Vietnam-Laos-Kambodža


7. veebruar – 27. veebruar 2020
Grupis 12 reisijat4 vaba kohtagaranteeritud väljumine
Reisijuht: Märt Läänemets

Vietnam-Laos-Kambodža

7. veebr – 27. veebr 2020  / 4841 €

Vietnamit, Laost ja Kambodžat ette kujutades kangastuvad silme ette imelised pildid: kuldlehtedega kaunistatud pagoodid sätendamas troopilise päikese käes, võbelevate riisipõldude vahelt kerkimas kivised mäenõlvad, naised kandmas kaupu turule korvid kaelakookude otsas, arglikud noored mungad oma safranikarva rüüdes templitreppidel astumas. Albioni reisilistel on võimalik tutvuda küllusliku ja lopsaka Mekongi jõe maailmaga ja avastada peenelt viimistletud budistlikke templeid ja külastades kohalikke hõime, õppimaks tundma siinset mõtteviisi ja hingelaadi. Saigonis ja Phnom Penhis kerib lahti Vietnami ja Kambodža kurblik ja inspireeriv ajalugu. Luang Prabangis saame aimu Laose mitmekesise ja värvika kultuuri kohta. Grande finale on Kambodža sürreaalne „kadunud linn“ - mõistatuslik khmeeri kuningate linn Angkor. Kuldne päike helkimas üle taevasse tõusvate Angkor Wati kivitornide on unustamatu vaatepilt.

1. päev 

Tallinn - Istanbul - Ho Chi Minh City

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.00

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 18.05-22.30, lennuaeg 3h 25min
Lend TK162 Istanbul-Ho Chi Minh City 02.20-17.00, lennuaeg 10h 40min

2. päev 

Ho Chi Minh ehk vana nimega Saigon

Saabume Saigoni kell viis õhtul. Viisa eest tuleb piiril tasuda 25 USD. Seejärel transfeer hotelli.

Majutus: Saigon Liberty Riverside hotell 4*

3. päev 

Cu Chi tunnelid / Saigoni linnaekskursioon / õhtune toidutuur  

Varahommikul asutame end kiirpaadile ja sõidame mööda Saigoni jõge umbes 90 minutit. Vaatleme, kuidas moodne linnamaastik vaheldub põllumaade ning külaelu vastu. Jõuame Cu Chi tunneliteni. Kohale jõudes suundume Vietnami sõja ajal Viet Congi poolt kasutusel olnud tunnelitesse, kus meid juhatab kohalik giid. Ligi 200 kilomeetrit tunneleid on tõestuseks vietnamlaste suurest nutikusest ja leidlikkusest. Näeme salajasi lõksudeni viivaid uksi, maa-aluseid kööke, elutube ja koosolekuruume. Pärast tunnelite külastust seame end taas kiirpaadile ja sõidame tagasi Saigoni.

Teeme pool päeva kestva ekskursiooni Ho Chi Minh Citys (endine Saigon). Pärastlõunal külastame Vietnami sõja või Vietnami ajaloo muuseumi (valime ühe) ning endist presidendipaleed. Viimase juurest jalutame teiste Ho Chi Minhi peamiste vaatamisväärsuste juurde: Vana-Saigoni postkontor, Dong Khoi tänav (endine Rue Catina), Kontinentaalhotell, Ooperimaja ja Saigoni raekoda.

Õhtupoolikul tutvume Vietnami ööelu ja kulinaariaga Ho Chi Minh Vespa tuuril. Ronime nende tuntud mootorrataste peale ja sõidame ringi elust rõkkavatel tänavatel. Linn ärkab just siis ellu, kui kontorites tööpäev lõpeb. Külastame üht katusebaari, mitmeid kohalikke tänavatoiduputkasid ja restorane. Giid jagab selgitusi söökide kohta ning saame maitsta erinevaid magusaid ja soolaseid hõrgutisi. Väike lõõgastushetk on ühes vaiksemas kohvikus, kus muusikat nautides teeme ajarännaku minevikku. Naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Saigon Liberty Riverside hotell 4*

4. päev 

Saigon / Ben Tre / Mekongi jõgi / Vietnami köök

Asume teele hommikul, kui liiklus on rahulikum. Jätame tiheda liiklusega Ho Chi Minh linna seljataha. Sõit Ben Tre provintsi kestab umbes kaks tundi. Võtame suuna Mekongi delta kookokospalmi maale - linnast välja jõudes võimegi näha võimsat deltat, tema maalilist puutumatut maastikku ja lõputuid veeteid. Jõuame sadamasillale, kus istume kohalikku paati. Ainuüksi paadisõit on elamus omaette, kuna see on meie esimene kokkupuude Mekongi viljastavate vetega, mis rikastavad ümberkaudset maa-ala. Sõidame kookospalmidega ääristatud jõel ja näeme kookosmaiustuste töökodasid. Näeme, kuidas kohalikud naised veedavad pikki päevi keevate katlate ümber - kateldes muliseb kleepuv kookosmass, mis hiljem lahti rullitakse ja tükkideks lõigatakse. 

Pärastlõunaks jõuame sadade kookospalmide alla peitunud võluvasse külakesse. Seame end sisse Mekong Home võõrastemajas. Mekongi jõe kaldal, kaunis trooopilises aias seisavad reas mitmed bungalod. Meile tutvustatakse kohaliku kalapüüdmise võtteid. Kohtume ning suhtleme kohalike inimestega, kes on tuntud oma sõbralikkuse, soojuse ja lahkuse poolest. See on võimalus tundma õppida selle piirkonna hingelaadi ja mõtteviisi. Õhtul teeme tutvust Vietnami köögiga: õpime kokkade käe all valmistama Mekongi tuntumaid toite nagu “Bánh xèo” (Vietnami pannkoogid), karamelliseeritud sealiha, kalasupp, kevadrullid ja palju muud. See on meeldiv ajaviide ning lisaks omandame uusi retsepte, mida ise kodus järele proovida. Pärast õhtusööki saame teha turgutavaid jalavanne sidrunheina ja ingverijuurtega.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Ben Tre Mekong Home hotell 4*

5. päev

Ben Tre / Jalgrattamatk Oc saarele / Da Nang / Hoi An

Pärast hommikusööki teeme umbes kahetunnise jalgratta matka Oc’i saarele. Sõidame betoonist teed mööda, mis on ääristatud kookospalmide ja viljapuudega. Teel möödume kohalikust turust, kus müüakse liha, kala ja puuvilja. Võimalusel külastame kookosniinte punumistöötuba. Jätkame jalgratastel ja ületame kohaliku praamiga Mekongi jõe jõudmaks saarele. Saarel väntame lopsaka taimestikuga kaetud looduses, kus siin-seal peidus tillukesed hütid. Näeme Mekongi jõe asunike elu, mille sisuks on põllumajandus ja käsitöö. Peatume kalafarmis, kus saame teada siin kasvatatavate sägaliste kohta: ca tra (Pangasius hypophthalmus) ja ca ba sa (Pangasius bocourti). Need kaks liiki ongi Vietnamis enim levinud. Naaseme kaile ja hakkame tagasi sõitma. Teel teeme peatuse kookospähkli töötlemise töökojas. Sõidame tagasi Mekong Home võõrastemaja juurde, kus sööme lõunasöögi.

Pärast lõunasööki sõidame tagasi Ho Chi Minh’i, et lennata Da Nangi.

Lend VN136 Ho Chi Minh City-Da Nang 17.00-18.20, lennuaeg 1h 20min

Saabume Da Nangi ning sõidame hotelli Hoi An’is.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hoi An Historic hotell 4*

6. päev 

Hoi An / Vietnami köök orgaanilises farmis / Hoi An linnaekskursioon

Täna lahkume hotellist kell 08.15. Sõidame orgaanilisse farmi, mis asub linnast vaid kolme kilomeetri kaugusel. See mõnus kohake rajati toitumisspetsialistide poolt, kes üle kõige armastavad toitu ja eriti kohalikke roogi.

Just nagu Vietnami vaheldusrikas maastik, sisaldab ka kohalik toidukultuur erinevate aroomide, vürtside, magususe, hapuka ja umami maitsete vahelist tasakaalu. Toidu puhul on oluline Yin ja Yangi vaheline tasakaal: magus ja soolane, jahe ja kuum, värske ja kääritatud. Kuulame inspireerivaid lugusid kuidas toitu ja juurvilju kasutada tervise hoidmiseks. Enne kööki suundumist korjame ise mõned toorained. Õpime valmistama viite rooga ning saame proovida riisijahu valmistamist vanaaegse kivist käsiveskiga. Valmistame vasest anumates riisipaberit ja leiutame isikliku orgaanilise mahla. Pärast toitude valmimist naudime maitsvat einet. Koduste hõrgutiste söömise järel naaseme Hoi An’i.

Pärastlõunal teeme Vietnami ühes sarmikamas linnas - Hoi An’is - linnaekskursiooni. Hoi An on vana kaubasadam. Jalutame läbi üsna hästi säilinud linna, kus vaatamata sõdadele ja kliimale ligi 200-aastased majad on hästi vastu pidanud. Linnas elasid rikkad kaupmehed, kes kauplesid klientidega kogu maailmast. Teeme peatuse Jaapani Kaetud sillal, mis on üks kahest samalaadsest sillast Vietnamis. Sild ehitati ühele väikesele veeteele umbes 400 aastat tagasi, ühendamaks Jaapani ja Hiina kogukondi kahel pool vett. Näeme nikerdusi ja seinamaalinguid, saame teadma nende sümbolitest ja kultuurilisest tähendusest. Seejärel läheme Hiina saali, mille ehteks on värvikirevad väravad, draakoni kujud ja peenelt viimistletud katuseääred. Tutvume esivanemate kummardamise tavadega ühe perekonna altari juures ning näeme, kuidas kohalikud teevad ohvriande.

Kulgeme mööda kitsaid tänavaid ühe peidetud vana maja juurde, kus asub võitluskunstide kool, mis on pidanud vastu mitu sajandit. Kohtume suurmeistriga ja õpime tervendavat võitluskunsti, mis õpetab hingamist ja tervist kontrollima. Kuuleme suurmeistri ja linna elu tõusudest ja mõõnadest.

Tuuri lõpus teeme peatuse kohalikus kohvikus, kus õpime tundma Vietnami kohvikultuuri ning naudime traditsioonilist muusikalist etteastet.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Hoi An Historic hotell 4*

7. päev

Hoi An / Hue

Lahkume Hoi An’ist ja sõidame Hue poole. Jõuame kauni Hai Van kuru juurde, mis on Vietnami põhja ja lõuna vaheline geograafiline ja psühholoogiline piir. Tavaliselt on siin igikestev pilvkate. Teel teeme peatuse Non Nuoc rannas ja Cham’i muuseumis. Muuseumis on maailma parim Chami skulptuuride kollektsioon. Danangis külastame Marmormägesid - viite püha mäge, kus on kümneid budistlikke templeid.

Jätkame teekonda Hue suunas. 1687. aastal muutsid vietnamlased Hue oma pealinnaks ning jätkasid ekspansiooni Cham’i aladele. Hue oli pealinn Nguyen dünastia ajal, mille jooksul riiki valitsesid kolmteist keisrit. Viimane keiser valitses kuni 1945. aastani. Hue on endiselt Vietnami intellektuaalne pealinn ning siin asub 12 kõrgemat õppeasutust. Hue on säilitanud oma eheda kultuuri identiteedi ajal, mil teised linnad said palju välismõjutusi. Nguyen dünastia pärandiks on kauni looduse rüpes, Perfume jõe ääres asuv keiserlik linn tsitadellide, paleede, hauapaikade ja templitega. Tänapäeval on Hue tagasi saanud oma kuningliku oleku ja see on mõnus ning rahulik paik, mida külastada. Meelerahu sisendavad ka säilinud Prantsuse koloniaalaiad ja villad, vaiksed tänavad, jõekaldad, hauaplatsid ja pagoodid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hue Indochine Palace hotell 4*

8. päev

Hue / keiserlik elu / Hanoi

Täna harutame lahti Nguyeni dünastia järeltulevate põlvede mõistatuse. Sõidame hotellist An Dinh palee juurde, mis oli Vietnami eelviimase keisri Khai Dinhi residents kuni 1955. aastani. Palee ehitati 1917. aastal Prantsuse arhitektuuri stiile järgides. Pärast sõda sai ehitis tugevasti kannatada, ent nüüd on Saksa valitsuse toel renoveeritud. Tutvume kuningliku perekonna eluga, jalutades läbi nende magamistoa, salongide ja raamatutoa.  

Seejärel külastame privaatset templit, mis on avalikkusele suletud. Uudistame, kuidas nooremad põlvkonnad austavad oma keiserlikke esivanemaid ning imetleme unikaalseid poeemidega puitpaneele. Meil on võimalus õppida perekonna saladusi, näiteks kuidas nahka valgendada ning kuidas kuningannale ja konkubiinidele põsepuna valmistada. Seejärel hüppame jalgratastele ja sõidame Tran Dinh Son muuseumisse. See on esimene eramuuseum Hues. Muuseum asub “nha ruong"is ehk traditsioonilises Kuninga majas, mis kunagi kuulus kuningas Minh Mang’ile. Saame näha kuninga poja-poja hinnalist igapäevaesemete kollektsiooni. Kõik trummid, vaasid, piibud, kausid, nõud, teekannud jne olid kuningate igapäevases kasutuses. Tänapäeval hoiavad järeltulijad oma esivanemate pärandit väga suure pühendumusega. 

Lend VN1546 Hue-Hanoi 18.00-19.20, lennuaeg 1h 20min

Hanoisse maandudes sõidame hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hanoi The Lapis hotell 4*

9. päev

Hanoi vaatamisväärsused / tänavatoidu tuur

Hommikul sõidame läbi ajaloolise Ba Dinh väljaku, kus Ho Chi Minh kuulutas välja Vietnami iseseisvuse 1945. aastal. Teeme jalutuskäigu Lenini aias, mis on kohalike jaoks mõnus ajaveetmise koht. Jalutame läbi õmblustöökodade piirkonna, kus on õmblemisega tegeletud juba mitu põlvkonda. Saame imetleda kohaliku rahva traditsioonilist eluviisi Hanois. Seejärel läheme ligi 1000 aastat tagasi rajatud Kirjanduse templisse, mis oli kunagi ka ülikooli rollis. Huvi korral võime peatuda ka hoovis, kus on näha mitmeid Vietnami muusikariistu. Seejärel jalutame läbi Hanoi vanade kvartalite. Tänavanimedes peegelduvad iidsete meistrite elukutsed ja oskused. Seejärel teeme peatuse Hanoi koduses majapidamises, et juua üks tassike teed ja kuulata perekonna lugu. Naaseme hotelli.

Pärastlõunal läheme koos kohaliku toiduteadjaga maitsma parimaid Hanoi hõrgutisi. Alustame “märjalt turult”, kõnnime läbi vahekäikude täis värskeid ja eksootilisi tooteid. Siin turul käib alati vilgas sagimine. Seejärel jalutame mööda tänavaid, kus kohalikud leiavad oma lemmik suupisteid. Maitseme kevadrulle ja krõmpsuvaid pannkooke. Edasi suundume kitsale tänavale, kus õhk on raske bun cha ehk värskete nuudlite ja grillitud sealihaaroomist. Naudime Vietnami traditsioonilist maiustust – värsked ürdid segatud värske mahla ja kookospiimaga. Olles saanud parema ülevaate Hanoi gastronoomiast, naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Hanoi The Lapis hotell 4*

10. päev

Hanoi / Ninh Binh

Hommikul asume hotellist teele läbi Põhja-Vietnami maakohtade Ninh Binhi provintsi poole. Sõidame umbes kaks tundi läbi Vietnami üheks kõige kaunimaks peetavat piirkonda täis imelisi vaateid ja ajaloolisi templeid. Seda kutsutakse ka kuivaks Halong’i laheks, kus domineerivad paekivist karstimoodustised. Ninh Binhi saabudes teeme väikese puhkuse ning seejärel läheme maakohta avastama. Jalutame läbi uniste külakeste, kauni metsiku looduse ning riisipõldude, kus rügavad härjad. Peatume kohaliku põllumehe kodus ja valmistame koos perega lõunasöögi. Pärast maitsvat lõunasööki lööme käed külge mõnele pooleli olevale tööle – püüame krabisid, püüame kala, istutame või kastame juurvilju. Hilisel pärastlõunal naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Ninh Binh Emeralda Resort hotell 4*

11. päev 

Ninh Binh jalgratastel

Pärast hommikusööki sõidame Van Long vaimaja juurde, hüppame jalgratastele ja oleme valmis täna kokku läbima 20 kilomeetrit. Hommikul sõidame 12 kilomeetrit rahulikus tempos läbi kaunite põhja provintsi külakeste. Teeme peatuse Nguyen Minh Khongi juures, keda peetakse alates 11. sajandist pronksnikerduste isaks. Seejärel väntame viis kilomeetrit Vietnami iidsesse pealinna Hoa Lu’sse, mis oli esimene tsentraliseeritud feodaalriik 10. sajandi lõpus. Iidne kindlus on peaaegu kadunud, aga Dinh ja Le dünastia templid seisavad siiani riispõllukeste vahel. Edasi sõidame kolm kilomeetrit kohaliku restoranini ning sööme lõunat. Pärast lõunasööki naudime tasast paadisõitu läbi kohalike külade ja imeliste paekivi karstimoodustite. Jalutame mööda käänulist kivist rada Galaktika koopa suudmeni - koopas saame imetleda laes rippuvaid stalaktiite. Siin võime kohata ka haruldasi langurahve ja linde. Naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ninh Binh Emeralda Resort hotell 4*

12. päev

Ninh Binh / Hai Phong / laevaga Lan Ha lahes, karstimägede vahel

Hommikul sõidame 3.5 tundi Ninh Binh’ist Hai Phong’i. Jõuame Hai Phongis Got sadamakaile ning asutame end öisele kruiisile Lan Ha lahes. Laeval sööme lõunasöögi ja naudime lõõgastumist. Ööseks laseb laev ankru vette karstimoodustiste juures. Õhtusöök serveeritakse laeval. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Orchid Cruises kruiisilaeva kajut

13. päev

Lan Ha laht / Hanoi / Luang Prabang 

Naudime värsket hommikut laeval keset Lan Ha lahte. Päikesetõusul serveeritakse laeval hommikusöök. Laev liigub tasakesti läbi suurejooneliste karstimoodustiste tagasi sadamasse. Astume laevalt maha ja sõidame tagasi Hanoisse.

Lendame Luang Prabangi, mis on Laose vaimne pealinn. 

Lend VN2905 Hanoi-Luang Prabang 19.10-20.30, lennuaeg 1h 20min

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Luang Prabang The Grand hotell 4*

14. päev

Luang Prabang / Baci tseremoonia

Avastame Luang Prabangi. Külastame UNESCO maailmapärandi paiku ja saame aimu Laose mitmekesise ja värvika kultuuri kohta. Meie ekskursioon algab endise kuningapalee juurest. Palee asub linna keskel ja on tänapäeval rahvusmuuseum, mis on täis huvipakkuvaid ajaloolisi esemeid. Seejärel jalutame Wat Mai budistliku templi juurde. Templi kullatud bareljeef demonstreerib imelisi käsitööoskusi. Siin saame aimu ka Laose budismi olemusest ja kuidas see mõjutab kohalikku kultuuri.

Liigume edasi mööda Luang Prabangi tänavaid Wat Sensoukarahm’i templini, mille silmipimestav kuldne fassaad on tuntust kogunud üle maailma. Lõpuks külastame Wat Xieng Thong’i, mis on vanim ja kõige austatum tempel kogu riigis. Tempel asub linnas poolsaare tipus ning on täis hästi säilinud ornamentnikerdusi ja mosaiike.

Osaleme erilisel Laose Baci tseremoonial. Baci tseremoonia viiakse läbi erilistel puhkudel nagu näiteks pulmad, lapse sünd või külaliste vastuvõtt. Tseremooniaga väljendatakse head tahet ja soovitakse head õnne. Laoses usutakse, et igal inimesel on 32 hinge, mis moodustavad hinge olemuse. Baci rituaali abil kutsutakse kõik põgenenud hinged kehasse tagasi.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Luang Prabang The Grand hotell 4*

15. päev

Luang Prabang / jalgsimatk

Hommikul sõidame Luang Prabangist läbi oru kagu suunas. Jõuame Long Lao külla, kust alustame jalgsimatka. Enne matka võime uudistada Khamu ja Hmongi rahvaste elu ja kultuuri ning näeme ka Fair Trek projekti. Pärastlõunal matkame edasi Lao maakohtades, möödume viljapuu- ja juurviljaaedadest. Jõuame metsase mäe juurde, kus saame pisut vihmametsas turnida. Meile jääb ette Kuang Si juga - siin värskendavas vees on mõnus ujuda ja lõõgastuda. Kuang Si joa juures on ka Karude varjupaik. Saame teada Aasia päikese ja kuu karudest ja karude vabastamise programmist.

Seejärel läheme Laose Buffalo piimafarmi, kus toodetakse erinevaid juuste ja piimatooteid, ning pakutakse ka maitsvat jäätist. Farm pakub jätkusuutlikku teenistust ja tulevikku kohalikele. Õpime, kuidas pühvlit lüpsta ja saame ka pühvlit kallistada. Lisaks kohalikele staaridele - pühvlitele - on siin ka sead, kanad ja jänesed. Kokku matkame tänase päeva jooksul ligi üheksa kilomeetrit. Matk on keskmise raskustasemega. Vahel võib rada olla pisut märg ja libe, ent enamasti täiesti tasane. Umbes 20-minutiline osa on pisut kivisem koos mõnede tõusude ja langustega.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Luang Prabang The Grand hotell 4*

16. päev

Luang Prabang / Siem Reap

Pärast hommikusööki naudime vaba aega kuni sõidame lennuväljale ja lendame Siem Reapi.

Lend QV525 Luang Prabang-Siem Reap 13.40-14.50, lennuaeg 1h 10min

Siem Reapi jõudes sõidame hotelli. Siem Reap on paik, kust alustame Khmeri impeeriumi Angkori templite avastamist. Pärastlõunal vaba aeg.  

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Siem Reap Lotus Blanc Resort hotell 4*

17. päev

Angkori ekskursioon 

Päeva alustuseks külastame iidse Angkor Thomi linna imetlusväärseid templeid. Angkor Thom oli Jayavarman VII ajal Suure Khmeeri Impeeriumi viimane pealinn. Linna ümbritseb ruudukujuliselt 8 meetri kõrgune müür. Siseneme linna iidse Lõunavärava kaudu, mis on muljetavaldav kivivärav, millele on nikerdatud elevandid ja neli hiiglaslikku nägu. Mõlemal pool sissekäigurada on 54 jumalat ja deemonit, kes hoiavad püha madu. Edasi suundume Bayoni templisse, mis asetseb täpselt muistse linna südames. See 12. sajandi meistriteos on suursugususe khmeeride kultuuri musternäide, tuntud oma 54 torni ja mõistatuslike kivist nägude poolest, mis esindavad suure khmeeride impeeriumi 54 provintsi. Ka Elevantide terrass ning Pidalitõbise Kuninga terrass on kindlasti vaatamist väärt, mõlemad on tuntud oma keerukate madalreljeefide poolest.

Lõunapaus restoranis, seejärel Ta Prohmi templi külastus. Ta Prohm on ainulaadne selle poolest, et on jäetud nii nagu ta kord leiti: džunglisse ja võssa kasvanult, seinad mitmest küljest sisse varisemas. See teeb sellest "Tomb Raideri templist" ühe maalilisema ja meeldejäävama Angkori templite seas. Nüüd päeva kõige meelikütkestavama elamuse juurde: suursugune Angkor Wat. Rajatud 12. sajandi alguses kuningas Suryavarman II valitsusajal, sümboliseerib tempel oma konstruktsiooni poolest Meru mäge - jumalate kodu. Templi seintel on kivist nikerdused ja madalreljeefid, millel on kujutatud hindu mütoloogia elemente ning sõdasid, mis Suryavarman II oma valitsusajal pidas. Angkor Wat on tuntud ka templit kaunistavate apsara tantsijannade kujude poolest, mida on üle kahe tuhande. Arvatakse, et rasked ehitustööd võisid kesta umbes 30 aastat. Tänapäeval on Angkor Wat'i kujutatud Kambodža riigilipul, kuivõrd see tempel on khmeeri rahva sümboliks. Viibime templis päikeseloojangu ajal, kui külastajaid on vähem ning mil apsarad saavad särada kõige kaunimas valguses.

Õhtul läheme Kambodža Phare tsirkuse etendust vaatama. Etendus algab õhtul kell kaheksa. Oskuslikud Phare Ponleu Selpak’I (PPS) artistid etendavad Putho või Eclipse etenduse. Etenduses sisuks on Battambang 1994. aastal, mil Kambodža põgenikelaagrist naasnud noored õppisid kunsti kasutama traumadest üle saamiseks. PPS’il on olnud mõjukas roll khmeeri kultuuri edendamisel genotsiidi järel. Kambodža elust pajatavas shows segatakse moodsat ja traditsioonilist, muusikat, tantsu ja akrobaatikat. Naaseme Siem Reapi. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök 
Majutus: Siem Reap Lotus Blanc Resort hotell 4*

18. päev

Siem Reap jalgrattamatk

Pärast hommikusööki teeme jalgrattamatka Tonle Sap järve juures. Umbes 25 kilomeetri pikkune matk viib läbi mitmete Siem Reap’i külade. Soovijatel on igal hetkel võimalus jalgratas bussi vastu vahetada. Tonlé Sap on Kagu-Aasia suurim mageveejärv, mille mõõtmed sõltuvalt aastaajast suuresti varieeruvad. Kuival hooajal umbkaudu 2500 kilomeetri suurune järv paisub sajuhooajal pea neljakordseks (10 000 km).

Jõuame Roluos grupi templite juurde. Need templid on pärit Angkori eelsest ajastust ning asuvad Siem Reapist umbes 15 kilomeetrit ida poole. Templite ehitusstiil ja konstruktsioonid erinevad oluliselt Angkori omadest, ent siiski võib leida ka sarnasusi. Roluos on olnud kunagise khmeeri tsivilisatsiooni keskus, toona kandis see linn Hariharalaya nime. See on siinse piirkonna vanim templitekompleks, pärinedes 8. ja 9. sajandist.

Jätkame jalgratastel (soovijatel igal hetkel võimalus jätkata teekonda bussis). Teeme peatuse kohalikul turul ja seejärel astume laevale, et sõita Kampong Phluki. Suundume Kampong Phluki - külla, mis asub küll veidi kaugemal, kuid kus käib võrdlemisi vähe turiste. Selles vaiadele ehitatud külas, üleujutatud mangroovimetsade keskel, näeme kohalike kalameeste ja nende perede igapäevaelu. Istume paati ning teeme tiiru järvel. Näeme vaiadele ehitatud maju, mis on järvega vahetus ühenduses, möödume vee peal ujuvatest majakestest ning pilkupüüdvatest üleujutatud metsadest, mis kõik maalib tõetruu pildi elust vee ääres. Naudime kaunist loodust järve idüllilises rahus ja vaikuses. Pärastlõunal jalgratta- või bussisõit (25 kilomeetrit) tagasi Siem Reapi. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Siem Reap Lotus Blanc Resort hotell 4*

19. päev

Siem Reap / Phnom Penh

Hommikul sõidame Siem Reapist Phnom Penhi (umbes viis tundi). Phnom Penhi jõudes seame end hotellis sisse.

Soovijatel võimalus teha õhtune linnaekskursioon, mille käigus külastame Preah Ang Dong Ker’i püha pagoodi jõe ääres, Kuningapaleed ning jalutame mööda jõekaldaid. Jõuame Prantsuse koloniaalajastu hooneteni Wat Phnomis. Imetleme mäetipust vaateid linnale ning Tonle Sap ja Mekongi jõele. Õhtusöögiks on välja valitud kuulus Väliskorrespondentide klubi. See oli paik, kus Vietnami-Ameerika ja Khmeeri sõja ajal kohtusid rahvusvahelised ajakirjanikud ja päästetöötajad.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Phnom Penh Palace Gate hotell 4*

20. päev

Phnom Penh / Phnom Penh - Bangkok - Istanbul 

Vaba hommik.

Soovijatel võimalik teha poolepäevane linnaekskursioon, mille käigus õpime tundma linna ajalugu. Külastame 1866. aastal ehitatud kuningapaleed. Hoonekompleksis on ka Hõbepagood, mis on oma nime saanud üle 5000 raske hõbeplaadi järgi, mis pagoodi põrandaid katavad. Paiga algne nimetus on Wat Prakeo (Smaragdbuddha tempel). Siin templis näeme kullast, hõbedast, kristallist ja pronksist buddhasid. Edasi suundume lähedalasuvasse rahvusmuuseumisse, mis on ehitatud traditsioonilises khmeeri stiilis ning kus on maailma kõige täielikum 4.-13. sajandist pärinevate arhailiste khmeeri kunstiteoste ja religioossete esemete kollektsioon. Näitusel on üle 5000 väljapaneku, mis annab tunnistust kuningriigi kultuuripärandi rikkusest. Lisaks elutseb muuseumi katusel tohutu suur nahkhiirekoloonia. Linnaekskursiooni lõpetuseks külastame kaasaegset Wat Phnomi pagoodi, mis seisab paigas, kus Phnom Penhi linn asutati.

Lend PG936 Phnom Penh-Bangkok 19.25-20.40, lennuaeg 1h 15min
Lend TK069 Bangkok-Istanbul, 23.30-06.25+1, lennuaeg 10h 55min

Toidukorrad: hommikusöök 

21. päev

Istanbul - Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.40-12.00, lennuaeg 3h 20minReisi hind: 4841 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid
  • transport vastavalt programmile - väikebuss
  • hommikusöögid kõikidel päevadel
  • programmis vastavalt märgitud lõuna- ja õhtusöögid
  • majutus programmis märgitud 4* majutuskohtades
  • ekskursiooniprogramm koos sissepääsud piletitega
  • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • ühene majutus hotellides 950 €

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Vietnam-Laos-Kambodža

7. veebruar 2020 – 27. veebruar 2020