Borneo saare džunglites
Reisi lõpp Brunei sultanaadis


10. november – 27. november 2024
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Jesper Bramanis

Borneo saare džunglites

10. nov – 27. nov 2024  / 5914 €

Maailma suuruselt kolmanda saare Borneo metsad on metsikud, puutumatud, viljakad ja lopsakad. Siinsed ürgsed vihmametsad on ühed maailma vanimad – üle 140 miljoni aasta vanad. Puuhiiglased kummarduvad, sammaldunud liaanid rippumas nagu rohelised juuksed, üle vulisevate ojade ning maapinna, kuhu tiheda rohelise katuse tõttu päikesevalgus praktiliselt ei küündi. “Valge inimese roheliseks põrguks” kutsutud metsas on alati kuum ja niiske, vaid troopilised paduvihmad jahutavad ekvatoriaalpäikesest tuliseks köetud õhku, et hetk hiljem kohe aurustuda. “Borneo Amazonas” on koduks sagristele orangutanidele, makaakidele, gibonitele, ninaahvidele, sarviknokkadele, madudele, krokodillidele, maailma suurima õiega lillele raffleesiale (raitlill) ja tuhandetele teistele erilistele looma-, linnu- ja taimeliikidele. Kohalikku põlisrahvast teejuhiks paludes saame teedeta vihmametsa „pimeduse südames“ rännates olla osake sellest suursugusest loodusest. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 15.03.2024):

  • Eesti kodanikud võivad viibida Malaisias viisavabalt kuni 90 päeva korraga, pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riiki saabumise kuupäevast.
  • Eesti kodanikule on reisimine Hiina erihalduspiirkonda Hong Kongi viisavaba, seda kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Pass peab kehtima 30 päeva peale reisi lõppu.
  • Malaisiasse sisenemisel ei kehti enam Covid-19 reisipiirangud.
  • Reisikindlustus on tungivalt soovituslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Istanbul

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.30.

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 18.40-23.20, lennuaeg 3h 40min

2. päev

Istanbul – Kuala Lumpur

Lend TK60 Istanbul-Kuala Lumpur 01.50-17.05, lennuaeg 10h 15min

Sõidame Kuala Lumpuri kesklinna hotelli. Puhkus ja kohanemine ajavahega.

Majutus: Kuala Lumpur KL Journal hotell

3. päev

Kuala Lumpur / linnaekskursioon

Täna avastame Kuala Lumpurit, et saada lähemat aimu linna kultuuride ja ajaloo segunemisest ning vanade ja uute elementide põimumisest.

Sõidame Chow Kit turule - klassikalisele turule, kus müüakse kõike võimalikku. See on Kuala Lumpuri suurim peidetud turg. Kitsastes käikudes looklevad letid, täis kohalikke tooteid ja ulmeliselt suurtes kogustes kala ja mereande, kujukaid juur- ja puuvilju, liha ning vürtse. Edasi liigume Kampung Bahruni, 1899. aastal rajatud traditsioonilisse linnaossa pealinna südames, kus jalutame selle 110 aasta vanuste elamukvartalite vahel.

Jätkame Kuala Lumpuri avastamist, kasutades ühte pealinna ühistranspordiliinidest - ringraudteed. Sihtkohaks on Masjid Jamek, ajaloolises Klang'i ja Gombak'i jõgede ühinemiskohta ehitatud unikaalne mošee, mida peetakse Kuala Lumpuri sünnipaigaks. 1909. aastal valminud linna vanima mošee kuju on inspireeritud Põhja-India mughal-arhitektuurist. Siit leiame ka värvika Väike-India nimelise linnaosa, mis pulbitseb elust.

Siit edasi jõuame pealinna ajaloolisse koloniaalpiirkonda Merdeka väljakule, kus tutvume imelise arhitektuuriga.

Lõunasöögiks midagi traditsioonilist. Pärastlõunal külastame "Sze Ya" templit ning lähedal asuvat Sri Maha Mariamman hindu templit. Esimene on linna vanim taoismi tempel 1864. aastast. Selle ehitas üks Kuala Lumpuri rajajaid Kapitan Chiana Yap Ah Loy ning templi kunstipäraselt viimistletud interjöör ja dekoratiivne katusehari austavad Sin Sze Ya ja Si Sze Ya jumalikke figuure. Sri Maha Mariamman, 1873. aastast pärinev Hindu tempel, asus algul vana raudteejaama lähistel ning koliti oma praegusele asukohale 1885. aastal. See on Kuala Lumpuri vanim tänaseni tegutsev tempel ning äsja pälvis au olla kujutatud postmarkidel. Selle populaarse templi "gopuram"il (väraval) on tervelt 242 kujutist ning siin algab igakevadine Thaipusam'i palverännak Batu koobastesse.

Õhtuks tagasi hotelli. Võimalus kas puhkeseks või siis linna iseseisvaks avastamiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kuala Lumpur KL Journal hotell

4. päev

Kuala Lumpur – Kota Kinabalu / Borneo saar

Varahommikune sõit lennujaama ja lend Borneo saarele.

Lend MH2646 Kuala Lumpur-Kota Kinabalu 11.15-13.55, lennuaeg 2h 40min

Saabume Kota Kinabalu lennuväljale ning sõidame hotelli.

Pärastlõunal teeme tutvust Kota Kinabalu rikkaliku ajaloo ja kultuuriga, jalutades linna tänavail möödunud aegadest rääkivate vaatamisväärsuste vahel. Linnaosad jutustavad lugusid sõjaeelsest, sõjajärgsest ja iseseisvusaja perioodist.

Kota Kinabalu, varem tuntud kui Jesselton, on Sabahi pealinn. Bornео saare looderannikul strateegiliselt paiknev linn pakub ülimaid vaateid. Ühelt poolt ümbritsevad linna Lõuna-Hiina meri ja Tunku Abdul Rahmani saarterohke rahvuspark, teisalt küünitab taevasse Kinabalu mägi, moodustades koos rannajoonega suurepärase panoraamvaate. Külastame filipiinide turgu ranna-alal, kus leiab nii kala- kui ööturu, kust soetada traditsioonilisi suupisteid nagu soolakala ja mereande. Siin asub ka mitmeid suveniiripoode. Naudime päikseloojangut. Pärast seda sõidame tagasi hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kota Kinabalu Jesselton hotell 3*

5. päev

Kota Kinabalu / Kudat / elu külades / traditsioonilised pikkmajad

Varahommikul asutame end teele Kudati poole (sõiduteekond ligi 2.5 tundi). Kudat on Sabathis viimane paik, kus on siiani säilinud traditsioonilised pikkmajad. Õhtu kohalikus külas, kus naudime traditsioonilist õhtusööki. Meie elamine siinses külalistemajas on väga lihtne – magame madratsitel, sääsevõrgud kaitseks.

Mitut otstarvet täitvad pikkmajad on ehitatud täielikult traditsioonilistest materjalidest – palmilehed katuseks, poolitatud bambused põrandaks ning puukoored kambriseinteks. Igal Runguse perekonnal on oma ruum pisut eraldi kogukonna ühisruumist, kus suheldakse ja tehakse koos tööd. Külaelu käib kogukondlike kultuuritavade järgi. Runguse rahva uskumuste, tavade ja igapäevaeluga on tugevalt seotud koha vaim – eriti “riisivaim”.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Kudat kohalik külalistemaja – traditsiooniline pikkmaja

6. päev

Kudat / Kinabalu rahvuspark / vihmamets / Ranau

Naudime hommikusööki värskendavas jaheduses. Seejärel sõidame umbes 2.5 tundi ligi 1500 meetri kõrgusele suursuguse Kinabalu mäe jalamile. Maailmapärandi hulka arvatud Kinabalu pargis külastame koolituskeskust ja mägiaeda, mis on kasvukohaks erinevatele õitsva rododendroni liikidele, lihatoidulistele putukasööjatele taimedele, orhideedele, sõnajalgadele, tammepuudele ning elupaigaks paljudele lindudele.

Malai keeles tuntakse Kinabalu mäge kui Gunug Kinabalu. Oma 4095 meetriga on Kinabalu maailma suuruselt kolmanda saare kõrgeim tipp. Kinabalu on ühtlasi ka kõrgeim punkt Himaalaja ja Uus-Guinea vahel. Kauni graniidist krooniga pärjatud unustamatu Kinabalu on ligi kaks korda kõrgem kui naabruses olev Crockeri mäestik. Kuigi Kinabalu võib-olla ei torgi taevasse sama suuri auke kui Himaalaja, on ta siiski Malaisia esimene UNESCO maailmapärandi paik, meelitades kohale tuhandeid ronijaid igal aastal. Kinabalu eristuvad kliimatsoonid ja mullastikud muudavad paiga ühe maakera kõige rikkalikuma taimestikuga kohaks kogu maakeral. Siin on leitud ligi 5000 erinevat taimeliiki, 326 linnuliiki ja 100 imetajaliiki. Mäe alumistel nõlvadel saab jalutada tihedas vihmametsas, kus kõrged lehtpuud, sasipuntras viigipuud, palmid, bambused ja hiiglaslikud sõnajalapuud kummardavad peakohal. Maailma suurimad samblad on metsavaibaks, mille mustrisse on põimitud lisaks veel ligi 608 liiki sõnajalgu.

Sõidame Kinabalust ida suunas Poringi poole, mis asub 460 meetri kõrgusel üle merepinna. Poringis saame jalutada troopilise vihmametsa rüpes ning vihmametsa puuhiiglaste latvades asuval rippteel. Võimalusel teeme peatuse Kipungit joa juures, kus saame teha mõnusa kümbluse väävlise vee vannides. Kui ilm lubab, saame leotada oma jalgu Moroli jões, kus pisikeste kalakeste kõditav näksimine paneb kõige tõsisemagi kihistama.  

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Sabah Tea Resort

7. päev

Ranau / Sepilok

Tänast päeva alustame ekskursiooniga teeistanduses. Saame proovida erinevaid raviteesid ning kohalikke kooke ja suupisteid.

Seejärel sõidame Sandakanisse. Teel külastame Labuk Bay ninaahvide kaitsekeskust. Ninaahvid on Borneo saarele omased ja meil on suurepärane võimalus neid erilisi isendeid lähedalt näha. Kaitseala elab ka teisi loomi, keda hea õnne korral kohtame.

Öö veedame lopsaka džungli südames paiknevates imelistes punker-majakestes, kus uinume vihmametsa helide saatel. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Sepilok Paganakan Dii

8. päev

Sepilok / orangutanid / vihmamets

Hommikul asutame end teele Sepiloki orangutanide rehabilitatsiooni keskusesse. Vaatame videot nende väga ohustatud inimahvide olukorrast ning keskuses käimal olevatest jõupingutustest neid aidata. Jalutame läbi vihmametsa noorte orangutanide toitmispaika ja saame jälgida, kuidas noori toidetakse. Seejärel läheme Borneo päikesekaru ehk malai karu konservatsioonikeskusesse, kus näeme, kuidas käib maailma väikseima karu käsi ning saame aimu pingutustest karude kaitsmisel. Orangutanide keskuses on fotode ja videode tegemine tasuline. Tasuda saab kohapeal sularahas.

Sepilok orangutanide rehabilitatsioonikeskus rajati põhja Borneole Malaisia Sabahi piirkonda 1964. aastal orvuks jäänud orangutanide aitamiseks. Kaitsealune ala on ligi 43 km² suur ning asub Kabili Sepilok metsakaitseala serval. Tänapäeval elab reservaadi alal umbes 60-80 orangutani vabaduses. Lisaks vabadele orangutanidele on umbes 25 noort orbu, kelle eest kantakse hoolt “lasteaias”. Orangutanid elavad vaid Sumatral ja Borneol, ning on ühed intelligentseimad inimahvid, kes oskavad kasutada ka tööriistu. Sõna orangutan pärineb malai keelest ja tähendab “metsainimest”. Orangutanid veedavad peaaegu kogu oma elu puude otsas, olles ka kõige puukesksema eluviisiga inimahvid. Orangutanid tulevad puudelt maapinnale harva, rännates edasi peamiselt puult puule ronides. Orangutanide looduslikeks vaenlasteks on tiigrid, leopardid ja krokodillid. Kuna Borneo orangutane ei ohusta tiigrid, siis on täheldatud, et nemad viibivad maapinnal sagedamini kui nende Sumatra sugulased.

Seejärel lõunatame kohalikus restoranis, enne kui külastame vihmametsade avastuskeskust. Siin jalutame õpperajal, kus tutvustatakse ravimtaimede kasutust. Peamiseks atraktsiooniks on siin 347 meetri pikkune ja 87 meetri kõrgune jalgrada vihmametsa latvades. Meile avaneb suurepärane võimalus märgata osa 250-300 linnuliigist, kes on siia oma kodu on loonud. Hea õnne korral võime isegi näha metsikut orangutangi. Seejärel sõidame tagasi majutuskohta.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Sepilok Paganakan Dii

9. päev

Sepilok / Kinabatangani jõgi 

Täna hommikul teeme ekskursiooni Sandakani linnas, tutvume peamiste vaatamisväärsustega.

Seejärel asutame end ligi 2.5 tunnisele paadimatkale meie vihmametsas asuva lodge'i poole. Sõidame mööda Sabahi pikimat – Kinabatangani – jõge. Paadimatkal loodame silmata põnevat loodust ja linde. Siinne piirkond on koduks Borneo kääbuselevantidele, orangutanidele, ninaahvidele ning kõigile kaheksale Borneo maasarviku liigile. Jõuame lodge'i, puhkame, ning pärastlõunal asume kohaliku eksperdi juhtimisel taas paatidega Kinabatangani jõele. Hea õnne korral võime kohata harikrokodille, väike-kalakakke, erinevaid safiir- ja jäälinde, varaane, ja ka ninaahve puu otsas magamas.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Kinabatangan Wetlands Resort

10. päev

Kinabatangani jõgi

Ööbides keset metsikut loodust, on tõenäoline, et ärkame gibonite ja sarviklindude häälte peale. Varahommikul teeme kruiisi Kinabatangani jõel ning sõidame Kelenanap jõekäärujärve juurde linde ja loomi vaatlema. 

Seejärel sõidame 45 minutit paadiga edasi Kulamba looduskeskusesse. Seejärel läheme Kulamba vaatetornide piirkonda. Siin tuleb kasuks binokkel – võime näha metsikuid orangutange, hõbehalle lõviahve ning palju teisi liike. Külastame piirkonnas asuvat kaluriküla, suhtleme kohalikega ning vaatleme nende argitegemisi.

Lõunasöök puhkekeskuses. Pärastlõunal lahkume järjekordsele pärastlõunasele paadisõidule keset mangroovipuid, võrratuid vaateid, kohalikke külasid ja metsikut loodust. Sõidame paadiga tagasi majutuskohta, kus ootab ees õhtusöök.

Pärast õhtusööki võtame öösel ette veel ühe paadiretke, et teha üks öine jõesafari. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Kinabatangan Wetlands Resort

11. päev

Sukau / Lahad Datu / Danumi org / haruldased vihmametsad

Täna hommikul sõidame Lahad Datu poole (umbes 2.5 tundi). Pärast lühikest peatust jätkame sõitu veel ligi 83 kilomeetrit, kuni jõuame Borneo vihmametsa matkamajja. Matkamaja asub Danumi jõe kaldal keset ürgset ja puutumatut vihmametsa. Danumi metsad on koduks haruldasele Sumatra ninasarvikule, elevantidele, pantritele ja orangutanidele, ning siin on registreeritud umbes 275 linnuliiki. Õhtul tutvustatakse meile ümbrust, jalutame matkarajal ning ronime puuhiiglaste võrades paikneval rippteel. Kui ilm võimaldab, läheme öisele vaatlusretkele, kus loodame peale sattuda ööloomade tegemistele.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Borneo Rainforest lodge

12. päev

Danumi org / haruldased vihmametsad

Veedame terve päeva avastades ja uurides kohalikku floorat ja faunat. Jõuame kaljuseinani, kus on iidne kirstu matmispaik. Seejärel matkame joani, kus saame teha värskendava supluse. Lõunaks naaseme matkamajja ning pärastlõunal teeme veel ühe avastusretke.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Borneo Rainforest Lodge

13. päev

Danum / Lahad Datu / Kota Kinabalu / rannapuhkus

Vaba hommikupoolik. Seejärel sõidame tagasi Lahad Datusse ning lendame Kota Kinabalusse.

Lend MH3015 Lahad Datu-Kota Kinabalu 13.35-14.30

Sõidame Kota Kinabalu lähistel kaunil rannal asuvasse Shangri-La Rasa Ria 5* kuurorti, kus puhkame ja naudime rannamõnusid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Shangri-La Rasa Ria kuurort 5*

14. päev

Kota Kinabalu / kärestikusõit 

Täna on ideaalne võimalus lisada Borneo puhkusele portsjon seiklust ja paadiga Kiulu jõe kärestikes liugelda.

Sõidame 1.5 tunni kaugusel asuvasse kärestikusõidu alguspunkti, jättes seljataha linnamölluli ja sukeldudes lopsakasse loodusmaastikku. Läbime looklevaid teid, möödudes riisipõldudest.

Kiulu jõe kallastele jõudnuna võtavad meid vastu professionaalsed matkajuhid, kes tutvustavad ohutuseeskirju. Siis paneme pähe kiivrid, selga päästevestid, võtame aerud ning astume paatidesse, valmis kärestikuseiklusele minema. (Igas paadis on 4 külalist ja üks paadijuht.) 1.5-2 tunni pikkune retk pakub nii rahuliku vooluga jõelõike kui ka põnevaid valge vahuga kärestikke. Meid ümbritseb lummav maastik. Pärast seiklust naaseme hotelli puhkama.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Shangri-La Rasa Ria kuurort 5*

15. päev

Kota Kinabalu – Brunei

Varahommikune lend BI822 Kota Kinabalu-Brunei 08.30-09.10

Saabume Brunei pealinna Bandar Seri Begawani ja tutvume linnaga. Sõidame hommikusele kohalikule "Tamu Kianggeh" turule Kianggeh'i jõe kaldal. Siinne püsiturg avati 1980ndail – varem müüsid kaupmehed oma kaupu paatidelt. Enamik turumüüjaid on ümberkaudsete külade elanikud, enamasti naised ja vanemad inimesed, pakkudes laia valikut kohalikke toite ja tooraineid: riisi, puuvilju, juurvilju, traditsioonilisi ravimtaimi. Käsitööhuvilised leiavad samuti siit toredaid esemeid. 

Seejärel läheme külla kohalikule pererahvale ning tutvume argipäevaeluga Brunei moodi. Sööme koos perega lõunat. Pärastlõunal sõidame paadiga jõe teisele kaldale, et külastada Borneo suurimat vaiadele ehitatud küla. Kogeme, milline tunne on elada otse Brunei jõe kohal.

Sõidame majutukohta.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Brunei The Empire hotell 5*

16. päev

Brunei

Pärast hommikusööki sõidame Brunei maapiirkonda, möödudes malai küladest ja kohalikest elamupiirkondadest. Tänase päeva tipphetk on külastus ühele väikeettevõtja juurde, kes valmistab käsitsi kootud "Kain Songsarat" ehk Brunei traditsioonilist kuldkirjaga kangast ühes malai külas. Esimesed teated kangakudumisest Brunei Darussalami territooriumil ulatuvad tagasi Sultan Bolkiah valitsemisaega aastatel 1485–1524. Magellan külastas Bruneid sel perioodil ja tema ametlik kroonik Antonia Pigafetta kirjeldas kauneid näiteid Brunei käsitööst, eriti just kangast. Nagu enamiku uhkete traditsioonide puhul, on ka see kunst läbi sajandite säilinud emalt tütrele edasi õpetatava vanade meetodite abil ning tänapäeval kasutatav tehnoloogia on suures osas sama mis tollal. Kangast kantakse kuninglike ja riiklike pidulike sündmuste ajal, seda kannavad pruudid ja peigmees pulmatseremooniatel ning seda kasutatakse mõnikord ka keeruka ja dekoratiivse seina katmiseks.

Sööme lõunat kohalikus restoranis ja siis pöördume tagasi linna, et külastada linna ainulaadseid arhitektuurilisi vaatamisväärsuseid. Külastame Brunei muuseumi, Sultan Omar Ali Saifuddieni mošeed, Kuninglike Regaalide Näitusehalle, Hassanil Bolkiahi mošeed ning käime maailma suurima elupalee Istana Nurul Imani sissepääsu juures – tegemist on Tema Majesteet, Negara Brunei Darussalami Sultani ametliku residentsiga.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Brunei The Empire hotell 5*

17. päev

Brunei – Kuala Lumpur – Istanbul

Täna hommikul sõidame lennujaama ja võtame suuna tagasi koju.

Lend AK279 Brunei-Kuala Lumpur 16.30-18.55
Lend TK61 Kuala Lumpur-Istanbul 23.50-06.05+1

Toidukorrad: hommikusöök

18. päev

Istanbul – Tallinn

Lend TK1421 Istanbul–Tallinn 09.15-11.50



Reisi hind: 5914 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik programmis märgitud lennud
  • siselennud Borneo saarel
  • transport vastavalt programmile
  • majutus kahestes tubades (programmis märgitud või samaväärsele standardile vastavates hotellides)
  • kõik hommikusöögid
  • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
  • programmis märgitud ekskursioonid ja sissepääsud
  • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • majutus üheses hotellitoas 984 €
  • kaameratasud seal, kus seda nõutakse
  • internet, kui ei sisaldu hotelli paketis

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis