Austria
Kesk-Euroopa suurim veinikelder, Austria gurmeepealinn Graz ja Viini luksuslik kuldne kolmnurk


8. september – 15. september 2024
Grupis 10 reisijat
Reisijuht: Thea Karin

Austria

8. sept – 15. sept 2024  / 3450 €

“Wenn der Wein net wär” – kui veini ei oleks.. mõtleb austerlane ja paneb veini laulu sisse, sest vein on Austrias leidnud koha kõrgel poodiumil (Da Wein is mei Heagod) ja soovitab: “Trink den Wein – nie ganz allein!" – ära veini kunagi üksi joo, aga mõtiskleb siiski oma isikliku suhte üle “Da Wein und I!" – mina ja vein ja jõuab tulemusele: "Wien und der Wein – Das muss ein Stück vom Himmel sein" – Viin ja vein – see on tükike taevast.

Viin on valitud 10 korda maailma elamisväärseimaks linnaks ja seda õigustatult. Viin on ka ainus pealinn maailmas, millele kuuluvad veiniistandused ja mille uue veini hooaja avab linnapea ise ja millele kuulub oma eriline vein Wiener Gemischter Satz. Reis viib meid Steiermargi liidumaa pealinna Grazi,  mille rohked taluturud pakuvad parimat kohalikku toodangut. Veiniväravaks kutsutud piirkonnas kasvavad vulkaanilisel pinnasel viinamarjad, millest valmib eriline Schilcher vein imekaunil künklikul maastikul täis viinmarjaistandusi, kus käib veel käsitöö.

Reisijuht on pikalt Austrias elanud alates ülikooliajast ja oma ajakirjaniku elu Austria Ringhäälingus ORF alustanud Thea Karin. Tutvume selle erilise linna ja Steiermargi liidumaa järskudel nõlvadel kasvavate viinamarjade ja sinna juurde kuuluvate hõrgutistega, mille all mõtleme ka losse ja imelist maastikku. Läheme tutvuma Euroopa vanima viinamarjaistandusega ja Burggarteni roosipeenardega ning Viini luksusliku Kuldse Kolmnurgaga. Tutvume UNESCO maailmapärandisse kuuluva kohvitraditsiooniga ja maitseme Viini kuulsat šnitslit. Läheme ühte Viini kuulsaimasse veinikõrtsi nimega Heurigen, kus elas ka Beethoven. Sõidame sealt Austria kõige lõunapoolsemale liidumaale, mille balkanihõngulist pealinna Grazi kutsutakse Austria gurmeepealinnaks. Külastame Steiermargi väikeseid veinitalunikke, kes suudavad järskudest nõlvadest välja võluda ainulaadseid veine oma elegantsuse ja värskusega nagu Morillon, Pinot Gris ja vulkaanilisel pinnasel valmiv Schilcher. Läheme veinilinna Retz, mille peaväljaku all asub Kesk-Euroopa suurim veinikeldritega täis pikitud liivalabürint. Kõnnime ka külade maapealsetelt keldritetänavatel, mille erilisus on jällegi lauludesse pandud ja ööbime nii veinitaluniku juures kui veinihotellis ja Mailbergi suurejoonelises lossis.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 16.06.2023):

  • Eesti kodanikele on Austriasse reisimine viisavaba.
  • Austriasse saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest, esitada ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 dokumenti, testitõendit ega deklaratsiooni. 

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn  Riia – Viin / Retz

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 03.40 varahommikul.

Lend BT362 Tallinn-Riia 05.40-06.30, lennuaeg 50min (Air Baltic)
Lend BT271 Riia-Viin 07.25-08.25, lennuaeg 2h (Air Baltic)

Peale maandumist asume teele keskaegse linnamüüriga veinilinna Retzi poole, kust leiab maitsva mitmekesisuse nii linna sees, ümber kui ka tema all. Teel teeme peatuse hommikusöögiks mõnes austriapärases kohvikus.

Retzi linnasilueti tagant paistavad juba viinamarjaistandused. See on majesteetlike hoonetega linn, kus algab Austria Weinviertel ehk niinimetatud Veininurgake. Siin asub maa-alune müstikat täis ruum – Austria ja kogu Kesk-Euroopa suurim ajalooline veinikelder, sest Retzi peaväljaku all on laiaulatuslik haraline labürint.  See on Retzi ainulaadne, sajanditevanune ehitis, fantastiline paik torude ja kaevandustega. 20 kilomeetrit käike, kokkuvõttes tihedam ja laiemalt välja ehitatud kui maapealne liiklusvõrgustik. 20 meetri sügavusele ulatuvad keldrid, mis on kaevatud liivakivisse, osaliselt lausa kolme korruse sügavusele. Tutvume maapealse sajanditevanuse peaväljakuga ja maa alt välja tulles ka kohaliku veiniga. NB! Maa all on temperatuur 10-12 kraadi ehk soojem jakk on vajalik.

Peale Veinikeldri ja esimese veini proovimist sõidame Mailbergi lossi poole, kus meid ootab Lossi veinidegustatsioon ja sekti Abrage. Mailbergi lossi on mainitud juba aastal 1055. Alates 1146 kuulub Mailberg Malta rüütliordule ja on ühtlasi kõige vanem omand terves maailmas. Täna kuulub lossi juurde ka 53 hektarit viinamarjaistandusi. Lossis loodi 1451. aastal Mailbergi liit, mis oli esimene keisri võimu esindaja.

Majutus: Schlosshotel Mailberg või sarnane

2. päev

Retz / Graz

Peale hommikusööki teeme jalutuskäigu veinikeldrite tänaval, millest laulavad Austria tuntud laulikud. Kuuleme keldritänavate traditsioonist, mida kututakse ka korstnata majadeks ja räägime nende tulevikust. Weinvierteli arhitektuur on väga eriline – väikestes külades nagu Obernalb, Kleinhöflein või Kleinriedenthal leiab niinimetatud keldritänavad. Neid romantilisi kauneid küalsid nimetatakse ka külad ilma korstendeta. Nende keldritänavate näol on tegemist kultuuriajaloolise eripäraga, mis on Weinvierteli maastikule oma sajandeid erilise hõngu andnund.  Nendes väikestes keldrimajades hoiti veini, siin ajasid juttu veinitalunikud ja hoitakse au sees vanu traditsioone. Säilinud on valgeks võõbatud pressimajad, mille taga algavad niinimetautd “keldrikaelad” ehk kaugusesse ulatuvad viinamarjaistandused. “Köllastund” – nii nimetasid oma kohtumisi veinitalunikud vanasti ja kuigi väljendis on sõna tund, siis kestsid need viinamarjataimede varju pakkuvates nurgakeste palju kauem. Koos kohaliku keldritänavagiidiga kõnnime nendel tänavatel ja kuulame kohalikke lugusid ning soovi korral palume tal taskust võtta keldrivõti, et astuda keldrisse ja maitsta veini ninng sinna kõrvale kellerjauset ehk väikest veini juurde sobivat snäkki. Siin on kehtinud ja kehtib siiani Retzi maakonna elanike motto: „Alles mit der Zeit!“, mis ülekantult tähendaks, et kõike tuleb võtta rahuliku naudinguga.

Seejärel asume teele Steiermargi pealinna Grazi poole, mis on tänaseks saanud Austria gurmeepealinnaks. Graz on Austria suuruselt teine linn ja oma erilise arhitektuuri, väikeste Gassede (tänavakeste), uhkete rikaste linnakodanike hoonete fassaadide, õuede ja arhitektuuriga UNESCO maailmapärandis. Samas nimetatakse Grazi ka esimeseks Austria balkanihõnguliseks linnaks, mis avaldub nii arhitektuuris kui Kuninga- ja Keisriaegses kultuurilises koosluses. Grazis on suurepärased muuseumid ja üks parimatest ooperimajadest, arhitektuurselt sarnaneb hoone Zagrebi ooperimajaga, mis oma kuulsuselt tuleb kohe Viini Riigiooperi järel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Palais Herzherzog Johan või 3 Raben või Kai või sarnane

3. päev

Graz / Weinland

Hommikul läheme kõigepealt uudistama Grazi kuulsatele taluturgudele, mis on linnale toonud tema Austria gurmeelinna tuntuse ja mille üheks esinduslikumaks paigaks on ooperi tagakülje väljakul turg ja tõeline talunike turg Lendplatzil. Seal leiab traditsioonilisi hõrgutisi nagu kõrvitsaseemneõli, mida nimetatakse ka Austria mustaks kullaks, talutooteid nii leibade, vorstide, juustude kui mahlade ja juurviljade näol, mis sageli on ainult Austria päritolu nagu Steiermargi kirjud oad. Kes suhelda tahab, saab kaasa võtta ka mõne põneva retsepti kodus proovimiseks. Kokku tulevad 20 kilomeetri raadiusest üle 400 taluniku ja pakkuda on üle 10 000 regionaalse toote.

Seejärel tutvume Graziga gurmeejalutuskäigul – vaatame keisriperekonna Habsburgide lossi ja mausoleumi, lossimäge kellatorni ja toomkirikuga. Astume sisse keskajast säilinud arsenali, Landeszeughaus austria keeles, mis on ainuke säilinud suurim ajalooline relvaladu kogu maailmas, 32 000 objektiga ja meenutab konfliktiderohket aega ja esitab küsimuse, kuidas muuseumis tänast keerulist aega kajastada saab? Peale ajalooliste relvade on seal säilinud ka turvised hobustele ning saab teada, kust meie ajani säilinud sõjaväelised traditsioonid pärit on. Tutvume ka uue linnaosaga otse Muri jõe ääres, kus võime kohvipausi teha kunstlikul saarekesel, millel on loodud kosmoselaevataoline kohvik. Vahepeal astume sisse restoranidesse, et proovide väikeseid snäkke ja jooke, mis on maakonnale tüüpilised .

Peale turgude külastust alustame sõitu Weinlandi ehk Steiermargi liiduma veiniregiooni. Sõidame Steiermarki liidumaale, alustades Ehrenhausenist, mida nimetatakse ka veiniregiooni väravaks. Väikesed teed viivad üle künkliku maastiku läbi idülliliste külakeste ja kultiveeritud viinamarjaistanduste, läbi Gamlitzi ja Sultztali, Ratschi ja Leutschachi. Seal leiab nii mõnusaid väikeseid restorane kui traditsioonilisi “Buschenschänke”. Imeliste vaadetega üle panoraamatänavate saab isegi astuda ühe jalaga Sloveeniasse ja jääda teisega Austriasse. Siin, ütlevad austerlased, on ainult nauding ja puhkab hing. Läheme külla Kästeburgi veinitalunike perekonnale, kelle maja on Lõuna-Steiermargi vanim, aastast 1638, säilinud on pärnapuu nikerdused ja liivakivi kaunistused. Talu kuulub täna perekond Jakopele, kes aastal 1956 alustasid esimestena Buschenschankiga, ehk teisiti, hakkasid pakkuma oma veini ja isetehtud tooteid. Neil on veel säilinud moodsa veinikeldri kõrval ka veel vana, sammaldunud seintega imeline veinikelder, kus elab ka veinivaim. Tutvume Steiermargi veinidega ja sinna juurde kuuluvate hõrgutistega.

Siin leiab veinidest: Blaue Wildbacher, Cabernet Sauvignon ja erilise Pinot Noir. Täna teevad nad ka sekte, sherrysid, õuna- ja viinamarjamahla.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kästenburgi veinitalu

4. päev

Austria vanim veinitee / Euroopa kõrgeim viinamarjaistandus

Seal, kus roomlased juba 2000 aastat tagasi viinamarju kasvatasid on täna paik, kus saab nautida elu ja ümbrust ja veini. See on roomlaste nnn veinitee, olles Austria vanim veinitee, mis on üheaegselt ka riigipiir Sloveeniaga ja see teeb ta erandlikuks. Sealt leiab veiniarhitektuuri, mille moodustab osaliselt revitaliseeritud vana, mida on viljeletud juba mitmeid põlvkondi ja milles midagi muutunud pole. Selle kõrval ülimoodsad keldrid ja uue hotspotina Schilcherstrasse ehk vein, mis kasvab idapoolses regioonis vilkaanilisel pinnasel. See on regioon, kus leiab ka losside ja kindluste tee, kus iga müüri taga on peidus sajanditevanused saladused. See tee on Euroopas kindluste ja losside rikkaim tee – 42 on neid kokku ja nad ühendavad kolme maad 1001 kilomeetril, mis ühendab romantilist ja  traditsiooni uue ajaga. See on veel piirkond, mida vähe tuntakse.

Sõidame ringi veiniregioonis, vaatame, millega on tegemist, kui räägime Klapodezist ja sõidame Euroopa kõrgeimasse viinamarjaistanduskülasse. Vaatame sisse veinimuuseumi ja astume läbi veinitalunike juurest. Tutvume erilise veinihotelliga Loisium, kus on ühinenud veiniajalugu moodsa elustiiliga, kus hotellis on iga detail seotud veiniga.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Loisiumi või Kästerburgi veinihotell

5. päev

Graz / Piber / Viin

Peale hommikusööki alustame sõitu Viini.

Teeme peatuse Piberis, kus kasvatatakse Viini Hofburgi jaoks erilisi hobuseid – lipitsa hobised, kes sündides on tumedad ja kasvades muutuvad lumivalgeks. Dellsitena treetnitakse neid Viini Hofburgis tantsima valssi. 

Külastame üht eriist kirikut, milel on ehitanud arhitket Friedensreich Hundertwasser oma äranägemise järgi ja mille eest pidi ta võitlema erilisel viisil. Kiriku 12 väravat sümboliseerivad 12 maailmareligiooni, on igaüks omamoodi kujundatud,. Siseruumi kujundavad kohalike kunstnike looing. 2016. aastal renoveeriti kiriku kuldne sibulatorn. 

Jõuame õhtuks Viini. Teeme õhtuse jalutuskäigu Mariahilfestrassel.

Hotellist jalutuskäigu kaugusel:

  • kaubandustänav Mariahilfer Straße 0 min
  • Naschmarkt 14 min
  • Hofburg 19 min
  • Wiener Staatsoper 19 min
  • Spanische Hofreitschule 23 min

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: MOTTO hotell 4* või sarnane

6. päev

Viin

Jalutame teisele poole Ringstrasset, kus on nii Karlskirche kui kuulsad Otto Wagneri juugendstiikis metroojaamad. Kaarli kirik sakraalehitis on pühendatud kardinalile ja hilisemale Milano peapiiskopile Carlo Borromeole, ühele 16. sajandi suurimale vastureformijale.

Läheme Viini keskusesse, grabeni ja Kärtnerstrassele, räägime Viini ajaloost ja vaatame Stephansdomi.

Külastame Viini uusimat projekti Mozart Heide Horteni muusum.

Kuldse kupli all peitub Secessioon, manifestina ukunagistest mässuliste kunstnike rühmast, kes protseteerisid akadeemilise kunsti vastu. Algselt Moodsuse Tempel, tänaseks on tast saanud täiesti teistsugune. Secessioni on Gustav Klimit kuulus Beethovenfries, näitused kajastavad kaasaegset kunsti, mis mõnikord ehmatavad ja mõnikord lõbustavad. Vaatame, mida Secession meile seekord pakub..

Paar sammu edasi on juba üle saja aasta turutraditsioniga Naschmarkt, mida nimetatakse ka kui Viini kõhuke, sest seal on kuni 120 müügiputkat. Nendes on mitte ainult vürtsid ja puu. Ja juurviljad. Nii mõnedki putkad on kasutusele võetud kui tillukesed gurmeerestoranid. See on kohumispaik ka viinlastele, kus juuakse klaas veini ja valitakse erinevate maade köökide vahel. Laupäeviti leiab seal aset hiiglaslik vanakraami turg ja kuuleb kunagise K.u.K ehk Keisri- ja Kuninga ajastu dialekte.

Majutus: MOTTO hotell 4* või sarnane

7. päev

Viin

Hommikusöök omal käel. Vaba päev.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: MOTTO hotell 4* või sarnane

8. päev

Viin  Tallinn

Hommikusöök omal käel. Vaba hommikupoolik. Pärastlõunal transfeer lennujaama.

Lend BT274 Viin-Riia 19.20-22.15, lennuaeg 1h 55min (Air Baltic)
Lend BT361 Riia-Tallinn 23.15-00.05+1, lennuaeg 50min (Air Baltic)



Reisi hind: 3450 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid
  • majutus programmis märgitud hotellides
  • transport Austrias
  • eestikeelne reisiprogramm

Lisatasu eest:

  • tasuliste muuseumide külastused
  • kõik söögikorrad
  • soovi korral majutus üheses hotellitoas
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument  (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis