Venezuela
Retk metsikus looduses ja Los Roquese arhipelaag


10. veebruar – 26. veebruar 2023
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Venezuela

10. veebr – 26. veebr 2023  / 5995 €

Kui Kolumbus Lõuna-Ameerika mandril just Venezuelas oma esimesed sammud astus, nimetas ta paiga kohalike „rõõmsate, sõbralike ja külalislahkete“ asunike järgi Tierra de Gracia ehk „kaunis maa“. Ja seda Venezuela kindlasti siiani on. Lisaks maailmakuulsale Angeli joale ootavad Venezuelas avastamist peaaegu Eestimaa suurune Orinoco delta oma looduslike kanalite rägastikuga, Amazonase ja Bolivari madaliku vihmametsad täis võrreldamatut liigirikkust, 2800 kilomeetri pikkune Kariibide rannik oma imeliste randade ja saartega ning paeluv koloniaalarhitektuur. Venezuela üheks haruldasemateks vaatamisväärsusteks on tepuid - lameda tipuga mäed, mis kerkivad üle 1000 meetri ümbritsevast savannist või džunglist kõrgemale nagu looduslikud hiidkindlused. Auyan-nimelise tepui tipust kihutab alla ka maailma kõrgeim - Angeli juga (979 meetrit). Andidest Orinoco jõe deltani ulatuv hiiglaslik tasandik Llanos ja Amazonase vihmametsad on koduks rahvastele, kes elavad justkui meie tsivilisatsiooni ja minevikku kihutava maailma vahel. Uudistajatel on sinna keeruline pääseda ning seiklused saabuvad siin väga mitmel kujul. Kuigi Venezuela maadleb hetkel kohutava maine, hüperinflatsiooni, suletuse ja vaesusega, seda olulisem roll on kohalikul turismisektoril, et toetada Venezuela kordumatult veetlevat ning metsikult võimsat loodust.

1. päev

Tallinn  - Caracas  

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.40

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 18.40-22.55
Lend TK183 Istanbul-Caracas 02.00-08.25

2. päev

Caracas  

Saabume Caracasesse kl. 12.40
Tutvume Venezuela pealinnaga ja läheme majutuskohta

Majutus: Caracas Eurobuilding Express hotell 4*

3. päev

Caracas / Los Llanos

Varajane lend Caracas-Los Llanos (Barinas).

Seejärel sõidame kolm tundi oma majutuskohta, milleks on Los Llanose südames asuv rantšo Hato El Cedral.

Los Llanos on suur troopiline tasandik, mis hooajaliselt üle ujutab. Los Llanos on ka tuntud kui Lõuna-Ameerika Serengeti, sest siin on suur lindude paradiis ja leidub hulgaliselt loomi, kellest huviäratavaim on kindlasti maailma suurim roomaja - anakonda. Los Llanose ääretul madalikul on kaks aastaaega. Vihmaperiood kestab maist novembrini, siis on kõik väga lopsakas ja suured tasandikud on üleujutatud. Kuival perioodil, detsembrist aprillini, kogunevad loomad ja linnud tiikide ning El Cedrali jõe kallastele. Siin on linnuvaatlejate rõõmuks üle 400 liigi linde, kelle valged, tulipunased, kollased, sinised, oranžid ja mustad toonid on värvikirevad täpid rohumaadel. Llanos on maailma linnuparadiis, kust leiab tuhandeid haigruid, kurgesid, vileparte, redulinde, hoatsiine, selvahanesid, maskkiivitajaid, sarvik-ogatiibu, seitset liiki ibiseid ning tandempistrikuid. Lisaks veel kapibaarad, kaimanid, krabisööja rebased, suured sipelgaõgijad, otselotid ning isegi puumad ja jaaguarid.  Veeküllast aega naudivad kümned tuhanded kaimanid, magevee delfiinid, piraajad ja kilpkonnad. Kõrghetkeks võib pidada anakonda leidmist.

Venetsueelalased armastavad Llanose pärimust. Nad jutustavad, et Llanero ehk Venetsueela cowboy on “äärmuste mees, kes ilma mingi raskuseta jalutab üleujutusest põuda ja kõrbe üksildusest festivalide märulisse”. Venetsueela Llanos on imelik segu Ameerika metsikust läänest ja Aafrika savanni safarist, kus inimesed peavad jahti ja korjavad saaki iidsete tavade kohaselt. Tolmused cowboyd teevad üleloomulikke pingutusi taltsutamaks maad, mis on sama metsik ja kontrollimatu nagu selle näiliselt lõputul pinnal ringi uitavad olevused.

Piiritu Llanose eriskummalisuste hulka kuulub  “Hato” ehk suur ja spetsialiseerunud rantšo. Hato on ühtlasi ka uuendusmeelne ja suurepärane metsiku looduse pelgupaik. Mõni Hato hõlmab koguni 80 000 hektarit metsikut loodust.  Ka meie peatuspaik, 53000 hektari suurune Hato el Cedral rantšo, on ühel ajal nii karjakasvatus rantšo kui ka imelise metsiku looduse pelgupaik. Hato el Cedralis karjatatakse 20000 karilooma.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Hato El Cedral rantšo

4.-5. päev

Los Llanos

Kahe päeva jooksul teeme hommikused ja pärastlõunased loodusretked. Sõidame lahtise veoauto mugavas kastis, millest avaneb suurepärane vaade. Sõltuvalt veetasemest sőidame ringi erinevates suundades ja jälgime loodust, olles ise selle keskel. Õhtupimeduses suundume puuma- ja jaaguarisafarile, kus püüame võimsate valgustite abil tabada nende haruldaste loomade tegevust.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Hato El Cedral rantšo

6. päev

Los Llanos / Caracas

Hommikune loodusretk Los Llanoses, seejärel sõidame Barinasi ja lendame Caracasesse.

Venezuela pealinn ja suurim linn Caracas asub 920 meetri kõrgusel Avila mäeaheliku jalamil, vaid 18 kilomeetri kaugusel Kariibi mere rannikust. Mägede vahel asuv viie miljoni elanikuga Caracas on täis kontraste nagu iga teine suurlinn. Caracase kesklinn on tihedalt täis rahvusvaheliste suurfirmade siltidega kaunistatud  kõrghooneid. Veidi eemal kesklinnast aga algab getode rajoon, kus üksteise otsas ilma vee, kanalisatsiooni ja elektrita seisavad lihtsalt aknaaukudega majaseinad. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Caracas Eurobuilding Express hotell 4*

7. päev

Caracas / Puerto Ordaz / Orinoco delta

NB! Orinoco deltale läheme ilma kohvrita - see jääb Puerto Ordazi.

Lend Caracas-Puerto Ordaz

Sõidame jõe äärde ja sealt edasi juba mootorpaadiga otse laagripaika. Orinoco delta on Eesti suurune ala, mille on peamiselt asustanud warao hõim. Pärastlõunal loodusretk deltal. Kõik ekskursioonid toimuvad ümber meie Orinoco Delta lodži baaslaagri. Käime külas kohalikul Warao põlisrahval ja saame sisse piiluda nende igapäeva toimetustesse ja tegemistesse. Saame katsuda ja nuusutada seda, mida tavaliselt näidatakse vaid loodusdokumentaalides. Teeme paadiretke tutvumaks kohaliku taime ja loomariigiga. Vaikselt kanuuga väikesel jõel sõudes püüame kala ja naudime päikeseloojangut. Öisel retkel peegelduvad valgusvihtudes ööloomade silmad. 

Orinoco jõe delta pindala on 41 000 ruutkilomeetrit, peaaegu niisama suur, kui kogu Eesti kokku. Delta koosneb suuremate ja väiksemate jõeharude labürindist, mille kallastel laiub troopiline džungel. Inimasustus on seal hõre ja maismaateid peaaegu ei ole. Teedevõrguks on jõed ja peaaegu ainsaks liiklusvahendiks paat.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Abujene lodge

8. päev

Orinoco delta / põlisrahvad

Täna külastame kohalikke põlisrahvaid ja uurime loodust.

Teine baaslaager on Simoina jõe ääres. Simoina tähendab warao indiaani keeles “Mee maa”. Lihtne ja maalähedane laager on ehitatud vee peale, mis pakub seiklushimulistele põnevust. Päevad kulgevad just nii nagu siinsetel kohalikel. Magame võrkkiiges, kalastame vihmametsa väikestel lisajõgedel, öösel otsime kaimane, teeme retki vihmametsa. 

Venezuela rahvastikust moodustab vaid 2% põlisrahvad. Põlisrahvaste hulgas on 26 tuntuimat rahvusgruppi, nende hulgas waraod, pemonid, baniwad ja yanomamõd. Warao tähendab tõlkes "paadirahvas". Nimetus kirjeldab tabavalt seda, kuidas selle rahva elu on väga tihedalt seotud veega. Soises ja üleujutuste rohkes Orinoco deltas elavad inimesed rookatusega, osaliselt seinteta vaimajades. Ainsaks mööbliesemeks on tihtipeale võrkkiik. Warao beebid hakkavad enne käima õppimist ujuma. Peamiseks transpordivahendiks on siin ühest puutüvest välja tahutud kanuud ehk bongod. Üsna peatselt pärast Kolumbuse retki oli Alonso Ojeda üks esimesi eurooplasi, kes Orinoco jõge pidi rännates waraode külasid märkas. Külad täis jõel asuvaid vaimaju meenutasid kuulsale maadeavastajale Veneetsia kanaleid ja maju nende kohal. Sellest ka Venezuela nimi "väike Veneetsia".

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Abujene lodge

9. päev

Orinoco delta / Puerto Ordaz

Hommikune retk Orinoco deltal. Pärastlõunal läheme Puerto Ordazi linna, mis on osa suuremast, Ciudad Guayana linnast. Puerto Ordaz on ühe suurfirma linn (CVG), kus on keskmisest suurem elatustase, mistõttu  on linn täis poode, restorane ja ööklubisid.

Tänasesse majutuskohta jõudes saame kätte ka oma kohvrid, mille enne Orinoco deltale suundumist Puerto Ordazi jätsime.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Puerto Ordaz Mara In hotell 3*

10. päev

Eralennukiga Angeli joa platoole / Canaima

Täna hommikul lendame eralennukiga Angeli joa juurde Canaimasse.

Väike dzunglilinn Canaima on lähtepunktiks Angeli joale minekul. Sinna ei saa mööda maad, sest puuduvad teed. Canaima asub Carrao jõe ääres ja on ümbritsetud imeliste koskedega nagu Hacha ja Ucaima. Canaima lennuväljalt sõidame Canaima laagrisse samanimelise laguuni juures. Pärast lõunasööki asume kanuudega teele  Canaima laguuni äärsetest  roosakatest randadest. Meie retkel sõuame koskedele nii lähedale, et oleme vetejumala udupisarate sees. Imetleme Salto Sapo kose vahust ilu nii laguuni poolt kui ka veekardina taga jalutades. Seejärel läheme Sapito koskede juurde. Soovijad saavad teha värskendava supluse koskede all. Seejärel teeme rahuliku u 20 min jalutuskäigu Puerto Ucaima juurde, kust asutame end jälle kanuudesse. Mööda Carrao jõge aerutades jõuame Sabana de Mayupa tasandikuni. Naudime Mayupa koskede ja idüllilise maastiku võlu. Meie laager  asub Ahonda saarel. Naudime pidusööki ja väljateenitud puhkust võrkkiikedes imelise lõunapoolkera tähistaeva all.

See on mägine piirkond, kus levimas kummalise välimusega mäed, nagu looduslikud hiidkindlused. Pealt tasased, kuid igast küljest piiratud püstloodis seintega, mille kõrguseks vahel kilomeeter või enam. Niisuguseid laudmägesid nimetatakse Venezuelas tepuideks. Pikki sajandeid oli inimestel võimatu nende otsa pääseda, seepärast on tepuid olnud alati ümbritsetud salapära ja müstiliste lugudega.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Ucuima lodge

11. päev

Angeli juga / paadi- ja jalgsimatk

Varahommikul asume mootorpaadiga mööda Carraro jõge teele Angeli joa juurde. Jõe veetase sõltub otseselt vihmast ning kohati võib olla vajadus, et mehed lükkavad paati üle madaliku. Läbime Põrgu kanjoni ja jõuame Ratoni saareni, kust alustame 1.5 tunnist kerget matka Angeli joa juurde. Kuna Angeli juga kukub kilomeetri kõrguselt, aurustub see vahepeal ära ja moodustab keskel aurupilve, mis all taas veerohkeks joaks muutub. Aurupilvedes murduvad päikesekiired moodustavad imelisi vikerkaari. Tänu sellele, et vesi aurustub, ei mürise ja kõmise Angeli joa juures nii nagu tavaliselt teiste hiigelsuurte jugade juures. Seejärel matkame veel 30 minutit ja jõaume ujumiskohta. Hea lõdvestus, mille järel pöördume tagasi oma majutuskohta.

Maailma eri nurkadest pärit rännumehed on kindlasti Angeli juga külastanud juba oluliselt varem kui 20. sajandil, kuid kindlaid tõendeid selliste reiside kohta ei ole. Teada on, et USA seikleja, lendur ja kullaotsija Jimmie Angel lendas läbi Churuni kanjoni üle Angeli joa 16. novembril 1933. Angel märkas kanjonit ääristava lavamäe ehk tepui püstloodselt kaljult langevat ligi kilomeetri pikkust veeriba. Tema juttu joast ei tahetud uskuda, sest tollased kaardid sealkandis nii kõrgeid pinnavorme ei näidanud. 1937. aastal maandus ta uuesti tepuil. Lennuk sai maandumisel viga ja Angel koos kolme kaaslasega oli sunnitud jalgsi 11 päeva mööda rasket maastikku lähimasse asulasse matkama, aga nii sai välismaailmale tuntuks maailma kõrgeim juga. Jimmie Angeli auks ongi juga saanud rahvusvaheliselt kasutuses oleva nime. Joa nimi kohaliku pemoni põlisrahva keeles on Kerepakupai Merú ehk tõlkes "sügavaima koha juga". Praegugi pääseb joale raskusteta ligi ainult lennukiga. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Angeli joal Ucuima lodge 

12. päev

Canaima / Caracas

Hommikul sõidame paadiga tagasi Canaimasse. Teel külastame Pozo de La Felicidad (Õnne õnarus) koske. Enne lennukile asumist võimalik teha värskendav suplus. Hommikul lendame Canaimast Puerto Ordazi, kus saame kätte oma kohvrid. Seejärel lendame Puerto Ordazist Caracasse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Caracas Eurobuilding Express hotell 4*

13. päev

Caracas / Los Roques arhipelaag

Pärast hommikusööki lendame Caracasest Los Roquesi.

Los Roques on arhipelaag, kus on 50 nimega saart ja üle 200 ookeanist vaevu väljaulatuva liivaseljandiku. Soe merevesi (30 kraadi) ja valged liivarannad on kohale meelitanud maailmakuulsaid näitlejaid ja sportlasi. Lisaks rannamõnudele on siin hea kalastada, tegeleda snorgeldamise või veespordiga, sõita jahiga saarte vahel või lihtsalt raamatut lugeda.

Los Roques saarestik on küll osa Väikestest Antillide saarestikust, mille hulka kuuluvad sellised saared nagu Aruba, Bonaire ja Margarita, aga nii kultuuriliselt kui ka maastiku poolest eristub ta nendest suuresti. Los Roquesist sai rahvuspark juba 1972. aastal. Los Roques ei ole kaetud luksuslike hoonetega. Pigem on siin väikesed võõrastemajad ning siia ei ole lubatud rohkem ehitada. Gran Roque saar on umbes 3 km pikk ja 1 km lai. Kohalikud elatuvad krabiliste ja merekarpide püüdmisest ning turismist.Saarel on värvikirevad võõrastemajad, kool, kirik ja Los Roque omavalitsuse hoone. Francisquí, Crasquí, Madrisquí, Noronqui, Sarky saared on asustamata. Saarte nimed on huvitav segu hollandi ja hispaania keelest (näiteks Nordesquí on tuletatud North East Key). Gran Roque ainuke mootoriga sõiduk on prügiauto. Enamik teokarpidega ääristatud tänavaid on liivateed ning seetõttu liigub enamik inimesi ka paljajalu. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Acuarela hotell

14. päev

Los Roques arhipelaago

Päev Los Roquesel. Sõidame mootorpaadiga Madriskey ja Franciskey saartele.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Acuarela hotell

15. päev

Los Roques arhipelaag

Vaba päev või soovi korral sõidame mootropaadiga Los Roquese arhipelaagi kaugematele saartele.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Acuarela hotell

16. päev

Los Roques - Caracas - Frankfurt

Hommikune lend Los Roques-Caracas

Lend TK114 Caracas-Istanbul 11.40-06.20

17. päev

Istanbul - Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.30-11.45

Majutus Venezuelas

Hotellide nimed on märgitud reisikirjelduses. Venezuela hotellide tase, ka rahvusvahelistesse kettidesse kuuluvatel, on suhteliselt madal. Olge valmis aeglaseks ja mitte kõige viisakamaks teeninduseks. Hotellides võib olla probleeme ka puhtusega.

Venezuelas on turism veel väga vähe arenenud. Arusaamad teenindusest on sageli teistsugused kui harjunud oleme. Majutuskohtade tasemel on veel kõvasti arenguruumi. Kohalike lendude ajad võivad muutuda ning võib isegi juhtuda, et lend lükkub päev hilisemaks või hoopis varasemaks. Meil on lendude piletid kõik ostetud, kuid kohapeal on “omad reeglid”. Näiteks võib tekkida olukord, kus peame Los Roquese saartelt päev varem Caracasesse lendama. Meie eelmise grupiga läks kõik plaanipäraselt. Informeerime teid igaks juhuks, et ootamatusteks valmis olla!Reisi hind: 5995 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid (Lufthansa)
 • majutus programmis märgitud hotellides, kahesed toad
 • programmis märgitud söögikorrad
 • transport vastavalt programmile
 • eestikeelne ekskursiooniprogramm
 • rahvusparkide maksud
 • jootrahad
 • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 490 eurot
 • reisikindlustus

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus
PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus
Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
https://pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
https://pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
https://pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis