Uus-Kaledoonia ja Vanuatu
Aastavahetus Okeaanias


26. detsember – 12. jaanuar 2021
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Uus-Kaledoonia ja Vanuatu

26. dets – 12. jaan 2021  /  7940 € 

Vaikse ookeani edelaosas paiknev Uus-Kaledoonia on äärmiselt kaunis. Saari ümbritsevad sinistes toonides sillerdavad laguunid, siinne valgus ning õhk erutavad meie meeli. Uus-Kaledoonia võimas vallrahu on üks suurtest looduse imedest ja väärib igati UNESCO maailmapärandi nimistusse kandmist (2008. aastal) kolmes kategoorias: ülivõrdelise loodusliku ilmingu või loodusliku ilu kategoorias, kestva bioloogilise või ökoloogilise protsessi kategoorias ning bioloogilise liigirikkuse ja ohustatud liikide kategoorias. Uus-Kaledoonia on mõnus kooslus looduse suurest imest ja inimese loodud naudingutest. Siinne kultuur on võluv segu Melaneesia veetlusest, soojusest ja külalislahkusest ning Prantsuse sarmist ja elegantsist. 

Uus-Kaledooniast põhja pool asub Vanuatu saarestik. Ühe uuringu kohaselt on kõigi maailma riikide kodanike seas kõige õnnelikumad just Vanuatu Vabariigi kodanikud. 98% Vanuatu elanikkonnast koosneb põlisrahvast. Mitmed rännumehed peavad seda kogu Okeaania üheks ürgsemaks ja ehedamaks saarestikuks, mille rikkumata loodus ja põlisrahva kultuur lummab ning tekitab sõltuvust. Vanuatu on sündinud vulkaanidest ja praegugi tegutseb üheksal saarel aktiivseid vulkaane. Siinses õhtutaevas punetab sulalaava tuline hiilgus. Saarel kasvavad lopsakad vihmametsad, mis on võimsate laiavõraliste viigipuude kuningriigiks. Vihmametsade tiheda alustaimestiku ehteks on paljud orhidee- ja sõnajalaliigid. Maalilisi randu ja hambulisi kaljusid uhuvad kristallselged veed. 

1. päev

Tallinn - Helsingi - Tokyo (26. detsember)

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 12.45

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.45-15.25 (Finnair)
Lend AY73 Helsingi-Tokyo 17.20-10.00+1 (Finnair), lennuaeg 9h 40min

2. päev

Tokyo (27. detsember)

Saabumine Tokyo Narita lennujaama. 

Sõidame bussiga Tokyosse läbi linna erinevate piirkondade. Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa, kus on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. 

Lõunasöök - shabu shabu - jaapanipärane hot-pot, kus küpsetatakse imeõhukeseks viilutatud liha, tofut ja juurvilju. Laual olevas potis koos küpsetamine on nii hinge ja keha soojendav kogemus.

Vaatame Tokyo panoraami 202 meetri kõrguselt Tokyo Metropolitan Government Office'i katuselt. Seejärel jalutame meelelahutuspiirkonna Kabukicho tänavatel. 

Sõidame hotelli ja puhkus.

Toidukorrad: lõunasöök
Majutus: Tokyo Royal Park Shiodome hotell 4*

3. päev

Tokyo - Noumea (28. detsember)

Hommikul sõidame lennujaama.

Lend SB801 Tokyo-Noumea (Uus-Kaledoonia) 12.15-22.50

Jõudes Uus-Kaledooniasse, sõidame Noumeas asuvasse hotelli.

Uus-Kaledoonia vallrahu kogupikkus on umbes 1500 kilomeetrit ja korallriffide ala kogupindala on 24 000 km2 (keskmiseks sügavuseks 25 meetrit). Uus-Kaledoonia laguunide süsteem on maailma üks suuremaid. Korallriffi väärtuseks on väga suur bioloogiline mitmekesisus - siin elab mitmeid endeemilisi liike, mis on iseloomulikud ainult sellele piirkonnale. Arvatakse, et erinevat liiki korallide ja kalade hulgalt ületab Uus-Kaledoonia korallriff isegi suuremat Austraalia Suurt Vallrahu. Uus-Kaledoonia rannavetes elab umbes 3000 erinevat liiki molluskeid. Korallrahu piirkond on dugongide (mereveis) ja rohekilpkonnade elupaik.

Uus-Kaledoonia viis suuremat saart ning seda ümbritsev sõltkondade ala on Prantsusmaale kuuluv meretagune ala. Uus-Kaledoonia peasaar ehk teise nimega Grande Terre asub Austraaliast umbes 1200 kilomeetri kaugusel ida suunas. Uus-Kaledoonia pealinn Noumea on stiilne ja kosmopoliitne, ent samas ka lihtne ja pingevaba. Linn asub poolsaarel ning on ümbritsetud maaliliste lahtedega. Noumea, kus elab rõõmsameelne paljurahvuseline kogukond (umbes 100 000 inimest), on siinse Vaikse ookeani piirkonna tõeliseks keskuseks. Külastajad saavad nautida hõrgutavaid roogi Ladina kvartalisse peidetud särtsakates Prantsuse restoranides või mõnes mereäärses bistroos. Ostlejad saavad avastada uusimat Prantsuse moodi kõrvuti Aasia vürtsidega. Noumea keskus keerleb ümber Place des Cocotiers’i väljaku. Väljaku aiakestes on mõnus kuuma päikese eest varju otsida. Kohalikele meeldib aega veeta Baie des Citronsi ja Anse Vata rannarajoonides, kus on ka restoranid, baarid ja ööklubid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Château Royal hotell 4*

4. päev 

Uus-Kaledoonia. Blue River park (29. detsember)

Täna sõidame bussiga lõuna suunas. Meie sihtkohaks on Blue River Parc (eesti k. Sinise Jõe park) - 80 km2 suurune looduskaitseala. Siin pesitsevad paljud värvikirevad linnud, kellest tuntum on üksnes Uus-Kaledoonias elutsev kagu (pr. k cagou). Pargi jalutusradadel matkates loodame selle häbeliku linnuga ka kohtuda. Pargi tiheda võsastiku ja paksu vihmametsa sees näeme ka hiiglaslikku kauripuud.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Château Royal hotell 4*

5. päev

Uus-Kaledoonia. Noumea (30. detsember)

Pärast hommikusööki teeme ekskursiooni Noumeas. Heidame pilgu Noumea linnakeskusele, jahisadamale, randadele, koloniaalmajadele, riigiasutustele jne. Külastame Jean Marie Tjibaou kultuurikeskust. See keskus on pühendatud Uus-Kaledoonia põlisrahva - kanakade - kultuurile. Jean Marie Tjibaou oli tulihingeline kanaka iseseisvusliikumise eestvedaja, kes mõrvati 1989. aastal. Tuntud itaalia arhitekt Renzo Piano poolt kavandatud keskuses saab aimu kanaka arhitektuurist, puitskulptuurist ning keelepärandist. Peatume Ouen Toro vaateplatsil, kus avaneb 360° vaade Uus-Kaledoonia laguunile ning Dore mäele, Anse-Vatale, Baie des Citrons'ile, Promenade Pierre Vernierile ning kaunitele mäeahelikele. Kui aega jätkub, siis sõidame ka Mont Dore linna, kus vaatame katoliku misjoni kirikut. See kirik oli kristluse alguspunktiks Uus-Kaledoonias. "Imedekiriku" ehteks on Neitsi Maarja kuju kellatorni otsas, värvilise klaasiga aknad ning imelised litchi- ja mangopuud kiriku ümber.

Pärastlõunal lendame Vanuatule.

Lend SB230 Noumea-Port Vila (Vanuatu) 16.00-17.05

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Warwick Le Lagon Resort & Spa hotell 4*

6. päev

Vanuatu saar. Vana-aasta õhtu Port Vilas (31. detsember)

Täna teeme paaritunnise ekskursiooni Port Vilas ja selle ümbruses, mis on hea sissejuhatus Vanuatu põnevasse kultuuri. Sõidame maalilise rannikuni ning mööda Lini maanteed linna. Teel näeme Hiina valitsuse poolt ehitatud Parlamendihoonet, kohalikke turge ja ostlemispiirkondi, tüüpilisi vanu ning ka moodsaid linnahooneid. Siin on nii Inglise kui ka Prantsuse vanglad, haigla ning puhkekeskused.

Vana-aasta õhtusöök Port Vilas.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Warwick Le Lagon Resort & Spa hotell 4*

7. päev

Vanuatu. Tanna saar (01. jaanuar)

Pärast hommikusööki läheme kohalikule lennuväljale ning lendame Tanna saarele.

Tanna on Vanuatu saarestiku üks lõunapoolsemaid saari, kus on iidne melaneesia kultuur hästi tunnetatav. Tanna on Hiiumaast ligi kaks korda väiksem. Seal on aga alati elanud hulga rohkem inimesi, sest maa on viljakas ja toidab inimesed ära. Osalt tänu sellele on nad üheskoos suutnud alal hoida traditsioonilist elulaadi. Iidne elatusviis, aialappide tegemine metsa, püsib tänaseni. Tannalase aed metsas näib meile kui väike võssakasvanud raiesmik. Tegelikult on see haritud lapike, kus kasvab hulk erinevaid aedvilju.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tanna Evergreen resort

8. päev

Vanuatu. Tanna saar / retk Yasuri vulkaanile (02. jaanuar)

Täna teeme retke tuld purskavale Yasuri vulkaanile. Tanna saar, nagu paljud teisedki Vanuatu saarestiku saared, on vulkaaniliselt aktiivne. Yasuri vulkaan sülitab vahetpidamata välja suitsu, väävliaure, tuhapilvi ja hõõguvaid kivikamakaid. Eriti müstiliseks ja ähvardavaks muutub vaatemäng õhtupimeduses, kui seisad otse kraatri serval. Yasuri vulkaani peetakse maailma üheks parima juurdepääsuga tegevvulkaaniks. 365 meetri kõrgune Yasuri vulkaan on olnud aktiivne sisuliselt vahetpidamata viimased 800 aastat. Tannalaste arvates elavad vulkaanis nende surnud eelkäijate hinged, ühes maa-aluses osas kurjad ja teises head hinged. Tuhaväljal on ka paik, kust kaudu siit ilmast lahkuva inimese hing peaks vulkaani sisse pääsema.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tanna Evergreen resort

9. päev

Vanuatu. Tanna saar / kanuuretk ja snorkeldamine / merekilpkonnad (03. jaanuar)

Pärast hommikusööki läheme kanuuretkele, mis kestab umbes 3 tundi. Siin ei sõideta mitte plastikust kanuudes, vaid kasutatakse traditsioonilisi Tanna saare pirooge. Kanuude ehitamise kunsti on siin perekondades antud edasi juba 10 põlvkonda. Teeme matka maailma paremini säilinud korallriffide vahel, lootes kohata hiigelsuuri merekilpkonni.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tanna Evergreen resort

10. päev

Vanuatu. Tanna saar / Lamakara küla (04. jaanuar)

Pärastlõunal lähemeYakeli külla, kus külaelanikud kannavad traditsioonilisi rõivaid ning viljelevad oma esivanemate eluviisi. Küla erinevates nurkades tutvume siinse kultuuri eri tahkudega. Saame teada, kuidas rahvameditsiinis otsiti abi ürtidest, juurtest, koortest ja lehtedest; kuidas põlisrahvas püüdis saaki ning kuidas saak ka koju kanti; kuidas säilitati toidu tagavarasid; kuidas tehti süüa ilma elektrita külas. Siinsed elanikud sõltuvad siiani oma päevasaagist.

Lamakara küla meelitab kultuuriantropolooge uurima cargo-kultust. Teise maailmasõja ajal rajasid jaapanlaste vastu sõdivad ameeriklased oma tugipunkte ka Tannale, tuues kaasa rohkelt toitu, relvastust ja varustust. Melaneesia iidse uskumuse järgi tulevat teispoolsusest kord suur juht, kes toob kaasa kõik mõeldavad head asjad. Ja korraga oligi see kohal: taskunoad, konservid... lõputul hulgal igasugu toredaid esemeid. «Kust te neid saate?» küsisid kohalikud ameeriklastelt. «Cargo toob,» vastasid nood. Nii sündis nn cargo-kultus, kus kord on keskse tegelase nimi John Frum, kord Tom Navy, kord mõni muu Ameerika mereväelase nimega müütiline tegelane. Nagu iidsed suulised usundid ikka, nii võtab pidevalt uusi jooni ka John Frumi usk.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tanna Evergreen resort

11. päev

Vanuatu. Imere saar (05. jaanuar)

Lendame tagasi pealinna (Port Vila), kust suundume otse linna külje all asuvale Iririki saarele, kus asub hotellikompleks, mis hõlmab kogu saare.

Majutus: Iririki Island resort 4*

12. päev

Lahkume Vanuatult / Uus-Kaledoonia (06. jaanuar)

Vaba päev rannamõnude nautimiseks. Pärastlõunal lahkume saarelt ja läheme Port Vilasse.

Lend SB231 Port Vila-Noumea 18.10-19.15

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Château Royal hotell 4*

13. päev

Uus-Kaledoonia. Pines'i saar (07. jaanuar)

Hommikul sõidame Magenta lennujaama ja lendame sealt Pines'i saarele (inglise k. Isle of Pines). Noumeast 100 kilomeetri kaugusel kagu suunas asuval saarel elab vaid 2000 inimest. Türkiissiniste vetega rannad, lumivalge liiv ning troopilised metsad on andnud Isle of Pines’ile hästi väljateenitud hüüdnime: l'île la plus proche du paradis (tõlkes: lähim saar paradiisile). Saare metsade pimeduse varjus peituvad kummituslikud koopad ning kunagise vangla varemetesse on sisse seadnud lopsaks rohelus. Saarele toodi 19. sajandil Pariisi kommuuni mässajaid asumisele. Saare põlisasukad - kunied - hoiavad siiani au sees iidseid meresõidu pirooge. Nõtked ja saledad puutüvest õõnestatud kanuud libisevad hääletult üle tasase laguuni. Saarel on põnev ja väga haruldane loomastik ja taimestik. Näiteks elab siin harjasgeko ja maailma suurim geko - võrk-hiidgeko.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Oure Tera hotell 4*

14. päev

Uus-Kaledoonia. Pines'i saar (08. jaanuar)

Vaba päev Pines'i saarel.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Oure Tera hotell 4*

15. päev 

Uus-Kaledoonia. Pines'i saar (09. jaanuar)

Vaba päev Pines'i saarel.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Oure Tera hotell 4*

16. päev

Uus-Kaledoonia (10. jaanuar)

Pärstlõunal sõidame Pines'i saarel lennuväljale ja lendame Noumeasse. Õhtul asutame ennast öisele lennule Tokyosse.

Lend SB800 Noumea-Tokyo 00.50-07.50

Toidukorrad: hommikusöök

17. päev

Tokyo (11. jaanuar)

Jõuame Tokyosse hommikul kell 07.50. 

Tokyo kesklinna jõudes läheme Asakusasse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk kaastunde bodhisattvale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö-ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Lõunasöögiks on täna sushi. Riis ja kala on Jaapani kokakunstis esmatähtsal kohal ja need kaks on täiusliku kooskõla leidnud just sushi näol. Igas Jaapani piirkonnas on välja kujunenud omad sushiretseptid, millega hoitakse elus kohalike olude ja eelistuste kulinaarse vaheldusrikkuse varakambrit. Traditsioonilise sushi geniaalsus seisneb just erinevate mereandide maitse täiuseni tõstmises. Sushi on oivaline ja samas turvaline - ligi 3000-aastase sushi ajaloo jooksul on Jaapani kokad kasutusele võtnud leidlikke nippe, kuidas muuta mereandide maitseid veelgi hõrgumaks ning tarbimist turvalisemaks. Sushikokk pühendab iga päeva just kõige parema sushi valmistamisele - et tema käes voolitud sushiriisipätsike oleks piisavalt habras laskmaks läbi valguskiiri, ent samas piisavalt sitke, et see ei laguneks koost enne suhu panekut. Kõige hõrgum sushi hakkab suhu pannes mõnusasti sulama!

Pärast lõunasööki teeme jalutuskäigu Tokyo südameks oleva Keiserliku Palee juures. Kaunis park ja keisri eluase on rajatud kunagise Edo ajastu šoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune šoguni palee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad - "koi" ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda - aprillis kirsiõied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud, bambusesalud jne. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo Royal Park Shiodome hotell 4*

18. päev

Tokyo - Helsingi - Tallinn (12. jaanuar)

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama ja suundume tagasi koju.

Lend AY74 Tokyo-Helsingi 11.55-15.20
Lend AY113 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 7940 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik programmis märgitud lennud
  • majutus vastavalt programmile
  • programmis märgitud söögikorrad
  • transport vastavalt programmile
  • programmis märgitud ekskursioonid
  • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest: 

  • ühene majutus 1495 eurot
  • programmivälised ettevõtmised
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Uus-Kaledoonia ja Vanuatu

26. detsember 2020 – 12. jaanuar 2021