Uus-Meremaa
Põhjalik reis põhja-ja lõunasaarel


14. veebruar – 28. veebruar 2023
Grupis 18 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Uus-Meremaa

14. veebr – 28. veebr 2023  / 5885 €

"Aotearoa – Pika Valge Pilve Maa. Nii umbes võib tõlkida maori-(hääldub nagu meie maaori!)keelse Uus-Meremaa nime. Uus-Meremaa on viimane suur tükk maismaad, mille inimesed asustasid: maorid jõudsid sinna umbes 1000. aasta paiku meie ajaarvamise järgi. Uus-Meremaa asub kaugel kontinentidest, Austraaliani on ligi 2000 km, tema läheduses on vaid väiksemaid saari. Nii oli Uus-Meremaa kaksiksaarel ka looma- ja taimeriik muust maailmast eraldatud ja sääl võime nüüdki veel kohata omapäraseid olevusi. Ennekõike linde, sest Uus-Meremaa oli enne inimeste sinnasaabumist lindude päralt. Siin ei olnud imetajaid pääle nahkhiirte ja rannal lesivate hüljeste. Inimene tõi endaga kaasa rotid, kassid, koerad jm loomad, kes on teinud saartel palju pahandust, hävitades siinseid üsna kaitsetuid loomi. Seda tegi otse ka inimene. Juba maori küttide käe läbi kadusid olematusse jaanalinnust tükk maad suuremad hiidlinnud moad ja hiidkotkad. Ent Uus-Meremaa vapilinnud kiivid on alles ja neid püütakse hoida ja kaitsta. Uusmeremaalased nimetavad ennastki "kiwi". Ei ole ehk ülearune meenutada sedagi, et reis Uus-Meremaale saab teoks keset Eesti talve, mil seal, lõunapoolkeral, on südasuvi, kõige parem aeg tutvuda ühe maailma omapärasema maaga, näha tema veel säilinud ürgloodust, kuulata ja vaadata imelisi linde, näha mitmekesiseid maastikke subtroopikast karmide lumiste mägedeni ja tutvuda oma algkodust – müütiliselt Hawaikilt kaugele lõunasse purjetanud polüneesia meresõitjate järeltulijatega."

/Jaan Kaplinski/

1. päev

Tallinn - London - Doha

Lend AY1014 Tallinn-Helsingi 011.10-11.40
Lend QR302 Helsingi-Doha 16.25-23.10

2. päev

Doha - Auckland 

Lend QR920 Doha-Auckland 02.10-04.50

Saabume Aucklandi rahvusvahelisse lennujaama ning sõidame linnasüdames asuvasse hotelli. Puhkus.

Pärastlõunal Aucklandi linnaekskursioon. 

Auckland on põnev, elav ja kultuurne linn, mis on laotunud kitsale maaribale, kahe sadama vahele. Waitemata ja Manukau sadamad on linna peamised tunnusmärgid, lisaks arvukatele vulkaanikoonustele nagu Edeni mägi ja Rangitoto saar. Aucklandi metropol on Uus-Meremaa suurim linn, mille rahvastiku moodustavad eurooplased, maoorid ja okeaanlased, muutes Aucklandi suurimaks Polüneesia linnaks maailmas.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Auckland Stamford Plaza hotell 5*

3. päev

Aucklandi ümbruse rannik

Täna hommikul sõidame Aucklandi ümbruse kuulsatele randadele.

Pärastlõunal külastame Aucklandi rahvusmuuseumi, mis on pühendatud Vaikse ookeni ja Uus-Meremaa rahvaste põnevatele lugudele ning maa taimestikule ja loomastikule. Muuseum asub Uus-Meremaa ühes ajaloolises hoones linna keskel Domainis. Siin koorub lahti Vaikse ookeani rahvaste - maooride kunstiline pärimus ja kultuur puidunikerduste, kanuude ja taonga (aarded) näol. Moodsa Uus-Meremaa erinevate rasside, rahvuste ja religioonide põnev sulam joonistub välja ning ergutab mõtlema ning mõistma maailma kultuure, kunsti, teadust ning keskkonda. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Auckland Stamford Plaza hotell 5*

4. päev

Auckland / Matakohe / Waipoua Kauri mets

Täna hommikul sõidame Aucklandist põhjapool asuvasse Matakohe piirkonda, kus külastame tõeliselt võimsat Kauri muuseumi, kus näeb kõike, mis on seotud kauripuudega. Seda muuseumi peetakse üheks parimaks Uus-Meremaal. Väljapanek kõneleb kauri puidu- ja kummitööstuse pioneeridest. Esimesed asunikud saabusid Matakohele ja Paparoale 1862. aastal. Siin näeme kauripuust mööblit, Uus-Meremaa esimest traktorit ning saeveskit. Siin on ka ühiselamu, kool, postkontor ning fantastiline telefonide kollektsioon.

Edasi sõidame Waipoua metsa, kus võib näha üht vähestest Uus-Meremaa säilinud kaurimetsadest. Seal kasvavad kaks teadaolevaist kõige suuremat kauripuud – Tane Mahuta ja Te Matua Ngahere. Mets kuulutati ametlikult pühapaigaks 1952. aastal. Vanad puud on maooridele pühad olnud muistsetest aegadest, neid peetakse meiesugusteks elusolevusteks, keda tuleb teretada. Maooride suhtumine puudesse on sarnane vanade eestlaste omaga.

Teeme metsas lühikesed matkad: Tane Mahuta (15 minutit), Te Matua Ngahere (40 minutit) ning Nelja õe matk (20 minutit).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kingsgate Autolodge hotell 3.5*

5. päev

Saarte laht / Waitangi Rahu maja  / Uus-Meremaa üks kaunim rand

Saarte laht (Bay of Islands) – sellise nime andis lahele kapten James Cook, kui ta 200 aastat tagasi seda paika kirjeldas. Laht, millesse on pikitud üle 150 saare, on "uppunud jõgede süsteem" – piirkond, kus meri on vallutanud ja enda alla matnud hulgaliselt jõesänge. Selle varjulised veed pakuvad ideaalseid paadisõidu- ja kalastusvõimalusi. Saarte laht oli esimese kristliku misjoni asupaik Uus-Meremaal. Sealne väike vaikne mereäärne linnake, Russell, oli Uus-Meremaa esimene pealinn.

Täna külastame Waitangi Rahu Maja, mis asub Waitangi Treaty aladel. Waitangi Rahvusfondi valdused katavad 506 hektarit ja hõlmavad koha, kus sõlmiti esmakordselt Waitangi leping (kokkulepe Uus-Meremaa maoori pealike ja Suur-Britannia vahel) 6. veebruaril 1840. Lord ja leedi Bledisloe omastasid need valdused 1932. aastal ning andsid selle üle fondile Uus-Meremaa inimeste jaoks.

Sõltuvalt ookeani tõusu-mõõna ajast läheme "kuumaveeallikate rannale" (Hot Water Beach), kus saame kaevuda liiva sisse ja luua omaenda spaabasseini. Selle ranna külastus sõltub tõusu ja mõõna ajast. Võib ka juhtuda, et see käik jääb järgmise hommiku peale.

Seejärel teeme matka Uus-Meremaa ühe kaunima ranna juurde, mille ehteks on koopakatedraal (Cathedral Cove). Siin on aega ka mere-rannamõnude nautimiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Pacific Harbour Villas hotell 3*

6. päev

Põhjasaare lambakasvatus / kultusfilmi "Sõrmuste isanda" maastikud / majutus peredes 

Reis jätkub sõiduga Matamatasse - enim tuntud kui Kääbikute küla – filmi "Sõrmuste isand" võttepaika, kus tutvume Uus-Meremaa filmitööstusega. Jalutuskäik võtteplastil. Näeme lambakasvatusfarmi, kus avanevad kaunid vaated Kaimai mäeahelikule. Filmide režissöör Peter Jackson leidis J. R. R. Tolkieni raamatute võttepaigaks just siin ideaalsed võttekohad. Kääbiku augud, Rohelise Lõhe kõrts ning Veski on kääbikusõprade jaoks tõelisteks maiuspaladeks.

Meie päev jätkub Cambridge'is. Ilus väikelinn Cambridge asub Waikato hobusearetuspiirkonna südames. Seal on kenad puudega ääristatud tänavad ja palju hästi säilinud muinsuskaitse all olevaid hooneid. Viimased 50 aastat on Cambridge'il olnud ülisuur mõju Austraalia suurimale hobuvõidusõidule – Melbourne Cupile. 13 selle võidusõidu võitjat on aretatud Cambridge'is. 

Cambridge'is kohtume oma majutust pakkuvate peredega, kelleks on enamasti farmiomanikud. Meil avaneb suurepärane võimalus heita pilk kodudesse ja õhtustada koos pererahvaga.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: ööbime uusmeremaalaste kodudes, õhtusöök koos pererahvaga

7. päev

Wai-o-Tapu termaalala / Rotorua 

Hommikul toovad võõrustajad teid tagasi kohtumispaika Cambridge'is. Reisime Cambridge'ist Wai-o-Tapu termaalalale, kus saame jalutada ja mällu jäädvustada unikaalseid vaatamisväärsusi, sealhulgas maailmakuulsaid šampanjabasseine, kuumaveeallikaid, mullitavat muda, auravat maapinda, suurejoonelisi vaateid, hiiglaslikke vulkaanikraatreid ja mineraalastangute moodustisi.

Pärastlõunal suundumine Rotoruasse. Asudes vulkaanilisel platool, on kunagine spaalinn Rotorua kõige paremini tuntud geotermaalsete harrastuste poolest. Rotorua on Uus-Meremaal peamine koht, kus võib näha erinevaid tahke maoori traditsioonidest, alates puunikerdistest ja palvemajadest kuni hangi õhtusöögi ja maoori tantsudeni. Näeme lähedalt Uus-Meremaa rahvuslindu kiivit, kuumaveegeisreid ja mudabasseine.

Õhtune kultuurisündmus "hangi" – toidu, kultuuri ja sõpruse pidu. Külaliste toitmist peetakse maooride seas auasjaks ja märgiks hõimu seisusest, seetõttu kostitatakse meid õhtu jooksul rikkaliku pidusöögiga. Pidusöögis põimub tänapäevane köök traditsioonilise hang’iga (maa sees küpsetatud roog).

Toidukorrad: hommikusöök peredes, õhtusöök
Majutus: Sudima Lake Rotorua hotell 4*

8. päev

Rotorua / Queenstown 

Täna lendame lõunasaarele.

Lend NZ8231 Rotorua-Wellington 08.35-09.45
Lend NZ605 Wellington-Queesntown 12.15-13.35

Hommikul lendame Rotoruast Queenstowni ning sõidame oma majutuskohta. Vaba õhtu Queenstownis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Queenstown Heartland hotell 3*

9. päev

Queenstown

Päev Queenstownis. Skyline Gondola reis Bobi mäe tippu, kust näeb panoraamilisi vaateid Queenslandile ja Wakatipu järvele. Vaatame kuulsat Bungee silda, kust sooritatakse hullumeelseid hüppeid. Heidame pilgu armsate puumajadega Arrowtownile, mis on ajalooline kullakaevandajate küla.

Külastame ka Wild Earth Wines veinimaja. Otago piirkonnas asuvad maailma lõunapoolseimad viinapuude istandused ja ühtlasi ka veinimajad.

Pärastlõunal vabaaeg Queenstownis, mis on Lõunasaare kõige populaarsem puhkekeskus.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Queenstown Heartland hotell 3*

10. päev

Lõunasaare läänerannik / Foxi liustik

Päev looduses, sõidame Queenstownist piki Wanaka ja Hawea järvesid üle Haasti kuru lõunasaare läänerannikule.

Foxi liustik, mis on raamitud rikkaliku rohelise põõsastikuga, kulgeb mööda orgu alla ja on ääristatud taamal kõrguvate mägedega.  

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Heartland Glacier Country hotell 3*

11. päev

Franz Josefi liustik / Punakaiki

Täna teeme jalutuskäigu Franz Josefi liustiku juures. Kuna liustikud liiguvad kogu aeg, siis on liustikele minek keeruline. Pärastlõunal saabume Punakaikisse, mis on tuntud Pancake Rocks’i ehk pannkoogimägede poolest.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Punakaiki Resort hotell 3*

12. päev

Punakaiki / Arthur's Pass rahvuspark / Christchurch

Pärast hommikusööki külastame kuulsat Pancake Rocks'i ehk pannkoogimägesid. Jalutame kuulsatel Punakaiki Pancake'i kaljudel ja õhuaukude juures.

Pannkoogi kaljud, mille poolest on Punakaiki tuntud, on lubjakivikihistused, mis hakkasid moodustuma 30 miljonit aastat tagasi. Merepõhi tõusis maavärinate tagajärjel üle merepinna, tekkisid rannikukaljud ja rannajoon. Meri, tuul ja vihm on aegadega pehmeid kihte uuristanud, tekitades ebatavalisi kivistisi, nagu neid tänapäeval näha võime. Õigete tingimuste korral paiskab suur ookean välgu kaljude all olevatesse õõnsustesse, rohkelt vett purskab õhuaukudest taeva poole, korraldades erakordse vaatepildi.

Seejärel sõidame läbi Greymouthi Christchurchi - lõunasaare läänekaldalt idakaldale. Teekond on ligi 224 kilomeetrit pikk. Meile avanevad vaated Canterbury tasandikele, kaunitele mäekurudele ja Waimakariri jõe orgudele; imetlusväärsetele Lõuna-Alpidele ja lopsakale lõunapöögi-vihmametsale.

Peatume ka Arthur Pass rahvuspargis, kus saame teha lühikese matka. Jätkame sõitu Christchurchi. 

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Christchurch Heartland Cotswold hotell 3*

13. päev

Christchurch / Auckland

Täna teeme poolepäevase linnaekskursiooni Christchurchis, mis on tasandikul asuv aedlinn, kuhu kunagi asusid elama Inglise kiriku toetajad. Lõunasaare üks suurim linn on säilitanud Inglise atmosfääri - pajude ja tammedega ääristatud Avoni jõe kallastel on kobaras huvitavad keskaegsed ehitised. Külastame botaanikaaeda

Pärastlõunal lendame Aucklandi.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Auckland Stamford Plaza hotell 5*

14. päev 

Auckland - Doha

Vaba päeva Aucklandis.

Lend QR921 Auckland-Doha 16.15-00.15

Toidukorrad: hommikusöök
 

15. päev

Doha - Helsingi- Tallinn

Lend QR301 Doha-Helsingi 08.50-13.55
Lend QR6139 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00Reisi hind: 5885 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennupiletid
  • lennujaamamaksud
  • majutus programmis märgitud hotellides koos hommikusöögiga
  • peremajutus (1 öö) koos õhtusöögiga
  • programmis märgitud söögikorrad
  • kogu ekskursiooniprogramm koos transpordi ja kõikide sissepääsudega, nii nagu reisikirjelduses
  • eestikeelne ekskursiooniprogramm
  • Albion Reiside reisijuht

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • ühene majutus – 1300 €

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis