rohelise samblaga kaetud mahalangenud puutüvesid ja kivirahne, kristallselge veega pahisevaid koski, jõulisi puuhiiglasi, kellest on saanud kohalikud kuulsused. Meie kõrvu paitab tuhandete lindude hääl, kellel on õnn seda imelist paika oma koduks kutsuda.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Yakushima Jomon no Yado Manten hotell või sarnane

10. päev

Yakushima saar / Shiratani Unsuikyo

Pärast hommikusööki teeme matka Shiratani Unsuikyo looduspargis (ligi 3-5 tundi).

Shiratani Unsuikyo kitsas jõeorg on lopsakasse rohelusse mattunud looduspark 600-1050 meetri kõrgusel üle merepinna, kus kõrguvad kohalikud krüptomeeria kuulsused – Nidaiosugi, Kugurisugi ja Yayoisugi. Jõeoru äärt palistavad hästi märgistatud matkarajad, kus on võimalik võtta ette erineva raskusastme ja pikkusega jalgsimatku. Mõned rajad on pärit Edo ajastust, mõned kividega sillutatud, mõned kaetud puidust laudisega. Shiratani Unsuikyo peamiseks tõmbenumbriks on okaspuu ja lehtpuu segamets, kus kasvavad peamiselt yakushima sugi ja loorberi puud. Kummituslike puude all üle samblaga kaetud väänduvate puujuurte jalutamine inspireeris Hayao Miyazakit imelise Printsess Mononoke muinasjutu maailma loomisel. Studio Ghibli peakunstnik Oga Kazuo veetis kuid metsas joonistades, proovides kanda osakestki looduse müstikast animatsioonide maailma.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Yakushima Jomon no Yado Manten hotell või sarnane

11. päev

Yakushima – Osaka – Helsingi

Täna  lendame Yakushimalt Osakasse. 

Lend JAL Yakushima-Osaka (Itami) 14.40-16.15

Osakast sõidame rahvusvahelisele Kansai lennuväljale ja valmistume kojulennuks.

Lend AY068 Osaka-Helsingi 22.25-05.30+1, lennuaeg 13h 05min (Finnair)

Toidukorrad: hommikusöök

12. päev

Helsingi – Tallinn

Lend AY1013 Helsingi-Tallinn 09.00-09.30, lennuaeg 30min (Finnair) 



Reisi hind: 6877 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid
  • majutus 4* hotellides ja jaapanipärases hotellis (ryokan) koos traditsioonilise õhtusöögiga
  • hommikusöögid
  • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
  • eestikeelsed ekskursioonid
  • kõik programmiga seotud sissepääsud
  • transport igal päeval vastavalt programmile
  • eestikeelne reisijuht 

Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole

Lisatasu eest:

  • majutus üheses hotellitoas – 950 eurot
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis